فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٦/٢۸

اولين متولد ايران در فضا

به گزارش روز:دوشنبه صبح، انوشه انصاري، اولين زن توريست فضايي جهان، پا به فضا گذاشت. سفر وي، ديروز جزو خبرهاي اصلي تقريبا شبکه هاي خبري بزرگ جهان بود و به مراتب، بيش از سفر دو همسفر فضايي ديگرش بازتاب رسانه اي يافت.

وي که سالهاي پيش به آمريکا مهاجرت کرد، درحالي راهي اين سفر هيجان انگيزشد که بيست ميليون دلار براي آن هزينه کرده است تا بدين ترتيب يکي از 500 انساني باشد که تا کنون به فضا سفر کرده اند. بخشي ازماموريت او در فضا نصب يک تلکسوپ خواهد بود. او به سي ان ان گفته که اميدوار است سفرش باعث علاقه مندي زنان به کاوش هاي فضايي باشد. قراربود انوشه علاوه بر پرچم آمريکا، پرچمي ازايران را نيز بر روي لباس فضاييش حمل کند. اما مقامات دولت هاي امريکا وروسيه از خواسته اند تا هنگامي که اين سفر هيچ شائبه سياسي نداشته باشد. انصاري گفته است با اين وجود اويک پرچم ديگر ايران با خود خواهد برد. او ابتدا برلباس فضايي خود پرچم دوکشور ايران و امريکا را به عنوان دوکشوري که در زندگي اش تاثيرگذار بوده اند، گذاشته بود که بعدا با مخالفت مقامات روسيه وآمريکا مجبور شد پرچم ايران را بردارد. اين درحالي است که وي به تنهاي هزينه سفر را پرداخته ودولت آمريکا دراين زمينه نقشي نداشته است.

يکي ازمسئولين فضايي گفته است که انوشه تنها توريست فضايي نيست بلکه توانايي هاي او باعث شده است که او بتواند درضمن سفر به فضا به آزمايشات علمي نيز بپردازد. روزنامه نيويورک تايمز درگزارشي از سفر وي آورده است: "او در بالکن خانه خود در مشهد دردوران جواني همواره به ستارگان چشم مي دوخت... او مي گويد از همان زمان مسحور فضا بوده است."

انوشه انصاري اولين زن توريست فضايي به شمار مي رود. پيش از اين ليتنانت والنتينا ترشکويا اولين زن فضايي شد که درسال 1963 از مدارزمين خارج شد. اين سفر دوسال پس ازسفريوري گاگارين به فضا انجام شد. نخستين توريست فضايي جهان "دنيس تيتو" يك سرمايه‌داركاليفرنيايي بود كه در سال ‪ ۲۰۰۱‬به ايستگاه فضايي سفر كرد. تيتو دربازگشت گفت: "من به بهشت سفر کرده بودم."

انصاري در وب لاگ شخصي اش

دروب لاگ انوشه انصاري و در شرح آخرين دقايق پيش از سفر با موشک سايوز از پايگاه بايکنورآمده است: "روز زيبايي در بايکانور است. فضا پيماي سايوزTMA-9 وبالابرنده سايوز دريک روز آفتابي زيبا به نظر مي رسند. مايک لوپز الگريا، ميخاييل تيورين(فرمانده سايوزدرهيات اعزامي 14) وانوشه آماده پرواز وبلند شدن هستند. انوشه سمت راست سه نفر قرار دارد." مسيري که اين سه فضانورد به آن پا مي گذارند مسيري است که 45 سال پيش براي ارسال يوري گاگارين به فضا در دوازدهم آوريل 1961 مورد استفاده قرار گرفت. انوشه چهل ساله ايراني الاصل درحالي به فضا مي رود که انتظار مي رود تا روز چهارشنبه به پايگاه فضايي برسند وبعد از 8 روز راهي زمين شوند. ماموريت انوشه "وستوک" نام دارد که به معني شرق است. اين همچنين نام وسيله اي است که گاگارين را به فضا برد.

انوشه شش ساعت قبل از پرواز با خانواده اش از پشت يک ديوار شيشه اي خداحافظي کرد. ديداري که عکس هاي منتشر شده ازآن نشان مي دهد تا چه ميزان پر از احساسات بوده است. دراين تصاوير انوشه وخانواده او اشک ريزان با هم وداع مي کنند تا ده روز بعد که يکديگر را بارديگر به آغوش بکشند. انصاري گفته است که همه خانواده او براي به سلامت بازگشتن او دعا مي کنند.

انوشه انصاري در سال 1346 خورشيدي، در ايران به دنيا آمد. تا سن 16 سالگي درايران زندگي کرد و سپس به همراه خانواده‌ به ايالات متحده آمريكا مهاجرت كرد.پس ازگذراندن دبيرستان در آمريکا، براي اخذ مدرك كارشناسي درمهندسي الكترونيك و علوم كامپيوتر وارد دانشگاه جرج ميسون شد. انوشه بعد از پايان موفقيت‌آميز دوره ليسانس براي كسب مدرك فوق‌ليسانس خود وارد دانشگاه جرج واشنگتن شد و مطالعات خود را در اين دانشگاه ادامه داد. پس از اخذ مدرك كارشناسي ارشد در رشته مهندسي الكترونيك، انوشه براي كار به سراغ شركتهايي چون MCI و COMSAT رفت و پروژه‌هاي موفقيت‌آميزي را در آن شركتها به سرانجام رساند. او چندين مقاله و دو پاتنت براي كار روي "عملگرهاي اتوماتيك" و "گره‌هاي يك شبكه‌ بيسيم" دارد.او در حال حاضر مشغول طي كردن دوره‌اي در دانشگاه سوئين‌بورن مي‌باشد تا بتواند دومين مدرك كارشناسي ارشد خود را در رشته ستاره‌شناسي دريافت كند.

در سال 1994 ميلادي مطابق با 1372 خورشيدي، انوشه به همراه همسرش حميد و برادر همسرش امير انصاري شركتي به نام تله‌كام تكنولوژي (TTI) را در تگزاس پايه‌گذاري كردند. اين شركت تأمين‌كننده تجهيزات مورد نياز شبكه‌هاي كامپيوتري بود. اين شركت در سال 2000 توسط سونوز نتورك خريداري شد. انوشه انصاري در سال 2000 جايزه نخست كارآفريني ملي ايالات متحده آمريكا را به دست آورد.

مجله آمريکايي فوربس، 4 سال پيش انصاري را به عنوان يکي از موفق ترين چهره هاي تجاري زير 40 سال آمريکا معرفي کرد.وي طي ماههاي اخير، در مرکز فضايي هيوستون آمريکا و مرکز فضايي گاگارين روسيه مشغول دريافت آموزش هاي لازم براي سفر فضايي خود بود. انصاري دو سال پيش جايزه "انصاري اکس- پرايز" (Ansari X-prize) را بنيان نهاد. هدف از اين جايزه تشويق بخش خصوصي براي انجام سفر به فضا است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٦/٢٢

به گزارش ایرنا :درگذشته‌هاي دور مردم اغلب روستاها و شهرها براي استحمام از گرمابه‌هاي خزينه‌اي استفاده مي‌كردند كه با گذشت زمان اين مكانها تبديل به گرمابه‌هاي عمومي و يا شخصي شد.

هنوز در روستاهاي شهرستان بروجرد گرمابه‌هاي خزينه‌اي وجود دارد و اهالي برخي روستاها از آنها استفاده مي‌كنند.

گرمابه‌هاي خزينه‌اي همچون استخري كوچك با عمقي كمتر از دو متر هر روز توسط متوليان از طريق كوره گرم مي‌شود و براساس برنامه روزانه توسط اهالي روستا مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

عمر حمام‌هاي خزينه‌اي در بروجرد به بيش از ‪ ۱۰۰‬سال مي‌رسد و در گذشته براي مردم جذاب بود.

روستاي "گندل گيلان" از جمله روستاهاي بخش اشترينان بروجرد است كه از داشتن حمام عمومي محروم بوده و اهالي هنوز براي استحمام از حمام خزينه‌اي استفاده مي‌كنند.

روستاهاي "ده شيخان"، "كوشكي عليا و سفلي"، "دهگاه"، "قشلاق"، "ده يوسف علي"، "قلعه كاظم" و دهها روستاي ديگر اين شهرستان به دليل محروميت، فاقد حمام بوده و ساكنان آن در خزينه‌هايي كه هيچگونه مسايل بهداشتي ندارند استفاده می کنند .

هم‌اكنون حمامهاي "سيد"، "سيدهاي قدغون"، "پيچ منگوله"، "آخوند"، "سلطاني" و "علي اصغر" در بروجرد در فهرست آثار ملي ثبت شده‌اند كه نحوه چينش كاشيها و آجرها نشان مي‌دهد كه قدمت آنها مربوط به دوران قاجار است.

.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٦/٢٠

 
 
 

 يك منبع آگاه از صدور حكم توقيف روزنامه شرق خبر داد.

به گزارش "نوانديش" هر چند كه اين خبر تاكنون تاييد نشده است اما اين منبع آگاه علت توقيف شرق را چاپ يك كاريكاتور در اين روزنامه عنوان كرده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٦/٢٠

عـليقـلي خان سردار اسعـد چـهارمين فـرزند حـسيـنـقـلي خان ايلخاني است. او پس از کـشته شدن پـدرش، يکـسال در زندان ظل السلطان بسر برد و خانوادهً آنها تا زمان بـقـدرت رسيدن اتابک در انزوا بسر بردند. اما با بـقدرت رسيدن اتابک، باز ستاره ًاقـبال آنها درخـشيد و برادرش اسفـنديارخان سردار اسعـد اول، ايلخاني بخـتياري و خودش فـرماندهً سواران بـخـتياري در تـهـران شد. در قـتـل ناصرالدين شاه ماًمور نظم تـهـران گـرديد و در زمان مظفرالدين شاه نيز فرماندهً سواران بـختياري با لـقب سرتيـپـي باقي بود. در سال 1314 هـجري قـمري هـزار تومان مـقرري به پاس وفاداريش به دولت براي او تعـيـين گـرديد. مدتي نيز به عـنوان ايلخاني بخـتياري از جانب مظفرالدين شاه انـتخاب شد. اما در اين سمت با رقابت شديد برادرش نجـفـقـلي خان صمصام السلطنه که از او بزرگـتر و طبق پـيمان نامه هاي سران ايل، حق ايلخانيگـري از آن او بود، مواجه شد و کنار گـرفت. او بعـد از عـزل اتابک ديگـر به گارد سلطنـتي مراجعـه نکرد و بـيشتر اوقات خود را در بـختياري گـذرانيد. در سال 1318 هـجري قـمري به هـندوستان و مصر سفر کرد و به زيارت مکه نائـل گـرديد و سپس عازم پاريس شد. دوسال تمام در پايتخت ها و شهـرهاي مهـم اروپا زندگـي کرد و به عـضويت فرماسونري درآمد. 

او در سال 1320 هـجري قـمري به تهـران آمد. در سال 1321 هـجري قـمري که اسفـنديار خان، برادر بزرگـش فوت کرد، راهـي بخـتياري شد و بـين برادران و عـموزاده هايش ( فرزندان حاج امامقـلي خان ) صلح و آشتي برقـرار کرد. در سال 1322 هـجري قـمري به پـيشنهاد عين الدوله از طرف مظفرالدين شاه لقب سردار اسعـد و نشان حمايل بوي داده شد و ماًمور نظم لرستان گـرديد.

پس از افـتـتاح مجـلس اول، در 18 شعـبان 1324 هـجري قـمري براي معـالجهً چـشم خود بارديگـر به اروپا رفت و در پاريس اقامت گـزيد و به مطالعـه و ترجـمهً کتب خارجي پـرداخت. پس از بمباران مجلس، در روز سه شنبه 24 جمادي الاول سال 1326 هـجري قـمري که تعـدادي از رجال و آزاديخواهان راهي زندان شدند او در پاريس بود. 

سردار اسعـد در بـين خوانين بختياري، امتيازات ويژه اي داشت. در تاريخهاي بختياري که شرح اختلافات و درگيري هاي داخلي را نگـاشته اند، بـندرت از او در دسته بنديهاي خانوادگي ياد شده است. سردار اسعـد را مي توان محـور اتحاد در ايل دانست. سردار ظفر مي نويسد: " حاج عـليقلي خان هـيچوقت مايل به جنگ نبود، خاصه جنگ مابـين بني اعمام و برادران".

سردار اسعـد در امور سياسي نيز فردي توانا بود. او اين امتياز را با حـضور گـسترده اش در دستگـاه دولتي از زمان ناصرالدين شاه کسب کرده بود. سردار اسعـد در آثار مربوط به رجال معـاصر داراي سيماي مثـبت و روشني است. قـزويني او را داراي اخلاق حسنه دانسته است. عـلاقه به عـلم و دانش و مطالعـهً کتب داخلي و خارجي، بخصوص مطالعـه آثار مربوط به تاريخ، از ويژگـي هاي ديگر اوست؛ قزويني مي نويسد:

"من آن مرحوم را خوب مي شناسم و در تمام مدت اقامت او در پاريس هـفته اي دوسه مرتبه او را مي ديدم و غالبا صحبت ما از تاريخ بود؛ زيرا که او به تاريخ بسيار عـلاقه داشت ".

وي دراين باره اشاره به تاليف تاريخ بختياري بدستور او و ترجمه کتابهاي زيادي از زبانهاي خارجه به زبان فارسي دارد. از آن جـمله سفرنامهً شرلي تاورنيه و مجلات و کـتب آبي انگـليسي را مي توان نام برد. ملک زاده در اين باره مي نويسد:

"حاج عـليقلي خان سردار اسعـد که از خوانين روشنـفکر بختياري بود، دبستاني براي فرزندان ايل تاًسيس کرد و معـلميني از تهـران براي تدريس اجير نمود؛ و نظافت آن مدرسه را به شيخ علي ناظم که از مردان روشنفکر بود سپـرد ". 

وي مي آفزايد، بدستور او تـعدادي از دانش آموزان اين مدرسه به خارج اعزام شدند. کسروي نيز او را مردي دانش دوست و آگاه دل ناميده است؛ و يحيي دولت آبادي نام او را جزء اولين مجلسي که از افراد علم دوست در رجب 1315 هـجري قـمري تـشکيل شده است، مي آورد. و احمد پـژوه وي را يکي از چهـار پـنج تن مبارز با وقوف به کار، آگـاه و صميمي مي داند. 

بنا به تصريح ملک زاده، سردار اسعـد هـمکاري خود با مجامع آزاديخواهي را از سال 1322 هـجري قمري آغاز کرده است. در دوازدهـم ربيع الاول هـمين سال، جلسه اي از رجال آزاديخواه در باغ شخصي سليمان خان ميکـده و به رهـبري او برگـزار شد. ملک زاده اين مجمع را هـستهً اصلي انـقلاب مشروطيت ايران مي داند.

گرچه نام سردار اسعـد در ليست اصلي نيامده است، اما او مي نويسد:

"بطوري که نگارنده اين تاريخ از کساني که هـنوز زنده اند و در آن جـمع حضور داشته اند تحقـيق کرده ام، بحرالعـلوم کرماني، برادر شهـيد سعـيد مرحوم روحي و حاجي عـليقـلي خان سردار اسعـد بخـتياري و سليمان ميرزا هـم در آن جـلسه حضور داشتـند".

اما با اين وجود در طي سالهاي بعـد تا سال 1326 هـجري قـمري از او براي حـمايت از مشروطه حرکتي مشاهـده نگـرديده است، و يا نگـارنده به موردي دسترسي نيافـتم. قـبل از سال 1324 هـجري قمري که مبارزه ضد استکـباري مردم شکـل مي گرفت، سردار اسعـد مشغـول امورات ايل بخـتياري بوده و افزون طلبي هايي از او و برادرش سردار ظفر مشاهـده مي گردد، و چـنانکه گـفـته شد در سال 1324 هـجري قـمري عـازم اروپا مي شود.

سردار اسعـد هـمکاري خود با آزاديخواهان را پس از بمباران مجـلس شوراي ملي و در سال 1326 هـجري قـمري بطور آشکار، آغاز کرده است. در اين سال، با تـجـمع مشروطه خواهان و رجال مخالف محمدعـلي شاه در اروپا، سردار اسعـد نيز به جرگـه آنان پـيوست. اين افراد در سه شهـر متمرکز شده بودند.

يک دسته که از حـيث تعـداد زيادتر بودند و از حيث نام و آوازهً حـکومتي مشهـورتر، افرادي بودند که در پاريس جمع شده بودند. علاءالدوله ، سردار اسعـد، ظهـيرالسلطان، احتـشام السلطنه، مخـبرالسلطنه و امير اعـظم از آن جـمله بودند. اينها از گـروه اعـيان، وزراء، شاهـزادگـان و نمايندگان مجلس بودند، و افرادي از اين قبـيـل با آنها در تماس بودند، مانند مـحـمد خان قـزويني، دکتر اسماعيل خان مرزبان(امين الملک)، دکتر جليل خان  ثـقـفي، دکتر عـبداللطيف گـيلاني و چـند تن ديگـر.

دسته دوم لندن را پايگـاه خود قرار داده بودند و کـميتهً ايران را به کمک عـده اي از انگـليس ها تاًسيس کرده بودند. تـقي زاده، ميرزا آقا تبريز(حسين زاده تبريزي) و سيد محـمد صادق طباطبايي از اين گـروه بودند و معـاضد السلطنه پـير نيا نيز ابـتـدا در جمع آنها بود.

دسته سوم کـساني بودند که در سويس مستـقر شدند. علي اکـبر دهـخدا، قاسم خان صوراسرافيل و معـاضد السلطنه پـيرنيا چـهـرهاي معـروف آنها بودند. هـتـل لاپـرري در شهـر ايوردن مرکز تجـمع آنهـا بود. اين گروه نظام نامهً ترکهـاي جوان را در اخـتيار داشتـند و بر اساس آن فعـاليت مي کردند.

اين سه گروه هـماهـنگي کاملي نداشتـند و ترکـيت سياسي آنها با هـم فرق مي کرد. اما در موقعـيت حساس سال 1326 هـجري قـمري با هـم متـحد شدند.

سردار اسعـد، در اين برهـه حساس از تاريخ ايران، در بـين اين مجامع، مهـره اي است که به لحاظ موقعـيت حساس و قـدرت جـنگي ايل بخـتياري، براي نجات کشور از استـبداد مـحـمد عليشاهي برگـزيده مي شود. زيرا به لحاظ عدم وجود نيروي نظامي سازماندهي شده، قدرت نيروئي ايلات تعـيـين کننده بود. پـاولويـچ مي نويسد:

"ايلها، يگـانه نيروي مسلح کشور محسوب مي شدند. به عـلت ضعـف شاه، نيروي مسلح ايلها براي نگـهـداري تاج سلطنتي بهـر قـيمتي مي بايست حـفظ شود ".

قـدرت ايل بـختياري در بين ايلات در اين زمان، تعـيـين کننده بود. بطوريکه شاه نيز براي نجات خود به آنهـا دل بسته بود و چـنانکه گـفته شد، عـين الدوله براي غـلبه بر تـبريز، هـزار سوار بـختياري درخواست کرده، و خود خوانين نيز براين قـدرت واقـف بودند و حـتي آنـهايي که در رکـاب شاه بودند نيز گـاهـي وسوسه مي شدند که به مشروطه خواهان بـپـوندند و نام نيکي از خود بر جاي بگـذارند. شاه نيز از پـيوستن آنها به انـقـلابـيون وحـشت داشت.

اما در حاليکه ملت در فشار استبداد بود، استـفاده از بخـتياريها خود راه چاره اي بود که مي بايست تجربه شود. بنابراين با اصرار افرادي چـون معـاضدالسلطنه پـيرنيا و مخـبرالسلطنه، سردار اسعـد نـقش اصلي را به عـهـده گـرفت. در اين باره قـزويني مي نويسد که معاضدالسلطنه پـيرنيا، از وکـلاي دوره اول مجـلس شوراي ملي به پاريس آمده بود تا سردار اسعـد را بسيج کند، اما سردار اسعـد تحـرک واقعي از خود نشان نمي داد. در هـمين هـنگـام دکتر لطيف گـيلاني با حالت عصبانيت به سردار اسعـد مي گويد:

"تو چـطور راضي مي شوي که در اينجا در پاريس مشغـول گـردش و تـفريح باشي و محـمد علي ميرزا ...ايرانيان را در تهـران شکم پاره کـند و طناب بـيندازد و مردم را توي چاه زنده دفن کند. هـيچ خـجالت نمي کشي... ".

ملک زاده مي نويسد:

"ايرانيان مهـاجر مقـيم اروپا سردار اسعـد را تـشويق به رفـتن ايران و قيام بر عليه محمدعليشاه نمودند. وقتي چـند نفر از آنها منجمله شکرالله خان معـتمد خاقان که بعـداً لقـب قوام الدوله يافت، به اتـفاق سردار اسعـد به ايران مراجعـت و به اصفهان رفت و در سفر جـنگي از اصفهان به تهـران با او هـمراه بود ".

مخـبرالسلطنه هـدايت که در اين موقع در اروپا بوده است، مي نويسد:

"شاخص ميان ايرانيان، عـليقـلي خان سردار اسعـد است. گاهي به منزل او مي روم....غالباً اشخاص سر سفره او حاضر ميشوند. عـصر به کافه دولاپه، جـنب اپـرا مي رود، باز جـمعي دور او را گـرفته اند ". 

مخـبرالسلطنه سپس مي نويسد که از او خواسته است تا به ايران رفته، رهـبري نهضت را به عـهده بگـيرد. امان او گـله مي کند که تـنها است، مخـبرالسلطنه مي گويد، کار را يکـنفر مي کند.

اين تـشويق هاي ايرانيان باعـث حرکت سردار اسعـد مي شود. البته اقدام موفـقيت آميز بخـتياريها در فـتح اصفهان نيز به او اميدواري بيشتري داده است. اما سخن سايکس که مي نويسد:"عـمليات صمصام وي را مجبور به ورود در کار نموده"، را نمي توان تماماً صحيح دانست. زيرا چـنانچه تشريح شد، او قـبلا به بخـتياري سفر کرده و هـماهـنگي هايي با حاج آقا نورالله نجـفي انجام داد.

بهـرحال سردار اسعـد با فـتح شدن اصـفهان با عـزمي محـکمتر، راهـي ايران شد و تا قـبل از رسيدن به ايران نيز با ارسال پـيامها و نماينده، کـنترل حـرکت را بدست گـرفت. او در 15 ربـيع الثاني 1327 هـجري قـمري ( 6 مه 1909 ميلادي ) وارد ايران شد. ابـتدا با شيخ خزعـل، شيخ قـدرتمند اعـراب " بني کعـب " خوزستان ملاقات کرد و با او متحد شد. سپس وارد بخـتياري شد. متعاقب آن با خوانين قـشقايي سوگـند نامه اي را امضا کرد. هـم پـيمان شدن با خوانين و شيوخ، بسيار حياتي بود. زيرا او براي حـرکت به سمت تـهـران، مي بايستي از پشت سر مطمئن باشد. بخصوص اينکه خوانين قـشقايي و بخـتياري با هـم رقابت ديرينه داشتـند، و شيخ خـزعـل نيز ضمن رقابت با خوانين بختياري، با محـمد عليشاه راه مسالمت آميزي را در پـيش گـرفته بود.

لازم به گـفتن است، زمينهً اتحاد بـين خوانين بختياري و شيخ خزعـل از يک سال قـبل، فراهـم آمده بود. در ماه صفر سال 1326 هجـري قـمري بين شيخ خزعـل و خوانين بختياري پـيمان نامه اي برقرار شده بود. از طرف تمام خوانين بخـتياري، غـلامحسين خان سردار محتـشم و خسروخان سردار ظفر به نمايندگي از طرف تمام خوانين بخـتياري ،آنرا امضا کرده بودند.

سردار اسعـد پس از عـقد قرارداد با رؤساي ايلات مذکور، درصدد اتحاد با رقـباي خانوادگي خود برآمد. خانوادهً حاج ايلخاني، مشکـل اصلي او محسوب مي شد. لطفعـلي خان امير مفـخـم، براي مقابله با تـهاجم بـختياريها به تهـران، در قم موضع گرفته بود. برادر او نصيرخان سردار جـنگ، از محاصرهً تـبريز دست برداشته، براي پـيوستن به امير مفـخم، راهـي قـم بود، و برادر ديگـرشان، سردار اشجع بهـمراه خسروخان سردار ظفر ( برادر سردار اسعـد ) براي جـمع آوري نيرو، بسمت بخـتياري در حرکت بود. تـنها غـلامحسين خان سردار محتـشم بعـنوان ايل بـيگي ايل بخـتياري در خوزستان بسر مي برد. بر خلاف برادرانش که در ضديت کامل با سردار اسعـد بسر مي بردند، زمينه هاي اتحاد بـين سردار محتـشم و سردار اسعـد از قـبل توسط سردار ظفر فراهـم آمده بود. سردار ظفر که به رقابتهاي فاميلي خيلي اهـميت مي داد در 19 رمضان 1326 هـجري قمري با سردار محتـشم پـيماني بسته بود که براساس آن سردار محتـشم سوگـند ياد کرده بود تا نسبت به سردار ظفر و سردار اسعـد وفادار بماند.

بنابراين زمـينه اتحـاد براي سردار اسعـد کاملا فراهـم بود. او مجـدداً با سردار محتـشم هـم پـيمان شد. سردار ظفـر نيز از قـم بسوي بخـتياري آمده، عـليرغـم سوگـندي که به اميرمفـخم، مبني بر عـدم خيانت به محـمد عـليشاه، خودره بود، به سردار اسعـد پـيوست. او در اين باره مي نويسد:

" با اينکه من بر سر سوگـند و پـيمان خود ايستاده بودم، کم کم فـهـميدم اميرمفـخم و سلطانـقـلي خان مي خواهـند بـنياد فرزندان مرحوم ايلخاني را براندازند و به مشورت و هـمدستي يکديگـر نوشته، تمام ايلات ايلخاني را از شاه گـرفته بودند که امير مفـخم و هـر که با او برادر کرده، هـم خيال باشد، تـقـسيم کـنند ".

سردار اشجع وقـتي که به بخـتـياري رسيد، حاجي بي بي، يکي از زنان حاج ايلخاني را با خود هـمراه کرد و به تـشويق او، زنـهـا و بچـه هاي منطقهً اردل به داد و فرياد پـرداخته و فرزندان حاج ايلخاني را به اتـحاد دعـوت مي کردند. اما حـضور چـهـرهً بانفـوذي چـون سردار اسعـد در ايل، باعـث اتحاد بخـتياريها شد. در عـين حال تعـدادي از بستگـان حاج ايلخاني و بعـضي از فرزندان حاج ايلخاني هـمچـنان به پـيمان خود با محـمد عـليشاه وفادار ماندند و حتي سردار محتـشم که به سردار اسعـد پـيوسته بود، نيز به حال خود رهـا نشد، و سردار اشجع جـمعـي نيرو تـدارک ديده، به فرماندهـي شهـاب السلطنه به تـهـران اعـزام کرد.

از آنطرف سردار اسعـد با هـمراهي خوانين بخـتياري و انقـلابـيون ديگـر، سپاهـي قريب به هـفتصد نفر جمع آوري و راهي تهـران شد. و قبل از حرکت طي نامه اي به شيخ السفرا، وزير مخـتار اتريش، هـدف از حرکت خود را تـشريح کرد و از دولتهـاي قـدرتمند خواست تا از مداخله نظامي در ايران خودداري کـنند.

در اين سفر، جـمعي از روًساي بخـتياري او را هـمراهي مي کردند؛ از جـمله الياس خان صارالملک و سالار مسعـود که جزء نيروهاي بخـتياري مستـقر در تـبريز بود. آنها بطور فراري خود را به بخـتياري رسانده بودند.

پس از حرکت سردار اسعـد، سردار بهـادر و غـلامحسين خان سردار محتـشم با سپاهي براي پـيوستن به سردار اسعـد راهي تهـران شدند و سردار اشجع با سردار ظفر به رسم ايلي هـم پـيمان شدند.

سردار اسعـد در حرکت خود به سمت تـهـران، مشکـل اصلي خود را برخورد با نيروهاي بخـتياري به فرماندهـي امير مفـخم مي دانست و تلاش زيادي نمود تا با آنها درگـير نشود.  براي اين مقـصود نامه هايي به او نوشت، تا اگـر مي خواهـد به شاه وفادار بماند با نيرهاي ديگر درگـير شود. زيرا درگـيري با نيروهاي بخـتياري، ايل را به خاک و خون مي کشاند. سالار فاتح که جزء نيروهاي مجاهـدين شمال بوده است، از عـدم تمايل سردار اسعـد به جنگ بخاطر ترس از اخـتلافات خانوادگـي سخن مي گويد.

دانشور عـلوي نوشته است که امير مفـخم و سردار جـنگ در باطن با سردار اسعـد هـمفکري داشتـند. اما اين سخن بنا به مقاومت هايي که امير مفـخم از خود نشان داده است، صحيح بنظر نمي رسد. و چـنانکه که کسروي نيز نوشته است، او تا آخر ايستادگي کرد. اسنادي نيز اين سخن را تائيد ميکند.  چنانکه سردار اسعـد طي تـلگـرافي از تهـران به صمصام السلطنه نوشته است:

"از قم حرکت کردم به ملاحضهً جـنگ برادري و حـفظ خانوادگي پهـلو خالي تمام را به چپ راه رفـته، بلکه جـنگي در خانواده فراهـم نيايد. هـر چه ملاحضه حـفظ خانواده را نمودم آخر امير مفـخم و سردار جـنگ به لجاج اتحاد سردار محتـشم و سالار اشرف و سردار اشجع شد. تاخت و يورش سرما آورده .... ".

وي سپس کشته هاي دو جـناح از بختياري ها را صد نفر نوشته است. امير مفـخم نيز طي نامه اي به سردار محتـشم ضمن شرح درگيري و شمردن کشته ها، نوشته است: " انشاءالله اميدوارم به فضل خداوند تبارک و تعـالي فردا يا پس فردا کارشان خـتم شود".

بهـرحال بخـتياريها آماده حـرکت شدند، گـرچه تصميم جـديد شاه مبني بر اعادهً مشروطيت آنها را مردد کرد، اما سپس به خدعهً شاه پـي بردند. در سپاه آنها، سردار اسعـد، يوسف خان امير مجاهـد، مرتضي قلي خان صمصام و جمع ديگـري از سران بخـتياري و دکتر دانشوري علوي حضور داشتـند.

از شمال نيز نيروهاي مجاهـدين راهي تهـران گرديدند و با هـماهـنگي هايي که با هـم داشتـند، در 24 جمادي الثانيه 1327 هجري قمري وارد تهـران شدند. آنها براي رسيدن به تهـران درگيريهاي پراکـنده اي با بخـتياريهاي طرفـدار شاه داشتـند. اما سران مجاهـدين که با طي نزديک به 1111 کيلومتر ( 690 مايل ) توانسته بودند بهـم برسند، طي جلساتي در بادامک، طرح حمله به تهـران را ريختـند. خبرنگار تايمز مي نويسد: " حرکت ناگـهاني آنان بسي زيرکانه و بنحو درخشاني انجاميد، بدون انداخـتن تيري توانستـند رخنه به شهر نمايند". آنان که براي ورود به تهـران با مجاهـدين تهـران هـماهـنگي هايي نموده بودند، از سوي مردم با آغوش باز مورد استـقبال قرار گرفـتـند. و پس از درگـيريهاي پـراکنده، شهـر به تصرف مجاهـدين درآمد؛ و در روز جـمعه 27 جمادي الثاني سال 1327 هـجري قمري( 21 تـير 1288 خورشيدي - 16 جولاي 1909 ميلادي ) داستان جـنگ پايان يافت. و در ساعت 8.5 صبح، شاه با پانصد تن از سربازان و بستگـان و سران و مرتجعـين بنام اميربهادر جنگ به سفارت روس در زرگـنده پـناهـند شد.

کـتـيـبه سردار اسعـد

اين کتيـبه به دستور حاج عليقلي خان سردار اسعـد در سال 1323 هـجري قـمري نوشته شده است. اين کتيـبه شجرنامه او و رياست اجـدادش بر ايل بخـتياري را بيان مي کند. محل اين کـتيـبه در منطقهً با صفايي در پـنج کيلومتري جـنوب فارسان معروف به پـيرغار مي باشد. 

شنـيـدم که جـمشيد فرخ سرشت             بر چـشـمه و بر سنگـي نوشت

بر اين چـشـمه چـون ما بسي دم زدند           برفـتـند تا چـشم بر هـم زدند

چـنين گويد حاج عـليقـلي خان سردار اسعـد ابن حسيـنقـلي خان ايلخاني ابن جـعفر قلي خان ابن حـبـيب الله خان ابن عـبدال خان بن علي صالح خان ابن عبدالخليل آقا ابن خسروآقا ابن غالب آقا ابن حيدر که اجداد من هـمه وقت به رياست طائـفهً هـفت لنگ بخـتياري برقرار بودند تا زمان پـدرم حسينقـلي خان ايلخاني، طوائف چـهارلنگ و جوانکي گـرمسير و سردسير و فلارد، ضميمهً حکومت او شدند. در سنه 1299 هـجري قـمري مرحوم برادر ارشدم، اسفنديارخان سردار اسعـد، در اصفهان شش سال محـبوس ماند؛ حکومت بختياري و مضافات با اعـمام کرامم بود. بعـد از شش سال برادرم مرخص و به منصب سردار اسعـد منصوب شد. چـند سال با اعمام و بني اعـمام دشمن و جـنگهـاي خونريز کرديم. عاقـبت صلح کرده متحـد شديم تاکنون که سنه 1323 هـجري قـمري و سال دهـم جلوس اعـليحضرت مظفرالدين شاه قاجار خلدالله ملکه مي باشد؛ با وجود وفات چـهار نفر از بزرگان با کمال اتحاد مشغـول رياست هـستـيم از ثـمرهً اتحاد براملاک موروثي افزوديم. الآن که ربع چـهارمحال و تمام رامهـرمز، زيدون، و حومهً بهـبهان املاک زيادي از عـربستان چـندين قريه از بربرود، چـندين قريه از لنجان و سميرم ملک زر خريد اين خانواده است. از چهارمحال ناحيهً ميزدج و چـند قريهً ديگر ملکي من و گرامي برادرم حاج خسروخان سالار ارفع است. اميد که اولاد و احفاد ما اتحاد را از دست ندهـند. 

در پائين اين کـتيـبه اين جـمله افزوده شده است: " در تاريخ هـفـتم محـرم 1336 هـجري قـمري مطابق اول ميزان مرحوم سردار اسعـد در طهـران به رحـمت ايزدي پـيوست ".

 برگرفته از وبلاگ بختیاری

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٦/۱٤
به گزارش بازتاب :

يكي از بزرگان ايل اصيل كردي «منگور»، در گفت‌و‌گو با «بازتاب»، نسبت به اظهارات جعفر آيين‌پرست، نماينده مهاباد به شدت انتقاد كرد.

وي گفت: جناب آقاي آيين‌پرست، نماينده محترم مردم شهرستان مهاباد در مورخه 9 / 6 / 85 در خير مقدم به رياست محترم جمهوري اسلامي ايران، دكتر احمدي نژاد با صداي بلند و هيجان‌زده، اعلام نمودند به شهر قاضي محمد و ياران سر به دارش خوش آمديد.

اين چهره كرد افزود: يك پرسش از آقاي آيين‌پرست داشتيم؛ در زمان قاضي محمد، همه اعدام‌هايي كه براي حفظ جمهوريت حاضر شدند، جانشان را از دست بدهند، جمع آنان به پنجاه نفر مي‌رسيد؟ آيا قاضي محمد و ياران سر به ‌دارش، بنيانگذار حزب منحله دمكرات كردستان ايران نيستند كه ادامه‌دهندگان راهش، فرزندان اين مرز و بوم را به خاك و خون كشيده‌اند؟ با شخصيت خود مرحوم آقاي قاضي محمد كاري نداريم، ولي همين مردم شهرستان مهاباد و در رأس آنها، ايل منگور براي حفظ نظام جمهوري اسلامي در آن شهر حاضر شدند، هفتصد شهيد تقديم كنند و براي حفظ آرمان‌هاي نظام از همه مال و منال و فرزندانشان بگذرند و در برابر ضدانقلاب صف‌آرايي كنند؛ بنابراين، بيشترين لطمات را آنها متحمل شدند.
آيا بهتر نبود در خير مقدم به جاي نام بردن از بنيانگذار حزب منحله دمكرات، مي‌گفتيد به شهر شهيدان گمنام، به شهر هفتصد شهيد، به شهري كه براي آزادي آن از دست ضدانقلاب و آوردن آرامش به منطقه، بيش از پنج هزار شهيد داده، خوش آمديد؟

وي در پايان گفت: آقاي آيين‌پرست يادتان باشد كه مردم مهاباد از جمله خانواده شهدا و ايل قهرمان منگور، شما را به عنوان اين كه جزو نيروهاي ارزشي و اصولگرا بوديد، به پارلمان فرستاده‌اند. حال چطور به خودتان اجازه مي‌دهيد دل اينها را با اين حرف‌هايتان به درد آوريد؟ خداي ناخواسته احساس نكنيد از آقاي كريميان عقب مانديد و بايد آرام آرام در برابر نظام موضع گرفته تا جايگاهي در بين به اصطلاح اپوزيسيون براي خودتان باز كنيد.
انشاءالله كه آن جملات را اشتباهي به زبان آورده‌ايد و قول‌هايي را كه پيش از انتخابات به مردم داده‌ايد، از ياد نبرده و هنوز به آرمان‌هاي نظام وفاداريد.


نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٦/٧
در ششمين روز از هفته دولت ، بهره‌برداري از سد مخزني "كزنار" شهرستان اليگودرز آغاز شد.

به گزارش مديركل امور آب استان لرستان گفت: سد مخزني اليگودرز به طول ‪ ۸۷۹‬متر، ارتفاع ‪ ۳۱/۵‬متر و طول تاج ‪ ۱۷۳‬متر در شمال شرقي اين شهر و بر روي رودخانه كزنار احداث شده است.

"محمدتقي توكلي" در آيين افتتاح اين طرح افزود: گنجايش مخزن سد كزنار اليگودرز بالغ بر يك ميليون متر مكعب مي‌باشد.

وي گفت: براي ساخت و تجهيز اين سد مخزني، ‪ ۱۶‬ميليارد ريال از محل اعتبارات وزارت نيرو هزينه شده است.

توكلي اظهار داشت: با بهره‌برداري از اين سد، ‪ ۲۰۰‬هكتار از اراضي ديم منطقه به آبي تبديل و همچنين آب مورد نياز بوستان يكصد هكتاري و فضاي سبز شمال شهر اليگودرز تامين خواهد شد.

او گفت: از مجموع هشت سد در حال احداث لرستان، سد كزنار سومين طرحي است كه تاكنون به بهره‌برداري رسيده است.

در آيين افتتاح سد كزنار اليگودرز، استاندار لرستان ، جمعي از مديران دستگاه‌هاي اجرايي استان و شهرستان اليگودرز نيز حضور داشتند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٦/٧
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٦/٧

رئيس سازمان جهاد كشاورزي لرستان:

در سال جاري 445 هزار تن گندم از كشاورزان لرستاني خريداري شده است

به گزارش خبرگزاري فارس: رئيس سازمان جهاد كشاورزي لرستان گفت: از آغاز فصل برداشت گندم در سال جاري تاكنون 445 هزار تن گندم از كشاورزان لرستان خريداري شده است.

در سال گذشته كل گندم خريداري شده از كشاورزان 360 هزار تن بوده است.
رضا فتوحي افزود: پيش‌بيني قبلي ما اين بود كه امسال 430 تن گندم تا پايان فصل برداشت خريداري شود اما اين رقم تاكنون 15 هزار تن رشد داشته است.
وي عوامل موثر در افزايش خريد گندم را توسعه مكانيزاسيون مبارزه با علف‌هاي هرز، مبارزه با آفت سن گندم، بهره‌گيري از نظرات كارشناسان ناظر و رعايت اصول كاشت، داشت و برداشت توسط كشاورزان عنوان كرد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٦/۱
 

به گزارش ایرنا: رييس سازمان صنايع و معادن استان لرستان گفت: چهار طرح صنعتي در اين استان آماده بهره‌برداري است كه در هفته دولت افتتاح مي‌شود.

"غلامرضا مصدق"  افزود: اين طرحها در زمينه‌هاي توليد فولاد، آب معدني، لنت ترمز و سيلوي آرد بوده كه در شهرستانهاي خرم‌آباد و ازنا ايجاد شده است.

وي اظهارداشت: مجتمع فولاد خرم‌آباد با توليد ميله‌گرد عاج دار و ورق سياه ازجمله اين طرحهاست كه ظرفيت توليد سالانه آن ‪ ۸۰‬هزار تن فولاد مي‌باشد.

مصدق تصريح كرد: براي احداث اين مجتمع ‪ ۴۵‬ميليارد ريال هزينه شده و با بهره‌برداري از آن ‪ ۹۵‬نفر جذب بازار كار مي‌شوند.

وي اظهارداشت: همچنين شركت آب معدني زاگرس خرم آباد با توليد سالانه ‪۳۸۰‬ ميليون ليتر آماده بهره برداري است.

مصدق گفت: براي ايجاد اين طرح ‪ ۳۵‬ميليارد ريال اعتبار بخش خصوصي و ‪۲۱/۵‬ ميليون دلار ارز هزينه شده است.

وي يادآور شد: با بهره‌برداري از اين طرح، زمينه اشتغال ‪ ۱۵۰‬نفر نيز فراهم خواهد شد.

رييس سازمان صنايع ومعادن لرستان دو طرح توليد لنت ترمز در خرم‌آباد و سيلو آرد ازنا را از ديگر طرحهاي آماده افتتاح اين سازمان در هفته دولت ذكر كرد و افزود: اين دو طرح ظرفيت سالانه يك ميليون و ‪ ۵۳۸‬هزار و ‪ ۸۰۰‬لنت ترمز و ‪ ۳۰‬هزار تن آرد را دارا هستند.

وي، سرمايه‌گذاري اين طرحها را ‪ ۲۵‬ميليارد ريال ذكر كرد و افزود: با بهره‌برداري از اين دو طرح، زمينه اشتغال ‪ ۴۵‬نفر فراهم مي‌شود.

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :