فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/٢٤

مَر جَنگه، مَر جَنگه خدا دونه جَنگِ تفنگه

« ابوالقاسم بختیار با افراد مسلح ایل بختیاری به زد و خورد با مامورین نظامی پرداخته، میخواست تا حقوق از دست رفته ایل خود را مطرح کند و محافظت از تاسیسات نفتی را که در مقابل سه درصد از سهام شرکت نفت مقرر بود، به ایل بختیاری اختصاص داده شود – و رضاشاه به زور از آنها گرفته بود- باز پس بگیرد. مقابله با او فرصتی بود تا دربار، همگامی خود را با دولت به رخ مردم بکشد. تیمور بختیار که در ماجرای آذربایجان خود را به دربار و هیات حاکم شناسانده و به درجه سرتیپی رسیده بود، با دستگیری پسر عموی خود، ابوالقاسم خان، و سرکوب کردن افراد ایل بختیاری، فرماندهی تیپ کرمانشاهان را جایزه گرفت. ابوالقاسم خان بدون پشتوانه خارجی، حرکت خود برانگیخته ای را رهبری کرده بود.»

ستین لر:

وقتی دکتر ابوالقاسم بختیار در زردکوه با سربازان رضا شاه درگیر شد عوام میگفتند «خان یاغی دولت شده» بعد ها در زمان محمد رضا شاه، تیمور بختیار توانست او را فریب بدهد و با قول به اینکه در امان خواهد بود به تهران بکشاند که در آنجا او را به قتل رساندند. خلع سلاح ابوالقاسم خان که با قدرت نمایی و نیرنگ تیمور بختیار صورت گرفت و خان را وادار به تسلیم کرد، سبب شد که دکتر مصدق هم نسبت به تیمور توجه خاصی داشته باشد.

بیتهای ابوالقاسم خان « مَر جَنگه» که در زیر میآید، حکایت از شرح دلاوریها و ستیز او با قشون دولتی دارد که در اصطلاح بختیاری این بیتها را «دنگ ابوالقاسم» و به معنی وصف ابولقاسم خان میگویند.

« مَر جنگه مَر جنگه خدا دونه جنگ تفنگه – مر اوو بی، مر اوو بی، خدا دونه جنگ برنو بی»

مگر جنگه (خدا می داند) جنگ تفنگه؛ مگر آب بود (سهل بود) خدا می داند جنگ ِ «برنو» بود

« شاد اِوی آقا اَوول خدا دونه جومه گرامی – تا صد سال دال بخوره خدا دونه لاش ِ نظامی»

شاد آمد ابوالقاسم خان (خدا می داند) جامه اش عزیز است؛ تا صد سال عقاب ها لاشه های نظامیان را می خورند

«تفنگ ِ آقا اَوول خدا دونه برنو بلنده – ار شویی َبنگِس بیو خدا دونه دشمن نمنده»

تفنگ ابوالقاسم خان خدا می داند برنو بلند است؛ اگر شبی صدایش بیاید دشمنی بر جای نمی ماند

«گویل شیرم بگوین خدا دونه وا «بی عظیمه» – سی اَوول خان مگریو خدا دونه خدا کریمه»

برادران شیرم بگویند به بی بی عظیمه (همسر ابوالقاسم خان)؛ برای ابوالقاسم خان گریه مکن، خدا کریم است

«چار بالون، چار طیاره خدا دونه چار تا زره پوش – مو گـُدم تهرون مرو خدا دونه زم نَگِرد گوش»

چهار هلیکوپتر، چهار هواپیما، چهار زره پوش (اشاره به حمله نظامیان)؛ به او گفتم تهران مرو، گوش نکرد

«نظامی کـُله پوستی خدا دونه لِنگا مَلاری – مو گـُدم تو جنگ مکن خدا دونه وا بختیاری»

نظامی کلاه پوستی که اندامی بی قواره داری؛ من به تو گفتم با بختیاری ها جنگ نکن

«جونم با آقا اَوول خدا دونه چی مرد ِ کاری – شو و روز جنگ ایکنه خدا دونه سی بختیاری»

جانم باشد ابوالقاسم خان مانند مرد ِ جنگ؛ شب و روز جنگ می کند برای بختیاری

«آ اَوول غیرت کشم خدا دونه مَر کس نداری – َوندیه خوت مین َتش خدا دونه سی بختیاری

ابوالقاسم خان با غیرت، مگر کسی را نداری؛ که خودت را به آتش انداختی برای ایل بختیاری؟

—————————————————————

برگرفته از کتاب: شناخت و بررسی موسیقی بختیاری

پژوهش ونگارش: عظیم لک

 برگرفته از سایت ستین لر

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/٢٠
میراث فرهنگی این بار درست عمل کند،
کشف بقایای اجساد 2500 ساله سربازان ایرانی در صحرای مصر
 بازتاب:این سربازان پس از هفت روز راهپیمایی در بیابان به منطقه‌ای می‌رسند که هم‌اکنون با نام «الخرقه» شناخته می‌شود، پس از آن بود که سربازان ایرانی ناپدید شدند و هیچ کس اثری از آنها نیافت... «کامبیز»، فرزند کوروش پنجاه هزار سرباز را از منطقه «تبس» به «سیوا» فرستاد تا با طرفداران ـ بت پرست ـ معبد آمون در مصر که یکی از ساتراپ‌ها یا استان‌های ایران به شمار می‌رفت و سر به شورش برداشته بودند، مقابله کند.
در حالی که شاهد پیشنهاد‌های تأسفباری مبنی بر حذف تاریخ نیاکانمان و سلسله‌های پادشاهی ایران زمین از کتاب‌های تاریخی هستیم، گروهی از پژوهشگران بین‌المللی، با یکی از بزرگترین کشفیات تاریخی خود، سند دیگری بر حقانیت تاریخی و واقعیت هژمونی قدرت تمدن باستانی ایران بزرگ بر سرزمین‌های وسیعی از جهان قدیم صحه گذاردند.

به گزارش خبرنگار «تابناک» و به نقل از سایت «ام.اس.ان.بی.سی»، در این اکتشاف، در کنار بقایای اجساد سربازان تنومند، حجم بزرگی از تجهیزات نظامی از جمله سلاح‌های برنزی، دستبند‌های نقره‌ای، گوشواره‌ها به همراه صدها استخوان در یک منطقه عظیم بیابانی در منطقه صحرایی دور افتاده غرب مصر کشف شده که بر پایه  استنادات تاریخی، بقایای سربازان ایرانی کامبیز دوم، پادشاه هخامنشی ایران باستان ـ که اعراب نام او را به کمبوجیه تغییر داده‌اند ـ است. این سربازان در 525 سال پیش از میلاد مسیح بر اثر گرفتار شدن در یک توفان شن، زنده در زیر لایه‌های شن صحرا مدفون شده بودند.

در این باره، «داریو دل بوفالو»، عضو تحقیقات دانشگاه «لچه» ایتالیا به کانل دیسکاوری آمریکا گفته است: نخستین نشانه برای این موضوع را می‌توان در یادداشت‌های تاریخدان یونانی آقای هرودت دید.

این کشف، یکی از معماهای تاریخی را که توسط هرودوت مورخ یونانی گزارش شده حل کرده است. هرودوت ـ 484-425 پیش از میلاد ـ در کتاب تاریخ خود آورده است، کامبیز، فرزند کوروش، پنجاه هزار سرباز را از منطقه «تبس» به «سیوا» فرستاد تا با طرفداران ـ بت‌پرست ـ معبد آمون در مصر که یکی از ساتراپ‌ها یا استان‌های ایران به شمار می‌رفت ـ که سر به شورش برداشته بودند ـ مقابله کند.

این سربازان پس از هفت روز راهپیمایی در بیابان به منطقه‌ای می‌رسند که هم‌اکنون با نام «الخرقه» شناخته می‌شود و پس از آن بود که سربازان ایرانی ناپدید شدند و هیچ کس اثری از آنها نیافت.

هرودوت در تاریخ خود به باد‌های شدیدی اشاره می‌کند که همزمان با حضور ایرانیان از سمت جنوب وزیدن گرفت و گردباد‌ها و توفان‌های شن عظیم حاصل از آن سربازان ایرانی را در بر گرفت.

این گزارش می‌افزاید: داستان گم شدن ارتش کامبیز ـ کمبوجیه ـ در یادها ناپدید شد و هیچ ردپایی از سربازن ایرانی به دست نیامد تا اغلب دانشگاهیان آن را داستانی خیالی بپندارند.

اما اکنون دو دانشمند باستان‌شناس ایتالیایی ادعا می‌کنند که شواهد برجسته‌ای یافته‌اند که ارتش ایران در توفان شن‌ها دفن شده است. دو برادر ایتالیایی به نام‌‌ها «آنجلو» و «الفردو» کستیگلیونی که به خاطر کشف مشهور خود در بیست سال پیش در شهر تاریخی مصر، «شهر طلا»، معروفیت جهانی پیدا کرده بودند، ادعای جدیدی را مطرح کرده‌اند.

فیلم باستان‌شناسی که در فستیوال «روورتو» نشان داده شده، بیانگر تحقیق سه ساله و همچنین پنج سال اعزام هیأت باستان‌شناسی به این منطقه است. آنها در سال 1996 شروع به این فعالیت کردند که البته آنها آهن‌آلاتی را در نزدیکی «سیوا» پیدا کردند و در حالی که آنها روی منطقه کار می‌کردند، اجساد و استخوان‌های انسان‌های را در یک گودال یافتند که آنها این گودال را یک پناهگاه طبیعی در نظر گرفتند؛ آن یک صخره به طول 114.8 فوت و 5.9 فوت عرض و 9.8 فوت عمق یافتند. از این پناهگاه‌های طبیعی زیاد در صحرا یافت می‌شود، اما این یکی در آن منطقه تنها پناهگاه بوده است و اندازه آن برای پناه بردن و در امان ماندن از توفان شن مناسب است؛ اما فلزیاب‌های یک باستان شناس مصری، تعدادی خنجر برنزی و چندین کمان پیدا کرد.

هرچند آنها ابزارآلات کمی پیدا کردند، این ابزارآلات بسیار مهم بودند، چراکه آنها ابزار آلات ابتدای هخامنشیان بوده و عصر آنها به زمان کامبیز ـ کمبوجیه ـ برمی‌گردد که در یک منطقه نزدیک سیوا در زیر ماسه‌ها به دست آمده‌اند.

همچنین حدود یک‌چهارم مایل دورتر از پناهگاه تیم باستان‌شناسی نیز یک بازوبند نقره‌ای پیدا شده و همچنین گوش‌آویز و چندین حلقه که شبیه تکه‌های گردنبند بودند. تجزیه و تحلیل گوشوارها ـ البته بنا بر عکس‌های به دست آمده ـ نشان می‌دهد که آنها مطمئنا به دوران هخامنشیان تعلق داشته‌اند. حلقه‌های کروی که از نقره ساخته شده‌اند و یک آویز کوچک از نقره که در پنج قرن پیش از میلاد مسیح در ترکیه به دست آمده است، مشابه همین آویز است. آنها همچنین گورهای دست جمعی با هزاران استخوان سفید پیدا کرده‌اند و می‌گویند که بقایای لشکر کامبیز ـ کمبوجیه ـ نیز باید در این منطقه باشد.
با این اوصاف جا دارد که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به همراه باستان شناسان ایرانی با تحقیقات و همکاری تنگاتنگ با دانشگاه «لچه» بتوانند به نحو احسن از این کشفیات جدید برای بها گذاشتن به فرهنگ و تاریخ کشور، کارهای لازم را برای همکاری دانشگاهی و فرستادن باستان شناسان ایرانی به کشور مصر انجام دهند. 

نقشه قلمرو ایران در دوره هخامنشیان ـ 500 سال پیش از میلاد

اما در پایان، لازم به یادآوری است که چند پیامد بی‌اطلاعی عمدی و سهوی عامه مردم ایران و بسیاری از دست‌اندر کاران فرهنگی کشور نسبت به فرهنگ، تاریخ و تمدن کهن ایران زمین را که سبب شده حتی مسئولان متولی حفظ میراث فرهنگی از پاسداشت میراث گرانبار نیاکانمان غافل بمانند، برشماریم:

1- از وجود خانه و زادگاه نظامی گنجوی در روستای «تا» در تفرش، حتی بسیاری از مسئولان میراث فرهنگی و مردم منطقه آگاهی ندارند. این گونه است که مسئولانی که در هفته گذشته، قول بازسازی آثار تاریخی دولت باکو در گنجه و دیگر نقاط آن سامان را (که مدعی هستند نظامی گنجوی شاعر ملی آنها و نه ایرانیان است!) به آنان داده‌اند، خانه نظامی در ایران را به عنوان یک اثر ارزشمند تاریخی که به ویرانه‌ای تبدیل شده، به حال خود رها کرده‌اند...

2- فراموش نکرده‌ایم که کوتاه زمانی پس از کشف لوح سنگی حکاکی شده در جزیره خارک که به عنوان سندی تاریخی از نام خلیج فارس و حاکمیت تاریخی ایرانیان بر این منطقه به شمار می‌رفت، دست‌های ناپاک ضد ایرانی شبانه با پتک و تیشه به جان این میراث ارزشمند و سند تاریخی افتادند و آن را نابود کردند...
 
3- ایرانیان میهن دوست فراموش نکرده‌اند که مسئولان میراث فرهنگی با تأکید بر این که چون اشیای تاریخی ارزشمندی در غارهای تاریخی تنگه بلاغی نزدیک پاسارگاد پیدا نکرده‌اند(!) پس این غارهای هخامنشی (به زعم آنان) ارزشی نداشته و این گونه بود که مجوز ایجاد سد سیوند صادر شد که علاوه بر زیر آب بردن و نابود کردن غارهای تاریخی تنگه بلاغی، در دراز مدت سبب آسیب تدریجی به پاسارگاد، مقبره کوروش هم خواهد شد.

4- بنا بر گزارش‌ها و عکس‌های ارسالی در هنگام بازسازی (!) مقبره کوروش در سال گذشته که با صدمه به این بنای ارزشمند همراه بود، استخوان‌های کشف شده در سقف بنا ـ که به احتمال قوی بخش‌هایی از جسد کوروش بوده است ـ گفته می‌شود به وسیله مسئولان و کارگران مرمت کار در سطل زباله دور ریخته شده است!

فراموش نکنیم که تازیان بلافاصله پس از تسخیر ایران به عنوان نخستین اقدام، همه مورخان و هر آن که نسبت به گذشته پرشکوه ایران آگاه بود، از دم تیغ گذراندند تا ایرانیان از تاریخ خود بی خبر بمانند، ولی بعدها پس از دو قرن سکوت اجباری، فردوسی بزرگ با شاهنامه‌اش، پیشینه تاریخ مورد فراموشی قرار گرفته نیاکانمان را زنده کرد...

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/۱۸
معاون آموزش و نوآوری سازمان آموزش و پرورش استان لرستان گفت: در حال حاضر 286مدرسه دوره راهنمایی در این استان به صورت مختلط فعالیت می کند.

به گزارش مهر، محمد جعفر لرستانی ظهر یک شنبه در گردهمایی کارشناسان دوره راهنمایی این استان در محل خانه معلم خرم آباد، اظهار داشت: متاسفانه به دلیل عدم امکانات آموزشی در لرستان این دانش آموزان به صورت مختلط در حال تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد 979مدرسه راهنمایی در لرستان در حال فعالیت هستند، خاطر نشان کرد: در حال حاضر در زمینه فضاهای آموزشی لرستان با استاندارد های لازم فاصله دارد.

معاون آموزش و نوآوری سازمان آموزش و پرورش استان لرستان با اشاره به تعداد دانش آموزان دوره راهنمایی در لرستان، یادآور شد: در حال حاضر تعداد 94هزار و 185دانش آموز در این مقطع در حال تحصیل هستند.

لرستانی ادامه داد: از تعداد دانش آموزان مشغول به تحصیل در مقطع راهنمایی لرستان 45هزار و 317نفر دختر و تعداد 48هزار و 868نفر دانش آموز پسر هستند.

وی با اشاره به جایگاه مدارس دوره راهنمایی استان لرستان در سال گذشته، عنوان کرد: رتبه این استان در سال گذشته 19 بوده است که خوشبختانه این رتبه در سال جاری به رتبه 15 در کشور ارتقا یافته کرده است.

معاون آموزش و نوآوری سازمان آموزش و پرورش استان لرستان یادآور شد: در حال حاضر 340 مدرسه دخترانه و 353مدرسه پسرانه در مقطع راهنمایی در این استان وجود دارد

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/۱٧
خبرگزاری رویترز گزارش داد که نیروهای گروه شیعی الحوثی دیروز جمعه شماری از سربازان ارتش عربستان سعودی را در مناطق شمالی یمن به اسارت خود درآوردند.

به گزارش شبکه ایران به نقل از خبرگزاری انگلیسی رویترز، نیروهای گروه شیعه الحوثی یمن دیروز جمعه اعلام کردند که شماری از سربازان ارتش عربستان سعودی را که باهمکاری نظامیان یمن در شمال این کشور اقدام به یورش کرده بودند، به اسارت خود در آوردند.
"محمد عبدالسلام" سخنگوی گروه الحوثی در گفت وگو با شکبه تلویزیونی تلویزیون الجزیره گفت: به‌زودی مصاحبه هایی با این اسیران سعودی انجام داده و در رسانه‌ها پخش خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه، با آنها محترمانه برخورد خوهد شد، گفت: نیروهای عربستان سعودی از مرز یمن گذشته و با همکاری ارتش یمن به سرکوبی گروه الحوثی ادامه می‌دهند.
عبدالسلام به تعداد اسیران سعودی تحت اختیار گروه الحوثی اشاره ای نکرد . 
در همین حال مقامات عربستان سعودی تاکید کردند که به تهاجم خود علیه شیعیان الحوثی در شمال یمن برای پاکسازی منطقه از آنان ادامه خواهند داد .
درگیری بین شیعیان و نیروهای دولتی یمن در شمال این کشور ، عربستان را به حمایت از دولت صنعا واداشته است .
یک مقام سعودی روز پنجشنبه به حملات هوایی جنگنده های عربستان علیه مواضع مخالفان شیعه در یمن اذعان کرد.
حمله به یک گشت مرزی عربستان ، توجیه حملات گسترده دولت سعودی علیه شیعیان یمن عنوان شده است .
گروه الحوثی ادعای عربستان مبنی بر حمله اعضای این گروه را تکذیب و اعلام کرده نیروهای عربستان به حملات برون مرزی علیه مخالفان در داخل یمن دست زده اند .
عربستان با یمن حدود 1800 کیلومتر مرز مشترک دارد

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/۱٦
بررسی و تحلیل ورود افاغنه به داخل کشور در گفتگو با فارس

جانشین اداره اجتماعی مرزبانی سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 2 میلیون و 500 هزار مهاجر افغانی در ‌ایران زندگی می‌کنند که یک میلیون و 600 هزار فرصت شغلی را اشغال کرده‌ و مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورده‌اند.


به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، استان سیستان و بلوچستان با داشتن حدود 275 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان و 987 کیلومتر با کشور پاکستان، طی سه دهه گذشته از عمر با برکت انقلاب اسلامی به دلیل عدم ثبات سیاسی در دو کشور همسایه شرقی ایران به‌ ویژه افغانستان، هجوم اتباع بیگانه به خاک جمهوری اسلامی ایران، به دلیل جنگ داخلی، اختلافات قومی و عدم وجود امنیت، کار و فقدان حداقل شرایط معیشتی را به دنبال داشته است.

* ورود اتباع خارجه غیر مجاز (افاغنه) به داخل کشور
جانشین اداره اجتماعی مرزبانی سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: ایران در چند دهه گذشته میزبان مهمانان ناخوانده‌ای بوده که امروز ادامه حضور آنان بسیاری از فرصت‌های اشتغال را از ایرانیان سلب کرده و مشکلات عدیده امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را به وجود آورده است.
‌سرگرد منوچهر کریمی افزود: بیش از 2 میلیون و 500 هزار مهاجر افغانی در کشور ایران، یک میلیون و 600 هزار فرصت شغلی را اشغال کرده‌ و مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورده‌اند.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در خصوص برخورد با اتباع مجاز افغانی مانند شهروندان خود عمل کرده و این مسئله به دلیل حس انسان دوستی ایرانیان و تعهدات مذهبی است که مسلمانان ایران دارند.
جانشین اداره اجتماعی مرزبانی سیستان و بلوچستان بیان کرد: این افراد از امکانات و خدمات شهروندان ایرانی در حالی استفاده می‌کنند که اکثراً شامل یارانه دولتی است.
‌وی با اشاره به اینکه یکی از تبعات حضور افاغنه صرف هزینه و نیروی انسانی و سایر هزینه‌ها برای پلیس است، گفت: به عنوان مثال دستگیری بیش از (300/39 ) نفر از اتباع خارجه (افاغنه) در 7 ماهه نخست سال‌جاری توسط رزمندگان مرزبانی سیستان و بلوچستان توان بالایی از نیروی انتظامی را به خود اختصاص داده و هزینه‌های زیادی چه نیروی انسانی و چه هزینه‌های مادّی در این خصوص صرف شده است.

*آسیب‌ها و تهدیدات ورود افاغنه به کشور
‌سرگرد کریمی در ادامه آسیب‌ها و تهدیدات ورود افاغنه در کشور را بر شمرد و افزود: نابسامانی در مرزهای کشور یکی از این آسیب‌ها است که این روند ضمن گرفتن توان واحد‌های رزمی هنگ‌های مرزبانی، باعث کاهش تمرکز و اشرافیت بر تهدیدات امنیتی بویژه اشرار مسلح که از طریق مرزهای شرقی وارد کشور می‌شوند، شده است.
وی ادامه داد: افزایش گرایش ازدواج افاغنه با ایرانیان به خصوص مردان افغان با زنان ایرانی و بازگشت احتمالی بسیاری از این افراد پس از مدتی به افغانستان و از هم پاشیدگی خانواده‌های افغانی و ایرانی را یکی از تهدیدهای دیگر دانست و اضافه کرد: این مهم نیز چالش‌های جدی اجتماعی در کشور بویژه در مرزها و استان‌های شرقی کشور به وجود آورده است.
جانشین اداره اجتماعی مرزبانی سیستان و بلوچستان معتقد است‌ استان‌های شرقی همواره بیشترین تعداد مهاجران افغان را در خود جای داده، به طوری که که امروز فرهنگ این نقاط دستخوش تغییرات قابل لمسی شده و معضلات بی‌شماری را در این استان‌ها ایجاد کرده است.
وی بیان کرد: با توجه به عدم کنترل و نظارت شبکه‌های بهداشت و درمان، این افراد می‌توانند یکی از عاملان انواع بیماری‌های واگیردار و به ویژه آنفولانزا و سل باشند که تبعات گاها جبران ناپذیری در پی دارد.
‌کریمی در ادامه استفاده اتباع بیگانه افغان از یارانه‌های دولتی از جمله نان را به عنوان یک تهدید اقتصادی ذکر کرد و گفت: از آنجائیکه این افراد مالیات نمی‌دهند، این خود یکی از مشکلات و معضلات اقتصادی در استان‌های شرقی است و سبب وارد شدن ضربه‌های اقتصادی به کشور می‌شود.
این مسئول بروز نابسامانی‌های اقتصادی در بازارهای استان سیستان و بلوچستان احاطه افغان‌های پولدار بر وضعیت تجارت، مسکن و حمل و نقل که‌ سرمایه‌های خود را از طریق قاچاق به دست می‌آورند را هم از دیگر فرصت‌ها و تهدیدهای حضور اتباع بیگانه در این منطقه نام برد.
وی افزود: حضور افاغنه در داخل کشور به عنوان نیروی کار ارزان، سبب افزایش بیکاری ایرانی‌ها و بالا رفتن نرخ آن شده و فرصت‌های شغلی زیادی را از هم‌میهنان ایرانی گرفته است.
سرگرد کریمی اضافه کرد: درآمدهای حاصل از اشتغال افاغنه در داخل کشور به هیچ عنوان در کشور سرمایه‌گذاری نشده و به صورت ارز از کشور خارج می‌شود.
وی معتقد است: درصد قابل توجهی از جرائم رخ داده در استان‌های شرقی، توسط مهاجران افغانی انجام می‌شود و در صورت خروج افاغنه و کاهش ورود آنها، ضمن کاهش جرائم، شاهد کاهش نرخ بیکاری و همچنین تبعات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی ناشی از اتباع خارجی خواهیم بود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/۱٤

 

The White House releases the following statement from President Obama:

Thirty years ago today, the American Embassy in Tehran was seized. The 444 days that began on November 4, 1979 deeply affected the lives of courageous Americans who were unjustly held hostage, and we owe these Americans and their families our gratitude for their extraordinary service and sacrifice.

This event helped set the United States and Iran on a path of sustained suspicion, mistrust, and confrontation. I have made it clear that the United States of America wants to move beyond this past, and seeks a relationship with the Islamic Republic of Iran based upon mutual interests and mutual respect. We do not interfere in Iran’s internal affairs. We have condemned terrorist attacks against Iran. We have recognized Iran’s international right to peaceful nuclear power. We have demonstrated our willingness to take confidence-building steps along with others in the international community. We have accepted a proposal by the International Atomic Energy Agency to meet Iran’s request for assistance in meeting the medical needs of its people. We have made clear that if Iran lives up to the obligations that every nation has, it will have a path to a more prosperous and productive relationship with the international community.

Iran must choose. We have heard for thirty years what the Iranian government is against; the question, now, is what kind of future it is for. The American people have great respect for the people of Iran and their rich history. The world continues to bear witness to their powerful calls for justice, and their courageous pursuit of universal rights.  It is time for the Iranian government to decide whether it wants to focus on the past, or whether it will make the choices that will open the door to greater opportunity, prosperity, and justice for its people

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/۱۳

سیل لرنا:بارش شدید باران و جاری شدن سیل به خانه های روستایی و تاسیسات زیربنایی دلفان، الشتر، پلدختر و کوهدشت خسارت وارد کرد. تعدادی از خانه های روستاهای دهستان نورعلی دلفان تخریب شد. و راه ارتباطی 20 روستای دهستان ایتی وند دلفان مسدود شده است. 44 میلیارد ریال خسارت به سلسله وارد شد. مردم بخش طرحان کوهدشت را مجبور به ترک خانه های خود شدند و بخش هایی از شهر پلدختر دچار آبگرفتگی شد.

در اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیل راه ارتباطی 20 روستای دهستان ایتی وند غربی در شهرستان دلفان مسدود شده است که هم اکنون گروههای اداره راه و ترابری درگردنه تنگ پری مشغول بازگشایی این محور هستند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، ولی پوری فرماندار شهرستان دلفان در جلسه ستاد حوادث غیر مترقبه این شهرستان جمعیت منطقه ر را 2هزار نفراعلام کرد وگفت همچنین دراثرجاری شدن سیلاب در دهستان چواری بخش مرکزی شهرستان دلفان 30 راس گوسفند تلف شد.

تعدادی از خانه های روستاهای دهستان نورعلی این شهرستان دیشب در اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیل تخریب شدکه کارشناسان ستاد حوادث وسوانح غیر مترقبه این شهرستان درحال بررسی میزان خسارت هستند.

فرماندار شهرستان سلسله هم از واردآمدن 44 میلیارد ریال خسارت به این شهرستان خبر داد.

حسنوند در جلسه امروز ستاد حوادث و وسوانح غیر مترقبه این شهرستان گفت: این خسارت در اثر بارش شدید باران وجاری شدن سیل به بخش های کشاورزی،دامپروری، مزارع پرورش ماهی خانه های روستایی و تاسیسات زیربنایی این شهرستان وارد شده است.

در 24 ساعت گذشته در الشتر 42 و در نورآباد 36 میلی متر باران باریده است .

در اثر بارش باران همچنین بخش هایی از شهر پلدختر دچار آبگرفتگی شد.

بارش شدید باران همچنین دیشب مردم بخش طرحان شهرستان کوهدشت را مجبور به ترک خانه کرد.

در پی بارش شدید باران که ساعتها ادامه داشت آب وارد خانه های مسکونی مردم شد و به ساختماها و وسایل زندگی آنان خسارت زد.

سیل و آبگرفتگی در لرستان خوشبختانه خسارت جانی نداشته است. 

بارش شدید باران و جاری شدن سیل به خانه های روستایی و تاسیسات زیربنایی دلفان، الشتر، پلدختر و کوهدشت خسارت وارد کرد. تعدادی از خانه های روستاهای دهستان نورعلی دلفان تخریب شد. و راه ارتباطی 20 روستای دهستان ایتی وند دلفان مسدود شده است. 44 میلیارد ریال خسارت به سلسله وارد شد. مردم بخش طرحان کوهدشت را مجبور به ترک خانه های خود شدند و بخش هایی از شهر پلدختر دچار آبگرفتگی شد.

در اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیل راه ارتباطی 20 روستای دهستان ایتی وند غربی در شهرستان دلفان مسدود شده است که هم اکنون گروههای اداره راه و ترابری درگردنه تنگ پری مشغول بازگشایی این محور هستند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، ولی پوری فرماندار شهرستان دلفان در جلسه ستاد حوادث غیر مترقبه این شهرستان جمعیت منطقه ر را 2هزار نفراعلام کرد وگفت همچنین دراثرجاری شدن سیلاب در دهستان چواری بخش مرکزی شهرستان دلفان 30 راس گوسفند تلف شد.

تعدادی از خانه های روستاهای دهستان نورعلی این شهرستان دیشب در اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیل تخریب شدکه کارشناسان ستاد حوادث وسوانح غیر مترقبه این شهرستان درحال بررسی میزان خسارت هستند.

فرماندار شهرستان سلسله هم از واردآمدن 44 میلیارد ریال خسارت به این شهرستان خبر داد.

حسنوند در جلسه امروز ستاد حوادث و وسوانح غیر مترقبه این شهرستان گفت: این خسارت در اثر بارش شدید باران وجاری شدن سیل به بخش های کشاورزی،دامپروری، مزارع پرورش ماهی خانه های روستایی و تاسیسات زیربنایی این شهرستان وارد شده است.

در 24 ساعت گذشته در الشتر 42 و در نورآباد 36 میلی متر باران باریده است .

در اثر بارش باران همچنین بخش هایی از شهر پلدختر دچار آبگرفتگی شد.

بارش شدید باران همچنین دیشب مردم بخش طرحان شهرستان کوهدشت را مجبور به ترک خانه کرد.

در پی بارش شدید باران که ساعتها ادامه داشت آب وارد خانه های مسکونی مردم شد و به ساختماها و وسایل زندگی آنان خسارت زد.

سیل و آبگرفتگی در لرستان خوشبختانه خسارت جانی نداشته است.

مورخ:  12 آبان 1388

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/۱٢

ورود غیرمنتظره محمود احمدی نژاد به جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی، با حاشیه هایی همراه بود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا پس از آنکه محمود احمدی نژاد به صورت غیر منتظره وارد صحن علنی مجلس شد و تعدادی از نمایندگان برای لحظاتی طولانی به دور وی جمع شدند‏، گفت وگوی طولانی غلامرضا مصباحی مقدم و کاظم دلخوش با محمود احمدی نژاد که ظاهرا چندان دوستانه هم نبود از چشم خبرنگاران دور نماند.

گفتنی است پس از آن محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهور و رفتن به جایگاه هیات رییسه به رایزنی با لاریجانی پرداخت و ظاهرا خواستار اجازه وقت برای محمود احمدی نژاد شد.

در حین بررسی ماده 15 هنگامی مجلس نیازمند نظر دولت بود لاریجانی خطاب به احمدی نژاد گفت: آقای احمدی نژاد اگر می خواهید صحبت کنید تنها می توانید از 5 دقیقه وقت نماینده دولت در مورد همین ماده صحبت کنید. در این هنگام محمود احمدی نژاد گفت: طبق قانون اساسی من می توانم صحبت کنم. رییس مجلس نیز در پاسخ به وی گفت: طبق آیین نامه مجلس شما باید برای صحبت کردن از قبل به هیات رییسه مجلس اطلاع می دادید که این کار را نکردید .

پس از رایزنی های افرادی همچون رحیمی، ‌ندیمی، باهنر، و میرتاج الدینی که به دور لاریجانی حلقه زده بودند و تصویب ماده 15 لاریجانی که انگار راضی به صحبت کردن بدون اطلاع احمدی نژاد شده بود، خطاب به وی گفت: شما اگر می خواهید می توانید صحبت کنید.

محمود احمدی نژاد که مشخص نبود امروز چرا به شکل غیرمنتظره و با نگرانی از چه موضوعی به صحن علنی مجلس آمده بود پشت تریبون مجلس قرار گرفت و پس از مکث دو دقیقه ای خود شروع به صحبت کردن کرد

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/۱۱
مسوول روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان لرستان گفت: با تلاش تیم واکنش سریع این جمعیت، 63 مسافر و زایر در راه مانده بخش بشارت الیگودرز نجات یافتند.

 تعدادی از زایران امامزاده محمدبن حسن (ع) که به قصد زیارت وارد منطقه سخت گذر بخش بشارت از توابع شهرستان الیگودرز شده بودند، براثر بارش شدید باران و ریزش کوه در راه ماندند.
وی اظهار داشت: تیم واکنش سریع امداد و نجات شهرستان الیگودرز با تمامی تجهیزات امدادی به یاری این افراد شتافت و مامورین این تیم موفق شدند پس از انجام عملیات امداد و نجات، تمامی این افراد را به سلامت از مسیر خارج کنند.
وی یادآور شد: همچنین تیم امداد و نجات جمعیت هلال احمر لرستان پس از اعزام به این منطقه، مسافران یک دستگاه مینی بوس حامل زایران استان اصفهان را نیز نجات داد.
احمدوند افزود: متاسفانه اغلب مسافران این مینی بوس دارای معلولیت جسمی و فلج مادرزادی بودند.
وی اضافه کرد: همچنین تیم واکنش سریع امداد و نجات، اقلام امدادی و خوراکی میان مسافران در راه مانده توزیع کرد.
مسوول روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان لرستان گفت: تعدادی از مسافران در راه مانده توسط آمبولانس های این جمعیت به شهرستان الیگودرز انتقال و اسکان داده شدند.
امامزاده محمدبن حسن (ع) در فاصله 140 کیلومتری شهرستان الیگودرز استان لرستان در مرز استان خوزستان قرار دارد

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/۱٠
نصب غیراستاندارد یک دستگاه سیلندر گاز بر روی خودرو در لرستان حادثه آفرید
معاون پیشگیری نیروی انتظامی شهرستان دورود گفت: بر اثر انفجار سیلندر گاز یک دستگاه خودرو پیکان در شهرستان دورود که به صورت غیراستاندارد نصب و گازسوز شده، موجب سوختگی و مصدومیت چند نفر شد.
سرهنگ "حسین ماهرو" روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:راننده این خودور بدون درنظر گرفتن معیارهای استاندارد به صورت خودسرانه اقدام به پر کردن سیلندر گاز نصب شده روی وسیله نقلیه کرده که سیلندر گاز به دلیل غیراستاندارد بودن نحوه نصب منفجر شده است.
وی اظهار داشت: صدای ناشی از انفجار سامانه گاز "ال پی جی" که به صورت دستی و غیراستاندارد نصب شده، موجب وحشت برخی شهروندان دورودی شد.
به گفته وی، درهمین ارتباط یک شهروند و راننده خودروی مذکور دچار سوختگی شدند.
وی با اشاره به اینکه براثر این انفجار تعداد هشت دانش آموز که در نزدیکی محل حادثه بودند، دچار موج گرفتگی و وحشت ناشی از صدای آن شدند، گفت: این تعداد دانش آموز بلافاصله به مراکز درمانی در شهرستان دورود منتقل شدند.
وی افزود: شدت این انفجار به حدی بود که درب پارکینگ منزل این فرد حدود 10 متر پرتاب شد و شیشه تعدادی از منازل اطراف و دو مدرسه نزدیکی محل حادثه نیز شکسته است.
سرهنگ ماهرو افزود: شیشه های واحدهای مسکونی تا شعاع یکصد متری این انفجار دچار ترکیدگی و شکستگی شده است.
وی اضافه کرد: پیش از رسیدن نیروهای آتش نشانی، نیروی انتظامی حاضر در محل حادثه با استفاده از کپسول اطفای حریق ، آتش سوزی ناشی از انفجار را مهار کردند.
رییس آتش نشانی شهرستان دورود نیز گفت: متاسفانه به علت این انفجار یک نفر از شهروندان و راننده خودرو دچار سوختگی شدند.
"شمس الدین خورشیدوند" افزود: در محل حادثه، به جز دستگاه ال پی جی متصل به خودرو، شش دستگاه سیلندر گاز دیگر نیز وجود داشت
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/٩
 

 

شوهری خوب،پدری عالی اما برقکاری بد

یادبودی از سوی پسران (بجز ریکاردو که هیچ پولی نپرداخته)

اینک در آغوش پروردگاری.خدایا مواظب کیف پولت باش

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/٦

یک فعال سیاسی سعودی اعلام کردکه پخش گسترده تصویری از کتک‌خوردن یک جوان سعودی در روز روشن به دست شاهزاده‌ای سعودی از سوی یک پایگاه اینترنتی، نشان‌دهنده چهره واقعی شاهزادگان سعودی است.
پایگاه اینترنتی "یوتیوب" تصویری را پخش کرده است که در آن یک شاهزاده سعودی در روز روشن به جوانی در وسط خیابان حمله و درحالی که به او اهانت می‌کند او را مجبور می‌کند تا درمقابل دوربین حاضر شود.

فؤاد ابراهیم در گفتگو با شبکه العالم گفت: تعرض و تخلفات شاهزادگان سعودی که تعداد آنها بالغ بر بیست هزار نفر است، به حدی رسیده که مرتکب چنین اقداماتی می‌شوند.

وی افزود: علاوه بر مشکلات بی‌شماری که در این زمینه هست، شاهزادگان سعودی با یکدیگر برسر قدرت درگیر هستند و مرتکب تخلفات قانونی زیادی هم می‌شوند.

وی از حجم گسترده تخلفات شاهزادگان سعودی و نبود قانون واقعی برای ملزم کردن آنان به رفتار درست در جامعه ابراز تاسف کرد.

این مخالف سعودی گفت: شاهزادگان سعودی خود را قانونمند می‌دانند درحالیکه کاملا بر اساس خواسته‌ها و در راستای تامین منافع خود عمل می‌کنند و در ارتکاب تخلفات هیچ تردیدی به خود راه نمی‌دهند.

ابراهیم تصریح کرد: منطقه میانه و منطقه‌ای که شاهزادگان در آن سکونت دارند، صحنه بسیاری از تخلفات و تعرض به اموال و دارایی‌ها و زمین‌های مردم است.

وی اظهار داشت: هر شهروندی می‌تواند این گونه تخلفات را در همه مناطق عربستان اعم از مناطق غربی که زمین‌های مصادره شده و دارایی‌های عمومی و حتی اوقاف اسلامی در آن جا قرار دارد، مشاهده کند.

وی با بیان اینکه قانون در عربستان برای شاهزادگان امری صوری به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد که شاهزاده‌های عربستانی که خود قانون و مجازات وضع می‌کنند این قوانین را به سخره می‌گیرند.

شاهدان گفته‌اند که شاهزاده سعودی قصد داشت از صحنه توهین به این جوان فیلمبرداری کند تا درمیان اعضای خاندان حکومتی به این مساله فخرفروشی کند که می‌تواند به دیگران اهانت و حمله کند بدون اینکه از کسی هراس داشته باشد

http://www.tabnak.com/nbody.php?id=12867 برای دیدن فیلم

 

 

 

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/٦

روزنامه جمهوری اسلامی، در غرفه خود در نمایشگاه مطبوعات اقدام به انتشار عکسی از ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور معزول با روسری کرده است.

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/٥

گروگانگیری 11عضو سپاه توسط ماموران پاکستانی

دادور رامان، یکی از ماموران پلیس پاکستان، گفت که این ۱۱ نفر در منطقه مشخل در نزدیکی مرز مشترک دو کشور ایران و پاکستان در بازداشت به سر می‌برند. وی افزود ماموران پاکستانی مشغول بازجویی از این افراد هستند و دو خودروی اعضای سپاه نیز توقیف شده است.

در حالی که گروهک ترورریستی ریگی تحت حمایت و تامین امنیت از سوی ارتش پاکستان آزادنه به جنایت مشغول است، یازده تن از نیروهای سپاه پاسداران امروز وهمزمان با بازگشت محمدنجار وزیر کشور از پاکستان به ایران در نوار مرزی ربوده شده وبه داخل پاکستان برده شده اند.

به گزارش سرویس بین الملل آینده،در حالی که نجار گفته بود پاکستانی ها برای دستگیری و تحویل گروهک ریگی قول همکاری دادند پلیس این کشور امروز ۱۱ تن از اعضای سپاه پاسداران را پس از آنچه ورود غیرمجاز آنها به خاک این کشور خوانده، ربوده است.

سردار شهید شوشتری که در عملیاتی با حمایت پاکستان ترور شد، در بازدید از نیروهای سپاه در مرز

به گزارش آسوشیتدپرس، دادور رامان، یکی از ماموران پلیس پاکستان، گفت که این ۱۱ نفر در منطقه مشخل در نزدیکی مرز مشترک دو کشور ایران و پاکستان در بازداشت به سر می‌برند. وی افزود ماموران پاکستانی مشغول بازجویی از این افراد هستند و دو خودروی اعضای سپاه نیز توقیف شده است. 
 
یکی از مسئولان مرزی پاکستان گفته است افراد بازداشت شده گفته‌اند در تعقیب اعضای جندالله در نزدیکی مرز بوده‌اند و تصادفا وارد خاک پاکستان شده‌اند.

گروه جندالله مسئولیت سوء قصد انتحاری اخیر در سیستان و بلوچستان ایران را بر عهده گرفته است. در این انفجار ۴۱ نفر از جمله چند تن از فرماندهان سپاه پاسداران کشته شدند. ایران می‌گوید گروه جندالله در داخل پاکستان مستقر است، اما پاکستان این ادعا را رد می‌کند.

این در حالی است که مصطفی نجار دیروز از پاکستان برگشت و امروز با بیان اینکه جلسات متعددی را با مقامات پاکستان داشتیم، گفت: «قرار شد در اسرع وقت هر اقدامی را که برای برخورد با تروریست‌ها، دستگیری و تحویل‌شان به جمهوری اسلامی لازم است، انجام دهند.»

وزیر‌کشور با بیان اینکه قرار شد ایران و پاکستان پروتکل امنیتی امضا کنند تا دیگر این‌گونه اقدامات تروریستی انجام نشود، تصریح کرد : «مرزهای پاکستان برای ما امن شود، همان‌طوری که مرزهای ایران برای آنان امن است.»

وی در پاسخ به این سوال که وزرای دو‌کشور پاکستان و افغانستان اعلام کرده‌اند که ریگی در این دو کشور حضور ندارد، گفت: «این‌گونه نیست و در پاکستان صحبت‌های مفصلی شد و شواهد و مستنداتی که ارائه شد، مسائل را کاملا روشن کرد.»

محمد نجار افزود: «اطلاعات دقیقی داریم که در حال دنبال کردن آن هستیم و بزودی امیدواریم که ریشه آنها خشکانده شود.» 

مشخص نیست با توجه به نشست های وزیر کشور با مقامات ارشد پاکستان، اقدام امروز ارتش چگونه انجام شده است!

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۸/۳
 

رودهن - خبرنگار آفرینش
مار موجودی پر رمز و راز است .از خانواده خزندگان .اگر با آنها زندگی کنی و رفتارشان را بشناسی و طوری عمل کنی که از سوی تو احساس خطر نکنند،کاری ندارند.در این میان نام «افعی»البته دلهره آورتر است .این موجود خطرناک در مناطق مسکونی کمتر یافت می شود .
نام علمی : viperalatifi mertens نام فارسی : افعی دماوندی
مشخصات : سر کوچک ، مثلثی شکل کشیده، بدن باریک و دم کوتاه ،پولک ها ی سطح فوقانی سر نسبتا تیغه دار ،پولک های بالای چشمی نسبتا بزرگ ، مردمک چشم عمودی ، رنگ بدن خاکستری روشن ، نقره ای ، قهوهای تیره ، یکنواخت یا دارای خطوط و نقوش متفاوت ، گاهی به رنگ زرد مایل به خاکستری روشن ساده همراه با یک خط قهوه ای طولی تیره در سرتا سر سطح پشتی تا انتهای دم ، گاهی با خال های قهوه ای تیره و نامنظم گاهی خالهای سطح پشتی به شکل زیگزاگ ناقص و در سطح جانبی با خالهای کوچک قهوه ای مایل به سیاه ، در سمت دو طرف سر تا زیر کمر چشم دارای دو خط مورب تیره متمایل به سیاه ، سطح شکمی زرد روشن با خالهای ریز و سفید و سیاه .
حداکثر طول : 79 سانتی متر
دم : 5 سانتی متر
تغذیه : از حشرات ، ملخ ها ، مارمولک ها و موشها
زاد و ولد: 5 تا 10 نوزاد در فصل تابستان
زیستگاه : مناطق کوهستانی و ییلاقی ، علفزارها زیر سنگ ها ،لای بوته ها
افعی چگونه خزنده ای است ؟
افعی نوعی مار سمی خطرناک است که در سنگلاخ ها بین خار و خاشاک یافت می شود . در دهان این مار علاوه بر دندانهای کوچک تغذیه ای دو دندان قلاب مانند در آرواره بالا وجود دارد که به طرف عقب دهان خمیده است . درون این قلاب مجرای است که به غده زهر راه دارد.
افعی دماوندی از خطرناک ترین و کمیاب ترین افعی ها است . یک خزنده شناس جوان ، به نام خسرو رجبی پایان نامه فوق لیسانس خود را به طور تخصص افعی دماوندی ، انتخاب کرده است . وی افعی دماوندی را شرقی ترین افعی کره زمین می داند.
وی می گوید: این افعی حدود سی و هشت سال پیش توسط دکتر محمود لطفی پایه گذار بخش جانور سمی انستیتو رازی کشف شد.
وی در هنگام تحقیق پیرامون برخی مارها متوجه تفاوت یکی از آنها با بقیه می شود .بررسی های دقیق تر نشان داد که این گونه کشف جدیدی است . این افعی جدید به آلمان فرستاده شد و با بررسی سه نفر از بهترین متخصصان و خزنده شناسان نام گونه جدید به احترام دکتر لطیفی viperalatifi گذاشته شد . افعی دماوندی بعد از افعی جعفری مهلک ترین سم را دارد . این افعی در حال حاضر در لیست اتحادیه جهانی حفاظت در رده آسیب پذیر قرار گرفته است. از این رو که پراکندگی آن در سراسر دنیا به منطقه البرز مرکزی ایران محدود می شود .
براساس آمار رسمی موجود در کتاب افعی های کوهستانی دنیا، بین سال 1348تا 1357 بیش از 9400 حلقه افعی دماوندی تنها به انستیتو واکسن و سرم سازی به منظور سم گیری انتقال یافته است ، این آمار بعدها به 12 هزار حلقه رسید . هنوز هم این روند ادامه دارد.
افعی دماوندی که در مناطق مانند لار دماوند ، فیروزکوه ، دریاچه تار ، آب اسک، افجه ، گاجره ،گچسر بیشتر یافت می شود .هفته ای یک بار غذا می خورد و از آنجایی که چشمان خزنده ها تنها اشعه مادون قرمز (حرارت )بدن موجودات زنده را دریافت می کند ، حتما غذای زنده و متحرک برایش دیده می شود.
رجبی زاده که یک جفت از این افعی را در خانه خود نگهداری می کند ،می گوید : این افعی از بین همه شکارهای خود به موش علاقه بیشتری دارد .
وی ادامه می دهد :هفته ای دو هزار تومان برایشان موش می خرم ،هر موش چهارصد تومان ، البته موش ها باید نسبت به هیکل مارها به انداز های مختلف باشد. تعداد افعی دماوندی دقیقا معلوم نیست ، اما نزدیک بودن محل زیست آن تهران و تخریب گسترده زیستگاهیش را می توان علت اصلی کاهش شدید جمعیت آنان عنوان کرد. مشاهده افعی دماوندی نخستین بار از لار دماوند در 60 کیلومتری تهران گزارش شده است .

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :