فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٧/۸/٢۸

اینکه من و یا هر کس دیگری در آلمان در سال ۱۹۳۹ خواستار جنگ بوده ایم ، به هیچ وجه واقعیّت ندارد. این جنگ ، به ویژه ، خواستهٔ دولتمردانی بود که یا خود یهودی بودند و یا در راه منافع یهودیان فعالیّت می کردند و همانها بودند که به جنگ دامن زدند. در پی شش سال جنگی که علیرغم تمام موانع ، روزی از آن به عنوان با شکوهترین و قهرمانانه ترین جلوهٔ مبارزات یک کشور به منظور بقای یک ملّت ، یاد خواهد شد.

متن کامل آن را در ادامه کلیک کنید


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٧/۸/٢٧

  این بنای تاریخی درمرکزیکی ازمحله های قدیمی شهربنام یخچال احداث شده است. حمام قدیمی نیزبه همین نام (یخچال)درروبروی آن ساخته شده است.
مسجدفوق که درمسیریکی ازگذرهای اصلی شهردرگذشته قرارداشته دارای متعلقات بیشتری نسبت به وضعیت فعلی بوده که طی 60 الی70سال اخیرتخریب ودچارتغییروتحولات زیادی شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٧/۸/٢٥
  سرچشمه های آب دزدرالیگودرزقرارداره، کلنگ زنی آن درقم انجام می شه،تبریکش رابه استاندار اصفهان می گویند!

  درخبرهادیدیم و در روزنامه ها خواندیم رییس جمهور محترم برای آغاز طرح انتقال آب از سر چشمه های دز به قم رفت و کلنگ آن را به زمین زد این عمل باعث نارضایتی مردم لرستان ،بالاخص مردم فهیم شهرستان الیگودرز را به همراه داشت که بنده لازم می دانم در این خصوص نکاتی عرض نمایم :

  – رییس جمهور محترم برای پروژه ای که حتی اسم آن برای ایرانیان و مردم لرستان نامفهوم است می بایست به نام گذاری آن حساس،وخواستار تغییرنام آن به یکی از سر چشمه های آب الیگودرزمی شدندوبرای طرح انتقال آب وعملیات اجرای آن به الیگودرز می رفت نه قم !در تمام دنیا مرسوم است که نام پروژها را در مبداء انتخاب می کنند نه در مقصد که این کلنگ زنی دولت بسیار نادر وعجیب و غریب به نظر می رسد! پروژه قم رود باید بنام آب زز یا مورزرین الیگودرز نام گذاری شود نه قمرود .چرا که اگر قم ،رودخانه ای داشت آب آن را برای کشاورزی و آشامیدن می بردند پس چرا آب زز بنام قمرود نام گذاری شده است.!

 - آب منطقه الیگودرز را می برند و نام آن راتغییر می دهند و تبریکش رابه استاندار اصفهان می گویندوهیچ کدام از مسئولین استان لرستان عکس العملی از خود نشان نمی دهند. این عمل با هیچ استدلال و منطقی سازگار نیست بلکه توهین به مردم منطقه است الیگودرزی که با 700سال قدمت تاریخی دارد از کمترین توسعه وزیر ساخت ها محرومه باز می بینیم این محرومیت در نام گذاری انتقال مجانی آب آن هم سرایت کرده است .

-برای بردن آب الیگودرز به قم ،کاشان و ... حدود 204 میلیارد تومان هزینه شده و برای اتمام طرح بیش از 400 میلیارد تومان اعتبارپیش بینی شده اما متاسفانه هیچ پروژه ای و یا طرحی برای مردم منطقه در نظر گرفته نشده و حتی شاهدآنیم که تعدادی ازقنات ها و آب آشامیدنی کشاورزان منطقه خشک و اهالی آن در تابستان امسال کوچ نموده!آیا این معنی عدالت و توسعه برای مناطق محروم الیگودرز است .در سفرهای استانی ریاست جمهور باز می بینیم کمترین مصوبه به الیگودرز تعلق داشت( دور اول 2 مصوبه و دور دوم چهار مصوبه ).جناب رییس جمهور این عمل شما با کدام منطق دولت عدالت محور  مطابقت دارد.؟!

- از یکی پرسیدند شهرستان شما آثارتاریخی  چی دارد: گفت؟ سی و سه پل اصفهان ، ارگ کریم خانی ، چغاز زنبیل شوش تخت جمشید شیراز ،و...حالاحکایت قمی ها است که آب الیگودرز را بنام قمرودثبت کردند!و هیچ کس هم صدایش در نمی آید؟!

من از رییس جمهور محترم می خواهم که نام پروژه قم رود رابنام یکی از سر چشمه های الیگودرز تغییر و پروژه ای نیز برای مردم منطقه در نظر بگیرندتا این قدر به شهرستان الیگودرز اجحاف نشود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٧/۸/٢۱

ابنیه تاریخی هر منطقه نشانگر حرکت انسان در طول تاریخ بوده و بروجرد نیز در این زمینه از فرهنگ و تمدن کهنی برخوردار است.

در شهرستان  بروجردآثار تاریخی وجود دارد که نشان می‌دهد این منطقه در گذشته زیستگاهی مناسب برای انسانها به شمار رفته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٧/۸/٢٠
در پی سخنان ضد شیعی رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان، صوفیان مصر طی برگزاری نشستی ویژه در پاسخ به تصریحات قرضاوی خواستار برکناری او از ریاست و یا عذرخواهی او از شیعیان و صوفیان شدند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٧/۸/٢٠

مدیرکل راه و ترابری لرستان گفت: ‪ ۱۹۹‬محور برفگیر در این استان نیازمند استقرار تجهیزات راهداری زمستانی است.

عباس رضایی یکشنبه افزود: سه هزار و ‪ ۷۸۹‬کیلومتر از راههای اصلی، فرعی و روستایی استان در این محورها واقع شده است.

وی با اشاره به وجود ‪ ۱۵۹‬محور برفگیر در یکهزار و ‪ ۶۶۵‬روستای لرستان گفت: این محورها دو هزار و ‪ ۷۶۹‬کیلومتر از راههای روستایی استان را شامل می‌شود. ایرنا

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٧/۸/٢٠

در منطقه مالکوه نیز پنج حلقه چاه حفاری شده که تمام مواد استخراجی ازاین چاهها، با خط انتقال به طول ‪ ۲۲/۵‬کیلومتر و قطر ‪ ۱۰‬اینچ به تلمبه خانه افرینه تحویل و از آنجا به پالایشگاه کرمانشاه تحویل داده می‌شود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٧/۸/٢٠

غلامرضا آیت‌الله زاده" گفت: این تیم از داشتن کمترین امکانات رفاهی برخوردار نبوده و در حال حاضر نیز در خوابگاه کارخانه پارسیلون مستقر است.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٧/۸/۱٤
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این که آخرین مدرک تحصیلی کردان در صدا و سیما، فوق دیپلم است، خاطر نشان کرد: استیضاح کردان به نوعی اعاده حیثیت از نظام اسلامی است

به گزارش فارس، بیژن نوباوه نماینده مردم تهران در مجلس پس از سخنان کردان وزیر کشور در دفاع از خود در موافقت با استیضاح کردان گفت: آنچه که باید در این جلسه بیان می‌شد بیان شده و نمایندگان در جریان همه مسائل مطروحه هستند و شاید به همین دلیل بود که بنده ابتدا از ایراد سخن اجتناب کردم اما موضوعاتی که آقای کردان مطرح کردند و بعضی از آنها هنوز مساله مهمی است که حتی خارج از حیطه مجلس و نظام اسلامی ما است و امروز به عنوان ام‌القرای اسلامی مطرح است باعث شد سخن بگویم.
وی افزود: در حالی که شاهد عدم پذیرش کنار گذاشتن کردان از مسئولیت خطیر وزارت کشور از سوی رئیس جمهور انقلابی بودیم اما به دلیل اینکه ما رئیس جمهور و دولت را دولتی پاک، مقتدر و در خط امام می‌دانیم و حتی نمی‌خواستیم کوچکترین لکه‌ای را بر دامن این دولت ببینیم استیضاح را مطرح کردیم.
نوباوه با بیا اینکه استیضاح کردان، استیضاح یک فرد نیست، بلکه استیضاح وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: امروز همان استدلال‌هایی که آقای کردان در باب حملاتی که از سوی کشورهای خارجی و نه حتی ده‌هزار سایت که استناد می‌کنند بیش از 204 هزار سایت تنها 450 صفحه مطلب در ارتباط با موضوع استیضاح و مدرک تقلبی کردان در رسانه‌های بیگانه مطرح کردند.
وی افزود: موضوع استیضاح به نوعی اعاده حیثیت از نظام اسلامی است.
نوباوه گفت: صحیح است که 8 سال دفاع مقدس با تمام توانمندی در مقابل دنیای استکبار ایستاد و آنها را مجبور به پذیرش این واقعیت کرد که این نظامی که مبتنی بر ارزش‌ها و ایمان انقلابی مردم خود است را نمی‌توان با توپ و تانک و مسلسل از صحنه خارج کرد.
وی افزود : آقای کردان به درستی اشاره کردند آنچه که نظام ما را در مقابل جهان حفظ کرده است ایمان مردم است مطمئن باشید اگر چه قدرت دفاعی ما زبان‌زد عام و خاص است اما غربی‌ها به خصوص شیطان بزرگ از توپ و تانک ما نمی‌ترسد. آن چیزی که دشمن را به هراس وا می‌دارد حسین فهمیده و ایمان مردم است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: حرکتی که امروز در جامعه صورت گرفت متاسفانه ایمان مردم را مورد هدف قرار داد و اعتماد عمومی مردم را نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران کاهش داده است.
نوباوه تصریح کرد: تمامی استدلال‌هایی که کردان بیان کرده‌اند همه را قبول داریم زیرا ایشان نیز استدلال ما را کرده‌اند. در همین نظام سلطه که شما «کردان» اسم آن را آوردید، بعد از تجاوز به عنف بالاترین گناه دروغ است. دروغگوها بیشترین صدمه را به نظام سلطه وارد می‌کنند بیشترین خطاب را در محاکم قضایی دریافت می‌کنند.

وی افزود: همین آقای کلینتون با آن افتضاحی که با خانم یهودی داشت به دلیل اینکه دروغ گفته بود دادگاه او را محاکمه کرد.

نماینده تهران در ادامه سخنان خود خطاب به کردان گفت: ما هم زن و بچه داریم ، ما هم اگر زن و بچه‌ خود را خطابه کنیم ممکن است زن و بچه ما هم مورد برخی اهانت‌ها قرار بگیرند. چرا با احساسات ما و مردم بازی می‌کنید. امروز 70 میلیون نفر احساساتشان تحریک شده است.

نوباوه ادامه داد: بچه‌ها و دانشجویانی که با 25 صدم کسر نمره نمی‌توانند وارد دانشگاه شوند و حتی سرنوشتشان تغییر می‌کند هنوز هم که هنوزه شما در اظهارات خود دروغ می‌گویید.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص آخرین مدرک تحصیلی کردان اظهار داشت: شما هنوز هم در مورد مدرک تقلبی دکترا صحبت می‌کنید. همه مدارک صادره از صدا و سیما و احکام صادره از تاریخ 2/1/81 مبنی بر تغییر وضعیت شما به دکترا و میزان افزایش حقوق شما تا سال 87 باقیست و اگر شما از وزارت نفت حقوق نگرفته‌اید حق دارید چون آنجا بیشتر می‌گرفتید. اگر بخواهید مدارک خود را ارائه دهید چه چیزی دارید.
نماینده تهران گفت: شما نزدیکترین دوست آقای لاریجانی بودید و سال‌ها به ایشان دروغ گفتید و ایشان نمی‌دانستند مدرک تحصیلی شما چیست.
نوباوه تاکید کرد: آخرین مدرک تحصیلی که از شما در صدا و سیما وجود دارد فوق دیپلم است و از تاریخ 7/7/56 لغایت 31/6/57 در سال اول و از تاریخ 1/7/57 لغایت 31/6/58 در سال دوم مردود و مجددا از تاریخ 1/7/58 لغایت 31/6/59 در سال دوم در دانشسرای راهنمایی ساری فارغ‌التحصیل شدید.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: مگر کسی از شما مدرک خواست شاید موفق‌ترین وزرای کابینه دولت های قبلی در زمان آقای موسوی دیپلمه بودند شما آمدید رزومه دادید و زندگینامه نوشتید.
وی افزود: الان سوال من از شما این است که مدرک دکترای شما جعلی بود ، شما کجا صحبت از لیسانس و فوق‌لیسانس می‌کنید شما که لیسانس و فوق‌لیسانس ندارید.
نوباوه در ادامه بیان داشت: آیا در همه آن مراتب و پست‌هایی که اعلام کردید خدمت به نظام کردید ، احراز شرایط شما و شرایط علمی شما صورت گرفته است؟
وی با بیان اینکه شما الان هم مطالب خلاف واقع بیان می‌کنید اظهار داشت: برخی از این اسناد همراه من است به عنوان مثال در یکی از اسناد اعلام کرده‌اید که از من برای عضویت هیئت علمی دانشگاه آزاد تقاضا شده است در حالیکه نامه رسمی دانشگاه نشان می‌دهد که شما این تقاضا را از دانشگاه آزاد کردید.
اینجا هم دروغ می‌گویید.
نوباوه تاکید کرد: آرزو می‌کردم شما اینجا اعلام می‌کردید که اشتباه کردید و از ملت عذرخواهی می‌کردید تا در اینجا بخشی از آبروی نظام برمی‌گشت.
وی افزود: اگر شما نگران مملکت هستید که امروز مورد تهاجم دشمنان قرار گرفته است این نگرانیتان را با استعفا جبران می‌کردید و چرا این کار را نکردید.
نماینده تهران در ادامه سخنان خود گفت: شما امروز در دفاع از خود صحبت از مسائلی می‌کنید که رعشه به تن آدم می‌افتد، شما از شهید بهشتی صحبت می‌کنید ، شهیدی که فرمود بهشت را به بها دهند نه به بهانه.بهشتی آن فردی که امام او را یک ملت می‌دانست چه چیزی داشت. ولی شما هیچ چیز در اختیار ندارید ولی بیشترین ادعا را دارید. شما کجا قابل قیاس با شهید بهشتی هستید.
در این هنگام آقای لاریجانی از او خواست تا سخنان خود را خلاصه کند که وی گفت سخنان من خلاصه است و لاریجانی نیز با لحنی طنزآمیز گفت معنی خلاصه را هم دانستیم که نوباوه گفت آقای دکتر ما خبرنگاریم آقای کردان شعر خواندند و ....
نوباوه در ادامه سخنان خود گفت: در این چند روزه تماس‌هایی که از اقشار گوناگون مردم به ما رسیده است مردم سوالشان این است که اگر شما ادعا دارید بچه مسلمان هستید چرا کارتان را ادامه می‌دهید.سپس یک شعری را قرائت کرد.
نوباوه مجددا خطاب به کردان گفت: هنوز بچه‌های جانباز ما 20 سال است که از گردن به پایین فلج هستند خجالت می‌کشند سینه تاول زده خود را نشان بدهند. شما به کدام ارزش بازی می‌کنید.
نماینده تهران افزود: از استیضاح کنندگان بپرسید که آقای رجایی و حیدرپور چند برادرشان شهید شده است که می‌خواستند پول یواشکی به آنها بدهند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه بیان داشت : خدا را شاهد می‌گیرم و استغفار می‌کنم که کوچکترین حرکت سیاسی در این حرکت وجود نداشته است و از همه اقشار مجلس از اقلیت‌های مجلس همه آمدند و این موضوع را تایید کردند.
نوباوه افزود: اشتباه نپندارید اقلیت مجلس ما، اقلیت بی‌ایمانی نیست که بی‌ایمان باشد و به ضد اخلاق رای بدهد. این مساله مورد حمایت همه اقشار مردم است.
نوباوه خطاب به کردان گفت: بگذارید یک روال را پایه بگذاریم هیچ چیز عوض نمی‌شود شما هم به عنوان یک بچه مسلمان بلند شوید و استعفای خود را بدهید.
این نماینده مجلس افزود: بعد از آقای لاریجانی و آقای مقیمی و یکی دو نفر از دوستان من نزدیکترین فرد به شما بودم و چندین سال با شما کار کردم. حداقل نزدیک به 10 سال مدیر کل شما بودم. همه این مسائل را می‌دانم اما دوست داشتم استعفای خود را می‌دادید و حداقل این را به عنوان یک ارزش برای خودتان حفظ می‌کردید.

وی افزود: آقای کردان در روز چهارم شهریور 81 به عنوان میثاق با نمایندگان اعلام کردند آن چیزی که من در مورد وزارت کشور فکر می‌کنم خلق فرصت‌های سازنده از چالش‌های آینده در جهت پیوستگی مردم با نظام است اما اعمال شما نه تنها پیوستگی مردم را با نظام ایجاد نکرد بلکه گسستگی با مردم را ایجاد کرد.
نوباوه در پایان مجددا از کردان خواهش کرد تا به عنوان یک بچه مسلمان بلند شود و استعفای خود را ارائه دهد.

وی افزود: هنوز فرصت دارید و می‌توانید استعفای خود را بدهید و این ارزش را برای خودتان حفظ بکنید.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٧/۸/۱٤

 فیلم عَلَف( Grass)نبرد یک ملت برای زندگی در سال ۱۳۰۴ ش ۱۹۲۵ م به کارگردانی مریان سی کوپر و ارنست بی شود ساک امریکایی کارگردانی  وساخته شد. فیلم علف یکی از جذابترین و پر سر و صدا ترین فیلم هایی است که در مورد مردمان ایران و بختیاری ها ساخته شده  است. 

 

عشایر بختیاری در۸۴سال پیش و شاید صدها سال پیش برای عبور دادن ایل و رمه خود از رود خروشان و سرد کارون چه چاره ای ظریفی می اندیشدند پوست بزها راباد می کردند وبه زیر کلک می بستند و با این وسیله ساده اما مطمئن ایل ورمه خودرا از رودخانه عبور می دادند وبه منطقه ییلاق خودمی رسیدند.سفر ایل بختیاری از گرمسیر به سردسیر با ناملایمات بسیاری متحمل شده در این فیلم می بینیم که چقدر مردم سخت کوش بوده اند.

 عبور کوچ ایل در حدود شش روز ی طول می کشید که با سختی های زیادی وطاقت فرسایی همراه بود حتی در این سفرها تعدادی نیز کشته می شدند اما همین سختی ها و وراه های طولانی بود که از ایل بختیاری انسانها های شجاع و غیور مرد و زنان شیر دل ساخت که در تاریخ ایران زمین به شجاعت و دلاوری از آنها یاد می شود.طبیعت و کوههای سرفلک کشیده همیشه در تسخیر ایل بختیاریها بوده است و همین دژ مستحکم باعث شده تا نسل بختیاریها بدون تغییر نژادی باقی بماند.

   راستی آقای کوپرو همکارانش از ساخت این فیلم مستند چه اهدافی را دنبال می کردند؟آیا به دنبال مسایل جامعه شناسانه ویا اهداف سیاسی بودنند؟ که به نظر می رسد امریکاییها از ساخت این مستند،با توجه به نفوذ بختیاریها درحکومت به دنبال نفوذ خود،در حکومت مرکزی بودند تا آنان نیز از قافله چپاول ایران جا نمانند که همین کارابه مرور در ایران انجام دادند.

دوم این که با اکتشاف نفت در مناطق جنوبی و مناطق بختیاری، با ایل ارتباط نزدیکتری داشته باشند.که اگر اینطورنبودبیش از ۳۰ روز همراه با ایل این همه مشقت و سختی راه، را به جان نمی خریدند تا مستندی بسازند!بلکه می توانستند در نقاط دیگری از ایران این کارا انجام دهند.به نظر می رسد هدف از ساخت این مستند سیاسی بود تاجامعه شناسانه. 

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :