فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٢/۳٠

فخرالدین حجازی، نماینده پيشين مجلس شورای اسلامی ايران که در زمان انقلاب ۱۳۵۷ايران و سالهای پس از آن با سخنرانيهای پرهيجانش از چهره های مشهور اين کشور بود، در سن 77 سالگی در تهران درگذشت.

آقای حجازی اهل شهر سبزوار در خراسان و فرزند شيخ محمد حجازی، از روحانيون اين شهر بود.

او تحصيلات حوزوی و رسمی را در کنار هم انجام داد و از دانشگاه فردوسی مشهد در رشته ادبيات فارسی فارغ التحصيل شد.

فخرالدين حجازی علاوه بر تحصيل در دانشگاه از شاگردان مکتب محمدتقی شريعتی بود که در خراسان درسهای اسلامی و تفسير قرآن داشت و بسياری از چهره های سياسی اسلامگرا که از خراسان برخاسته اند، از دانش آموختگان مکتب او بوده و شمار زيادی از آنان در رديف مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی درآمده اند.

فخرالدین حجازی در زمان نخست وزيری محمد مصدق در اوائل دهه پنجاه ميلادی که تحرک سياسی فضای ايران را فراگرفته بود جذب فعاليتهای سياسی شد و در انجمن تبليغات اسلامی ای عضو شد که عطاء الله شهاب پور، ناشر مجله نوردانش به راه انداخته بود.

آقای حجازی که پس از فارغ التحصيلی به تدريس در دبيرستانهای سبزوار مشغول شده بود همراه با يارانش هفته نامه ای با عنوان جلوه حقيقت در اين شهر انتشار داد که امتياز آن به پدرش تعلق داشت.

با سقوط دولت مصدق و آغاز دوره ای از فضای بسته سياسی در ايران، فخرالدين حجازی مدتی را به حال تبعيد در شهر رشت گذراند و پس از آن نيز به مشهد منتقل شد و به تدريس در دبيرستان آستان قدرس رضوی و فعاليت در اين مؤسسه پرداخت.

وی در مشهد به آيت الله سيد هادی ميلانی، از مراجع تقليد شيعه نزديک بود و سپس، آن گونه که گفته می شود به توصيه آيت الله ميلانی به تهران کوچيد و با حمايت مالی او مؤسسه ای انتشاراتی بعثت را در تهران برای چاپ کتابهای مذهبی به راه انداخت.

فخرالدين حجازی از زمان اقامت در مشهد به دليل قدرت بيان فراوان و تسلطی که بر سخنوری داشت به عنوان يکی از سخنرانان مشهور مذهبی مطرح شد و پس از آنکه به تهران منتقل شد، علاوه بر ادامه تدريس در دبيرستان از نخستين سخنرانان حسينيه ارشاد گرديد که به عنوان يکی از خاستگاههای انقلاب ۱۳۵۷ مطرح است.

با فشار ساواک و مخالفان، فخرالدين حجازی سرانجام از آبان 1347  به سخنرانی در حسينيه ارشاد پايان داد اما سخنرانيها را با همان لحن سابق در مساجد و محافل مذهبی ادامه داد تا اينکه در 25 بهمن 1351پس از يکی از سخنرانيهايش دستگير می شود.

اما او همچنان به رويه پيشين ادامه می دهد و با اينکه تا زمان پيروزی انقلاب دست کم دو بار مورد بازجويی قرار می گيرد و هر از گاهی از سخنرانيهايش جلوگيری می شود همچنان فعاليت خود را تداوم می بخشد.

پس از انقلاب فخرالدين حجازی از چهره های مشهور و مورد توجه در سطح کشور شد تا آنجا که در نخستين انتخابات مجلس شورای اسلامی، با کسب بيش از يک و نيم ميليون رأی بيشترين شمار آرا را از ميان همه نامزدهای نمايندگی به خود اختصاص داد و به عنوان وکيل اول تهران وارد مجلس شد.

پس از سالهای نخست حکومت جمهوری اسلامی، حضور فخرالدين حجازی در صحنه سياسی کمرنگ شد و از دومين دهه دوران جمهوری اسلامی، او عملاً در سکوت فرو رفت.

از فخرالین حجازی یک پسر و دو دختر باقيمانده که هیچ‌ یک از آنها در فعالیتهای سیاسی شرکت ندارند.

 روحش  ششاد و یادش جاودان باد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٢/٢٢

        Ø¯Ø±ÙŠØ§Ú†Ù‡-گهر2.jpg     Ø¯Ø±ÙŠØ§Ú†Ù‡-گهر.jpg

 

این دریاچه زیبا در منطقه اشترانکوه قرار دارد  که جريان ورودي آب درياچه 10 فوت مکعب در ثانيه و جريان خروجي آن حدود20 فوت مکعب در ثانيه است .علت افزايش حجم آب خروجي درياچه وجود چشمه هايي در قسمت تحتاني آن است.

آب اصلي تامين کننده درياچه از طريق رودخانه ورودي آن يعني رودخانه ياپياره ها رودخانه تاپله است اين رودخانه داراي آبي بسيار خنک (16درجه سانتي گراد) و رنگي شفاف و بلورين بابستري مملو از سنگ ريزه  يا قلوه سنگ است که بدون افت و با کمي شتاب وارد درياچه گهر کوچک مي شود و پس از طي مسافتي کوتاه وارد درياچه گهر مي گردد.

 در ابتدا وانتهاي درياچه سطح قابل توجهي از بيدستان در سطح مسطحي به صورت يک پارک طبيعي ديده مي شود،درکناراين پارک طبيعي انواع درختان بيد ،گردو ، سيب ،زالزالک ، شن ، ارجن و... وجود دارد.  

داخل درياچه به ويژه نواحي سواحل شمالي پوشيده از ني است. خزه ها ،جلبک ها و گونه هايي نظير پوتا مورتون از گياهان آبزي درياچه بشمار مي آيند. پوشش گياهي اطراف منطقه به ويژه دامنه کوه ها فقير بوده  است .

منطقه درياچه گهر محل چراي ييلاقي عشاير  منطقه بوده که در سال های  اخير ،ورود آن ها به منطقه ممنوع اعلام گردیده در درياچه گهر انواع ماهيان خال قرمز ، قزل آلا، رنگين کمان به وفور ديده   مي شود.

در فصول بهار ،تابستان ، قسمتي از فصل  پائيز روزانه صدها نفر از اين منطقه توريستي ديدن مي نمايند. درياچه گهر مکان مناسبي جهت سرمايه گذاري در بخش توريستي و جذب جهانگردی است.

 بهترین زمان بازدید از این دریاچه زیبا  در فصل بهار می باشد که از دو طریق می توان از آن دریاچه دیدن کرد

 راه اول از طریق دورود - درب آستانه ( تا چشمه خیه از طریق جاده آسفالته ). چشمه خیه  و دریاچه گهر

راه دوم . الیگودرز - مورزرین - تاپله - کفت خره و دریاچه گهر که بیشتر جاده در این منطقه از طریق اتومبیل  شاسی بلند قابل رفت وآمد است .

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٢/۱۸

مرمت و استحكام بخشي پلهاي تاريخي لرستان در سالجاري ادامه خواهد يافت .
 به گزارش ایسنا:مدير پايگاه منطقه اي پلهاي تاريخي لرستان با اعلام اين خبر گفت ،مرمت ،استحكام بخشي ، حفاظت ،ترميم و نگهداري پلهاي تاريخي استان شامل كشكان ، كلهر ، پلدختر ،گاوميشان ،سياه پله و چالانچولان در سالجاري ادامه خواهد داشت .

مهندس مصطفي نژاد با بيان اينكه پل تاريخي چالانچولان در زلزله فروردين ماه سال 85 خسارت ديده ، افزود :بر اثر زلزله سال گذشته به پل تاريخي چالانچولان بيش از 50 درصد خسارت وارد شدكه امسال قصد داريم كار مرمت و بازسازي قسمت فرو ريخته بويژه طاقهاي جان پناهي پل را مرمت و بازسازي كنيم .

وي در ادامه بيان داشت :استحكام بخشي پل كشكان بوسيله اندود و مصالح سنتي ، استحكام بخشي بدنه پايه ها و بام طاق مجزاي شمالي پل كلهر، ادامه عمليات جمع آوري سنگهاي پاك تراشان پل پلدختر ، استحكام بخشي بستر سنگي پل گاوميشان بوسيله بتون و بسترسازي پل سياه پله در دستوركاري اين پايگاه در سالجاري قرار دارد .


نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٢/۱۱دورود اعضاي هيات رييسه سومين دوره شوراهاي‌اسلامي شهرهاي دورود، ازنا و اليگودرز دوشنبه مشخص شدند.

بر همين اساس "محسن غلامزاده" و "محمد نيكبخت" به عنوان رييس و نايب رييس شوراي شهر دورود،

----عليرضا كرمي" و"منوچهر خواجه‌دستگردي" شوراي شهر ازنا

----اردشير سرلک وسهراب ناهيد سميعي به عنوان رييس و نايب رييس شوراي اسلامي شهر اليگودرز براي مدت دوسال انتخاب شدند.‬

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٢/٢

 ضمن آرزوی موفقيت برای  آقای محمدی  اميدواريم  جنابعالی هم مثل بقيه  استانداران قبلی جهت دوره کار آموزی به استان ما سفر نکرده باشید که بعد از چند سالی با تجربه کاری و سوابق مديرتی به جايگاه های بالا تر  ارتقا يابيد بلکه نيتت خير و خدمت به خلق خدا و عمران و آبادانی  استان ما باشد .

 آقای استاندار مردم لرستان بيش از هر چيز به دنبال عدالت هستند که  زمينه اشتغال جوانان در بين همه شهر ها به نحو احسن رعايت شود يعنی احداث مراکز صنعتی را فقط در چند شهر ازاستان نبينيم  مثلا يک شهر که نفوذ بيشتری در استان دارد بيشتر صنعت را در خود جای دهد و يک شهر درحد درصد کمتری  در خود جای داده باشد.

 مردم لرستان به دنبال اين هستند که پست های مديريتی در ادارات کل حداقل از هر شهری از استان چند نفری مديرکل بومی در استان باشندتا اين همه حق کشی و بی عدالتی در اين استان نبينيم.

  مردم لرستان به دنبال اين هستنند که ادارات کل استان ؛ مرکزی برای نيروهای بی تجربه نباشند بلکه ادارات و مراکز تصميم گيری در استان از پخته ترين نيروها ی بومی منطقه باشند که مشکلات مردم را به عينه بينند درک کنند و اين مردم اين همه در يچ وخم ادارات سرگردان نکنندو...

 اميدواريم با آمدن جنابعالی در خطه زرخيز لرستان بتوانيد خدمات شايسته ای به مردم خوب لرستان انجام دهيدتا نام نيک شما در خطه لرستان  برای هميشه جاودان بماند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٢/٢

 


شب گذشته در جلسه هيئت دولت سيد حسين صابري به استانداري لرستان منصوب شد .

به گزارش  (ايسنا ) _  ، عليرغم اينكه موسوي ، رئيس مجمع نمايندگان لرستان روز گذشته از توافق نمايندگان استان با وزارت كشور در خصوص معرفي صاحب محمدي به عنوان استاندار لرستان به هيئت دولت خبر داد ، شب گذشته هيئت دولت سيد حسين صابري را به عنوان استاندار لرستان منصوب كرد .

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٢/٢

   مصطفي پورمحمدي وزير كشور حكم پايان ماموريت استاندار استان لرستان را صادر نمود.
    وزير كشور استاندار لرستان را بركنار نمود و اعلام كرد بزودي استاندار جديد معرفي خواهد شد.
بنابر گزارش خبرنگار خانه ملت، انتصاب شخصيت‌هاي مساله دار در سطح مديران استان يكي از دلايل بركناري محسني استاندار لرستان به شمار مي‌رود.
بنابه گفته علاء الدين بروجردي نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي يكي از مديران وزارت كشور براي بدست گرفتن پست استانداري لرستان در نظر گرفته شده است.
معاون پارلماني وزارت كشور نيز با تاييد خبر بركناري استاندار لرستان از ادامه رايزني براي انتصاب استاندار جديد لرستان خبر
داد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٢/٢

به منظور توسعه صنعت خودروسازي در لرستان ، يكي از سرمايه گذاران شركت يوهان پل آلمان از لرستان ديدار كرد .

به گزارش ايسنا: در اين جلسه جان پل با بيان رغبت درخصوص سرمايه گذاري در بخش صنعت خودرو و پلاستيك در استان لرستان گفت : آنچه براي من در اين راستا بسيار مهم و حائز اهميت است و باعث شده كه اين نقطه را براي سرمايه گذاري انتخاب نمايم موقعيت بسيار مناسب آن است كه به لحاظ جغرافيايي دركريدر شمال _جنوب و شرق _ غرب كشور قرارگرفته است و به راحتي امكان دسترسي به بنادر و پايتخت را دارد .

وي افزود :ما در مرحله اول دو خط توليد لاستيك دور درب خودروهاي سبك و سنگين را احداث مي كنيم و دراين قسمت 500 نفر مشغول به كار مي شوند .

جان پل با بيان اينكه با ميزان 20 ميليون دلار سرمايه ارزي و5 ميليارد تومان سرمايه ريالي مي توان اين صنعت را در استان ايجاد كرد از مسئولين استان خواست تا نسبت به تأمين نمودن زمين طرح ،آب ، برق و زيرساختهاي لازم آن همكاري كنند .

وي افزود : در مراحل بعدي فعاليتهاي خود را در زمينه ساخت لوازم خانگي و همچنين نخ هاي لازم جهت تودوزي در صنعت خودرو و هواپيما گسترش خواهيم داد .

در ادامه اين جلسه دكتر محسني ثاني استاندار لرستان با ابراز تمايل از حسن نيت جان پل گفت :ما با تمام توان آماده پذيرش سرمايه گذاران داخلي و خارجي جهت رونق و توسعه صنعت در استان هستيم .

وي افزود : طي سال گذشته و تاكنون حركتهاي خوبي در زمينه صنعت برداشته ايم به نحوي كه تاكنون حدود 500 موافقت نامه اصولي صادر شده و درآينده شاهد احداث كارخانه هاي بزرگي درزمينه انواع فولادها ،فروآلياژها ،كاغذ و سيمان در استان خواهيم بود .

استاندار لرستان همچنين گفت : در زمينه صنعت لوازم خانگي ،امكانات بالقوه اي در استان وجود دارد و بهترين كارخانه اي كه متعلق به شركت بوژان آمريكا در استان بوده و اين كارخانه در قبل از انقلاب نيز فعال بوده كه به دليل مديريتي دچار يكسري مشكلات شده است .

ما آمادگي داريم با تمام امكانات به قيمت ده سال پيش آن را نيز واگذار كنيم و اعتقاد داريم كه اگر كسي توانايي اين كار را داشته باشد مي تواند موقعيت خوبي را بدست آورد .نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٢/۱

معالجه بيماران مبتلا به تنگي دريچه ميترال با استفاده از بالن در بيمارستان فوق تخصصي قلب خرم آباد عملي شد .

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا ) _ منطقه لرستان، انجام جراحي قلب باز از جمله روشهاي معمول در درمان تنگي دريچه ميترال قلب بوده كه اكنون با استفاده از بالن ديگر نيازي به جراحي قلب باز نيست ،با انجام اين عمل برروي جوان 31 ساله اي در بيمارستان فوق تخصصي قلب شهيد مدني خرم آباد اين بيمارستان نيز به بيمارستانهاي برخوردار از اين توانايي پيوست .

دكتر نامداريان فوق تخصص جراحي قلب بيمارستان شهيد مدني خرم آباد گفت :سالانه حدود 150 بيمار از لرستان جهت انجام اين عمل به خارج از استان اعزام مي شدند كه خوشبختانه با راه اندازي و شروع بازكردن دريچه با استفاده از بالن و بدون جراحي قلب باز بعد از اين نيازي به اعزام اين گونه بيماران به ساير استانها نيست .

وي افزود :در اين روش درمان بدليل اينكه جراحي قلب باز صورت نمي گيرد قفسه سينه باز نمي شود و در نتيجه عوارض عمل جراحي مثل خونريزي، عفونت و بستري شدن به مدت طولاني را ندارد .

دكتر نامداريان كاهش هزينه هاي درمان را از ديگر مزيتهاي اين عمل دانست و تصريح كرد :در اين روش به دليل اين كه دريچه طبيعي در جاي خود باقي خواهد ماند بيمار بعد از 2 ساعت مي تواند به زندگي عادي برگردد .حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :