فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٧/٢٩
به گزارش ایرنا :رييس ستاد انتخابات خبرگان رهبري و شوراهاي اسلامي شهر و روستاي لرستان گفت: تا پايان روز جمعه دو هزار و ‪ ۱۲‬نفر داوطلب نامزدي انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا در اين استان شدند.

"مجيد نادرالاصلي افزود: روز جمعه ‪ ۱۶۵‬نفر در فرمانداريها و بخشداريهاي استان لرستان براي نامزدي ثبت نام كردند.

به گفته وي، در اين استان، ‪ ۲۲۶‬نفر داوطلب نامزدي شوراهاي اسلامي شهرها ويكهزار و ‪ ۷۸۶‬نفر داوطلب نامزدي انتخابات شوراهاي اسلامي روستاها شده‌اند.

نادرالاصلي گفت: تاكنون ‪ ۱۸‬زن نيز داوطلب نامزدي در اين انتخابات شده‌اند كه ‪ ۷‬نفر آنان در حوزه شهري و ‪ ۱۱‬نفرآنان در حوزه روستايي اين استان ثبت نام كرده‌اند.

وي اضافه كرد: نام نويسي داوطلبان نامزدي انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستاي لرستان همزمان با سراسر كشور از روز دوشنبه هفته جاري آغاز شده و تا ‪ ۳۰‬مهرماه ادامه دارد.

نادرالاصلي افزود: نام‌نويسي از داوطلبان سومين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا در ‪ ۲۶‬بخش و ‪ ۲۶‬شهر استان لرستان انجام مي‌شود.

رييس ستاد انتخابات استان لرستان گفت: طبق اطلاعات موجود در حال حاضر بيش از يك هزار و ‪ ۵۰۰‬روستاي بالاي ‪ ۲۰‬خانوار در اين استان وجود دارد كه قرار است انتخابات شوراهاي اسلامي روستايي نيز در آن انجام شود.نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٧/٢٤

     قله چهار هزار و ‪ ۱۵۰‬متري اشترانكوه دورود ديشب با بارش نخستين برف پاييزي سفيدپوش شد.

بارش برف در اين منطقه به دنبال ورود يك توده هواي سرد به دورود و ازنا و بارش نخستين باران پاييزي دراين دو شهر صورت گرفت.

هم‌اكنون خيابانها و معابر دورود و ازنا به علت بارش باران با آبگرفتگي روبرو است.

كارشناس اداره هواشناسي دورود گفت:از شب گذشته تا صبح امروز ‪ ۴۴/۴‬ميلي متر در اين شهرستان باران باريده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٧/٢٤

به گزارش ایرنا: در سالروز شهادت اسوه تقوا و پرهيزگاري حضرت علي (ع) پيكر پاك پنج شهيد گمنام دوران دفاع مقدس با حضور مردم عزادار اليگودرز تشييع و در تپه نورالشهداي اين شهر خاك سپاري شدند.

 مراسم تشييع پيكر پاك اين شهدا صبح امروز يكشنبه با شركت كم سابقه مردم ولايت مدار اليگودرز از محل مصلي قدس اين شهر آغاز شد و مردم عزادار با سردادن شعارهاي حسين، حسين شعار ماست ، شهادت افتخار ماست و اين گل پر پر از كجا آمده از سفر كربلا آمده، پيكر شهدا را تا آرامگاه ابديشان تشييع كردند. در اين مراسم امام جمعه اليگودرز گفت : شهداي والامقام دوران دفاع مقدس با انگيزه دفاع از ارزشهاي اسلامي و انقلابي جان خود را نثار كردند.

حجت‌الاسلام "يدالله رضايي" افزود : همه ما وظيفه داريم با زنده نگه‌داشتن ياد و خاطره اين عزيزان ، جوانان و نوجوانان نسل امروز را با ارزشهايي كه شهدا جان خود را براي آن فدا كردند آشنا كنيم.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٧/۱۸

به گزارش ایرنا:فرماندارخرم‌آباد گفت: ازابتداي زمان نام نويسي داوطلبان نامزدي چهارمين دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبري تا ظهردوشنبه، هفت نفراز لرستان ثبت نام كردند.

"محمد صارمي زاده" ا افزود: ازاين تعداد دو نفراز طريق وزارت كشور و مابقي در فرمانداري خرم آباد نام نويسي كردند.

وي اظهارداشت: در حوزه انتخابيه استان لرستان با يك ميليون و ‪ ۷۵۰‬هزار نفرجمعيت، دو نفربه‌عنوان نماينده به مجلس خبرگان رهبري راه خواهند يافت.

انتخابات چهارمين دوره مجلس خبرگان به طور همزمان ‪ ۲۴‬آذرماه در سراسر كشور برگزار مي‌شود.


نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٧/۱٧

 

 به گزارش ايرنا :مدير زراعت سازمان جهاد كشاورزي لرستان گفت: اين استان با توليد بيش از ‪ ۱۲۰‬هزار تن سيب زميني در سال، مقام سوم كشور را در توليد اين محصول دارد.

"عظيم دادگر"  از آغاز برداشت سيب زميني در سطح چهار هزار و ‪ ۵۰۰‬هكتار اراضي زير كشت اين محصول در هفته جاري خبر داد.

وي پيش بيني كرد، امسال ‪ ۱۲۵‬هزار تن سيب زميني در اين استان برداشت شود كه در صورت تحقق، درمقايسه با سال زراعي گذشته چهار درصد رشد خواهد داشت.

دادگر افزايش سطح زير كشت سيب زميني ، نظارت كارشناسان و مهندسان ناظر امور زراعي، بكارگيري روشهاي نوين و شرايط اقليمي مناسب را از عوامل افزايش توليد اين محصول در استان عنوان كرد.

مدير زراعت جهادكشاورزي لرستان متوسط توليد سيب زميني در هر هكتار را در اين استان، ‪ ۲۸‬تن اعلام كرد.

لرستان داراي ‪ ۸۰۰‬هزار هكتار اراضي كشاورزي است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٧/۱۱

 به گزارش ایرنا:فصل پاييز از راه رسيد، هواي مناطق ييلاقي لرستان آرام آرام روبه سردي مي رود و عشاير كوچ‌نشين اين خطه كوچ ازمناطق ييلاقي به مناطق قشلاقي را آغاز كردند.

هر يك از عشاير به همراه ايل و قبيله هفته جاري بابستن بار و توشه راه عزم خود را جزم تا فصلي ديگر از زندگاني كوچ نشيني را تجربه كند.

اين قشر از جامعه به همراه گله‌هاي گوسفندان قصد دارند حداكثر در مدت ‪۲۰‬ شبانه روز، مسيرهاي پر پيچ و خم كوهستاني اين استان را به سوي مناطق گرمسيري طي نمايند.

زنان، كودكان و مردان عشاير كوچ‌نشين با كوله باري از تجربيات كوچ سال هاي گذشته، بدون دغدغه و نگراني سختي راه را برخود هموار مي‌كنند.

مدير كل امور عشايري لرستان مي‌گويد: با فرا رسيدن فصل پاييز ‪ ۱۵‬هزار و ‪ ۹۳۳‬خانوار عشايري اين استان با جمعيتي بالغ بر ‪ ۱۰۶‬هزار و ‪ ۶۰۰‬نفر كوچ خود را آغاز مي‌كنند.

سيد "اردشير اميدي" گفت: اين تعداد خانوار داراي يك ميليون و‪ ۵۰۰‬هزار راس دام سبك و سنگين هستند و براي تامين علوفه دام‌ها همه ساله دردو نوبت اقدام كوچ پاييزه و بهاره دارند.

به گفته وي، عشاير منطقه سالانه ‪ ۱۲‬هزار تن گوشت قرمز، ‪ ۱۸‬هزارتن شير، يك هزار و ‪ ۳۰۰‬تن پشم و مو را توليد و به بازار مصرف عرضه مي‌كنند كه نقش مهمي در اقتصاد و تامين پروتئين استان دارد.  

کوچ عشاير در لرستان هر ساله ازمناطق ييلاقي شهرستانهاي اليگودرز، دورود ،ازنا، خرم‌آباد، سلسله و دلفان به مناطق قشلاقي شهرستانهاي پلدختر، كوهدشت و پشت كوه استان ايلام و الوار گرمسيري انجام مي‌شود.

كوچ مناطق اليگودرز و دورود به وسيله قطار و در بعضي مناطق كه به وسيله خودرو صورت مي‌گيرد يك روز به طول مي‌انجامد، اما در جاده‌هاي كوهستاني و ميانكوه كه به صورت مالرو است ، كوچ آنها ‪ ۲۰‬روز به طول مي‌انجامد.

‪ ۷۰‬درصد عشاير كوچنده لرستان به خارج استان و در نواحي گرمسيري خوزستان كوچ مي‌كنند و مابقي در مناطق گرمسيري استان بسر مي‌برند.

لرستان از نظر تعداد خانوار عشايري در كشور رتبه پنجم وازنظرجمعيت واحد دامي رتبه دوم را دارد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٧/٩

اعضاي شوراي مركزي حزب موتلفه‌ اسلامي، عصر روز شنبه با هاشمي رفسنجاني، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ديدار كردند.
به گزارش ايلنا، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با توجه به ديدار مسوولان موتلفه با مراجع و علماي قم، حفظ ارتباط مسوولان و شخصيت‌هاي سياسي با علما و مراجع را بسيار مهم و كارساز توصيف كرد و گفت: تشريك مساعي با بزرگان و علما مي‌تواند در سلامت فعاليت‌هاي حزبي و تشكيلاتي موثر باشد.
هاشمي رفسنجاني تكيه بر آراي مردم و ارزش و احترام قائل شدن براي نظر و نقش مردم در تعيين سرنوشت كشور را يكي از اصول اسلامي و قانوني در نظام جمهوري اسلامي ايران دانست و گفت: عمل به قانون اساسي، احترام به راي مردم است.
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره اهميت انتخابات آتي شوراها و مجلس خبرگان رهبري نيز گفت: همه بايد تلاش كنند تا در انتخابات آينده به‌ويژه مجلس خبرگان رهبري، مردم به طور گسترده و پرشور شركت كنند؛ چون مجلس خبرگان ضامن سلامت و تداوم انقلاب اسلامي است و بايد انتخابات پرشور و در عين حال سالم و بي‌نقص برگزار شود.
وي افزود: اگر اعتماد مردم به صحت و سلامت انتخابات جلب شود، مشاركت و حضور مردم در پاي صندوق‌هاي راي در همه‌ انتخابات تضمين مي‌شود.
در اين ديدار عسگراولادي، حبيبي، بادامچيان و شجوني هريك به طور جداگانه به اهميت مجلس خبرگان و شوراها اشاره كردند و حفظ آرامش انتخابات و سلامت برگزاري آن را براي حضور مردم بسيار موثر دانستند.
اعضاي حزب موتلفه در اين ديدار از " هاشمي رفسنجاني" براي حضور در انتخابات مجلس خبرگان دعوت كردند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٧/۸

  به گزارش ايرنا :دو نفر برادر قاتل خرم‌آبادي روز جمعه در خيابان شورا خرم‌آباد و در ملاء عام به دار مجازات آويخته شدند.

       اين دو نفر سال گذشته پس‌از اعدام بردار مجرمشان در محوطه زندان خرم‌آباد، در اقدامي مسلحانه در محله قاضي‌آباد خرم‌آباد، يك كارگر در حال كار شهرداري و يك نفر ديگر را به ضرب گلوله به قتل رسانده بودند.

      بنا به اعلام قاضي ميدان اجراي حكم، بر اساس حكم دادگاه انقلاب اسلامي خرم‌آباد و تاييد آن توسط ديوان عالي كشور اين دو برادر به اتهام اسلحه‌كشي ، ايجاد رعب و وحشت و درگيري با نيروي انتظامي محارب شناخته شده و به جرم قتل عمد نيز به قصاص و اعدام محكوم شدند.

حكم اعدام اين دو مجرم كه "رضا و سعيد ز " نام داشتند در ميان تدابير شديد انتظامي انجام شد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٧/٥

به گزارش خبرگزاري فارس از خرم آباد،مدير كل صدا وسيماي مركز لرستان در مراسم راه‌اندازي اين شبكه گفت:شبكه قرآني صدا و سيماي مركز لرستان با همكاري مسئولان سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي و همكاران شبكه افلاك راه‌اندازي و به جمع ديگر شبكه‌هاي سراسري اضافه شده است .
فتاح كمري افزود:شهروندان خرم آبادي مي‌توانند از امروز اين شبكه را بر روي باند UHF كانال 62 مشاهده كنند .
مدير كل صدا و سيماي لرستان به تلاش‌هاي جدي مسئولان صدا و سيما براي پوشش شبكه قرآني سيما در ديگر شهرستان‌هاي استان اشاره كرد و گفت:با آماده شدن امكانات و تجهيزات لازم به زودي ديگر شهروندان استاني هم مي‌توانند از طريق گيرنده‌هاي خود از اين شبكه بهره‌مند شوند.

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :