فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/۳/۱٢

md-11

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/۳/٦

جمعي از هنرمندان صنايع دستي در لرستان مي‌گويند: ايجاد مجتمع صنايع دستي در يكي از شهرهاي اين استان موجب رونق اقتصادي منطقه مي‌شود.

به گزارش ايرنا:آنها در حاشيه برگزاري نخستين نمايشگاه تخصصي صنايع دستي لرستان افزودند: با ايجاد چنين مجتمعي به صورت دايمي مي‌توان در جهت احياي اين هنرها و همچنين شناساندن فرهنگ غني استان به گردشگران گام عملي برداشت.

هنرمندان فراواني در شهرهاي مختلف لرستان به ويژه در بروجرد وجود دارند كه به دليل نبودحمايت از بخش صنايع دستي فعاليتهاي هنري خود را متوقف نموده‌اند.

 با ايجاد مجتمع صنايع دستي مي‌توان ضمن شناسايي هنرمندان لرستان مي‌توان با استفاده از تجربيات و نظريات آنها برنامه‌ريزي مناسبي براي احياي هنرهاي دستي اين استان انجام داد.

 بيشتر هنرمندان لرستاني با سالها فعاليت هنري هنوز نتوانسته‌اند كارگاهي براي خود تهيه كنند و اين افراد آثار هنري خود را در منزل نگهداري مي‌كنند كه باعث ناشناخته ماندن صنايع دستي مي‌شود.

يكي ديگر از هنرمندان لرستاني در زمينه توليد "گبه" افزود: بزرگترين دغدغه هنرمندان صنايع دستي در زمينه تسهيلات بانكي است كه با ارايه تسهيلات آسان و ارزان قيمت به اين قشر مي‌توان اقدامات موثري را در احيا صنايع دستي و رونق اقتصادي منطقه انجام داد.

"هاجر فرخ" افزود: اگر تسهيلات بانكي به هنرمندان صنايع دستي بدون اتلاف وقت ارايه شود در كوتاه مدت مي‌توان شاهد تحول در اين بخش بود.

وي گفت: متاسفانه مسوولان توجهي به بخش صنايع دستي ندارند و تاكنون نشستي به منظور رسيدگي به مشكلات اين قشر در لرستان برگزار نشده است.

صنعتگران صنايع دستي لرستان اين بخش را نشانه هويت كهن و ديرينه تاريخ اين استان دانسته و معتقدند كه صنايع دستي بيانگر تمامي باورها و اعتقادات ديني هر منظقه مي‌باشد.

هنرمندان صنايع دستي لرستان در زمينه‌هاي مختلف از جمله توليد فرش دست باف، چاقوسازي ، مسگري، گليم بافي، نمد مالي، گيوه دوزي و گبه بافي خواستار توجه جدي مسوولان به اين بخش شدند.

همچنين آنها توسعه و تحول بخش صنايع دستي را عامل مهمي براي رفع معضلات بسياري مانند رفع دستفروشي و بيكاري در لرستان، جذب بيشتر گردشگران، رونق اقتصادي اين استان و شكوفايي استعدادها عنوان كردند.

مسوول تعاوني توليدكنندگان و صادركنندگان لرستان گفت: ايجاد مجتمع صنايع دستي از خواسته‌هاي صنعتگران صنايع دستي اين استان است كه مي‌توان در آن علاوه بر نمايش هنرهاي دستي، كار توليد، آموزش و فروش صنايع دستي را نيز انجام داد.

علي كردي افزود: يكي از ديگر خواسته‌هاي هنرمندان صنايع دستي اين استان زير پوشش قرار گرفتن بيمه تامين اجتماعي است كه بايد اين مهم توسط دولت و مجلس مورد بررسي قرار گيرد.

وي گفت:همچنين با اختصاص بودجه‌اي از سوي مسوولان و دست اندركاران صنايع دستي مي‌توان كاروان هنري در استانهاي مختلف كشور و حتي خارج از كشور را به حركت درآورد كه اين مهم گامي در جهت معرفي هر چه بيشتر هنرهاي دستي و پيشينه غني فرهنگي لرستان و كشور خواهد بود.

وي ادامه داد: تعاوني توليدكنندگان و صادركنندگان لرستان با جذب ‪۱۵۰‬ هنرمند صنايع دستي اين استان فعاليتها و حمايتهاي مناسبي از اين افراد به عمل آورده و خواستار توجه جدي مسوولان به اين بخش است.

كردي اظهار داشت: اين تعاوني آمادگي راه اندازي خط توليد ورق ورشو در كشور را دارد زيرا هم اكنون كار توليد اين كالاي خام براي ساخت ظروف ورشو در دنيا متوقف شده و هنرمندان ورشو ساز كشور و بروجرد با مشكل مواجه هستند.

 ميزان صادرات صنايع دستي واحدهاي عضو توليدكنندگان و صادركنندگان لرستان در پارسال را حدود ‪ ۸۰۰‬هزار دلار عنوان كرد و افزود:

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/۳/٥


 

رئیس سازمان صدا و سیما با تاکید بر اینکه سیاست بی طرفی رسانه ملی در انتخابات رویکردی پایدار و دائمی است، گفت: وظیفه ما اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و تبیین مسائل انتخابات با حفظ موضع بی طرفی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدعزت الله ضرغامی در پنجمین همایش سراسری تبیین افق رسانه ملی، از آغاز به کار رسمی ستاد انتخابات مجلس هشتم در صدا و سیما با رویکرد بی طرفی در اطلاع ‌رسانی و آگاهی ‌بخشی در این زمینه خبر داد.

وی در جمع مدیران و معاونان صدا و سیما با اشاره به نتایج مثبت این رویکرد رسانه ملی در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها ، گفت: "دست اندرکاران رسانه ملی نباید اجازه دهند برخی مانع‌ تراشی ها و تخریب‌ها موجب خارج شدن این رسانه از مسیر عدالت شود."

رئیس سازمان صدا و سیما در بخش دیگری از سخنان خود، حمایت از برنامه‌های توسعه‌ای دولت و کمک به اجرای آن را از دیگر رویکردهای جدی رسانه ملی برشمرد و گفت: "در شرایطی که تضعیف دولت در راس برنامه‌های جنگ روانی دشمنان قرار داد، رسانه ملی موظف است با بکارگیری تمام توان خود برای تبیین برنامه‌ها و تشریح موفقیت‌های دولت در عرصه‌های مختلف زمینه تحقق اهداف کلان کشور را فراهم کند."

ضرغامی خاطرنشان کرد: "در کنار مسئولیت مهم طرح مشکلات و مطالبات و پرداختن به برخی اشتباهات احتمالی در عملکرد دولتمردان نیز جزئی از وظیفه رسانه ملی است. صدا و سیما در این زمینه بدون خط قرمز و از موضع تعهد به وظایف خود عمل خواهد کرد."

رئیس سازمان صدا و سیما همچنین از تدوین سیاست‌های کلی و راهکارهای اجرایی سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی خبر داد و گفت: "این مجموعه به حوزه‌های مختلف ابلاغ شده و مدیران و دست اندرکاران رسانه ملی باید بر اساس محورهای آن تلاش خود را برای تقویت مظاهر وحدت و انسجام در این رسانه به کار گیرند."

وی آداب و سنن محلی و خرده فرهنگ های بومی، پیشینه مشترک تمدنی، زبان فارسی، مشترکات دینی و مذهبی و باور مشترک در عرصه حاکمیت ملی را از جمله محورهای مورد توجه در این برنامه مدون برشمرد و گفت: "مصادیق و راهکارهای اجرایی و همچنین ملاحظات در حوزه هر یک از این محورها نیز احصاء و تدوین شده است."

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :