فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٧

به گزارش ایرنا:معاون فني راه‌آهن لرستان مستقر در دورود گفت: بيش از يك هزار و ‪ ۳۰۰‬نفر از مسافران گرفتار شده دربرف، امروز به وسيله قطار به مقاصد خود اهواز و ديگر شهرهاي جنوبي انتقال داده شدند.

"محمد اردشيري" به ايرنا توضيح داد: به منظور انتقال اين مسافران با هماهنگي شركت رجا تعدادي از سالنهاي قطار محلي مسافربري اراك دورود منفصل و به قطار محلي دورود انديمشك اضافه شد.

وي اظهار داشت: اين مسافران كه از شنبه شب در سمت شمالي گردنه رازان در ميان برف و كولاك گرفتار بودند به وسيله چند دستگاه اتوبوس به شهر دورود منتقل شده بودند.

اردشيري گفت: مسافرين بيشتر با اتوبوس و يا وسيله نقليه شخصي عازم جنوب كشور بودند كه دچار حادثه شدند و شب گذشته در حسينه و مسجد راه‌آهن دورود اسكان و مورد پذيرايي قرار گرفتند.

در پي بارندگي و كولاك شديد كه از شنبه شب در لرستان آغاز شد كليه جاده هاي ارتباطي استان بسته و مسافران وسائط نقليه درميان برف و سرما گرفتار شدند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٧
 
 

صنعت ورشوسازي بروجرد كه با بيش از دو قرن رونق و رواج، نام اين شهرستان را در داخل و خارج كشور مطرح نموده آرام آرام در بوته فراموشي فرو غلطيده است.

در زماني نه چندان دور در هر گوشه از بروجرد صداي چكش ورشوسازان و نواي موزون آن حكايت از تلاش و توليد داشت، توليدي كه نه تنها نياز بروجرد و ايران را رفع مي‌كرد بلكه حتي اروپاييان كه خود توليدكننده ورق ورشو بودند از علاقه مندان ورشوي چكشي بروجرد محسوب مي‌شدند.

امروز ديگر آهنگ دلنشين و ظريف چكش هنرمندان چيره‌دست ورشو ساز در بازار بروجرد به گوش نمي‌رسد و هنرمندان پرآوازه اكنون در گمنامي فرو رفته و

 "
دگرگونيهاي صنعتي، نقش و نگار ظروف ورشو را از ياد برده است.

هنرمندان ورشو ساز با رقابتي كه با يكديگر داشتند وسايل و ظروفي مي‌ساختند كه امروز تنها زينت بخش هنركده‌ها، موزه‌ها و منازل هنرشناسان ورشو در سراسر دنياست.

اين ظروف شامل انواع آبخوري، سماور، قوري، فنجان، سيني، منقل، بخوردان، آيينه و شمعدان و تزيينات داخلي منزل است.

آثار چكشي ورشو هر كدام دنيايي از ظرافت و هنر را در خود نهفته دارد و بيانگر فرهنگ، آداب و رسوم، طرز تفكر، خلاقيت و توانايي سازنده آن است.

 

صنعت ورشوسازي در دهه‌هاي بعد از سال ‪ ۱۳۴۰‬در بروجرد به اوج رشد و شكوفايي رسيد و به عنوان صنايع دستي اين شهرستان شناخته شده و مورد توجه مسافران ايراني و خارجي قرار گرفت.

از اساتيد چيره دست و نامي ورشوسازي بروجرد مي‌توان مرحوم "ملا هادي"، مرحوم "عبدالوهاب"، مرحوم "محمدرحيم ميناگر"، "باقر حق‌شناس"، "نقره‌كوب"، "هنرور" و مرحوم "حسن منشي" را نام برد.

هم اكنون اين هنر ديرينه در بروجرد به فراموشي سپرده شده و ديگر اساتيد بروجردي مانند "محمد بادآور" سازنده بزرگترين سماور ورشوي جهان نيز به دليل كهولت سن قادر به ادامه فعاليت نيستند.

علي رغم تلاشهاي انجام شده در بخش صنايع دستي كشور اين مهم در استان لرستان مورد بي‌مهري قرار گرفته و اين هنر اصيل به همراه ديگر صنايع دستي منطقه به فراموشي سپرده شده است.

يكي از هنرمندان ورشو ساز بروجردي گفت: نبود ورق ورشو در كشور به يك معضل بزرگ تبديل شده و هنرمندان اين رشته براي ادامه فعاليت خود مجبور به استفاده از ورق و ظروف مستعمل هستند.

"اكبر حاجيوند" افزود: اغلب ظروف ورشو ساخت بروجرد مورد استقبال مسافران قرار مي‌گيرد و به ندرت برخي شهروندان از اين ظروف براي تزيين منازل استفاده مي‌كنند.

وي اشاره كرد: قيمت اين ظروف با توجه به اندازه و طرح متفاوت است و شايد علت عدم استقبال شهروندان براي خريد، بالا بودن قيمت اين ظروف است.

مسوول تعاوني توليدكنندگان و صادركنندگان استان لرستان گفت: برخي از صنايع دستي از طريق فني و حرفه‌اي به هنرجويان آموخته مي‌شود وليكن اين افراد پس از اتمام دوره به طور عملي نمي‌توانند در اين حرفه موفق عمل كنند.

"علي كردي" نقش آموزش را در زمينه توليد صنايع دستي مهم عنوان كرد و افزود: اغلب كارگاههاي سنتي موجود در استان براي جذب كارگر و ارايه آموزش به آنها بايد مبالغ زيادي را براي بيمه افراد پرداخت نمايند كه اين واحدها از اين مهم امتناع مي‌ورزند.

كردي راه‌اندازي خط توليد ورق ورشو در بروجرد را عاملي براي احياي اين هنر دانست و گفت: ورقهاي ورشو از كشورهاي اروپايي مانند آلمان وارد مي‌شده و اين واردات هم اكنون قطع شده و صنعتگران را با مشكل تهيه مواد اوليه مواجه كرده است.

وي اضافه كرد: صنايع دستي عاملي مهم در جذب توريست و توسعه صنعت گردشگري است كه متاسفانه كمتر به آن توجه مي‌شود و نيازمند برنامه‌ريزي و حمايتهاي جدي دولت است.

كردي افزود: سالانه بيش از ‪ ۷۰۰‬هزار دلار انواع صنايع دستي شامل فرش دست بافت، جاجيم، گليم، ظروف ورشو، ظروف شيشه‌اي، صنايع مسي و قلم زني لرستان از طريق تعاوني توليدكنندگان و صادركنندگان اين استان به خارج از كشور صادر مي‌شود.

هم اكنون حدود ‪ ۱۰‬كارگاه ورشوسازي در شهرستان بروجرد وجود دارد.

 منبع خبرگزاری ایرنا :بروجرد

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٧

 به گزارش ایسنا: از تعداد 624 صندوق، 186166 راي استخراج شده است كه افراد زير به ترتيب حائز بيشترين آراء شده‌اند:

1- مهدي چمران 40456 راي

2- مرتضي طلايي 36497 راي

3- هادي ساعي 31156 راي

4- رسود خادم 28464 راي

5-عباس شيباني 25677 راي

6-عليرضادبير 23411 راي

7- حمزه شكيب 20943 راي

8-‌معصومع ابتكار 18277 راي

9-احمد مسجد جامعي 17207 راي

10-‌محمد علي نجفي 16086 راي

11- پروين احمدي نژاد 15176 راي

12- خسرو دانشجو 12958 راي

13-‌معصومه آباد 12656 راي

14-حسن بيادي 12310 راي

15- حسن زياري 12226 راي

16-عبدلمقيم ناصحي 12018 راي

17-‌حبيب كاشاني 11993 راي

18-‌الهه راستگو 11660 راي

19-‌محمود خسروي وفا 10991 راي

20-‌زهرا صدراعظم نوري 10950 راي

21- ‌اسماعيل دوستي 10630 راي

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٦

 با تلاش ماموران اين اداره، راه ارتباطي دورود - ازنا كه از شب گذشته به دليل بارش برف و كولاك بسته شده بود ساعت ‪ ۱۲‬و ‪ ۳۰‬دقيقه امروز يك شنبه بازگشايي شد و رفت و آمد خودروها در آن جريان يافت.

به گزارش ایرنا:حبيب جمشيدي رييس اداره راه و ترابري گفت: كار بازگشايي محور دورود ازنا در گردنه محمودآباد و پازردآلو با همكاري سه اكيب برف روب از ادارات و نهادهاي جهاد سازندگي ، سپاه‌پاسداران و جمعيت هلال احمر انجام گرفت.

وي از كليه رانندگاني كه قصد مسافرت به شهرهاي شرقي لرستان را دارند خواست وسايل نقليه خود را به زنجير چرخ و وسايل ايمني و گرمازا مجهز كنند.

مسوول اداره راه ازنا اظهار داشت: راه ارتباطي ازنا شازند همچنان مسدود است و تلاش ماموران براي بازگشايي اين جاده نيز با شدت ادامه دارد

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٦

دبير ستاد انتخابات استان تهران نتايج شمارش آراي انتخابات خبرگان رهبري را در ‪ ۴۸۴۰‬صندوق از مجموع ‪ ۶۲۲۹‬صندوق استان تهران اعلام كرد.

به‌گزارش ایرنا ، " ابراهيم رضواني " اسامي ‪ ۱۶‬نفر افرادي كه بالاترين آرا را درانتخابات خبرگان رهبري دراستان تهران كسب كرده‌اند، به اين ترتيب اعلام كرد:
‪ ۱‬اكبر هاشمي رفسنجاني بايك ميليون و‪ ۳۱۰‬هزارو ‪ ۱۰‬راي
‪ ۲‬علي مشكيني با ‪ ۸۳۹‬هزار و ‪ ۸۳۴‬راي
‪ ۳‬محمد يزدي با ‪ ۸۲۳‬هزار و‪ ۶۰۲‬راي
‪ ۴‬محمد امامي كاشاني با ‪ ۸۲۳‬هزار و ‪ ۳۰۸‬راي
‪ ۵‬احمد جنتي با ‪ ۷۸۷‬هزار و ‪ ۹۰۸‬راي
‪ - ۶‬محمدتقي مصباح يزدي با ‪ ۷۲۶‬هزار و ‪ ۴۹۸‬راي
‪ - ۷‬حسن روحاني با ‪ ۶۶۹‬هزار و ‪ ۹۹۰‬راي
‪ - ۸‬محسن قمي با ‪ ۶۲۵‬هزار و ‪ ۴۲۸‬راي
‪ ۹‬سيدمحسن آقاميرمحمدعلي (خرازي) با ‪ ۶۱۸‬هزار و ‪ ۷۵۲‬راي
‪ - ۱۰‬محسن كازرون (كازروني) با ‪ ۶۱۲‬هزار و ‪ ۹۷۳‬راي
‪ - ۱۱‬قربانعلي دري نجف آبادي با ‪ ۵۹۵‬هزار و ‪ ۸۹۳‬راي
‪ - ۱۲‬محمدباقر باقري (باقري كني) با ‪ ۵۳۶‬هزار و ‪ ۹۲۸‬راي
‪ - ۱۳‬رضا استادي مقدم با ‪ ۵۲۰‬هزار و ‪ ۶۷۴‬راي
‪ - ۱۴‬محمدمحمدي دعوي سرايي(محمدي گيلاني) با‪ ۵۲۰‬هزار و ‪ ۶۲۶‬راي
‪ - ۱۵‬سيدمحمدحسن مرعشي (شوشتري) با ‪ ۵۰۱‬هزار و ‪ ۲۲۲‬راي
‪ - ۱۶‬عبدالنبي نمازي با ‪ ۴۹۲‬هزار و ‪ ۱۴۶‬راي

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٦

فرماندار دزفول نتيجه سومين دوره انتخابات شوراي اسلامي شهر دزفول را روز يك شنبه اعلام كرد. ‪ - ۱‬عظيم سرافراز ‪ ۲۱۱۲۹‬راي ‪ - ۲‬حسين گلستان باغ ‪ ۱۴۴۵۴‬راي ‪ - ۳‬هوشنگ زلقي ۴۲۳۵‬راي ‪ - ۴‬رضا رجو ‪ ۱۳۹۳۷‬راي‪ - ۵‬محسن رياضي ‪ ۱۲۹۱۸‬راي ‪ - ۶‬حسنعلي نبوتي ‪ ۱۲۶۳۸‬راي ‪ - ۷‬عليرضا زماني راد ‪ ۱۲۱۱۳‬راي‪ - ۸‬غلامعلي سليم گندمي ‪ ۱۱۸۳۱‬راي ‪- ۹سيدمصطفي‌عظيمي‌فر ‪ ۱۱۵۱۹‬راي

 اسامي پنج عضو علي البدل شوراي اسلامي اين شهر نيز به اين ترتيب است:
‪ - ۱‬ميرزا علي آستي ‪ ۱۱۰۳۳‬راي ‪ - ۲‬عبدالكريم خاتمي‌پور ‪ ۱۰۰۹۲‬راي‪ - ۳‬مريم‌خاتون قلمبردزفولي ‪ ۱۰۰۴۶‬راي ‪ - ۴‬محسن آهوزاده ‪ ۱۰۰۲۶‬راي ‪ - ۵‬محمدرضاعنايتي كيا ‪ ۹۱۳۱‬راي
قناعتي ، كل آراي ماخوذه در انتخابات شوراي اسلامي شهر دزفول را ‪ ۹۰‬هزار و ‪ ۶۶۷‬راي اعلام كرد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٦

به گزارش ایرنا:شمارش آراي انتخابات چهارمين دوره مجلس خبرگان در استان لرستان شنبه شب پايان يافت و آيت‌الله سيد"حسن طاهري خرم‌آبادي" و آيت‌الله سيد"محمدنقي شاهرخي" به عنوان نمايندگان مردم اين استان به مجلس خبرگان رهبري راه يافتند.

 آيت‌الله سيد"حسن طاهري خرم‌آبادي" با ‪ ۵۱۱‬هزار و ‪ ۱۶۶‬راي و آيت‌الله سيد"محمدنقي شاهرخي" با ‪ ۳۵۹‬هزار و ‪ ۷۲۵‬راي انتخاب شدند.

همچنين آيت‌الله "عليرضا تقوايي" يكصد هزار و ‪ ۵۶۹‬راي و آيت‌الله "مجيد حاجاتي" نيز ‪ ۵۸‬هزار و ‪ ۷۶۲‬راي در اين انتخابات كسب كردند.

وي ميزان مشاركت مردم اين استان در انتخابات چهارمين دوره مجلس خبرگان رهبري را ‪ ۵۸/۹‬درصد اعلام كرد.

 اين آرا از يك هزار و ‪ ۹۲۸‬شعبه اخذ راي و از ميان ‪ ۷۰۷‬هزار و ‪ ۵۱۸‬راي ماخوذه به دست آمده است.

لازم به ذكر است نمايندگان مردم لرستان در چهارمين دوره مجلس خبرگان رهبري همان نمايندگان دوره قبل هستند.

يك ميليون و ‪ ۲۰۰‬هزار نفر در استان لرستان واجد شرايط راي دادن بودند

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٦

ستاد انتخابات استان لرستان عصر شنبه نتايج نهايي انتخابات شوراي اسلامي شهر كوهدشت را اعلام كرد.

به گزارش ایرنا:براساس اعلام اين نتايج، سيد كريم گراوند با ‪ ۱۰‬هزار و ‪ ۵۵۲‬راي، مومن عبدي پور با ‪ ۹‬هزار و ‪ ۶۲۰‬راي، رستم محمدي با ‪ ۹‬هزار و ‪ ۵۴۶‬راي، احمد رستمي شاهيوند با هشت هزار و ‪ ۸۷۰‬راي، محمد رضا گراوند با هشت هزار و ‪۲۴۷‬ راي، نصرت كوناني با هفت هزار و ‪ ۷۸۳‬راي و حسين قبادي با هفت هزار و ‪۵۱۱‬ راي حايز كسب بيشترين آرا مردم اين شهرشدند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٥

به گزارش ایرنا:ستاد انتخابات استان لرستان عصر شنبه نتايج نهايي انتخابات شوراهاي اسلامي شهراليگودرز را اعلام كرد.

براساس اين نتايج از مجموع ‪ ۳۹‬هزار راي ماخوذه نفرات زير به عنوان اعضاي شوراي اسلامي شهر اليگودرز انتخاب شدند.

"اردشير سر لك با پنج هزار و ‪ ۵۱۹‬راي، احمد ملكي با چهار هزار و ‪۷۷۱‬ راي، سيد حميد هاشمي با چهار هزار و ‪ ۷۵۹‬راي، سهراب ناهيد سميع با چهار هزار و ‪ ۴۱۲‬راي، بيژن پايمرد با چهار هزار و ‪ ۲۳۸‬راي ، محمد جمشيدوند با چهارهزارو ‪ ۲۳۲‬راي و محمد لطفي ميانجايي با چهار هزار و

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٥

با پايان يافتن كار شمارش آرا سومين دوره انتخابات شوراي اسلامي شهر انديمشك اعضاي اصلي شوراي اسلامي اين شهر مشخص شدند.

به گزارش ایرنا: از بين ‪ ۵۰‬نامزد شوراي اسلامي اين شهر هفت نفر بيشترين تعداد آرا را به خود اختصاص دادند و به عنوان عضو اصلي شوراي اين شهر انتخاب شدند.

‪ - ۱‬شيرين مختاري با ‪ ۱۳۱۶۸‬راي
‪ - ۲‬جهانبخش ايزدپور با ‪ ۱۰۸۵۸‬راي
‪ - ۳‬احمد قلاوندي با ‪ ۹۹۰۳‬راي
‪ - ۴‬بهرام اسديان با ‪ ۹۶۵۱‬راي
‪ - ۵‬سميه قلاوند با ‪ ۸۶۷۱‬راي
‪ - ۶‬احمد دوامي با ‪ ۷۵۴۸‬راي
‪ - ۷‬فرود ميرزاوند با ‪ ۷۴۳۶‬راي

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٥

به گزارش ایرنا: از ‪ ۱۸‬هزار راي ماخوذه در اين شهر، پنج نفر به عنوان عضو اصلي شوراي اسلامي شهر الشتر انتخاب شدند.

 علي‌نصرت حسنوند با سه‌هزارو ‪ ۱۳۲‬راي، منوچهر حيدري با دو هزار ‪ ۸۴۲‬راي، چنگيز جوانمرد با دو هزارو ‪ ۶۱۷‬راي، نورمحمد يوسفوند با دوهزارو ‪ ۴۹۱‬راي، اردشير مومني با دو هزارو ‪ ۲۷۴‬راي به ترتيب به عنوان اعضاي اصلي شوراي اين شهر شدند.

وي اظهار داشت: همچنين ابراهيم احمدي پور و حسين اميري به عنوان اعضاي علي البدل شورا معرفي شدند.نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٥

 با پايان شمارش آراي سومين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي در اين شهر اعضاي اين شورا مشخص شدند.

به گزارش ایرنا:*اعضاي اصلي*
"موسي نيكوكار" با اخذ ‪ ۱۰۹۱۹‬راي - "پروين صادقي‌نژاد" با اخذ ‪ ۱۰۳۶۰‬راي "نازنين مظفري‌ياراحمدي" بااخذ ‪ ۹۶۵۵‬راي - "عليرضا مرادي" با اخذ ‪ ۹۲۲۱‬راي "احمد گودرزي" با اخذ ‪ ۹۰۳۳‬راي - "محسن روحبخشان" با اخذ ‪ ۸۹۵۵‬راي "بيژن گودرزي" با اخذ ‪ ۸۲۵۰‬راي - سيد"محمدمهدي محبوبي" با اخذ ‪ ۸۲۴۹‬راي "عباس گودرزي" با اخذ ‪ ۷۹۲۸‬راي

*اعضاي علي البدل*
"قاسم شاهوردي" با اخذ ‪ ۷۳۳۴‬راي - "عباس شمس‌الديني" با اخذ ‪ ۷۲۶۰‬راي "حسن كره‌رودي" با اخذ ‪ ۷۰۵۴‬راي - "غلامعباس ياراحمدي" با اخذ ‪ ۶۳۶۴‬راي "بهرام بيرانوند"با اخذ ‪ ۵۸۶۵‬راي
در سومين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهرستان بروجرد ‪ ۶۵۷‬داوطلب با يكديگر به رقابت پرداختند.


نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٥

نتايج انتخابات سومين دوره شوراي اسلامي شهر خرم آباد روز شنبه از سوي فرمانداري اين شهر اعلام شد.

به گزارش ایرنا:بر پايه اين آمار از مجموع ‪ ۱۴۰‬هزار و ‪ ۳۹۷‬راي ماخوذه در اين شهر ‪ ۹‬نفر به عنوان اعضاي اصلي شوراي اسلامي شهر خرم‌آباد انتخاب شدند.

‪ - ۱‬محمد خدامي ‪ ۲۵‬هزار و ‪ ۴۷۶‬راي
‪ - ۲‬فرشته طهماسبي ‪ ۱۲‬هزار و ‪// ۱۷۰‬
‪ - ۳‬اميرناصر غلامرضايي ‪ ۱۱‬هزار و ‪// ۲۴۳‬
‪ - ۴‬مراد كرمي ‪ ۱۰‬هزار و ‪// ۷۳۵‬
‪ - ۵‬بهروز احمدي ‪ ۹‬هزار و ‪// ۶۲۳‬
‪ -۶‬علي زنجي بيرانوند ‪ ۹‬هزار و ‪// ۵۸۴‬
‪ - ۷‬بيژن حسين‌پور ‪ ۹‬هزار و ‪// ۴۶۳‬
‪ - ۸‬شيرمراد صفربيرانوند ‪ ۹‬هزار و ‪// ۵۹‬
‪ - ۹‬محمدجعفر همت پور ‪ ۹‬هزار و ‪// ۱۵‬
فرمانداري خرم آباد همچنين اسامي افراد علي البدل شوراي شهر خرم‌آباد را به شرح ذيل اعلام كرد:
‪ - ۱‬احمد علي دلفان ‪ ۸‬هزار و ‪ ۵۷۳‬راي
‪ - ۲‬حسن آذري ‪ ۸‬هزار و ‪// ۱۶۶‬
‪ - ۳‬داريوش جودكي ‪ ۷‬هزار و ‪// ۸۳۲‬
‪ - ۴‬اسفنديار مرادي پور ‪ ۷‬هزار و ‪// ۸۲۶‬
در حوزه انتخابيه خرم آباد ‪ ۱۱۱‬نفر كانديداي سومين دوره شوراي اسلامي اين شهر شده بودند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٥

با پايان گرفتن كارشمارش آرا انتخابات سومين دوره شوراي اسلامي در شهر دورود هفت نفر عضو اين شورا مشخص شدند.

به گزارش ایرنا :براساس اعلام ستاد انتخابات شهرستان دورود، از مجموع ‪ ۴۸‬هزار و ‪ ۵۸‬راي ماخوذه، افراد ذيل براي يك دوره چهارساله به عنوان نمايندگان مردم در شوراي شهر دورود شناحته شدند.

اعضاي اصلي :
‪ ۱‬آقاي صيداحمد كرنوكر ‪ ۸۴۹۹‬راي
‪ ۲‬خانم فرشته شاهوردي ‪" ۸۱۴۲‬
‪ ۳‬آقاي منوچهر حاجيوند ‪" ۸۱۲۹‬
‪ ۴‬آقاي محسن غلامزاده ‪" ۷۵۲۳‬
‪ ۵‬آقاي ولي شهبازي ‪" ۷۲۴۱‬
‪ ۶‬حسن اميديان ‪" ۶۰۵۸‬
‪ ۷‬محمد نيكبخت ‪" ۵۸۶۴‬
اعضاي علي البدل :
‪ ۱‬مراد سليماني ‪ ۵۶۶۳‬راي
‪ ۲‬منصور لك ‪" ۵۵۸۰‬
‪ ۳‬عبدالله هداوند ‪" ۵۵۰۲‬
چهارمين دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبري و سومين دوره انتخابات شوراي اسلامي شهر دورود همزمان در ‪ ۶۲‬شعبه اخذ راي و باحضور ‪ ۵۱‬نامزد انتخاباتي برگزار شد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٥

با پايان يافتن كار شمارش آرا در حوزه انتخابيه ازنا پنج عضو شوراي اسلامي اين شهر مشخص شدند.

به گزارش ايرنا:بر اساس اعلام ستاد انتخابات سومين دوره شوراي‌اسلامي شهر ازنا از مجموع ‪ ۳۸‬هزار و ‪ ۶۲۲‬راي ماخوذه نامزدهاي ذيل موفق به كسب اكثريت آرا شدند.

اعضاي اصلي:
‪ ۱‬آقاي عليرضا كرمي ‪ ۴۸۷۶‬راي
‪ ۲‬آقاي منوچهر خواجه‌دستگردي ‪" ۳۹۴۲‬
‪ ۳‬آقاي عزيزالله درويشي ‪" ۳۳۸۱‬
‪ ۴‬آقاي ولي كوهشاري ‪" ۲۸۵۴‬
‪ ۵‬آقاي عبدالله واحدي ‪" ۲۷۹۵‬
-----------------------------------------
اعضاي علي البدل :
‪ ۱‬خانم مرضيه خوشدل ‪ ۲۶۵۸‬راي
‪ ۲‬شمس الله باجلاني ‪" ۲۵۹۸

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٥

به گزارش ايرنا:نتايج انتخابات شوراي اسلامي شهرهاي پلدختر و نورآباد لرستان روز شنبه از سوي فرمانداري اين شهرها اعلام شد.

در اين انتخابات از مجموع ‪ ۳۹‬هزار و ‪ ۵۲۰‬راي ماخوذه نفرات زير به ترتيب به عنوان اعضاي شوراي اسلامي شهر پلدختر انتخاب شدند.

با چهار هزار و ‪ ۳۳۰‬راي، "نورالدين پورنصير" با سه هزار و ‪ ۳۸۵‬راي، "علي صحراگرد" با سه هزار و ‪ ۲۶۳‬راي ، "عليرضا عباس جودكي" با دو هزار و ‪۹۸۴‬ راي و "نادعلي نعمتي" با دو هزار و ‪ ۲۹۷‬راي به عنوان اعضاي اصلي شوراي اسلامي شهر پلدختر معرفي شدند.

وي همچنين "محسن شرفي" و "مرتضي رفيعي" را به عنوان اعضاي علي البدل اين شورا عنوان كرد و گفت: در انتخابات شهرستان پلدختر چهار هزار و ‪۴۹۲‬ راي باطله داشت.

 شهرستان  نورآباد: از مجموع ‪ ۲۸‬هزار و ‪ ۳۰۲‬راي ماخوذه در اين شهرستان افراد زير به عنوان اعضاي اصلي انتخابات شوراي اسلامي شهر نورآباد معرفي شدند.

"محمدعلي ناصري" افزود: "احمد نظري" با شش هزارو ‪ ۶۰۴‬راي، "قباد قبادي" با پنج هزار و ‪ ۹۳۲‬راي، سيد"بهزاد والي‌زاده" با پنج هزار و ‪ ۷۱۹‬راي، "شاهين شريفي" با پنج هزار و ‪ ۴۹۴‬راي و سيد "داريوش مشعشعي" با پنج هزار و ‪ ۳۰۸‬راي به عنوان اعضاي اصلي شوراي اسلامي شهر نورآباد انتخاب شدند.

وي اعضاي علي‌البدل اين شورا را "لطيف ولي نيا" و سيد "عبداله موسوي لرستاني" اعلام كرد و گفت: در اين شهرستان ‪ ۱۸۱‬راي نيز باطل شده است

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٥

رييس ستاد انتخابات استان لرستان گفت: يك فروند بالگرد امروز شنبه براي انتقال صندوق اخذ راي نقاط سخت گذر استان به اين مناطق اعزام شد.

به گزارش ایرنا:مجيد نادرالاصلي افزود: انتقال هشت صندوق اخذ راي در نقاط سخت گذر اليگودرز به دليل ريزش برف سنگين و امكان پذير نبودن پرواز بالگرد تاكنون ميسر نشده است.

در لرستان يك ميليون و ‪ ۲۰۰‬هزار نفر واجد شرايط راي دادن در اين دوره از انتخابات بودند كه از اين تعداد ‪ ۷۰۵‬هزار نفر جمعيت شهري و مابقي روستايي بودند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٥

به گزارش ایرنا:با پايان يافتن كار اخذ راي در حوزه‌هاي شهري استان لرستان كار شمارش آراء در اين حوزه‌ها آغاز شد.

رييس ستاد انتخابات استان لرستان  گفت: شمارش آراء در يكهزارو ‪ ۹۵۳‬شعبه اخذ راي در اين استان در حال شمارش است.

"مجيد نادرالاصلي افزود: از اين تعداد ‪ ۲۵۷‬شعبه بصورت سيار ويژه خبرگان رهبري و مابقي بصورت ثابت مي‌باشند.

وي گفت از جمعيت يك ميليون و ‪ ۷۰۰‬هزار نفري استان لرستان يك ميليون و ‪ ۲۰۰‬هزار نفر واجد شرايط راي در انتخابات هستند كه از اين تعداد ‪ ۷۰۵‬هزار نفر جمعيت شهري و مابقي نيز در يك هزار و دو روستاي اين استان شركت دارند.

وي پيش بيني كرد نتايج شمارش آراء بسياري از مناطق شهري و روستايي استان لرستان تا ظهر امروز شنبه مشخص شود.

وي افزود: نتايج انتخابات خبرگان رهبري در اين استان نيز حد اكثر تا روز يكشنبه مشخص خواهد شد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٢٠

هم‌اكنون ‪ ۲۴۸‬مدرسه كپري در مناطق روستايي اين استان وجود دارد.

 

به گزارش ايرنا: محمدرضا ملكشاهي رادرييس سازمان آموزش و پرورش لرستان گفت:اين فضاهاي آموزشي به حدي غيراستاندارد و غيرمقاوم هستند كه هر لحظه امكان خراب شدن آنها وجود دارد.

وي اظهار داشت: ‪ ۵۳‬مدرسه كپري با ‪ ۵۷۰‬دانش‌آموز در منطقه "ززوماهرو" اليگودرز وجود دارد و اين منطقه از نظر فضاي آموزشي وضع نامطلوبي دارد.

ملكشاهي راد افزود: برخي مناطق روستايي اين استان پراكنده و سخت گذر هستند و نوسازي و ساخت مدرسه در اين مناطق امكانپذير نيست.

رييس آموزش و پرورش لرستان تنها راه كاهش مدارس كپري اين استان به ويژه در منطقه ززوماهرو را تامين كانكس دانست.

ملكشاهي افزود: استعدادهاي نهفته‌اي در ميان دانش‌آموزان اين مناطق وجود دارد كه در صورت تامين امكانات و تجهيزات امكان رشد و پرورش پيدا مي‌كنند.

هم‌اكنون ‪ ۴۴۰‬هزار دانش‌آموز در بيش از چهار هزار آموزشگاه استان لرستان مشغول تحصيل هستند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/۱٥
 به گزارش ایرنا: در بررسي مجدد صلاحيت كانديداهاي انتخابات شوراهاي اسلامي‌شهر و روستا در لرستان، صلاحيت ‪ ۱۰۴‬داوطلب ديگر تاييد شد.

مدير امور شهرستانهاي هيات عالي نظارت بر انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا استان لرستان گفت: از اين تعداد ‪ ۱۰‬نفر داوطلب حوزه شهري هستند كه پس از اعتراض در مرحله نخست، صلاحيتشان احراز گرديد.

"غلامرضا نورزاده" افزود: مابقي اين افراد شامل ‪ ۲۹‬نفر در حوزه شهري و ‪ ۶۵‬نفر در حوزه‌هاي روستايي، صلاحيتشان پس از كسب استعلام از مراجع قانوني در هيات نظارت عالي استان حاصل شد.

وي تصريح كرد: صلاحيت ‪ ۱۲۲‬نامزد شهري و روستايي نيز در هيات نظارت استان رد شد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/۱۳

بيماري ايدز به عنوان يك بيماري نوپديد كه موجب مختل شدن سيستم ايمني بدن مي‌شود، يكي از معضلات پيش روي بسياري از كشورهاي جهان است. اگر مبارزه با اين بيماري جدي نباشد، نمي‌توان از گسترش شتابان آن در جامعه جلوگيري كرد.

 امروزه بيماري ايدز در كشورهاي در حال توسعه رو به گسترش است. مسوولان بايد با طرح ريزي و اجراي برنامه‌هاي پيشگيرانه ، از افزايش شمار بيماران مبتلا به ايدز جلوگيري كنند.

 هم‌اكنون ايدز به عنوان زنگ خطري تمامي افراد جامعه را تهديد كرده و مردم بايد نسبت به خطرات اين بيماري هوشيار باشند.

تاكنون درمان و واكسني براي مبارزه با بيماري ايدز در جهان كشف نشده و تنها راه مبارزه با آن، آموزش، اطلاع رساني و پيشگيري از اين بيماري مي‌باشد.

دكترنظري رييس مركز بهداشت لرستان و معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي لرستان گفت:  استفاده از خون آلوده، انتقال ويروس از مادر آلوده به جنين و آميزش جنسي را از راههاي انتقال بيماري عنوان كرد و اظهار داشت: در صورتي كه مردم خود را از اين عوامل دور نگه دارند، به طور قطع آمار بيماران مبتلا به ايدز به كمترين حد خود مي‌رسد.

دكترنظري اضافه كرد: هم‌اكنون يك هزار و ‪ ۳۰۰‬بيمار مبتلا به ايدز در اين استان شناسايي شده است.

وي مشاوره، درمان، مراقبت، پيگيري، معرفي به ارگانهاي حمايتي، آموزش، توزيع سرنگ و كاندوم و متادون تراپي را از جمله فعاليتهايي ذكر كرد كه اين دانشگاه براي بيماران مبتلا به ايدز انجام مي‌دهد.

نخستين فرد آلوده به بيماري ايدز در لرستان در سال ‪ ۱۳۶۷‬شناسايي شد.

   منبع :خبرگزاری ايرنا

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٩

 

به گزارش ایرنا :استاندار لرستان چهارشنبه در جمع فرمانداران و مديران‌اجرايي و مطبوعات استان لرستان اهانت نشريه "سپاس" (چاپ تهران) به قوم "لر" را محكوم كرد.

دكتر محمدرضا محسني‌ثاني گفت: اين دو هفته‌نامه، بي‌نام و نشان و كم‌ارزش كه همه كاركنان آن با يكديگر خويشاند نيز هستند، به قومي اهانت كرده كه به لحاظ مسايل اعتقادي و ديني و پايبندي به رهبري و نظام جمهوري اسلامي از شهرت خاصي در كشور برخوردارند.

وي اظهار داشت: قوم با اخلاص و شيعه لر، زبانزد و سرآمد طوايف كشور در حمايت از انقلاب بوده و هست.

وي گفت: اين مجله كم ارزش، شهريور ماه گذشته در جدول كلمات منتشره خود به هر دليلي يا غفلت و يا شيطنت مطالبي توهين آميز را به قوم لر منتسب و آن را به چاپ رسانيده است.

استاندار لرستان اضافه كرد: مطالب اين نشريه كه چند روز پيش توسط يك دانشجوي غير بومي وارد استان شده، جامعه فرهيخته و دانشگاهي، روشنفكر، جوان و فعال لرستان را متاثر كرده است.

دكتر محسني‌ثاني گفت: در همين راستا طي دو روز گذشته قشر دانشگاهي لرستان اقداماتي را براي دفاع از حيثيت خود شروع كردند كه اين توجه و بصيرت در جامعه لر بسيار قابل تقدير و احترام است.

وي ابراز داشت: به همين خاطر شوراي تامين استان تصميمات قاطعي را اتخاذ كرد و به رغم اينكه سردبير اين نشريه كتبا عذرخواهي مفصلي از مردم عزيز لر كرده، اما شوراي تامين آن را نپذيرفته است.

وي اضافه كرد: اين نشريه هم اينك با اقدام شجاعانه قاضي مرتضوي دادستان عمومي و انقلاب تهران توقيف و سردبير و مدير مسوول آن نيز بازداشت و روانه زندان شده‌اند.

استاندار لرستان اضافه كرد: اين موضوع به شدت و قوت در حال پيگيري است و در اين رابطه، اطلاعيه‌اي توسط دادستان عمومي و انقلاب تهران صادر شده و به اطلاع عموم مردم لرستان رسيده است.

وي گفت: رييس مجلس شوراي اسلامي نيز در اين رابطه ضمن ابراز تاسف از اين موضوع اقدام اين نشريه را در توهين به مردم لر را محكوم كرده است.

وي در ادامه احتمال اعمال نفوذ دشمنان نظام در انجام اين اقدام را كم ندانست و اضافه كرد دشمن قصد داشته از اين طريق تحركاتي را انجام دهد.

استاندار لرستان در پايان ضمن ابراز اميدواري از مشاركت پرشور مردم لرستان در انتخابات آتي، آن را مشت محكمي بر دهان دشمنان خواند.

وي همچنين از رسانه‌ها خواست تا اقدامات قاطع نظام و مسوولان در برخورد با اينگونه تحركات را جهت تنوير افكار عمومي به خوبي روشن كنند و به دشمنان بفهمانند كه اين دشمنيها نتيجه عكس داشته و موجب تقويت وحدت مردم و موجب افزايش اعتقاد آنها به نظام و رهبري خواهد شد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٦

معاون استاندار و رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان لرستان گفت: بر اساس سرشماري جديد سال ‪ ۸۵‬جمعيت اين استان به يك ميليون و ‪ ۷۰۰‬هزار نفر افزايش يافت.

محمدرضا رستمي گفت: اين نرخ جمعيتي در سرشماري اخير نفوس و مسكن و در انجام فهرست برداري و ارزيابي ‪ ۳۸۴‬هزار خانوار اين استان به دست آمده است.

وي اظهار داشت: بر اساس نتايج اين سرشماري ‪ ۶۶‬درصد جمعيت اين استان شهري و مابقي روستايي هستند.

وي گفت: جمعيت استان لرستان در سرشماري سال ‪ ۷۵‬يك ميليون و ‪ ۵۸۰‬هزار نفر اعلام شده بود كه هم اكنون با رشدي كمتر از يك درصد و معادل ‪ ۱۲۰‬هزار نفر افزايش داشته است.

رستمي اضافه كرد: بر اساس آمار سرشماري سال ‪ ،۷۵‬ميانيگن جمعيت خانوار لرستان ‪ ۵/۵‬نفر بوده كه در سرشماري جديد سال ‪ ۸۵‬به ‪ ۴/۸۵‬نفر كاهش يافته است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٦

 اسامي ‪ ۳۸‬تن از جان باختگان حادثه سقوط هواپيماي آنتونف ‪ ۷۴‬نيروي هوايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اعلام شد.

* كادر پرواز:
‪ ۱‬سيدحسن بطحايي (خلبان)
‪ ۲‬كامران كبيري (كمك خلبان)
‪ -۳‬علي الله‌يار (مهندس پرواز)
‪ ۴‬عليرضا باقري (مهندس پرواز)
‪ ۵‬عليرضا پيرسوده (افسر همراه)
‪ ۶‬اصغر فلاحتي (ليدر پرواز)

* نيروهاي نهسا:
‪ ۷‬سيدمجيد موسوي راد
‪ ۸‬محمدعلي دلواري
‪ ۹‬عبدالرسول حاتمي
‪ ۱۰‬اكبر احمدي
‪ ۱۱‬شهرام روزبهي
‪ ۱۲‬محسن ادهمي
‪ ۱۳‬حسين دهقاني
‪ ۱۴‬نادر ايماني صابر
‪ ۱۵‬رضا اوليايي بهرامي
‪ ۱۶‬سيدسعيد سميه‌خاني
‪ ۱۷‬رحمان محمدي بهرامي شهداد
‪ ۱۸‬حسين چهل تنان
‪ ۱۹‬اميد حدادي پور
‪ -۲۰‬سيدمهدي حسيني
‪ -۲۱‬محمدحسين مياني
‪ -۲۲‬رضا داور
‪ -۲۳‬مصطفي جديدي
‪ -۲۴‬هادي قويدل
‪ -۲۵‬علي جهان

* ساير نيروها:
‪ -۲۶‬مهدي عرفان‌منش
‪ -۲۷‬فريدون بردبار
‪ -۲۸‬سيدعطا پيشاور
‪ -۲۹‬بيژن گلي‌پور
‪ -۳۰‬علي اكبر جعفرنژاد
‪ -۳۱‬رضا ترازي
‪ -۳۲‬احمد ربيعي
‪ -۳۳‬حمزه راد منش
‪ -۳۴‬سيدحسن فاطمي
‪ -۳۵‬روح الله رمضاني
‪ -۳۶‬حسين فرج پور
‪ -۳۷‬محمدرضا بحكني
‪ -۳۸‬امير خان قلي
هم‌اكنون عمليات تجسس و شناسايي اجساد به پايان رسيده واجساد قربانيان اين حادثه آماده براي انتقال به پزشكي قانوني است.


 اسامي قربانيان.آنتونف.ايرنا.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٦
به گزارش بازتاب:

هواپيماي آنتونف 72 نظامی متعلق به سپاه به مقصد شيراز دقايقي پيش در فرودگاه مهرآباد تهران سقوط كرد.

به گزارش خبرنگار بازتاب، اين هواپيما هنگام تيك آف كردن در انتهاي باند سقوط كرد. 

یک منبع آگاه در سازمان هواپیمایی با تایید این خبر به خبرنگار ما گفت: اين هواپيمای نظامی سي و هشت مسافر داشته كه تمامی سرنشینان کشته شده اند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/٥
بابک بيات - عکس از وبسايت 'بابک بيات دات کام'

آقای بيات که با آثار پرشمارش برای موسيقی فيلم های ايرانی و قطعاتی برای موسيقی پاپ ايران پيش از انقلاب سال 1357شناخته می شد، از ماه گذشته در بيمارستان ايرانمهر تهران بستری بود.

در کارنامه هنری وی موسيقی فيلم هايی چون مرگ يزدگرد و شايد وقتی ديگر (هر دو ساخته بهرام بيضايی)، عروسی خوبان (محسن مخملباف)، فرياد زير آب (ناصر تقوايی) و کشتی آنجليکا (محمد بزرگ نيا) و همچنين آهنگسازی برای سريال هايی چون چنگلک و افسانه سلطان و شبان به چشم می آيد.

وی در دو دهه گذشته بارها نامزد جايزه برترين موسيقی فيلم در جشنواره فيلم فجر در ايران شد و دو بار نيز در سال های 1369 و 1375 خورشيدی (1991 و 1997 ميلادی) به خاطر ساخت موسيقی فيلم های عروس (بهروز افخمی) و سرزمين خورشيد (احمدرضا درويش) سيمرغ بلورين اين جشنواره را دريافت کرد.

 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/۱

فعالیت شدید و بي وقفه ي نمایندگان محترم مجلس(جميعا خسته نباشيد!)... گزارش تصويري

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٩/۱

  از مجموع 7363 داوطلب انتخابات شوراهاي شهرو روستا لرستان 171 نفر رد صلاحيت شدند .
 به گزارش ایسنا ،مجيد نادرالاصلي،با اعلام اين مطلب افزود :توسط هيأتهاي اجرايي انتخابات شوراهاي شهرو روستا لرستان ، 237 داوطلب رد صلاحيت شدند كه با بررسي مجدد هيأتهاي نظارت صلاحيت 56 نفر مورد تأييد قرار گرفت .

وي گفت: از 13 داوطلب انتخابات مجلس خبرگان 8 نفر رد صلاحيت ، 2 نفر تأييد و 3 نفر نيز انصراف داده اند.ومراحل رسيدگي به اعتراض كانديداها ادامه دارد .


حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :