فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٢٦

استاندار لرستان گفت: کارخانه یخچالسازی لرستان پس از چهار سال و دو ماه تعطیلی مجدداً فعالیت خود را آغاز کرد.


حسین صابری‌ امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در خرم آباد اظهار داشت: کارخانه یخچال‌سازی لرستان با گذشت چند سال تعطیلی با تلاش همه مسئولان‌ هفته گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است.
وی با بیان اینکه مدیریت استان لرستان در کنار فعالیت برای ایجاد صنایع جدید، تلاش برای راه‌اندازی و احیای صنایع بحران‌دار لرستان را از ابتدای فعالیت خود در دستور کار داشته است، گفت: احیا و راه‌اندازی کارخانه متوقف شده یخچالسازی بر افتخارات همه تلاشگران، مسئولان، کارگران و دست‌اندرکاران صنعت در استان می‌افزاید.
استاندار لرستان گفت: در طول دوران 22 ماه حضورم در لرستان 14 ـ 15 نوبت به شیوه‌های مختلف از کارخانه یخچالسازی دیدن کرده‌ام و‌ با توجه دولت‌ و شخص رئیس جمهور‌ و تلاش‌های زیادی که از سوی همه مسئولان انجام گرفته است، مجدداً کارگران این صنعت مشغول به کار می‌شوند و تولید در این کارخانه جان می‌گیرد.
وی از تلاش دولت نهم در خصوص رفع مشکلات صنایع بحران‌دار استان خبر داد و گفت: راه‌اندازی اینگونه کارخانجات و صنایع مهر تاییدی بر این مدعاست.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٢٦

خبرگزاری فارس: فرماندار ازنا گفت: تا‌کنون 85 هزارتن گندم از کشاورزان ازنا خریداری شده است.

سید‌اسدالله محمدی‌نیا امروز در جلسه شورای اداری این شهرستان با بیان اینکه شهرستان ازنا در زمینه‌های مختلف عمرانی، کشاورزی، آموزشی و ... حرکت خوبی داشته است، اظهار داشت: خرید گندم تاکنون در این شهرستان نسبت به سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.
وی با بیان اینکه اعتبارات عمرانی این شهرستان در سال‌جاری 60 درصد رشد داشته است، افزود: در روزهای آینده نیز شاهد کلنگ‌زنی منابع ذخیره آب و تصفیه‌خانه آب در زمینه تامین آب شرب شهرستان هستیم.
محمدی‌نیا تصریح کرد: در هفته دولت 40 پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر 5 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است.
فرماندار ازنا در ادامه بر تعامل، وحدت و همدلی مسئولان تاکید کرد و از آنان خواست تا در زمینه وظایف محوله و خدمتگزاری به مردم شهرستان نهایت تلاش خود را به کار گیرند.
در ادامه فرمانده سپاه ناحیه ازنا گفت: این امنیت ما مدیون و مرهون ایثار و دفاع رزمندگان و شهدا است. اسماعیل هداوند اظهار داشت: آن امنیتی که امروز در کشور برقرار است، مرهون ایثارگری‌های افرادی است که عاشقانه، صادقانه و خالصانه جان خویش را با خدا معامله کردند.
وی افزود: از آثار دفاع مقدس همین بس که به ملت ایران این افتخار را داد که روی پای خود بایستند.
فرمانده سپاه ناحیه ازنا در ادامه گفت: ما باید پاسدار خون شهدا باشیم، زیرا خون شهدا ضامن بقای نظام و امنیت کشور ما شده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٢٦
مدیر تعاونی مصرف فرهنگیان بروجرد از معرفی این تعاونی به عنوان تعاونی برتر ملی در سطح کشور خبر داد.
" نادر گودرزی " روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود:این تعاونی از بین 20 تعاونی برتر ملی در کشور رتبه نخست را کسب نمود و به عنوان تعاونی برتر ملی در کشور معرفی شد.
وی اضافه کرد: تعاونی مصرف فرهنگیان بروجردهمچنین درسال87 نیز به عنوان تعاونی برتر استانی و ملی شناخته شده است.
وی اظهارداشت: این تعاونی در حال حاضر با بیش از 20 اداره و بانک قرارداد دارد.
به گفته وی مدیریت علمی و به روز،توجه به رضایتمندی اعضا ، استفاده از افراد باتجربه و کارشناس ، تشکیل کمیسیونهای مختلف خرید وفروش ، ارائه کالاها وخدمات به اعضا با تسهیلات ویژه از علت های موفقیت این تعاونی است.
وی استفاده از سیستم های نرم افزاری وسخت افزاری،برگزاری نمایشگاههای مختلف ، برقراری ارتباط با بخش خصوصی ، استفاده از امکانات ومنابع مالی ونیروی انسانی بخش خصوصی را از دیگر علتهای موفقیت این تعاونی عنوان کرد.
گودرزی گفت: استفاده از تجربیات ونظرات الگوهای موفق در زمینه های اقتصادی ، هماهنگی ومطابقت فعالیتها با قوانین ،دستورالعمل ها واساسنامه های تعاون، استفاده از تجارب مسئولین اداره تعاون از دیگر علتهای موفقیت تعاونی مصرف فرهنگیان است.
وی با اشاره به اینکه این تعاونی دارای شش هزار عضو است افزود: برای توسعه این تعاونی برنامه هایی از جمله ارائه خدمات درسطح بسیارگسترده به اعضا و دیگر کارمندان ادارات وشهروندان بروجردی، اجرای سایت ویژه فروشگاه فرهنگیان با نام فرافروش وساخت فروشگاه بزرگ در دست اقدام است.
به گفته وی در صورت صدور مجوزهای لازم جهت ارتباط این تعاونی با بازارهای جهانی ، خرید و واردات کالاها با کیفیت بالا به صورت مستقیم با هدف ارائه کالاباقیمت مناسب به اعضا از جمله برنامه های آینده تعاونی مصرف فرهنگیان است.
وی ادامه داد: لازمه ارائه خدمات گسترده فرهنگی ، بازرگانی ، خدماتی ورفاهی انسجام وحمایت مسئولین در اجرای این طرح است.
گودرزی افزود: فروشگاه با عقد قرارداد در بخش خصوصی با عث اشتغال حدود 130 نفرکه مورد تایید وزارت تعاون قرار گرفته ، شده که در این خصوص با هدف توسعه این کاردر حال گسترش قراردادها وافزایش اشتغال زایی است.
گودرزی گفت: این تعاونی با توجه با اینکه در اساسنامه به عنوان تعاونی چند منظوره تعریف شده در نظر دارد با گسترش چترحمایتی خوددر زمینه های مختلف تولیدی،صنعتی ، کشاورزی ، خدماتی وفرهنگی با جذب افراد توانمند وسرمایه گذاری در بخش خصوصی خدمات خود را به اعضا گسترش دهد
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٢٢
 
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی بروجرد از بروز حریق در محزن سوخت شبکه بهداشت و درمان بروجرد خبر داد.
منصور میرطاووسی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مخزن که در محوطه اداره بهداشت و درمان بروجرد واقع شده دارای 20هزار لیتر ذخیره سوخت بود که دچار حریق شد.
به گفته وی خوشبختانه با اطلاع به موقع و رسیدن سریع آتش نشانان از حریق تمامی مواد سوختی جلوگیری به عمل آمد.
وی اضافه کرد: در صورت به موقع نرسیدن ماموران آتش نشانی، انفجار بزرگی در اثر حریق مواد سوختی به وقوع می پیوست که خوشبختانه در اسرع وقت و با تلاش یک ساعت و 20دقیقه ای ماموران از بروز این حادثه جلوگیری شد.
وی اظهار داشت: علت این آتش سوزی نامعلوم اعلام شده اما احتمال اینکه عابری سیگار خود را در میان علف های هرز اطراف محوطه انداخته باشد وجود دارد.
میرطاووسی افزود: در این حادثه به بخش اداری شبکه بهداشت و درمان بروجرد آسیبی نرسیده است.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٢٢
 
زندان مرکزی شهر خرم آباد پس از سال ها با هدف توسعه فضای بیمارستان شهید رحیمی این شهر تخریب شد.
به گزارش  خبرنگار ایرنا، این زندان که در مرکز شهر خرم آباد احداث شده بود، به دلیل حضور افراد برای ملاقلات با زندانیان، روزانه موجب بروز مشکلات ترافیکی و اجتماعی در مرکز شهر خرم آباد می شد.
استاندار لرستان در حاشیه عملیات تخریب این زندان به خبرنگار ایرنا گفت: تخریب و انتقال زندان مرکزی خرم آباد در سال های گذشته به یکی از مطالبات اصلی مردم شهر تبدیل شده است.
سیدحسین صابری افزود: با همکاری و مساعدت دانشگاه علوم پزشکی، سازمان مسکن و شهرسازی و سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان این زندان تخریب شده است.
وی اضافه کرد: با تخریب این زندان، فضایی بیش از هشت هزار متر مربع در اختیار مسکن و شهرسازی استان قرار داده می شود که با برنامه ریزی انجام شده، بخشی از امکانات و تجهیزات و تاسیسات بیمارستان در دست احداث شهید رحیمی و باند فرود هلیکوپتر این مجموعه در فضای یاد شده احداث می شود.
وی تصریح کرد: ساختمان این زندان که به عنوان یکی از مشکلات و معضلات فرهنگی و ترافیکی شهر خرم آباد مطرح بود، با پرداخت اعتباراتی از طریق دانشگاه علوم پزشکی استان به سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان تخلیه شده است.
وی اظهار داشت: بر اساس توافقات انجام شده با بخش خصوصی، مقرر شده که با حضور سرمایه گذاران، بخشی از فضای زندان تخریب شده برای احداث پارکینگ طبقاتی در نظر گرفته شود که در صورت توافق نهایی عملیات احداث پارکینگ طبقاتی در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.
صابری بدون اشاره به اعتبارت پرداخت شده به سازمان زندان های استان افزود: اعتباراتی از طریق دانشگاه علوم پزشکی استان به سازمان زندان ها پرداخت شده است.
مدیر کل سازمان مسکن و شهرسازی استان لرستان نیز گفت: ساختمان زندان مرکزی خرم آباد با هدف توسعه بیمارستان در دست احداث شهید رحیمی تخریب شده است.
احمد غلامی افزود: با تخریب این زندان فضای کافی برای توسعه بیمارستان شهید رحیمی مهیا شده و بخشی از تاسیسات این بیمارستان در فضای ایجاد شده احداث می شود.
وی ابراز امیدواری کرد با تلاش مسوولان و تخصیص به موقع اعتبارات، بیمارستان شهید رحیمی خرم آباد در یک سال آینده به بهره برداری برسد
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٢٢

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان از برگزاری همایش شکوفه‌های نور در شهرستان الیگودرز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، امین کمالوندی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سومین همایش شکوفه‌های نور با همکاری انجمن قرآن و عترت، موسسات قرآنی و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان در مجتمع فرهنگی هنری سیمرغ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی الیگودرز برگزار می‌شود.
وی ترویج قرآن و سیره ائمه اطهار (س) بین کودکان و نوجوانان را از مهم‌ترین اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد و افزود: کودکان و نونهالان علاقمند می‌توانند با ثبت نام به صورت تلفنی یا حضوری تا پایان وقت اداری 24 شهریورماه جاری در این همایش شرکت کنند.
کمالوندی، با بیان اینکه همایش شکوفه‌های نور، در دو بخش اصلی حفظ وقرائت برگزار می‌شود، گفت: این همایش در دو بخش حفظ شامل حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم و بخش قرائت شامل قرائت جزء 30 قرآن کریم، قرائت به صورت روخوانی و روان خوانی ساده است.
وی با بیان اینکه، رعایت صوت و لحن و قواعد امتیاز دارد، اظهار داشت: شرایط سنی این همایش در رده سنی کودکان و نونهالان از چهار سال تا 10سال تمام برگزار می‌شود.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در ادامه با بیان اینکه، هر کدام از علاقمندان می‌توانند در هر دو بخش حفظ و قرائت شرکت کنند، گفت: این همایش 25 شهریور ماه‌جاری در الیگودرز برگزار می‌شود.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٢٢
روزنامه‌های بسته شده باید رفع توقیف شوند و نباید فضای بسته در کشور حاکم شود، باید آزادی بیان برقرار باشد تا شرایط عادی برای جامعه ملموس شود.
آفتاب: نماینده مردم تهران در مجلس برگزاری علنی دادگاه متخلفان بازداشتگاه کهریزک را برای ارتقای اعتماد عمومی ضروری دانست و گفت: «معتقدم در شرایط فعلی بهترین کار میانجیگری برخی بزرگان همچون آیت الله مهدوی کنی میان مدافعان و منتقدان نتایج انتخابات است که اولا جزو خانواده انقلابند و ثانیا رهنمودهای رهبری را پایه آشتی و اتحاد قرار می‌دهند».

دکتر علی مطهری در گفتگو با مهر با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور گفت: «من معتقدم دغدغه تمامی گروههای سیاسی کشور، جلوگیری از آسیب به اصل نظام جمهوری اسلامی است و همه آنها نگران اساس نظام هستند و در این زمینه دغدغه دارند».

وی ادامه داد: «اما در این میان دغدغه‌های اصلاح طلبان، اصولگرایان منتقد دولت و اصولگرایان طرفدار دولت به عنوان مهمترین گروههای سیاسی درون حاکمیت متفاوت است. اصلاح طلبان نگران نقش مردم در نظام جمهوری اسلامی هستند و دغدغه آزادی بیان و حقوق شهروندی را دارند، اصولگرایان منتقد دولت ضمن اینکه این نگرانیها را دارند نگرانی‌های دیگری همچون کمرنگ شدن اهداف اولیه انقلاب اسلامی و ضربه خوردن به روحانیت و جایگاه ولایت فقیه را دارند و اصولگرایان طرفدار دولت نیز نشان داده اند که فقط نگران تضعیف دولتند و کمتر به رعایت اصول و ارزش‌ها توجه دارند».

فرزند استاد شهید مطهری با اشاره به اینکه در مجموع همه به دنبال ایجاد فضای آشتی و همکاری هستند افزود: «متاسفانه برخی برخوردها و سخنان موجب افزایش نگرانی‌ها در جامعه می‌شود».


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٢۱
 معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان گفت: از ابتدای ماه مبارک رمضان تاکنون بیش از 2 هزار یتیم در لرستان حامی‌‌یابی شدند.

‌سید‌حمید علوی امروز اظهار داشت: از این تعداد هزار و 700 یتیم از طریق تهران و 300 یتیم از طریق خیران لرستان تحت حمایت قرار گرفتند.
وی افزود: تا کنون حدود 18هزار یتیم در استان لرستان شناسایی شده که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند.
حدود 4 هزار نفر از این افراد بالای 18 سال هستند اما به دلیل شرایط خاص تحت حمایت حامیان قرار گرفته‌اند.
علوی اظهار داشت: هر ساله با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و توجه مردم به امور خیر تعداد حامیان خیر نیز افزایش می‌یابد.
وی گفت: در شب‌های قدر شناسنامه ایتام در تمام مصلا‌ها، حسینیه و مراکز برگزاری مراسم احیا در دسترس مردم استان قرار می‌گیرد و چنانچه افراد تمایل داشته باشند، می‌توانند یک یا چند یتیم را تحت حمایت خود قرار دهند.
معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان گفت: حدود 60 درصد از خیران کمیته امداد امام (ره) لرستان غیر‌بوم و بسیاری از آنها ساکن تهران و یا مقیم خارج از کشور هستند.
علوی گفت: با توجه به فعالیت‌های انجام شده در دو سه سال اخیر، مشارکت‌های مردمی امداد لرستان رونق چشمگیری یافته و در بسیاری از مراسم خیریه که در تهران برگزار می‌شود، کمیته امداد امام خمینی(ره) لرستان نیز حضور دارد و کمک قابل توجهی به مددجویان استان صورت می‌گیرد.
وی تصریح کرد: ماه مبارک رمضان سال گذشته 900 یتیم در لرستان حامی‌یابی شدند.
علوی همچنین به برنامه تلویزیونی تمنا اشاره کرد و گفت: این برنامه همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان توسط صدا و سیمای مرکز استان پخش شده که بازتاب بسیار مناسبی در میان مردم و خیران داشته است.
وی افزود: تاکنون بیش از 600 میلیون ریال کمک‌های نقدی و اقلام بسیار غیر‌نقدی توسط مردم دلسوز استان جمع‌آوری شده است.  منبع فارس

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱۸
قرعه کشی مسابقات فوتبال لیگ دسته اول باشگاه‌های کشور (جام آزادگان) صبح امروز برگزار شد و 28 تیم حاضر در این مسابقات در 2 گروه تقسیم شدند و تیم داماش دورود در گروه نخست این رقابت ها قرار گرفت.

 


به گزارش سرویس ورزشی آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، مراسم قرعه کشی با حضور نمایندگان باشگاه‌ها و هیئت‌های فوتبال حاضر در مسابقات فوتبال جام آزادگان در محل روابط عمومی فدراسیون فوتبال برگزار شد.

 

- گروه‌بندی مسابقات فوتبال لیگ دسته اول باشگاههای کشور به شرح زیر است:

 

گروه "الف"
مس رفسنجان، شموشک نوشهر، پیام خراسان، داماش دورود، کاوه تهران، شاهین اهواز، شهرداری تبریز، تربیت یزد، نفت آبادان، اتکا گرگان، ایرانجوان بوشهر، پیام مخابرات شیراز، شهرداری بندرعباس و سپاهان نوین اصفهان.

 

گروه "ب"
آلومینیوم هرمزگان، فولادگسترکوثر تبریز، پتروشیمی تبریز، برق شیراز، کوثر تهران، نفت تهران، صنعت مهرکام پارس، نساجی مازندران، فولاد اهواز، داماش گیلان، شیرین فراز کرمانشاه، مس سرچشمه رفسنجان، شن سا اراک و گل گهر سیرجان.

 

در پایان این رقابتها دو تیم اول به طور مستقیم به رقابتهای لیگ برتر صعود می کنند و تیم های دوم نیز در دیداری پلی آف تکلیف صعود سومین تیم صعود کننده را مشخص خواهند کرد.

 

 

 

تیم فوتبال داماش دورود سال گذشته با قرار گرفتن در رتبه چهارم گروه خود از راهیابی به لیگ برتر فوتبال کشور بازماند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱٧
جانوران بسیاری در دنیا وجود دارند که در نگاه اکثر مردم چهره ای عجیب و حتی ترسناک محسوب می شوند. متأسفانه خطر انقراض بیشتر این جانوران کمیاب را تهدید می کند و نسل آن ها در حالی از بین می رود که نامشان همچنان ناشناخته مانده است

بزمجه گردن چین دار یا بزمجه دوچرخه در استرالیا (PA)


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱٧

 فیلم کهریزک که در چند روز اخیر از طریق سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران  برای اولین بار پخش شد می توانید از طریق لینک ذیل ببینیدhttp://www.tabnak.com/nbody.php?id=10173

http://www.tabnak.com/nbody.php?id=10173

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱٧

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱٦

rajanews.com

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱٦

 

http://dl.foxworld.ir/foxworld/img/Internet%20graphic40%20years%20_www_foxworld_ir_.jpg
اینترنت چهار دهه قبل متولد شد و در آن زمان هیچ کس تصور نمی‌کرد که این فضای مجازی تا این اندازه بتواند کاربران را به خود وابسته کند و باعث ایجاد تحولات عظیم در سراسر جهان شود.
این طور که گفته می‌شود، نخستین بذرها برای انتقال اطلاعات در فضای اینترنت در تاریخ 2 سپتامبر 1969 کاشته شد. در مورد تاریخ دقیق تولد اینترنت بحث‌های مختلفی مطرح می شود، اما باید توجه داشت که این فضای مجازی به مرور زمان حالت کنونی را به دست آورده است و همچنان یک سیر باثبات و مستحکم را دنبال می‌کند.

 

اینترنت در ابتدا بر اساس پروژه‌ای موسوم به آرپانت(Arpanet) برای وزارت دفاع آمریکا متولد شد که البته برای راه‌اندازی آن تحقیقات فراوانی در مراکز مختلف انجام شده بود. این فضا پس از گذشت مدتی به مکانیسم الکترونیکی مناسب برای ارسال پست الکترونیکی تبدیل شد و فضای World Wide Web توانست بر مبنای آن گسترش یابد. پس از این، اینترنت به بستری برای انجام فعالیت‌های تجاری تبدیل شد و در حال حاضر، این دنیای مجازی به هسته مرکزی اقدامات اجتماعی مردم در سراسر جهان تبدیل شده است و به نحوه استفاده کاربران از رایانه‌ها شکل می‌دهد .
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱٥

 مطلب فوق در سایت تابناک گرفته شده شما بینندگان عزیز آن را جدی نگیرید!

رئیس جمهور در پاسخ به آنهایی که می گویند دولت مشورت نمی کند گفت: کی گفته دولت مشورت نمی کند.
وی با بیان اینکه «با بیش از 900 نماینده دیدار داشته ایم» افزود: با کودک 5 ساله هم که نامه نوشته بود گفت و گو کردم. با یک کودک ده ساله که چند نقاشی کشیده بود و پیشنهاداتی درباره ترافیک و... داشت صحبت کردم و از او سئوال کردم که چی به نظرت می رسد.

در تماس یک منبع آگاه (!) با تابناک دیگر مشاوران دولت نیز شناسایی شدند !

 

http://96.0.54.242/tab/pics2/200909051225334715.jpg
مشاور فرهنگی

 

http://96.0.54.242/tab/pics2/200909051231331913.jpg
مشاور تغذیه

 

http://96.0.54.242/tab/pics2/200909051225331622.jpg
مشاور امور زنان

 

http://96.0.54.242/tab/pics2/200909051225331170.jpg
مشاور روابط  داخلی

 

http://96.0.54.242/tab/pics2/200909051225333495.jpg
مشاور روابط  بین الملل

 

http://96.0.54.242/tab/pics2/200909051225333746.jpg
مشاور امور جوانان

 

http://96.0.54.242/tab/pics2/200909051225331142.jpg
مشاور حمل و نقل
 

http://96.0.54.242/tab/pics2/200909051225331949.jpg
مشاور ارتباطات

 

http://96.0.54.242/tab/pics2/200909051225333324.jpg
مشاور امور هنری

 

http://96.0.54.242/tab/pics2/200909051225331847.jpg
مشاور مذهبی

 

http://96.0.54.242/tab/pics2/200909051225332930.jpg
مشاور  ورزشی

 

http://96.0.54.242/tab/pics2/200909051225332392.jpg
مشاور بهداشت

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱٥

مدیر کل ستاد حوادث غیر مترقبه لرستان با بیان این مطلب گفت: طی چهار سال گذشته، لرستان جزو پر حادثه‌ترین استان‌های کشور بوده است.


به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، رضا آریایی امروز در جمع خبرنگاران در خرم‌آباد اظهار داشت: طی چهار سال گذشته، حوادث طبیعی یک‌هزار میلیارد تومان خسارت به لرستان وارد کرده است.
وی به حوادث رخ داده در این مدت اشاره کرد و افزود: زلزله اردیبهشت 84 بروجرد، سیلاب بهمن 84 پلدختر، زلزله فروردین 85 دشت سیلاخور، موج سرمای سخت دیماه 86، کولاک و خشکسالی‌های 86،87 و 88 از جمله این حوادث است.
آریایی اظهار داشت: این وقایع به تمام بخش‌ها از جمله باغات، دام‌ها، واحدهای تولیدی، پروژه‌های عمرانی، واحدهای مسکونی و... خسارت عمده‌ای وارد کرده است.
وی گفت: تا کنون 623 میلیارد تومان در قالب اعتبارات عمرانی و تسهیلات برای استان گرفته‌ایم.
مدیر کل ستاد حوادث غیر مترقبه لرستان خاطرنشان کرد: ظرف این مدت برای بازسازی پروژه‌های خسارت دیده بیش از 84 میلیارد تومان اعتبار عمرانی گرفته‌ایم.
آریایی خاطرنشان کرد: باز سازی، مقاوم ونوسازی واحدهای مسکونی و اجرای پروژه‌های اولویت‌دار از جمله فعالیت‌های پس از این حوادث بوده است.
مدیر کل ستاد حوادث غیر مترقبه لرستان خاطرنشان کرد: ظرف این مدت بر اثر وقوع حوادث طبیعی، 1000 میلیارد تومان خسارت به استان وارد شده است

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱٥

کاوشگر مریخ گرد Mars Reconnaissance از سطح این سیاره تصاویر شگفت انگیزی تهیه کرده است که نشان می دهند در سطح سیاره سرخ منطقه ای وجود دارد که شبیه اثر انگشت انسان است.

حسگر نوری "تصویربرداری آزمایشات علمی با وضوح تصویر بالا" (HiRISE) که روی کاوشگر فضایی Mars Reconnaissance نصب شده، این تصاویر را تهیه کرده است. این کاوشگر در فاصله 300 کیلومتری از سطح مریخ قرار دارد.

این تصاویر بین ماههای آوریل و آگوست سال جاری تهیه شده اند و اکنون ناسا آنها را منتشر کرده است. شگفت انگیزترین تصویری که در میان این عکسها وجود دارد "اثر انگشت مریخ" است. این اثر انگشت در منطقه "کوپراتس" واقع شده است.

اثر انگشت مریخ

منطقه "کوپراتس" بخشی از سیستم عظیم دره های ژرف Valles Marineris است که در بیش از چهار هزار کیلومتر در خط استوای مریخ گسترده شده است.

به گفته دانشمندان ناسا، این خاک موجی شکل در اثر تغییرات مداوم آب و هوا که در مدت میلیونها سال رخ داده ایجاد شده است.

دمای متوسط مریخ کمتر از 55 درجه سانتیگراد است و به نظر می رسد که آب و هوای این سیاره در روزگاران گذشته بسیار گرمتر از دمای کنونی آن بوده است.

بسیاری از دانشمندان معتقدند که در میلیونها سال قبل در سیاره مریخ نیز آب وجود داشته که بعدها بخار شده است و همچنین فرضیه هایی نیز در خصوص اشکال اولیه حیات مثل میکروارگانیسمها در این سیاره ارائه شده است.
 
 
 
 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱٥

فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و جامعه های هلال احمر یک کمپین جهانی اطلاعاتی را راه اندازی می کنند که هدفش کمک به کمیته های فعال در زمینه مقابله با ویروس آنفلوآنزای خوکی است.
صلیب سرخ می گوید تمرکز اصلی این کمپین کشورهای در حال توسعه است که امکانات و تجهیزات پزشکی کشورهای توسعه یافته را ندارند.

لیسا شلین، گزارشگر صدای آمرکیا از مقر صلیب سرخ جهانی در ژنو گزارش می دهد:

صلیب سرخ می گوید مردم کشورهای در حال توسعه درمقابل ویروس H1N1 بیشترین آسیب پذیری و کمترین اطلاعات برای نجات زندگی خود را دارند.
به گفته صلیب سرخ، اولویت این کمپین جهانی دستیابی به کشورهای دورافتاده جهان طی هفته های آینده از طریق ارسال پیام هایی با مضمون اطلاع رسانی به افراد درباره امداد شخصی است.


 
 
تمام العودت، از مسئولان ارشد صلیب سرخ در امور اضطراری می گوید کشورهای نیمکره شمالی موج اول همه گیری آنفلوآنزای خوکی را پشت سر گذاشته و اینک باید خود را برای موج دوم ویروس آماده کنند.

او می گوید هیچ کس درباره احتمال شدیدتر بودن یا ملایم تر بودن موج دوم بیماری چیزی نمی داند.

آقای العودت می گوید شدت و ضعف موج دوم بیماری واقعاً آنقدر مهم نیست. زیرا در بهترین شرایط نوع متوسط ویروس نسبت به نوع عادی آنفلوآنزا موجب میلیونها مورد مرگ و میر بیشتر می شود.

کارشناسان شیوع بیماری می گویند ترکیب ویروس موج دوم الزاماً متفاوت نیست. آنان معتقدند ویروس می تواند درست به همان شکل قبلی باقی بماند. اما این ویروس معمولاً جمعیت مستعد تری را در میان جوامع پیدا می کند که در موج اول دچار بیماری نشده اند. یعنی این افراد ایمنی لازم برای مبارزه با بیماری را ندارند.

رابر کافمن مدیر فدراسیون گروه آنفلوآنزای صلیب سرخ می گوید تأثیر ویروس بر جمعیت بدون ایمنی تنها شمار ابتلا و مرگ و میر نیست. بلکه توانایی آن در از کارانداختن خدمات نیز هست.

رابرت کافمن می گوید:« مثلاً در کشورهای نیمکره جنوبی مثل شیلی، آرژانتین، برخی نقاط بولیوی بیمارستان ها دچار سردرگمی شده بودند، زیرا به دلیل تمرکز بر مقابله با آنفلوآنزا، عملیات بهداشتی مردمی با تعویق افتاده بود.»

شرکت های داروسازی درحال تلاش برای تهیه واکسن ویروس H1N1 هستند. قرار است این ویروس طی هفته های آینده تهیه شود. اما این نگرانی وجود دارد که واکسن کافی برای همگان مهیا نباشد و کشورهای در حال توسعه از این مسئله آسیب ببینند.

مسئولان صلیب سرخ ضمن اشاره به اهمیت واکسن می گویند واکسن تنها راه در امان بودن افراد نیست. آنان معتقدند افرادی که پنج کار ساده را انجام دهند، خطر ابتلا به بیماری را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهند.

پیامی که کمپین صلیب سرخ جهانی تلاش می کند به همگان برساند لزوم انجام این پنج کار است: شستن دست ها، پوشاندن دهان، حفظ فاصله با افراد، جداسازی افراد بیمار و دفع صحیح زباله ها.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱٤

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱۱
 استاندار لرستان از آغاز عملیات اجرایی سد بختیاری به عنوان بلندترین سد بتنی دنیا در لرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، حسین صابری صبح امروز در جلسه‌ عمران شهری خرم‌آباد با اشاره به آغاز احداث جاده دسترسی سد بختیاری از آغاز عملیات اجرایی احداث این سد که بزرگ‌ترین سد بتنی جهان به شمار می‌رود، خبر داد.
وی در خصوص آغاز عملیات اجرایی سد بختیاری در لرستان افزود: دو شرکت چینی برای گفتگو و بررسی احداث سد بختیاری به زودی به استان لرستان سفر می‌کنند.
صابری خاطرنشان کرد: ایجاد سد و جاده دسترسی سد بختیاری به عنوان یکی از مصوبات سفر هیئت دولت و ریاست جمهوری به استان لرستان بوده که پس از پیگیری‌های مکرر این عملیات آغاز شد.
وی اظهار داشت: یک شرکت چینی با حضور در منطقه ایجاد سد بختیاری، وظیفه احداث این سد بزرگ در استان را به عهده دارد.
استاندار لرستان خاطرنشان کرد: در روزهای آینده نیز عملیات اجرایی جاده دسترسی به این سد آغاز می‌شود.
سد بختیاری با ارتفاع 315 متر روی رود بختیاری که از سرشاخه‌های رودخانه دز است، احداث می‌شود.
موقعیت جغرافیایی این سد از لحاظ تقسیمات زمین‌شناسی در پهنه زاگرس چین خورده واقع شده است.
این سد با هدف تولید انرژی و جلوگیری از ورود رسوبات به مخزن به ظرفیت 4 میلیارد و 800 میلیون متر مکعب آب ساخته می‌شود.
عرض این سد در پی 50 متر، تاج آن 434 متر، ظرفیت تخلیه 5 هزار و 700 متر مکعب در ثانیه و تولید برق آن 1500 مگاوات است که سالانه 2 هزار و 984 گیگاوات برق تولید خواهد کرد.
صابری در ادامه با اشاره به رضایتمندی مردم از ساماندهی دستفروشان در خرم‌آباد بر ضرورت ساماندهی وانت بارها و ایجاد اتحادیه صنفی وانت‌بارها تأکید کرد.
در این جلسه مقرر شد توقفگاهی برای نگهداری ماشین آلات حمل و نقل و راه‌سازی در خرم‌آباد مکان‌یابی شود.
همچنین ساماندهی مسیر ساحلی و آغاز عملیات انتقال آب رودخانه کاکارضا به خرم‌آباد از دیگر موضوعاتی بود که در جلسه کمیته عمران خرم‌آباد مورد بررسی قرار گرفت.
در این جلسه همچنین به جدا‌سازی سریع آب فضاهای سبز و پارک‌ها از آب شهری برای کاهش کمبود آب تاکید شد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱۱
مخلوط عسل و دارچین درمان کننده بسیاری از بیماری ها در زمان قدیم و حال می باشد.

مجله معروفی در کانادا به نام Weekly World تعداد 95 نوع بیماری که توسط عسل و دارچین درمان شده اند را نام برده است.

در این مقاله با عسل و دارچین، درمان کننده بسیاری از بیماری ها آشنا می شویم.

ورم مفاصل

- یک قسمت عسل را در 2 قسمت آب گرم حل کرده و به آن 1 قاشق چای خوری پودر دارچین بیافزایید. خمیر حاصله را روی محل درد به آرامی بمالید. درد بعد از 15 دقیقه از بین خواهد رفت.

- همچنین بیماران دچار ورم مفاصل می توانند، 1 فنجان آب داغ را با 2 قاشق عسل و 1 قاشق چای خوری پودر دارچین مخلوط کرده و بنوشند. این عمل را هر روز باید انجام دهند تا بیماری شان معالجه شود.

- مطالعات انجام شده روی این بیماران نشان داده است که، اگر این بیماران قبل از صبحانه مخلوط 1 قاشق غذاخوری عسل با 4/1 قاشق چای خوری پودر دارچین را میل کنند، درد آنها بعد از 1 ماه از بین خواهد رفت. بیماران مورد مطالعه نمی توانستد راه بروند اما بعد از استفاده از این روش، توانستند به راحتی شروع به راه رفتن بدون درد کنند.جلوگیری از ریزش مو

- قبل از حمام کردن، 1 قاشق غذاخوری عسل به همراه با 1 قاشق چای خوری پودر دارچین مخلوط کرده و روی سر خود بمالید و 5-15 دقیقه صبر کنید و سپس موهای خود را بشوئید.عفونت مثانه

- 2 قاشق غذاخوری عسل به همراه با 1 قاشق چای خوری پودر دارچین را در 1 لیوان آب گرم حل کرده و آن را بنوشید. این روش باعث می شود که میکروب های مثانه را از بین برود.درد دندان

- 5 قاشق چایخوری عسل به همراه با 1 قاشق چای خوری پودر دارچین مخلوط کرده و خمیر حاصله را روی دندان خراب بمالید. این عمل را 3 بار در روز انجام دهید تا دندان خراب و دردناک درمان شود.کلسترول

- 2 قاشق غذاخوری عسل به همراه با 3 قاشق چای خوری پودر دارچین را در مقداری برابر 2 لیوان چای حل کرده و آن را بنوشید. بدین وسیله بعد از 2 ساعت کلسترول خون به اندازه 10درصد پایین می آید.

- تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف عسل خالص در درمان بیماران مبتلا به کلسترول بسیار مفید است.سرماخوردگی
- به مدت 3 روز از مخلوط 1 قاشق غذاخوری عسل گرم با 4/1 قاشق چایخوری پودر دارچین استفاده کنید. این روش برای درمان سرفه مزمن، سرماخوردگی و سینوزیت به کار می رود.ناباروری
- مردان 2 قاشق غذاخوری عسل را قبل از خواب میل کنند تا این مشکل برطرف شود.

- زنان می توانند از پودر دارچین برای باردار شدن استفاده کنند.

- زنان نابارور مقداری پودر دارچین را با 2/1قاشق چای خوری عسل مخلوط کرده و آن را به طور مرتب در روز روی لثه یا دهان خود قرار دهند. این کار باعث می شود که مخلوط حاصل از طریق بزاق وارد بدن شود.

- در مریلند (شهری در آمریکا) برای مدت 14 سال هیچ نوزادی متولد نمی شد. تا اینکه زنان و مردان شروع به خوردن عسل و دارچین کردند و بعد از مدت کوتاهی زنان باردار شدند.معده درد

- مخلوط عسل و پودر دارچین ، درمان کننده درد معده، زخم معده و نفخ می باشد.بیماری قلبی

- خمیر عسل و پودر دارچین را تهیه کنید و آن را بر روی نان به جای مربا قرار دهید. این روش را به طور مرتب به عنوان صبحانه میل کنید.

- این روش باعث پایین آوردن کلسترول، کاهش ضربان قلب، به راحتی نفس کشیدن، بهتر شدن جریان خون و جلوگیری از بیماری قلبی می شود.بهبود سیستم ایمنی

- استفاده روزانه از عسل و دارچین باعث حفاظت بدن از باکتری و ویروس می شود.

- عسل، محتوی مقدار زیادی ویتامین و آهن می باشد و بدن را مقاوم می کند.

- استفاده روزانه از عسل، باعث عملکرد بهتر گلبول های سفید خون می شود و درنتیجه بهتر با ویروس ها و باکتری های وارد شده به بدن می جنگد.سوء هاضمه

- قبل از هر وعده غذا، پودر دارچین را روی 2 قاشق غذاخوری عسل بریزید. این کار باعث می شود که اسید معده ترشح شود و غذای وارده به معده را هضم کند و از سوء هاضمه جلوگیری کند.آنفلوآنزا

- عسل محتوی مواد مفید طبیعی است و به این ترتیب از آنفلوآنزا و سرماخوردگی جلوگیری می کند.افزایش طول عمر

- نوشیدن چای با عسل و پودر دارچین از بین برنده پیری زودرس می شود.

- 4 قاشق غذاخوری عسل و 1 قاشق پودر دارچین را در 3 فنجان آب حل کرده و بجوشانید و مانند چای میل کنید. 4-3 بار در روز به مقدار 4/1 فنجان بنوشید تا پوستی لطیف و نرم داشته باشید.تاول
- 3 قاشق غذاخوری عسل با 1 قاشق غذاخوری پودر دارچین مخلوط کرده و قبل از خواب، روی تاول بگذارید و صبح مخلوط مالیده شده بر روی تاول را با آب گرم بشویید. اگر این کار را به مدت 2 هفته هر روز انجام دهید، تاول را از ریشه از بین خواهید برد.عفونت پوستی

- تمام عفونت های پوستی و اگزما با استفاده از عسل و پودر دارچین درمان می شوند.کاهش وزن

- 1 فنجان آب،عسل و پودر دارچین را هر روز و قبل از صبحانه با معده خالی بنوشید.

- اگر مخلوط گفته شده را هر روز بنوشید، از تجمع چربی در بدن جلوگیری کرده و باعث کاهش وزن می گردد.سرطان
- عسل و دارچین، درمان کننده سرطان های معده و استخوان شناخته شده است.

- برای 1 ماه و 3 بار در روز، 1 قاشق غذاخوری عسل با 1 قاشق چای خوری پودر دارچین را برای جلوگیری از سرطان مصرف کنید.گرسنگی
- مطالعات اخیر نشان دهنده این است که شکر عسل نه تنها مضر نیست، بلکه بسیار مفید می باشد.

- مقدار مساوی از عسل و دارچین جلوی گرسنگی را می گیرد.

- 2/1 قاشق غذاخوری عسل در 1 لیوان آب و مقدار کمی پودر دارچین، باعث می شود که سرزنده تر و دارای انرژی بیشتر باشید.


تنفس بد

- صبح ها 1 قاشق چای خوری عسل و دارچین را با آب گرم مخلوط کرده و بنوشید. این روش باعث راحت نفس کشیدن می شود.
شنوایی

- مصرف مقدار مساوی، عسل و دارچین باعث بهبود شنوایی می شود.

این مطالب خواص بسیار کمی از دو ماده غذایی طبیعی، عسل و دارچین بود. با توجه به اینکه این دو غذای طبیعی در سرتاسر دنیا یافت می شود، پس بهتر است از آنها استفاده کنیم تا سلامتی خود را تضمین نماییم.
منبع:پایگاه جاده عسل
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱٠

 

به فاصله 3 روز بعد از درگذشت عبدالعزیز حکیم، رئیس مجلس اعلای عراق، برخی منابع خبری گزارش‌هایی منتشر می‌کنند که احتمال مسمومیت ایشان در سفر سال 2007 به اردن را تقویت می‌کند.

آبان‌ماه 1387 در پی اعلام خبر بیماری سرطان ریه و مثانه از نوع حاد سیدعبدالعزیز حکیم، پایگاه خبری حوارات عراق فاش کرده بود که دکتر سامر جرجیس پزشک متخصص عراقی‌الاصل مقیم آمریکا و معالج سیدعبدالعزیز حکیم و همچنین دکتر اکبر منتظری پزشک متخصص او در ایران، مسموم شدن حکیم را تأیید کرده‌اند.

براساس این خبر، حکیم به سامر جرجیس گفته بود در ضیافت عبدالله دوم شاه اردن که در جریان سفر به امان در اواسط سال 2007 انجام شد، با تعارف شاه اردن، قهوه نوشید، اما پس از گذشت دو ساعت و نیم از نوشیدن قهوه، درد شدیدی در معده خود احساس کرد.

دکتر منتظری اعلام کرده بود که پس از آزمایش‌های پزشکی، ثابت شد که وی هدف تلاش ترور با ماده تالیوم قرار گرفته است.

نکته قابل توجه اینکه این ماده فقط از سوی رژیم سابق عراق برای ترور مخالفانش استفاده می‌شد و ظاهراً اردن هم بعدها به این مواد مجهز شد تا مخالفان صدام را به هنگام سفر به اردن یا سکونت در این کشور با این ماده سمی از میان بردارد. البته این خبر در آن روز با تکذیب دفتر مجلس اعلای اسلامی عراق در تهران مواجه شد.

اینکه چرا اردن در آن زمان این خبر را تکذیب کرد، به درستی مشخص نیست، ولی برخی منابع احتمال می‌دهند که مجلس اعلا براساس یکسری محظورات آن را تکذیب کرده است.

طی روزهای اخیر و بویژه بعد از شدت گرفتن مرض عبدالعزیز حکیم، این موضوع بار دیگر رسانه‌های خبری را به خود مشغول کرده است.

اردن طی‌ سال‌های گذشته بارها سیاست ضد شیعی در پیش گرفته و حتی برخی منابع معتقدند که عوامل سلفی این کشور پشت پرده انفجارهای خونینی هستند که در عراق به وقوع می‌پیوندد. عبدالله دوم پادشاه اردن اولین کسی بود که بعد از سقوط صدام موضوع تهدید «هلال شیعی» در منطقه را مطرح کرد. اردن یک‌بار دیگر در جریان ترور نافرجام خالدمشعل در دهه 1980، سعی داشت سناریوی مشابهی را اجرا کند.

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٩
مدیر عامل باشگاه کوثر لرستان:

خبرگزاری فارس: مدیر عامل باشگاه کوثر لرستان از خارج شدن تیم کوثر لرستان به تهران خبر داد.


غلامرضا آیت‌الله‌زاده امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد با بیان اینکه به دلیل عدم حمایت مالی، تیم کوثر ازلرستان خارج شده است، اظهار داشت: تلاش زیادی کردیم تا بتوانیم کوثر در لرستان باقی بماند اما این امر ظاهرا امکان‌پذیر نیست.
وی افزود: مشکلات فعلی تیم کوثر زیاد بوده و آنها را چند‌ بار به گوش مسئولان رساندیم اما تا الان هیچ گونه حمایت و یا حتی تماس تلفنی با من صورت نگرفته است.
آیت‌الله‌زاده اظهار داشت: من شرمنده مردم شریف لرستان هستم اما مجبورم برای حفظ تیم و رفع مشکلات آن، کوثر را از لرستان خارج کنم هر چند میل باطنی من این نیست.
مدیر عامل باشگاه کوثر گفت: قطعا اگر حمایتی می‌خواست صورت گیرد، طی این 10 روز انجام می‌شد اما این امر انجام نشد.
آیت‌الله‌زاده در ادامه تصریح کرد: ما دوست داشتیم کوثر در لرستان باقی بماند اما زمانی که حمایتی صورت نمی‌گیرد و مشکلات مالی وجود دارد، چگونه می‌توان تیم‌داری کرد.
وی اظهار داشت: تیم کوثر لرستان هم اکنون 450 میلیون تومان بدهی دارد و با این وضعیت نمی‌توانیم تیم را در لرستان نگهداری کنیم.
آیت‌الله‌زاده 10 روز پیش در جمع خبرنگاران لرستان در خرم‌آباد اظهار داشت: اگر تا 10 روز آینده حمایت مالی از تیم کوثر صورت گیرد، می‌مانیم؛ در غیر این صورت تیم را به استانی دیگر منتقل می‌کنیم.
مدیر عامل باشگاه کوثر لرستان در ادامه تصریح کرد: در این مدت 10 روز هیچ ‌گونه حمایت مالی از تیم کوثر لرستان صورت نگرفته و من مجبور بودم این تیم را از لرستان خارج کنم.
هم اکنون 450 میلیون تومان بدهی دارد و با این وضعیت نمی‌توانیم تیم را در لرستان نگهداری کنیم.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٧
سازمان ملل - سازمان ملل نسبت به ادامه کشتار شیعیان در یمن هشدار داده و گفته است وضعیت منطقه شیعه نشین صعده بسیار بحرانی است و دولت آن کشور عملا یک هفته است که ارتباط این منطقه با جهان خارج را قطع کرده است.
دولت آمریکا هم که تاکنون به اعزام نیروهای ویژه برای سرکوب شیعیان در یمن متهم بود اکنون می گوید که القاعده در یمن بسیار فعال شده است. بخشی از حملات علیه شیعیان با کمک القاعده انجام می گیرد.
آژانس پناهندگان سازمان ملل و کمیساریای عالی ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR) در گزارشی که روز جمعه در نیویورک و ژنو منتشر کردند , وضعیت در شهر "سعدا" واقع در شمال یمن را بسیار بحرانی توصیف کردند.
در این گزارش گفته شده که درگیری ها همچنان ادامه دارد و شهر به مدت یک هفته است که عملا از جهان خارج جدا شده است.
"انتونیو گوترز"، رییس کمیساریای عالی ملل متحد برای پناهندگان تقاضا کرده است تا مسیری را به منظور ورود کمک های انسان دوستانه به شمال یمن باز شده، اجازه دهند تا غیر نظامیان مکان های درگیری را ترک نموده و همچنین امدادرسانان قادر باشند تا نیازهای هزاران جمعیت آواره را در آن بخش از کشور برآورده نمایند.
سازمان ملل تصریح کرد، ساکنان و یا کسانی که در شهر صعده آواره هستند قادر به ترک شهر نمی باشند و وضعیت در آنجا کاملا اضطراری است.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٧

1_8804050075_L60076  لرنا:نماینده مردم دورود و ازنا: هیات مدیره راه آهن کشور به اتفاق آرا تصویب کردند که اداره کل راه آهن لرستان پس از گذشت 70 سال از زمان تاسیس آن، از اندیمشک به استان لرستان منتقل شود. هفته آینده مدیرکل راه آهن سه روز در این اداره کل در شهرستان دورود مستقر و پاسخگوی مشکلات مردم خواهد شد و سه روز دیگر در همان ساختمان پیشین در اندیمشک مستقر خواهد شد.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: اداره کل راه آهن لرستان پس از گذشت 70 سال از زمان تاسیس آن، در شهرستان دورود مستقر می شود.
دکتر عزت الله دهقان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با تاکید دولت دکتر احمدی نژاد و پیگیری نماینده مردم در مجلس، هفته گذشته هیات مدیره راه آهن کشور به اتفاق آرا تصویب کردند که اداره کل راه آهن لرستان از اندیشمک خوزستان به شهر دورود منتقل شود.
وی گفت: از هفته آینده مدیرکل راه آهن سه روز در این اداره کل در شهرستان دورود مستقر و پاسخگوی مشکلات مردم خواهد شد و سه روز دیگر در همان ساختمان پیشین در اندیمشک خوزستان پیگیری مراجعات مردم در اندیمشک را می کند.
وی گفت: تا زمانی که زیرساخت های لازم برای اداره کل راه آهن دورود آماده شود، این وضعیت ادامه دارد.
دکتر دهقان افزود: تمام تلاش خود را برای ایجاد زیرساخت ها و تامین امکانات موردنیاز این اداره کل در شهرستان دورود به کار گرفته ایم.
هم اکنون 13 ایستگاه راه آهن در لرستان قرار دارد اما اداره کل راه آهن لرستان از ابتدای احداث راه آهن در استان خوزستان مستقر شده است.
این انتقال با استقبال بی شائبه مردم لرستان مواجه شده و برخی از آنان در گفت و گو با ایرنا ضمن تشکر از دولت و هیات مدیره راه آهن خواستار تسریع در استقرار قطعی اداره کل راه آهن در لرستان شدند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٥
 • Looking at nature from different perspectives can create stunning compositions for your photographs.

  This couldn’t be more true than when we look at our planet from outer space and appreciate the reality of its beauty from such an incredible and rarely seen perspective.

  The images in this compilation are from the Landsat 7 satellite and were created to introduce the general public to the Landsat Program.

  Various combinations of the eight Landsat 7 spectral bands were selected to create the vivid RGB composites that we have featured.

  Here are 60 absolutely stunning images of the Earth as seen from outer space. Click on the images for large resolution versions which you can use as wallpapers.

  Lena Delta - The Lena River, some 2,800 miles (4,400 km) long, is one of the largest rivers in the world. The Lena Delta Reserve is the most extensive protected wilderness area in Russia. It is an important refuge and breeding grounds for many species of Siberian wildlife.

   

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٥

 

 

به گزارش ایسنا، سیدعبدالعزیز حکیم ـ رهبر 54 ساله‌ی مجلس اعلای اسلامی عراق ـ پس از طی یک دوره‌ی بیماری ناشی از سرطان ریه عصر چهارشنبه درگذشت.

سید عبدالعزیز حکیم ـ پسر محسن حکیم، مرجع تقلید شیعیان عراق ـ که به عنوان یک معارض رژیم صدام به همراه برادرش محمد باقر حکیم به فعالیت علیه رژیم بعث صدام پرداخت، رییس مجلس اعلای اسلامی عراق (پیش از این مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق نام داشت) و عضو پارلمان و رهبر ائتلاف یکپارچه عراق بود.

سید عبدالعزیز حکیم آخرین فرزند سید محسن حکیم است که زیر نظر پدرش که یک مرجع تقلید شیعه بود رشد یافت و از همان کودکی به تحصیل در حوزه‌ی علمیه نجف اشرف پرداخت و مقدمات مدرسه علوم اسلامی را که محسن حکیم پایه‌گذاری کرده بود سپری کرد و در نزد سید محمد باقر حکیم و آیت‌الله شهید سید عبدالصاحب حکیم و آیت‌الله سید محمود هاشمی به شاگردی پرداخت و در ابتدای دهه 70 قرن 20 بعد از تکمیل تحصیلات خود در زمینه فقه و اصول در نزد شهید سید محمد باقر صدر در مسجد توس به تدریس پرداخت و به مدت یک سال به تالیف معجم اصطلاحات فقه پرداخت.

سید عبدالعزیز حکیم در پی صدور فتوای شهید صدر مبنی بر مبارزه با نظام حزب بعث و نابودی کابوس حزب بعث در عراق، مبارزه مسلحانه را به عنوان ابزاری برای رویارویی با نظام صدام آغاز کرد.

سید عبدالعزیز حکیم مبارزه مسلحانه علیه نظام صدام را دنبال کرد و بعد از مهاجرتش از عراق به همراه مجموعه‌ای از مبارزان گروه‌ مجاهدین عراق را تشکیل داد و در این راستا در دهه 80 به همراه برادرش محمد باقر حکیم به ایران سفر کرد تا به رویارویی با نظام حاکم بغداد بپردازد و امام خمینی (ره) رهبر انقلاب اسلامی پیشنهاد تشکیل ارتشی با تعداد 100 هزار مبارز را به نام گروه بدر وابسته به حزب الدعوه اسلامی را در عراق مطرح کرد و به این ترتیب عبدالعزیز حکیم فرمانده جناح نظامی گروه بدر شد و بعد از گذشت مدتی از حزب الدعوه اسلامی جدا شد و مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق و گروه بدر را تشکیل داد.

عبدالعزیز حکیم هم‌چنین در روند سیاسی و مبارزه علنی علیه نظام صدام فعالیت داشت و از موسسان گروه جماعه العلمای المجاهدین در عراق بود و هم‌چنین به عنوان عضو هیات ریاست مجلس اعلا در نخستین دوره آن فعالیت داشت و سپس مسوول دفتر اجرایی مجلس اعلا در سومین دوره تشکیلش شد و بعد از آن به عنوان عضو شورای مرکزی مجلس اعلا از سال 1986 فعالیت داشت تا این که به عنوان رییس مجلس اعلا بعد از شهادت شهید محراب در اول رجب سال 1424 هجری قمری مصادف با سپتامبر 2003 تعیین شد.

در اواسط دهه 80 در کنار مسوولیت‌هایش در زمینه حقوق بشر در عراق نیز فعالیت کرد و بعد از این که مشاهده کرد شکاف عظیمی در این زمینه در عراق وجود دارد، مرکز فرهنگی حقوق بشر در عراق را پایه‌گذاری کرد.

این مرکز در راستای سندسازی‌ تجاوزات در زمینه حقوق بشر در عراق از سوی نظام صدام در آن زمان فعالیت می‌کرد و به تدریج این مرکز گسترش پیدا کرد تا این که تبدیل به مرکز اصلی اطلاعات کمیته‌ی حقوق بشر در سازمان ملل و مخبر ویژه حقوق بشر در عراق و سازمان‌های ملی و بین‌المللی دولتی و غیر دولتی شد. این مرکز در بسیاری از کنفرانس‌های بین‌المللی حضور یافت و اسناد مربوط به ربوده شدن و کشته شدن ده‌ها هزار عراقی در داخل عراق را ارایه کرد و خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی شد.

سید عبدالعزیز حکیم هم‌چنین در زمینه امدادرسانی و حمایت به عراقی‌ها در اردوگاه‌های عراقی در ایران نیز فعالیت داشت و از خانواده‌های شهیدان عراقی در داخل عراق نیز حمایت می‌کرد. این حمایت‌ها در هماهنگی کامل با سید محمد باقر حکیم در زمان صدام صورت می‌گرفت و سید عبدالعزیز حکیم با برادرش در امور سیاسی جهادی و اجتماعی همکاری داشت و از او بر اساس واجبات شرعی اطاعت می‌کرد.

شهید محراب او را به عنوان معاون در زمان غیبتش در ریاست مجلس و رهبری گروه بدر تعیین کرد و مسوولیت اداره روند سیاسی مجلس اعلا را به وی سپرد و عبدالعزیز حکیم ریاست هیات مجلس اعلا را در جریان سفرش به واشنگتن بر عهده داشت و هم‌چنین روند سیاسی مجلس اعلا در کمیته مقدماتی کنفرانس لندن در سال 2002 و سپس کنفرانس صلاح‌الدین و سپس روند سیاسی بعد از سقوط نظام صدام را بر عهده داشت و در روزهای نخست بعد از سقوط صدام برای ورود به عراق تلاش زیادی کرد و عضو شورای حاکم شد و سپس به عضویت هیات رهبری شورای حاکم عراق منصوب شد. ریاست مجلس را هم‌چنان بر عهده داشت و از سوی اعضای شورای مرکزی مجلس اعلا به عنوان رییس مجلس اعلا بعد از شهادت آیت‌الله العظمی سید محمد باقر حکیم انتخاب شد.

سید عبدالعزیز حکیم ریاست ائتلاف یکپارچه عراق را در پارلمان این کشور نیز بر عهده داشت و در راس فهرست یکپارچه در انتخابات سال 2005 شرکت کرد که با استقبال آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی، از مراجع عالیقدر شیعه عراق روبه‌رو شد. هفت تشکیلاتی که به ائتلاف یکپارچه پیوستند به این ترتیب هستند:

1 ـ مجلس اعلای انقلاب اسلامی در عراق به ریاست عبدالعزیز حکیم

2 ـ حزب الدعوه به ریاست ابراهیم جعفری

3 ـ حزب الدعوه اسلامی (تشکیلات عراق به رهبری عبدالکریم العنزی)

4 ـ جریان صدر به رهبری مقتدی صدر

5 ـ حزب الفضیله

6 ـ سازمان بدر به رهبری هادی العامری

7 ـ المستقلون به رهبری حسین شهرستانی

این ائتلاف از اوایل هفته‌ی جاری با نام ائتلاف ملی عراق جدید و با پیشنهاد عبدالعزیز حکیم و حضور مجلس اعلای اسلامی عراق فعالیت خود را آغاز کرده است.

بر اساس بررسی‌های آزمایشگاهی بر روی سید عبدالعزیز حکیم در آمریکا مشخص شد که وی مبتلا به سرطان ریه از نوع بسیار وخیم است.

وی چندین‌بار برای مداوا به ایران سفر کرد و از فروردین‌ماه سال جاری برای درمان بیماری سرطان ریه خود در تهران بستری بود.

از زمان پیشرفت بیماری عبدالعزیز حکیم، عمار حکیم فرزند ارشد وی امورات مجلس اعلا را در عراق به انجام می‌رساند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٤
منابع تری گلیسرید

آیا به دنبال یک برنامه غذایی برای کاهش تری گلیسیرید خود هستید؟ اگر بعد از دادن آزمایش خون متوجه شده اید مقدار تری گلیسرید خون شما بالاست و پزشک به شما گفته است که اگر آن را کاهش ندهید، دچار سکته قلبی می شوید، می توانید به توصیه های زیر عمل کنید.

ما در اینجا توصیه های غذایی مناسبی را برای کاهش تری گلیسرید خون بیان کرده ایم.

تری گلیسرید چیست؟

تری گلیسرید، نوعی چربی موجود در بدن است. وقتی شما بیش از حد مورد نیاز خود، انرژی دریافت می کنید (یا غذا می خورید)، این کالری اضافی به تری گلیسرید تبدیل می شود و در سلول های چربی بدن شما ذخیره می شود.

تری گلیسریدها به عنوان یک منبع ذخیره انرژی برای بدن عمل می کنند. هنگامی که شما به مقدار زیادی انرژی نیاز داشته باشید، بدن این چربی ها را تجزیه می کند و به انرژی تبدیل می کند تا سلول ها بتوانند از آن استفاده کنند.

اما افزایش مقدار تری گلیسرید در خون می تواند سرخرگ ها را مسدود کند و به پانکراس آسیب برساند.

مقدار طبیعی تری گلیسرید خون کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر است. اگر مقدار تری گلیسرید بیشتر از 200 شود، نشان می دهد خیلی بالاست. تری گلیسرید معمولاً در کنار سایر چربی های خون یعنی LDL کلسترول و HDL کلسترول اندازه گیری می شود.

عوامل افزایش دهنده تری گلیسرید:

- چاقی که مهم ترین عامل خطر است.

- دیابت، مشکلات تیروئید و بیماری های کلیوی .

- ارث و ژنتیک

- مصرف بعضی داروها مثل استروژن، قرص های ضدبارداری، بتابلوکرها و استروئیدها

- مصرف زیاد مواد غذایی شیرین و چرب

- نوشیدن الکل

برنامه غذایی مناسب برای کاهش تری گلیسرید:

رژیم غذایی و ورزش، بهترین راه برای کاهش تری گلیسرید خون هستند.

اگر شما نمی توانید با ورزش و رژیم غذایی، تری گلیسرید خود را کاهش دهید، بایستی تحت نظر پزشک از دارو استفاده کنید.

در اینجا یک سری توصیه های غذایی را برای شما بیان می کنیم:

1- کمتر غذا بخورید و بیشتر فعالیت کنید:

اگر می خواهید تری گلیسرید خود را کاهش دهید، باید مقدار انرژی که می سوزانید بیشتر از مقداری باشد که دریافت می کنید.

قند و شکر

2- شیرینی، شکلات، قند و شکر را از برنامه غذایی خود حذف کنید.

کربوهیدرات های پیچیده بهتر از کربوهیدرات های ساده مثل قند و شکر هستند. منابع غذایی کربوهیدرات های پیچیده شامل: نان و غلات سبوس دار، سبزی ها، میوه ها و حبوبات است.

کربوهیدرات های پیچیده از نظر مواد مغذی، غنی هستند و دارای انواع ویتامین، املاح و آنتی اکسیدان ها هستند.

3- قند و شکر همانند یک سم برای شماست.

شکر هیچ ماده مغذی ندارد و فقط کالری دارد. خیلی سریع هم تبدیل به تری گلیسرید می شود.

نوشابه ها، دسرهای شیرین، شیرینی ها، شکلات، کیک، کلوچه، آب نبات، آدامس، آب میوه های مصنوعی، ژله، کرم کارامل و... همگی دارای قند هستند.

هنگام خرید مواد غذایی، اگر برچسب غذایی داشت، آن را بخوانید. در بین مواد طعم دهنده و شیرین کننده، هر کدام به پسوند «اوز» (ose) یا «اول» (ol) ختم می شد، احتمالاً نشان دهنده ی نوعی قند است.

4- غذاهایی را که دارای مقدار زیادی انرژی و کربوهیدرات هستند، نخورید.

گوشت لخم، میوه ها و سبزی ها، لبنیات کم چرب باید قسمت عمده غذای دریافتی شما را تشکیل دهند.

5- مقدار و نوع چربی مصرفی خود را در نظر داشته باشید.

چربی های اشباع و جامد را مصرف نکنید، مثل روغن نباتی جامد، کره، مارگارین، چربی گوشت، پوست مرغ، لبنیات پرچرب، خامه و سس مایونز.

روغن های گیاهی مایع را می توانید مصرف کنید. مصرف اسیدهای چرب اُمگا -3 (در ماهی و روغن تخم کتان) برای شما مفید است.

6- به هیچ عنوان الکل ننوشید، زیرا الکل خیلی سریع مقدار تری گلیسرید خون را افزایش می دهد.

7- برای کاهش مقدار تری گلیسرید خون می توانید رژیم غذایی DASH یا TLC را امتحان کنید. برای کسب اطلاعات درباره هر کدام از این رژیم ها روی آن ها کلیک کنید.

نیره ولدخانی – کارشناس علوم تغذیه

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٤
در حالیکه رودخانه کشکان هنوز سوگوار حادثه رخ داده در یازدهم تیرماه و مرگ بیش از 300 هزار قطعه آبزی است شرکت نفت دسته گلی تازه برای این رودخانه مظلوم به ارمغان آورده است.

به گزارش خبرنگار مهر در شهرستان پلدختر، وقتی حادثه یازدهم تیرماه با تعهدات شرکت نفت گره خورد امیدوار بودیم تا با نوسازی لوله های فرسوده کشکان دیگر حادثه جدیدی را شاهد نباشد و زخم کهنه کشکان سوگوار دیگر سر باز نکند. تا اینکه در جمعه گذشته خبر نشتی مجدد لوله نفت در حاشیه رودخانه کشکان و در فاصله ای کمتر از چندین متر دوباره خاک منطقه را آبستن حادثه ای کرد که شاید همین روزها در کشکان متولد شود.

خبرگزاری مهر در گزارشی با انتشار خبر جدید ترکیدگی لوله نفت در حاشیه رودخانه کشکان خواستار تلاش شرکت نفت برای بررسی موضوع شد که متاسفانه شرکت نفت با پاک کردن صورت مسئله به تکذیب خبر مهر پرداخت.

شرکت نفت در جوابیه خود از فاجعه رخ داده در کشکان که در آماری خوش بینانه منجر به تلف شدن 300 هزار قطعه ماهی شد از نشت جزئی نفت یاد کرد تا نمک بر زخم کهنه کشکان پاشیده باشد.

این در حالی است که این شرکت در تایید ضمنی حادثه رخ داده در روز جمعه گذشته عنوان شده است: "این شرکت با رعایت نکات ایمنی و زیست محیطی اقدامات لازم به منظور آزمایش ایستایی را انجام داد که پس از پمپاژ آب به خط لوله و انجام فشار افزایی خط لوله دچار نشتی گردیده و مقداری آب از داخل لوله به همراه مقداری نفت مربوط به جداره داخلی لوله، در حضور کارکنانی که مشغول انجام آزمایش بوده اند خارج شده است."

به هر حال خبرگزاری مهر برای روشن شدن ابعاد دیگری از حادثه رخ داده در روز جمعه هفته گذشته گفتگویی با رئیس سازمان محیط زیست شهرستان پلدختر انجام داده است که در آن نکات قابل تاملی وجود دارد.

50 هزار مترمکعب خاک حاشیه کشکان آلوده شده است

رئیس سازمان محیط زیست شهرستان پلدختر با تشریح حادثه رخ داده در 22 مردادماه سالجاری، عنوان کرد: با وجود اینکه پس از حادثه روز یازدهم تیرماه از قبل هماهنگی شده بود که هر گونه انتقال نفت، تعویض لوله ها و تست شبکه با حضور کارشناسان محیط زیست باشد ولی متاسفانه در روز حادثه پرسنل شرکت نفت بدون هیچگونه هماهنگی اقدام به استارت شبکه کردند که منجر به نشتی نفت در یک کیلومتر بالاتر از حادثه قبلی شد.

علی یاری در پاسخ به ادعای شرکت نفت مبنی بر "رعایت نکات ایمنی و زیست محیطی در هنگان آزمایش ایستایی"، عنوان کرد: در زمان استارت شبکه هیچ کدام از کارشناسان محیط زیست حضور نداشته اند و آغاز انتقال نفت بدون هماهنگی با این سازمان بوده است.

خودروی شرکت نفت در حال مکش نفت لوله های ترکیده

وی عنوان کرد: از حادثه رخ داده در هفته گذشته فیلم و عکس هایی که نشان می دهد ماموران شرکت نفت در حال جمع کردن نفت از روی خاک هستند جمع آوری کرده ایم که ارائه خواهد شد.

رئیس سازمان محیط زیست شهرستان پلدختر با اشاره به میزان خسارات وارد شده در اثر نشتی نفت روز جمعه گذشته، خاطر نشان کرد: در این حادثه حدود 310 متر طول آلودگی بوده است که با در نظر گرفتن عرض زیرزمینی و عرض فوقانی محل آلوده شده بیش از 50 هزار مترمکعب از خاک منطقه آلوده شده است.

یاری خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بستر منطقه آبرفتی است احتمال نشت نفت به رودخانه کشکان پس از اشباع شدن خاک منطقه وجود دارد.

شرکت نفت و تلاش برای پاک کردن آثار حادثه!/ ریختن خاک تازه بر روی محل نشتی نفت

رئیس سازمان محیط زیست شهرستان پلدختر همچنین در ادامه با اشاره به تکذیبه ها و جوابیه های شرکت نفت، عنوان کرد: پس از رخ دادن حادثه جمعه گذشته و انتشار خبر در رسانه های گروهی مسئولان شرکت نفت به جای بررسی علل حادثه با مظلوم نمایی اقدام به تکذیب خبر کردند تا واقعیات را به شکل ناصحیح و غیرواقعی جلوه دهند.

یاری ادامه داد: شرکت نفت پس از انعکاس خبر با لودر و بولدوزر اقدام به ریختن خاک تازه بر محل نشتی نفت به منظور پاک کردن آثار حادثه رخ داده کرد که ما نیز در نامه ای به این شرکت خواستار توقف ریختن خاک بر روی خاک آلوده منطقه شدیم که متاسفانه مسئولان شرکت نفت به این تذکر محیط زیست توجه نکردند.

وی با تاکید بر اینکه از محل حادثه عکس و فیلم تهیه شده است که به طور قطع در صورت نیاز ارائه خواهد شد، بیان داشت: با وجود اینکه بر روی خاک آلوده منطقه خاک تازه ریخته شده است ولی ضخامت یکی دو سانتی متری خاک ریخته شده نیز به دلیل شدت آلودگی نفتی خاک زیر آن آلوده به نفت شده و لکه های نفتی بر روی آن مشاهده می شود.

رئیس سازمان محیط زیست شهرستان پلدختر با تاکید بر اینکه آلودگی به وجود آمده بر اثر نشت نفت را به این راحتی نمی توان پاک کرد، افزود: متاسفانه هنوز مسئولان شرکت نفت برای باز کردن محل شکستگی لوله نفت در زیر زمین اقدام نکرده اند و علت نشتی نفت را مورد بررسی قرار نداده اند.

یاری ادامه داد: ما اعلام کردیم هر لحظه که مسئولان شرکت نفت اقدام به بازکردن و و خاکبرداری محل حادثه رخ داده کنند خبرنگاران را برای بازدید به منطقه خواهیم برد.

وی با تایید نوسازی 3 کیلومتر از خطوط انتقال نفت منطقه، گفت: مسئولان شرکت نفت دقیقا مکانی را که بیشترین حادثه را در طول سالهای گذشته داشته است را به دلیل آنچه عدم دادن مجوز از سوی اداره راه گفته شده بازسازی نکردند تا حادثه اخیر رخ دهد.

آبهای زیرزمینی منطقه آلوده شده است/ 7500 ساکن روستاهای جلگه خلج و مشکل آلودگی آب

رئیس سازمان محیط زیست شهرستان پلدختر یادآور شد: با ترکیدگی های متعدد لوله های نفت آبهای زیرزمینی منطقه آلوده شده است.

یاری با اشاره به وضعیت بغرنج آلودگی آب در منطقه، ادامه داد: در حال حاضر آب 11 روستای منطقه با جمعیتی بالغ بر 7 هزار و 500 نفر آلوده است و قابل استفاده برای هیچ کاری نیست.

رسوبات نفتی منبع آب شرب روستای جلگه خلج

وی تصریح کرد: مردم روستانشین منطقه حتی برای آبیاری زمین های کشاورزی خود نیز با مشکل مواجهه هستند و از فیلتر استفاده می کنند.

رئیس سازمان محیط زیست شهرستان پلدختر همچنین با اشاره به ادعاهای شرکت نفت در مورد حادثه 11 تیرماه که به نشت جزئی نفت تعبیر شده است، بیان داشت: در این حادثه طبق برآوردهای اولیه 300 هزار قطعه ماهی تلف شد که به نظر می رسد با ادعاهای مسئولان شرکت نفت تفاوتی آشکار دارد.

یاری افزود: در برآوردهای بعدی و تبعات بعدی حادثه آمار حتی تا سقف 500 هزار قطعه ماهی و آبزی هم رسید و این در حالی است که هنوز شرکت نفت در مورد فاجعه رخ داده در کشکان به باور نرسیده است.

وی یادآور شد: همچنین به دلیل آنچه مسئولان شرکت نفت "نشت جزئی نفت در کشکان" نامیده اند آب های سفره های زیرزمینی جلگه خلج به طور کامل آلوده شده و 7 هزار و 500 ساکن روستایی منطقه با مشکل مواجه شده اند.

به هر حال خبرگزاری مهر نیز با نگاه بی طرفانه و اخلاق مدارانه قضاوت درباره آنچه در کشکان رخ داده است را به مردم واگذار می کند و امیدوار است شرکت نفت با بررسی علل حادثه رخ داده از وقوع حوادث اینچنینی جلوگیری به عمل آورد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٤
در حالیکه رودخانه کشکان هنوز سوگوار حادثه رخ داده در یازدهم تیرماه و مرگ بیش از 300 هزار قطعه آبزی است شرکت نفت دسته گلی تازه برای این رودخانه مظلوم به ارمغان آورده است.

به گزارش خبرنگار مهر در شهرستان پلدختر، وقتی حادثه یازدهم تیرماه با تعهدات شرکت نفت گره خورد امیدوار بودیم تا با نوسازی لوله های فرسوده کشکان دیگر حادثه جدیدی را شاهد نباشد و زخم کهنه کشکان سوگوار دیگر سر باز نکند. تا اینکه در جمعه گذشته خبر نشتی مجدد لوله نفت در حاشیه رودخانه کشکان و در فاصله ای کمتر از چندین متر دوباره خاک منطقه را آبستن حادثه ای کرد که شاید همین روزها در کشکان متولد شود.

خبرگزاری مهر در گزارشی با انتشار خبر جدید ترکیدگی لوله نفت در حاشیه رودخانه کشکان خواستار تلاش شرکت نفت برای بررسی موضوع شد که متاسفانه شرکت نفت با پاک کردن صورت مسئله به تکذیب خبر مهر پرداخت.

شرکت نفت در جوابیه خود از فاجعه رخ داده در کشکان که در آماری خوش بینانه منجر به تلف شدن 300 هزار قطعه ماهی شد از نشت جزئی نفت یاد کرد تا نمک بر زخم کهنه کشکان پاشیده باشد.

این در حالی است که این شرکت در تایید ضمنی حادثه رخ داده در روز جمعه گذشته عنوان شده است: "این شرکت با رعایت نکات ایمنی و زیست محیطی اقدامات لازم به منظور آزمایش ایستایی را انجام داد که پس از پمپاژ آب به خط لوله و انجام فشار افزایی خط لوله دچار نشتی گردیده و مقداری آب از داخل لوله به همراه مقداری نفت مربوط به جداره داخلی لوله، در حضور کارکنانی که مشغول انجام آزمایش بوده اند خارج شده است."

به هر حال خبرگزاری مهر برای روشن شدن ابعاد دیگری از حادثه رخ داده در روز جمعه هفته گذشته گفتگویی با رئیس سازمان محیط زیست شهرستان پلدختر انجام داده است که در آن نکات قابل تاملی وجود دارد.

50 هزار مترمکعب خاک حاشیه کشکان آلوده شده است

رئیس سازمان محیط زیست شهرستان پلدختر با تشریح حادثه رخ داده در 22 مردادماه سالجاری، عنوان کرد: با وجود اینکه پس از حادثه روز یازدهم تیرماه از قبل هماهنگی شده بود که هر گونه انتقال نفت، تعویض لوله ها و تست شبکه با حضور کارشناسان محیط زیست باشد ولی متاسفانه در روز حادثه پرسنل شرکت نفت بدون هیچگونه هماهنگی اقدام به استارت شبکه کردند که منجر به نشتی نفت در یک کیلومتر بالاتر از حادثه قبلی شد.

علی یاری در پاسخ به ادعای شرکت نفت مبنی بر "رعایت نکات ایمنی و زیست محیطی در هنگان آزمایش ایستایی"، عنوان کرد: در زمان استارت شبکه هیچ کدام از کارشناسان محیط زیست حضور نداشته اند و آغاز انتقال نفت بدون هماهنگی با این سازمان بوده است.

خودروی شرکت نفت در حال مکش نفت لوله های ترکیده

وی عنوان کرد: از حادثه رخ داده در هفته گذشته فیلم و عکس هایی که نشان می دهد ماموران شرکت نفت در حال جمع کردن نفت از روی خاک هستند جمع آوری کرده ایم که ارائه خواهد شد.

رئیس سازمان محیط زیست شهرستان پلدختر با اشاره به میزان خسارات وارد شده در اثر نشتی نفت روز جمعه گذشته، خاطر نشان کرد: در این حادثه حدود 310 متر طول آلودگی بوده است که با در نظر گرفتن عرض زیرزمینی و عرض فوقانی محل آلوده شده بیش از 50 هزار مترمکعب از خاک منطقه آلوده شده است.

یاری خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بستر منطقه آبرفتی است احتمال نشت نفت به رودخانه کشکان پس از اشباع شدن خاک منطقه وجود دارد.

شرکت نفت و تلاش برای پاک کردن آثار حادثه!/ ریختن خاک تازه بر روی محل نشتی نفت

رئیس سازمان محیط زیست شهرستان پلدختر همچنین در ادامه با اشاره به تکذیبه ها و جوابیه های شرکت نفت، عنوان کرد: پس از رخ دادن حادثه جمعه گذشته و انتشار خبر در رسانه های گروهی مسئولان شرکت نفت به جای بررسی علل حادثه با مظلوم نمایی اقدام به تکذیب خبر کردند تا واقعیات را به شکل ناصحیح و غیرواقعی جلوه دهند.

یاری ادامه داد: شرکت نفت پس از انعکاس خبر با لودر و بولدوزر اقدام به ریختن خاک تازه بر محل نشتی نفت به منظور پاک کردن آثار حادثه رخ داده کرد که ما نیز در نامه ای به این شرکت خواستار توقف ریختن خاک بر روی خاک آلوده منطقه شدیم که متاسفانه مسئولان شرکت نفت به این تذکر محیط زیست توجه نکردند.

وی با تاکید بر اینکه از محل حادثه عکس و فیلم تهیه شده است که به طور قطع در صورت نیاز ارائه خواهد شد، بیان داشت: با وجود اینکه بر روی خاک آلوده منطقه خاک تازه ریخته شده است ولی ضخامت یکی دو سانتی متری خاک ریخته شده نیز به دلیل شدت آلودگی نفتی خاک زیر آن آلوده به نفت شده و لکه های نفتی بر روی آن مشاهده می شود.

رئیس سازمان محیط زیست شهرستان پلدختر با تاکید بر اینکه آلودگی به وجود آمده بر اثر نشت نفت را به این راحتی نمی توان پاک کرد، افزود: متاسفانه هنوز مسئولان شرکت نفت برای باز کردن محل شکستگی لوله نفت در زیر زمین اقدام نکرده اند و علت نشتی نفت را مورد بررسی قرار نداده اند.

یاری ادامه داد: ما اعلام کردیم هر لحظه که مسئولان شرکت نفت اقدام به بازکردن و و خاکبرداری محل حادثه رخ داده کنند خبرنگاران را برای بازدید به منطقه خواهیم برد.

وی با تایید نوسازی 3 کیلومتر از خطوط انتقال نفت منطقه، گفت: مسئولان شرکت نفت دقیقا مکانی را که بیشترین حادثه را در طول سالهای گذشته داشته است را به دلیل آنچه عدم دادن مجوز از سوی اداره راه گفته شده بازسازی نکردند تا حادثه اخیر رخ دهد.

آبهای زیرزمینی منطقه آلوده شده است/ 7500 ساکن روستاهای جلگه خلج و مشکل آلودگی آب

رئیس سازمان محیط زیست شهرستان پلدختر یادآور شد: با ترکیدگی های متعدد لوله های نفت آبهای زیرزمینی منطقه آلوده شده است.

یاری با اشاره به وضعیت بغرنج آلودگی آب در منطقه، ادامه داد: در حال حاضر آب 11 روستای منطقه با جمعیتی بالغ بر 7 هزار و 500 نفر آلوده است و قابل استفاده برای هیچ کاری نیست.

رسوبات نفتی منبع آب شرب روستای جلگه خلج

وی تصریح کرد: مردم روستانشین منطقه حتی برای آبیاری زمین های کشاورزی خود نیز با مشکل مواجهه هستند و از فیلتر استفاده می کنند.

رئیس سازمان محیط زیست شهرستان پلدختر همچنین با اشاره به ادعاهای شرکت نفت در مورد حادثه 11 تیرماه که به نشت جزئی نفت تعبیر شده است، بیان داشت: در این حادثه طبق برآوردهای اولیه 300 هزار قطعه ماهی تلف شد که به نظر می رسد با ادعاهای مسئولان شرکت نفت تفاوتی آشکار دارد.

یاری افزود: در برآوردهای بعدی و تبعات بعدی حادثه آمار حتی تا سقف 500 هزار قطعه ماهی و آبزی هم رسید و این در حالی است که هنوز شرکت نفت در مورد فاجعه رخ داده در کشکان به باور نرسیده است.

وی یادآور شد: همچنین به دلیل آنچه مسئولان شرکت نفت "نشت جزئی نفت در کشکان" نامیده اند آب های سفره های زیرزمینی جلگه خلج به طور کامل آلوده شده و 7 هزار و 500 ساکن روستایی منطقه با مشکل مواجه شده اند.

به هر حال خبرگزاری مهر نیز با نگاه بی طرفانه و اخلاق مدارانه قضاوت درباره آنچه در کشکان رخ داده است را به مردم واگذار می کند و امیدوار است شرکت نفت با بررسی علل حادثه رخ داده از وقوع حوادث اینچنینی جلوگیری به عمل آورد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٤
پژوهشگران با بهره گیری از فناوری های پیشرفته صوتی موفق شدند صدای گفتگوی مورچه ها را ضبط کنند
  
 
 محققان دانشگاه آکسفورد با استفاده از میکروفن ها و بلندگوهای بسیار مینیاتوری که بدون ایجاد مزاحمت در لانه های آنها نصب شده بود، موفق شدند صداهای تولید شده در لانه مورچه ها را ضبط و بررسی کنند.

به گفته این محققان ملکه مورچه ها به این طریق دستوراتی را به مورچه های کارگر می دهد.

در این پژوهش حیرت آور مشخص شد دیگر حشرات می توانند با تقلید صدای ملکه مورچه ها آنها را به خدمت بگیرند.

نوعی پروانه آبی از جمله این حشرات است. این پروانه با تقلید صدا و پیام های شیمیایی مورچه ها، آنها را وادار می کند کرم پروانه را به لانه های خود ببرند و آنها را تغذیه کنند.

محققان چند دهه قبل دریافتند که مورچه ها قادرند با ایجاد صوت، به یکدیگر هشدار دهند اما فقط در پی بررسی اخیر محققان دانشگاه آکسفورد بود که مشخص شد این پیام های مبادله شده در این ارتباط به حدی گسترده است که می تواند مبین نوعی " گفتگو" بین مورچه ها باشد.

به نوشته ی روزنامه ی تایمز، این پژوهشگران از طریق بلندگوهای بسیار ریزی که در لانه مورچه ها کار گذاشته بودند، با تقلید صدای ملکه توانستند توجه مورچه ها را جلب کنند.

در این حالت مورچه بی حرکت می ایستد و منتظر شنیدن دستورات ملکه می شود.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٤
خبرگزاری مهر - گروه اجتماعی: 60 سال پس از نخستین کاوش انجام شده در غار "پبده" زیستگاه اولین انسانهای ساکن فلات ایران در 15 هزار سال پیش توسط پرفسور "گریشمن" باستان شناس فرانسوی، این غار بار دیگر مورد کاوش قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، این غار در منطقه خوش آب و هوای لالی در دل کوه "انبار سفید" از کوههای کوهپایه ای زاگرس در شمال استان خوزستان و هم مرز با چهارمحال و بختیاری است که سرزمینی سرشار از چشمه‌ها، رودخانه‌ها و آبشارها به شمار می‌آید.

شواهد و مدارک پیشینه تاریخی و کهن منطقه لالی تنها در غار پبده خلاصه نمی شود چرا که این منطقه منحصر به فرد محل واقع شدن تپه‌های باستانی سومری‌ها، پل‌های قدیمی اوسور و تراز، عمارت تاریخی بنه‌وار، قلعه‌های مش مرداسی و چکانی، امامزاده و زیارتگاه‌های باباحسن، بابا روزبهان، حاجی محمد و حاجی علی، آبشار آرپناه و آسیاب‌های قدیمی مربوط به دوره ساسانی، گرمابه بابا احمد، چشمه‌های آب گرم و معدنی و ده‌ها محوطه باستانی و گردشگری دیگر نیز هست.
 
این بخش از آثار باستانی و میراث فرهنگی لالی با توجه به اینکه روی زمین واقع شده اند از دید گردشگران و علاقمندان پنهان نمانده و کمابیش شناخته شده محسوب می شوند. اما غار عمیق، بزرگ و تاریک پبده که بر اساس بررسیهای پروفسور رومن گریشمن در سال 1949میلادی مشخص شد 15 هزار سال پیش و همزمان با عصر پارینه سنگی نخستین زیستگاه انسانها در فلات ایران بوده، تاکنون ناشناخته مانده است.

ورودی غار عرض و ارتفاع چندانی ندارد

این باستان شناس فرانسوی در آن کاوش که تنها بررسی کارشناسی انجام گرفته در غار پبده از گذشته تاکنون بوده است، قدیمى ترین آثار سکونت انسان در فلات ایران را کشف کرد. گریشمن معتقد بود آثار به جا مانده از مردمانی که 15 هزار سال پیش در این غار مى زیستند نشان می دهد آنها اجداد بختیاریهای امروزی هستند.

این بخش پر اهمیت و منحصر به فرد از تاریخ کشور که مشابه آن در هیچ نقطه ای دیگر از جغرافیای ایران وجود ندارد تاکنون به دلایل عدیده ای از جمله بی توجهی و کم کاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مورد بررسی و کاوش جدی واقع نشده است.

پشت ورودی تنگ غار یک فضای بزرگ تالار مانند وجود دارد
 
این در حالی است که در سال 85 طرح اکتشاف و پژوهش درباره غار پبده توسط یک گروه غارنوردى تهیه و براى تصویب به سازمان میراث فرهنگى و گردشگرى ارائه شد و بنا به گفته مسئولان وقت قرار بود در صورت تصویب به فاصله یک تا دو ماه بعد چند غارنورد حرفه اى، چند باستان شناس خبره و یک گروه پزشکى براى شناسایى و آشنایى با غار پبده در آن راهپیمایى کنند.
 
اما با این وجود و با وجود گذشت سه سال از تاریخ ارائه آن طرح هیچ کاری در راستای شناخت و کاوش کارشناسی شده از سوی این سازمان بر روی غار پبده انجام نگرفت. 

 ورود این گروه چهار نفره به غار پبده بعد از پژوهشهای پروفسور گریشمن
در سال 1949 اولین کاوش در 60 سال اخیر است 
 
لذت کشف زوایای پنهان محل زندگی اولین انسانهایی که در فلات ایران می زیسته اند موجب شد تا یک گروه از علاقمندان و فعالین عرصه میراث فرهنگی و باستانی عزم خود برای رفتن به عمق تنگ و تاریک یک غار تاریخی که بر اساس اسناد و شواهد در 15 هزار سال پیش محل زندگی بوده جزم کنند.
 
به همین دلیل انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با پیشنهاد مدیر گروه کوهنوردی "نسیم زاگرس" و دبیر انجمن "بوم آب و آفتاب" تصمیم گرفتند که غار پبده را به طور کامل بررسی کنند.

مجتبی گهستونی دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان، امیر هوشنگ عارفیان مدیر گروه کوهنوردی نسیم زاگرس خوزستان، فرهاد رهبری دبیر انجمن بوم، آب و آفتاب و علی جهانبخش مدیر گروه کوهنوردی " سیف " تصمیم گرفتند در روز جمعه بیست و سوم مرداد غار پبده را مورد بررسی قرار دهند تا زوایای پنهان این غار که محل اسکان انسانهای نخستین بوده را شناسایی کنند.

این مارمولک عجیب از جمله جانورانی است که در غار پبده زیست می کند

در همین رابطه دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این مطلب گفت: این غار در منتهی الیه شهرستان لالی در منطقه ای عشایری در مسیر آبشار آرپناه و در کوهی به نام " انبار سفید" به ارتفاع 1900 متر واقع شده و یکی از امتیازات آن دسترسی تقریبا آسان به آن است.

مجتبی گهستونی افزود: این غار در دهه 40 توسط پرفسور گریشمن باستان شناس فرانسوی شناسایی و مورد تحقیق قرار گرفته که در آن ابزارآلات و آثار سکونت انسانهای اولیه در حدود 15 هزار سال پیش را کشف کرد ولی پس از آن هیچ کس به طور دقیق این محل را مورد ارزیابی و مطالعه باستان شناسی قرار نداده است.

در درون غار اشیاء و لوازمی از دوران کهن یافت می شود

بر اساس مشاهدات انجام گرفته این غار دهانه کوچکی دارد ولی داخل آن بسیار گسترده است در حین حال بسیار تاریک، نمناک و پر از خفاش و حشرات مختلف است و تا کنون کسی اطلاعات مستندی از عمق و ابعاد درون غار ارائه نداده است.

گهستونی با اشاره به اینکه به گفته مردم محلی غار پبده بسیار طولانی است، گفت: ما از ساعت 12 ظهر وارد غار شده و ساعت 16 به بررسی خود در غار پایان دادیم.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان تصریح کرد: در سال گذشته برای نخستین بار به همراه یک باستان شناس، یک مردم شناس و یک کارشناس گردشگری وارد این غار شدیم ولی به علت نداشتن امکانات موفق به ورود و شناسایی کامل آن نشدیم. اما این بار چون فکر می کردیم این غار طولانی باشد با امکانات کامل وارد غار شدیم. از همان ابتدا به طور دقیق بررسی خود را شروع کردیم. لذا پس از بررسی چهار ساعته متوجه شدیم که غار 114 متر طول دارد و در انتهای غار تونلی کم عرض وجود دارد که یک حفره آبی محسوب می شود.

حضور در عمق غار به دلیل تاریکی فراوان و رطوبت بالا به تجهیزات ویژه ای نیاز دارد

گهستونی گفت: درون غار سه حفره وجود دارد که امکان حرکت انسان به صورت ایستاده در آن وجود ندارد. این دالان های هوایی مثل سفره های زیر زمینی آبراه محسوب می شوند. از سویی تونل های وسط غار به حفره های کف غار راه دارند. یک تونل در انتها وجود دارد که دو رگه دارد که یکی بعد از دو راهرو بسته می شود و دیگری راه مار پیچ است که بعد از عبور از حفره یی به عرض 70 سانتی متر به علت ریزش سقف و جمع آوری املاح نیمه بسته مانده است.

وی اظهار داشت: سنگ چینی های درون غار، باستانی بودن سکونتگاه عشایر در این منطقه را مشخص می کند. در وسط غار حفره ای بزرگ در کف وجود دارد که تشکیل حوزچه ای داده است که احتمالا برای آب انبار استفاده می شد.

این فعال حوزه میراث فرهنگی با اشاره به اندازه گیری های انجام شده که ارتفاع دهانه غار تا بستر رودخانه فصلی که از کنار کوه انبار سفید می گذرد را بالغ بر 70 متر نشان می دهد تاکید کرد: یکی از ویژگیهای غار پبده این است که به دلیل برخورداری  از ورودی و خروجی امکان تجمع گازهای متساعد در آن وجود ندارد، طول دهانه ورودی اول غار 40/5 متر و ارتفاع آن سه متر است و همچنین دهانه اول تا دهانه دوم 6 متر فاصله دارد.

گهستونی همچنین ارتفاع دهانه دوم را یک مترو 10 و عرض از سقف آن را سه مترو 10 سانتیمتر عنوان کرد و افزود: از دهانه غار به طول 90 متر که وارد غار می شوی حفره ای هوایی وجود دارد که در سمت چپ از سقف غار بیشترین ارتفاع را به طول تقریبی 28 متر به خود اختصاص داده است.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان اظهار داشت: کمترین عرض غار پبده 6 متر و بیشترین عرض غار 70 متر و 19 سانتی متر اندازه گیری شد. همچنین کمترین ارتفاع تالار اصلی غاز دو متر و بیشترین ارتفاع آن 28 متر است.

استراحتگاه حجاری شده ای که در عمق 6 متری غار در دل سنگ ایجاد شده است

بنا به گفته این فعال میراث فرهنگی خوزستان از دیگر نشانه های موجود در غار پبده وجود یک استراحتگاه حجاری شده به فاصله 6 متری از دهانه ورودی سمت راست غار و در ارتفاع دو متری با ابعاد سه متر در یک متر است.

وی بیان کرد: علاوه بر این در طول غار لایه ای نرم وجود داشت که پس از بررسی و اندازه گیری متوجه انباشته شدن و فشردگی 40 سانتی متر کود حیوانی در کف این غار شدیم.

گهستونی با اشاره به اینکه این غار قرار است در فهرست آثار ملی به ثبت برسد، گفت: در صورتیکه سازمان میراث فرهنگی امکانات لازم را برای ایجاد راه دسترسی و پاکسازی داخل این مکان تامین کند این غار می تواند یکی از گردشگاه های طبیعی و با ارزش خوزستان محسوب شود.

دبیر انجمن بوم آب و آفتاب نیز پس از بازدید از این غار در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اهمیت بالای این غار گفت: این غار علاوه بر جنبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی برای غارنوردان، گردشگران، جانورشناسان، سنگ شناسان و... ارزشمند خواهد بود.

در قسمت انتهایی غار قسمتی گنبدی شکل از سنگ خارای یکپارچه
و سفید خالدار شبیه پوست پلنگ وجود دارد

فرهاد رهبری افزود: وجود تالاری بزرگ و قرار گرفتن در مسیر کوچ عشایر از دیگر ویژه گی های این غار محسوب می شود.

همچنین مدیر گروه کوهنوردی نسیم زاگرس درباره این غار به خبرنگار مهر گفت: در 60 متری غار از طاق و بدنه غار به پائین به دلیل ریزش آب سفره های زیر زمینی وجود جلبک ها نشان از تداوم حرکت آب در این مسیر را دارد.

امیر هوشنگ عارفیان با تاکید بر اینکه تاکنون اقدامی از سوی میراث فرهنگی برای شناسایی این مکان تاریخی صورت نگرفته است، گفت: با اطلاعاتی که در مورد این غار به دست آورده ایم، ارزشمند بودن این غار برای ما تبدیل به یقین شده و نمی توان از شناسایی آن به طور کامل چشم پوشی کرد.

وی بیان کرد: در انتهای غار یک سقف گنبدی زیبا به صورت سنگ یک پارچه سفید از جنس خارا با روکش سفید گچی وجود داشت که تشکیل خال های منظم بی شباهت به نشیمن گاه خفاش ها و یا پوست پلنگ نبود.

 

 

در عمق این غار تاریخی حشرات عجیب و فراوانی دیده می شود

به گزارش مهر علاوه بر این در عمق غار تاریخی و ناشناخته پبده به جز خفاش، جانورانی و حشرات منحصر به فردی دیگری زندگی می کنند که مشابه آنها کمتر در فضای باز مشاهده شده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٤عبدالحمید ریگی، یک عضو جندالله، در یک کنفرانس خبری که مقامات امنیتی روز سه شنبه در زاهدان ترتیب داده بودند، اظهار داشت گروه پول، تجهیزات و تمام دستوراتش را از دولت آمریکا دریافت می کرد. ریگی، علی رغم حکم مرگ، در جریان کنفرانس با لباس غیر نظامی ظاهر شده بود و تدابیرامنیتی سخت نبود. مقامات همچنین ویدیوهایی از اعدام هایی را که گفته شد اعضای جندالله انجام داده اند به خبرنگاران نشان دادند.

ریگی برادر عبدالمالک ریگی، رهبر جندالله است. این گروه مسئولیت بمب گذاری در یک مسجد شیعه در ماه می را که بیش از ۲۰ کشته برجا گذاشت بر عهده گرفت. ریگی گفت جند الله با القاعده ارتباط هایی داشت، اما در سال ۲۰۰۴ از آنها گسست.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٤
با کلیک بر روی حروف الفبا به تعبیر خواب خود دسترسی پیدا کنید.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۳

ه گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس سپهری معاون دادستان تهران متن کیفرخواست عمومی گروهی دیگر از متهمان پرونده کودتای مخملی را در چهارمین دادگاه رسیدگی به اتهامات این متهمان قرائت کرد.

در این کیفرخواست به جملاتی از سند راهبردی حزب مشارکت،اظهارات افرادی چون امین زاده در روز انتخابات در ستاد قیطریه و سخنان میردامادی در جلسه داخلی مشارکت در روز پس از انتخابات اشاره کرده است.

متن کیفرخواست به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله سبحانه و تعالی:
"و اذا قیل لهم لاتفسدوا فی الارض قالوا انما نحن مصلحون الا انهم هم المفسدون ولکن لایشعرون "
"سوره بقره آیه 11 "

متن ادعانامه دادستانی تهران علیه برخی طراحان و محرکین آشوبهای اخیر

ریاست محترم شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران

سلام علیکم؛

همانگونه که مستحضرید حماسه پرشکوه و بی نظیر بیست و دوم خرداد که به همت چهل میلیون ایرانی بصیرو فهیم رقم خورد، با شکستن نصاب حداکثری حضور یک ملت در صحنه سیاسی و تعیین سرنوشت در عرصه جهانی شگفتی ساز شد و سرمایه ای عظیم و ماندگار برای ملت ایران فراهم ساخت.

مشارکت پرشور ملت پس از یک رقابت گسترده و پرهیجان تبلیغی در آرامش کامل و بدون هیچ حادثه سوءِ امنیتی، دستاورد بسیار بزرگی برای ملت ایران بود و بیانگر ثبات و امنیت بالای جمهوری اسلامی ایران و بهترین زمینه را برای شکوفایی اقتصادی و جلب سرمایه گذاریها به کشور فراهم می‌ساخت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۳

خبرگزاری صدای افغان(آوا) کابل

   
"میرویس یاسینی " یکی از کاندیداهای معترض در نشست خبری امروز گفت که این تقلب از سوی حکومت و برخی از حلقه های دیگر صورت گرفته و این عمل باعث زیر سئوال رفتن مشروعیت انتخابات شده است.
 
تعدادی از کاندیداهای ریاست جمهوری، امروز در یک نشست خبری مشترک اعلام کردند که در انتخابات ریاست جمهوری، تقلب وسیع صورت گرفته است. 
شش کاندیدای حاضر در رقابت های ریاست جمهوری، امروز در کابل، در حالی که با خبرنگاران صحبت می کردند، تهدید کردند که درصورت عدم رسیدگی به شکایات آنان، نتیجه انتخابات را قبول نخواهند کرد.
میرویس یاسینی، سیدجلال کریم معروف به نابغه، بسم الله شیر، معتصم بالله مذهبی، فروزان فنا و اشرف غنی احمدزی، کاندیداهای معترض به انتخابات بودند.
این کاندیداها در مورد تقلب، نگرانی خود را اظهار کردند و از کمیسیون انتخابات خواستند تا به شکل جدی به شکایات آنان رسیدگی شود.
"میرویس یاسینی " یکی از کاندیداهای معترض در نشست خبری امروز گفت که این تقلب از سوی حکومت و برخی از حلقه های دیگر صورت گرفته و این عمل باعث زیر سئوال رفتن مشروعیت انتخابات شده است.
این شش نامزد ریاست جمهوری افغانستان درحالی تهدید به عدم قبول نتایج انتخابات می کنند که فرصت محدودی برای اعلام نتایج ابتدایی این انتخابات باقی مانده اس
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٢

همه ما معمولا دبی رو یک شهر با کلاس و توریستی و با برج های بلند می شناسیم. ولی دبی این روی خود را فقط در تبلیغات و جذب توریست نشون می ده.

روی دیگر دبی رو می تونید در شکل های زیر ببینید. اینها کارگران مهاجری هستند که از کشور های دیگه برای کار به دبی اومدند. جالب اینجاست که حقوق اینها ماهانه کمتر از ۱۵۰ هزار تومان است. یعنی اینها در کشور خود نمی تونستند کار مناسب با این حقوق پیدا کنند؟!!!!!

 

دبی

 

 

 


دبی

 

ادامه عکس ها راببینید

 

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٢

به گزارش شیعه آنلاین، در همین راستا پایگاه خبری "الجوار" پس از اعلام این خبر نوشت: در این برنامه تلویزیونی، که خشم شدید شیعیان را بر می‌انگیزد، در اقدامی وقیحانه نام یک گوسفند را هم نام امام اول شیعیان قرار داده‌ بودند.

بدون شک اینگونه اهانت ما را به یاد توهین وقیحانه‌ای که دو سال پیش در کشور دانمارک به پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) رخ داد و خشم شدید و اعتراض مسلمانان جهان را برانگیخت، می‌اندازد.

 

از همین رو بر مسئولان و دست اندرکاران شبکه الجزیره قطر و شبکه تلویزیونی "البراعم" واجب است که این مسأله را به سرعت مورد بررسی قرار داده و از تمام پیروان اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) عذرخواهی کنند و تدابیر لازم برای پیشگیری از وقوع مجدد چنین اشتباهاتی را اتخاذ کنند، زیرا بدون شک چنین برنامه‌هایی که باعث ایجاد فتنه میان شیعه و سنی می‌گیردد، فقط دل دشمنان اسلام را شاد خواهد کرد.

 

مسئولان و دست اندرکاران شبکه الجزیره قطر و شبکه تلویزیونی "البراعم" همچنین باید بدانند که اگر چنین خبری به گوش مراجع تقلید شیعیان و پیروان اهل بیت(ع) برسد، بدون شک در برابر آن ساکت نخواهند ماند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٢
جمعی از کارکنان تحریریه روزنامه اعتمادملی با ارسال نامه سرگشاده‌ای به آیت‌الله لاریجانی، رئیس قوه قضائیه خواستار مساعدت وی برای بازگشایی روزنامه اعتماد ملی شدند.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب، متن کامل این نامه به این شرح است:

حضرت آیت الله صادق لاریجانی دامت برکاته
ریاست محترم قوه قضائیه

با سلام و تحیت
چند روزی از توقف انتشار روزنامه اعتماد ملی به دستور شعبه 13 دادسرای کارکنان دولت و ابلاغ معاونت مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گذرد؛ همزمان با روزی که حضرتعالی ریاست دستگاه عدل و قضا را بر عهده گرفتید.

توقف انتشار روزنامه اعتماد ملی در شرایطی صورت گرفت که تحولات گسترده در دستگاه دادگستری در پیش است و امیدواری‌هایی را برای کلیه آحاد جامعه برانگیخته است. اما متاسفانه در طلیعه تحولات فوق‌الذکر مطبوعه‌ای دیگر در آستانه هزارمین شماره از حق حیات و اطلاع‌رسانی محروم شد و هیچ موعدی نیز برای انتشار مجدد آن اعلام نشده است.

روزنامه اعتماد ملی طی 5/3 سال انتشار خود نه تنها متعهد به رعایت تمام موازین قانونی و حتی عمل به دستورالعمل‌های صادر شده از سوی مراجع ذی‌صلاح بود، بلکه در چارچوب مصالح و منافع ملی حرکت کرده و کوشیده ولو اینکه ارگان حزب اعتماد ملی است اما نگاه‌های متعدد و متکثری را منعکس کند و پایگاهی برای فرزندان انقلاب و متعهدان به اسلام و انقلاب و دلسوزان واقعی مردم و میهن باشد.

گرچه بازگویی توقف انتشار نشریات تا موعد نامعلوم و توقیف‌های گسترده مطبوعات و رنج اهالی قلم در عدم تامین امنیت شغلی و بعضا قضایی‌شان حدیث مکرر است اما توقف انتشار روزنامه‌ای متعهد به موازین قانونی و مصالح ملی، ولو منتقد سیاست‌های اعمال شده اما در چارچوب نظام آن هم با استناد به اصل پیشگیری از وقوع جرم و تکرار مواضع سیاسی، تلخ است و تلخ‌تر اینکه همزمان شد با ورود شما به دستگاه قضا.

ریاست محترم قوه قضائیه
مگر نه اینکه خاموش شدن هر صدایی در داخل، ذهن حقیقت‌جو و سویه افکار عمومی را به سمت خارج و رسانه‌های بیگانه سوق می‌دهد؟ مگر غیر از این است که مسوولان و نویسندگان روزنامه اعتماد ملی جملگی از وفادارترین یاران انقلاب و امام(ره)هستند؟ مگر جز این است که اصول متعدد قانون اساسی قائل به آزادی قلم و بیان است؟ مگر جز این است که خانه‌نشین کردن روزنامه‌نگاران جز سرخوردگی اهل قلم و به میان آمدن صداهای ناهنجار ثمره‌ای ندارد؟
ما اعضای تحریریه و کارکنان روزنامه اعتماد ملی از حضرتعالی تقاضا داریم نسبت به رفع موانع قانونی انتشار مجدد روزنامه الطاف خود را مبذول دارید؛ انتظار ما این است که با دستور حضرتعالی بتوانیم چون گذشته شاهد استمرار فعالیت‌های روزنامه اعتماد ملی در چارچوب قوانین نظام جمهوری اسلامی باشیم.

این امیدی است که در اوان ریاست شما بر دستگاه قضا، اهالی قلم دارند و دیده به اجرای عدالت دوخته‌اند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٢

 

 

به گزارش خبرگزاری سایوک به نقل از ایرنا، وی به علت بیماری کلیوی و عارضه قلبی، صبح روز شنبه ( امروز) در سن ۷۰ سالگی در بیمارستانی در تهران درگذشت.از روی رمان « بدون دخترم هرگز» فیلمی نیز در سال ۱۹۹۱توسط هالیوود ساخته شد.

 

دکتر"مجید قدسی"،خواهر زاده دکتر محمودی در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت : وی که متولد 1318 بود صبح امروز به دلیل بیماری کلیوی و عارضه هایی که در طول 25 سال گذشته بر وی گذشت، در یکی از بیمارستان های تهران فوت کرد.
وی گفت : در طول 25 سال که از فرار همسرش ( بتی محمودی ) و دختر دکتر ( مهتاب ) می گذرد، آمریکایی ها اجازه ندادند دکتر محمودی با دخترش دیداری داشته باشد.
قدسی افزود: او با این که بارها و بارها تلاش کرد و حتی تا کشور فنلاند هم رفت ولی دولت آمریکا به وی روادید مسافرت به این کشور را نداد و او که تا لحظاتی پایانی عمرش به یاد دخترش بود، بدون دیدن مهتاب، دار فانی را وداع گفت.
دکتر بزرگ محمودی دارای مدرک دکترای بیهوشی بود و همچنین مدارک مختلفی در رشته هایی همچون مدیریت بیمارستانی و مهندسی فضا را دارا بود.
فرار همسر و دختر دکتر محمودی در سال 1363 از تهران به ساخت فیلم سینمایی ضد ایرانی بدوم دخترم هرگز منجر شد.
این فیلم که در سال 1991 در هالیوود ساخته شد برداشتی نادرست از زندگی این پزشک ایرانی با همسر امریکایی اش بود.
در این فیلم که اشکارا به هویت دینی و ملی ملت ایران توهین شده بود، ‌بتی محمودی (همسر امریکایی دکتر محمودی) با سیاه نمایی از آداب و رسوم ایرانیان سعی می کند که به همراه دخترش (مهتاب) از ایران فرار کند.
داستان این فیلم از آنجا آغاز می شود که بتی به همراه همسر و دخترش برای تعطیلات به ایران سفر می کنند ولی دکتر می خواهد که در ایران بماند به همین خاطر بتی و مهتاب بعد از 18 ماه از طریق ترکیه از ایران فرار می کنند تا به آمریکا برگردند.
فیلم بدون دخترم هرگز براساس رمانی از بتی محمودی و به کارگردانی برایان گیلبرت محصول 1991 هالیوود است و نویسنده این داستان (بتی محمودی) در همان سال به دلیل سیاه نمایی از جامعه ایران از یکی از دانشگاه های امریکا دکترای افتخاری گرفت.
گفته می شود که مهتاب (دختر دکتر محمودی) که در حال حاضر در امریکاست 30 ساله است و در 25 سال گذشته با وجود تلاش پدرش از وی هیچ خبری دردست نیست.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱
تعدادی از اهالی روستای گیجالی بروجرد به علت کمبود آّب شرب روز شنبه مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند و در این تجمع تعدادی از زنان این روستا نیز ظرف های نشسته خود را همراه آورده بودند و خواستار شستن آنها در محوطه فرمانداری شدند.

یکی از معترضان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: از ابتدای فصل تابستان به علت کمبود آب شرب اهالی این روستا رنج می برند.


وی که به نمایندگی از اهالی روستا صحبت کرد و نخواست نامش در خبربرده شود افزود: با شروع ماه مبارک رمضان کم آبی برای اهالی روستا غیر قابل تحمل شده است.


وی اظهار داشت: امروز به همراه تعدادی از اهالی روستا در مقابل فرمانداری بروجرد حضور یافتیم تا مشکلات بوجود آمده را با فرماندار در میان گذاشته تا چاره ای اندیشیده شود.


فرد مذکوراضافه کرد: رودخانه ای که از وسط روستا عبور می کند به علت خشکسالی خشک شده و دیگر امکان استفاده از آن برای شست وشوی ظروف نیز وجود ندارد.


معاون فرماندار بروجرد دراین باره گفت: بیشتر روستاها با توجه به خشکسالی سال گذشته دچار کم آبی شدید شده اند.


مهدی پازوکی، افزود: مشکل اصلی اهالی این روستا مخالفت آنها با انتقال کابل برق برای چاه جدید حفاری شده است.


وی اظهار داشت: روستاییان مانع از قطع درختان منطقه ای شدند که کابل برق باید از آنجا عبور می کرد.
پازوکی، گفت: با قبول قطع درختان توسط روستاییان، ظرف 24ساعت عملیات انتقال برق به چاه پیش گفته انجام و مشکل بی آبی روستاییان حل خواهد شد.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱
 توزیع شلوارهای چینی موهن در بازار، باعث ورود دستگاه قضایی به این موضوع شد، به گونه‌ای که سرپرست دادسرای فرودگاه تهران، در نامه‌ای به مدیر کل گمرک فرودگاه امام (ره) و مهرآباد، دستور داد این کالاها را ترخیص نکنند.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، قاضی احمد اسدیان، سرپرست دادسرای فرودگاه، در دستور قضایی خطاب به مدیرکل گمرک فرودگاه‌های امام و مهرآباد اعلام کرد تا از ترخیص این کالاها جلوگیری شود.

بنا بر این گزارش، در این دستور قضایی آمده است: حسب اطلاع، مدتی است در بازار تهران، انواع پوشاک با مارک و نشان‌های شرع مقدس اسلام به صورت موهن که اغلب از کشورهای شرق آسیا وارد شده، عرضه می‌شود؛ بنابراین، با عنایت به حاکمیت مقررات شرع در کلیه قوانین و مقررات کشور، لازم است از ترخیص این کالاها جلوگیری شود.

سرپرست دادسرای فرودگاه در گفت‌وگو با خبرنگار ما، صدور این دستور را در راستای پیشگیری از وقوع جرم دانسته و گفت: یکی از راه‌های ورود پوشاک و پارچه، مرزهای هوایی است؛ بنابراین، برای پیشگیری از ورود پوشاک غیر مجاز و موهن، این دستور به گمرک داده شده است.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/۱

این عکس مربوط به قبر شعبان جعفری از عوامل کودتای 28 مرداد ١٣٣٢ بر علیه دولت دکتر محمد مصدق است.

 
 
حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :