فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/٢٦

 

   جمعیت کل شهر ۱۶۰۶۸۶نفر از این جمعیت تعداد ۸۲۱۸۴ مرد وتعداد ۷۸۵۰۲ زن و تعداد خانوار ۳۶۷۴۰می باشند

   تعداد کل جمعیت شهری:۱۰۲۳۱۳ که از این تعداد۵۱۷۵۳  مرد وتعداد ۵۰۵۶۰ نفرزن و تعدادکل ۲۳۸۹۰ خانوار می باشد.

 تعداد کل جمعیت کل روستایی :جمع کل ۵۸۲۷۴ که از این تعداد ۳۰۳۸۱ نفر مرد وتعداد ۲۷۸۹۳ زن وتعداد ۱۲۸۳۰خانوار می باشند. 

 تعداد کل غیر ساکن :جمع کل ۹۹ که از این تعداد ۵۰ نفر مرد و تعداد۴۹ نفر زن وتعداد ۲۰ خانوار می باشند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/٢٤

 

به گزارش ايسنا،‌ شهيدي از روز پنج‌شنبه به‌علت پنوموني (عفونت ريه) در بخش سي. سي. يوي بيمارستان كسري تهران بستري شده است.

دكتر سينما مرادمند - پزشك معالج شهيدي - در توضيحي درباره‌ي وضعيت جسماني او گفت: از آن‌جا كه سابقه‌ي سكته‌ي مغزي داشته، تبي كه اخيرا به آن مبتلا شده، باعث تشديد بيماري‌اش شده است.

او در ادامه متذكر شد: الآن وضعيت از نظر عفونت ريه و قلب خوب است؛ اما چيزي كه مناسب نيست، وضعيت هوشياري‌ است، كه امروز (يكشنبه) پايين آمده است.

همچنين به گفته‌ پزشك معالج، بهبود كامل دكتر شهيدي زمان مي‌برد و زمان مرخص شدن مشخص نيست.

به گزارش ايسنا، دكتر سيدجعفر شهيدى در سال 1297 در بروجرد متولد شد. پس از طى دوره‏هاى مقدماتى دروس حوزه در زادگاهش، به نجف اشرف سفر كرد و پس از سال‏ها تحصيل در حوزه‌ي علميه‌ي نجف و شركت در دروس دوره‌ي خارج فقه و اصول، تا مرحله‌ي اجتهاد پيش رفت. در سال 1327 به ايران مراجعت كرد و پس از اقامت كوتاهى در قم، به تهران سفر كرد و در دانشگاه تهران به فراگيرى علوم دانشگاهى در رشته‌ي معقول و منقول مشغول شد. در سال 1340 دكترى خود را از آن دانشگاه دريافت كرد و از آن پس به تدريس در آن دانشگاه مشغول شد. استاد هيچ‌گاه كار را مانعى براى تحصيل خود نمى‏دانست و در كودكى در كنار درس، مشغول كار بود. بعد از 40سالگى نيز با توجه به فعاليت‏هاى فراوان كارى، تدريسى و... فراگيرى زبان انگليسى را آغاز كرد.

ترجمه‌ نهج‌البلاغه، شرح مثنوي، عرشيان، قيام حسين (ع)، زندگاني فاطمه زهرا (س)، زندگي علي بن الحسين (ع)، شيرزن كربلا، ابوذر غفاري، از ديروز تا امروز (مجموعه مقاله‌ها و سفرنامه‌ها)، تاريخ تحليلي اسلام، و ترجمه‌هايي همچون بداهين العجم، ‌علي بلسان علي (ع)، شوره الحسين (ع)، حيات فاطمه (س) و حياه الامام الصادق جعفر بن محمد (ع) ازجمله آثار سيدجعفر شهيدي هستند.

شهيدي سال‌هاست كه در «لغت‌نامه‌ي دهخدا» فعاليت دارد


نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/٢٤

مدیر اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری الیگودرز گفت : قلعه تاریخی باجول واقع در روستای آب باریک علیا در 40 کیلو متری الیگودرز روزانه پذیرایی گردشگران زیادی است .

مهندس حاجی حاجی افزود : این بنای تاریخی مربوط به اوایل دوران قاجاری ونام دیگر آن قلعه ناکام است که به شماره 3759 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است . 

سقف این قلعه از تیر وتخته چوبی واطاقهای آن در قسمت شرقی ایوان واقع شده ، پلان آنها مستطیل شکل است و به وسیله دری به ایوان راه دارند . 

ایوان قلعه ازدوستون سنگی وسکویی به ارتفاع 130 سانتی متر تشکیل شده که سنگهای آن منقوش به نقشهای برجسته هستند .

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/٢٤

برهم صالح معاون نخست وزير عراق اعلام كرد، "علي حسن المجيد" معروف به علي شيميايي در شهر حلبچه در شمال عراق اعدام مي‌شود.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري آلمان، برهم صالح امروز شنبه در ديدار با جمعيت دفاع از قربانيان عمليات انفال در شهر سليمانيه اين مطلب را بيان كرد.
وي افزود: اجراي حكم اعدام علي حسن المجيد معروف به علي شيميايي در شهر حلبچه در شمال عراق به اجرا در مي‌آيد.
دادگاه عالي جنايي عراق "علي حسن المجيد" پسر عموي صدام معروف به علي شيميايي، "سلطان هاشم احمد الطائي" وزير دفاع سابق و حسين رشيد التكريتي" معاون رئيس ستاد ارتش سابق را به اتهام نسل كشي و جنايت جنگي عليه كردها در سالهاي 1987و 1988به مرگ محكوم كرد.
بر اساس اين حكم، دادگاه "طاهر توفيق العاني" استاندار سابق موصل در دوران رژيم صدام و يكي از متهمان اين پرونده را به علت نبود مدرك كافي عليه وي تبرئه كرد.‌
بر اساس حكم اين دادگاه همچنين ، "فرحان مطلب الجبوري" رئيس اطلاعات نظامي مناطق شرق عراق نيز به ارتكاب جنايت جنگي و جنايت عليه بشريت به زندان مادام العمر محكوم شد. همچنين"صابر عبدالعزيز الدوري" رئيس دستگاه اطلاعات نظامي رژيم گذشته عراق به حبس ابد محكوم شد.
صدام و همدستانش در عملياتي معروف به انفال طي سال‌هاي 1987 و 1988 بيش از 180 هزار كرد را قتل‌عام كردند.
به گفته منابع دادستاني اين عمليات توسط نيروي هوايي و زميني ارتش عراق با هدف سركوب كردها و تغيير تركيب قومي ساكنان مناطق كردنشين و نفت‌خيز اين كشور به اجرا در آمد.
بعد از اعدام صدام حسين رهبر سابق عراق در دسامبر 2006 به اتهام قتل بيش از 148 شيعه در شهر دجيل، علي حسن المجيد شخص اصلي اين پرونده بود. المجيد كه پسر عموي صدام حسين است، به دليل استفاده از گازهاي سمي در حمله عليه كردها به علي شيميايي معروف شد.

صدام 69 ساله بامداد شنبه سي‌ام دسامبر بخاطر كشتار 148 شيعه روستاي دجيل در سال 1982،‌ به دار مجازات آويخته شد و رازهاي بسياري درباره همكاري‌ آمريكايي‌ها و غربي‌ها با رژيم بعث عراق بخصوص در زمان جنگ تحميلي عليه ايران را با خود به گور برد.


نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/٢۳

به گزارش ناجا: هفته گذشته براثر وقوع حوادث رانندگي در محورهاي ارتباطي اين استان، سه نفر كشته و ‪ ۱۵‬نفر مجروح شدند.

اين مركز اين تعداد تلفات بر اثر بروز دو حادثه رانندگي در محورهاي مواصلاتي شهرهاي اين استان رخ داد.

اين گزارش علت عمده بروز اين حوادث را رعايت نكردن‌سرعت مطمئنه، انحراف به چپ و عدم كنترل وسايط نقليه توسط رانندگان عنوان كرده است.ك/‪۱‬ همچنين به گزارش عقيدتي سياسي منطقه انتظامي بروجرد در هفته گذشته بر اثر وقوع يك سانحه رانندگي و دو مورد نشت گاز، سه نفر در اين شهرستان جان خود را از دست دادند.

اين گزارش حاكيست در سانحه رانندگي كه بين يك دستگاه خودرو پيكان با يك دستگاه موتورسيكلت در محور كمربندي بروجرد به وقوع پيوست راكب موتورسيكلت در دم فوت نمود.

بر پايه اين گزارش همچنين بر اثر نشت گاز در يك واحد مسكوني فردي به نام "الف . الف" ‪ ۳۴‬ساله در حمام دچار مسموميت شده و فوت كرد.

اين گزارش مي‌افزايد: هفت نفر از كاركنان كارخانه توليد كاغذ و مقوا در شهرك صنعتي بروجرد كه در حال تخليه خمير كارتن از داخل چاه به عمق سه متر بودند بر اثر توليد گاز دچار مسموميت شده كه يكي از اين افراد به نام "م . ك" ‪ ۱۶‬ساله فوت كرد.

  ‬

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/٢٠

به گزارش اخبار شیعیان به نقل از «راديو صداي عراق» ارتش آمريكا امروز اعلام كرد پايگاه نظامي جديدي براي حمايت كساني كه آنان را «شهروندان اهل سنت» ناميد در مقابل تروريست هاي  القاعده، در غرب بغداد ايجاد كرده است.

اين اعلاميه رسمي، پيشرفت بسيار خطرناك اقدامات حمايتي آمريكا براي تحت پوشش قرار دادن گروه هاي مسلح بعثي و سني افراطي را نشان مي دهد؛ نيروهايي مانند «گروه تروريستي الجيش الاسلامي‌‌» كه از افسران بعثي ارتش عراق و نيز نيروهاي استخبارات و افسران گارد جمهوري اين كشور در دوران صدام تشكيل شده است و همچنين «سازمان تروريستي جيش محمد» كه تمامي فرماندهان و اعضاي آن از جنايتكاران بعثي و نيروهاي اطلاعاتي و امنيتي صدام مي باشند و هم اكنون آمريكايي ها ضمن هماهنگي با آنان، سلاح نيز در اختيارشان قرار مي دهند.

در بيانيهء ارتش آمريكا آمده است كه آنان اين پايگاه جنگي را در «شهرك عامريه» واقع در غرب بغداد افتتاح كرده اند چرا كه: «عامريه شاهد بيشترين درگيري هاي خونين بغداد بوده كه در نتيجه دفاع اهل سنت ساكن اين مكان از آزادي خود در مقابل متمردان القاعده اي اتفاق افتاده است»!!

شايان ذكر است كه اين پايگاه، دومين مركزي است كه ارتش آمريكا در عامريه ايجاد كرده است واين برنامه آمريكايي ها (كه يك مركز نيز در منطقه الكرادة ايجاد كرده اند) در چارچوب نزديكي آنان به بعثي ها و سني هاي افراطي در استانهاي «بغداد» و «ديالي» ارزيابي مي شود. اين در حالي است كه آمريكايي ها همزمان با اين نزديكي به بعثي ها و سني ها به بهانه دفاع از آنان در مقابل القاعده، دست به انجام عمليات بازداشت و انهدام منازل سران جناح صدر و تهاجم به دفاتر شهيد صدر در اين مناطق مي زند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/۱٩

 

در جلسه روز گذشته شورای شهر الیگودرز با حضور 7 نفر اعضا در محل سالن اجتماعات شورا برگزار و بحث انتخاب شهردار در دستور کار قرار گرفت . 
   آقای سرلک رئیس شورای شهر الیگودرز گفت: پس از بررسیهای انجام شده از بین 8 کاندیدای شهرداری الیگودرز علی محمد ملک محمودی با 4 رأی موافق به عنوان شهردار انتخاب شد . 

صورتجلسه شورا جهت صدور حکم جدید شهردار الیگودرز به استانداری لرستان ارسال شده است .

گفتنی است علی محمد ملک محمودی پیش از این مسئولیت حراست شهرداری الیگودرز ، معاونت عمرانی ومسئولیت دایره ساختمان این شهرداری را عهده دار بوده است .

                               وبلاگ فردای لرستان آرزوی موفقیت برای ایشان دارد.نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/۱۸
به گزارش بازتاب به نقل از کیهان:

حسين شريعتمداري در یادداشت روز کیهان نوشت: پنج شنبه هفته گذشته وزراي خارجه، دفاع و امنيتي كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس در پايان اجلاس سه روزه خود در رياض، بار ديگر- و به روال چند ساله اخير- با صدور بيانيه اي از ادعاي مالكيت امارات متحده عربي بر جزاير سه گانه تنب بزرگ و كوچك و ابوموسي حمايت كردند و از جمهوري اسلامي ايران خواستند از طريق مذاكره به اختلافات موجود درباره مالكيت اين سه جزيره پايان دهد!

كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس- عربستان، كويت، امارات عربي متحده، بحرين، قطر و عمان- كه سابقه تشكيل هيچيك از آنها به 100سال نمي رسد، به خوبي از حاكميت قطعي ايران بر جزاير سه گانه و اسناد اين حاكميت بلامنازع باخبرند و حتي در دورترين افق هاي ذهن خويش هم نمي توانند تصور روزي را داشته باشند كه اين حاكميت كمترين خدشه اي پيدا كند، بنابراين انگيزه آنها از تكرار اين ادعاي واهي و بي اساس هرچه باشد، احتمال خروج اين سه جزيره از حاكميت ايران نيست. پس ماجرا چيست؟
براي پاسخ به اين سؤال، ابتدا بايد به اسنادي كه حاكميت قطعي ايران بر جزاير سه گانه را نشان مي دهد اشاره كرد؛
1- علاوه بر نقشه هاي متعددي كه از دوران يونان باستان - قبل از ميلاد مسيح- برجاي مانده و در آنها از تمامي جزاير خليج فارس با عنوان بخشي از سرزمين ايران ياد شده است، در سده هاي اخير نيز تمامي نقشه هاي رسمي كه از سوي كشورهايي نظير انگلستان، فرانسه، روسيه، پرتغال، اسپانيا و... تهيه شده و به عنوان اسناد رسمي نگهداري مي شوند، جزاير خليج فارس- از جمله سه جزيره تنب بزرگ و كوچك و ابوموسي- را بخشي از خاك ايران دانسته اند. از جمله دولت انگليس كه بيش از دو سده در منطقه حضور داشته و در مواردي نيز با دولت هاي وقت ايران درگير بوده است، در مجموع 23نقشه رسمي از منطقه تهيه كرده كه در تمامي آنها- بدون استثناء- جزاير سه گانه متعلق به ايران است.

2- در سال 1830كاپيتان جي.بي.بروكس GBBRUCKS از سوي كمپاني هند شرقي- وابسته به دولت استعماري انگليس- نقشه اي رنگي از خليج فارس تهيه مي كند. در اين نقشه رنگي كه نسخه هايي از آن در وزارت خارجه انگليس و مخزن اسناد سازمان ملل متحد نگهداري مي شود، 3 جزيره تنب بزرگ و كوچك و ابوموسي به رنگ خاك ايران ترسيم شده است. كاپيتان بروكس نزديك به 12 سال براي تهيه اين نقشه در منطقه خليج فارس بود.

3- در سال 1835 «ساموئل هنل» از سوي دولت انگليس مامور تعيين حدود كشورها در خليج فارس مي شود. هنل در نقشه خود يك خط فرضي در آبهاي خليج فارس ترسيم مي كند كه جزاير سه گانه در قسمت فوقاني- شمالي- اين خط فرضي قرار داشته و متعلق به ايران دانسته شده است.

4- در ژانويه سال بعد- 1836- سرگرد «موريسن» جانشين ساموئل هنل، ماموريت او را پي مي گيرد و پس از مذاكره با شيوخ خليج فارس نقشه اي كه به تاييد آنها رسيده بود را تهيه مي كند. در اين نقشه، جزاير سه گانه در عمق بيشتري از قلمرو ايران قرار گرفته است.
5- در سال 1881 نيروي دريايي انگليس بار ديگر نقشه اي از منطقه خليج فارس تهيه مي كند كه در آن جزاير سه گانه و خاك ايران، رنگ مشتركي دارند.

6- در سال 1886 دايره اطلاعات دولت انگليس نقشه ايران را با رنگ يكسان جزاير و خاك ايران تهيه كرده و در 12 ژوئن همان سال اين نقشه از سوي وزير مختار انگليس در تهران به ناصرالدين شاه تحويل مي شود.

7- در سال 1908، دولت ايران امتياز استخراج خاك سرخ -سنگ آهن- ابوموسي را به ونگهاوس آلماني مي دهد كه دولت انگليس به دليل تيرگي روابط خود با آلمان، به ايران اعتراض مي كند، دولت انگليس در اعتراض خود خواهان كسب امتياز استخراج خاك سرخ براي شركت هاي انگليسي است يعني تاكيد بر حاكميت ايران...
و از ده ها سند ديگر، از جمله احكامي كه دولت هاي وقت ايران براي انتصاب حكام- استانداران- خود در بندرلنگه- كه شبه جزيره ياد شده بخشي از آن بوده است- صرف نظر مي كنيم.

8- اصلي ترين- و تنهاترين- سندي كه امارات براي اثبات ادعاي خود ارائه مي كند نامه اي است كه شيخ يوسف فرماندار ايراني بندرلنگه در سال 1882 به شيخ حميد القاسمي حاكم راس الخيمه مي نويسد و در آن به عنوان تعارف و ابراز ادب- كه آن هنگام بسيار متداول بوده و در بسياري از نامه هاي مشابه ديده مي شود- نوشته بود؛ ابوموسي از آن شماست (يعني در خدمت شما هستيم!)
نكته درخور توجه اين كه شيخ يوسف در ادامه همين نامه خطاب به حاكم راس الخيمه مي نويسد «بلد لنجه بلدكم» يعني شهر بندرلنگه هم شهر شماست و عجيب آن كه اماراتي ها وقتي به اين نامه استناد مي كنند جمله اخير را كه به وضوح نشان مي دهد جمله قبلي فقط يك تعارف بوده است، حذف مي كنند!

9- در حقوق بين الملل و قوانين مربوط به مرزها و سرزمين ها، حاكميت يك كشور بر يك منطقه از چند راه به اثبات مي رسد. از جمله «مالكيت تاريخي»، حاكميت موثر- يعني افراشته بودن پرچم، نصب حكام، حضور نيروي نظامي و...- كه تمامي اين ملاك ها و معيارهاي حقوقي از حاكميت قطعي ايران بر جزاير سه گانه حكايت دارند.

10- در ميان كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس، همراهي بحرين با ساير كشورهاي عضو حساب جداگانه اي دارد، زيرا بحرين بخشي از خاك ايران بوده است كه در جريان يك زد و بند غيرقانوني ميان شاه معدوم و دولت هاي آمريكا و انگليس از ايران جدا شده است و امروزه اصلي ترين خواسته مردم بحرين بازگشت اين استان جدا شده از ايران به سرزمين اصلي و مادري آن، يعني ايران اسلامي است و بديهي است كه اين حق مسلم ايران و مردم استان جدا شده آن نبايد و نمي تواند ناديده گرفته شود.

11- و اكنون با توجه به اسناد ياد شده كه از حاكميت قطعي و بلامنازع ايران بر جزاير سه گانه حكايت مي كند، بايد به اين پرسش بازگشت كه انگيزه اصلي كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس از طرح ادعاي واهي حاكميت امارات بر جزاير سه گانه چيست؟ و آيا اين ادعا مي تواند غير از وحشت آنان از زلزله اي كه انقلاب اسلامي بر حكومت هاي قرون وسطايي و غيرقانوني آنها انداخته است علت ديگري داشته باشد؟ تمامي دولت هاي ياد شده با دخالت مستقيم قدرت هاي استكباري شكل گرفته اند و مردم كمترين دخالتي در تعيين دولت، سياستگذاري ها و تصميم سازي هاي آن نداشته و ندارند. از سوي ديگر تمامي دولت هاي عضو اين شورا در ميان مردم خود به همكاري با رژيم صهيونيستي- و دستكم بي تفاوتي در مقابل جنايات اين رژيم عليه مردم مظلوم فلسطين- متهم هستند. حاكمان دولت هاي ياد شده به خوبي مي دانند كه در عصر بيداري اسلامي- با الگوي انقلاب اسلامي- حاكميت يك خانواده بر سرنوشت مردم و غارت ذخاير ملي، امكان پذير نيست و از آنجا كه لرزه منجر به فروپاشي رژيم هاي غيرقانوني خود را ناشي از الگوي جمهوري اسلامي ايران مي دانند- و در اين مورد حق دارند!- دشمني با ايران اسلامي را به عنوان يكي از اهداف استراتژيك خود برگزيده اند... و چه گزينش خطرناكي، نه براي ايران، كه براي ادامه حاكميت خودشان.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/۱٧

الانباط

شهر تاریخی پترا در اردن

ماچو پیکچو

بقایای شهر تاریخی ماچو پیکچو در کشور پرو

دیوار چین

دیوار بزرگ چین

کولوسیوم

آمفی تئاتر کولوسیوم در شهر رم ایتالیا

پیکره بزرگ مسیح رهایی بخش

پیکره بزرگ مسیح رهایی بخش در شهر ریو دژانیرو در برزیل

هرم چیچن ایتزا

هرم چیچن ایتزا در

تاج محل

بنای تاج محل در شهر آگرای

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/۱٧

فانوس دریایی اسکندریه (مصر)

هرم بزرگ جیزه (مصر)

تندیس غول پیکر رودس (یونان)

 نیایشگاه آرتمیس (ترکیه امروزی)

 تندیس زئوس (یونان)

 باغهای معلق بابل (عراق امروزی)

 و آرامگاه هالیکارناسوس (ترکیه امروزی)، به عنوان عجایب هفتگانه دنیای باستان شناخته می شود.

از این آثار که همه در خاورميانه امروزی و یونان قرار داشتند، فقط هرم جیزه در مصر باقی مانده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/۱۳
 ‬
معاون اداره كل فرهنگ وارشاد اسلامي لرستان گفت: "دايه دايه"ترانه حماسي لري در فهرست آثار فاخر و ماندگار يكصد سال اخير موسيقي ايران ثبت شد.

به گزارش ایرنا: بااعلام مركز موسيقي وسرود سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي، ترانه معروف و حماسي فولكلور "دايه دايه" اثر استاد "رضا سقايي" در فهرست آثار فاخر و برجسته موسيقي معاصر قرار گرفت.
وي اظهار داشت: اشعار اين ترانه از آثار محلي و بومي گذشتگان قوم لر بوده كه توسط استاد "مجتبي ميرزاده" تنظيم و توسط استاد "رضا سقايي" براي نخستين بار اجرا شد.
ماشاالله بهاروند گفت: همچنين اين ترانه در دوران جنگ تحميلي توسط "محمد ميرزاوندي" از ديگر هنرمندان لرستاني بازخواني و به عنوان يكي از آثار ماندگارموسيقي دوران دفاع مقدس مطرح شد.
"دايه‌دايه وقت جنگه، وقت دوستي با تفنگه، قطاركه بالا سرم، پورش د شنگه" از جمله ابيات اين ترانه محلي است.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/۱٢

وزیر کار وامور اجتماعی از عملکرد کار گروه اشتغال وسرمایه گذاری لرستان وبانکهای عامل آن انتقاد کرد .

به گزارش  ( ایسنا)جهرمی صبح امروز در سفر به لرستان در جلسه شورای اداری این استان گفت: متأسفانه آمار بیکاری در سر شماری سال گذشته نسبت به سالهای ماقبل آن افزایش یافته وروز به روز این آمار بالاتر می رود ،هر چند در این سرشماری نرخ بیکاری در کشور کاهش یافته است .

وی گفت : طبق این سر شماری 170 هزار نفر بیکار در لرستان وجود دارد وهر ساله 50 هزار نفر نیز به این آمار افزوده می شود .

وزیر کار وامور اجتماعی در ادامه خاطر نشان کرد : رفع مشکل بیکاری در کشور از اولویتهای دولت نهم است ومعتقدهستم همه مسیرها در کشور باید به تولید شغل منجر شوند .

وی افزود : با توجه به رشد جمعیت در سالهای 64و65 که طی سالهای اخیر، به بازار کار وارد شده اند ، جمعیت جوان کشور بین 20 تا 29 سال ، بالغ بر17 میلیون نفر است که بیشتر متقاضیان کار در این مقطع سنی وزمانی هستند .

دکتر جهرمی عنوان داشت : هر چند تعداد بیکاران در سرشماری اخیر رقمی معادل 2 میلیون و991 هزار و400 نفر اعلام شده ولی این آمار جدای از یک میلیون و200 هزار نفر شرکت کننده ای است که در آزمون سراسری دانشگاههادر هر سال شرکت می کنند .

وی گفت : جهت رفع مشکل بیکاری ، علاوه بر آمار ذکر شده باید 400 هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاهها را در هر سال به آن افزود ، وبرای این تعداد برنامه ریزی کرد .

وی تصریح کرد : لرستان سالانه بیش از 70 هزار فرصت شغلی دارد که این امر عزم جدی مسئولین ، دست اندر کاران ، صنعتگران و.... را می طلبد .

وزیر کار وامور اجتماعی درادامه اظهار داشت : لرستان علی رغم ظرفیتهای طبیعی بسیار بالا ونیروی کار ارزشمند ، متأسفانه از استانهایی است که با نرخ بالای بیکاری روبروست ومعتقدم مقام اول بیکاری را در کشور دارد .

وی با انتقاد از عملکرد مسئولین ، کار گروه اشتغال وسرمایه گذاری ، بانکهای عامل استان و.... در خصوص روند جذب اعتبارات بنگاههای اقتصادی زود بازده یاد آور شد : متأسفانه علیرغم توجه ویژه دولت مبنی بر اختصاص 800 میلیارد تومان از محل اعتبارات بنگاههای اقتصادی زود بازده به لرستان ، شاهد عدم جذب آن دراین استان هستیم .

دکتر جهرمی متذکر شد : بر اساس این اعتبارات ، سالانه باید 140 هزار شغل در لرستان ایجاد شود و این در حالیست که تنها 48 هزار شغل ایجاد شده است .

وی با اعلام اینکه تنها برای بیان گلایه به لرستان آمده ام ، از استاندار لرستان خواست در راستای رفع بحران بیکاری در لرستان حرکتهای موثری را انجام دهد .

وزیر کار وامور اجتماعی در ادامه بر ضرورت عدم ایجاد مانع وچالش توسط دستگاههای اجرایی وبانکها بر سر راه سرمایه گذاری در استان بر وجود همکاری بین دستگاهی تأکید کرد وافزود: متأسفانه بانکها در بحث اشتغالزایی در استان خوب عمل نکرده ونظارت درستی بر اجرای طرحها نداشته اند .

وی گفت : این اعتبارات به منظور گردش مالی به بانکها داده نشده بلکه با هدف ایجاد توازن وتعادل در بازار کار ورفع محرومیتها در استان بوده است . بررسی کنند .

وی گفت : از آمار بیکاری لرستان ، 80 هزار نفر آن مربوط به روستاها و90 هزار نفر آن در شهرها هستند .

وی یاد آور شد : با توجه به ظرفیت بالای کشاورزی ودامپروری در استان وحاصلخیز بودن اراضی کشاورزی ومنابع آبی سرشار ، چرا باید در روستاها شاهد این آمار باشیم .

دکتر جهرمی عنوان داشت : با کمترین هزینه وبرنامه ریزی می توان مشکل روستاها را حل کرد وباید کار گروه اشتغال استان چندین جلسه را به این امر اختصاص دهد .

وی با اشاره به سند توسعه استان گفت : این سند در استان تهیه شده ودستگاههای مختلف باید با بررسی همه جانبه ، وضعیت اشتغال وظرفیتهای موجود ونیاز استان را شناسایی کرد .

وزیر کار وامور اجتماعی لرستان در ادامه با اشاره به وظایف کار گروه اشتغال بر ضرورت عدم پرداخت تسهیلات به فعالیتها وطرحهای اشباع شده ، ممنوعیت پذیرش طرحهای فاقد توجیه فنی ومالی توسط دستگاههای اجرایی وبانکها ، تعریف تقاضا بر اساس نیاز استان ، اطلاع رسانی دقیق وکامل به متقاضیان ، بررسی اهمیت وتوانمندی متقاضی جهت اجرای طرح، تکمیل طرحهای نیمه تمام ، تبلیغ جهت ثبت نام بیکاران ، تشکیل کمیته آموزش وتأمین منابع انسانی ، ایجاد بانک جامع اطلاعاتی استان ، نظارت صحیح بر چگونگی اجرای طرحها ، اخذ تعهد محضری از متقاضیان قبل از پرداخت تسهیلات ،پرداخت نیمی از تسهیلات به طرحهای توسعه ای متوسط بزرگ و.... تأکید کرد .

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/۱۱

 

با راي اكثريت اعضاي شوراي اسلامي شهر دورود آقاي "منوچهر حاجيوند" به عنوان شهردار جديد اين شهر انتخاب شد.

 به گزارش ایرنا

رييس شوراي شهر دورود گفت: انتخابات تعيين شهردار جديد در دو مرحله و از بين ‪ ۲۲‬نفر نامزد برگزار شد كه در نهايت " منوچهر حاجيوند" با راي شش نفر از هفت عضو شوراي شهر به عنوان شهردار جديد دورود انتخاب شد.

"محسن غلامزاده آفزودبر اساس ضوابط قانوني، صورتجلسه انتخاب شهردار براي صدور حكم نهايي توسط استاندار، به استانداري لرستان ارسال شده است.

وي گفت: شوراي اسلامي شهر دورود با تمام توان با شهردار منتخب به منظور اجراي طرحها و پروژه‌هاي عمراني همكاري خواهد كرد.

غلامزاده در ادامه با عنوان اينكه شهردار منتخب در دوره قبل رييس شوراي شهر و در دوره فعلي هم عضو هستند، از "سيدعلي حسيني" سرپرست فعلي شهرداري دورود قدرداني كرد.

آرزوی موفقیت برای ایشان در کارهای عمرانی و سازندگی در شهر دورود دارم .‬

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/۱٠
جاده‌هاي چين كه مرگبارترين جاده‌هاي جهان است، در شش‌ماهه نخست سال جاري ميلادي ‪ ۳۷‬هزار كشته بر جا گذاشت كه اين رقم معادل بيش از ‪ ۲۰۰‬قرباني در روز است.


گزارش خبرگزاري رويترز از پكن به نقل از خبرگزاري چيني "شين‌هوا" حاكي است كه آمار وزارت امنيت عمومي چين در عين حال نشان مي‌دهد رقم ‪ ۳۷‬هزار كشته در سوانح رانندگي درقياس با مدت مشابه سال قبل ‪ ۱۲/۲‬درصد كاهش داشته و تعداد مجروحان نيز با يك كاهش ‪ ۱۵/۲‬درصدي، به ‪ ۱۸۹‬هزار نفر رسيده است.

به گزارش ايرنا، تعداد سوانح رانندگي كه غالبا ناشي از سرعت زياد و نقض قوانين رانندگي در جاده‌هاي پر ازدحام چين است، در شش ماهه نخست سال جاري با كاهشي معادل ‪۱۶/۹‬درصد، به ‪ ۱۵۹‬هزار مورد رسيد.

علاقمندي چيني‌ها به داشتن خودروهاي شخصي كه تا پايان ماه مارس، ‪۱۴۸‬ ميليون دستگاه از اين خودروها در جاده‌هاي چين در حال تردد بودند، در تشديد انتشار آلاينده‌ها نقش دارد.

انتشار آلاينده‌ها در پكن مايه نگراني اصلي سازمان‌دهندگان المپيك ‪۲۰۰۸‬ است.

مقامات چين در اقدامي كه اميدوارند موجب كاهش استفاده از خودروهاي شخصي شود، روز يكشنبه براي نخستين بار از سال ‪ ۱۹۸۶‬ميزان ماليات جاده‌هاي اين كشور را افزايش دادند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٤/۱٠

برخي از روستاييان سيل‌زده شهرستان اليگودرز يكشنبه در گفت و گو با ايرنا از مسوولان و دستگاههاي مربوطه استمداد خواستند.

يكي از اهالي روستاي سيل زده مزرعه‌آباد اليگودرز به ايرنا گفت: بارش تگرگ شديد و جاري شدن سيل در جمعه گذشته باعث خسارت فراوان به كشاورزي و دام سبك و سنگين تعداد زيادي از روستاهاي تابعه بخش مركزي اليگودرز شده كه متاسفانه به دليل عدم انعكاس خبر آن از طريق رسانه‌ها، تاكنون كسي به داد ما نرسيده است.

"جمشيد انصاري" افزود: بارش تگرگ و سيل به قدري شديد بود كه تمام محصولات كشاورزي روستاهاي مسير رودخانه محمودآباد را تخريب و از بين برده است.

وي گفت: تاكنون هيچ گونه كمكي به مردم اين منطقه نشده و شايد مسوولان از اين حادثه خبر ندارند.

او اظهار داشت:هم اكنون اصلي‌ترين نياز منطقه بيل مكانيكي براي ترميم بندهاي كشاورزي است.

يكي از اهالي روستاي سيل‌زده كندور هم گفت: بارندگي به قدري شديد بود كه ما تنها توانستيم جان خود و زن و بچه‌مان را نجات دهيم.

"اسماعيل بي‌آبي" اظهار داشت: تمام محصولات كشاورزي و باغي اين روستا از بين رفته و همه چيز خراب شد.

وي گفت: بيش از دو روز است كه براي گرفتن يك دستگاه بيل مكانيكي به فرمانداري و بخشداري و جهاد كشاورزي مراجعه مي‌كنيم اما موفق نمي‌شويم.

مسوول شوراي‌اسلامي روستاي سيل‌زده كندور هم گفت: تمام كشت بهاره ودرختان ميوه شامل گردو و بادام و ... اين روستا به كلي از بين رفته است.

"حمزه آدوندي" افزود: جاي تعجب است كه اين حادثه غير مترقبه با اين حجم خسارت منعكس نشد و مسوولان مربوطه نيز هيچ توجهي به وضعيت مردم نكرده‌اند.

وي گفت: پس از دو روز چند نفر از طرف جهاد كشاورزي به روستا براي تعيين خسارت به اين روستا آمدند كه از وضعيت پيش آمده شگفت زده شدند.

از مسوولان استان و شهرستان تقاضامنديم براي رسيدگي به‌وضعيت مردم اين روستاها هرچه سريعتر اقدام كنند و چند دستگاه بيل مكانيكي براي پاك كردن جويها و بندها اقدام كنند.

رييس جهاد كشاورزي اليگودرز گفت: بارش تگرگ و جاري شدن سيل طي چند روز گذشته موجب تخريب و نابودي ‪ ۷۰‬تا ‪ ۱۰۰‬درصدي محصولات كشاورزي، و باغات ميوه ‪ ۱۷‬روستا از توابع بخش مركزي اين شهرستان شده است.

"ابراهيم مختاري" افزود: ميزان خسارات در اين روستاها بسيار بالاست كه براي جبران آن نياز به برنامه‌ريزي استاني دارد.

وي گفت: تمام دسترنج يكساله كشاورزان اين روستاها در كمتر از يك ساعت از بين رفته است.

"مختاري" افزود: نگراني بيشتر مردم از اين است كه انعكاس نيافتن‌به موقع اين حادثه از طريق رسانه‌ها، موجب كم توجهي مسوولان به عمق اين فاجعه شده است.

وي در عين حال گفت:ميزان خسارات وارده توسط گروه‌هايي از كارشناسان جهاد كشاورزي در حال بررسي و انجام است كه بزودي عموم خواهد شد.

مختاري در ادامه اظهار داشت: در اثر اين بارندگيها و جاري شدن سيل همچنين ‪ ۶۰‬راس دام سبك و دو راس دام سنگين از بين رفته است.

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :