فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/۳٠

تصاویر جالب، مجسمه سازی و مخابرات( گوسفند مخابراتی )

 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/۳٠

آمار جالب جمعيت شيعيان در 67 كشور جهان

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/٢٩


حفر نخستين تونل راه در استان لرستان به پايان رسيد.

 به گزارش ایرنا ،مدير اجرايي اين طرح گفت: عمليات اجرايي اين تونل كه ‪ ۷۳۶متر طول دارد ‪ ۱۴‬ماه پيش آغاز شد.

 عمليات اجرايي كف بندي اين تونل از فردا آغاز و تا پايان تيرماه سال آينده براي بهره برداري آماده مي‌شود.

معاون امور عمراني استانداري لرستان نيز در اين مراسم گفت : عمليات اجرايي جاده جديد خرم آباد - بروجرد از سال ‪ ۶۰‬آغازشد كه به دليل عدم تامين اعتبار لازم حدود ‪ ۱۰‬سال متوقف بود.

بازوند گفت: ‪ ۲۰‬كيلومتر باقيمانده نيز به دليل آماده نشدن تونل ياد شده و دو دهنه پل آن هنوز آماده نشده است.

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/٢٩

كار اجرايي احداث ساختمان پليس راه چالانچولان در دو راهی دورود آغاز شد.

سرهنگ "علي كاكولوند" فرمانده قرارگاه پليس راه استان لرستان گفت: اين ساختمان در زميني به مساحت ‪ ۶۰۰‬مترمربع و در سه طبقه ساخته مي‌شود. 

 دو ميليارد ريال اعتبار براي ساخت اين طرح تخصيص يافته كه يك ميليارد ريال آن از محل اعتبارات استاني و يك ميليارد ريال‌ديگر از محل اعتبارات سازمان حمل و نقل و پايانه‌هاي كشور اختصاص يافته است.

به گفته وي،اين پليس راه يكي از قديمي‌ترين پليس راههاي كشور است كه در سال ‪ ۴۶‬احداث شده است.

 ساختمان پليس راه ياد شده در جريان زمين لرزه سال گذشته دچار آسيب شد و با توجه به قديمي بودن بناي آن احتمال ريزش آن قوت گرفت.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/٢٤

- شهيدان :سيد غلامحسين حسينی - سلطانعلی چراغی - مير عباس مدديان و...

- جمعی از رزمندگان  دفاع مقدس  از شهرستان دورود و اليگودرز ،چند ساعت قبل از عمليات ( ادامه عمليات والفجر ۹)،غروب روز ۷/۱ ۱۳۶۵ ،ارتفاعات کوه های سليمانيه عراق

                     روحشان شاد و يادشان گرامی باد .

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/٢٤

هشدار كروبي نسبت به رد صلاحيت 240 نامزد خبرگان

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/٢۳

نمايشگاه علمي تخصصي انجمن علمي زيست شناسي لرستان دوشنبه در مجتمع فرهنگي هنري اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامي اين استان گشايش يافت.

 به گزارش ایرنا:در اين نمايشگاه گونه‌هاي جانوري، گياهي، اندامهاي داخلي بدن انسان، انواع گياهان و نمونه‌هايي از محصولات گياهي و انواع ميوه‌ها به نمايش گذاشته شده است.

مسوول برپايي اين نمايشگاه در گفت‌وگو با ايرنا، ارتقاي سطح آگاهي دانش آموزان در مورد زيست شناسي را هدف برگزاري اين نمايشگاه عنوان كرد.

"فلور عمويي" افزود: در اين نمايشگاه گونه‌هاي جانوري و تاكسيدرمي حيواناتي نظير مرغ ماهي خوار، فلامينگو، شترمرغ، قوچ چهار شاخ، كل، گوركن، سنجاب، بزمجه، مارسياه، سمندر آتشين، مار جعفري و لاك پشت در معرض ديد علاقه‌مندان قرار گرفته است.

وي اظهار داشت: جنين انسان وبرخي حيوانات، اسكلت انسان، مراحل رشد ونمو جنين، دستگاه عصبي، ساختمان چشم انسان، ماكت دستگاه تنفس، گوارش، قلب و مغز انسان از ديگر موارد به نمايش درآمده است.

وي گفت: انواع گياهان ومحصولات گياهي نظيرزيتون، بلوط، گلابي وحشي، بادام تلخ، اكاليپتوس و ميخك نيز در اين نمايشگاه در معرض ديد دانش‌آموزان قرار دارد.

عمويي افزود: همچنين پوسترهايي نيز در زمينه انواع بيماريها تهيه و در نمايشگاه نصب شده است.

اين نمايشگاه به مدت يك هفته داير است.

 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/٢٢
قوانین و مقررات تبلیغاتی انتخابات
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/٢۱
بسمه تعالی

جناب آقــای مهدی کروبی در سخنانی به اهمیت ویژه انتخابــات و ضرورت حضور پرشور مردم در انتخابات مجلس خبرگان رهبری وشوراهای شهر تأکید کرد.
وی که در همایش لرستــانیهــای مقیم تهران در روز جمعه 19/8/85  ساعت 22 سخنرانی   می کرد ضمن یادآوری خدمات دولت وانقلاب اسلامی به استـان لرستان و محرومیتهــایی استـان اشاره کرد و بــا تقدیر از حمایتهــای همیشگی مردم این خطه نسبت به انقلاب ، امــام و آرمانهــای نظام مقدس جمهــوری اسلامی از اینکه بــا همه تلاشهــایی که صورت گرفته حقوق این مردم مومن ، سلحشور واندیشمند تــأمین نگردیده ، اظهار تــأسف نمود و خواستار همــاهنگی نخبگان ، اندیشمندان و متفکرین استــان جهت پیگیری مشکلات و رفع آنهــا با همت دولت جمهــوری اسلامی وآحاد مردم شد .
دبیر کل حزب اعتمـاد ملی ،به حساسیت انتخابــات خبرگــان رهبری وشورای شهر اشــاره نمود و خواستـار حضور پرشور و یکپـارچه مردم گردیده و در این بـاره گفت : بــاید حضوری پرشور وقوی در انتخابــات داشته باشیم که در شرایط فعلی این امـر به نفع ، نظام و کشور است،در شرایطی که دشمنان از هر سو در حال توطئه علیه این نظام الهی است شرکت قوی، یکپارچه و با شکوه مردم یکی از عوامل مهم خنثی کردن این توطئه هاست .
ایجاد زمینه حضور پرشکوه مردم باید توسط هیأت نظارت ،مجریان و دولت فراهم گردد و با تلاشی بی طرفانه این نهادها و اطمینان دادن به مردم به حفظ و صیانت رأی آنها است که بستر حضور مردم در انتخابات فراهم می شود.
رئیس مجلس ششم شورای اسلامی ،به فعالیت حزب اعتماد ملی در این زمینه اشاره کرد و گفت ،حزب اعتماد ملی بطور فعال در انتخابات خبرگان رهبری و شوراها شرکت خواهد کرد و از کــاندیدهای خود برای حضور در مجلس خبرگــان رهبری و شوراهای شهر حمــایت     می نماید .
دبیر کل حزب اعتمــاد ملی به تکمیل شدن لیست کاندیداهای این حزب برای مجلس خبرگـان رهبری اشاره کرد وگفت ،ضمن احترام به کلیه کاندیداهای محترم لیست حزب در بسیاری از استانها تکمیل شده است .
ایشان در پایان به دوتن از کاندیداهــای مجلس خبرگان رهبری استان لرستان که در جلسه حضور داشتند اشاره کرد و خواستـار حمایت حاضرین از آنــان برای راهیــابی به مجلس خبرگان رهبری شد.
در این جلسه ،مسئول انجمن لرستانیهــای مرکز ،مسئول انجمن بروجردیهــای تهران و دبیر مجمع خیرین مدرسه ساز ، مسئول کـانون بــازنشستگان فرهنگی لرستــان و تنی چند از حاضرین به بیان مسائل و مشکلات استان پرداختند .

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/۱٧
 

 

فرماندار بروجرد از افزايش قيمت نان در اين شهرستان خبر داد.

به گزارش ایرنا:محمود يعقوبي افزود: قيمت هر قرص نان لواش تهيه شده از آرد دولتي با چانه ‪ ۲۰۰‬گرمي از ‪ ۱۱۰‬ريال به ‪ ۱۴۰‬ريال افزايش يافته است.

وي ادامه داد: همچنين قيمت هر قرص نان سنگك از ‪ ۴۰۰‬ريال به ‪ ۴۷۰‬ريال افزايش يافته و نان بربري ماشيني و سنتي نيز با ‪ ۵۰‬ريال افزايش بها، به ترتيب به قيمت ‪ ۲۲۰‬و ‪ ۲۵۰‬ريال به دست مصرف‌كننده مي‌رسند.

يعقوبي علت اين افزايش قيمت را گران شدن دستمزد كارگران واحدهاي خبازي عنوان كرد و گفت: از نانواها انتظار داريم به كيفيت پخت نان توجه كنند.

فرماندار بروجرد تاكيد كرد: ناني كه به دست مصرف‌كننده مي‌رسد بايد ‪۱۰۰‬ درصد قابل استفاده بوده و دورريز نداشته باشد.

وي ادامه داد: اين افزايش قيمت از روز شنبه ‪ ۸۵/۰۸/۲۰‬در خبازيهاي بروجرد اعمال مي‌شود.

هم‌اكنون بيش از ‪ ۲۵۰‬واحد خبازي در سطح شهرستان بروجرد فعال است

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/۱٥

 

 به گزارش ايرنا: مدير باغباني سازمان جهاد كشاورزي لرستان گفت: بزرگترين شهرك گلخانه‌اي اين استان در خرم‌آباد در دست احداث است.

"بهروز بهاروند" افزود: مساحت اين شهرك ‪ ۳۲‬هكتار است و هم‌اكنون ‪ ۵۰‬درصد كار ساخت آن به اتمام رسيده است.

وي تصريح كرد: براي اجراي اين طرح تاكنون بالغ بر ‪ ۱۲‬ميليارد ريال از محل اعتبارات ملي و استاني هزينه شده است.

مدير باغباني سازمان جهاد كشاورزي لرستان گفت: احداث اين شهرك گلخانه‌اي حدود پنج ميليارد ريال ديگر اعتبار نياز دارد.

وي پيش‌بيني كرد، در صورت تخصيص به موقع اعتبارات، اين طرح تا پايان سال جاري به بهره‌برداري برسد.

بهاروند افزود: با بهره‌برداري از اين شهرك سالانه حدود چهار ميليون شاخه گل تزييني و يك هزار و ‪ ۵۰۰‬تن سبزي و صيفي در اين استان توليد مي‌شود.

مدير باغباني جهادكشاورزي لرستان يادآور شد: با بهره‌برداري از اين شهرك زمينه اشتغال ‪ ۲۴۰‬نفر در استان فراهم مي‌شود.

هم‌اكنون ‪ ۲۸‬واحد گلخانه‌اي با اشتغالزايي ‪ ۹۰‬نفر در لرستان وجود دارد.

 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/۱٤

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/۱٤

             مرحوح استاد بهمن علاءالدین مسعود بختیاریمرحوح استاد بهمن علاءالدین مسعود بختیاریمرحوح استاد بهمن علاءالدین مسعود بختیاری

بهمن علاءالدین ( مسعود بختیاری ) آهنگساز ُ شاعر  و ترانه سرای بختیاری  بر اثر سکته قلبی  در کرج در گذشت.

 این خواننده و شاعر فولکوریک بختیاری  ُ سرایش  ترانه های فارسی  و بختیاری را از دوران جوانی ُ همزمان  با شروع رادیو ُ تلویزیون آبادان و سپس  اهواز شروع کرد و از خود بیش از ۵۰ کاست به یاد گار گذاشت .

   مرحوم علاءالدین تنها خواننده بود که با صدای دلنشین خود گویش و ادبیات بختیاری را نابودی نجات داد.

مرحوم بهمن علاءالدين در سال ۱۳۱۹ در سهرستان مسجد سليمان متولد شد.

پيکر آن مرحوم در قطعه هنرمندان در جوار امامزاده طاهر  کرج به خاک سپرده خواهد شد. 

 کاست های  مال کنون ِ هیجار - تاراز وآستاره و دهها کاست دیگر از این زنده یاد به بازار موسیقی عرضه سده است .  

 وبلاگ فردای لرستان  در گذشت این هنرمند فقید و اسطوره موسیقی بختیاری را به همه بازماندگان آن زنده یاد و ایل بزرگ بختیاری تسلیت می نمايد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/۱۳
 به گزارش ايسنا: مدير جهاد كشاورزي ازنا : <br>بارندگيهای اخیربالغ بر يك ميليارد تومان خسارت به كشاورزي شهرستان وارد كرد<br>بارندگيهاي اخيربالغ بر يك ميليارد تومان خسارت به كشاورزي شهرستان ازنا وارد كرده است .

مدير جهاد كشاورزي شهرستان ازنا گفت : بارندگيهاي اخيركه در نوع خود بي سابقه است،بالغ بر ميليارد تومان به محصولات كشاورزي ازنا خسارت وارد كرده است .

مهندس عبدي اظهار داشت:خسارات وارده شامل 535 ميليون تومان به محصول لوبيا ،ذرت 24 ميليون تومان،سيب زميني و چغندر بيش از 677 ميليون تومان است .

وي با اعلام اينكه بيش از 70 درصد محصول چغندر و سيب زميني
شهرستان هنوز برداشت نشده ، گفت :درصورت تداوم بارندگي ميزان خسارات وارده بيشتر خواهد شد .

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/۱۳
 
به گزارش مركز اطلاع رساني منطقه انتظامي بروجرد :
بر اساس گزارش روز پنج شنبه اين مركز در اثر واژگون شدن يك تراكتور در مسير روستاي "لولي دربه" بروجرد و همچنين تصادف يك دستگاه موتورسيكلت با يك عابر پياده، راننده تراكتور و عابر پياده فوت كردند.

همچنين برخورد يك دستگاه پژو با يك عابر پياده در محور بروجرد خرم‌آباد منجر به كشته شدن عابر پياده شد.

 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/۱٠
 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/۱٠

به گزارش دانشجويان ايران - لرستان عمليات مرمت و بازسازي 5 پل تاريخي لرستان به زودي شروع مي شود .

 مدير پروژه پلهاي تاريخي لرستان گفت :بر اثر بروز سيل در سال گذشته 5 پل تاريخي استان دچار آسيب و خسارت شد . مهندس مصطفي نژاد افزود :پلهاي فوق شامل گاوميشان ،پلدختر ،كلهر ، كشكان و سياه پله است كه در سيل سال گذشته خسارت ديدند .

وي بيان داشت :جهت بازسازي پلهاي آسيب ديده ، 850 ميليون ريالي از محل اعتبارات حوادث غيرمترقبه استان اختصاص يافته است . وي با بيان اينكه كارگاههاي تجهيز و بازسازي اين پلها بزودي شروع به فعاليت مي كنند ،

كار بازسازي پلهاي آسيب ديده تاريخي استان به صورت اماني به استاد كاران بومي واگذار شده و در عمليات بازسازي نيز ناظرين بومي حضور خواهند داشت . مدير پروژه پلهاي تاريخي استان در خاتمه اظهار اميدواري كرد كار بازسازي 5 پل تاريخي آسيب ديده تا پايان سالجاري به اتمام برسد .

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/٩
از مجموع يك هزار و ‪ ۵۲۰‬روستاي اين استان شمار داوطلبان در ‪ ۱۲۵‬روستا به حد نصاب نرسيد.

به گزارش ایرنا:"مجيد نادرالاصلي"افزود: در اين روستاها فقط انتخابات خبرگان رهبري برگزار مي‌شود و تكليف انتخابات شوراهاي اسلامي در آنها به تصميم كلي وزارت كشور بستگي خواهد داشت.

وي آگاهي كم مردم نسبت به جايگاه شوراهاي اسلامي، تعداد كم افراد واجد شرايط و علاقه‌مند و بافت فرهنگي حاكم را از مهمترين دلايل به حد نصاب نرسيدن تعداد داوطلبان در اين روستاها عنوان كرد.

نادرالاصلي اضافه كرد: به جز شهرستان پلدختر، اين روستاها در تمامي شهرستانهاي استان واقع شده‌اند و در دور قبل نيز انتخابات شوراهاي اسلامي در بيشتر اين روستاها برگزار نشده است.

در مجموع، هفت هزار و ‪ ۳۶۳‬نفر در لرستان داوطلب نامزدي شوراهاي اسلامي شهر و روستا شده‌اند كه پس از راي‌گيري از اين تعداد ‪ ۱۲۴‬نفر براي شوراهاي شهري و سه هزار و ‪ ۶۰۹‬نفر براي شوراهاي روستايي انتخاب خواهند شد.

براي جمع‌آوري آرا مردم استان لرستان ‪ ۵۱۸‬شعبه شهري، يك هزار و ‪ ۲۵۹‬شعبه روستايي و ‪ ۲۵۷‬شعبه ويژه داوطلبان مجلس خبرگان رهبري در نظر گرفته شده است.

چهارمين دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبري و سومين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا، ‪ ۲۴‬آذرماه امسال در سطح كشور برگزار مي‌شود.


نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/٩

با پايان يافتن كار شمارش آراي انتخابات شوراي دانش‌آموزي لرستان ، روز سه‌شنبه ‪ ۱۲‬هزار عضو اين شورا انتخاب شدند.

 به گزارش ایرنا :مسوول روابط عمومي سازمان آموزش و پرورش لرستان گفت: اين تعداد از ميان ‪ ۳۵۰‬هزار دانش‌آموز شركت‌كننده در اين انتخابات، انتخاب و به عنوان اعضاي شوراي دانش‌آموزي اين استان معرفي شدند.

"بيژن حسين پور"  افزود: اين افراد از بين دانش‌آموزان مقاطع راهنمايي، متوسطه و ‪ ۷۵‬درصد مدارس ابتدايي اين استان معرفي شده‌اند.

 فعاليت اعضاي اين شوراها همزمان با هفته دانش آموز به طور رسمي آغاز خواهد شد.

وي اظهار داشت: اعضاي اين شورا در قالب ‪ ۹‬كميته علمي، فرهنگي، هنري، اجتماعي، ورزشي، نماز و مناسبت‌ها با آموزشگاه‌هاي خود همكاري خواهند داشت و به مدت يك سال در اين شوراها فعاليت مي‌كنند.

مسوول روابط عمومي سازمان آموزش وپرورش لرستان افزود: درانتخابات مذكور در مدارس داراي ظرفيت ‪ ۲۵۰‬دانش‌آموز، پنج عضو اصلي و دو عضو علي البدل، در مدارس ‪ ۲۵۰‬تا ‪ ۳۵۰‬نفري هفت عضو اصلي و دو عضو علي‌البدل و در مدارس ‪۳۵۰‬ نفري به بالا ‪ ۹‬عضو اصلي و دو عضو علي‌البدل انتخاب شدند.

‪ ۴۴۰‬هزار دانش‌آموز در لرستان در بيش از چهار هزار آموزشگاه مشغول تحصيل هستند.


نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/٧
 

بر اثر وقوع صاعقه جمعه شب يك كودك هشت ساله در منطقه عشايري "تخت چان" از توابع پلدختر لرستان جان خود را از دست داد.

براساس گزارش روز شنبه مركز اطلاع رساني فرماندهي انتظامي استان لرستان اين كودك كه "فريد دريكوند" نام دارد در حين خروج از منزل مورد اصابت صاعقه قرار گرفته و جان باخته است.

جسد اين كودك براي بررسي بيشتر به پزشك قانوني اين شهرستان انتقال داده شده است.

بنا به اين گزارش، در طول هفته گذشته دو نفر در شهرستان پلدختر بر اثر صاعقه جان خود را از دست داده‌اند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/۸/٦

 به گزارش ايرنا:رييس ستاد انتخابات خبرگان رهبري و شوراهاي اسلامي شهر و روستاي لرستان گفت:با پايان يافتن مهلت ثبت‌نام، هفت هزار و ‪ ۱۸۰‬نفر در اين استان داوطلب نامزدي انتخابات شوراهاي اسلامي شدند.

"مجيد نادرالاصلي" افزود: از اين تعداد حدود شش هزارو ‪ ۳۵۳‬نفر در حوزه‌هاي روستايي و ‪ ۸۲۷‬نفر در حوزه‌هاي شهري استان ثبت نام كرده‌اند.

وي اضافه كرد: ‪ ۱۰۰‬نفر از ثبت نام‌شدگان زن هستند كه ‪ ۲۹‬نفر آنان در حوزه شهري و ‪ ۷۱‬نفر آنان در حوزه‌هاي روستايي ثبت نام كرده اند.

نادرالاصلي افزود: تعداد افراد ثبت نام شده سومين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا در لرستان نسبت به دوره دوم ‪ ۱۵‬درصد افزايش دارد.

وي گفت: در دوره دوم انتخابات شوراهاي اسلامي لرستان، شش هزار و ‪۲۰۰‬ نفر داوطلب نامزدي شده بودند.

سومين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهري در ‪ ۲۶‬شهر استان لرستان برگزار مي‌شود.

بيش از يك هزار و ‪ ۵۰۰‬روستاي بالاي ‪ ۲۰‬خانوار در اين استان وجود دارد كه متاسفانه در برخي از اين روستاها به دليل نام نويسي نكردن افراد، انتخابات شوراها برگزار نمي‌شود.

وي به تعداد اين روستاها اشاره‌اي نكرداما گفت: در مجموع حدود چهارهزار و ‪ ۵۰۰‬نفر از مجموع افراد ثبت نام شده به عضويت شوراهاي اسلامي شهري و روستايي استان لرستان در خواهند آمد.


حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :