فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۳۱

 

لـــــر زبــــــون  :

تنها ترین لر های ایران در صدا و سیما، لر های استان فارس هستند،چرا که این دسته از لر ها که در فارس ساکن هستند در حسرت شنیدن حتی یک ترانه لری (لری ممسنی) در صدا و سیمای استان فارس مانده اند.

صدا و سیمای استان فارس با چنین مدیریتی که دارد نمی دانم چرا طاقت شنیدن ترانه لری را ندارد، چرا تاکنون حتی یک ترانه لری از این شبکه پخش نشده؟

نمی دانم که آیا صدا و سیما که این همه می گویند در مورد برنامه هایش نظر سنجی از مردم انجام می دهد آیا تاکنون از لرهای استان فارس(لرهای ممسنی،سپیدان،کازرون،کامفیروز،شیرازو...)نظر سنجی انجام داده؟

نوراباد ممسنی پر باران ترین و سرسبز ترین منطقه استان فارس است، حال شما فقط چند روز بنشینید و برنامه های شبکه فارس را مشاهده کنید،شما خود خواهید دید که در مورد سر سبز ترین منطقه این استان حتی یک خبر ارائه نمی شود.

شما بیایید و در ایام عید نوروز برنامه های استان فارس را ملاحظه کنید ، تا ببینید که آیا خبری از این منطقه زیبا به زبان می آید؟

غریب ترین مردم در این استان مردم لر هستند.

ممسنی زیبا ترین شهرستان فارس است ولی در عین حال محروم ترین شهرستان این استان است و این هم به خاطر مدیرانی ""بسیار لایق"" هم در شهرستان و هم در استان است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۳۱

پیشوایان معصوم (ع) فرموده اند گناهان در این ماه بخشوده میشود و این مژده بزرگی است برای آنهایی که لغزشهایی داشته اند تا نومید نباشند و از برکات این ماه استفاده کنند و بسوی خدا باز گردند و روی دل بسوی او دارند و با او پیمان بندند که از گناهان دست شویند و خود را اصلاح کنند و گذشته را جبران نمایند

مقدمه

روزه یکی از احکام انسان ساز اسلام است، که آگاهی از همه فواید و پی بردن به فلسفه کامل آن همچون سایر احکام الهی برای انسان عادی ممکن نیست، دانش محدود بشر نمیتواند راهگشای همه اسرار نهفته باشد و اندیشه را به پاسخ همه مجهولات رهنمون شود، شاید روزی دانش انسان به حدی از کمال برسد که دریچه تازه ای بر روی بشر بگشاید و حکمتها و دستورات اسلام را باز شناسد..... .

بنابراین ندانستن فلسفه احکام الهی نباید ما را از انجام آن باز دارد و موجب نا فرمانی و عصیان شود، چرا که این اطاعت کورکورانه نیست، بلکه بر علم و یقین تکیه دارد زیرا مسلمانان میدانند که خدای جهان بر همه چیز دانا و از همه چیز آگاه است و نقص و نیازی در ذات متعال او نیست که از اعمال سودی بخواهد یا از زیانی بهراسد، خدای مهربان خیر محض است و برای بندگان خود جز خیر و سعادت نمیخواهد، پس اگر به چیزی فرمان میدهد خیر و سعادت ما در آن است و کمال و تعالی ما بدان بستگی دارد و هر چیزی را نهی میفرماید برای ما زیان بخش است و بر مصالح مادی و معنوی ما لطمه میزند.فواید روزه

روزه فواید جسمی و روحی فراوان دارد، شفا بخش جسم و توان بخش جان است، پاک کننده آدمی از رذایل حیوانی، در ساختن فرد صالح و اجتماع بسامان بسیار موثر است، در تهذیب و تزکیه نفس و رهاندن انسان از روزمرگی و واماندگی در نیاز های تن تأثیر بسزایی دارد. فواید طبی و بهداشتی روزه که از سودمندیهای کوچک این فریضه انسان ساز است به حدی است که شاید نیاز به توضیح و تکرار نداشته باشد و بیشتر مردم کم و بیش از آن آگاهند. ما به اختصار به گوشه ای از این فواید انسان ساز اشاره میکنیم: معده و دستگاه گوارش از اندام پرکار بدن آدمی است، با سه وعده غذا که معمول مردم است؛ تقریباً در همه ساعات دستگاه گوارش به هضم و تحلیل و جذب و دفع مشغول است. روزه باعث میشود از یکسو این اعضا استراحت کنند و از فرسودگی مصون بمانند و نیروی تازه ای بگیرند و از سوی دیگر ذخایر چربی که زیانهای مهلکی دارند تحلیل رفته و کاسته شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۳۱

کودکان هزاره سوم شاید مثل کودکی من و تو کوکب خانم را نشناسند و دغدغه‌شان تصمیم مهم کبری نباشد. حسنک و چوپان دروغگو که سهل است، شاید آنها اصلاً ندانند موزه کتب درسی در تهران و ایران کجاست.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۳۱

استاندار خوزستان با اعتقاد به اینکه علت اصلی وقوع قتل و مشکلات امنیتی برای زنان، رعایت نکردن مسایل ایمنی از سوی خود زنان است، گفت: ما نمی‌توانیم برای محافظت از هر زن یک پلیس قرار دهیم، بلکه نکات ایمنی باید از سوی شهروندان رعایت شود.

"سیدجعفر حجازی" اظهار داشت: اعتقاد ندارم که امنیت زنان خوزستانی در خطر است بلکه معتقدم رعایت نکردن نکات امنیتی از سوی زنان موجب بروز مشکلات می‌شود.

وی افزود: قتل‌های زنجیره‌ای آبادان و ماهشهر از سوی افرادی اتفاق افتاده است که از نظر روانی دچار مشکل هستند و نیروی انتظامی قادر به تشخیص مشکلات روانی همه افراد نیست.

حجازی خاطرنشان کرد: قتل‌های زنجیره‌ای آبادان در منطقه حاشیه‌ای رخ داده که قربانیان آن منطقه در انتخاب مسیر عبور و مرور، امنیت را رعایت نکرده‌اند! آن منطقه، متروکه و مخروبه است.

وی گفت: این‌گونه نیست که زنان در خوزستان امنیت ندارند، از سویی، ما باید فعالیت افراد شرور و مسأله‌دار را مراقبت کنیم ولی بعضی افراد که دست به قتل‌های این‌گونه می‌زنند ظاهر مسأله‌داری ندارند. قاتل‌ زنجیره‌ای آبادان کارمند پتروشیمی بوده و خانواده و ظاهر و زندگی مناسبی داشته است و این که او در ذهنش مشکلاتی داشته که منجر به این قتل‌ها شده را، ما نمی‌توانستیم تشخیص دهیم.

استاندار خوزستان یادآور شد: با کارهای انتظامی و امنیتی که نمی‌توان ذهن افراد را کنترل کرد. از این اتفاقات که جنون به سر کسی بزند و دست به چنین قتل‌ها و جنایاتی بزند در همه جای دنیا وجود دارد. طرح‌های پیش‌گیرانه‌ای که از سوی ما باید انجام شود را انجام می‌دهیم ولی از سوی دیگر برخی خانم‌ها رعایت نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: سال گذشته برای افزایش امنیت زنان، ساعات کار سازمان اتوبوسرانی را افزایش دادیم ولی متاسفانه شاهدیم که زنان خوزستانی به نکات ایمنی بی‌توجه هستند. این طرح برای این بود که زنان از تاکسی‌های شخصی در شب استفاده نکنند و اگر سوار می‌شوند، کد و پلاک تاکسی‌ها را یادداشت کرده، در مسیر با موبایل خود به خانواده اطلاع دهد.

حجازی عنوان کرد: این که به عنوان مثال 2000 تاکسی شخصی در شهر اهواز فعالیت می‌کنند و از سویی خانمی تنها می‌خواهد در ساعت 11 شب با تاکسی به خانه‌اش برود و رعایت نمی‌کند را، ما نمی‌توانیم کنترل کنیم.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۳۱

 

افغانستان، کابل، 10 آذر/ «ترندنیوز»  ، خبرنگار: آ.حکیمی/ در پی حل اختلافات بر سر زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ، کمیسون مستقل انتخابات تصمیم خود را در این خصوص را اعلام خواهد کرد.

سخنگوی مستقل انتخابات آقای ذکریا بارگزی در یک مصاحبه  اختصاصی با خبر نگار ترند نیوز از روی دست گرفتن تصمیم جدید در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در زمان معین آن خبرداد.

آقای بارکزی گفت این کمسیون در برگزاری هرنوع انتخابات مطابق قانون اساسی افغانستان مسوولیت دارد.

پیش از این نیز اختلافاتی میان پارلمان حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات بر سر زمان برگزاری انتخابات وجود داشت.

با اینهمه رییس جمهور حامد کرزی و محمد یونس قانونی رییس مجلس نمایندگان بر سر برگزاری انتخابات مطابق قانون اساسی توافق کرده اند.

کمسیون مستقل انتخابات تا کنون همواره با به تعویق انداختن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه میزان(نوامبر) سال 1388تاکید داشته است . آقای بارکزی دلیل به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری را مشکلات تکنیکی و لوجستیکی که دوره کمپین یبلیغاتی و آمادگی ها در این خصوص که مصادف با فصل سرمای زمستان می شود می داند.

آقای بارکزی می گوید طرح به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری تصمیم این کمیسیون نیست بلکه در تفاهم سیاسی و مشورتی که با دولت داشته است بر آن توافق شده بود.

اما محمد کبیر زنجبر عضومجلس نمایند گان ، به تعویق انداختن انتخابات را خلاف قانون اساسی و جرم می داند.

پیش از این رییس مجلس نمایندگان محمد بونس قانونی گفته بود که هیج مرجعی صلاحیت به  تعویق انداختن انتخابات را ندارد.

آقای رنجبر می گوید تنها زمانی می توان زمان برگزاری انتخابات را به تعویق انداخت که ماده قانون اساسی را تعدیل  کرد که این ناممکن است.

براساس قانون اساسی کشور ایجاد تعدیل در ماده های قانون اساسی تنها صلاحیت جرگه بزرگ(جرگه بزرگ یا لویه جرگه، بزرگ‌ترین مجمع بزرگان و شخصیت‌های قومی و اجتماعی کشور افغانستان است و در موارد بحرانی در افغانستان تشکیل می‌شود) است ، اما تدویر این جرگه در شرایط کنونی ناممکن است.

در قانون اساسی کشور دوره ریاست جمهوری پنج سال است و در اول خرداد پنجمین سال انتخابات پایان می باید وانتخابات به منظور تعیین رییس جمهور جدید در خلال سی تا شصت روز قبل از پایان کار رییس جمهور بر گزار می گردد.

مسئولین کمیسون مستقل انتخابات می گویند در صورتیکه انتخابات سی تا شصت روز قبل از ماه خرداد در ماه فروردین برگزار گردد باید تمام آمادگی ها و کمپین نامزدان در فصل سرمای زمستان صورت گیرد.

آقای بارگزی می گوید سرمای فصل زمستان، بارشهای برف و مسدود شدن راههای ارتباطی روند برگزاری انتخابات را به چالش های جدی روبرو خواهند کرد.

با اینهمه آقای رنجبر کمیسیون مستقل انتخابات را در حمایت از قانون اساسی در خصوص برگزاری انتخابات مسئول می داند.

از سوی دیگر دکتر فضل الله مجددی عضوء مجلس نماینده گان می گوید در صورتکه برسر برگزاری انتخابات قبل از ماه خرداد توافق صورت نگیرد باید رییس جمهور و معاونین آن در اول این ماه در سال پنجم از سمت خود استعفا دهند.

به گفته آقای مجددی در صورت استعفا رییس جمهور و معاونین آن در پایان وظیفه اش براساس قانون اساسی رییس مجلس سنا به عنوان رییس جمهور موقت تا پایان برگزاری انتخابات تعیین می گردد.

این در حالی است که ناامنی ها از چالش دیگری در برگزاری انتخابات به شمار می رود. نیروهای خارجی تعهد کرده اند که امنیت در جریان برگزاری انتخابات را در سراسر افغانستان تامین خوهند کرد و ارگان های امنیتی افغانستان  نیز گفته اند که امنیت را در جریان اتنخابات تامین و تضمین می کنند.

هم اکنون روند توزیع کارت های انتخاباتی در بیشتر نقاط افغانستان جریان دارد اما برخی مردم افغانستان می گویند که به دلیل بی کفایتی وبی توجهی مسوولین و جامعه جهانی در خصوص رسیدگی به نیازمندی های مردم و اینکه رییس جمهور آینده نیز در این راستا موفق نخواهند بود در انتخابات شرکت نخواهند کرد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۳۱

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۳۱

GoogleChromeLogo سایت Mashable دو روز پیش عکس هایی را منتشر ساخت که گفته می شود از سیستم عامل آتی گوگل گرفته شده باشند. انتشار عکس های مذکور در حالی صورت می گیرد که تا این زمان توسط هیچ مقام رسمی در گوگل تائید نشده اند و در آن خبر نیز منبع دقیق آن عکس ها مشخص نمی باشد.

۶ عکس گرفته شده از سیستم عامل گوگل، نشان می دهد که پایه و اساس اولیه این سیستم عامل چگونه خواهد بود. در یکی از عکس ها، برچسب ۰٫۱٫۱۵ به عنوان نگارش سیستم عامل گوگل به چشم می خورد که خود نشان از مقدماتی بودن نسخه آن است.

اگر این عکس ها واقعی باشند، گوگل به تقلید (!) از Mac OS X از یک نوار ابزار مدل Dock استفاده کرده است، بجای آنکه مانند سیستم عامل ویندوز مایکروسافت دارای نوار ابزار (TaskBar) باشد.

ظاهراً نوار ابزار Dock، در سیستم عامل گوگل دارای گزینه هایی همانند جستجو در رایانه و صفحات وب، اجرای سریع مرورگر Chrome، جیمیل، خواننده Feedها، نقشه گوگل، تقویم، یوتیوب و چند آیکون دیگر است که در عکس به وضوح مشخص نمی باشند.

آنچه با تاکید در مورد این خبر می توان گفت آن است که گوگل در حال توسعه سیستم عامل خود است با وجود آنکه حتی زمان انتشار نسخه آزمایشی آن مشخص نمی باشد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٩
رئیس جمهور طی نامه ای رسمی به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی لیست نهایی کابینه دهم را به مجلس تقدیم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، لیست وزرای پیشنهادی کابینه دهم که دیشب از سوی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران تقدیم مجلس شد ،به شرح ذیل است: 

سوسن کشاورز :وزارت آموزش وپرورش

- دکترای فلسفه تعلیم و تربیت

- معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی

رضا تقی‌پور: وزارت ارتباطات

- کارشناس ارشد مهندسی صنایع

- مدیر صنایع امنیت مخابرات - گروه صنایع مخابرات 1375-1369

- مدیرعامل صنایع الکترونیک شیراز 1381-1375

- مدیرعامل صنایع مخابرات ایران 1386-1381

حیدر مصلحی: وزارت اطلاعات

- دارای تحصیلات حوزوی در مقطع خارج فقه و اصول و کارشناس ارشد الهیات

- نمایندگی حضرت امام(ره) در قرارگاه کربلا و خاتم‌الانبیا (ص) در دوران دفاع مقدس

- نماینده ولی فقیه در نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی مقاومت بسیج

- مشاور رئیس‌جمهور در امور روحانیت

- نمایندگی ولی فقیه و سرپرستی سازمان اوقاف و امور خیریه

سید شمس‌الدین حسینی: وزارت اقتصاد و دارایی

- دکترای اقتصاد بخش عمومی، بین‌الملل

- دبیر کارگروه تحولات اقتصادی با حکم رئیس‌جمهور

- رئیس کمیسیون اقتصادی دولت

- عضو کمیسیون تخصصی شورای بورس

منوچهر متکی: وزارت امور خارجه

- وزیر امور خارجه دولت نهم

- نماینده دوره اول و هفتم مجلس شورای اسلامی

- معاونت ارتباطات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

- سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه و ژاپن

- معاون حقوقی، کنسولی و امور مجلس وزارت امور خارجه

- معاون امور بین‌الملل وزارت خارجه

مرضیه وحید دستجردی: وزارت بهداشت

- دارای بورد تخصصی زنان

- عضو شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت از سال 75-1372

- عضو شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت از سال 75-1373

- عضو شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی کشور از سال 78-1371

- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی دوره چهارم و پنجم

- عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور (79-1375)

محمد عباسی: وزارت تعاون

- دکترای مدیریت

- وزیر تعاون در دولت نهم

- نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در مجلس هفتم

- معاون برنامه‌ریزی و اداری مالی استانداری مازندران

- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های مازندران و گلستان

- معاون اداره کل آموزش و پرورش

صادق خلیلیان: وزارت جهاد کشاورزی

- دکترای اقتصاد منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس

- معاون و قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی

- عضو هیأت علمی و استاد دانشگاه تربیت مدرس

- عضو کمیسیون شورای اقتصاد کشور

- معاون موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور

-سرپرست دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس

حمید بهبهانی: وزارت راه و ترابری

- دکترای راه و ساختمان از دانشگاه فلوریدای امریکا و استاد تمام دانشگاه

- وزیر راه و ترابری در دولت نهم

- رئیس دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت ایران از سال 1357 تا 1377 به مدت 20 سال

- مسئول ستاد رفاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

- عضو شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت راه و ترابری

- عضو شورای عالی مقررات ملی ساختمان وزارت مسکن و شهرسازی

فاطمه آجرلو: وزارت رفاه

- دانشجوی دکترای روانشناسی تعلیم و تربیت

- نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی دوره هفتم و هشتم

- عضو هیأت رئیسه تحقیق و تفحص از مرکز مشارکت زنان ریاست جمهوری

- عضو و مسئول کمیته معاونت دانشجویی تحقیق و تفحص از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

علی‌اکبر محرابیان: وزارت صنایع و معادن

- مهندسی عمران از دانشگاه علم و صنعت

- وزیر صنایع در دولت نهم

- مشاور رئیس‌جمهور و رئیس ستاد طرح‌های ویژه در دولت نهم

- عضو شورای عالی فنی کشور

- رئیس‌ و نماینده ویژه دکتر احمدی‌نژاد در ستاد تبصره 13

- مشاور شهردار تهران

کامران دانشجو: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

- دکترای هوافضا از کالج لندن

- استاد و عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت

- استاندار تهران 87-84

- قائم‌مقام و معاون سیاسی وزیر کشور

- رئیس ستاد انتخابات کشور

سید‌محمد حسینی: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

- استاد و عضو هیأت علمی دانشکده الهیات دانشگاه تهران

- نماینده دوره پنجم مجلس شورای اسلامی

- معاون اجرایی صدا و سیما

- معاون پشتیبانی، حقوقی و پارلمانی وزیر علوم

- رئیس دانشگاه پیام نور و قائم‌مقام وزیر علوم

عبدالرضا شیخ‌الاسلامی: وزارت کار و امور اجتماعی

- دکترای مهندسی عمران از دانشگاه علم و صنعت

- مشاور و رئیس دفتر رئیس‌جمهور در دولت نهم

- استاندار استان هرمزگان

- استاد و عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت

- دستیار ویژه رئیس‌جمهور در سازماندهی نیروی انسانی

مصطفی محمد نجار: وزارت کشور

- کارشناسی ارشد در رشته مدیریت اجرایی با گرایش مدیریت استراتژیک از سازمان مدیریت صنعتی

- مسئول تعاون کل سپاه 1360

- قائم‌مقام گروه جنگ‌افزار وزارت سپاه

- معاون برنامه‌ریزی و توسعه ساصد

- وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دولت نهم

علی نیکزاد: وزارت مسکن

- رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان اردبیل

- معاون عمرانی استانداری اردبیل

- استاندار اردبیل

- معاون هماهنگی امور عمرانی و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور

- عضو کارگروه توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت

- دارای مدرک تحصیلی مهندسی عمران

مسعود میرکاظمی: وزارت نفت

- دکترای مهندسی صنایع از دانشگاه تربیت مدرس

- وزیر بازرگانی در دولت نهم

- رئیس مرکز بررسی سیستم‌ها و افزایش بهره‌وری

- رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان اتکا وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

- رئیس دانشگاه شاهد

- رئیس مرکز مطالعات بنیادی

محمد علی‌آبادی: وزارت نیرو

- معاون عمرانی شهردار تهران از سال 84-82

- معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان تربیت‌بدنی در دولت نهم

- رئیس کمیته ملی المپیک

- وی همچنین دارای مدرک مهندسی عمران است.

مهدی غضنفری: وزارت بازرگانی
- معاون وزیر بازرگانی در توسعه روابط اقتصادی و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در دولت نهم

سیدمرتضی بختیاری: وزارت دادگستری

- استاندار اصفهان

- مدیر کل دادگستری استان خراسان رضوی

- معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان زندانهای کشور

- مدیر کل دادگستری استان فارس

- دارای مدرک حوزوی

سرداراحمد وحیدی: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

- جانشین وزیر دفاع در دولت نهم

-  نماینده نیروهای مسلح در تدوین برنامه پنجم

-  معاونت طرح و برنامه در دوران وزارت دفاعی شمخانی

- ریاست کمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی مجمع تشخیص

- مسئولیت معاونت طرح و برنامه وزارت دفاع

وزارت بازرگانی: مهدی غضنفری

- معاون وزیر بازرگانی در توسعه روابط اقتصادی

-رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران بوده است

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٩

1285 کشته و زخمی آمار جدید انفجارهای بغداد

حملات تروریستی روز گذشته بغداد که خونین ترین روز پایتخت عراق از فوریه 2008 تا کنون به شمار می رود، بیش از 1280 کشته و زخمی به جا گذاشت و جامعه جهانی نیز به شدت این اقدامات وحشیانه تروریستها را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بغداد روز چهارشنبه شاهد یکی از خونین ترین روزها بود به طوری که روز گذشته چندین انفجار قوی در نزدیکی ساختمانهای وزارت امور خارجه، وزارت امور دارایی و دفتر "خضیر الخزاعی" وزیر آموزش و پرورش عراق در منطقه "الخضرا" در مرکز بغداد رخ داد.

"قاسم عطا" سخنگوی فرماندهی عملیات بغداد اظهار داشت : آمار رسمی ثبت شده در وزارت بهداشت عراق حاکی از آن است که در این انفجارها تاکنون 82 نفر کشته و هزار و 203 نفر دیگر زخمی شدند.

در پی وقوع این انفجارها، "نوری المالکی" نخست وزیر عراق نشست فوق العاده ای را با فرماندهان دستگاههای امنیتی برگزار کرد.

در این نشست چند ساعته که وزیران دفاع، کشور، امنیت داخلی، رئیس ستاد مشترک ارتش و تنی چند از فرماندهان امنیتی و اطلاعاتی حضور داشتند، اوضاع امنیتی بغداد پس از وقوع انفجارهای تروریستی و نیز راه های مقابله با اقدامات تروریستها و اتخاذ تصمیمات فوری برای برقراری امنیت و ثبات بغداد بحث و بررسی شد.

نوری المالکی در بیانیه ای تصریح کرد: عملیات تروریستی و جنایتکارانه بغداد بی شک ایجاب می کند که در طرح ها و ساز و کارهای امنیتی برای مقابله با اقدامات تروریستی، حفظ ابتکار عمل و از بین بردن شرایط [انجام چنین حملاتی] برای سازمان های تروریستی ارزیابی مجدد صورت گیرد.

انفجارهای خونین بغداد با واکنشهای تند جامعه جهانی روبرو بود.

وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه ای حملات وحشیانه تروریست ها در بغداد را محکوم و اعلام کرد: حملات تروریستی بغداد بسیاری از تاسیسات دولتی از جمله دفتر نخست وزیری، دفتر رئیس پارلمان، وزارت امور خارجه و وزارت دارایی را هدف قرار داد به طوری که سفارت ترکیه در بغداد که در 400 متری این وزارتخانه ها بود نیز شدت انفجارها را احساس کرد و دیوار آن دچار خسارت جزئی شد.

در ادامه بیانیه بر آمادگی ترکیه برای ارسال دوا و تجهیزات پزشکی و نیز معالجه مجروحان عراقی تاکید شده است.

"آندریاس فوگ راسموسن" دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) نیز در بیانیه ای انفجارهای خونین بغداد را محکوم و این اقدام تروریستها را بزدلانه توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است : این تلفات انسانی تاسف برانگیز بار دیگر بر خطر بزرگ تروریسم که همه ما را تهدید می کند گوشزد می کند.

در ادامه بیانیه تاکید شده است که ناتو به آموزش نیروهای امنیتی عراق و نیز همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داد.

وزارت امور خارجه اسپانیا نیز موج حملات تروریستی در بغداد را محکوم و با دولت و ملت عراق ابراز همدردی کرد.

در این بیانیه بر حمایت اسپانیا از دولت عراق در مبارزه با تروریسم در راستای اعمال حاکمیت قانون و توسعه دموکراسی تاکید شده است.

"برنار کوشنر" وزیر امور خارجه فرانسه نیز اعلام کرد: من به شدت حملات تروریستی بغداد در نزدیکی ساختمان های دولتی به ویژه وزارتخانه های امور خارجه و دارایی را محکوم می کنم.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز ضمن محکوم کردن این انفجارها اظهار داشت : من از ادامه اقدامات تروریستی در بغداد که منجر به کشته شدن دهها انسان بیگناه شد احساس اندوه شدید می کنم.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٩

حوزه های رأی گیری برای انتخاب ریاست جمهوری و شوراهای ولایات در افغانستان گشوده شده اند

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٩

 

 

وزارتخانه

دولت نهم

سوابق قبل از دولت نهم

دولت دهم

سوابق قبل از دولت نهم

آموزش و پرورش

محمود فرشیدی

مدیر مدرسه

کشاورز

---------

اطلاعات

غلامحسین محسنی اژه‌ای

قاضی امنیتی

مصلحی

نمایندگی ولی فقیه

فرهنگ و ارشاد

صفار هرندی

سردبیر روزنامه

حسینی

نماینده مجلس

بازرگانی

میرکاظمی

معاون وزیر

غضنفری

 

ارتباطات

سلیمانی

مدیر میانی

تقی‌پور

معاون وزیر

نفت

وزیری هامانه

معاون وزیر

میرکاظمی

معاون وزیر

راه

محمد رحمتی

وزیر

بهبهانی

معاون شهردار

مسکن

سعیدی کیا

وزیر

نیکزاد

معاون استاندار

جهاد

اسکندری

مدیر میانی

بور بور

معاون وزیر

دفاع

نجار

مدیر میانی

وحیدی

فرمانده نظامی

بهداشت

باقری لنکرانی

پزشک

وحیددستجردی

نماینده مجلس

تعاون

ناظمی اردکانی

مدیر میانی

عباسی

نماینده مجلس

رفاه

پرویز کاظمی

مدیر صنعتی

آجرلو

نماینده مجلس

صنایع

طهماسبی

پژوهشگر

محرابیان

مدیر شهرداری

خارجه

منوچهر متکی

نماینده مجلس

متکی

نماینده مجلس

علوم

زاهدی

رئیس شورای شهر

کامران دانشجو

مدیرصنایع نظامی

کشور

مصطفی پورمحمدی

قائم مقام وزیر

نجار

مدیر میانی

اقتصاد

داوود دانش‌جعفری

رئیس کمیسیون مجلس

حسینی

مدیر میانی

کار

محمد جهرمی

استاندار

شیخ‌الاسلامی

معاون شهرداری

نیرو

پرویز فتاح

مدیر میانی

علی آبادی

معاون شهردار

دادگستری

غلامحسین الهام

عضو شورای نگهبان

بختیاری

رئیس سازمان زندانها


 منبع سایت آینده نیوز

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٩

میرزاحسین سالاروند صبح امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار داشت: در حال حاضر میانگین سرانه فضاهای ورزشی در کشور 65 سانتیمترمربع است.
وی در مورد واگذاری ساختمان در اختیار این اداره‌کل به دانشگاه پیام نور خرم‌‌آباد اذعان داشت: اختصاص فضاهای ورزشی به دیگر فضاها ممنوع است و واگذاری این فضاها در حوزه اختیارات سازمان تربیت بدنی کشور است.
مدیرکل تربیت بدنی استان لرستان از تهیه یک دستورالعمل موسوم به طرح جامع المپیاد سوم ایرانیان برای حضور هر چه مقتدرانه‌تر لرستانی در این المپیاد خبر داد و تصریح کرد: این دستورالعمل که در آن راهکارهای شدنی برای موفقیت و برآورد هزینه‌ها آمده، در کشور بی‌نظیر است.
سالاروند در ادامه از حضور 1300 ورزشکار لرستانی در سومین المپیاد ورزشی ایرانیان خبر داد و گفت: بانوان لرستانی در 30 رشته ورزشی و ورزشکاران مرد در 41 رشته ورزشی به مصاف حریفان خود در سومین المپیاد ورزشی ایرانیان می‌روند.
وی با اشاره به عملکرد رو به رشد ورزش در ورزشکاران لرستانی افزود: از ابتدای سال 88 تا تیرماه، شرکت در مسابقات ورزشی 359 مورد، دعوت‌شدگان به تیم‌های ملی 417 نفر، برگزیدگان تیم‌های ملی 164نفر و کسب مدال طلا در مسابقات قهرمانی کشور 316 مورد افزایش داشته است.
مدیرکل تربیت‌بدنی لرستان تصریح کرد: ورزشکاران لرستانی در 9 ماه اخیر 10 مدال جهانی را در مسابقات بین‌المللی کسب کرده‌اند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٩

علی حیدری صبح امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد راندمان آبیاری در استان را در حال حاضر 30 درصد عنوان کرد و افزود: در سال 88 با اقدامی نظیر حفظ و کنترل آب‌های خروجی استان، راه‌اندازی دستگاه‌های پمپاژ، احداث باغات دیم و آبی در اراضی شیب‌دار و گسترش آبیاری‌های تحت فشار، این راندمان را به 70 درصد افزایش می‌دهیم.
حیدری تصریح کرد: 10هزار هکتار اراضی دیم لرستان زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: برای آبیاری تحت فشار هر هکتار اراضی دیم یک و نیم میلیون تومان اعتبار بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: با افزایش اراضی دیم استان زیر‌پوشش آبیاری تحت فشار، علاوه بر اصلاح الگوی مصرف در بخش کشاورزی، تولید محصولات به 5 برابر افزایش می‌یابد.
حیدری از پیش‌بینی برداشت 420 هزار تن گندم، 330 هزار تن شیر و 60 هزار تن گوشت قرمز در استان در سال‌ جاری خبر داد و تصریح کرد: با ذخیره کافی گوشت قرمز و سفید در سردخانه‌های استان در ایام ماه مبارک رمضان مردم با کمبود مواجه نمی‌شوند.
وی به کمبود 17 هزار دستگاه ماشین آلات کشاورزی برای کاشت، داشت و برداشت اشاره و خاطرنشان کرد: اگر کشاورزی استان به سمت مکانیزه شدن حرکت کند، علاوه بر افزایش تولید می‌توان از ضایعات 30 درصدی محصولات کشاورزی استان نیز جلوگیری کرد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٩

خبرگزاری فارس: مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: از مجموع 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی لرستان، تنها 200 هزار هکتار آبی هستند و مابقی به صورت دیم است.


امیرحمزه حقی‌آبی صبح امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار داشت: باید در بحث تخصیص آب تلاش کرد، طرح‌های فعلی این حوزه در لرستان در زمینه‌های توسعه بوده و در این ارتباط نیز با برنامه باید پیش رفت تا آن‌را تحقق بخشیم.
وی افزود: سال گذشته اعتبارات آب منطقه‌ای استان، 32 میلیارد تومان بود که این رقم در سال‌جاری به 120 میلیارد تومان رسیده است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان تصریح کرد: در صورتی که مانند امسال اعتبار دهند قطعا به افق و چشم‌انداز تعیین شده در بخش آب استان لرستان می‌رسیم.
وی افزود: باید با برنامه‌ریزی و مطالعه دقیق همه منابع و مشکلات موجود، زمینه رشد و توسعه لرستان و بهره‌برداری از آب‌های استان فراهم شود.
حقی‌آبی با بیان اینکه 2 میلیارد متر مکعب آب در استان برداشت می‌کنیم، افزود: از مجموع 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی لرستان، تنها 200 هزار هکتار آبی هستند.
وی گفت: برای اینکه از مجموع اراضی کشاورزی استان، 400 هزار هکتار آبی شوند به 3 میلیارد و 600 میلیون متر مکعب آب نیاز است.
حقی آبی تصریح کرد: طرح‌های فعلی در منابع آب لرستان در زمینه رشد و توسعه لرستان است و با اجرای این طرح‌ها بسیاری از اراضی کشاورزی استان آبی می‌شود.
وی اظهار امیدواری کرد، تا با افزایش اعتبارات بخش آب در لرستان، زمینه بهره‌برداری از طرح‌های نیمه‌تمام فراهم شود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢۸

براساس قوانین انگلیس ، اسناد محرمانه وقایع تاریخی پس از گذشت 30 سال منتشر می شود اما دولت انگلیس تاکنون با نقض این قانون از انتشار بخش مهمی از اسناد دخالت کشورش در کودتای 28 مرداد خودداری کرده است .

دکتر مجید تفرشی پژوهشگر ایرانی ساکن در انگلیس گفت : دولت انگلیس از انتشار اسناد مربوط به کودتای 28 مرداد جلوگیری می کند تا نقش این رژیم درکودتا علیه دولت منتخب مردم ایران پنهان باقی بماند .


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢۸

http://www.tabnak.com/nbody.php?id=9086

در حالی که شبکه های حامی و مخالف دولت هر کدام با ارائه دلایلی سعی در اثبات و یا رد کردن اظهارات اخیر اقای صانعی مبنی بر "حرام زاده" خواندن و یا نخواندن احمدی نژاد توسط ایشان را دارند، و...

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢۸

  لرنا: برخی فکر می‌کنند که با این تهمت‌ها و فحاشی کردن‌ها من از میدان کنار می‌روم ولی من به این آقایان توصیه می‌کنم که حداقل تاریخ را مطالعه کنند. آنچه بیش از همه تاسف مرا برانگیخت مطالبی بود که از تریبون نماز جمعه علیه من مطرح شد و تریبون مقدس نماز جمعه که باید در آن دردهای مردم گفته شود و از حقوق آنها دفاع شود به تریبونی برای فحاشی تبدیل شد.
کروبی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢۸

روزنامه اعتماد ملی به طور موقت توقیف شد

image


روزنامه اعتماد ملی به دستور نماینده دادستانی به طور موقت توقیف شد .

 حسین کروبی با اعلام این خبر گفت: شب گذشته(یک شنبه شب) نماینده دادستانی با حضور در چاپخانه روزنامه اعتماد ملی توقیف موقت این روزنامه را اعلام کرد.


فرزند مهدی کروبی علت توقیف روزنامه را چاپ نامه کروبی در پاسخ به هتاکی های صورت گرفته نسبت به وی دانست.

دادستان تهران درباره توقیف روزنامه اعتماد ملی با تکذیب این خبر گفت: علت عدم توزیع این روزنامه در روز دوشنبه وجود مشکلات چاپخانه بوده و این روزنامه توقیف نشده است.


گرامی مقدم: دلیل توقیف اعتماد‌ملی تیتر یک آن بود


ایلنا: سخنگوی حزب اعتماد‌ملی خبر توقیف ارگان تشکل متبوعش را تائید کرد.
اسماعیل گرامی مقدم با تائید خبر توقیف موقت روزنامه اعتماد ملی اظهار داشت  با توجه به اینکه ماموران قضائی دادستانی در زمان مراجعه به چاپخانه اعلام کردند که این توقیف موقت است، امیدواریم توقیف فقط برای شماره امروز باشد و از فردا روزنامه منتشر شود.


وی ادامه داد : ظاهرا تیتر ‌یک و مطالب صفحه اول شماره امروز روزنامه اعتماد ملی، دلیل این توقیف عنوان شده است.


http://www.entekhabnews.org/portal/index.php?news=7764


دیگران در مورد این توقیف چه می‏گویند؟


شبکه خبر: تکذیب توقیف روزنامه اعتماد ملی
به گزارش شبکه خبر، سعید مرتضوی به خبرگزاری مهر گفت: علت توزیع نشدن امروز روزنامه اعتماد ملی، وجود مشکلات چاپخانه بود.
http://www.irinn.ir/Default.aspx?TabId=15&nid=149808


بولتن نیوز: روزنامه اعتماد ملی توقیف موقت شد


روزنامه اعتماد ملی از سوی دادستانی توقیف موقت شد.
به گزارش فارس، روزنامه اعتماد ملی دیشب از سوی دادستانی توقیف موقت شد.
این روزنامه به علت چاپ مطلبی اهانت آمیز توقیف شده است.


http://www.bultannews.com/pages/?cid=15926


جهان نیوز:


مدیر مسئول روزنامه اعتماد ملی گفت:با توجه به اعلام نظر دادستان تهران ، روزنامه اعتماد ملی فردا سه شنبه منتشر می شود.
"محمد جواد حق شناس" روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: شب گذشته نمایندگان دادستانی تهران با حضور در دفتر و چاپخانه روزنامه اعتماد ملی،‌اعلام کردند شماره روز دوشنبه روزنامه نباید منتشر شود.حدود ساعت 11و 30دقیقه شب گذشته نمایندگان دادستانی تهران به دفتر روزنامه مراجعه و اعلام کردند می خواهند روزنامه فردا را پیش از چاپ ببینند.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه روزنامه برای انتشار به چاپخانه رفته بود موضوع به نمایندگان دادستانی اعلام و آنها بر همین اساس به چاپخانه روزنامه مراجعه کردند.
وی گفت: حدود ساعت 1 و 45دقیقه بامداد ناظر چاپ تلفنی به من اعلام کرد که نمایندگان دادستانی خواستار دیدن فیلم، زینک و نسخه های چاپ شده روزنامه هستند که این خواسته آنان انجام شد.
حق شناس افزود: نمایندگان دادستانی پس از آن اعلام کردند که شماره روز دوشنبه قابل چاپ و انتشار نیست ،‌ ما اعلام کردیم حاضریم براساس قوانین و مقررات موجود در صورت مغایرت با قانون موارد و مطالب مندرج مغایر با قانون را اصلاح کنیم.
وی با بیان اینکه نمایندگان دادستانی گفتند امکان و موقعیت این کار وجود ندارد،‌ اظهار داشتند که حداقل امکان چاپ شماره روز دوشنبه اعتماد ملی مقدور نیست و برهمین اساس روزنامه امروز توزیع نشد.
وی گفت: برهمین اساس شماره روز دوشنبه روزنامه اعتماد ملی براساس خواست و نظر دادستانی تهران توقیف موقت شده است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا،‌ این درحالی است که "سعید مرتضوی" دادستان تهران صبح امروز در گفت وگو با یکی از خبرگزاری های داخلی ضمن تکذیب خبر توقیف روزنامه اعتماد ملی اعلام کرده است: علت عدم توزیع این روزنامه در روز دوشنبه وجود مشکلات چاپخانه بوده و این روزنامه توقیف نشده است.
حق شناس در این خصوص نیز گفت: صحبت های آقای مرتضوی اتفاق خوبی است و ما از آن استقبال می کنیم و براین اساس روزنامه از فردا مانند گذشته منتشر خواهد شد.


نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢۸
خبرگزاری فارس: مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی استان لرستان اعلام کرد: در 48 ساعت گذشته بر اثر وقوع 12 فقره حادثه رانندگی در استان 13 نفر کشته و 34 نفر دیگر نیز مجروح شدند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢۸

به گزارش  (ایسنا)-منطقه لرستان ، سید حسین صابری در بازدید از عملیات اجرایی سد ایوشان خرم آباد هدف از ساخت این سد را تامین آب مورد نیاز اراضی منطقه هُررود و شبکه توزیع دشت چغلوندی در مجموع به وسعت 5 هزار هکتار اعلام کرد.

وی اظهار داشت: جلوگیری از خسارات ناشی ازسیلابهای بهاره ،ایجاد امکانات تفریحی ،سیاحتی و اجرای طرح های آبزی پروری از دیگر اهداف اجرای این طرح است.


گفتنی است سد ایوشان در 57 کیلومتری شهر خرم آباد بر روی رودخانه هرود ساخته می شودواز نوع مخزنی از نوع سنگ ریزه ای با هسته رسی است که سطح حوزه آبریز آن در محل سد 120 میلومتر مربع و آورد سالیانه رودخانه در محل سد نیزبیش از 39 میلیون متر مکعب است.


استاندار همچنین در بازدید از عملیات اجرایی سد مروک، شروع آبگیری این سد را اواخر بهار سال آینده اعلام کرد.


وی ادامه داد: تامین کمبود آب کشاورزی اراضی پایاب سد و توسعه آبیاری این اراضی به وسعت 10 هزار هکتار را از اهداف ساخت این سد است.


سد مروک در حدود 40 کیلیومتری شهر دورود و 2 کیلومتری روستای مروک بر روی رودخانه تیره در دست ساخت بوده و بزرگترین سد مخزنی لرستان است.

 

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٧

شجونی: دادستان پول‌های کروبی را بگیرد و به بسیجی‌ها بدهد

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با اشاره به اینکه کروبی قدرت تحلیل سیاسی را از دست داده و می‌خواهد با 300هزار رای رئیس جمهور شود، گفت: «بهترین نصیحت برای کروبی این است که برود در خانه‌اش بنشیند و در هیچ کاری هم دخالت نکند چون واقعا ایشان یک مضحکه‌ای نزد سیاستمداران شده است».

به گزارش گروه سیاسی آفتاب، جعفر شجونی طی گفت‌و‌گویی با ایرنا درباره اظهارات اخیر کروبی که از ائمه جمعه به عنوان «دین فروش» نام برده بود عنوان کرد: «آقای کروبی قدرت تحلیل مسایل سیاسی را از دست داده و آدم ساده‌ای است که زود می‌تواند فریب بخورد».

وی اظهار داشت: «ایشان با 300 هزار رای هیچ سهمی در انتخابات ندارد و می‌ترسم انتحار سیاسی را فیزیکی کند و گناهش را بر گردن جمهوری اسلامی بینازد».

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز اضافه کرد: «کروبی آدم زودباوری است و الان هم به ضد انقلاب کمک می‌کند چرا که شنیده‌ها را آمده و اعلامیه کرده است».

وی تصریح کرد: «شنیده را نباید اعلامیه کرد. وقتی دادستان تهران از پسرش حسین می‌پرسد بابای تو اعلام کرده و این حرف‌ها را زده گفته که چند نفر به روزنامه اعتماد ملی زنگ زده‌اند».

حجت الاسلام شجونی اظهار داشت: «مستند کار کروبی این است که چند نفر زنگ زده‌اند، یک آدم سیاسی، کارکشته، تجربه آموخته، عاقل، دوست انقلاب و امام اینها را نمی‌گوید و درست نیست».

وی ادامه داد: «دور اول نماینده مجلس بودیم، می‌شنیدیم کروبی در طبقه 22 بنیاد شهید زندان دارد یا آنجا خانم‌هایی می‌آمدند و می‌رفتند، ما که نماینده مجلس بودیم و تریبون هم در اختیار ما بود اصلا اینها را نمی‌گفتیم چرا که مومن حرفی را بر زبان جاری می‌کند که تحقیق کند».

این عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت: «حرف‌هایی که هنوز ریشه و مستندی ندارد با آبروی مردم بازی کردن است. آقای کروبی این دفعه با آبروی نظام بازی کرد».

وی با اشاره به یک لطیفه قدیمی مبنی بر «اگر دیگی برای من نجوشد بگذار کله سگ در آن بجوشد» تصریح کرد: «آقای کروبی امروز به این نقطه رسیده است. الان از این نظام چه طلبی دارد. او باید به دادگاه ویژه روحانیت برود و محاکمه شود».

وی با اشاره به مساله شهرام جزایری گفت: «یک جوانی با پول حرامش عده‌ای را آبستن کرد. یک بار 300 و بار دیگر 200 میلیون تومان کروبی پول گرفته و 550 میلیون تومان مدیر روزنامه حیات نو که هادی خامنه‌ای است از جزایری پول گرفته است اینها باید پاسخ این پول‌ها را بدهند».

شجونی افزود: «حالا آن بدبخت مادر مرده که به اینها پول داده، هم پول داده و هم زندانی است ولی اینها هم پول گرفته‌اند، هم آزادند و هم می‌خواهند با 300 هزار رای رییس جمهور شوند».

وی تصریح کرد: «برای اینها متاسفم، همان‌طور که رهبر فرمود خدا همه ما را امتحان می‌کند. برخی از نخبگان از جمله میرحسین موسوی، خاتمی و کروبی در امتحان رفوزه شده‌اند».

شجونی افزود: «اگر جای دادستان بودم همه پول‌های اینها را بلوکه می‌کردم و به آنهایی که در وقایع اخیر -بسیجی و غیربسیجی- خسارت دیده‌اند می‌دادم».

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٧

 مصاحبه مطبوعاتی و رسانه‌ای «سونگ ایل گوک» بازیگر نقش «جومونگ» فردا برگزار می‌شود.


به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، بازیگر نقش «جومونگ» به دعوت و هزینه یک شرکت لوازم صوتی و تصویری کره‌ای فعال در بازار ایران به کشورمان سفر کرده و فردا شب با حضور در سالن همایش‌های صدا و سیما پاسخگوی سوالات خبرنگاران خواهد بود. 
«افسانه‌ جومونگ» را «کیم‌گوم هونگ» و «لی جوهوان» در سال 2006 کارگردانی کرده‌اند و محصول شبکه‌ MBC کره جنوبی است.
داستان «افسانه جومونگ» درباره جومونگ موسس امپراتوری گوگوریو در 37 سال قبل از میلاد مسیح است. او پسر ژنرال «هه موسو» و «بانو یوهوا»بود. پادشاه «گوموا» سرپرستی جومونگ و مادرش را پس از قتل پدر جومونگ برعهده گرفت که گمان می‌رفت به دست سلسله «هان» به قتل رسیده است.«سوسانو» شخصیت دیگر این قصه نیز دختر یک بازرگان است که به جومونگ در تحقق رویایش در جهت بنیان‌گذاری یک کشور جدید کمک می‌کند و بعدها همسر دوم او می‌شود

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٦
با شکست میزبان در دیدار پایانی
تیم‌ ملی بسکتبال ایران برای دومین بار قهرمان آسیا شد

تیم ایران با پیروزی برابر چین (میزبان مسابقات) قهرمان جام ملت‌های بسکتبال آسیا شد.


به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، بیست و پنجمین دوره جام ملت‌های بسکتبال آسیا از 15 مرداد آغاز شده و عصر امروز با قهرمانی تیم‌ملی بسکتبال ایران به پایان رسید.
تیم ایران در دیدار نهایی این رقابت‌ها به مصاف چین، اصلی‌ترین رقیب خود در این دوره رفت و در نهایت با نتیجه 70بر 52 مقابل این تیم قدرتمند به پیروزی رسیده و مدال طلا را برای دومین بار پیاپی از آن خود کرد.
تیم ایران در دوره گذشته نیز با شکست لبنان نخستین قهرمانی خود در ادوار مختلف جام ملت‌های آسیا را کسب کرده بود.
نتایج کوارترهای دیدار نهایی:
کوارتر اول(21 - 10)ایران
کوارتر دوم( 21 - 15) ایران
کوارتر سوم(14- 14) تساوی
کوارتر چهارم(14-13) ایران

نتایج کلی تیم ایران در بیست و پنجمین دوره جام ملت‌های بسکتبال آسیا:

دور مقدماتی:
ایران71 - تایوان 67
ایران 82 - ازبکستان 61
کویت 46 - ایران 94

مرحله یک هشتم نهایی:
ژاپن 71 - ایران 101
ایران 88 - فیلیپین 78
کره‌جنوبی 66 - ایران 82

مرحله یک چهارم نهایی:
ایران 75 - قطر 65

مرحله نیمه‌نهایی:
ایران 77 - اردن 75

دیدار نهایی:
ایران 70 - چین 52
در پایان این رقابت‌ها 3 تیم ایران، چین، اردن با قرار گرفتن در رده‌های اول تا سوم به جام جهانی 2010 ترکیه راه یافتند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٦

صدیقک من صدقک لا من صدّقک! دوست واقعی کسی است که حقایق را با تو در میان می‌گذارد، نه آن که تو را تصدیق می‌کند.

 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٥
 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٥
 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٥
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٥
نشست خبری استاندار لرستان با اصحاب مطبوعات و جراید استان لرستان در حالیکه بیش از یک هفته از روز خبرنگار می گذشت به بهانه روز خبرنگار تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، استاندار لرستان صبح شنبه در این نشست پاسخگوی سوالات ریز و درشتی بود که شاید بیش از 70 درصد این سئوالات به سوالات همیشگی نشست های خبری استاندار لرستان با نمایندگان رسانه های گروهی تبدیل شده است.

 رسانه های استان تقوا داشته باشند/ تشکر استاندار از خودش!

سید حسین صابری در این جلسه با تشکر از خودش به خاطر پیگیری برگزاری جلسه و نشست با خبرنگاران، عنوان کرد: در طول 27 ماه گذشته که به عنوان استاندار لرستان مشغول به کار بوده ام بیشتر مطالب هفته نامه های استان را خوانده و پاسخگو بوده ام.

وی خبرنگاران را خطاب قرار دارد و ضمن دعوت رسانه ها به داشتن تقوا و صداقت، عنوان کرد: عدم دقت در نوشتن مطالب موجب برخی انحرافات می شود و من اعتقاد دارم که 99.5 درصد اشتباهات رسانه ها و مطبوعات استان سهوی است و عنادی در کار نیست.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه خبرنگاران رسالت سنگینی دارند، تصریح کرد: خبرنگاران باید در نوشتن تیتر و رعایت نقل قولها توجه بیشتری به خرج دهند.

صابری با اشاره به برخی شایعات مبنی بر اینکه بنابر دستور استاندار ادارات نمی توانند از مطبوعات و نشریات استان اشتراک بگیرند، افزود: من به هیچ سازمانی نگفتم که چه روزنامه یا نشریه ای بخرید یا نخرید و ادارات می توانند در راستای اطلاع از وضعیت استان از نشریات محلی خریداری کنند.

وی با اشاره به برخی گلایه ها مبنی بر آنچه بی عدالتی مدیر کل ارشاد لرستان عنوان می شد نیز تصریح کرد: من در این زمینه تحقیق کرده ام و هیچ بی عدالتی در موارد گفته شده ندیده ام.

بی عدالتی وجود ندارد/همه توپها در زمین کوچک استاندار کوچولو!

استاندار لرستان ادامه داد: تا آنجایی که امکان پذیر باشد باید نگاه به نشریات محلی و حتی ویژه نامه های منتشر شده در استان عدالت محورانه باشد.

صابری همچنین به برخی مسائل و مشکلات حوزه خبر و اطلاع رسانی اشاره کرد و بیان داشت: احداث مجتمع مطبوعات استان یکی از مواردی است که من از ابتدای حضورم در لرستان پیگیر موضوع بوده ام ولی هنوز این امر از سوی خود خبرنگاران پیگیری نشده است.

وی از خبرنگاران و متولیان امر خبر و اطلاع رسانی استان خواست پیگیر راه اندازی مجتمع خبرنگاران و خانه مطبوعات استان باشند.

خط کشی بین رسانه های استان وجود ندارد و من فاصله ای بین خودم و روزنامهها نمی بینم هر چند اختلاف سلیقه هایی وجود دارد

سید حسین صابری

استاندار لرستان همچنین در مورد برخی تبعیض ها میان رسانه ها در استان، عنوان کرد: خط کشی بین رسانه های استان وجود ندارد و من فاصله ای بین خودم و روزنامه ها نمی بینم هر چند اختلاف سلیقه هایی وجود دارد.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه در استان همه تقصیرها متوجه استاندار می شود، به شوخی عنوان کرد: متاسفانه در استان همه توپها به سمت زمین کوچک استاندار کوچولوی لرستان سرازیر می شود.

وی همچنین از رسانه ها و خبرنگاران خواست به منظور دقت در نحوه اطلاع رسانی از گرفتن مصاحبه های تلفنی خودداری کنند و گفت: مصاحبه های تلفنی موجب برداشتهای شاید نادرست از صحبتها می شود.

خرم آباد یتیم نشده است/ پدربزرگ خرم آباد هنوز زنده است!

صابری همچنین در رابطه به جمع آوری مشاغل مزاحم در سطح شهر خرم آباد و استان، افزود: در این راستا یکسری از این مشاغل که به عنوان یکی از معضلات اجتماعی استان مطرح هستند را ما جمع آوری کردیم که به خاطر دخالت بعضی افراد این کار متوقف شد.

وی از رسانه ها خواست این امر را به عنوان یکی از مطالبات مردم استان مطرح کنند و یادآور شد: آنچه در این زمینه باید بیشتر از سوی خبرنگاران مورد توجه قرار گیرد اطلاع رسانی و فرهنگسازی در این زمینه است.

صابری با اشاره به ضرورت همکاری شهرداری برای انتقال مشاغل مزاحم و رفع مشکل سد معبر، افزود: پس از انتصاب شهردار خرم آباد امید می رفت با توجه به سابقه و فعالیت مطلوب وی این روند استمرار داشته باشد که متاسفانه با مرگ شهردار خرم آباد این روند با مشکل مواجه شد که امید می رود با انتصاب شهردار جدید وضعیت موجود مرتفع شود.

وی با اشاره به تیتر برخی هفته نامه های استان مبنی بر اینکه خرم آباد با مرگ شهردار بازهم یتیم شده، عنوان کرد: خرم آباد هنوز یتیم نشده چون پدربزرگ آن هنوز زنده است و من تمام تلاش خود را برای تحقق پروژه های عمرانی انجام می دهم.

استاندار با اشاره به شروع بیش از 11 پروژه عمرانی در شهر خرم آباد، افزود: اتفاقات رخ داده در خرم آباد و پروژه های عمرانی آغاز شده در طول هفت هشت ماه اخیر نسبت به آنچه در گذشته انجام شده شبیه یک معجزه است.

صابری با تاکید بر اینکه هر زمانی که بدانم ماندنم در لرستان برای مردم فایده ای ندارد می روم، تصریح کرد: بنابر این است که بمانم و کارهای نیمه تمامی را که شروع کرده ام تمام کنم.

اگر محبت مردم نبود نمی ماندم/ تغییر مدیریت ها سیاسی نیست

وی همچنین همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه خود را بدهکار مردم لرستان می داند، گفت: اگر محبت مردم و پروژه های نیمه تمام نبود در این استان نمی ماندم.

استاندار لرستان در پاسخ به سئوالی پیرامون تغییر مدیریت ها در این استان نیز عنوان کرد: تغییر مدیریت ها ممکن است وجود داشته باشد به خاطر اینکه در حال حاضر برخی ادارات استان به صورت سرپرستی اداره می شوند.

صابری همچنین به بازنشسته شدن برخی از مدیران استانی و شهرستانی زیرمجموعه استانداری اشاره کرد و گفت: ولی در این میان آنچه مربوط به من است این است که هیچ کدام از تغییرات در سطح مدیران استان سیاسی نیست.

در انتصاب و عزل مدیران استان هیچگونه سیاسی کاری در میان نیست و تنها توانمندیهای افراد مد نظر است

استاندار لرستان

وی تصریح کرد: در انتصاب و عزل مدیران استان هیچگونه سیاسی کاری در میان نیست و تنها توانمندیهای افراد مد نظر است.

استاندار لرستان همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت کارخانه سیمان و نیروگاه عنوان کرد: تنها کسی که در این زمینه بدون حب و بغض وارد عمل شد خود من بودم.

از مسکن مهر راضی نیستم/ برای حل مشکل کارخانه سیمان و نیروگاه دعا کنید!

صابری ادامه داد: در روزهای اخیر جلسه ای با سرمایه گذاران کارخانه سیمان برگزار کردیم و من امیدوار هستم که به تفاهم برسیم.

وی با تاکید بر اینکه به روال موجود در این زمینه خوش بین است، گفت: امیدوارم در این زمینه بتوانیم به تفاهم برسیم که هم کارخانه سیمان بماند و نیروگاه در لرستان داشته باشیم.

استاندار لرستان یادآور شد: البته داشتن نیروگاه هم برای استان و هم برای کشور حساس و با اهمیت است که در صورتی که بخواهیم نیروگاه را جابجا کنیم باید بیش از دو سال زمان بگذاریم و دوباره مطالعات آن را انجام دهیم.

صابری از خبرنگاران و رسانه های استان خواست قربت الی الله سر نماز دعا کنند تا مشکل کارخانه سیمان و نیروگاه مرتفع شود!

وی همچنین با اشاره به وضعیت مسکن مهر در لرستان عنوان کرد: از ته دلم از وضعیت کنونی مسکن مهر در استان راضی نیستم.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه در زمینه مسکن مهر همه توان خود را به کار گرفته است، گفت: آماده سازی اراضی خرم آباد را من خود بولدوزر اجاره و شروع کردم.

وی ابراز امیدواری کرد: با تلاش بیشتر متولیان و بانکها وضعیت مسکن مهر در لرستان بهبود یابد.

61.5 درصد مصوبات دور دوم سفر اجرایی شده اند/آمار بالای بیکاری اسباب شرمندگی!

استاندار لرستان همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون وضعیت مصوبات دور دوم سفر هیئت دولت به لرستان، عنوان کرد: در حال حاضر 61.5 درصد مصوبات دور دوم سفر رئیس جمهوری به لرستان یا اجرا شده یا در دست اجرا هستند.

صابری با اشاره به تصویب 216 مصوبه در دور سفر هیئت دولت به لرستان، خاطر نشان کرد: از این تعداد 39 مصوبه اقدام شده و 94 مصوبه نیز در دست اجرا است.

وی با اشاره به در دست پیگیری بودن 70 مصوبه، ادامه داد: همچنین 13 مصوبه دور دوم سفر هیئت دولت به لرستان انجام نشده است.

استاندار لرستان همچنین پیرامون آمار بالای بیکاری در لرستان ضمن اشاره به برخی ایرادات در اروند محاسبه نرخ بیکاری، عنوان کرد: باید زیرساختهای ایجاد اشتغال در استان فراهم شود که بخش عمده این زیرساختها به مسائل فرهنگی و اجتماعی بازمی گردد.

صابری با تاکید بر اینکه عمده اشتغال لرستان در بخش کشاورزی است، تصریح کرد: با اقداماتی که در لرستان شروع شده است ظرف چند سال آینده در صورت بهره برداری از این پروژه ها بسیاری از اتفاقات مورد نظر مردم محقق خواهد شد.

وی از افتتاح سد ایوشان تا دهه فجر امسال خبر داد و گفت: با بهره برداری از این سد بیش از 9 هزار و 800 هکتار از ارضی منطقه تحت پوشش قرار می گیرند که افزایش تولید و در نتیجه ارزش افزوده را به دنبال خواهد داشت.

صابری همچنین به وضعیت سد تنگ معشوره اشاره کرد و افزود: در صورت بهره برداری از این شد 36 هزار هکتار از اراضی دیم شهرستان کوهدشت آبی می شود و آب آشامیدنی مردم منطقه نیز تامین خواهد شد.

وی آمار بالای بیکاری را اسباب شرمندگی عنوان کرد و ادامه داد: آنچه مسلم است که به نتیجه رسیدن پروژه های در دست اجرا نیازمند صبر، حوصله و حمایت همه رسانه ها و مطبوعات است.

بهره برداری از بیمارستان شهید رحیمی تا پایان 88/ 21 طرح آمایش صنعت تصویب شد

استاندار لرستان همچنین در سئوالی راجع به وضعیت طرح های آمایش صنعت، عنوان کرد: از 31 طرح آمایش صنعت لرستان 21 طرح تهیه و در کارگروه آمایش صنعت به تصویب رسیده است.

صابری افزود: از تعداد طرح های ارسال شده به وزارتخانه 16 طرح به تصویب رسیده که از این تعداد نیز 8 طرح در بانک صنعت و معدن به تصویب رسیده و 3 طرح نیز در مرحله عقد قرداد است.

وی یادآور شد: در حال حاضر لرستان در زمینه طرح های آمایش صنعت در کشور رتبه خوبی را در اختیار دارد.

استاندار لرستان همچنین در پاسخ به سئوالی در مورد طولانی شدن افتتاح بیمارستان شهید رحیمی خرم آباد، گفت: بیمارستان شهید رحیمی تا پایان سال 88 به بهر برداری خواهد رسید.

صابری تصریح کرد: البته ممکن است تکمیل بخش هایی از بیمارستان به سال 89 نیز موکول شود

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٥
رئیس جمهور با اعلام اسامی 6 وزیر پیشنهادی خود برای کابینه دهم از حضور سه زن در کابینه و ابقای محرابیان و حسینی در وزارتخانه های صنایع و اقتصاد خبر داد و وزیر پیشنهادی خود برای وزارت اطلاعات را مصلحی معرفی کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر احمدی نژاد که به طور زنده از بخش خبری ساعت 14 از شبکه یک سیما با مردم سخن می گفت از قطعیت انتخابش برای وزارتخانه های صنایع و معادن، اقتصاد و دارایی، رفاه و تامین اجتماعی، بهداشت، اطلاعات و تعاون خبر داد.

بر همین اساس، علی اکبر محرابیان وزیر صنایع، سید شمس الدین حسینی وزیر اقتصادی، فاطمه آجرلو رفاه و تامین اجتماعی، دکتر  مرضیه وحید دستجردی بهداشت، حجت الاسلام مصلحی وزیر اطلاعات و محمد عباسی وزیر تعاون به عنوان وزرای پیشنهادی  رئیس جمهور به مجلس معرفی خواهند شد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٥
بنا بر اطلاعیه شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران که مسئول رسیدگی به پرونده متهمان است،‌" در این جلسه به موارد اتهامی 25 نفر از متهمینی که توسط دادستانی تهران برای آنها کیفرخواست صادر شده و نوع اتهام و دلایل انتساب آن احصاء شده است، بر اساس نوبت تعیین شده رسیدگی می شود."
تاکنون دو جلسه از محاکمه عوامل اغتشاشات اخیر به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده است.
نخستین جلسه دادگاه با حضور یکصدتن از متهمان ایجاد اغتشاش و آشوب در کشور پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری که در میان آنان افرادی همچون بهزاد نبوی عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، محسن میردامادی دبیرکل حزب مشارکت ایران اسلامی، محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی و محمدعلی ابطحی عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز حضور داشتند، 10 مرداد آغاز شد و با اعترافات ابطحی و عطریانفر در برابر دادگاه و خبرنگاران همراه بود.
دومین جلسه دادگاه نیز شنبه گذشته به صورت علنی و در شعبه‌ ‌15 دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکلای متهمان برگزار شد. دادگاه در این جلسه به اتهامات چند عضو گروه تروریستی انجمن پادشاهی و منافقین و کارمندان محلی سفارتخانه های انگلیس و فرانسه رسیدگی کرد.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٥
تب جومونگ افسانه ای که ایرانی ها آن را زیادی جدی گرفته اند، بدجوری بالا گرفته و حالا این بازیکنان ایرانی تیم سایپا هستند که در حاشیه اردویی در کشور کره جنوبی به خوبی بازیگر آن را شناخته و با وی عکس یادگاری می گیرند.
 
جومونگ در اردوی تیم سایپا
 
جومونگ در اردوی تیم سایپا
 
جومونگ در اردوی تیم سایپا
 
جومونگ در اردوی تیم سایپا
 
جومونگ در اردوی تیم سایپا
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٥
صادق اردشیر لاریجانی که از سوی رهبر معظم انقلاب به ریاست قوه قضاییه منصوب شده است از سال 1380 عضو فقهای شورای نگهبان بوده است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین لاریجانی متولد سال 1339 هجری شمسی در نجف اشرف است .
پدر وی، آیت الله میرزا هاشم آملی است که از مجتهدین مشهور زمان خود بود. آیت الله میرزا هاشم آملی در سال 1311 هجری شمسی به دلیل وضعیتی که در آن رژیم برای روحانیون به وجود آمد به نجف اشرف مهاجرت کرد و تا حدود 30 سال بعد در عراق ماند.

صادق لاریجانی همچون دیگر برادران و خواهرش علاوه بر اینکه از کودکی با مسایل دینی آشنا شد، علوم جدید را نیز فراگرفت.وی دوران دبستان را در سال 1345 آغاز کرد و دوره دبیرستان را در سال 1356 به پایان رساند و در همین سال وارد حوزه علمیه شد.

صادق لاریجانی از سال اول دبیرستان ، بسیار فراتر از دروس این دوره پیش رفت و کتاب های متعدد دانشگاهی در رشته ریاضی را فرا گرفت. او دوره سطح و عالی را نیز در حوزه در سال 1368 به پایان رساند و از همین سال، تدریس در حوزه و دانشگاه را آغاز کرد.

او از سال 1368،پس از تدریس سطح، به تدریس خارج اصول و خارج فقه پرداخت و سپس به ‏عضویت هیات علمی دانشگاه قم در آمد و هم اکنون به طور منظم در دانشگاه تربیت مدرس قم در ‏سطح کارشناسی ارشد و دکترا، کلام جدید و فلسفه تطبیقی تدریس می‌کند.‏

صادق لاریجانی از سال 1362 کتاب های بسیاری را تالیف، تصحیح یا ترجمه کرده که برخی از آنها به شرح زیر است.

1-فلسفه اخلاق در قرن حاضر، نوشته وارنک - ترجمه و تعلیقات مبسوط -1362 2- انسان از آغاز تا انجام، نوشته علامه طباطبایی - ترجمه و تعلیقات- 1371
3-سرمایه ایمان، نوشته ملاعبدالرزاق لاهیجی - تصحیح -1372
4-معرفت دینی ، نقد نظریه قبض و بسط تئوریک شریعت - در پاسخ به نظریات عبدالکریم سروش - 1370
5- قبض و بسط در قبض و بسطی دیگر - اضافات و توضیحاتی بر کتاب قبل - 1372
6- واجب مشروط - فقهی، سیاسی 1374
7- فلسفه تحلیلی ، دلالت و ضرورت
8- آموزگار جاوید - مجموعه مقالات در بزرگداشت مرحوم ایت الله العظمی میرزا هاشم آملی
9-مکتوباتی در حسن و قبح عقلی و قاعده ملازمه
10-دین و اخلاق - ترجمه
11- فلسفه تحلیلی ، تئوری های معناداری
12- فلسطفه تحلیلی، فعل گفتاری
13-زبان دین
14- براهین اثبات واجب ، برهان وجودی
15- قلمرو دین
16- مبانی کلامی - فلسفی حکومت دینی
17- فلسفه اخلاق
18-مجموعه مقالات در سه جلد

صادق لاریجانی در کارنامه خود علاوه بر فعالیت های علمی و ‏فقهی، یک دوره نمایندگی مردم مازندران در مجلس خبرگان را دارد و در تاریخ‌ 25 تیر 1380 نیز ‏با حکم مقام معظم رهبری به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب شده است
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٤

http://96.0.54.242/tab/200908141432523197.jpgژنرال "محمد ولد عبدالعزیز" رئیس جمهور جدید موریتانیا که توانست با کودتای نظامی به قدرت برسد، خانم " الناهة بنت مکناس" را به عنوان وزیر امور خارجه کشور موریتانیا برگزید. او اولین وزیر امور خارجه زن در جهان عرب است.

برخی کارشناسان مسائل سیاسی موریتانیا معتقدند "محمد ولد عبدالعزیز" با تعیین خانم "مکناس" در پست امور خارجه، تلاش کرده کابینه‌ای متفاوت با دیگر کابینه‌های گذشته در کشورش ایجاد کند تا بتواند کمی از فریاد دولت سابق که با کودتا از قدرت کنار رفت و دیگر معترضین، بکاهد. رئیس جمهور جدید علاوه بر تعیین یک زن در کابینه خود، دیگر وزار را نیز از احزاب و جناح‌های سیاسی مختلف موریتانیا انتخاب کرده تا بتواند حداکثر رضایت را به خود جلب کند.

گفتنی است خانم " الناهة بنت مکناس" که دختر یکی از وزرای خارجه سابق موریتانیا بوده، در گذشته نیز نماینده پارلمان این کشور بود و روابط تیره‌ای با دولت سابق موریتانیا یعنی پیش از کودتا داشته از همین رو "محمد ولد عبدالعزیز" او را در این پست مهم تعیین کرده است.

خانم " الناهة بنت مکناس" همچنین ریاست "حزب اتحاد برای دمکراسی" را برعهده دارد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٤

دکتر فرشاد روشن ضمیر  گروه فارماکولوژی دانشکده پزشکی ،دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

بنابر یافته های حاصل از مطالعه فرامینگهام  (FHS (Framingham  Heart  Study ) دیس لیپیدمی یکی از عوامل اصلی خطر برای بروز بیماری شریان های کرونی (CAD) ، سکته مغزی و بیماری عروق محیطی  (PVD) ، ذکر گردیده که می توان با تغییر شیوه زندگی ، رژیم غذایی و داروها بر آن تاثیر گذاشت و آن را تغییر داد.

به طور اختصاصی اختلال در متابولیسم چربی ها و بالا رفتن میزان سرمی آن ها می تواند منجر به تشکیل پلاک های آترواسکلروز در کرونر ها بشود که طی فرآیندی پیچیده در حضور سایر عوامل خطر ، تشکیل آن تسریع می شود.

دو پیامد اصلی تشکیل پلاک آترواسکلروز در کرونرها : بروز سکته قلبی و آنژین صدری ناپایدار است. در امریکا هر سال 800000 مورد جدید سکته قلبی  (MI) و 450000 مورد تکراری MI رخ می دهد که مرگ 3/1 بیماران را به دنبال دارد. هزینه های مترتب بر آترواسکلروز کرونری در آن کشور تکان دهنده است مثلا در سال 1993 هزینه  CAD به تنهایی برای اقتصاد ملی امریکا 51 میلیارد دلار بوده است.

در سال 1998 انجمن قلب امریکا (AHA) تخمین زد که سر جمع هزینه بیماری های قلبی عروقی که شامل بیماری های کرونر  (CHD) و سکته مغزی هم می شود بالغ بر 274 میلیارد دلار است . شاید به همین دلیل باشد که در امریکا پر فروش ترین گروه دارویی ، داروهای قلبی ـ عروقی هستند و سرمایه گذاری کمپانی دارویی برای عرضه داروهایی با هدف کاهش کلسترول ( به طور عمده ) و رفع سایر اختلالات دیس لیپیدمی صورت می گیرد ، به طور مثال در سال 1999 داروی سیمواستاتین ( با نام تجاری  ZOCOR) ساخت کمپانی مرک پر فروش ترین داروی کاهنده چربی خون بوده است : با فروش 5/4 میلیارد دلار در همان سال. داروی بعدی آتورواستاتین ساخت کمپانی وارنرـ لامبرت ( با نام تجاری  Lipitor ) فروشی معادل 7/3 میلیارد دلار داشته است. رقم فروش  Lipitor نسبت به سال 1998 نشان دهنده 71 درصد افزایش فروش بود که با توجه به این

روند افزایشی ، انتظار می رفت که در سال 2000 داروی    zocor را پشت سر قرار دهد که این اتفاق رخ داد و Lipitor ( یا  Atorvastatin ) با 49 درصد افزایش فروش نسبت به سال 1999 ،موفق شد در سال 2000 فروش خود را به 5 میلیارد دلار در همان سال برساند ( یعنی 10 برابر کل بودجه دارویی کشور ما ) و بر صدر جدول داروهای قلبی ـ عروقی و نیز داروهای ضد هیپرلیپیدمی مستقر شود در حالی که رشد صدر نشین قلبی  (zocor) نسبت به سال قبل تنها 11 درصد بود.

در نگاهی کلی تر در سه بازار عمده مصرف دارو در جهان یعنی امریکا ، اروپا و ژاپن سهم داروهای قلبی با مبلغ 8/42 میلیارد دلار از سایر گروه های دارویی بیشتر بوده است ( با متوسط رشد 20 درصد نسبت به سال قبل ).

Atorvastatin  مثل سایر داروهای استاتینی یک داروی باز دارنده رقابتی آنزیم  HMG – COA رودکتاز است که می تواند با جلوگیری از تبدیل ملکول ، 3ـ هیدروکسی 3 ـ متیل گلوتاریل کوآنزیم A به موالونات که یکی از ملکول های بینابینی در سنتز کلسترول است. جلو ساخت کلسترول در داخل سلول های بدن ( به طور عمده کبد ) را بگیرد و از این طریق یافته از خود نشان بدهد.

بعد از مصرف یک دوز از دارو ، سنتز استرول (کلسترول ) تا مدت 8 ساعت مهار می گردد. حاصل کار کاهش سنتز کلسترول درون زا ( کبدی ) خواهد بود که این کاهش منجر به تنظیم افزایشی گیرنده LDL ( لیپوپروتئین با دانستیه اندک ) در غشاء سلول های کبدی گردیده ، کاتابولیسم لیپوپروتئین های LDL  را ( که حامل اصلی کلسترول موجود در پلاسما هستند ) دامن می زند. کم شدن سنتز و ترشح لیپوپروتئین پش ساز  LDL ( که حامل بالاترین میزان تری گلیسیرید می باشد ) در اثر مصرف آتورواستاتین عامل دیگری برای کاهش تولید   LDL به شمار می آید.

در خرگوش هایی که هیپرکلسترولمی اندوژن داشتند و با غذاهای غنی از کلسترول تغذیه شده بودند ، تجویز آتورواستاتین با دوزهای 1،3 و10 میلی گرم به ازاء هر کیلوگرم وزن حیوان به مدت 6 تا 7 هفته موجب کاهش کلسترول تام پلاسما به صورتی وابسته به دوز از 38 ( با کمترین دوز ) تا 54 درصد ( با بیشترین دوز )گردید.

در موش های صحرایی بر خلاف لوواستاتین و  pravastatin ، آتورواستاتین طول اثر بیشتری در کبد داشت ( تا 8 ساعت ). در همین موش ها آتورواستاتین به صورتی وابسته به دوز موجب کاهش تری گلیسرید پلاسما ( از 22 تا 53 درصد ) و تری گلیسرید کبد ( از 15 تا 35 درصد ) شد. در خوکچه های هندی تغذیه شده با  غذای غنی از کلسترول که موجب بالا رفتن کلسترول تام و نیز LDL  آن ها شد تجویز دوزهای 1،3،10،20 mg/kg آتورواستاتین به مدت 3 هفته ، به نحو معنی داری به ترتیب موجب کاهش  LDL به میان 34 ، 42، 47 و 70 درصد گردید اما میزان HDL تغییر معنی داری پیدا نکرد. میزان ترشح آپولیپوپرتئین  (APO – B) B – با تجویز دوز mg/kg 20 در همین خوکچه ها ، 76 درصد کاهش نشان داد ، به نظر می رسد که دلیل کاهش  APO – B پلاسما ، تقلیل ترشح آن از کبد باشد.

در نمونه های انسانی با مهار آنزیم ردوکتاز توسط آتورواستاتین ، ذخایر کلسترول درون سلولی ( خصوصا در سلول های کبدی که در معرض بالاترین غلظت دارو نسبت به سایر بافت ها قرار دارد) کاهش پیدا می کند. افزایش جبرانی تعداد گیرنده های LDL در سطح سلول های کبدی به برداشت کلسترول LDL بیشتری از پلاسما می انجامد و در نتیجه LDL پلاسما کاهش پیدا می کند البته دلیل دیگر آن مهار سنتز ملکول های لیپوپروتئین با دانستیه بسیار کم ( VLDL) در کبد است ، زیرا که VLDL پس از ترشح از کبد و بعد از تاثیر پذیری از انزیم لیپوپرتئین لیپاز ( مستقر در عروق ، مویرگ ها ) و تقلیل چشمگیر میزان تری گلیسرید آن ، به صورت ملکول های LDL در می آید. در مبتلایان به هیپرتری گلیسریدمی ، آتورواستاتین به نحو معنی داری موجب کاهش TG می شود. البته توفق عمومی بر این است که آنزیم  HMG – COA ردوکتاز نقش مستقیمی برای توضیح اثر آتورواستاتین بر سطح تری گلیسرید پلاسمایی پیشنهاد شده است : کاهش چشمگیر سنتز کلسترول در سلول های کبدی ممکن است بر امکان کنار هم قرار گرفتن ( مونتاژ ) اجزاء ملکول VLDL تاثیر بگذارد زیرا یکی از اجزاء این ملکول ( هر چند در مقایسه با میزان TG موجود در آن ، اندک ) کلسترول است و فقدان دسترسی به این جزء یا کاهش دستیابی به آن می تواند بر تولید ملکول VLDL و از طریق آن بر میزان تری گلیسرید پلاسما تاثیر بگذارد.

میزان اسید موالونیک پلاسما یک نشانگر مناسب از میزان تولید کلسترول به صورت درون تنی (  in  vivo) می باشد. تجویز روزانه 80 میلی گرم آتورواستاتین به مدت 6 هفته موجب کاهش تا 59 درصد اسید موالونیک گردید. در این بررسی مبتلایان به هیپرکلسترولمی خانوادگی ( از نوع هتروزیگوت ، با یک ژن معیوب برای تولید گیرنده LDL  ) شرکت داشتند.

تجویز روزانه 40 میلی گرم آتوراستاتین به مدت 15 روز در 16 داوطلب سالم ( با وضعیت چربی نرمال ) موجب کاهش کلسترول تام تا 34 درصد ، LDL تا 48 درصد ، VLDL تا 37 درصد و تری گلیسرید تا 25 درصد شد. میزان کاهش کلسترول با دوز روزانه 80 میلی گرم آتورواستاتین بیشتر از حداکثر دوزهای توصیه شده برای پراواستاتین و سیمواستاتین است که این مساله میتواند بیانگر مهار بیشتر آنزیم این ردوکتاز با دوز مصرفی آتورواستاتین باشد.

در مطالعه دیگری گروه های مختلفی از مبتلایان به هیپرکلسترولمی ( نوع هتروزیگوت فامیلی یا غیر فامیلی ) و دیس لیپیدمی مخلوط ، آتورو استاتین با دوزهای مختلف و به مدت 6 هفته موجب کاهش کلسترول توتال ، VLDL , LDL و بالاخره TG شد که در جدول شماره (1) میزان این تغییرات درج شده است.

اثر درمانی ظرف 2 هفته ظاهر شد و حداکثر پاسخ در هفته چهارم به دست آمد و در هفته های بعد در هیمن حد باقی ماند.

در یک بررسی بالینی بزرگ تر بیماران با دریافت روزانه 10 میلی گرم آتورواستاتین به مدت 16 هفته با درصدهای متفاوتی ( به شرح زیر ) به اهداف توصیه شده توسط  NCEP رسیدند :

93 درصد بیماران که کمتر از 2 عامل خطر برای CHD داشتند و LDL  آن ها قبل از آغاز درمان برابر یا بزرگ تر از mg/dl 190 بود به حد برابر یا کمتر از mg/dl 160 رسیدند. 65 درصد بیماران که در معرض 2 یا بیش از 2 عامل خطر برای CHD قرار داشتند و LDL  قبل از درمان آن ها برابر با یا بیشتر از mg/dl 160 بود به میزان LDL برابر یا کمتر از mg/dl 130 رسیدند و بالاخره 19 درصد مبتلایان به CHD با LDL برابر با یا بیشتر از mg/dl 130 به هدف درمان یعنی LDL برابر یا کمتر از mg/dl100 دست پیدا کردند.

در مورد تاثیر آتورواستاتین بر میزان TG بررسی دیگری با شرکت 64 بیمار گرفتار هیپرگلیسسریدمی ( با متوسط TG برابر 565 میلی گرم ) انجام گرفت که در آن از دوزهای 10، 20و 80 میلی گرم آتورواستاتین استفاده شد و به ترتیب تری گلیسرید آن ها 41 درصد ، 7/38 درصد و 8/51 درصد با هر یک از این سه دوز کاهش نشان داد. در همین مطالعه کاهش  VLDL بیماران به ترتیب 8/48 درصد ، 6/44 درصد و 62 درصد گزارش گردید.

مقایسه اثر داروهای استاتینی مختلف با حداقل و حداکثر دوز بر انواع لیپوپروتئین ها به نقل از کتاب  Drug  Facts  &  Comparison چاپ سال 2001 به شرح مندرج در جدول شماره (2)است.

آتورواستاتین بعد از مصرف خوراکی سریعا جذب شده حداکثر غلظت پلاسمایی آن ظرف 1 تا 2 ساعت به دست می آید . میزان جذب متناسب با دوز تجویزی آتورواستاتین افزایش پیدا می کند.

فراهمی زیستی ملکول آتورواستاتین 14 درصد و میزان مهار آنزیم ردوکتاز حدود 30 درصد است. اندک بودن فراهمی عمومی دارو به پاکسازی پره سیستمیک در مخاط دستگاه گوارش و یا در کبد نسبت داده می شود.

بر خلاف لوواستاتین ، مصرف همزمان این دارو با غذا موجب کاهش جذب آن می شود بدین ترتیب 25 درصد و 9 درصد کاهش پیدا می کند. آتورواستاتین تا 98 درصد به پروتئین های پلاسما متصل می شود. راه اصلی دفع این دارو در انسان ، صفرا می باشد ، کمتر از 5 درصد دوز مصرفی از ادرار خارج می شود بنابراین بیماری های کلیوی تاثیری بر غلظت پلاسمایی داو نداد اما در صورت نارسایی کبد ، افزایش چشمگیر غلظت پلاسسمایی آتورواستاتین مورد انتظار است. آتورواستاتین وسیعا متابولیزه شده در بررسی های برون تنی  ( in vitor) میزان مهار آنزیم رودکتاز توسط این متابولیت ها برابر ملکول آتورواستاتین است به طوری که حدود 70 درصد فعالیت مهاری دارو به متابولیت های فعال آن نسبت داده می شود. نقش آنزیم   (p450   3A4)  در متابولیزه کردن ایین دارو با اهمیت است زیرا با تجویز همززمان اریترومایسین و آتورواستاتین ( اریترومایسین مهارگر شناخته شده این ایزوزیم است ) غلظت پلاسمایی آتورواستاتین افزایش نشان می دهد.

از آتورواستاتین برای کاهش کلسترول پلاسمایی افزایش یافته و LDL  بالا استفاده می کنند البته پس از آن که بیمار تحت رژیم غذایی ویژه با کلسترول محدود قرار گرفت.

قبل از آغاز درمان چربی های پلاسمایی بیمار را به طور ناشتا اندازه گیری می کنند و به عنوان بخشی از ارزیابی ایمن بودن دارو ، آزمون های عملکرد کبدی و کرآتین فسفوکیناز  (CPK) پلاسما نیز انجام می شود. دلایل ثانویه بالا رفتن کلسترول مثل چاقی ، کنترل ناکافی دیابت قندی ، کم کاری تیروئید ، سندرم نفروتییک ، بیماری انسدادی کبد یا دارو درممانی بایستی بررسی و ارزیابی شوند. هدف نهایی از درمان کاهش LDL طبق توصیه های  NCEP(National  Cholesterol   Education  Program)  خواهد بود ( جدول 3 ).

در طول درمان ، آتورواستاتین به صورت خوراکی و یک بار در روز تجویز می شود. دوز پیشنهادی برای شروع درمان mg10 است که می توان آن را تا 80 میلی گرم در روز افزایش داد ، دلیل افزایش رسیدن به سطح مطلوب LDL طبق توصیه NCEP می باشد که در جدول ذکر شد.

موارد منع مصرف

بیماری کبدی فعال یا بالا بودن ترانس آمینازهای سرم

حساسیت بیش از حد به ماده موثره یا اجزاء موجود در دارو

حاملگی ( مصرف همه داروهای استاتینی به دلیل این که وجود کلسترول و فرآورده های حاصل از آن برای رشد جنین ضروری هستند ( منجمله تولید غشاء سلول های جدید و سسنتز استروئیدها در دوران شیردهی ).

هشدارها

افزایش ماندگار ترانس آمینازهای سرم در حدی فراتر از 3 برابر حداکثر محدوده نرمال در 7/0 درصد بیماران تحت درمان با آتورواستاتین در جریان مطالعات کارآزمایی بالیینی گزارش شد ، البته میزان بروز این اختلال برای دوزهای 10،20،40،80 میلی گرم دارو به ترتیب 2/0،6/0،6/0،3/22 درصد اعلام شده بود.

توصیه می شود که قبل از آغاز درمان با آتوراستاتین آزمون های عملکرد کبدی به عمل آید و 12 هفته بعد از آغاز درمان و پس از آن نیز به طور منظم ( حداقل سالی دو بار ) این آزمون ها تکرار شوند. در صورت افزایش دوز دارو نیز اندازه گیری این آنزیم ها ضروری می شود.

به طور معمول در سه ماهه آغاز درمان میزان آنزیم های کبدی تغییر پیدا می کند ، بیمارانی که

 

آنزیم های کبدی آن ها بالا می رود بایستی تحت پایش قرار گیرند و در صورت لزوم دوز داروی آن ها تقلیل پیدا کند تا زمانی که این اختلال رفع شود. در صورتی که افزایش آنزیم های  ALT و AST از مرز سه برابر حداکثر نرمال گذشت ، قطع فوری درمان توصیه می شود.

علاوه بر اختلال در عملکرد کبد ، بروز رابدومیولیز یا نارسایی حاد کلیوی متعاقب بروز میوگلوبینوری با مصرف داروهای اسستاتینی گزارش شده است.

بیماران تحت درمان با آتورواستاتین از میالژی شکایت کرده اند. بروز میوپاتی با نشانه های درد یا ضعف عضلانی همراه با افزایش کرآتین فسفوکیناز (CPK) در حد 10 برابر حداکثر محدوده نرمال بایستی موجب قطع درمان بشود علاوه بر این هر یک از بیماران دچار میالژیی ،  Tenderness ( ناسور شدن ) عضله یا ضعف عضله و یا بالا رفتن  CPK بایستی زیر نظر قرار بگیرند. به بیماران باید توصیه شود که در صورت بروز علایم فوق خصوصا اگر همراه با بیحالی و یا تب باشد ، مراتب را به آگاهی پزشک معالج برسانند. احتمال بروز میوپاتی در صورت مصرف هم زمان داروی استاتینی با داروهای زیر افزایش پیدا می کند : سیکلوسپورین ، مشتقات اسید فیبریک ( جمفیبروزیل ، کلوفیبرات و )

اریترومایسین و ضد قارچ هایی با ساختار آزولیی ( کتوکونازول ، فلوکونازول و … ) لذا بایستی از مصرف هم زمان ـ حتی المقدور ـ اجتناب شود یا در صورت مبرم بودن نیاز ، بعد از تعدیل دوز داروی استاتینی و داروی دیگر مصرف انجام گیرد البته در این حالت نیز اندازه گیری منظم   CPK و توجه به نشانه های بروز میوپاتی نبایستی از نظر دور گردند در بیمارانی که میوپاتی به صورت حاد در آن ها بروز می کند یا بیمارانی که دارای عامل خطر برای مساعد کردن گسترش نارسایی کلیه متعاقب بروز را بدومیولیز هستند (مثل عفونت های حاد شدید ، هیپوتانسیون ، جراحی های عمده بزرگ ، تروما ، داشتن اختلالات شدید متابولیکی ، اندوکرینی و یا الکترولیتی و نیز تشنج های غیر قابل کنترل ) توجه به وضعیت بیمار جدی تر و مبرم تر خواهد بود.

FDA ، 12 مورد میوپاتی شدید یا رابدومیولیز با مصرف هم زمان لووستاتین و جمفیبروزیل را گزارش کرده اسست. در همه این بیماران میزان   CPK سرم بیش از IU/L10000 بود ، 4 بیمار میوگلوبینوری داشتند.

مصرف داروهای استاتینی با کلستیرامین بایستی با 4 ساعت فاصله صورت بگیرد تا ممانعتی در جذب داروی استاتینی ایجاد نشوند. مصرف دیلتیازم موجب بالا بردن غلظت داروی استاتینی شده خطر بروز عارضه ( رابدومیولیز و … ) را بالا می برد.

نام های معروف تجارتی این دارو عبارتند از :  Lipitor  (در آمریکا ، کانادا ، مکزیک ، استرالیا ، اندونزی ، فیلیپین ، آفریقای جنوبی و ) ، Sortis ( در آلمان ) و Tohor ( در فرانسه ).

منابع ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. Bakker  - Arkema  RG/ Davidson  M.H  Goldstein  RJ Efficacy  and  Safety  of  a new HMG  - COA reductase  inhibitor/ Atorvadtatin.in patients  with  hypertriglyceridemia. J  Am  Med  Assoc.1996;275: 128 - 133.

2. Dollery  C. Atorvastatin  (calcium) in:Therapeutic Drugs. 2nd  ed. Churchill   Livingstone. 1999;A228 - A232.

3.Rilry   MR/ Kastrup  EK. HMG – COA   Reductase  Inhibitors  in: Drug  facts  and  comparison. 5th  ed.  Wotters  kluwer  com; 2001 : 540 – 548.

4. Schrefer  J.Atorvastatin. In: Mosbys  Genox  11th ed  Mosby  2001  111 – 204 – 208.

5. Tatro  DS. Drug  Intraction   facts  and  comparison  publication  Group; 2001 : 630 – 639. 


نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٤
خبرگزاری عراق نو / وزارت حقوق بشر با هماهنگی با وزارت کشور در نظر دارد درباره وجود گورهای دسته جمعی متعلق به مفقودان کویتی در منطقه پادگان اشرف در استان دیاله تحقیق نماید.
دکتر کاظم العنزی مدیر کل بخش اسرا ومفقودین واجساد قربانیان جنگ در این وزارت اظهار داشت دولت کویت اطلاعاتی مبنی بر دفن مفقودان کویتی در منطقه پادگان اشرف که محل اقامت سازمان مجاهدین خلق ایران می باشد ارائه داده است.
وی افزود پس از کنترل این پادگان توسط نیروهای امنیتی عراق تعدادی گورهای دسته جمعی در این منطقه کشف شده است که تاکنون اطلاعاتی درباره هویت دفن شدگان به دست نیامده است ودر این زمینه تحقیقات وآزمایشهای لازم جهت تشخیص هویت قربانیان بایستی صورت گیرد.
العنزی در ادامه اظهار داشت گروههایی از وزارت حقوق بشر به همراه کمیته بین المللی صلیب سرخ برای شناسایی وتحقیق درباره این گورهای دسته جمعی عازم منطقه خواهند شد تا با انجام آزمایشهای لازم هویت دفن شدگان شناسایی گردد.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٤

‌محمدمراد شیخی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار داشت: در حال حاضر این دانشگاه با کمبود شدید فضای آموزشی مواجه است و این مهم به عنوان یک مشکل جدی است.
وی خاطر‌نشان کرد: با توجه به عدم وجود فضای آموزشی با همت دولت، ساختمان جهاد کشاورزی کمالوند و هشت هکتار از زمین‌های این منطقه به دانشگاه پیام نور واگذار شده و بقیه زمین‌ها که معادل 124 هکتار بوده به دهکده المپیک واگذار می‌شود.
شیخی خاطرنشان کرد: برای داشجویان ورودی در امسال 30 کلاس درس نیاز است، در حالی که ما 14 کلاس درس داریم و این امر یک بحران در دانشگاه پیام نور محسوب می‌شود.
وی از تخصیص بیش از 4 میلیارد تومان اعتبارعمرانی به این دانشگاه خبر داد و گفت: در مرکز خرم‌آباد به همت استانداری، 10 هکتار زمین را در مجموعه کمالوند در نظر گرفته‌ایم و ظرف دو ماه آینده کار احداث آن آغاز می‌شود.
شیخی با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور نیازمند توسعه، توجه و برنامه‌ریزی جدی در ابعاد مختلف از جمله نیروی کارتوانمند است، تصریح کرد: باید در زمینه توسعه استان رشته‌هایی را که نیاز بازار کار و استان است، آموزش دهیم.
رئیس دانشگاه پیام نور لرستان به یکی دیگر از مشکلات این دانشگاه اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات این دانشگاه موضوع پرداختی‌ها به اداراتی از جمله شهرداری است و با توجه به عدم وجود فضای کافی در این دانشگاه، ادارات مربوطه باید موانعی را که سر راه این دانشگاه است، بردارند.
‌شیخی در ادامه با مثبت ارزیابی کردن دولت نهم افزود: دولت نهم توجه ویژه‌ای به این دانشگاه داشته، به گونه‌ای که تعداد دانشجویان از 8 هزار به 20 هزار نفر و رشته های دانشگاهی نیز از 44 به 200 رشته افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: هم اکنون 20 هزار دانشجو در 200 رشته با 90 نفر عضو هیئت علمی در دانشگاه پیام نور لرستان مشغول تحصیل هستند.
رئیس دانشگاه پیام نور لرستان با اشاره به اینکه 9 مرکز و واحد پیام نور در شهرستان‌های استان موجود است تصریح کرد: از مجموع 9 مرکز ذکر شده، پنج مرکز در شهرستان‌های خرم‌آباد، الشتر، الیگودرز، پلدختر و بروجرد و چهار واحد در شهرستان‌های کوهدشت، ازنا، نورآباد و دورود مستقر هستند.
‌وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر الیگودرز و الشتر دارای فضای آموزشی بوده و بقیه مراکز در حال احداث است.
شیخی با تاکید بر اینکه واحدهای ازنا، کوهدشت و نورآباد در حال احداث بوده و پیش‌بینی می‌شود این واحدها در سال آینده به بهره‌برداری برسند، اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد مرکز بروجرد را تا مهر ماه سال ‌جاری و مرکز پلدختر را تا نیم سال دوم آماده بهره‌برداری کنیم.
‌شیخی با اشاره به اینکه دانشگاه نیازمند توسعه است، افزود: تمام تلاش خود را برای بحث توسعه‌ای دانشگاه به کار گرفته‌ایم تا دانشگاه در زمینه‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و فضاهای فیزیکی توسعه یابد.
وی افزود: در حال حاضر دانشگاه پیام نور استان لرستان از نظر کیفیت آموزشی جز دانشگاه‌های برتر کشور به شمار می‌رود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٢

 

10حادثه پرهزینه جهان! (+میزان خسارت)

در تاریخ ۱۵ آوریل 1912 کشتی تایتانیک غرق شد و بیش از ۱۵۰۰ مسافر آن کشته شدند. هزینه ساخت این کشتی در آن زمان ۷ میلیون دلار بود که به زمان حال... 

۱- حادثه چرنوبیل

میزان خسارت: ۲۰۰ میلیارد دلار

در تاریخ ۲۶ آوریل ۱۹۸۶انفجار در نیروگاه اتمی چرنوبیل باعث آلودگی بیش از ۵۰ درصد سطح کشور اکراین شد. 7/1 میلیون نفر در این حادثه دچار آسیب شدند و هنوز آثار آن مثل بیماری سرطان باقی مانده است. هزینه پاک‌سازی و تعمیر و جبران خسارت این حادثه نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است. فقط ایجاد یک حفاظ فلزی دور این نیروگاه، نزدیک ۲میلیارد دلار خرج برداشته است.

 2- حادثه شاتل فضایی کلمبیا

میزان خسارت: ۱۳ میلیارد دلار

در تاریخ ۱ فوریه ۲۰۰۳، شاتل فضایی کلمبیا در هنگام بازگشت به زمین منفجر شد. علت حادثه سوراخی بود که ۱۶ روز قبل و در هنگام پرواز کلمبیا به سمت فضا در یکی از بال‌های شاتل ایجاد شده بود. هزینه‌ای نزدیک به ۱۳ میلیارد دلار برای فرستادن این فضاپیما و مطالعات و تحقیقات انجام شده برای این پرواز صورت گرفته بود ( به غیر از هزینه خود فضاپیما). این حادثه پر خرج‌ترین حادثه سفر تحقیقاتی جهان نام گرفته است. 

۳- نشت نفت از نفتکش Prestige

میزان خسارت:  ۱۲ میلیارد دلار

در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۰۲، نفت‌کش پرستیژ حامل ۷۷۰۰۰ تن نفت سنگین در نزدیک سواحل اسپانیا دچار حادثه شد. کاپیتان از نیروهای ساحلی اسپانیا درخواست کمک کرد. ولی آن‌ها نفت‌کش را مجبور کردند از سواحل اسپانیا دور شود. بعد از آن بود که کشتی در طوفان گرفتار شد و سوخت آن در دریا پراکنده شد. هزینه پاک‌سازی نفت رهاشده نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار تخمین زده شد.

 ۴- حادثه شاتل Challenger

میزان خسارت: هزینه ۵/۵ میلیارد دلار

در تاریخ ۲۸ ژانویه ۱۹۸۶، شاتل فضایی چلنجر، ۳۷ ثانیه بعد از پرواز منفجر شد. اشکال در یکی از مخازن سوخت و نشت سوخت مایع حامل شاتل عامل انفجار بود. هزینه ساخت شاتل بیش از ۴/۵ میلیارد دلار و نزدیک ۱ میلیارد دلار نیز هزینه تجهیزات آسیب دیده در اثر این انفجار بوده است.

 ۵- انفجار گاز در خطوط لوله شرکت Alpha Oil

میزان خسارت: ۳/۴ میلیارد دلار

در تاریخ ۶ جولای ۱۹۸۸ انفجار در لوله انتقال سوخت یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی جهان رخ داد و ۱۶۷ کشته در پی داشت. 

6- نشت نفت از نفت کش شرکت Exxon

میزان خسارت: ۲/۵ میلیارد دلار

در تاریخ ۲۴ مارس ۱۹۸۹ نشت نفت از یکی از نفت‌کش‌های شرکت Exxon رخ داد که هزینه پاک‌سازی نفت رها شده نزدیک به ۲/۵ میلیارد دلار برآورد شد. 

7- سقوط جنگنده B-2

میزان خسارت: ۱/۴ میلیارد دلار

در تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۰۸، یکی از ۲۱ بمب‌افکن‌های B-2 ساخت آمریکا لحظاتی بعد از پرواز سقوط کرد. علت حادثه نفوذ رطوبت به سیستم رایانه‌ای کنترل پرواز بود. این حادثه پرخرج‌ترین حادثه هوایی جهان نیز است. هر دو خلبان هواپیما با خروج اضطراری نجات یافتند. هر کدام از این جنگنده‌ها نزدیک به ۱/۴ میلیارد دلار ارزش دارند. 

8- حادثه تصادف قطار در کالیفرنیا

میزان خسارت: ۵۰۰ میلیون دلار

در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۸، در اثر برخورد قطار در کالیفرنیا ۲۵ نفر کشته شدند. پرداخت غرامت به بازماندگان این حادثه ۵۰۰ میلیون دلار برای شرکت راه‌آهن خرج تراشید.

 9- سقوط تانکر حامل سوخت از پل Wiehltal در آلمان

‌میزان خسارت: هزینه ۳۵۸ میلیون دلار

در تاریخ ۲۶ آگوست ۲۰۰۴، تانکری حامل ۳۲۰۰۰ لیتر سوخت، از روی پلی در آلمان سقوط کرد و منفجر شد. هزینه اولیه تعمیر پل حدود ۴۰ میلیون دلار و هزینه ساخت پل جدید ۳۱۸ میلیون دلار خرج داشت. 

10- غرق شدن تایتانیک

‌میزان خسارت: ۱۵۰ میلیون دلار

در تاریخ ۱۵ آوریل 1912 کشتی تایتانیک غرق شد و بیش از ۱۵۰۰ مسافر آن کشته شدند. هزینه ساخت این کشتی در آن زمان ۷ میلیون دلار بود که به زمان حال حدود ۱۵۰ میلیون دلار می‌شود.

منبع: asriran.com

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٢
این صحنه درگیری دروازه‌بان باسل با بازیکن تیم زوریخ در جریان مسابقات لیگ برتر این کشور است. فرانکو کوزتانزو چنان عصبانی است که فقط با حمله به بازیکن حریف آرام می‌شود.

به نوشته دنیای فوتبال؛ به نظر می‌رسد محرومیت سنگینی در انتظار او باشد به خصوص اینکه وی میانجیگری داور را هم قبول نکرده است!

البته این صحنه برای بازیکنان لیگ‌برتر خودمان بدآموزی دارد که امیدواریم توسط آنان تکرار نشود.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٢
به گزارش ایرنا، در این بازی که ششمین مصاف تیمهای ملی ایران و بوسنی در طول تاریخ بود و بطور زنده از شبکه سوم سیما پخش شد، نیمه اول بدون گل پایان یافت اما دو تیم در نیمه دوم مسابقه، چهره ای توفانی به خود گرفتند.
ابتدا بوسنیایی ها در دقایق 52 و 65 موفق به گشودن دروازه تیم ایران شدند تا قدرت خود را به رخ حریفان ایرانی بکشند اما این وضع چندان دوام نیافت زیرا ملی پوشان کشورمان در دقایق 79، 85 و 93 دروازه تیم بوسنی را به توپ بستند تا در خانه حریف و در برابر چشم هوادارانش، او را به خاک بنشانند.
گل های ایران را در این مسابقه به ترتیب مسعود شجاعی، آرش برهانی و آندرانیک تیموریان وارد دروازه بوسنی کردند.
این بازی پس از 7 دقیقه وقت اضافه به پایان رسید.
ایران در میان تیمهای اروپایی، تاکنون بیشترین بازی را با تیم ملی کشور مسلمان بوسنی انجام داده است. دو تیم اولین بار در سال 1993 در تهران یک بازی دوستانه برگزار کردند که این اولین بازی تاریخ تیم ملی کشور بوسنی و هرزگوین بود که تازه از یوگسلاوی اعلام استقلال کرده بود.
در مجموع 5 بازی گذشته، تیم ملی ایران 3 برد، یک تساوی و یک باخت مقابل بوسنی بدست آورده بود.
نتایج بازیهای دوستانه ایران- بوسنی بدین صورت است:
21 شهریور 1373(تهران): ایران 1- بوسنی 3
31 تیر 1380(بیهاج) : بوسنی 2- ایران 2
19 مرداد 1380(تهران): ایران 4- بوسنی صفر
14 بهمن 1383(تهران): ایران 2- بوسنی 1
10 خرداد 1385(تهران): ایران 5- بوسنی 2
21 مرداد 1388 (سارایوو): ایران 3-بوسنی2

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٢٠

 
امیر سرتیپ لشگری که با 18 سال اسارت در زندان‌های رژیم بعثی، با سابقه‌ترین آزاده ایرانی محسوب می‌شود،  وی یکشنبه شب به دلیل عوارض ناشی از جانبازی به شهادت رسید.

امیر سرتیپ خلبان حسین لشکری در سال 1331 در یکی از شهرهای استان قزوین به دنیا آمد. در سال 1351 وارد نیروی هوایی شد و در سال 1356 با درجه ستواندومی فارغ التحصیل از دانشگاه خلبانی شد.

با آغاز جنگ تحمیلی به خیل مدافعان کشور پیوست و پس از انجام 12 ماموریت هواپیمای وی مورد اصابت موشک دشمن قرار گرفت و مجبور به ترک هواپیما شد که نهایتاً در خاک دشمن به اسارت نیروی بعث عراق درآمد. سه ماه اول دوران اسارت در سلول انفرادی بود و پس از آن در مدت 8 سال با حدود 60 نفر دیگر از همرزمان در یک سالن عمومی و دور از چشم صلیب سرخ جهانی نگهداری شد. پس از پذیرش قطعنامه وی را از سایر دوستان جدا نمودند و قسمت دوم دوران اسارت 10 سال به طول انجامید. وی پس از 16 سال اسارت به نیروهای صلیب سرخ معرفی شد و دو سال بعد در 17 فروردین 1377 به خاک مقدس وطن بازگشت. سرانجام وی پس از سال ها تحمل رنج و  آلام ایام اسارت روز دوشنبه 19/5/88 در بیمارستان لاله تهران به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

امیر سرتیپ خلبان حسین لشکری در مصاحبه با رسانه های جمعی در سال 1387 (مقارن با سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی) گفت: اعتقادات مذهبی و مکتبی سربازان ایرانی مهمترین عامل مقاومت آنها در مقابل فشارهای روحی، روانی و جمسی بعثی ها بود. الان هر یک از ما به عنوان نماینده جمهوری اسلامی در هر جای دنیا که باشیم باید با نوع نگرش و رفتارمان اذهان عمومی را نسبت به مسائل ایدئولوژیکی نظام روشن کنیم. لذا وقتی به اسارت دشمن درآمدیم با تاسی به سیره اهل بیت(ع) و به خصوص حضرت موسی بن جعفر (ع)، تمسک به دین و اهداف آن و بررسی و تفکر در آن خود را از گزند ترفندهای دشمن حفظ  کنیم.


روحش شاد و یادش گرامی باد

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٩
روزنامه نزدیک به سپاه بدر در پایان آورده است: عامل این انفجار توانست با کمک سفارت عراق از طریق پاکستان فرار کند و صدام هم برای تقدیر از وی پست بالایی به او داد.در ایران، مجاهدین خلق به تنهایی به عنوان عامل این دو جنایت شناخته می‌شدند و از کلاهی وکشمیری به عنوان مباشر این ترور یاد می‌شد
یک روزنامه عراقی مدعی نقش استخبارات و دستگاه امنیتی صدام در انفجار نخست وزیری و دفتر حزب جمهوری اسلامی در ایران در سال 1360 شد.

به گزارش خبرنگار «آینده»، در این دو انفجار، شهید محمد علی رجایی، رئیس‌جمهور، شهید محمدجواد باهنر، نخست‌وزیر و شهید بهشتی و 72 تن از یاران امام به شهادت رسیدند.

بنابراین گزارش، سایت الجوار به نقل از روزنامه عراقی «البینة الجدیده» نوشت: در سال 1981 سرویس جاسوسی عراق در دوران صدام انفجار در دفتر نخست‌وزیری و دفتر حزب جمهوری ایران را برنامه‌ریزی و اجرا کرد که منتهی به کشته شدن شمار زیادی از شخصیت‌های سیاسی ایران و در رأس آن‌ها شهید بهشتی شد.

این روزنامه ادامه داد: دستگاه امنیتی عراق برای اجرای این عملیات، از شماری نیروهای سازمان مجاهدین خلق که ساکن خاک عراق بودند، کمک گرفت. همچنین رئیس پیشین سرویس جاسوسی عراق، برزان تکریتی در کنار یک نیروی فلسطینی الاصل سرویس استخبارات عراق و یک نظامی عراقی، رأساً این عملیات را هدایت می‌کردند.

البینة الجدیده که به نیروهای سپاه بدر نزدیک است و پیش از این بارها اخبار مربوط به گروه تروریستی مجاهدین خلق را منتشر کرده است، در پایان آورده است: عامل این انفجار توانست با کمک سفارت عراق از طریق پاکستان فرار کند و صدام هم برای تقدیر از وی پست بالایی به او داد.

این در حالی است که در ایران، عناصر گروه مجاهدین خلق به تنهایی به عنوان عامل این دو جنایت هولناک شناخته می‌شدند و از محمدرضا کلاهی و مسعود کشمیری هم به عنوان مباشر این ترور یاد می‌شد.

گزارش این روزنامه عراقی معمولاً جهت‌گیری اخبارش ضد گروه مجاهدین خلق است، در شرایطی منتشر می‌شود که دولت عراق با عناصر باقی‌مانده از این گروه در ارودگاه اشرف درگیر است و شماری از عناصر این گروه تروریستی، در درگیری با نیروهای عراقی به هلاکت رسیده یا مجروح شده‌اند.


دفتر نخست وزیری پس از بمبگذاری

چندی پیش هم انتشار اسنادی در کتاب «سازمان مجاهدین خلق از پیرایی تا فرجام» که توسط مؤسسه پژوهش‌های سیاسی منتشر شد، مشخص کرد انفجار بمب در 24 اسفند سال 1363 در نمازجمعه تهران، توسط عناصر حزب بعث در ایران انجام شده است.

اعضای گروه تروریستی سازمان مجاهدین خلق از 30 خرداد 60 پس از یک تظاهرات مسلحانه و شهید و زخمی کردن شماری از هموطنان در کوچه و خیابان مخفی شده یا به فرانسه گریختند و مدتی بعد به عراق رفتند. اما این خبر در صورت صحت نشان می‌دهد آن‌ها پیش از 30 خرداد با رژیم صدام ارتباط داشته‌اند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٩
سحام نیوز نوشت: مهدی کروبی از هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان خواست با تشکیل یک هیات به برخی شایعات و نحوه برخوردها با بازداشت‌شدگان رسیدگی شود.

حسین کروبی فرزند او در این‌باره گفت: پدرم این نامه را حدود 10 روز پیش خطاب به آقای هاشمی نگاشت و آن را برای ایشان به‌طور خصوصی ارسال کرد. ایشان تاکید داشت آقای هاشمی حتما به این نامه پاسخ دهد و اقدام لازم را انجام دهد. متاسفانه آقای هاشمی پاسخی به نامه ایشان نداد. پدرم تاکید کرده بود اگر تا 10 روز پاسخی به نامه داده یا اقدامی صورت نگیرد، نامه را منتشر می‌کند.

حسین کروبی درباره مسائل مطرح شده در نامه، گفت: اساس نامه، بر نگرانی آقای کروبی استوار است. ایشان نگران آنچه گروه‌های بیگانه و غربی درباره نحوه رفتار با بازداشت‌شدگان بیان می‌کنند، هست. این روزها بسیاری از افرادی که آزاد شده‌اند، به دیدار پدرم آمده و ماجرای رفتاری را که ضابطان و ماموران با آنها داشتند، برای وی بیان کرده‌اند. آنها آنچه را دیده و شنیده به دقت گفته‌اند. طبیعتا نحوه رفتار برخی از ضابطان با بازداشت‌شدگان خصوصا زنان و دختران، در شأن جمهوری اسلامی و هیچ نظام دیگری نیست.

وی تاکید کرد: آنچه در نامه آمده، نه‌تنها دغدغه و نگرانی آقای کروبی است، بلکه من فکر می‌کنم هر کس که این شایعات را خصوصا درباره وضعیت زنان و اتفاقاتی که درباره آنها در حال انجام است، می‌شنود، نگران می‌شود و علاقه‌مند است، این لکه ننگ را اگر وجود دارد پاک کند. البته ما امیدوار هستیم تمام این خبرها و شایعات تکذیب شود.

بنابرهمین گزارش در نامه مهدی کروبی به هاشمی رفسنجانی آمده است:


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٧

 
پلیس اندونزی می گوید حملاتی را علیه مظنونان ِ تروریست اسلام گرا از جمله نورالدین محمد تاپ متهم به طراحی بمبگذاری ماه گذشته در جاکاراتا، آغاز کرده است. تلویزیون های محلی در اندونزی خبر از کشته شدن نورالدین تاپ می دهند.

تیر اندازی ماموران پلیس به خانه ای در روستایی دور افتاده در جاوه مرکزی که گفته می شود پناهگاه نورالدین تاپ بوده است بعد از ظهر روز جمعه آغاز شد و تا صبح امروز، شنبه، ادامه داشت. مردان مسلحی که داخل ساختمان بودند در پاسخ به حمله های نیروهای امنیتی به این مکان، به سوی آنها تیر اندازی می کردند.

روشن نیست که چه تعدادی از مظنونین در خانه بودند. پلیس اندونزی می گوید در حمله ای دیگرکه دیر وقت روز جمعه در حاشیه شهر جاکارتا صورت گرفت دو شبه نظامی کشته شدند. پلیس تحقیق در مورد هویت دو جسد را آغاز کرده است. برخی گزارش ها حاکی است که یکی از دو جسد متعلق به نورالدین محمد تاپ است. پلیس می گوید در مکان این حمله بمب کشف کرده است.

 
نورالدین تاپ چهره افراطی مالزیایی مظنون به سرکردگی یک گروه تروریستی است. عقیده بر این است که نورالدین تاپ همراه با گروه جماعت اسلامی، مرتبط با القاعده، مغز متفکر حملات به هتل ها و چندین حمله تروریستی دیگر بوده است.

بنا به گزارش ها در هر دو عملیات ِ روز جمعه، تعدادی بازداشت شدند. حدود ٢٠ روز پیش، حمله های انتحاری هفدهم ماه ژوئیه به دو هتل ماریوت و ریتز-کارلتون در جارکارتا، ٩ کشته و ۵٠ زخمی بر جای گذاشت.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٧
تازه‌ترین اظهار نظر معاون سیما درباره زمان و چگونگی پخش مجموعه‌های تلویزیونی ماه رمضان در واقع زدن رنگ واقعیت به این گمانه‌زنی است که امسال تعدادی از این مجموعه‌ها روی آنتن نمی‌روند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مرتضی میرباقری در اظهار نظری با تاکید بر آماده بودن مجموعه‌های مناسبتی سیما برای پخش در ماه رمضان دلایلی آورده که امسال بینندگان نمی‌توانند چهار مجموعه را ببینند. می‌توان حدس زد اظهار نظر میرباقری ریشه در مخالفتهایی دارد که چند سال گذشته گروهی نسبت به پخش چهار مجموعه پس از اذان مغرب در ماه رمضان داشته‌اند.

این مخالفت‌ها سال گذشته آنقدر جدی شد که مسئولان صدا و سیما در برنامه‌ریزی پخش مجموعه‌های مناسبتی تغییر دادند و پخش اولین مجموعه را تا پس از اذان مغرب به تاخیر انداختند. به نظر می‌رسد اظهار نظر تازه میرباقری مقدمه‌ای است برای کمتر شدن تولید و پخش مجموعه‌های مناسبتی در ماه رمضان.

ماه رمضان یک دهه است به عرصه‌ای برای رقابت شبکه‌های تلویزیونی تبدیل شده و در سالهای اخیر بخشی قابل توجه از بودجه و امکانات شبکه‌ها برای تولید مجموعه‌های ویژه رمضان صرف می‌شود که مخاطبان زیادی هم دارد. اما به نظر می‌رسد امسال قرار است تعداد مجموعه‌های رمضانی محدود شود و مدیران سیما قصد دارند از طریق گفتگوها مقدمه‌ ترک این عادت را برای بیننده تلویزیون به وجود بیاورند.

مدیران سیما در حالی از مشکل مخاطب برای ارتباط با مجموعه‌ها می‌گویند که این روزها شبکه‌های تلویزیون چند مجموعه جذاب و پربیننده روی آنتن دارند، میرباقری در صحبتهایش تاکید کرده در مورد پخش باید موقعیت‌های موجود را بسنجیم و ببینیم مردم از ساعت 21 به بعد آمادگی دیدن چند سریال را دارند. ارزیابی ما این است که قطعا آمادگی دیدن چهار سریال را ندارند. در حالی که همین بیننده‌ها در هفته‌های اخیر شاهد رقابت شبکه‌ها برای جذب مخاطب با هم هستند.

معاون سیما از آماده شدن مجموعه‌های "پنجمین خورشید"، " به کجا چنین شتابان"، "پائیز پدرسالار" و "شب هزار و یکم" برای پخش در ماه رمضان خبر داده تا شائبه مشکلات تولید مجموعه‌ها پیش نیاید. اما آنچه مشخص است تغییر و تحول اساسی در برنامه‌های سازمان بزرگ صدا و سیما در روزهای آینده است. این تحول‌ها به آهستگی از راه می‌رسند، باید منتظر آنها باشیم.


نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٧

خبرگزاری فارس: معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران به نمایندگی از مدعی العموم در قرائت متن کیفرخواست دومین گروه از متهمان پروژه شکست خورده کودتای مخملی به نقش کشورهای بیگانه و مخالف جمهوری اسلامی ایران و گروهکهای ضد انقلاب و تروریستی در حوادث پس از انتخابات و آشوب‌های اخیر پرداخت.

 اسامی متهمین:


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٧

نیروهای امنیتی عربستان سعودی با یورش به مراکز مهیا شده جهت جشن‏های ولادت امام زمان(عج)، دستور به از بین بردن آنها و تمام آثار جشن و شادی دادند.

 

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از ابنا، پایگاه خبری الراصد وابسته به شیعیان عربستان سعودی نوشت: گروهی از نیروهای پلیس و اداره آگاهی، دیروز ـ سه شنبه ـ روستای «بنی معن» را مورد تهاجم قرار دادند و برپاکنندگان جشن نیمه شعبان را در صورت عدم از بین بردن وسایل جشن به زندان تهدید نمودند.


ماموران امنیتی ضمن اخذ کارت‏های هویت برپاکنندگان این جشن‏ها از آنان خواستند که به مرکز پلیس مراجعه کنند.


به گفته شاهدان عینی، نیروهای امنیتی دستور به از بین بردن پنج مرکز جشن و سمینارهای ویژه ولادت امام زمان(عج) که قرار بود کار خود را از روز چهارشنبه آغاز کنند، نمودند.


این در حالی است که آماده‏سازی این جشن‏ها و سمینارها حدود یک ماه به طول انجامیده بود.


این نخستین بار نیست که ماموران دولتی اقدام به حمله و از بین بردن مراسم‏های مذهبی شیعیان نموده‏اند. ضمن این که بازداشتها و حملات متوجه شرکت‏کنندگان و سازمان‏دهندگان این‏گونه مراسم‏های محلی و مذهبی نیز بوده است.


در نتیجه این اقدامات که در سال های گذشته تحت نظر «بدر بن جلوی» استاندار وهابی احساء صورت گرفته است، صدها تن از شیعیان بازداشت و ده‏ها مسجد و حسینیه و مدرسه دینی شیعیان نیز  مسدود گشته است.


«ملک عبدالله» پادشاه عربستان سعودی اخیرا دستور به تمدید استانداری «بن جلوی» در احساء به مدت چهار سال دیگر داده است

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٧
سخنان صفار هرندی در خصوص مختومه نبودن پرونده مذکور و امکان بازگشایی آن، می تواند نشانه روزهایی بسیار سخت برای اصلاح طلبان جامعه ایران باشد. 
محمد حسین صفار هرندی از احتمال محاکمه سعید حجاریان و بهزاد نبوی به دلیل دست داشتن در ترور محمد علی رجایی و محمد جواد باهنر، رئیس جمهور و نخست وزیر اسبق ایران، خبر داد.

محمد حسین صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت احمدی نژاد، از مفتوح بودن پرونده  سعید حجاریان و بهزاد نبوی به دلیل آنچه که وی کوتاهی این دو نفر در تدارک " شرایط امنیتی مناسب" در دوران مسئولیتشان در دولت شهید رجایی نامید، خبر داد.

در سال 1360 پس از ترور شهیدان رجایی و باهنر، شایعاتی مبنی بر دست داشتن بهزاد نبوی درانفجار دفتر نخست وزیری مطرح شد اما این اتهام ثابت نشد.

سخنان صفار هرندی در خصوص مختومه نبودن پرونده مذکور و امکان بازگشایی آن، می تواند نشانه روزهایی بسیار سخت برای اصلاح طلبان جامعه ایران باشد.

تمایل صفار هرندی به بازگشایی پرونده انفجار در دفتر نخست وزیری در سال 1360، می تواند این سئوال را در پیش روی افکار عمومی جامعه ایران قرار دهد که چرا بعد از 26 سال تازه به یاد ترور شهیدان رجایی و باهنر افتاده اند؟

صفار هرندی در همایش مذکور درباره کشمیری، عامل انفجار دفتر نخست وزیری در سال 1360، گفت: " آدم‌ها با صورت و ظاهر خودی وارد جمع‌های مختلف می‌شوند؛ آقای کشمیری را باید یکی از پروژه‌های ناگوار انقلاب به حساب آورد. کسی که بسیار در مورد ایشان سوءظن ایجاد شده بود ولی در نهایت زهر خود را ریخت. ما باید فریب این موارد را نخوریم و عامل سالم‌سازی در تشکل‌های ما پیشینه‌شناسی از افراد است".

وی افزود: "آقای رجایی آن‌چنان اعتمادی به آقای کشمیری داشتند که وقتی ایشان با کیف دستی می‌خواستند به همراه آقای رجایی به نزد امام بروند و با مقاومت محافظان امام روبه‌رو شدند، آقای رجایی وساطت ایشان را کرد ولی در نهایت با مقاومت محافظان امام روبه‌رو شدند و آقای کشمیری وقتی این فضا را مشاهده کردند از راه خود برگشتند و به نزد امام نرفتند. احتمال دارد که ایشان می‌خواستند قضیه‌ رخداده برای دفتر نخست‌وزیری را در دفتر امام به وجود بیاورند
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٧

خبرگزاری فارس: دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان کودتای مخملی ساعت 9 صبح امروز در شعبه 15دادگاه انقلاب اسلامی تهران آغاز شد.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، صبح امروز شنبه دومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان حوادث اخیر دقایقی پیش با حضور گروهی از این متهمان با حضور وکلای آنان در شعبه 15 دادگاه عمومی و انقلاب استان تهران به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد.
این جلسه به صورت علنی و با حضور نمایندگان رسانه‌ها برگزار می‌شود. در این دادگاه علی تاجرنیا،‌ احمد زیدآبادی،‌ شهاب‌الدین طباطبائی ، هدایت آقایی ، جواد امام به همراه تعدادی از عناصر گروهک های تروریستی و متهمان اغتشاشات خیابانی اخیر حضور دارند.
این گزارش می افزاید: در میان متهمان یک خانم فرانسوی به نام ریس با اتهام جمع آوری اطلاعات و تحریک آشوب طلبان و خانم دوک افشار کارمند محلی سفارت فرانسه دیده می شوند. 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٧

  تابناک :مرد چینی که قصد داشت اول دختر 2 ساله خود و سپس خود را از طبقه هشتم یک ساختمان به پایین پرت کند دستگیر شد.
البته این خودکشی نافرجام همراه با صحنه های بسیار دلخراش و ناراحت کننده ای بود. اول مرد چینی دختر خود را عریان می کند و او را از پنچره آویزان می کند. سپس تنه دختر 2 ساله رابر روی پنجره قرار می دهد که خوشبختانه یکی از نیروهای امداد ( پلیس ) فوراً خودش را سمت پنجره می رساند و دختر را در آغوش می کشد و پدر این دختر سعی می کند دخترش را از دست پلیس پس بگیرد.
هنگامی که پدر دخترش را در دست پلیس می بیند سعی می کند که خودش را از طبقه هشتم به پایین پرت کند که با ممانعت پلیس روبرو می شود و دیگر ماموران وارد ساختمان می شوند و پدر دختر را دستگیر می کنند.

http://96.0.54.242/tab/20090808309381478.jpg


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٧
بر اساس اعلام وزیر بهداشت ، تعداد مبتلایان به ویروس آنفلوانزای نوع A در کشورمان تا روز گذشته به 144 نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر کامران باقری لنکرانی گفت: با وجود ابتلای 144 نفر به بیماری آنفلوآنزای خوکی نوع A در ایران هنوز مرگ و میر ناشی از این بیماری در کشور مشاهده نشده است .

به گفته وزیر بهداشت، بیشتر مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی مسافرانی هستند که از خارج از کشور آمده اند.

آخرین آمار از ابتلا به این ویروس در جهان حاکی از آن است که در آمریکا تاکنون بیش از 5500 نفر به این بیماری مبتلا شده اند که 350 نفر از آنان جان باخته اند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها در اروپا هم اعلام کرد؛ فقط در 24 ساعت گذشته بیش از یک هزار و 420 مورد جدید آلودگی به ویروس آنفلوانزای نوع A در کشورهای اروپایی گزارش شده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٧

حشمت-الله-امیریمدیر مرکز سوانح و فوریت های پزشکی استان لرستان گفت: حشمت الله امیری شهردار خرم آباد پنجشنبه شب در سانحه رانندگی در محور خرم آباد به چگنی جان باخت. این سانحه میان یک دستگاه پژو 405 و یک دستگاه کامیون رخ داده که هنوز علت وقوع این حادثه مشخص نشده است. متاسفانه در این سانحه حشمت الله امیری شهردار خرم آباد و همسر وی در دم جان باختند و دو فرزند ایشان مجروح و به بیمارستان شهدای عشایر منتقل شدند.

دکتر ایرج عبدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: متاسفانه در این سانحه حشمت الله امیری شهردار خرم آباد و همسر وی در دم جان باختند.
وی اظهار داشت: همچنین دو فرزند شهردار خرم آباد مجروح و به بیمارستان شهدای عشایر این شهر انتقال داده شدند.
وی یادآور شد: این سانحه میان یک دستگاه پژو 405 و یک دستگاه کامیون رخ داده که هنوز علت وقوع این حادثه مشخص نشده است.
دکتر عبدی افزود: در حال حاضر ماموران و نیروهای این مرکز در حال انتقال اجساد هستند.
شهردار شهر خرم آباد روز 15 تیرماه گذشته در مراسمی با حضور استاندار و برخی مسوولان استانی و با حکم صادق محصولی وزیر کشور معرفی شد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٤
بروجرد نگین زاگرس و از شهرهای قدیمی ایران از دیر باز به جهت آداب و رسوم و انجام ورزشهای باستانی و بازیهای بومی زبانزد خاص و عام بوده است.
در گذشته مردم بروجرد همچون هر قوم و ملتی به بازی و سرگرمیهای خاص پرداخته و عرصه را برای حماسه و جنگ آماده می کردند به خصوص در ایام نوروز و فصل تابستان که این منطقه دارای طبیعتی زیبا و دل انگیز است و زمینه برای اجرای ورزشهای بومی مهیا می شد.
بازیهای سنتی و بومی این منطقه که یادگاری از گذشتگان و بزرگان بوده امروز به فراموشی سپرده شده و تنها نامی از انها در ذهن افراد میانسال بر جا ست.
"حسین حزین" یکی از نویسندگان بروجرد در کتاب تذکره خود به برخی بازیهای محلی و بومی بروجرد از جمله کفشک بازی، بقچه بازی، الچوب، گز کوی، تنجور، شاه شاهکی، دست بچاله، دار دارکنی، گروبندی یا شرط بندی، فنجان و گوی بازی، آهسته بیا آهسته برو، لنگران اشاره می کند.
امروز نام این بازیها که در گذشته هر کدام با هدف پرورش روح و جسم آدمی انجام می شد برای جوانان و نوجوانان منطقه نا آشناست و با وجود سایر وسایل سرگرم کننده از جمله ماهواره و تلویزیون این سنت و فرهنگ دیرینه کمرنگ شده است.
گذشته از ورزشهایی مانند فوتبال که سطح گستردگی آن در کشور زیاد است و روی کار آمدن ورزشهای نوینی مانند بیلیارد، راگبی ، دارت، گلف و پاراگلایدر اغلب جوانان و نوجوانان اوقات فراغت خود را در اجرای این گونه رشته های ورزشی می گذرانند.
شاید یکی ازدلایل کمرنگ شدن ورزشهای بومی درمیان مردم منطقه به ویژه جوانان و نوجوانان آشنا نبودن آنها با نحوه اجرای برگزاری ورزشهای بومی است.
یکی از شهروندان بروجرد انجام بازیهای محلی را در گذشته عاملی برای اتحاد و همبستگی هر چه بیشتر میان مردم دانست و گفت: انجام این بازیها شادی و نشاط فراوانی را برای مردم به ارمغان آورده و روحیه ای مطلوب را در آنها ایجاد می کرد.
"علی کاوند" افزود: بازیهای محلی بدون پرداخت هزینه در فضاهای طبیعی با شور و نشاط خاصی برگزار می شد.
وی در باره اجرای بازی "الچوب" گفت: در این بازی بازیکنان به دو گروه تقسیم شده و چوبهای فراوانی به اندازه حدود 10سانتی متر را آماده و دو سنگ را به فاصله ای اندک از هم روی زمین قرار می دادند.
وی گفت: گروهی از بازیکنان چوبها را یکی یکی روی دو سنگ قرار داده و با چوبی بلندتر به آن زده و پرتاب می کنند.
وی افزود: گروه دیگر از بازیکنان دورتر ایستاده و اگر بتوانند چوبهای پرتاب شده را بگیرند یک نفر از بازیکنان گروه پرتاب کننده بازنده محسوب می شوند.
یکی دیگر از شهروندان بروجرد یادآور شد: بازیهای محلی در گذشته به دلیل جذابیت فراوان مورد توجه گروههای سنی مختلف و مردان و زنان قرار می گرفت.
"روح الله پیرهادی" با اشاره به بازی "گزکوی" افزود: این بازی تا حدودی به گلف شباهت دارد با این تفاوت که در اجرای آن از وسایل طبیعی و قابل دسترس مانند چوب بلند و شی گرد یا مکعب استفاده می شود.
وی اظهار داشت: در این بازی بازیکنان به دو گروه تقسیم شده و یک گروه با چوب به شی مذکور زده تا جایی که در چاله ای که به این منظور آماده شده بود بیندازند که اگر در حین انداختن شی، چوب به پای یکی از بازیکنان گروه مقابل که مانع پرتاب بود برخورد می کرد آن گروه بازنده بودند.
بازیهای سنتی و بومی در کشور اکنون ما به فراموشی سپرده شده و این در حالی است که در کشور های اروپایی و پیشرفته با بر پایی مسابقات قهرمانی ورزشهای بومی ارزش خاصی برای گذشتگان خود قائل هستند.
وجود خطوط سفیدی که درکوچه ها توسط کودکان برای "لی لی بازی "کشیده شده، سنگهای صافی که به زحمت از میان نخاله های ساختمانی جدا و روی هم برای اجرای بازی "هفت سنگ " چیده شده و گوی های شیشه ای که در گذشته اصلی ترین بازی بود و هم اکنون زینت بخش نفت دان فانوسها ویا تنگ ماهی عید نوروز مادر بزرگ است ، نوید احیای ورزشهای بومی را می دهد.
"مجید باعزم" یکی از مربیان و پیشکسوتان امر ورزش در بروجرد بازیهای بومی را نشانه ای از تمدن غنی فرهنگی منطقه دانست وگفت: از آنجا که ورزشهای بومی کم خطر، نشاط آور، مهیج و بدون هزینه و امکانات قابل برگزاری است براحتی می توان آنها را در سطح مدارس و مقاطع تحصیلی مختلف به دانش آموزان آموزش داد.
مسوول هیات ورزشهای همگانی بروجرد نیز می گوید:متاسفانه ورزشهای بومی و محلی در کشور و شهرستان کمرنگ شده است.
"غلامعباس خردمند" افزود: هم اکنون این هیات ورزشی دارای انجمن "بومی و محلی" می باشد که اخیرا در بخش کودکان فعال شده و فعالیتهای خوبی از این انجمن مشاهده شده است.
وی اضافه کرد: ورزشهای بومی و محلی در استان لرستان و شهرستان بسیار گسترده و فراوان است و تعداد اندکی از افراد از روش اجرای این بازیهای آگاهی دارند.
وی اظهار داشت: این بازیها باید ابتدا به صورت مکتوب جمع اوری و در اختیار جوانان و نوجوانان قرار بگیرد تا بتوان در قالب انجمن ورزشهای بومی و محلی آنها را احیا کرد.
خردمند افزود:در حاشیه برگزاری اردوهای فرهنگی و تفریحی دانش آموزان می توان ورزشهای بومی و محلی را اجرا و با ارایه آموزشهای لازم به این قشر بستر لازم را برای احیای این فرهنگ دیرینه در آینده فراهم نماییم.  ایسنا
گزارش از آتوسا آزرم
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٤
نوه امام خمینی(ره) صبح روز گذشته از سفر چند روزه خود به پاکستان به تهران بازگشت و صبح امروز در جشن موسسه تنظیم و نشر آثار امام حضور یافت.

بر خلاف برخی اخبار که عنوان شده بود ایشان به خاطر عدم حضور در مراسم تنفیذ به خارج از کشور رفته‌، سفر حجت الاسلام سیدحسن خمینی به دلایل دیگری بوده است.

به گزارش پارلمان‌نیوز، بدین ترتیب سیدحسن خمینی با وجودی که روزگذشته در تهران بوده ترجیح داده همانند بسیاری از یاران امام خمینی(ره) از جمله آیت الله هاشمی رفسنجانی، حجج اسلام خاتمی، ناطق‌نوری و کروبی، مهندس میرحسین موسوی و دهها چهره دیگر در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد حاضر نشود.
 
 به مناسبت ایام معنوی و اعیاد مبارکه شعبانیه و سالگرد ولادت مسعود اسوه جوانان پاک باخته راه خدا حضرت علی اکبر(ع) و میلاد خجسته منتظر موعود، آخرین پناه ستمدیدگان و مظلومان عالم حضرت حجت بن الحسن المهدی(عج) مجلس جشنی با حضور یادگار گرامی امام حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حسن خمینی در موسسه تنظیم و نشر آثار امام(س) برگزار شد.

 


 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، در این مراسم که در فضای آکنده از عطر انتظار و نام امام خمینی(س) برگزار شد، پس از قرائت آیاتی از قرآن مجید، دکتر حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) با اشاره به ایام با سعادت ماه شعبان و با تبریک روز جهانی مستضعفان، فلسفه انتظار را دمیدن روح امید در دل های خسته منتظران دانست و از امام خمینی(س) با عنوان احیا کننده فرهنگ واقعی انتظار یاد کرد.


 

وی گفت: اگر از رویکرد امام به فلسفه غیبت و انتظار فاصله بگیریم، در دام اندیشه جهل و خرافه گرفتار می شویم.  

انصاری با بیان اینکه درک مفهوم غیبت، وظیفه خطیر مومنان و منتظران واقعی در مقابله و مبارزه با انحراف ها، کجی ها، ظلم ها و پلیدی ها است، خاطرنشان کرد: درک وظیفه مبارزه با آنچه که خلاف مسیر مکتب اهل بیت(ع) است و درک وظیفه حمایت از حرکت و راه کسانی که این مسیر را هموار می کنند، یک تکلیف سنگین برای همه ما  است.
وی خاطرنشان ساخت:  از خدواند می خواهیم عزت و سربلندی و عظمت نظام جمهوری اسلامی که میراث ماندگار امام عظیم الشأن است را به رغم مشکلات و مسائل و گرفتاری ها محقق گرداند و توفیق عمل به تمامیت وصایای امام و پیمودن تمام و کمال راه و منش ایشان را به همه مردم و مسوولان ایران اسلامی عطا فرماید.

قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در پایان این مراسم در گفت‌وگوی کوتاهی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، با اشاره به سفر اخیر یادگار امام به کشور پاکستان به تاسیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(س) در کراچی اشاره کرد و افزود: موسسه تنظیم و نشر آثار امام در آینده در نظر دارد ضمن ارتباط بیشتر با مسلمانان به ویژه شیعیان جهان از ظرفیت های وسیع اندیشه امام خمینی(س) در بسط فرهنگ انتظار در جهان معاصر استفاده نماید.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱۳

وزارت کار و امور اجتماعی اعلام کرد: نرخ بیکاری در 15 استان کشور تک رقمی است و استان خراسان شمالی با نرخ بیکاری 2/4 درصد، کمترین و لرستان با 5/19 درصد بالاترین میزان بیکاری را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده‌اند.
به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، روابط عمومی وزارت کار و امور اجتماعی اعلام کرد: استان‌های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، مازندران و یزد در چهار سال گذشته همواره دارای نرخ بیکاری تک رقمی بوده‌اند.
بر اساس گزارش نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در بهار سال جاری که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته است، استان لرستان با 5/19 درصد دارای بالاترین نرخ بیکاری در کشور است، نرخ بیکاری در این استان در زمستان سال گذشته 2/18 درصد گزارش شده بود.
بر این اساس نرخ بیکاری در فصل بهار به طور عام به دلیل رونق فعالیت‌های کشاورزی نسبت به سایر فصول کمتر است که این موضوع در استان‌های مازندران و گلستان که فعالیت بخش کشاورزی در آنها به دلیل شرایط منطقه‌ای بیشتر می‌باشد، مشهود است.
این آمار می‌افزاید نرخ تک رقمی بیکاری در سال‌های 1386 و 1387 به ترتیب در 12 و 14 استان کشور ثبت شده بود و در بهار امسال به 15 استان کشور تسری یافت.
در این گزارش استان چهار محال بختیاری با نرخ بیکاری 8/16 درصد، استان فارس با نرخ بیکاری 3/15 درصد و استان سیستان و بلوچستان با نرخ بیکاری 8/13 درصد بعد از استان لرستان در رتبه‌های دوم تا چهارم با بالاترین نرخ بیکاری در کشور قرار دارند.
براین اساس کاهش نرخ بیکاری در کشور مستلزم توسعه پایدار و موزون است و این امر تنها در صورت فراهم شدن شرایط توسعه در نقاط مختلف کشور میسر خواهد بود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٢
 

به گزارش واحد مرکزی خبر ، مراسم تنفیذ حکم آقای احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور دوره دهم با حضور شخصیت‌های سیاسی و کارگزاران نظام در حسینیه امام خمینی ( ره ) برگزار شد.

مراسم تحلیف آقای احمدی ‌نژاد نیز چهارشنبه 14 مرداد در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٢
 
اگر دادگاه متخلفین تشکیل نشود نه تنها عدالت بطور کامل صورت نگرفته بلکه خسارت دیگری به نظام جمهوری اسلامی وارد می شود و اشتباهات زنجیره ای ادامه می یابد و مانع استقرار آرامش در جامعه خواهد شد.

 
 
دکتر محسن رضایی در نامه ای به حضرت آیت الله هاشمی شاهردی خواستار رسیدگی به پرونده متخلفین حوادث اخیر همزمان با اغتشاشگران از سوی قوه قضاییه شد.
 
به گزارش "تابناک" متن این نامه که در سایت شخصی وی آمده به شرح زیر است:

حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی
ریاست محترم قوه قضاییه
با اهداء سلام

حوادث اخیر که موجب خسارات بزرگی به مردم و نظام جمهوری اسلامی گردید توسط دو گروه به وجود آمد. یک گروه اغتشاشگران و گروه دوم متخلفین که شامل افراد خودسر و مامورینی است که مقررات را زیر پا گذاشتند.

لذا دو نوع متهم و دو نوع دادگاه باید تشکیل شود. در غیر اینصورت عدالت و احقاق حق صورت نمی گیرد و ممکن است ناامنی هم پایان نیابد و آرامش به جامعه برنگردد. دادگاهی که تشکیل شده عمدتا به متهمین نوع اول اختصاص یافته است. لذا این سوال مطرح است که دادگاه دوم چه زمانی تشکیل می شود؟ و چرا نباید همزمان با دادگاه اول تشکیل شود؟

برای توضیح بیشتر لازم می دانم به این نکته اشاره کنم که در حوادث اخیر چهار گروه فعال بودند:

1- ماموران و نهادهای حکومتی که وظیفه برقرای نظم و امنیت را بر عهده داشتند. این گروه ضمن انجام وظیفه آسیب دیده و مجروحین و شهدایی هم داشته اند.

2- متخلفین از قانون و مقررات که به کوی دانشگاه حمله کرده اند و یا در خیابانها به مردم معترض، حمله ور شده اند یا در بازداشتگاهها، مقررات را زیر پا گذاشته و با متهمین و دستگیرشدگان برخوردهای غیر انسانی و غیر اسلامی داشته اند.

3- مردم معترض که با آرامش و سکوت درصدد بیان اعتراضات و خواسته های خودشان بوده اند که از سوی متخلفین و اغتشاشگران مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند که تعدادی از جان باختگان و شهدا از مردم هستند.

4- اغتشاشگران که در خیابانها به مردم و ماموران حکومتی و اموال عمومی حمله ور شده و خساراتی را وارد کرده اند.

گروههای اول وسوم یعنی مردم و ماموران دولتی که بیشترین آسیبها را دیده اند قربانی حوادث اخیر بوده اند و گروههای دوم و چهارم که متخلفین و اغتشاشگران بوده اند بیشترین آسیبها را وارد کرده اند.

بنابراین دو نوع دادگاه برای رسیدگی به این دو گروه اخیر باید تشکیل شود. دادگاه مربوط به اغتشاشگران و دادگاه مربوط به متخلفین.

ظاهرا دادگاهی که از دیروز تشکیل شده مربوط به متهمین به اغتشاش است و جای دادگاه متخلفین خالی است. این دادگاه باید به متخلفین زیر رسیدگی کند:

1- حمله کنندگان به کوی دانشگاه تهران و کلاسهای دانشگاه اصفهان.

2- عاملین ضرب و شتم دستگیر شدگان از جمله محسن روح الامینی.

3- عوامل ضرب و شتم مردم معترض و آرام در خیابانها.

البته اینکه پشت سر متخلفین و همچنین پشت سر اغتشاشگران چه کسانی بوده اند و مباشرت آنها به چه میزان بوده است نیز باید رسیدگی شود که آن هم می تواند در همین دادگاه ها صورت گیرد.

ولی اگر دادگاه دوم تشکیل نشود نه تنها عدالت بطور کامل صورت نگرفته بلکه خسارت دیگری به نظام جمهوری اسلامی وارد می شود و اشتباهات زنجیره ای ادامه می یابد و مانع استقرار آرامش در جامعه خواهد شد.

امروز جامعه ما هم به امنیت نیاز دارد و هم آرامش. اقتصاددانان ما معتقدند هر چه دیرتر امنیت و آرامش به جامعه برگردد میلیونها تومان به اقتصاد ملی و رفاه جامعه آسیب وارد خواهد کرد.

قوه قضاییه در چنین شرایطی است که می تواند به عنوان مدعی العموم دادگاه دوم را تشکیل و متخلفین را به دادگاه بکشاند.

محسن رضایی

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱۱

 

به نوشته روزنامه ایندیپندنت نیروهای امنیتی عراق توانسته اند پادگان نظامی اشرف را که دران 3500 عضو سازمان مجاهدین خلق حضور دارند، به شکل قابل توجهی تحت کنترل خود در آورده اند.

این روزنامه می نویسد در جریان تصرف این پادگان که در 80 کیلو متری بغداد قرار دارد، 8 نفر کشته و 400 تن زخمی شده اند.

به نوشته این روزنامه نیروهای امنیتی عراق سه روز پیش به پادگان اشرف حمله کردند، پادگانی که 19 مایل مربع مساحت دارد. هدف از این عملیات بر افراشتن پرچم عراق در داخل آن بود.

در حالیکه اعضای این سازمان در سال 2003 خلع سلاح شده بودند، اما اعضای این سازمان به مقابله با نیروهای پلیس پرداختند که دو تن از کشته ها به نیروهای پلیس عراق تعلق دارد. سلاح های پیشین این سازمان شامل تانک و سلاح های سنگین بود.

برنامه کنترل پادگان اشرف با انتقال مسئولیت امنیت شهرها از نیروهای امریکایی به دولت عراق آغاز شده است.

این روزنامه می نویسد نظامیان امریکایی از این پادگان و اعضای سازمان حمایت می کرد. این حمایت به دلیل این بود که منبع اطلاعاتی خوبی در مورد آنچه در ایران می گذرد، بودند.

منابع عراق ادعا می کنند که سازمان سیا ارتباط مستقیمی با سازمان مجاهدین خلق که امریکا انها را تروریست می داند، ندارند. اما با این سازمان از طریق رابطین مستقل در تماس هستند. افرادی که بازگشته اند ولی همچنان با  سازمان های خود در ارتباط هستند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۱٠

عطریانفر

یکی از متهمان پرونده اغتشاشات اخیر درجلسه دادگاه با بیان اینکه "اینجا آمده ام خود را بشکنم و بگویم عضو نظام هستم" گفت: دو اصل مهم ولایت فقیه و نظام اسلامی بی رحمانه مورد هجمه برخی گروه ها و جریانات حزبی قرار گرفت.
ابطحی: هنوز عضو نظام ام، خوشحالم
عضو مجمع روحانیون مبارز تصریح کرد: اینکه بنده این شجاعت را پیدا کردم که دیدگاه‌های خود را بگویم خوشحال هستم؛ توهماتی که موسوی از ابتدا داشت و پس از انتخابات به صورت امروزی درآمد، مهمترین این توهمات را می‌توان اعلام پیروزی خود توسط موسوی دانست و از آن بدتر پس از دیدن فاصله 11 میلیونی رای، باز هم وی روی تقلب تاکید کرد.
 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۸
با توجه به اینکه در هر ساعت، حدود نیم میلیون نفر در جهان مشغول سفر هوایی هستند، زمینه بسیار مناسبی برای شیوع این بیماری جدید وجود دارد.درهمین رابطه، باراک اوباما رییس جمهوری امریکا نیز ضمن ابراز نگرانی از شیوع این بیماری خواستار مقابله هرچه سریع‌تر برای جلوگیری از همه گیرشدن ویروس آنفولانزای خوکی شد.
با توجه به شیوع شدید آنفولانزای خوکی در جهان، سازمان بهداشت جهانی درجه هشدار مربوط به آن را افزایش داد.

به گزارش فردا از لندن، در پی شیوع گسترده آنفولانزای خوکی در جهان و افزایش تلفات آمار آن، بنابر تصمیم اتخاذ شده در جلسه کارشناسان ویژه سازمان بهداشت جهانی در ژنو سوئیس، درجه هشدار و احتمال ابتلا به این بیماری از درجه 3 به درجه 4 ارتقا یافت.

جدول مورد استفاده سازمان بهداشت جهانی خطر گسترده بیماری های واگیردار در سطح جهانی را از 1 تا 6 درجه بندی کرده است که هشدار درجه 6 به معنی قابلیت انتقال سریع عامل یک بیماری و انتشار آن در دست کم دو منطقه در جهان است.

با توجه به اینکه در هر ساعت، حدود نیم میلیون نفر در جهان مشغول سفر هوایی هستند، زمینه بسیار مناسبی برای شیوع این بیماری جدید وجود دارد.

به نوشته بی بی سی، آنفولانزای خوکی، بیماری است که خوک ها آن مبتلا شده ولی بدلیل تشابه ساختار بدن انسان با خوک، انسان ها نیز به آن دچار می شوند.

راه انتقال این بیماری از طریق هوا و مجرای تنفسی است.

گفتنی است که این بیماری ارتباطی با تماس نزدیک به خوک و یا حتی خوردن گوشت خوک در کشورهای غربی ندارد؛ از این رو احتمال شیوع آن در دیگر نقاط جهان نیز منتفی نیست.

چگونه مراقبت کنیم؟

آنفولانزای خوکی همانند دیگر انواع سرماخوردگی می باشد؛ به شدت توصیه می شود که مکررا دست های خود را به خوبی با آب و صابون و یا هر ماده تمیز کننده استاندارد دیگری بشوئید.

تا کنون، تحقیقات در مورد نحوه انتقال این ویروس تکمیل نشده است؛ با این حال از هرگونه تماس با افرادی که سرما خورده اند جلوگیری کنید.

تنها راه جلوگیری از سرایت این بیماری، انجام و تشدید مراقبت های لازم است.

علائم

این آنفولانزا همانند دیگر سرماخوردگی، همراه با سردرد، گلودرد،کوفتگی عضلانی، درد مفاصل، تب و لرز و گاها تهوع و اسهال می باشد.

این بیماری در صورت اقدام به موقع، قابل درمان است و سازمان بهداشت جهانی نیز داروی «تامی فلو» را برای آن تا کنون پیشنهاد کرده است.

به نوشته گاردین، مرکز این بیماری در مکزیک بوده است و عمده افرادی که از مکزیک بازگشته آن، تحت مراقبت قرار گرفته اند.

152 کشته، موارد مشکوک فزاینده

تا کنون، 1995 نفر در مکزیک مشکوک به این بیماری هستند که 26 نفر آنان به طور قطعی آنفولانزای خوکی گرفته اند. 152 نفر نیز در مکزیک جان خود را از دست داده اند.

هم چنین 3 نفر در گواتمالا،12 نفر در کلمبیا، 1 نفر در پرو،2 نفر در برزیل، 8 نفر در شیلی، 1 نفر در آرژانتین در میان کشورهای آمریکای لاتین، مشکوک به آنفولانزای خوکی هستند.

در ایالات متحده آمریکا نیز 17 نفر تحت مراقبت هستند و 64 نفر به آن مبتلا شده اند. 6 نفر نیز در کانادا به این مریضی گسترده دچار شده اند.

در انگلستان نیز 2 نفر قطعا آنفولانزای خوکی گرفته و 21 نفر تحت مراقبت هستند.

در میان دیگر کشورهای اروپایی نیز، 4 نفر در ایرلند، 5 نفر در فرانسه، 40 نفر اسپانیا، 1 نفر در یونان،  12 نفر در دانمارک، 13 نفر در سوئد، 5 نفر در چک، 5 نفر در آلمان در قرنطینه به سر می برند.

هم چنین 2 نفر نیز در اسپانیا آنفولانزای خوکی گرفته اند.

دو نفر نیز در سرزمین های اشغالی به این مرض مبتلا شده است و یک نفر تحت مراقبت به سر می برد.

111 نفر نیز در استرالیا مشکوک هستند. 11 نفر نیز در نیوزیلند به این آنفولانزای گسترده دچار شده اند و 43 نفر نیز به آن مشکوک هستند.

در مجموع تا کنون، آنفولانزای خوکی به 21 کشور سرایت کرده است.

در عین حال، برخی از کارشناسان گفته اند که توجه به کسانی که نشانه های آنفلوآنزای خوکی را نشان می دهند چندان فایده ای در جلوگیری از شیوع این بیماری ندارد زیرا این عوارض آنفلونزای خوکی مدتی پس از ورود ویروس عامل بیماری به بدن شخص مبتلا، قابل مشاهده و تشخیص است.

اقدامات بعمل آمده

اکثر فرودگاه های جهان به ایجاد قرنطینه اجباری روی آورده اند.

به گزارش فردا از بی بی سی، در آلمان، اقداماتی برای معاینه مسافران مظنون به ابتلای به آنفلوآنزای خوکی در فرودگاه بین المللی فرانکفورت به اجرا گذاشته شده و فرانسه نیز تدابیر مشابهی را در فرودگاه شارل دوگل اتخاذ کرده است.

کشورهای شرق آسیا، که مراکز اصلی بروز بیماری های سارس و آنفلوآنزای مرغی در سال های اخیر بوده اند، به خصوص در مورد شیوع آنفلوآنزای خوکی احساس نگرانی می کنند و هشدارهای سازمان بهداشت جهانی را به دقت مورد توجه قرار داده اند.

سنگاپور، تایلند، ژاپن و فیلیپین با استفاده از دماسنج های مخصوص، مسافرانی را که از منطقه آمریکای شمالی به این کشورها وارد می شوند تحت معاینه قرار می دهند و کره جنوبی و اندونزی نیز گفته اند همین شیوه را به کار خواهند گرفت.

هنگ کنگ و تایوان، همراه با روسیه، اعلام کرده اند که مسافران بازگشتی از مناطق آلوده را در قرنطینه قرار می دهند و دولت چین نیز از کسانی که ظرف دو هفته اخیر دارای عوارض بیماری آنفلوآنزا بوده اند خواسته خود را به مراکز درمانی معرفی کنند.

درهمین رابطه، باراک اوباما رییس جمهوری امریکا نیز ضمن ابراز نگرانی از شیوع این بیماری خواستار مقابله هرچه سریع‌تر برای جلوگیری از همه گیرشدن ویروس آنفولانزای خوکی شد.

خوش بختانه تا کنون، موردی از این بیماری در کشور ما گزارش نشده است؛ با این وجود و با توجه به شیوع گسترده آن، طبیعی است که مسئولان بهداشتی کشور همانند مورد آنفولانزای مرغی، تدابیر لازم را اندیشیده اند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٧
به گزارش ایلنا متن کامل این نامه به این شرح است:
جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
سلام‌علیکم؛
ملت ایران پس از حضوری بی‌همتا و افتخارآفرین در انتخابات ریاست جمهوری دهم در روزهای اخیر، با حیرت شاهد حوادثی خارج از تصور هستند. در این کوتاه برآنیم تا درد دل‌های مردم، رنج‌نامه حامیان و دغدغه‌های دلسوزان را با شما در میان بگذاریم.
جناب آقای احمدی‌نژاد حتماَ می‌دانید که دلیل اقبال به حضرتعالی، برافراشتن پرچم احیاء گفتمان امام (ره) و انقلاب، تبعیت از ولایت فقیه و پیگیری مسیر خدمت‌رسانی صادقانه به خلق خداست. بی‌شک در موج شبهه‌افکنی‌های ایام رقابت‌های انتخاباتی، اگر نبود تدبیر رهبر معظم انقلاب برای شفاف‌سازی و ایجاد فضای رقابتی عادلانه و مساعی معظم‌له بر حق مسلم مردم که همانا دانستن همه حقایق است. قطعاَ انتخابات‌ چه به لحاظ پرشماری حضور مردم و چه به لحاظ نتیجه آن مسیر دیگری را طی می‌کرد. اما آنچه امروز شاهد آن هستیم همگان را بهت زده کرده است.
آقای رئیس‌جمهور بارها عنوان داشته‌اید که از میان گروه‌های سیاسی برنخواسته‌اید، سری به جمع اعضای فعال ستادهای انتخاباتی خود بزنید تا روشن شود هنوز برای آنان تفهیم نشده که چگونه دستور صریح رهبری در مورد عزل معاون اول حضرتعالی یک هفته بی‌پاسخ ماند و یا پاسخی که پس از انتشار نامه دریافت شد، این پرسش برجاست که چگونه باز هم ایشان عزل نمی‌شوند، ولی برخی وزراء به دلیل اعتراض به تعلل در اجرای دستور مقام ولایت توبیخ و عزل می‌شوند.
آقای دکتر، نامه خود را به مقام معظم رهبری بار دیگر مطالعه فرمائید تا دقیقاَ متوجه شوید چرا حامیان شما در ستادهای انتخاباتی امروز با دلی شکسته و چشمانی پراشک انگشت تعجب به دندان گرفته‌اند. آیا آمادگی دارید در میان آنان حاضر شوید و ناگفته‌ها را از چشمان آنان بخوانید.
جناب آقای احمدی‌نژاد چنانچه دقت فرموده باشید، رهبر معظم، صلاح شما را در این دیدند که با عقلانیت سیاسی مصالح خود را تشخیص داده و مانع سرخوردگی حامیان شوید و بدین ترتیب آب به آسیاب دشمنان خارجی و برخی معاندین داخل نریزید و زمینه‌های بروز اختلافات جدید را فراهم ننمایند. اما به نظر می‌رسد با انتخاب جناب آقای مشایی به سمت ریاست دفتر رئیس‌جمهور این دغدغه‌ها را برطرف ننموده باشید و باز هم مصالح خود را در نظر نگرفته باشید.
آقای دکتر؛ ظاهراَ امروز شما تمایل دارید متکلم وحده باشید و صدای کسی را نشنوید. لذا به عنوان وظیفه شرعی، انقلابی و قانونی، خود را موظف می‌دانیم که صدای مردم را به شما برسانیم.
آقای دکتر ؛ جداَ می‌خواهیم که ولایت‌پذیری خود را ثابت نمایید. مردم ما با ولایت عهدی دیرین دارند وخارج از این مدار با هیچ‌کس عهد اخوت نبسته‌اند. و تجربه نشان داده کسانی که ابتدا به هر بهانه‌ای زاویه محدودی با علمای دین پیدا می‌کنند ،سرانجام تشکیل هسته‌ای از فرقه‌های انحرافی را پایه می‌گذارند. ما جداَ نمی‌‌خواهیم حضرتعالی خدای نکرده از ریشه‌های آراء خود غافل شده و ماجرای آقای مصدق در رویارویی با روحانیت، توهم استظهار به رای ملت که در اوان انقلاب نیز توسط بنی‌صدر تکرار شد برای شما هم پیش آید.
جناب آقای احمدی‌نژاد انتظار ملت ایران توجه ویژه حضرتعالی به جایگاه علمای دینی است. حتماَ واقف هستید که انقلاب اسلامی بر موج دین‌خواهی مردم ایران به ثمر نشست که شاخص آن تبعیت از قائد بزرگ امام خمینی (ره) بود و امروز معیار آن تبعیت محض از مقام عظمای ولایت است. لذا در فضایی که به دنبال اقدام خارج از مصلحت جنابعالی در نصب معاون اول رئیس‌جمهور فراهم شده و موجی از شبهه‌ها و مسائل انحرافی توسط مخالفین شما دان زده می‌شود، از شما می‌خواهیم نسبت خود را با ولایت فقیه به عنوان جوهر ساختاری جمهوری اسلامی مشخص نمایید.
آقای رئیس‌جمهور همانگونه که بیش از این نیز در نامه خصوصی به حضرتعالی نگاشته بودیم، دغدغه دلسوزان نظام حرکت‌های بدون بصیرت است که امروز پیامدهای آن را شاهد هستیم.
اگرچه ذکر این نکته تکرار مکررات است، لیکن جا دارد توجه جنابعالی جلب شود که استمرار حمایت ملت از شما منوط به بازسازی فضای اطاعت بی‌قید و شرط از ولایت‌فقیه است و خروج از این مسیر پیامدهای ویژه خود را در پی خواهد داشت.
آقای رئیس‌جمهور میزان حمایت ملت ایران از مسوولین به نسبت تبعیت آنها ازولی‌فقیه است.
جناب آقای احمدی‌نژاد؛ مطالبه دیگر مردم از شما پس از اطاعت مطلق از ولی‌فقیه کارآمدی بیشتر دولت است که خود شما بارها و بارها بدان تاکید کردید و بی‌شک کارآمدی دولت دهم در گرو تدبیر در فضای بی‌تنش و امیدبخش و توام با سعه‌صدر مناسب مقام و مسوولیت است. و این مهم در گرو بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های کشور است.
لذا مطمئن باشید، دوستان شما و همان‌هایی که در انتخابات سینه سپر کردند، ملت ایران و تمامی اصولگرایان، اینک رفتارهای جنابعالی را با دقت و حساسیت با دو شاخص تبعیت مطلق از رهبری انقلاب و کارآمدی تعقیب می‌نمایند.
جامعه اسلامی مهندسین
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٦
بدنبال اظهارات تند حجت الاسلام ذوالنور علیه همسر شهید حمیدباکری و پاسخ وی، عزت الله ضرغامی در روزنامه جام جم به دفاع از همسران شهداپرداخت.عزت اله ضرغامی

در این مقاله که با عنوان"برای همسر حمید" منتشر شده آمده است:

از جنگ و قصه‌های آن گفتن، آن هم این موقع بلاخیز و نیز وقت بلاسوز چه حکایتی است؟

وقتی که با چشمی اشک و دیگری خون، غم‌نامه جانسوز همسری از تبار یاران شهید را می‌خوانم دلم سخت طوفانی است و چشمانم بارانی. شب‌های پادگان الله‌اکبر، شب‌های دو‌کوهه، غروب‌های گلف و زمین داغ و آسمان پر از فتنه و ذهن پر از تلواسه‌های دائم ماندن و یا رفتن یاران. چه کسی پناه آن جان پناهان بود. آن غزل‌واره‌های ناب مردانگی و بی‌نیازی که بودن را عزت بخشیدند و خوشنام و گمنام رفتند تا میراث‌خواران منفعت‌طلب و ناآگاه و زشت‌گو بر شما بتازند و فکر کنند که لب ریخته‌هاشان نصاب بهشت است و جهنم.

تبار شما را می‌شناسم از مهدی و حمید باکری و همت و خرازی و صیاد شیرازی تا بروجردی و کاظمی و باقری و متوسلیان و داوود کریمی و تا ... و کیست که به این مدعیان بگوید کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها؟! و بی‌اختیار یادم افتاد که در قحط سال هیزم، انقلابیون که پایشان کنار شومینه هنگام صرف قهوه عصرانه سوخت در پایان قائله مستنطق ما شدند که هنگام انقلاب کجا بودند؟ و این حکایت روایت تاب‌سوز همه دوران‌ها بوده است و انگار بنا است بماند.

با بغض می‌پرسم حال شما در شب عملیات کدام بود. عشق آمیخته با ترس و یا بیم ممزوج با کمال‌طلبی و استعلاجویی و چه کسی می‌داند حال شما همسران شهدا کدام بود؟ شما یاران شهدا که داغ شقایق دیده‌اید.

کدام حالت وصف شما بود ای زینبیان زمانه در هنگامه عملیات والفجر، محرم، مسلم تا مرصاد و کدام خواهد بود تا چه می‌دانم در چه روزی و عملیاتی دیگر.

اینک چه شده که درد و داغ شما را و ناله‌تان را به آسمان برده‌اند و چنان به خشم‌تان آورده‌اند که به درد می‌نویسید «من همسر شهید باکری هستم.»

مگر آفتاب، مگر آب، مگر آبرو باید از خود بگوید.

آن‌گونه که همت را و حمید و متوسلیان را می‌شناسم اینان را یادم نمی‌آید. کجای جنگ و چه وقت جنگ بوده‌اند. این صداهای مبهم چیست که تا این هنگام عمر به گوشم نرسیده‌اند، من که در غروب فاو می‌خواندم: عصر عاشورا زینب کبری می‌دهد ما را درس جانبازی.

شهادت می‌دهم به یا زهراهای مطهر و عطر معطر جنگ که اگر شما نبودید یاران ما که جهان تنگشان بود چنین شیراوژن به جبهه خصم نمی‌شتافتند و این‌که می‌گویند اگر یاران رفتند زندگی را زمین بگذارید چه حرفی است اینان مگر جوکیان هندند که می‌گویند اگر مرد از دار دنیا رفت زن هم باید بمیرد و ...

بدا به حال ما که ماندیم و دیدیم روزگار پوستین وارونه پوشیدن احکام و مسلمات دین از سوی جماعتی طلبکار و مدعی تا از راه رسیده که بر همسران یاران ما بی‌محابا می‌تازند.

باشید سرافراز به نام، بمانید در مسیر تابناک اسلام ناب محمدی (ص) راه منیر یارانمان را همچنان سربلند، شجاع و فاطمی ادامه دهید که می‌دهید. به همین سادگی
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٦
 
در زمانی نه چندان دور در گوشه گوشه شهر بروجرد صدای دلنشن چکش ورشوسازان و نوای موزون آن حکایت از تلاش و تولید بود.
تولیدی که نه تنها نیاز بروجرد و ایران و حتی علاقمندان آن سوی مرزها را شامل می شد. زمانی حتی اروپاییان که خود تولید کننده ورق ورشو بودند از مشتاقان ورشوی چکشی بروجرد به شمار می آمدند.
هنرمندان مشغول به کار در این هنر با رقابتی که با یکدیگر داشتند در شکل دادن به ورق ورشو و ساختن ظروف زیبا از هم پیشی می گرفتند و این ابزار و ظروف امروز زینت بخش هنرکده ها و موزه ها و منازل هنرشناسان در سراسر دنیا است.
آثار چکشی ورشویی که هر یک دنیایی از ظرافت و هنر را در خود نهفته دارد بیانگر فرهنگ و آداب و رسوم و طرز تفکر و خلاقیت و توانایی سازنده آن می باشد.
درباره تاریخچه هنر صنعت ورشوسازی در ایران، نظرهای گوناگونی وجود دارد، نقل می کنند که در عصر قاجار تعدادی از مسگران ماهر اصفهان، بروجرد، دزفول و چند شهر دیگر جهت آموختن فن ورشوسازی به روسیه اعزام شدند.
این عده پس از آموختن این هنر در بازگشت به وطن، با دایر کردن کارگاههایی، ساخت وسایل ورشویی را آغاز کردند.
برخی دیگر برآنند که از قدیم ساخت وسایل ورشویی وجود داشته است، ولی تعداد آنها بسیار کم بود.
بر اساس اسناد موجود استادان بروجردی قبل از آنکه از ورشو استفاده کنند با ورق زرد رنگ برنج وسایل مورد نیاز مردم آن روزگار را می ساختندو چون ورشو سازان برای اولین بار از ورق ورشو برای ساخت جای جوهر و دوات خطاطی استفاده می کردند که به آنها "دوانگر" می گفتند.
به استناد برخی متون، کار ساخت اسباب خانه از این فلز از زمان سلجوقیان و صفویان رواج داشته و در زمان قاجار این هنر به اوج رسیده است.
به هر حال یکی از پررونق ترین صنایع در شهر بروجرد طی سالیان متمادی تهیه اسبابی بود که از جنس ورشو ساخته می شد.
ورشو فلزی است سفید رنگ و نقره مانند که آلیاژ آن 20 درصد نیکل، 35 درصد روی و 45 درصد مس است، به خوبی ذوب و به آسانی قالب گیری می شود.
این فلز به صورت ورق از کشورهای آلمان و لهستان به ایران وارد و به علت جلا و درخشندگی زیاد و مقاومت طولانی در مقابل پوسیدگی به «ژرمن سیلور» مشهور شده بود.
هنرمندان بروجردی با استفاده از فن چکش کاری و خم کاری که با دستگاه های ساده و نیروی بازوی هنرمند میسر بود، آثاری فلزی از ورق های ورشو خلق می کردند و ظروف بسیاری نظیر سینی، دیس، بشقاب، قاشق و چنگال، سماور ذغالی، قوری، زیر سماوری، چای دان، قندان، استکان، گلاب پاش، آفتابه لگن، سرمه دان و وسایلی که معمولا در جهیزیه دختران جوان یافته می شد، می ساختند.
از اساتید ورشو سازی بروجرد می توان ملا مهدی، حاج عبدالوهاب، محمد رحیم میناگر، باقر حق شناس و خاندان هنرور و رئوفیان و میناگر را نام برد .
با ورود انواع کالاها و لوازم و ظروف خانگی ارزان قیمت از جنس چینی و ملامین و پیرکس این هنر و ظروف به فراموشی سپرده شده و تنها از آنها برای تزیین خانه استفاده می شود. ایرنا
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٥

خبرگزاری میراث فرهنگی_ فرهنگ و هنر_ منزل شخصی سیدعبدلله بهبهانی در محله "سرپولک تهران" واقع در سه راه سیروس، درحال ویرانی است و هم‌اکنون بنابر شواهد موجود چند نفر از افاغنه مقیم تهران در آن به سر می‌برند.

شهریار بهبهانی، از نوادگان سیدعبدالله بهبهانی، در گفتگو با خبرگزاری میراث فرهنگی، ضمن بیان این خبر گفت:« همه اسناد و مدارکی را که من از ایشان به جا مانده، من در طول سالهای اخیر جمع‌آوری کرده‌ام. از این میان تعدادی به نامه‌های ایشان و تعدادی به سندهایی مرتبط می‌شود. البته بیشتر این اسناد رسمی و مربوط به دعاوی حقوقی هستند."

وی با بیان اینکه قصد دارد برخی از این اسناد را که جنبه تاریخی-سیاسی دارد منتشر کند، افزود:« منزل آقای بهبهانی که توسط پدر وی آیت‌الله سیداسماعیل بهبهانی در سه راه سیروس، نبش بازار آهنگرها و در کوچه بهبانی واقع شده است، منزلی بود در چند بلوک که قبلا با هم در ارتباط بودند و هم‌اکنون از هم جدا شده اند. مسجدی که وی ساخته بود هنوز برپاست، اما خانه به طور متروکه وجود دارد.»

نتیجه پسری آیت‌الله بهبهانی ضمن بیان آنکه "اینکه هنوز این خانه تخریب نشده، جای خوشحالی‌است؛ گفت:« به دلایلی خانه از دست خانوارده بهبانی خارج شد و اگر تلاش مهدی چمران_ عضو شورای شهر_ نبود، احتمال تخریب این مکان بسیار بود.»

وی افزود:« خانواده چمران از آنجاییکه اهل این محل بودند، این خانه را خوب می‌شناسند و مهدی چمران تلاش کرد تا از تخریب این خانه جلوگیری کند تا تبدیل به برج یا پاساژ نشود.»

شهریار بهبانی در پاسخ به اینکه "چه فعالیتی برای جلوگیری از تخریب این مکان انجام شده "، گفت:« چنانچه پیشتر گفتم، خانه به دلایلی از دست خانواده بهبانی خارج شده و در نتیجه ما نمی‌توانیم هیچ کاری در این مورد انجام دهیم. هم‌اکنون چند افغانی در این خانه زندگی می‌کنند که حتی اجازه نمی‌دهند تا ما وارد خانه شویم. این یک اشتباه فرهنگی بوده و امیدوارم تا دیر نشده، فکری در این مورد شود.»
سیدعبدالله بهبهانی مجتهد و از رهبران روحانی نهضت مشروطیت ایران در سال 1256 ق در نجف متولد شد. پدرش سیداسماعیل به قولی در 1229 ق در بهبهان به دنیا آمد و پس از طی دروس مقدماتی در زادگاهش به نجف رفت و از محضر استادانی چون شیخ مرتضی انصاری، صاحب «جواهر» و شیخ حسن آل کاشف الغطاء بهره گرفت و در 1287 ق به درخواست ناصرالدین شاه به تهران آمد و به تدریس علوم دینی و امامت جماعت پرداخت و ظاهراً مقلدانی نیز داشت.
سیداسماعیل بهبهانی ساختن منزلی را بعدها در اختیار پسرش قرار گرفت، چهار سال قبل از مرگش یعنی در سال 1291 ق به پایان برد. وی همچنین مسجد بهبهانی را در نزدیکی این خانه نیز بنا کرده است

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٤

سید حمید علوی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سال گذشته تنها سه میلیارد ریال زکات در لرستان جمع آوری شد و برای 164طرح عمران روستایی هزینه شد.
وی مهمترین دلیل کاهش درآمد زکات استان در سال گذشته را خشکسالی و عدم پرورش محصولات زراعی مرغوب عنوان کرد.
وی با بیان اینکه امسال تاکنون پنج میلیارد ریال زکات در استان جمع آوری شده است اظهار داشت: طرح جمع آوری زکات تا مهرماه ادامه دارد.
علوی گفت: امسال با توجه به افزایش امکانات و در اختیار داشتن نیروی انسانی بیشتر و کاهش اثرات خشکسالی، پیش بینی می شود 10میلیارد ریال زکات در استان جمع آوری شود.
وی یادآور شد: اجرای 200طرح عمران روستایی، با زکات جمع آوری شده امسال پیش بینی شده است

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/٤
من به شهادت اطرافیانم در همه حال با حمید باکری زندگی می کنم و هنوز هم به حرف و سفارش او عمل می کنم و فقط از او حساب می برم و او را بهترین هدیه خداوند در زندگی خود می دانم. عشق حمید و عشق فرزندان او معامله یی است که در مقابل همه دنیا و مافیها کرده ام و واقعاً تاکنون از این معامله پشیمان نیستم و همین ها باعث می شود بتوانم این دنیایی را که هیچ وابستگی به آن ندارم، تحمل کنم. نمی دانم این آقایان و امثالهم این واژه ها را درک می کنند؟،
همسر شهید حمیدباکری با نگاشتن مطلبی به ادعاهای مطرح شده از سوی حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری که جانشینی ولی فقیه در سپاه پاسداران را عهده‌دار است پاسخ داد.

به نوشته اعتماد بخشی از این پاسخ به شرح زیر است:

زندگی حمید، من و بچه هایم ذره یی کوچک از یک تفکر بزرگ بود که تنها سرمایه اش صداقت، راستی و درستی بود. من یک شاهد هستم و امین همسر شهیدم بودم. بعد از شهادت حمید مخصوصاً بخش فرهنگی نظام از ما همسران شهدا توقع داشتند که باید برای انقلاب زینب وار عمل کنیم. من هیچ وقت زینب نبودم اما از باب امانت آنچه می دانستم گفتم و تا همین چند وقت پیش دائماً به هر مناسبتی فیلم مصاحبه هایم از تلویزیون پخش می شد و آقایان بسیج، گفته های مرا مرتب به صورت کتاب و سی دی در اختیار نسل جوان قرار می دادند. تا شش ماه قبل من خانم باکری بودم. تا آنکه آن خاطراتی که نباید گفته می شد را نیز گفتم و مقبول نیفتاد، و من را نیز به دایره غیرخودی ها فرستادند، الهی شکر که خوب زندگی کرده ام و جرم دیگری برایم پیدا نکرده اند. آنچه آقای ذوالنوری مرا به آن متهم می کند یک عمل شرعی است که البته من موفق به انجامش نشده ام،

من به شهادت اطرافیانم در همه حال با حمید باکری زندگی می کنم و هنوز هم به حرف و سفارش او عمل می کنم و فقط از او حساب می برم و او را بهترین هدیه خداوند در زندگی خود می دانم. عشق حمید و عشق فرزندان او معامله یی است که در مقابل همه دنیا و مافیها کرده ام و واقعاً تاکنون از این معامله پشیمان نیستم و همین ها باعث می شود بتوانم این دنیایی را که هیچ وابستگی به آن ندارم، تحمل کنم. نمی دانم این آقایان و امثالهم این واژه ها را درک می کنند؟،

من از منظر مردم صادق، خانم باکری هستم و خواهم بود این خانم باکری بودن مثل دیدگاه آقایان برای من هیچ نفع دنیایی ندارد و نخواهد داشت. هرگاه حرفی به درستی و از سر وظیفه می زنم زندان دنیا برایم تنگ تر می شود. اما این آقایان برای دنیایشان حرف می زنند، در حالی که آخرت شان را از دست می دهند،

من نه به عنوان همسر شهید باکری بلکه از جانب همسران شهدا چه آنها که ازدواج کرده اند و چه آنها که نکرده اند، معتقدم به امثال این آقایان باید گفت آیا همسر شهیدی که ازدواج کرده است دیگر وابسته به شهید نیست؟ آیا این توهینی به خانواده شهدا نیست؟ آیا همسران شهدایی که فرزندان آنها را بزرگ کرده اند، دیگر اعمال و گفتارشان قابل اعتنا نیست، شهید یک ارزش است و هیچ همسر شهیدی از این ارزش جدا نمی شود. شاید آقای ذوالنوری با از دست دادن شهدا، نسبتی بین خود و آنها نبیند، اما خانواده های شهدا و همسران شان حتی آنها که ازدواج کرده اند خود را متعلق به شهدا می دانند و به تاسی از زینب کبری وظیفه و تکلیف خویش را ادامه رسالت شهدا می دانند، چه به مذاق بعضی ها خوش بیاید و چه نیاید.

وقتی در جمهوری اسلامی افرادی در لباس روحانیت گاهی به اسم قربانی، گاهی به اسم ذوالنوری به راحتی ضداخلاقی ترین و ضد و نقیض ترین رفتارها را نشان می دهند، نمی دانم چگونه برای فرزندانم توجیه کنم. امثال این آقایان در رفتار و کردار و گفتارشان دچار تناقض هستند. این آقا حتی اسمش نیز با عملش در تضاد است چون ظاهراً ایشان صاحب تاریکی ها هستند و نه نور. و اصرار دارند این تاریکی ها را با دیگران تقسیم کنند، چون گناه آشکار انجام می دهند. ای کاش ایشان به فرموده علی(ع) پیش از حرف زدن کمی تحقیق می کردند تا در گرداب دروغگویی اطرافیان شان گرفتار نشوند. من می خواستم از ایشان به دادگاه ویژه روحانیت شکایت کنم ولی امید به اجرای عدالت در جو کنونی ندارم. ایشان را نخواهم بخشید و به خدا خواهم سپرد. به قول حمید «بو قیامتین دردینه یی یر»غاین به درد قیامت می خوردف.

بهتر است آقای ذوالنوری و امثال شان برای روز قیامت خود از خداوند متعال و رسول گرامی به خاطر کلماتی که بر زبان رانده اند طلب بخشش و در رسانه ها از همه همسران معظم شهدا عذرخواهی و طلب حلالیت نمایند. گرچه یقین دارم بعضی ها به علت دور بودن از رحمت الهی هرگز چنین توفیقی را نخواهند یافت.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۳
در حالی که محمود احمدی نژاد وعده تغییرات گسترده در کابینه آینده را داده است و پیش از او نیز ثمره هاشمی از احتمال این تغییرات خبر داده بود،پیش‌بینی می‌شود این تغییرات در حد جابه جایی وزرا و معاونین رئیس جمهور باشد.

به گزارش ایلنا در حالی که نیمه دوم مرداد محمود احمدی نژاد باید وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند گمانه زنی در خصوص این تغییرات تا حدودی فضای سیاسی و رسانه ای کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

بر اساس شنیده‌های خبرنگار ایلنا برخی تغییرات در کابینه دهم به شرح زیر است:

آموزش و پرورش: علی احمدی- فناوری اطلاعات: وفا غفاریان -امور اقتصادی و دارایی: حسینی -امورخارجه: جلیلی -اطلاعات: طائب - بازرگانی : میرکاظمی -بهداشت: شهاب الدین صدر-تعاون: دارابی- جهاد کشاورزی: سعیدی‌کیا -دادگستری :عزیزی -دفاع:کوثری -رفاه: فدایی -راه وترابی : علی‌آبادی -صنایع: محرابیان -علوم: سید محمدحسینی-ارشاد: کلهر -نیرو: فتاح -نفت: سعید‌لو -تربیت بدنی: هاشمی -محیط زیست : فاطمه‌کیا
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۳
 به گفته دستیار ارشد رئیس جمهور، مشائی شخصا از معاون اولی رئیس جمهوری کناره گرفت.

به گزارش فارس، سید مجتبی ثمره هاشمی دستیار ارشد رئیس جمهور در حاشیه اختتامیه مسابقات بین المللی قرآن که دقایقی پیش به کار خود پایان داد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص حکم مقام معظم رهبری در خصوص برکناری اسفندیار رحیم مشائی و زمان استعفای وی از سمت معاون اولی رئیس جمهور گفت: آقای مشائی اعلام کرد با این حکمی که اعلام شد بنده خود را از این به بعد معاون اول رئیس جمهور نمی‌دانم و در هر جای دیگر که لازم باشد در خدمت انقلاب و ایران خواهم بود.

وی در پاسخ به سوال دیگر فارس در خصوص جانشین وی و پاسخ احمدی نژاد به نامه مقام معظم رهبری گفت: بنده اطلاعی در این دو مورد ندارم.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٥/۳
احترام‌السادات نواب‌صفوی، مادر دکتر زهرا رهنورد، با ارسال نامه‌ای خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی، خواستار مساعدت ایشان برای آزادی فرزندش شاپور کاظمی و نیز سایر زندانیان دربند شد.

متن این نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی
محضر حضرت آیت الله خامنه‌ای
رهبر معظم انقلاب اسلامی
با سلام

 به گزارش بالاترین نیوز:خاطرشریف هست که در تیرماه 1360 آنگاه که به تیغ جفای نفاق مجروح شده و در بیمارستان بستری بودید، دختر نوعروسم را برای جاری کردن خطبه عقد خدمت شما فرستادم و این نهایت ایمان و اعتقاد مرا به شما ثابت می‌کند هر چند در میانه راه پیک اجل سرآمد و فرزندم در اثر سانحه تصادف رانندگی در روز ازدواج خود پیراهن ابدیت پوشیده و از دنیا فانی رخت بربست.

من نیز چون دیگر مادران نسل انقلاب در همه فراز و فرودهای پیش و پس از انقلاب در کنار شما بوده و با فرزندان مبارزم تلخ وشیرینی روزگار را چشیده و از زندان و شکنجه و تبعید پیش ازانقلاب تا جنگ و توطئه نفاق و خطراتی که خود بیشتر مستحضرید در کنار ایشان و پس از انقلاب تا امروز لمس کرده‌ام.

از آن زمان که همسنگر مادران وهمسران شهید در پشت جبهه خدمت می‌کرده‌ام تا امروز که با قلبی داغدار و تنی بیمار 86سال سن دارم بر عهد خود با خدا و پیمانم با امام و شهدا ثابت قدم بوده و از حضرتش می‌خواهم که باعاقبت بخیری و سلامت دین به میثاق خود پایدار بمانم.

نبود شب وروزی که سکانداران کشتی انقلاب را دعا نکنم تا در امتحانات سخت الهی پیروز شده و از این شجره طیبه‌ای که با خون‌های پاک راست قامتان جاودانه تاریخ آبیاری شده به رسم امانت صیانت کنند و از گزند آفت‌ها و عوارض مصون نگه دارند.

پسر ارشدم که 62 سال سن دارد مهندس شاپور کاظمی که خدمتگزار علمی‌کشور است اکنون، پس از انتخابات در زندان به سر می‌برد و یک ماه است که نگران او هستم او دارای همسری بیمار، سه فرزند، عروس، داماد و نوه می‌باشد و دارای زندگی معمولی و آبرومندانه.

فرزند من شخصی زبده با بیش از 40 سال سابقه خدمت در عرصه مخابرات کشور است و اکنون حداقل به واسطه او، روزی 300 نفر درکارخانه به طور مستقیم و بیش از میلیونها نفر به طورغیر مستقیم از خدمات علمی او بهره‌مند می‌شوند. ناگهان امروز مطلع شدم، که او مورد تهمت قرارگرفته که وابسته به منافقین یا بیگانگان یا از سردامداران اغتشاشات است.

این تهمت یا از سراشتباه است یا کذب محض، چنین رفتاری از روحیه وطن‌خواه و ملی او و سابقه خانوادگی ما به‌دور است.

لذا از جنابعالی که در کسوت ولی امر مسلمین و پناه بی‌پناهان هستید تقاضا دارم با آزادی وی تسکین قلب مجروح مادر در انتظار او و با آزادی سایر بیگناهان، همه مادران و همسران و فرزندان چشم به‌راه را دلشاد کنید.

با امید آنکه نظام اسلامی‌مان همیشه برقرار باشد.

احترام‌السادات نواب‌صفوی
حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :