فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/٢٩
این مرجع تقلید که هشتاد و هفتمین سال عمرش را می‌گذراند، شب گذشته بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرنگار «تابناک» و به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام احمد منتظری با تأیید خبر فوت آیت‌الله منتظری گفت:‌شب گذشته، آیت‌الله منتظری بر اثر بیماری درگذشت.

این مرجع تقلید که هشتاد و هفتمین سال عمرش را می‌گذراند، شب گذشته بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت. دفتر آیت‌الله منتظری با تأیید این خبر اعلام کرد، تاکنون زمان مراسم تشییع پیکر وی مشخص نشده است. 

 آیات امینی، صانعی، شبیری زنجانی و گرامی هم اکنون در بیت آیت‌الله منتظری حضور دارند.

آیت‌الله حسینعلی منتظری در سال ۱۳۰۱ خورشیدی در نجف‌آباد دیده به جهان گشود؛ از جمله آثار آیت‌الله منتظری می‌توان به :

«نهایة الاصول» (تقریر درس اصول مرحوم آیت‌الله العظمى‏ ‏بروجردى )،

 «البدرالزاهر فى صلاة الجمعة و المسافر» (تقریر درس فقه‏ ‏مرحوم آیت‌الله العظمى بروجردى)،

 «دراسات فى ولایة الفقیه و فقه الدولة الاسلامیة» در چهار جلد،‏ ‏کتاب

«الزکوة» در چهار جلد،

کتاب «الخمس و الانفال»،

کتاب «الحدود»،

 «دراسات فى المکاسب المحرمة» در سه جلد،

 «التعلیقة على العروة الوثقى»،

مباحث فقهى «الصلوة»، «الغصب»، «الاجارة» و «الوصیة» (تقریر‏ ‏درس‌هاى مرحوم آیت‌الله العظمى بروجردى)،

مباحث «استصحاب»،

«تعادل» و «تراجیح» (تقریر درس‌هاى‏ ‏مرحوم آیت‌الله العظمى خمینى)،

 «درس‌هایى از نهج‌البلاغه» در ده جلد که سه جلد آن تاکنون چاپ‏ ‏شده است،

 «درس‌هایى از اصول کافى»،

«مناظره مسلمان و بهایى»،

«شرح خطبه حضرت فاطمه زهرا(س )» به زبان فارسى و‏ ‏اردو،

«از آغاز تا انجام» (در گفت‌وگوى دو دانشجو) به زبان فارسى و‏ ‏عربى،‏

«رساله توضیح المسائل» به زبان‌هاى فارسى و عربى و اردو،

«رساله استفتائات» در دو جلد،

«استفتائات مسائل ضمان»،

«رساله حقوق»، «احکام پزشکى»،

«معارف و احکام نوجوان»،

«معارف و احکام بانوان»، «احکام و مناسک حج»،

 «موعود ادیان»،

 «اسلام دین فطرت»،

کتاب «خاطرات» در دو جلد اشاره کرد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/٢۸

بازتاب:شب گذشته، مقامات عراقی در جنجالی خبری از ورود نیروهای ایرانی به منطقه فکه در خاک عراق و تصرف یکی از چاه‌های نفتی این کشور خبر دادند؛ موضوعی که مقامات کشورمان به سرعت آن را تکذیب کردند.

به گزارش «تابناک»، پس از اوج‌گیری دوباره ادعاهای ارضی متعدد عراق علیه تمامیت ارضی ایران و به دنبال تحرکات گسترده و نصب دستگاه‌های شنود، تجهیزات مدرن جاسوسی و تجهیز نیرو‌های نظامی عراق در کرانه‌های اروندرود و مرز‌های خشکی مشترک با ایران در تازه‌ترین اقدام دولت عراق با ادعاهای واهی ارضی و با متهم کردن ایران به تصرف میدان نفتی فکه که بنا بر قرارداد 1975 الجزایر بخشی از خاک ایران به شمار می‌رود، دور جدید ادعاهای ارضی علیه تمامیت ارضی سرزمین‌های ایرانی را آغاز کرده است.

به تازگی از سوی جلال طالبانی رئیس‌جمهور عراق و سایر مقام‌های دولتی آن کشور و همچنین اقلیم کردستان عراق (که به صورت خودمختار اداره می‌شود) سخنانی انتشار یافته که در آن بر لزوم نادیده گرفتن قرارداد مرزی 1975 الجزایر در مرز‌های خشکی و آبی باختر ایران تأکید شده است.

مقام‌های دولت عراق به تازگی اظهار داشته‌اند که چون با تعلق کرانه شرقی اروندرود به ایران به زعم آنان حقوق مردم عراق ضایع شده است، مقام‌های کشور برادر ایران که سواحل بسیار طولانی در خلیج فارس دارند باید با نظر لطف به ملت عراق نگریسته و با نادیده گرفتن قرارداد 1975 الجزایر (و خون صد‌ها هزار شهید ایرانی) قرارداد جدید مرزی با عراق منعقد کنند و علاوه بر این، برای کمک به ملت مظلوم عراق! باید از درخواست غرامت از آن کشور صرف‌نظر کنند.

در همین حال، بی توجهی مقامات کشورمان به اجرای رسمی و دقیق میله گذاری مرزی بر پایه قرارداد 1975 الجزایر تهدیدی مستقیم علیه تمامیت ارضی فعلی ایران در غرب و جنوب کشور تلقی می‌شود و پیامد‌های ناگواری را می‌تواند به همراه داشته باشد. مرور تاریخی ادعاها ی عراق علیه ایران گویای این مهم است که دولت و سیاستگذاران ایران باید پیش از هر دگرگونی قریب‌الوقوع حکومت کنونی عراق را ملزم به اجرای عملی قرارداد مرزی 1975 الجزایر کند.

بر پایه این گزارش، پیشینه تاریخی اختلافات مرزی بین ایران و عراق نشان می‌دهد در هر دوره تاریخی که عراق قدرت گرفته یا ضعفی در حاکمیت سیاسی ناشی از جابجایی قدرت در ایران مشاهده نموده، بارها و بارها ادعاهای ارضی و سپس اقدامات عملی علیه مرزهای خشکی و آبی ایران توسط همه دولت‌های پیشین عراق از پادشاهی تا حزب بعث انجام پذیرفته است.

تجاوزگری مرزی عراقی‌ها نه منحصر به دوره اقتدار صدام حسین معدوم، بلکه ریشه در دورانی طولانی دارد که اراضی کنونی عراق بخشی از امپراتوری عثمانی بوده است. در طول این سال‌های طولانی درگیری‌های فراوانی بین دو طرف صورت گرفته که به امضای عهدنامه‌هایی منجر شده است و از آن میان می‌توان به نبرد چالدران با عثمانی (عهدنامه آماسیه)، قرارداد صلح زهاب (که در آن بغداد و بصره 1049ق/1639م به دولت عثمانی واگذار شد) و عهدنامه کروان اشاره کرد.

این گزارش می‌افزاید، توجه به موارد زیر تصویر روشنتری را برای ما در این باره ترسیم خواهد کرد؛

1- قرارداد ارزروم(2)/1847 میلادی ایران و عثمانی

حملات و تجاوز والی بغداد به بندر تجاری خرمشهر موجب آن شد که دولت ایران درخواست غرامت کند. با دخالت روس و انگلیس پس از گذشت چهار سال عهدنامه ارزروم دوم منعقد شد. بنا بر توافقات دولت ایران از دعاوی خود درباره اراضی غربی زهاب، مندلی، نفتخانه، خانقین و سلیمانیه دست برداشت، عثمانی نیز متعهد شد حق کشتیرانی ایران بر اروند را به رسمیّت بشناسد و در ادامه بنا شد که حدود مرزی دو کشور تعیین شود ولی با وجود برگزاری سه نشست توافقی انجام نشد؛ نماینده ایران در این قرارداد امیر کبیر بود.

2- پروتکل 1913 میلادی ایران و عثمانی
متعاقب پروتکل 1911م که نتیجه‌ای در بر نداشت، پروتکل 1913م توسط نمایندگان چهار دولت در اسلامبول به امضا رسید و بر پایه توافقات دو دولت روسیه و انگلیس مسئول تعیین مرز ایران و عثمانی شدند و مرزهای دو کشور را علامتگذاری نمودند.

3- سقوط امپراتوری عثمانی و تشکیل عراق/1920م.

با پایان جنگ جهانی اول امپراتوری عثمانی تجزیه شد و در تاریخ 10 اوت 1920م از سه استان بغداد، موصل و بصره کشور وابسته ای به نام عراق راه‌‌اندازی شد. در سال 1921م ملک فیصل از سوی انگلیسی‌ها در عراق به عنوان پادشاه تاج گذاری کرد. انگلیسی‌ها که علاقه مند به رسمیّت شناختن عراق از سوی ایران بودند با ایران وارد مذاکره شدند، ولی ایران این امر را منوط به حل مسأله اروندرود و حقوق اتباع خود کرد و با قول‌های مساعدی که داده شد بالاخره ایران در 1929م/ عراق را به رسمیّت شناخت ولی در ادامه به دلیل این که عراق به وعده‌های خود عمل نکرد، ایران اعلام کرد که مرزهای تعیین شده در1333ق/ 1914م را فاقد اعتبار و رسمیّت می‌داند.

عراق نیز در مقابل در 1313ش/1934م رسماً به جامعه ملل شکایت نمود مبنی بر این که ایران قراردادهای ارزروم و پروتکل 1913م را نادیده انگاشته است. در واقع با این عمل موضوع منازعه بین ایران و عراق به مجامع بین‌المللی کشیده شد.

4- قرارداد 1937 میلادی ایران و عراق

در ادامه شکایت عراق به جامعه بین‌الملل و ردّ رسمیّت حدود مرزی از سوی ایران، نوری سعید (وزیر خارجه وقت عراق) در سفری به ایران با رضاشاه پهلوی دیدار کرده و اعلام نمود که عراق آماده است تا خط تالوگ اروند را به عنوان مرز آبی دو کشور تعیین کند؛ بنابراین، هر دو کشور شکایت خود را در 1315ش/1936م پس گرفته و در تاریخ تیر ماه 1316ش/ ژوئن1937م عهدنامه‌ای میان ناجی‌الاصل (وزیر خارجه وقت عراق) و عنایت الله سمیعی (وزیر خارجه وقت ایران) به امضا رسید. بر پایه توافقات، حدود مرزهای تعیین شده توسط روس و انگلیس در 1914م مبنای تعیین مرز زمینی دو کشور قرار گرفته و برای نخستین بار به کلمه تالوگ برای مرز اروندرود اشاره شد. پس از انعقاد قرارداد کمیسیونی برای علامتگذاری مرزها تعیین شد، ولی با وقوع کودتا در عراق این مسأله عملاً منتفی شد.

5- کودتای عبدالکریم قاسم و ادعاهای جدید ارضی علیه ایران

با این کودتا که در سال 1334ش/ 1958م شکل گرفت روابط بین دو کشور باز هم تیره شد و قاسم طی کنفرانسی مطبوعاتی در دسامبر1959م قرارداد 1937م را تحمیلی نامید و نیز کتابی با عنوان "سفیر عراق" منتشر نمود که در آن ادعاهای جدیدی علیه تمامیت ارضی ایران مطرح می‌کرد

6- کودتای بعثی‌ها، ادامه ادعاهای ارضی و نخستین جنگ عراق علیه ایران(1352 خورشیدی)

پس از روی کار آمدن بعثی‌ها، وزارت خارجه ایران در سال 1347ش/ 1968م پس از چند دور گفتگوی بی حاصل با مقامات جدید عراقی بالاخره همانند مقامات عراقی اعلام کرد که قرارداد 1937م فاقد اعتبار و نابرابر است.اختلافات موجود و برخوردهای نسبتاً شدید مرزی بین ایران(دولت شاه) و عراق(دولت بعثی) موجب شد تا دولت عراق در بهمن 1352ش/ فوریه1974م به سازمان ملل شکایت نماید که این امر موجب صدور قطعنامه 348 شد که بر اساس آن از دوطرف درخواست آتش بس و بازگشت به مرزهای بین المللی شده بود. پس از این درگیری‌ها در سال 1353ش مذاکراتی در ترکیه میان دو کشور انجام شد که به نتیجه نرسید.

7- قرارداد 1354ش/1975م الجزایر

این قرارداد در فرصت تشکیل اجلاس دولت‌های صادر کننده نفت اوپک که از تاریخ 13 الی 15 اسفند 1353ش در الجزیره تشکیل گردید، بسته شد و ایران و عراق در حاشیه این اجلاس طی اعلامیه مشترکی اعلام نمودند که در رفع اختلافات بین دو کشور به توافق رسیده‌اند که مرز‌های زمینی بر پایه پروتکل 1914 و مرز‌های آبی دو کشور بنا بر خط تالوگ (خط القعر اروندرود) تعیین شود.
بعد از توافق 1975م الجزایرسطح روابط دو کشور به حد اعلای خود رسید به گونه ای که در فروردین 1354ش نخست وزیر وقت ایران (هویدا) از عراق دیدار کرده و متعاقباً در اردیبهشت ماه نیز نایب رئیس شورای فرماندهی جمهوری عراق (صدام حسین) از ایران دیدار کرد.

8- جنگ تحمیلی دوم عراق علیه ملت ایران (جنگ هشت ساله)

پس از سرنگونی حکومت پهلوی در ایران، دولت عراق به تصور این که با توجه به کاهش توان نیرو‌های ارتشی ایران بهترین فرصت برای اجرای آرزوها و ادعاهای ارضی دیرینه عراقی‌ها و تجزیه ایران فراهم است، در صدد عملی کردن توسعه طلبی ارضی علیه تمامیت ارضی ایران برآمد، برای همین،  ز فروردین 1358ش عراق به تحرکات نظامی در مرزهای ایران دست زد و پس از زمینه سازی‌های گوناگون همچون ارسال نامه از سوی وزارت خارجه عراق به8 شخصیت بین المللی همچون دبیرکل سازمان ملل، رئیس سازمان کنفرانس اسلامی، رئیس کنفرانس غیر متعهدها، سازمان جنوب شرقی آسیا و... و متجاوز معرفی کردن ایران در هشت روز پیش از حمله سراسری به ایران در هفدهم سپتامبر 1980م صدام حسین در مجلس اعلای عراق حاضر شده و اعلام نمود که (از دید او) قرارداد 1975م الجزیره ملغی است و بر این اساس، این قرارداد را در جلوی دوربین‌های تلوزیونی پاره کرد. مجلس عراق نیز در یک نشست فرمایشی در همان شب قرارداد مزبور را ملغی اعلام کرده و صدام در22 سپتامبر1980م هجوم سراسری به مرزهای ایران را اعلام نمود و به مردم عراق وعده کرد سه روزه خرمشهر را تصرف کند و هفت روزه به تهران برسد و در میدان آزادی به زبان عربی قادسیه دوم را به اعراب تبریک گوید.

این جنگ بر خلاف تصور واهی سردار مفلوک قادسیه هشت سال به درازا کشید و هیچ یک از اهداف عراق در حمله به ایران از جمله اشغال وتصاحب نیمه شرقی اروندرود، تجزیه خوزستان و اشغال و اهدای سه جزیره ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی به اعراب عملی نشد.

در این جنگ نابرابر، پایمردی قدرتمندانه و رشادت و ایثار میلیون‌ها ایرانی که با میهن دوستی، وفاداری و ازخودگذشتگی صد‌ها هزار شهید، جانباز و مجروح شیمیایی و هزاران آزاده قهرمان به خاک پاک ایران همراه بود به رغم این که صدمات جبران‌ناپذیری به ریشه‌های اقتصادی اجتماعی ملت ایران وارد شد با پذیرش دوباره قرارداد1975 الجزایر از سوی عراق و نامه صدام حسین به رئیس‌جمهور وقت ایران (آقای‌هاشمی رفسنجانی)، به آتش بس منجر شد؛ آتش بسی که به دلیل پایبند نبودن هیچ یک از دولت‌های جانشین صدام به اجرای عملی قرارداد مرزی 1975 الجزایر و نپرداختن غرامت به ملت ایران هنوز پس از بیست و یک سال به صلح رسمی بین دو کشور منجر نشده است.

با آگاهی به آنچه در بالا آمد، قرارداد 1975 الجزایر به عنوان قراردادی رسمی و بین‌المللی بر پایه موازین حقوق بین‌الملل، نه هیچ‌گاه به طور یکجانبه قابل لغو است و نه با جابه‌جایی دولت‌ها قابل بازنگری و تغییر است.

اما مقام‌های عراق بار‌ها گفته‌اند زیر بار غرامت جنگی و قراردادی که دولت پیشین عراق به ایران تحمیل کرد نمی‌روند این در حالی است که بر مبنای قواعد حقوق بین‌الملل ـ همان گونه که پیشتر اشاره شد ـ تغییر دولت‌ها نمی‌تواند حکومت‌های جایگزین را از مسوولیت عملکرد و قراردادهای منعقده دولت‌های پیشین مبرا نماید. همان‌گونه که دولت ژاپن پس از چهل سال از عملکرد جنایتکارانه دولت‌های پیش از خود علیه مردم کره عذرخواهی کرد و یا در نمونه ای دیگر دولت آلمان، هنوز پس از گذشت بیش از شصت و چهار سال از پایان جنگ جهانی، غرامت‌های آسیب‌دیدگان جنگ را به طور منظم پرداخت می‌کند.

با این اوصاف، غرامت‌های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نیز، متعلق به فرد یا گروه خاصی نیست که این اجازه و یا علاقه را داشته باشند که آن را ببخشند یا هبه کنند، بلکه این غرامت‌ها متعلق به فرد فرد ایرانیانی است که با گوشت و خون خود، مصیبت‌های جنگ را متحمل شده‌اند و عزیزان و پاره تن خود را برای حفظ شرافت و ناموس ایرانی و تمامیت ارضی ایران زمین از دست داده اند.

علاوه بر این، جنگ عراق علیه ایران بر پایه برآورد کارشناسان، بیش از پنجاه سال توسعه اقتصادی ـ اجتماعی ایران را به تعویق انداخته است؛ بنابراین، غرامت هزار میلیارد دلاری، تنها بخشی از همه خسارت‌هایی است که ملت ایران متحمل شده و خواهد شد.

بی‌تردید برای کشورهای حاضر در عراق که برای بهره‌برداری از ثروت‌های هنگفت دویست میلیارد بشکه ای نفت خام عراق که بزرگترین منابع نفتی دنیا را دارا است، برای خود برنامه‌های طولانی‌مدت را پایه‌گذاری کرده‌اند ( که قراردادهای شرکت‌های شل و پتروناس در حوزهای عظیم نفتی مجاور ایران شاهدی است بر این مدعا) برای همین، پرداخت غرامت به ملت ایران همچون خاری در گلوی آنهاست که سبب شده این کشورها به روش‌های گوناگون از جمله فشار به مقامات عراقی نزدیک به ایران، دولت ایران را به عقب‌نشینی از حق نسل‌های حاضر و آینده ایران وادار کنند.

در حالی که غرامت‌های میلیاردی جنگ کوتاه‌مدت عراق علیه کویت، مدت‌هاست به طور منظم از سوی عراق پرداخت می‌شود! بخشش دیون عراق به ایران از آرزوهای دیرینه عراقی‌هاست. گفتنی است که سهم غرامت متعلق به ملت ایران برای هر ایرانی بیش از 14000دلار برآورد می‌شود.

با این اوصاف، ایرانیان پس از اثبات حسن‌نیت طرف عراقی، عذرخواهی رسمی عراق از ملت ایران به ویژه آسیب دیدگان از جنگ، اجرای میله‌گذاری دقیق مرزی بر پایه قرارداد 1975 الجزایر و اعلام رسمی آمادگی پرداخت غرامت از سوی طرف عراقی، می‌توانند با قسط ‌بندی طولانی‌مدت غرامت‌های عراق ـ با به کارگیری تجربه آلمان پس از جنگ جهانی ـ بهره‌برداری انحصاری و بلندمدت بازار عراق، بهره‌برداری اختصاصی و بلندمدت از بخشی از دویست میلیارد بشکه ذخیره میادین نفتی عراق که برخی از چاه‌های غنی آن کشوردر مجاورت ایران قرار دارند و به‌کارگیری مشارکت کشور‌های عربی و غربی کمک کننده به عراق در جنگ هشت ساله به حقوق انکارنشدنی خود دست یابند.

طرح این موضوع و ضرورت پیگیری مجدانه آن از سوی مقامات کشورمان آنگاه روشن‌تر می‌شود که می‌بینیم عراقی‌ها به سبب خبری تأیید نشده و مورد تکذیب ایران مبنی بر ورود نیروهای ایرانی به سیصد متر از خاک عراق، جنجال فراگیر رسانه‌ای به راه می‌اندازند، پس شایسته است ما نیز با حساسیت و جدیت مطالبات بر حق ملت خویش را بی هیچ چشم‌پوشی پیگیری کنیم.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/٢۸

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که بر اساس برآورد سازمان ملل متحد جمهوری اسلامی ایران یک هزار میلیارد دلار بواسطه خسارات جنگی از عراق طلبکار است.

حجت الاسلام حسین ابراهیمی، رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگوبا خبرنگار مهر به جنجال اخیر برخی رسانه های عربی درباره ادعای تصرف یک چاه نفتی در عراق از سوی جمهوری اسلامی ایران، اشاره کرد و اظهارداشت: ایران کشوری است که از بسیاری از مسائل عراق گذشت کرده است.

وی با بیان اینکه طبق برآورد سازمان ملل عراق به دلیل آغاز جنگ علیه ایران باید هزار میلیارد دلار خسارت به ما پرداخت کند، افزود: ما تاکنون هیچگاه این مسائل را مطرح نکرده ایم و طبیعی است که هیچگاه با عراق منازعه نخواهیم کرد.

ابراهیمی در خصوص انجام مذاکرات بین ایران و عراق بر سر مسئله چاه نفتی، تصریح کرد: قطعا این موضوع از طریق دیپلماسی، مذاکره و گفتگو حل خواهد شد؛ چون قرار نداریم که ارتباطمان با عراق به هم بخورد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/٢٦

 

 


به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، محسن رضایی صبح امروز در همایش ملی عصر ارتباطات و اطلاعات که در دانشگاه آزاد ساری برگزار شد، اظهار داشت: عده‌ای تعریف از دموکراسی را فقط در حد مشارکت‌ عمومی تعبیر می‌کردند.
وی با اشاره به اینکه مشارکت عمومی یک روی سکه است تصریح کرد: روی دیگر دموکراسی پاسخگویی دولت‌ها هستند.
رضایی با تاکید بر اینکه اعتراض هم باید بر اساس حقوق و قواعدی باشد خاطر نشان کرد: احزاب ایران اعتراض کردن را تمرین نکرده بودند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: دموکراسی هم بعد مشارکتی و هم بعد پاسخگویی دولتمردان را تقویت می‌کند و اعتراض باید بر مبنای قانون باشد.
رضایی امر به معروف و نهی از منکر را یکی از اهداف اساسی نهضت حضرت اباعبدالله دانست و تاکید کرد: امر به معروف و نهی از منکر همان فلسفه‌ای است که سالار شهیدان به آن علت قیام کردند.
وی اضافه کرد: عده‌ای می‌خواهند اعتراض‌ها را به براندازی نظام تعبیر کنند که این چنین نیست.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه از تهدیدها باید فرصت ساخت اضافه کرد: در حال حاضر مبنای کار وحدت است تا از التهاب‌ها بیرون بیاییم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه نهادهای سیاسی کشورمان نیاز به اصلاحات دارد یادآور شد: از بهترین نهادهای سیاسی باید یک جامعه آرمانی تشکیل شود.
وی از سند چشم‌انداز20 ساله نظام در کشور به عنوان انقلاب دوم یاد کرد و یادآور شد: اگر می‌خواهیم در این چشم‌انداز قدم بگذاریم بدون توجه به اطلاعات و ارتباطات به این هدف نمی‌رسیم.
رضایی با اشاره به اینکه در منطقه خاورمیانه از نظر شاخص‌های ارتباطی و اطلاعاتی (ضریب نفوذ، میزان آمادگی الکترونیکی و اقتصاد دانش‌محور) در مقام یکی مانده به آخر قرار داریم گفت: در 3 سال گذشته ایران در کنار عربستان و قزاقستان در این عرصه عقب ماند و ترکیه از بسیاری از کشورها پیش گرفت.
رضایی بیان داشت: در چند سال گذشته از نظر شاخص‌های اطلاعاتی و ارتباطی 10 پله سقوط کردیم.
وی با یادآوری این نکته که ورود به عرصه‌های اطلاعات و ارتباطات پیش شرطی به نام توسعه اقتصادی و صنعتی دارد از مهم‌ترین زیربخش‌های شکوفایی در عرصه اطلاعات و ارتباطات را توسعه فرهنگی دانست.
وی اضافه کرد: در عرصه نیمه صنعتی و نیمه کشاورزی نمی‌توانیم به راحتی به عصر ارتباطات و اطلاعات برسیم.
رضایی نقش دانشگاه‌ها را در شتاب‌بخشی به عرصه اطلاعات و ارتباطات تعیین‌کننده دانست و گفت: دبیرستان‌ها و دانشگاه‌های ایران باید از نخستین جوامعی باشند که در این عرصه وارد می‌شوند.
وی خاطر نشان کرد: اگر برای نخستین بار نسل دانش‌آموزی و دانشگاهی ما وارد این عرصه شود راه صد ساله را 10 ساله طی خواهیم کرد.
رضایی با تاکید بر این نکته که زنگ ورود به عرصه‌های فرااطلاعات و ارتباطات به گوش می‌رسد یادآور شد: در این مسیر دانشگاه‌ها باید پیشتاز باشند.
رضایی در ادامه گفت: گذشته نباید تخریب شود و دلیلی ندارد که برای رسیدن به آینده گذشته را تخریب کنیم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: در نقطه مهمی قرار گرفته‌ایم که نخبگان و اندیشمندان در تحولات علمی و اقتصادی نقشی اساسی دارند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ظهر امروز در جمع فعالان اقتصادی و بازرگانان مازندران سخنرانی خواهد کرد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/٢٦

سخنگوی جنبش الحوثی یمن گفت: نیروی هوایی ارتش آمریکا با مشارکت مستقیم در جنگ شمال یمن، بسیاری از سلاح‌های کشتار جمعی و سلاح‌های ممنوعه را علیه مردم این منطقه به‌کار می‌برد.


به گزارش فارس، "محمد عبدالسلام " امروز در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی "العالم " اظهار داشت: آمریکا از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها و امکانات از جمله به کارگیری ماهواره‌ها برای نظارت و شناسایی و بمباران منطقه بهره می‌گیرد.
وی اقدام جنگنده‌های آمریکایی در استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی، بمباران مناطق شمال یمن، جنایت و تجاوزگری وحشیانه علیه ملت یمن را محکوم کرد.
عبدالسلام اظهار داشت: پس از آنکه "دیوید پترائوس " فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا در خاورمیانه و آسیای مرکزی اعلام کرد که در جنگ علیه شمال یمن شرکت خواهد کرد؛ به نوعی فاش کرد که حضور نیروهای آمریکایی در منطقه به منظور مبارزه با دزدی دریایی نیست بلکه برای حفظ منافع آمریکا و کمک به عربستان سعودی در جنگ علیه یمن است.
سخنگوی جنبش الحوثی گفت: هدف آمریکا از ورود به جنگ علیه مبارزان الحوثی تامین منافع خود در منطقه و کمک به عربستان سعودی در سرکوب شهروندان یمنی است.
وی افزود: اقدام آمریکا در بمباران شمال یمن، تجاوزی وحشیانه و ظالمانه است که به هیچ‌وجه توجیه‌پذیر نیست و هدف از آن واداشتن ملت‌ها به سکوت، ذلت‌پذیری و پیروی از دستورات واشنگتن و همدستانش در منطقه است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/٢٦

محمد یزدی؛ رئیس جلمعه مدرسین حوزه علمیه قم و ریاست سابق قوه قضائیه؛ روز گذشته در جمع گروهی از دبیران تبلیغی اعزام مبلغ سازمان اوقاف و امور خیریه ، به صورت گسترده ای سران اصلاحات، از جمله مهدی کروبی را مورد توهین بی سابقه قرار داده است.

به گزارش تغییر، در بخشی از این سخنرانی که مشروح آن از طریق خبرگزاری دولتی فارس نیوز منتشر گردید، وی سخنان اخیر کروبی را به جوک تشبیه نموده و اظهار داشته “من ناراحتم، شخصیتی که لباس روحانیت بر تن دارد، امروز به عنوان یک جوک در جامعه مطرح شده است و به او شیخ اصلاحات هم میگویند!” .

شیخ محمد یزدی در اظهار نظری دیگر به سفر اخیر مهدی کروبی به قم اشاره نموده و بیان داشته” در همین سفر اخیر وی(کروبی) به قم اگر از او مراقبت نمی شد معلوم نبود چه اتفاقی برایش می افتاد” .


در همین خصوص مهدی کروبی در مصاحبه ای با خبرنگار تغییر به سخنان وی در چند بخش پاسخ داده که متن کامل نامه به شرح ذیل می باشد

آیت الله یزدی!

در خصوص سخنان اخیرتان در جمع مبلغان دینی، ۲ نکته و ۲ تذکر را به شما خاطرنشان میکنم:

در خصوص جمله شما نسبت به ناراحتی تان از جوک شدن بنده باید یادآور شوم، آنانی که به شما اطلاع رسانی میکنند و منبع خبری شما هستند؛ گویا برایتان جوک میگویند و این توهم برای شما ایجاد شده که فضای سیاسی کنونی جامعه و وقایع صورت گرفته در آن به مثابه جوک و شوخی است!

بهتر نیست در یک فضای آزاد و شفاف اطلاعاتی قرارگیرید و از وقایع صورت گرفته در جامعه بهتر آگاه شوید؟ شاید آگاهید و به دلایلی از پرداختن به اصل موضوع طفره میروید!؟
به شما به عنوان کسی که از سوابق مبارزاتی بنده در طی سالهای قبل و بعد از انقلاب به خوبی آگاهید و میدانید که دوشادوش مردم در ایام سخت حضور داشته و از کوچکترین حق آنان دفاع نموده ام؛ یادآوری مینمایم آنچه که انجام میدهم بر اساس عقیده، تشخیص و وظیفه ام در دفاع از حقوق شهروندی یکایک مردم بوده و خواهد بود و این برای من هدف و وظیفه ی مهمی است.

آیت الله یزدی!

اگر حداقل به حافظه کوتاه مدت خود رجوع کنید و اگر از منابع شفاف و آزاد استفاده نمایید، خواهید دید مهدی کروبی در هر کجا که در جمع مردم حضور یافته، ایشان به وی با مهربانی تمام رفتار کرده اند و نه تنها مانند برخی؛ با گذشت زمان از محبوبیت و مقبولیتش کاسته نشده، بلکه به لطف همین مردم (علیرغم تمامی تنگناهای بوجود آمده از فبیل تعطیل نمودن دفاتر حذب و روزنامه و سایر موارد) بنده هر روز شاهد ابراز محبت و خوبی این مردم عزیز هستم. در همان سفر قمی که شما از آن سخن رانده بودید؛ بدون مقدمه و برنامه ریزی قبلی، جهت صرف صبحانه در محلی به نام مهتاب در بیست کیلومتری قم توقف نمودیم. کاش منابع به اصطلاح اطلاعاتی شما حضور داشتند و استقبال مردمی که در آنجا بودند و یا عبور می کردند را می دیدند و جهت آگاهی شما به سمع و نظرتان میرساندند تا اینگونه اعمال زشت و ناپسند یک مشت تندرو اجیر شده در نیمه های شب موجب توهمتان نشود و با این سن و سال و سوابق انقلابی، حضور در مجلس و مسئولیت های سنگین گذشته؛ حرفی از روی ناآگاهی بزنید!
که البته باز هم میگویم که من متاسفم برای منابع اطلاعاتی شما!

آیت الله محمد یزدی!

نکته ای که از مطالب قبلی تاسف بارتر و از منطق بدور می باشد این است که شما به عنوان رئیس قوه قضائیه (در گذشته) و با ۱۰ سال سابقه خدمت در این نهاد؛ باید بدانید که دفاع از حقوق مردم از بالاترین اصول است. در هر جامعه ای افراد انقلابی، مسلمان،مسیحی، زرتشتی، لائیک و غیره زندگی میکنند و تمامی این افراد به عنوان شهرواندان این جامعه حقوقی دارند و جامعه و حکومت نیز در قبال آنان وظایفی دارد؛ منجمله دفاع از حقوق آنان و امنیتشان در اجتماع! اگر فردی تحرکی خلاف قانون اساسی یک جامعه انجام دهد باید با آن برخورد شود؛ اما نمیتوان به خاطر ابراز عقیده فردی و یا افرادی را مورد هجمه و توهین و تهدید و حتی اعمالی که شاهد بودیم، قرار داد.

حتی همین اسلامی که به اصطلاح از جانب شما معیار خوبی و بدی مردم در جامعه شده؛ به این حقوق مردم اهمیت ویژه ای قائل است. حتی در سنت و طبق معمول تاکید شده که اذان صبح را بدون مقدمه و حتی الامکان با صدای آرامی خوانده شود تا اگر مردم مریضی دارند، باعث رنجش آنان نگردد!

اگر شخصی به قول شما سخنانش مورد پسندتان واقع نگردد و بد باشد؛ چرا قانونی برخورد نمیکنید؟ چرا از طریق یک مشت اجیرکرده در نیمه های شب موجب آزار و اذیت همسایه ها و ساکنان آن محله میشوید؟ این است عملی که از آن به افتخار یاد میکنید که اگر کروبی محافظ نداشت چه ها که بر سرش نمی آمد؟

این بود کلامی که در ابتدای انقلاب به مردم وعده داده بودیم؟ شان شما که عضو شورای نگهبان هستی کجاست؟

آیت الله یزدی!

تذکری برادرانه به شما که هم لباس بنده اید!

شما در بخشی از سخنانتان از بهشت و جهنم سخن رانده بودید و گفته بودید از مرکب شیطان پیاده شوید! به برخی مگر شما نعوذبالله نماینده خدا و معیار سنجش سره از ناسره اید؟
چطور اینگونه در جایی به خانواده افراد توهین میکنی و به وی میگویی “توچه کاره ای؟” ، در جایی دیگر یکی را به پیاده شدن از مرکب شیطان فرا میخوانی؛ به شخصی دیگر عنوان منافق میدهی و من را نیز متزلزل میخوانی؟

شما چگونه این حق را برای خود قائلید که هر که با شما نیست منافق و بر مرکب شیطان سوار شده و علیه اسلام است؟

تذکری بدیهی و البته مهم به شما!

آیا شما می دانید با اینگونه افکار و اعمال دوگانه و ضد و نغیض چه بر سر اسلام و دین و اعتقادات مردم آورده اید؟ شما به عنوان یک عالم در جامعه ، با موضعگیری های ناآگاهانه موجب میشوید مردم فوج فوج از دین، اعتقادات و روحانیت رانده شوند! چگونه پاسخگوی این اعمال خواهید بود؟

در این خصوص شاید بهتر باشد ۲ نمونه از اعمالتان را برایتان خاطر نشان شوم.

- شما عضو شورای نگهبان بودید و هستید. آقای مرتضی الویری که اتفاقاً از چهره های شناخته شده و مطرح نیز هستند و شما نیز به خوبی می شناسیدشان، با شما در دور اول مجلس عضو هیات رئیسه بودند. آقای الویری در انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی کاندیدا شده بودند که بنا به نظر نهادی که شما آن را بر عهده داشتید رد صلاحیت شدند. ایشان پس از انتخابات در خصوص رد صلاحیتش به شما مراجعه نموده بود و از شما و همکارانتان خواسته بود تا دلایل رد صلاحیتش را برایش بازگو کنید. لیکن شما در پاسخ به آقای الویری گفته بودید”مگر شما برای مجلس ثبت نام کرده و کاندیدا شده بودید” (به نقل از شخص آقای الویری)

- زمانی که من ریاست مجلس سوم و شما ریاست قوه قضائیه و آقای هاشمی رئیس جمهور بودند؛ در خاتمه دوره دوم ریاست جمهوری آقای هاشمی(که البته بنده دیگر در مجلس نبودم) زمزمه هایی مبنی بر تغییر قانون اساسی جهت حذف محدودیت دوره ریاست جمهوری از طرف برخی شنیده میشد. که البته از طرف شما نبود. لیکن در همان ایام شنیده میشد که جنابعالی از طریق یکی از نزدیکانتان به آقای هاشمی رفسنجانی پیغام دادید و گفته بودید” بیایید و شما ریاست قوه قضائیه را بر عهده گیرید و برای اینکه تلقی و تعبیر بدی هم پیش نیاید من به عنوان معاون شما در این قوه خدمت خواهم نمود! ” آقای یزدی حال چه شده است که در سخنرانی خود خطاب به آقای هاشمی اینگونه میگویید!

آیا آن موقع اشتباه مینمودید و یا اکنون؟

آیت الله یزدی!

حالا شما با این وضعیت جسمی و بیماری و کهولت سن؛ که امیدوارم هر چه زودتر بهبود یابید؛ چه ضرورتی دارد شما مسئولیتی را بپذیرید و کسانی حرف ها و اطلاعات غلطی را به شما بگویند و شما در جمع کثیری از مردم و مبلغان دینی، واگویه نمایید؟

من نمیگویم و دوست ندارم اینگونه باشد؛ اما همانگونه که در گوشه کنار میشنویم (از جمله به استناد سخنان پالیزدار) میگویند آقای یزدی به خاطر “لاستیک دنا” و “ماجرای جنگلهای” فرزندش (تحت فشار) این حرف ها را زده است!

لذا به استناد نکته اول که شما به عنوان عضو برجسته و تاثیر گذار شورای نگهبان تا این حد ناتوان در اداره امور مربوط و حوزه وظایف خود بودید که از کاندیداتوری چهره شناخته شده ای مانند الویری اظهار بی اطلاعی نمودید! و در روزگار نچندان دور در پایان دوره ریاست ۸ ساله شخصی، به وی پیشنهاد ریاست بر جایگاه خود را میدهید و اکنون بدترین ناسزاها و را به وی ارزانی میدارید! خواهشمندم از من به عنوان یک هم لباس این تذکر را پذیرفته و از منصب و مسئولیت های خود کناره گیری نموده تا تحت فشار و از روی بی اطلاعی و ناچاری سخنی ناثواب نرانید.

نگذارید سوابق انقلابی و مبارزانی شما تحت ناتوانی و نا آگاهی شما مخدوش و مورد سوء استفاده قرار گیرد؟

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/٢٤
در نامه بقایی به رئیس‌جمهور

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از رئیس جمهوری درخواست کرد تا موضوع خسارات وارده به ایران در جنگ جهانی دوم از طریق مراجع بین‌المللی نظیر سازمان ملل پیگیری شود.


به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، حمید بقایی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی طی نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور کشورمان درخواست کرد تا موضوع خسارات وارده به ایران در جنگ جهانی دوم از طریق مراجع بین‌المللی نظیر سازمان ملل پیگیری شود.
متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر احمدی نژاد
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم
احتراما همانگونه که مستحضر می‌باشید در سوم شهریور 1320 و در خلال جنگ جهانی دوم، متفقین شامل آمریکا، روسیه و انگلیس، بیطرفی کشورمان را در جنگ نقض نموده و ایران را به مدت حدود 5 سال به اشغال خود درآوردند. در جریان این تهاجم سنگین شماری از سربازان و مردم عادی کشته و مقادیر متنابهی از ادوات نظامی (که جزء اموال و داراییهای ایران محسوب می‌شدند) از بین رفت. همچنین در مدت اشغال ایران، راه‌آهن، جاده‌ها، اسکله‌ها و بنادر کشور و زیرساختهای مهم برای ارسال آذوقه، اسلحه و مهمات به روسیه مورد استفاده آنان قرار گرفت و نقش و اهمیت ایران تا به آن‌جا بود که در کنفرانس تهران لقب پل پیروزی به ایران دادند.
در مقابل، سهم کشورمان از این اشغال جز ویرانی، مشکلات اقتصادی، قحطی، بیماری، زیانهای مالی و معنوی و تحمیل رژیم سرسپرده‌ پهلوی بر ایران نبود.
نهایتا با خاتمه جنگ و پیروزی آمریکا، روسیه و انگلیس نه تنها هیچ گونه خسارت یا غرامتی بابت دوران اشغال و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و زیرساختهای ارتباطی ایران، پرداخت نشد بلکه رژیم سرسپرده پهلوی نیز در کشور تثبیت گردید.
حال با توجه به حجم خسارات مادی و معنوی وارده به ایران پیشنهاد می‌گردد کمیته‌ای متشکل از دستگاه‌های ذیربط تشکیل تا با بررسی اسناد و مدارک موجود حجم خسارات وارده را به منظور تعیین میزان غرامت مشخص نموده تا از طریق مراجع بین‌المللی نظیر سازمان ملل نسبت به تاییدیه حقوق ملت ایران اقدام شود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/٢٤

 لرنا:برای دیدن محل سد بختیاری از طریق خطوط ریلی باید تا آخرین ایستگاه راه آهن لرستان در تنگ پنج رفت و آنجا یکی از بکرترین صحنه های خلقت را به تماشا نشست. مطالعات ارزیابی پتانسیل برقابی در حوزه رودخانه دز به عنوان دومین منبع تولید انرژی آبی کشور به اواخر دهه 30 باز می گردد. عملیات اجرایی سد بختیاری از سال آینده آغاز خواهد شد      به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، اینجا صحنه بخشش خداوند از زیبایی و حیات گرفته تا آب به عنوان مایه زندگی است و زاگرس مهد همه زیبایی هایی است که شاید هیچ گاه در هیچ نقطه ای آین صحنه ها را پیدا نکنی…

توقف در هر کدام از ایستگاههای راه آهن منتهی به سد بختیاری جلوه ای از زیبایی را در فصل زیبای پاییز به چشمان هر بیننده ای هدیه می کنند.

سد بختیاری به عنوان بلندترین سد دو قوسی ایران در میان دو کوه از رشته کوههای زاگرس در استان لرستان قرار است ساخته شود. محل احداث این سد در بکرترین نقطه این استان جایی که هیچ سکونت گاهی قرار ندارد می باشد.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/٢٢

Old Quran

نسخه مربوط به قرن یک هجری در موزه ای در لندن. بین دو سوره با مهر قرمز و سبز در وسط مشخص شده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/٢٢

Blue Quran

Blue Quran

قرآن آبی متعلق به اواخر قرن سوم هجری

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/٢۱
عقلای کشور، موج افراط‌گرایی را کنترل کنند
افراط گرایی فعلی ارکان جمهوری اسلامی را که شامل قانون، اخلاق و ارزشهای انقلاب اسلامی است را هدف گرفته است و قصد دارد که پایه های نظام را به لرزه درآورد/این موج باعث شده است که فضای نقد و نصیحت و تاثیر گذاری آن به حاشیه برود و به انفعال کشیده شود.../افراط‌گرایی، برادری‌ها را کاهش می‌دهد، اعتمادها را ضعیف می‌کند، ادبیات غیراسلامی را در کشور رواج می‌دهد/افراط گرایی، ارزش های انقلاب از جمله آزادی، مردم سالاری و ولایت فقیه را تضعیف می کند.

«موجی از افراط‌گرایی در کشور آغاز شده که لازم است عقلای کشور دور هم جمع شوند و آن را کنترل کنند.»

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرنگاران روزنامه اطلاعات اطلاعات با اعلام این مطلب به موج افراط‌گرایی پس از حوادث انتخابات ریاست جمهوری در کشور اشاره کرد و گفت: این موج از آخر انتخابات با تندروی‌هایی شروع شد، پس از انتخابات به افراط رسید و الآن دارد به خشونت کشیده می‌شود. البته من به آینده امیدوارم و معتقدم که می توان این موج را به کنترل در آورد.

به گفته رضایی، اگر عقلای کشور، این موج را کنترل نکنند، آسیبی جدی به مردم و نظام جمهوری اسلامی وارد می‌شود. افراط گرایی فعلی ارکان جمهوری اسلامی را که شامل قانون، اخلاق و ارزشهای انقلاب اسلامی است را هدف گرفته است و قصد دارد که پایه های نظام را به لرزه درآورد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: این موج باعث شده است که فضای نقد و نصیحت و تاثیر گذاری آن به حاشیه برود و به انفعال کشیده شود عقلا خود را کنار بکشند و بیشتر نظاره‌گر باشند و گروه‌ها و افراد تندرو، صحنه فعالیت سیاسی را در قبضه خود بگیرند.

رضایی اضافه کرد: از مهمترین آفتهای افراط گرایی قانون گریزی بوده است که متاسفانه از دولتمردان گرفته تا معترضین در حال رواج گرفتن است. البته دولتمردان و نخبگان سیاسی بیش از دیگران باید پایبند به قانون باشند.

پیامدهای افراط‌ گرایی در کشور

رضایی با تأکید بر این که ادامه این وضع به سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی کشور آسیب می‌رساند، گفت: این اوضاع موجب می‌شود که ریسک و هزینه سرمایه‌گذاری در کشور بالا برود و سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری وارد ایران نشوند و سرمایه‌گذاران داخلی هم در گسترش سرمایه گذاری خود تردید کنند.

رضایی تأکید کرد: افراط‌گرایی موجب می‌شود نهادهایی مثل قانون‌گرایی، نظم اجتماعی و سیاسی، پاسخگویی، نقد و نصیحت که 30 سال برای ایجاد آن‌ها زحمت کشیده شده است، ضعیف و متزلزل شوند و به وضعی برسیم که بی نظمی بر کشور حاکم شود، پس افراط‌گرایی به عرصه سیاست هم آسیب می‌رساند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که موج افراط گرایی به اخلاق اسلامی هم لطمه وارد می‌کند، افزود: افراط‌گرایی، برادری‌ها را کاهش می‌دهد، اعتمادها را ضعیف می‌کند، ادبیات غیراسلامی را در کشور رواج می‌دهد.

رضایی بر تأثیر افراط‌گرایی بر عرصه اجتماعی هم تأکید کرد و گفت: افراط‌گرایی، نهاد خانواده‌ها را متزلزل می‌کند، اختلافات خانوادگی را افزایش می‌دهد، هنجارهای اجتماعی را متزلزل می سازد و بر میزان جرم‌ها و بزهکاری‌ها می‌افزاید و در نتیجه موجب افزایش ناامنی در کشور می‌شود و در یک کلام افراط گرایی بر اقتصاد، امنیت و اخلاق و انسجام ملی تاثیر منفی دارد.

 رضایی افزود: افراط گرایی، ارزش های انقلاب از جمله آزادی، مردم سالاری و ولایت فقیه را تضعیف می کند.

وی تأکید کرد: بنابراین باید این موج مدیریت بشود و این امکان‌پذیر نیست مگر آن که مبارزه‌ای جدی و منطقی با افراط‌گرایی توسط نخبگان و در چارچوب قانون آغاز شود تا به اوضاعی متعادل در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی برسیم.

رضایی، نقش رسانه‌ها را در فرو خواباندن موج افراط‌گرایی بسیار مؤثر دانست و گفت: رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی، نقش مهمی در کاهش تندروی‌ها دارد.

او افزود: خود مناظره‌هاکه در ایام انتخابات انجام شد، خیلی مهم و مؤثر بود. درست است که بسیاری از تندروی‌ها از همان مناظره‌ها شروع شد، اما اگر این مناظره‌ها ادامه می‌یافت، موجب کنترل افراط‌گرایی در کشور می‌شد. من از آقای ضرغامی می خواهم که مناظرات را برنامه ریزی کند و دوباره شروع نماید تا فضای نقد و نصیحت به جای افراط گرایی بنشیند.

رضایی در ادامه با اشاره به این که تحلیلی در جامعه هست که معتقد است منافع عده‌ای در گرو تداوم وضع موجود است، گفت: این یکی از عوامل تشدید افراط‌گرایی در کشور است. عوامل دیگری هم وجود دارد که بی‌تأثیر نیستند، اما ما باید علل افراط‌گرایی اخیر را ریشه‌یابی کنیم و بعد کاری کنیم که عقلا برای حل آن وارد صحنه شوند.

او ادامه داد: نظر من این است که یافتن علل افراط‌گرایی را به مرحله بعدی موکول کنیم. ابتدا اقدامات عملی را به صورت جمعی و در تمامی جناح های سیاسی شروع کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به سخنان مقام معظم رهبری در روز عید غدیر اشاره کرد و گفت: رهبری آن روز سه بار تأکید کردند که دشمنان به دنبال گسترش تفرقه و اختلاف در کشور ما هستند. ما باید صحبت‌های ایشان را مبنای توافق بگذاریم و از تنش‌ها بکاهیم و به سوی وحدت و برادری پیش برویم.

رضایی به سخنان دیگری هم از مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: ایشان در جایی گفتند که «سیاست ما جذب حداکثری و دفع حداقلی است» و در جایی دیگر فرموده‌اند «به هرکس که نقد می‌کند، منافق و ضدولایت فقیه نگویید.» از طرف دیگر عده ای هستند که شعارهای تند می دهند و اغتشاش می کنند و بی نظمی ایجاد می کنند. این‌ها نکات قابل توجهی هستند و تنها راه این است که عقلا و نخبگان دور هم جمع شوند و هرچه سریع‌تر جامعه را از افراط‌گرایی بیرون بیاورند.

رضایی تاکید کرد: جایگزین کردن فضای نقد و نصیحت به جای تخریب، و تعامل و گفتگو به جای تهدید، و امیدوارسازی با پیشنهادهای جدید و سازنده برای انتخابات های آینده به جای ناامیدسازی می تواند موج افراط گرایی را به کنترل در آورد.

او افزود: پس از آن باید ببینیم علل ایجاد افراط‌ها در جامعه چه بوده است و منافع چه کسانی در ادامه این اوضاع است. این کار هم نه با دعوا و تبلیغات، بلکه باید به صورت کارشناسی انجام بگیرد.

رضایی در پاسخ به پرسشی درباره علت حضور نیافتن رئیس جمهوری در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تا یک سال پیش، رئیس جمهوری به‌طور منظم در جلسات مجمع شرکت می‌کرد. تقریباً همه جلسه‌ها را می‌آمد. ما هنوز با ایشان صحبت نکرده‌ایم که ببینیم آیا حضور نیافتن‌شان دلیل خاصی دارد یا نه، ولی باید بگویم که امروز کشور ما به شدت نیاز به وحدت و انسجام دارد و این وحدت در بدنه مردم حاصل نمی‌شود، مگر آن که مردم، این اتحاد را در رأس حکومت ببینند.

تفرقه در کشور گسترش یافته است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این که هم‌اکنون تفرقه و اختلاف در کشور گسترش یافته است، افزود: یکی از راه‌های موثر کاهش اختلاف‌ها این است که روسای قوای اصلی کشور کنار هم بنشینند و بین سران معترضین و نهادهای حکومتی هم به جای قهر و فاصله گرفتن از راه تعامل و گفتگو بر محور قانون حرکت کنند.

رضایی با بیان این که کشور ما هیچ راهی غیر از رسیدن به وحدت ندارد، اضافه کرد: قدرت در ایران، متکی به مردم است و مردم، زمانی پشتوانه قدرت واقعی هستند که انسجام داشته باشند.

او افزود: مردمی که بین‌شان پراکندگی موجود باشد، نمی‌توانند به نظام اقتدار ببخشند و نظام جمهوری اسلامی هم زمانی می‌تواند اقتدار داشته باشد که تکیه‌اش به مردم متحد باشد.

رضایی در ادامه گفت: فکر می‌کنم در ماه‌های آینده، اقدام‌هایی که از سوی دلسوزان کشور شروع شده است، به ثمر بنشیند و ما دوستان انقلاب و مدیران اصلی کشور و فعالان سیاسی را در کنار هم ببینیم.

لایحه هدفمند شدن یارانه‌ها

رضایی در ادامه به پرسشی درباره قانون هدفمند شدن یارانه جواب داد. سؤال این بود که در صورت رفتن این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام چه اتفاقی می‌افتد؟ و این که اجرای این طرح، از منظر اقتصادی چه پیامدهایی خواهد داشت؟

رضایی توضیح داد: بحث هدفمند شدن یارانه‌ها بحثی 10، 20 ساله است که در برنامه 5 ساله چهارم وارد شد و جزء احکام این برنامه قرار گرفت.

رضایی با بیان این که هدفمند شدن یارانه‌ها اگر به درستی صورت گیرد اقدام مفیدی است افزود: ما در مجمع تمایل‌مان این است که خود دولت و مجلس و بعد هم شورای نگهبان و مجلس درباره اصلاحات این طرح به توافق برسند و مجمع به آن ورود پیدا نکند، ممکن است در مجمع، تغییرات زیادی روی آن صورت بگیرد. و چون دولت می خواهد آن را اجرا کند به تغییرات اعتقاد پیدا نکند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ما تمایل نداریم که لایحه اختلافی به مجمع فرستاده شود، ولی اگر شد، ما طبق وظیفه قانونی خود ناگزیر از حل اختلافیم.

رضایی با بیان این که هر چند شجاعت دولت در اجرای هدفمند سازی یارانه ها قابل تقدیر است و دولت های دیگر به دلیل پیامدهای این طرح نگران بودند و می ترسیدند اما این دولت مدعی است که آن را اجرا کند ولی زیرساخت‌های کنونی اقتصاد ایران ضعیف است و تحمل هدفمند شدن یارانه‌ها به صورت نادرست را ندارد، تأکید کرد: باید اصلاحاتی روی محتوای این لایحه صورت بگیرد تا پیامدهای منفی این طرح کاهش یابد.

مثلاً اگر مکانیزم جدید قیمت‌گذاری از قواعد علمی تبعیت نکند، پیامدهایی که به کل اقتصاد کشور وارد می‌شود، پیامدهای خوبی نخواهد بود و یا نادیده گرفتن بازارهای دیگر که مرتبط با فراورده های نفتی و گازی هستند از مسائل مهم این طرح هستند.

او افزود: البته مجلس، اصلاحات خوبی روی لایحه هدفمند شدن یارانه‌ها انجام داده است، اما این لایحه نیاز به کارشناسی بیشتر دارد. مثلا اصلاحات در بخش تولید اقتصاد در زمینه کالاها و محصولات انرژی سوز که تولید آنها در داخل غیر اقتصادی است دیده نشده و یا بازار پول های خارجی و ارز مورد توجه قرار نگرفته و مهمتر از همه دست کاری دولت در قیمت های انرژی و تاثیری که بر کل بازارها می گذارد باید بیشتر بررسی شود.

اجرای قانون نیاز به تیم متخصص دارد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اجرایی کردن قانون هدفمند شدن یارانه‌ها هم گفت: تیم اجرایی این طرح باید کارشناسان مسلّطی باشند، چون اجرای این قانون نیاز به مجموعه افراد اقتصادی و تخصصی دارد که باید مستقل از تصمیم‌های روزمرّه کشور بنشینند و برای اجرای یارانه‌ها برنامه‌ریزی کنند.

به گفته رضایی، اگر با هر نوسانی اجرای قانون هدفمند شدن یارانه‌ها بخواهد تحت تأثیر قرار بگیرد، کل اقتصاد کشور متزلزل خواهد شد.

رضایی اضافه کرد: پس ما نیاز به یک برنامه و اجرای پایدار در قانون هدفمند شدن یارانه‌ها داریم تا در اجرای این قانون، ثبات به وجود آید و این، بدون ایجاد یک نهاد تخصصی جدید برای اجرای قانون هدفمند شدن یارانه‌ها ممکن نیست.

رضایی ادامه داد: پیشنهاد من درباره این طرح به مجلس این بود که این قانون به مدت شش ماه به صورت آزمایشی برای نخبگان کشور ارسال بشود و سپس اصلاحاتی را در آن اعمال و آن را تبدیل به قانونی دائمی کنند.

مشارکت نخبه‌ها باید فراگیر باشد

رضایی در ادامه بر ضرورت وجود تعریفی درست و عام از نخبگان تأکید کرد و گفت: ما نباید به صورت گزینشی درباره نخبگان کار کنیم، چون هر نوع اقدام گزینشی درباره نخبگان، بخش عظیمی از سرمایه انسانی را از اداره کشور محروم می‌کند.

او تأکید کرد: برنامه‌های دولت و مجلس باید به گونه‌ای باشد که مشارکت فراگیری از نخبه‌ها صورت گیرد.

هرجا احساس تکلیف کنم، حرف می‌زنم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که چرا پس از انتخابات سکوت کردید و آیا این سکوت خود خواسته بود یا مجبور به آن شدید؟ گفت: من فکر نمی‌کنم سکوت کرده باشم. عموماً در سطح جامعه اظهارنظر می‌کنم؛ تا جایی که برخی از دوستان می‌گویند کمتر صحبت کنید. البته من اهل شعار دادن نیستم مردم ما از شعار دادن خسته شده اند و لذا من در این مدت از تشکیل دادگاه دوم برای ماموران متخلف و تشکیل کمیسیون ملی انتخابات و چندین پیشنهاد دیگر صحبت کرده ام.

رضایی ادامه داد: من هر جا احساس تکلیف کنم، نظراتم را را تا حدی که برای جامعه مؤثر است، بیان می‌کنم. البته خط مشی من این است که هم از مردم و هم از نظام دفاع کنم برخی مردم را فدای نظام و برخی دیگر نظام را فدای مردم می کنند. من معتقدم که می توان هم از مردم و هم از نظام به صورت همزمان دفاع کرد.

بعضی‌ها به نفع خود از بیانات رهبری استفاده می‌کنند

پرسش دیگر در نشست روز رضایی و مسئولان و خبرنگاران روزنامه اطلاعات این بود که چرا بعضی از افراد از برخی بیانات مقام معظم رهبری که به نفع آنهاست، علیه جریان‌های دیگر سودجویی می‌کنند؟

رضایی پاسخ داد: من هم قبول دارم که با بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری، برخوردهای کامل و جامعی صورت نمی‌گیرد و هر گروهی بخشی از صحبت‌های ایشان را که به نفع خود می‌بینند، بزرگ می‌کنند و بخش دیگر را که باید به آن عمل کنند، نادیده می‌گیرند و در همه جناح ها چنین افرادی پیدا می شوند

رضایی تأکید کرد: جناح‌های سیاسی کشور امروز نیازمند پیروی کامل از رهنمودهای رهبری هستند تا ما بتوانیم به انسجام برسیم. اخیرا فردی که مدعی پیروی از ولی فقیه است گفته است که هر کس به غیر از آقای احمدی نژاد رای داده، یهودی است. این بیان بر خلاف مواضع رهبری است.

وی افزود: از دیگر موارد افراط گرایی نشان دادن پاره کردن عکس امام راحل در سیمای جمهوری اسلامی است، هر چند که ممکن است چنین چیزی اتفاق نیفتاده باشد.

او افزود: اختلاف اصلی مسلمانان هم این است که آیات قرآن را تکه‌تکه می‌کنند و فقط برخی را که به نفع‌شان است، استفاده می‌کنند، به همین دلیل هیچ‌گاه به وحدت نمی‌رسند.

وی تأکید کرد: رهبری هم از نظر قانون اساسی و هم از نظر منطقی، محور انسجام ملی است.

رضایی با بیان این که اگر تعارضات موجود، جامعه ما را تضعیف کند، اسرائیل و آمریکا زمینه را برای کسب منافع خود مناسب خواهند دید، تأکید کرد: تعامل و گفت‌وگو در بین جناح‌های سیاسی ما خیلی ضعیف است که باید آن را افزایش دهیم. ما باید به دنبال شیوه‌هایی باشیم که تعامل را بین فعالان سیاسی و نهادهای حکومتی افزایش دهیم.

نظارت بر هنر به هنرمندان سپرده شود

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به پرسشی درباره اوضاع هنر در کشور پاسخ داد و گفت: بعضی از ملت‌ها تمدن‌پذیر و برخی تمدن‌ساز هستند. ایران از چند هزار سال پیش نشان داد که تمدن‌ساز است و ویژگی‌های یک ملت تمدن‌ساز و تولید محصولات فرهنگی را دارد.

رضایی افزود: ما همان‌طور که روی سیاست‌های اصل 44 و دادن تسهیلات به صنعتگران و کشاورزان کار می‌کنیم، باید برنامه‌ای دقیق در حوزه فرهنگ و هنر هم داشته باشیم و لازمه انجام این کار این نیست که فرهنگ و هنر را دولتی کنیم.

او با بیان این که مسئولیت هنر و نظارت بر آن را باید به خود هنرمندان سپرد، گفت: اگر مسئولیت فرهنگ و هنر به خود فرهنگیان و هنرمندان واگذار شود، آن‌ها با حساسیت و دقت بیشتر، امور را کنترل خواهند کرد، اما اگر دولتی‌ها بخواهند هنر را در کنترل خود بگیرند، هنر و فرهنگ دولتی و بی خاصیت می‌شود.

با افراط و تفریط در بحث هسته‌ای مخالفم

رضایی همچنین در پاسخ به پرسشی در این خصوص که عملکرد تیم دولت خاتمی و احمدی‌نژاد در زمینه انرژی هسته‌ای را چگونه ارزیابی می‌کنید، توضیح داد: من همیشه با افراط و تفریط در بحث هسته‌ای مخالف بوده‌ام. هم با تعلیق فعالیت‌های پژوهشی و تولید مواد صلح‌آمیز هسته‌ای مخالفم و هم با تندروی‌هایی که در این زمینه صورت بگیرد.

رضایی در ادامه گفت: من مسأله معاوضه سوخت را کار خوبی می‌دانم؛ مشروط بر این که کشورهای غربی برای ما حدود تعیین نکنند که ما چند کیلو سوخت بدهیم.

او افزود: اگر خواستند حد و حدود تعیین کنند و مثلاً بگویند 1200 کیلو، چون بحث سیاسی است. باید لغو تحریم‌های اقتصادی را تقاضا کنیم.

رضایی تأکید کرد: اگر معاوضه سوخت به صورت فنی و کارشناسانه انجام پذیرد، نباید دست دولت را بست. نباید هم در این زمینه افراط کرد.

رضایی افزود: ما باید با رویه‌ای معتدل، شفاف و همکارانه با غرب و شرق، با اروپا و روسیه، چین و حتی با آمریکا، یک روش منطقی و فعال در پیش بگیریم.

رضایی در ادامه، ماه‌های آینده را ماه‌های مهمی دانست و از همه نخبگان کشور خواست که مسائل حاشیه‌ای را کنار بگذارند و به خاطر منافع ملی، دست‌ها را به هم بفشارند تا بتوانیم از زیر فشارهای بین‌المللی بیرون بیاییم.

رضایی تأکید کرد: نباید زمان را از دست بدهیم، الآن کشورهای دوست و همسایگان و رقبای ایران در حال جهش اقتصادی هستند. خوب نیست که ما این فرصت طلایی را که خداوند به ما داده است، از دست بدهیم، چون ممکن است مهم‌ترین هدف دشمن، گرفتن زمان از ما باشد، نه سقوط جمهوری اسلامی.

رضایی با بیان این که آن‌ها خودشان هم فهمیده‌اند که سقوط جمهوری اسلامی کار ساده‌ای نیست، گفت: آن‌ها به دنبال گرفتن زمان از ما و وقت‌کشی هستند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/٢۱
در پی دروغ دانستن اهانت به امام منتشر شد
نامه سرگشاده علی دارابی به حمید انصاری

خبرگزاری فارس: علی دارابی قائم مقام سازمان صدا و سیما خطاب به حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) که اهانت به ساحت امام را دروغ مسلم و بین دانسته بود نامه سرگشاده ای نوشت و از کم کاری این موسسه در دفاع از آرمان های امام انتقاد کرد.


به گزارش خبرگزاری فارس، علی دارابی در این نامه خطاب به حمید انصاری تاکید کرده است: آگاه باشید که متأسفانه این حادثه واقعی است و با کمال تأسف بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی بیگانه تصاویر و گزارش‌های مشروح‌تری را در این خصوص با آب و تاب پخش کرده‌اند.
متن نامه قائم مقام سازمان صدا و سیما که طی آن خواستار برخورد مسئولانه و به دور از ملاحظات سیاسی و بازخوانی دوباره مواضع و دیدگاههای امام در موسسه تنظیم و نشر آثار امام شده، به شرح ذیل است:

برادر گرامی جناب آقای حمید انصاری
قائم مقام محترم مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره)

سلام علیکم
نامه جنابعالی به رئیس محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در خصوص حوادث 16 آذر سال جاری و اسائه ادب و هتک حرمت نسبت به ساحت حضرت امام خمینی (ره) واصل شد. از اینکه مؤسسه تنظیم و نشر آثار پس از ماه ها سکوت و مشاهده هجوم سامان یافته استکبار جهانی با پشتیبانی برخی خواص ناآگاه و همراهی عناصر فتنه به بنیان های مرصوص رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با تأخیر بس فراوان اقدام به واکنش کرده است، آن را به فال نیک می گیریم.
جنابعالی در نامه خود که قبل از وصول در پایگاه‌های اطلاع رسانی بازتاب یافته بود، آنقدر از هتک حرمت و اسائه ادب به ساحت مقدس حضرت امام خمینی (ره) برآشفته شدید که اصل موضوع را "دروغ بین و مسلم " انگاشتید. استدلال شما هم عدم گزارش شبکه‌های ماهواره‌ای و دیگران از پاره شدن تصویر امام (ره) بوده است . تردیدی نیست که برای همه عاشقان و دوستداران انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) بروز چنین واقعه ای یک عزا و سوگ بزرگ است و باید نه تنها ملت ایران بلکه امت اسلام و بالاتر جهان بشریت در این حادثه به سوگ بنشیند. اما آگاه باشید که متأسفانه این حادثه واقعی است و با کمال تأسف بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی بیگانه تصاویر و گزارش‌های مشروح‌تری را در این خصوص با آب و تاب پخش کرده‌اند.

جناب انصاری!
- اگر آن موقع که برخی مدعیان اصلاح طلبی که امروز هم‌صدا با ضد انقلابیون فراری و خوانندگان دوران ستم شاهی علیه نظام اسلامی و ارزشهای آن متحد شده‌اند و از سپردن افکار و اندیشه های امام خمینی (ره) به موزه ها سخن می‌گفتند، شما و دوستان مؤسسه موضع گیری به موقع می کردید،
- اگر در روز جهانی قدس ـ که امام خمینی (ره) آن را روز اسلام و روز رسول ا... (ص) نامیدند ـ شعارهای انحرافی "نه غزه، نه لبنان " را سر دادند، موضع گیری می‌کردید،
- اگر در روز 13 آبان روز مبارزه با استکبار جهانی ـ که امام خمینی (ره) آن را انقلاب دوم و بزرگتر از انقلاب اول نامیدند و همچنین فرمودند: "خط این بود که اصلاً آمریکا منسی بشود. یک دسته شوروی را طرح می کردند تا آمریکا منسی بشود. " ـ در ارتباط با شعارهای انحرافی از قبیل مرگ بر روسیه و... موضع می‌گرفتید،
- اگر "مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) " در برابر شعار اغتشاشگران و عوامل فتنه که خواهان "جمهوری ایرانی " بودند موضع گیری می کرد و جمهوری اسلامی را که امام خمینی (ره) فرمود: "نه یک کلمه زیاد و نه یک کلمه کم " حمایت و پشتیبانی می کردید و صراحتاً برائت خود را از شعارهای ساختار شکنانه اعلام می نمودید،
- اگر شما در برابر فتنه گران که نظام اسلامی را که امام خمینی (ره) حفظ آن را اوجب واجبات برشمردند موضع می گرفتید،
- اگرشمادربرابر اهانت‌های مکرر اغتشاشگران به‌ اصل ولایت فقیه که امام خمینی(ره) آن را مترقی‌ترین اصل قانون اساسی برشمردند و فرمودند مخالف دیکتاتوری است و پشتیبانی از آن ضامن سلامت و آسیب‌ناپذیری نظام است، موضع‌گیری می‌کردید،
- و دهها اگر دیگر، امروز شاید شاهد این روزها و چنین صحنه‌هایی نبودیم.

جناب آقای انصاری!
از شما و مسئولان مؤسسه تنظیم و نشر آثار که بزرگترین افتخار زندگی خود را خدمت در آن مؤسسه می‌دانید، انتظار می رفت و می رود که مسئولانه و به دور از پاره‌ای ملاحظات سیاسی و رودربایستی‌های معمول، در چنین شرایط حساس و خطیر شجاعانه وارد عمل شوید و به بازخوانی دوباره مواضع و دیدگاههای امام عزیز همت گمارید و به موقع اقدام کنید و خود را مخاطب اول این فرمایشات امام خمینی (ره) بدانید که فرمودند:
"... مسئله حفظ نظام جمهوری اسلامی در این عصر و با وضعی که در دنیا مشاهده می‌شود و با این نشانه گیریهایی که از چپ و راست و دور و نزدیک نسبت به این مولود شریف می شود، از اهم واجبات عقلی و شرعی است که هیچ چیز به آن مزاحمت نمی‌کند ... " (صحیفه - ج19 - ص153)
"... این مسئله که نظام در اهداف خود جدی است و با هیچکس شوخی ندارد و در صورت به خطر افتادن ارزشهای اسلامی با هر کس در هر موقعیت قاطعانه برخورد می نماید، باید به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر برای تمامی دست اندرکاران و مردم تبلیغ شود ... " (صحیفه - ج21- ص 339)
"... من به بعضی از مسئولین هشدار می دهم که به شدت باید مراقب بود که خدایی ناکرده آب به آسیاب دشمنان نریزیم و آنان را با اقوال و جبهه گیریهایمان شادمان نگردانیم . ... و اگر مصلحت نظام و اسلام سکوت است، دردمندانه سکوت کنید که اجر سکوت برای پیشبرد اهداف نظام و اسلام به مراتب بیشتر از دفاع از اتهام وابستگی است. ... " (صحیفه امام - ج21 - ص 156)

جناب انصاری!
همه ما باید در روز رستاخیز و در پیشگاه عدل الهی، شهیدان و امام خمینی (ره) پاسخگو باشیم و بخصوص شما که مسئولیت حفظ و اشاعه اندیشه ها و آثار امام خمینی (ره) را بر عهده دارید. رسانه ملی که شما آن را متهم به انتشار دروغ مسلم و بین می کنید همان رسانه ای است که بارها از سوی مؤسسه و یادگاران امام به دلیل اشاعه و ترویج افکار و اندیشه های امام به خصوص آشنا سازی بیشتر جوانان با معمار کبیر انقلاب مورد تأیید و تجلیل قرار گرفته است.
از جنابعالی انتظار می رفت که بجای حمله به صدا و سیما، هتاکان و اغتشاشگران را که نه تنها تصویر امام، بلکه اندیشه، آرمان و میراث ماندگار او را نشانه رفته‌اند را مورد انتقاد قرار دهید و اعلام بیزاری نمایید.
از خداوند سبحان بصیرت، زمان شناسی، احساس مسئولیت و عمل حقیقی به رهنمودهای تاریخ ساز و پاسداشت میراث گرانبهای آن یگانه دوران را برای همگان خواهانیم.
با آرزوی سلامتی و طول عمر رهبر معظم انقلاب اسلامی
علی دارابی قائم مقام رئیس سازمان صدا و سیما

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/٢۱
دستی در صومعه ای در بالکان نگهداری می شود که گفته می شود برای حضرت یحیی است .

صومعه تستینیه در بالکان ، دست راستی را نگهداری میکند که می گوید برای "یحیای" تعمید دهنده است .در این صومعه علاوه بر دست حضرت یحیی، بقایای جسد تئودور استراتیلات با قدمت 1600 ساله، جمجمه فورونیای مقدس مربوط به سده‌های اول ظهور مسیحیت و تکه هایی از صلیبی که عیسی مسیح بر آن مصلوب شده نگهداری می‌شود که به سبب شفای تعداد زیادی از بیماران و حل مشکلات مردم، به نوعی "دارالشفا" در منطقه بالکان تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری ایران بالکان (ایربا) منابع کلیسای ارتدکس شفای بیماران و حتی به سخن آمدن افرادی که قادر به تکلم نبوده‌اند را نشانه کرامات بقایای اجساد اولیای مقدس و صلیب و تمثال مریم مقدس در این مکان می‌دانند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/۱۸

shabun-bi-mokh1f_nf000878421m_ac34a86  

به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی  حزب اعتماد ملی (تغییر)!

:حسین کروبی مطرح کرد:شباهت های حسین شریعتمداری با شعبان بی مخ!

حسین کروبی به مطالب روزنامه کیهان که روزگذشته به مهدی کروبی توهین بی سابقه ای کرده بود، واکنش نشان داد.

روزنامه کیهان روز ۱۷ آذر در خبر ویژه خود که به اتفاقات روز دانشجو پرداخته بود، مهدی کروبی را “شعبان بی مخ “خوانده بود.

حسین کروبی در واکنش به این توهین مبرزکه توسط حسین شریعتمداری نماینده ولی فقیه در کیهان منتشر شده است ، خطاب به وی گفت: آقای شریعمتمداری شعبان بی مخ عامل اجرایی کودتای ۲۸ مرداد بود که از رژیم پول می گرفت و در کنار دژبان ها اقدام به سرکوب مردم می کرد. او عامل اصلی رعب و وحشت مردم بود. قداره بند بود و در قالب یک نیروی لباس شخصی اما عامل حکومت، آزادیخواهان را با چاقو و قمه زخمی می کرد و بعد که آنها به زندان می افتادند ، در نقش بازجو، به زندان می رفت و آزادیخواهان ایرانی را شکنجه می کرد. اما شما آیا هیچ اندیشیده اید که گذشته و امروزتان چقدر شبیه همان شعبان بی مخی که مثالش را زده اید است؟ اگر شعبان بی مخ در خیابان های تهران قدیم عربده می کشید و سعی در ترساندن مردم داشت، امروز شما بر اریکه سیاهی که روزگاری افتخار ملی بود، نشسته اید و همان رفتارها را تکرار می کنید. او با قمه خود زهر از چشم مردم می گرفت در دیوار آهنین خود حاشیه امنیتی داشت. شما نیز با قلم سمی اتان ، همان رفتارها را تکرار می کنید. موجب وحشت مردم می شوید و همچنان از حاشیه امنیت برخودارید. برای هر کس که بخواهید پرونده می سازید و کیهان خودتان را با کیهان خداوندی اشتباه می گیرید و به جای الله می نشیند و برای این و آن حکم صادر می کنید. شما کیهان را با زورخانه گویا اشتباه گرفته اید. هشدار می دهم تاریخ را بخوانید و بدانید که چه بر سر او آمد. مردم در روز تاریخی ۱۵ خرداد ، به زورخانه او ریختند و زورخانه او را به آتش کشیدند و او در نهایت از سر استیصال و بی پناهی از کشور گریخت.

حسین کروبی در ادامه گفت: پدر من نه تنها مانند برخی اهل بزم نبوده بلکه اهل رزم بوده. سابقه مبارزات او از قبل و بعد از انقلاب درخشان است و همیشه مانند مرادش آن پیر سفر کرده، مقابل ظلم ایستاده است. هرگاه خطایی دیده گوشزد کرد و خود را به علت آن که روحانی است و در دامان حکومت روحانیان زندگی می کند، اسیر نکرده است. پس بدانید که روی سخنتان با چه کسی است و بدانید که به چه راهی می روید. این روزها، روزهای مقدسی است. از کرده خود ابراز ندامت کنید و به مردم بپیوندید. باشد که خدا از گناهان بی شمار شما در گذرد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/۱۸
عصر ایران - " تووالو " کشوری  جزیره‌ای در اقیانوس آرام است و پایتخت آن فونافوتی است. این جزیره که در گروه جزایر پولینزی قرار دارد، سابقا جزایر الیس نامیده می‌شده‌است.

این کشور در میانه راه جزایر هاوایی و استرالیا قرار دارد و با کریباتی ، فیجی و ساموآ همسایه‌است.از نظر مساحت پس از واتیکان ، موناکو و ناورو ، کوچکترین کشور جهان است.تووالو که در شمال فیجی قرار دارد، از ۹ جزیرهٔ مرجانی در اقیانوس آرام تشکیل شده‌است.جمعیت این کشور حدود 12 هزار نفر است .

آب و هوای آن ، گرمسیری بوده و میزان بارش سالانه آن به ۳۰۰ سانتی متر می‌رسد.منبع تغذیه اصلی مردم این کشور، ماهی می‌باشد. همچنین، میوه و نارگیل در این کشور کشت می‌شود .
 

مساحت کلی این کشور 26 کیلومتر مربع است و عرض آن بسیار باریک است به طوری که این کشور یکی از 11 کشوری است که در خطر نابودی قریب الوقوع در صورت  بالا آمدن سطح دریاها در اثر گرمایش بیش از حد زمین است .

تووالو به همراه بسیاری دیگر از کشورهای هم سنخ خود همچون مالدیو و جزایر سلیمان و... برای بقا روی نقشه جهان چشم امید به نتایج اجلاس مقابله با تغییرات آب و هوایی در کپنهاگ بسته اند . 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/۱٧

     

سرویس جمع آوری اخبار پرچم: شاید تا کنون برایتان سؤال شده باشد این برجستگی روی گنبد خضرای پیامبر چیست ؟

چنین گفته می شود که ؛ درجریان تخریب قبور در راستای فعالیت وهابیون در مدینه ، یکی از وهابیون برای تخریب گنبد مطهر حضرت رسول (ص )و برای بمب گذاری به بالای گنبد می رود که ناگهان صاعقه ای با او برخورد می کند و او همان جا خشک می شود.
بعدها وهابیون هر کاری می کنند که جسد این شخص را از آنجا جدا کنند نمی توانند و نا چار میشوند به این گونه که مشاهده میکنید
آن را پنهان کنند. هر چند نقل های دیگری نیز هست که مدعی آن هستند که این برآمدگی برای امور اضطراری در گنبد خضرای نبوی ایجاد شده است. (والامر الیکم)

گفتنی است که این تنها نقل یک خبربوده و درباره صحت و سقم آن تاکنون اطلاع مبسوطی به دست نیامده است

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/۱٤

 بازتاب :قرفرانسه که در راه صعود به جام جهانی، اشتباه عجیب و غیر قابل تحمل داور دانمارکی به کمکش آمده بود این بار در تقسیم تیمها در گروه‌های هشتگانه هم شانس آورد...

«ساعت 19 به وقت محلی» این زمانی بود که مسئولان فیفا و کمیته برگزاری مراسم قرعه‌کشی جام جهانی 2010 برای آغاز این جشن باشکوه معین کرده بودند.

چهره‌های ورزشی و هنری بسیاری برای شرکت در این مراسم دعوت شده بودند که چارلیز ترون هنرپیشه معروف هالیوود و بازیگر نقش اول زن فیلم شغل ایتالیایی (2003)، سرشناسترین آنها بود. ترون که اصالتا اهل آفریقای جنوبی است، علاوه بر آنکه در این مراسم در کنار کارول مانانا مجری سیاهپوست و مشهور این کشور قرار داشت، مراسم رونمایی از توپ جدید مسابقات جام جهانی را هم برعهده گرفت و در تمام زمان قرعه‌کشی هم روی سن بود و نام تیمها را در کنار والکه دبیر کل فیفا معرفی می‌کرد.

فیفا برای آنکه مراسم کاملی داشته باشد، تمام تلاش خود را به کار گرفت تا نلسون ماندلا، مشهورترین شخصیت آفریقای جنوبی را که به دلیل بیماری قادر به حضور در سالن نبود، از طریق ارتباط ماهواره‌ای با مراسم پیوند بزند تا چند کلام او به مراسم جان بدهد.

جشن، با حضور سپ بلاتر رئیس فیفا و ژاکوب زوما رئیس جمهور آفریقای جنوبی در کنار هم به روی سن، شکل واقعی و رسمی به خود گرفت. چند لحظه بعد از آنکه این دو نفر به روی سن آمدند، جیان کارلو آبته رئیس فدراسیون فوتبال ایتالیا در حالی که جام جهانی را در دست داشت، به روی سن آمد و آن را به دست زوما داد تا حضار چند ثانیه ایستاده آنها را تشویق کنند.

کمیته برگزاری مراسم قرعه‌کشی چهره‌های سرشناس بسیاری در میان حضار داشت. بکام، کافو، لوکاس رادبه، دل‌بوسکه، کارلوس آلبرتو پریرا، بنی مک‌کارتی، اتمار هیتزفلد، فابیو کاپلو، روژه میلا، دونگا، اتوره‌ هاگل، کارلوس کرش، هایله گیبرسلاسی قهرمان دو استقامت المپیک و جهان، عیسی حیاتو رئیس کنفدراسیون فوتبال آفریقا، جان اسمیت ستاره راگبی آفریقای جنوبی، لودلو کاپیتان تیم زنان این کشور و بسیاری از چهره‌های سرشناس دنیای فوتبال همه بودند؛ اما ماردونا در میان مدعوین دیده نمی‌شد. او علاوه بر آنکه یکی از چهره‌های ماندگار تاریخ فوتبال دنیاست، سرمربیگری یکی از بزرگترین تیم‌های شرکت‌کننده در این جام را هم برعهده دارد.

زمانی که مراسم شروع شد حسرت ما برای آنکه در میان 32 تیم نیستیم تمام وجودمان را فراگرفت و این حس زمانی بیشتر شد که برای معرفی تیم کره شمالی، 10 ثانیه از بازی ایران و کره شمالی در سالن پخش شد.

به هر شکل 32 تیم به این صورت در 8 گروه تقسیم شدند تا زاکومی شیر آفریقایی که سمبل مسابقات جام جهانی است با این تیمها آشنا شود:

گروه اول: آفریقای جنوبی، مکزیک، اروگوئه و فرانسهگروه دوم: آرژانتین، نیجریه، کره جنوبی و یونانگروه سوم: انگلیس، آمریکا، الجزایر و اسلوونیگروه چهارم: آلمان، استرالیا، صربستان و غناگروه پنجم: هلند، دانمارک، ژاپن و کامرونگروه ششم: ایتالیا، پاراگوئه، نیوزیلند و اسلوواکیگروه هفتم:‌برزیل، کره شمالی، ساحل عاج و پرتغالگروه هشتم: اسپانیا، سوئیس، هندوراس، شیلی

در مرحله یک هشتم، بازیها به این صورت برگزار می‌شود:

بازی 49: تیم اول گروه اول با تیم دوم گروه دوم

بازی 50: تیم اول گروه سوم با تیم دوم گروه چهارم

بازی 51: تیم اول گروه چهارم با تیم دوم گروه سوم

بازی 52: تیم اول گروه دوم با تیم دوم گروه اول

بازی 53: تیم اول گروه پنجم با تیم دوم گروه ششم

بازی 54: تیم اول گروه هفتم با تیم دوم گروه هشتم

بازی 55: تیم اول گروه ششم با تیم دوم گروه پنجم

بازی 56: تیم اول گروه هشتم با تیم دوم گروه هفتم

در مرحله یک چهارم نهایی برنده بازی 49 با برنده بازی 50، برنده بازی 51 با برنده بازی 52، برنده بازی 53 با برنده بازی 54 و برنده بازی 55 با برنده بازی 56 مسابقه می‌دهند.

بازیهای جام جهانی از جمعه 11 ژوئن سال 2010 (21 خرداد 89) تا یکشنبه 11 جولای 201 (20 تیر89) برگزار می‌شود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/۱۱
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی حوزه هنری لرستان، معاون فرهنگی حوزه هنری لرستان گفت: در مدت دو روز 44 فیلم مستند، داستانی و پویانمایی در دو نوبت صبح و عصر برای علاقه مندان اکران می شود.
"محمدحسین امیدی پور" افزود: " آق قویون، راه ناتمام، اینجا جاده ها پایان ندارند، مجیده، یاد یاران، ‌آن گل آفتابگردان،‌روسری های رنگی ما، گم و گو ، یک بطری آب سرد، اقلیم هفتم، بجار جواب، لانه ای بر سنگ، و من مسافرم، خدا پشت دروازه، چه سرسبز بوده دره ما، دور دست، زندگی، مردی از ملکوت، آقا محمد حسین ......" از جمله فیلم های مستند و داستانی هستند که در این مدت اکران خواهند شد.

وی اظهار داشت: از فیلم های پویانمایی جشنواره نیز می توان به "سقوط، رویای رنگی، شهر خاموش ،‌نماز باران، چتر، تکیه بر باد، پرنده و درخت،‌ بارانهای رنگی آرزوهای من ....." اشاره کرد.
امیدی پور یادآور شد: درپایان اکران فیلم ها، نشست نقد و بررسی با حضور هنرمندان و کارشناسان مربوطه برگزار خواهد شد
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٩/٢
پاسخ کروبی به اظهارات محسنی اژه‌ای و عسگراولادی

امروز: درپی اظهارات اخیر دادستان محترم کل کشور و آقای حبیب عسگراولادی مسلمان، مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی در گفتگو با خبرنگار تغییر به برخی شبهه‌افکنی‌ها پاسخ داد و تاکید کرد پاسخ سایر مطالبی که برخی دیگر از آقایان مطرح کرده‌اند را به‌زودی خواهم داد.

رییس مجلس ششم در ابتدای این گفتگو با تاکید بر آن‌که مایل نبودم برخی موارد در جامعه مطرح شود و پاسخ اظهارات نامربوط برخی را بدهم، گفت: اما تکرار مباحثی که منجر به انحراف افکار عمومی می‌شود و یا گاها از آن بوی تهدید می‌آید، مرا علی‌رغم میل باطنی مجبور کرد تا یک‌سری مطالب را برای تنویر افکار عمومی مطرح کنم. هم‌چنان که پاسخ دو مورد را در این گفتگو و دو مورد دیگر را در آینده خواهم داد.

صاحب‌امتیاز روزنامه توقیف‌شده اعتماد ملی، سپس به اظهارات آقای محسنی اژه‌ای، دادستان محترم کل کشور اشاره کرد و اظهار داشت: اصلا بنا نداشتم وارد این مساله شوم، اما دیدم ایشان چندین‌بار به موضوع آزارجنسی پرداخته و اظهار داشته‌اند «موضوعاتی که سراسر کذب و دروغ بوده و حتی یک‌درصد هم وجود خارجی و حقیقت نداشت، قبلا موضوع سعیده پورآقایی اعلام شد و به‌عنوان نمونه دختری که نه، تنها دختر خانواده بود، نه خانواده شهید بود، نه کشته شد و نه اهل فعالیت سیاسی بود و نه چهار دایی شهید داشت، به‌عنوان یکی از چهره‌های مورد تجاوز و شکنجه و قتل معرفی گردید. حال این‌که کل این‌ها سناریوی ساختگی و مجعول بود و باز باید دید چه کسانی و با چه انگیزه‌هایی این سناریو را طراحی و تبلیغاتی کرده‌بودند».

مهدی کروبی دررابطه با موضوع آزار جنسی و اسناد ارائه‌شده درادامه افزود: بعد از انتشار اخبار مربوط به آزار جنسی، دوجلسه با مسئولین دستگاه‌های قضایی داشتیم و چند عدد سی‌دی که حاوی اطلاعات و اظهارات برخی از آسیب‌دیدگان بود، به کمیته سه‌نفره قوه قضاییه ارائه شد. در جلسه اول به‌طور گذرا و تلویحی، اشاره‌ای به اسم خانم سعیده پورآقایی کردم. اما چون مطمئن نبودم، فقط خواستم به آقایان هشدار داده‌باشم. به‌خصوص آن‌که به من خبررسید که جنازه خانم پورآقایی به‌وسیله شخصی از ریاست‌جمهوری که از نزدیک‌ترین افراد به احمدی‌نژاد است، تحویل خانواده شده‌است. این خبر، موجب شک و تردید من شد. درفاصله بین جلسه اول و دوم فهمیدم این قضیه صحت ندارد. فلذا در جلسه دوم که آقایان پرسیدند خبر جدیدی داری یا نه، متوجه منظورشان شدم و گفتم قضیه خانم پورآقایی صحت ندارد و می‌گویند زنده است و البته وابسته به خانواده شهید نیز نمی‌باشد. همان‌طور که آقای محسنی اژه‌ای نیز اشاره کردند.

مهدی کروبی در ادامه با اشاره به این نکته که آقای دادستان محترم در روزنامه‌ای، ۲۰۰سطر در خصوص موضوع خانم پورآقایی اظهار نموده و از سایر مستندات ارائه شده به‌صورت سطحی عبورکرده‌است، گفت: به‌نظر من همه این‌ها یک سناریوی ساختگی بوده و می‌توانید به اظهارات خواهر ناتنی خانم پورآقایی پس از خروجش از کشور مراجعه کنید و قضایای مربوطه دنبال کنید. باهمه این موارد، سوالم از آقای محسنی اژه‌ای دادستان محترم کل کشور آن است که چرا درخصوص سایر مستندات اشاره‌شده اظهار نظر نمی‌کنند؟

رییس مجلس ششم ادامه داد: در جلسه دوم، به هیات سه‌نفره گفتم یکی از سی‌دی‌ها حاوی مطالبی از سوی خانمی است که بسیار تکان‌دهنده و دلخراش است. این خانم وضع روحی خوبی ندارد و اظهار داشته که اگر این خبر به اطلاع خانواده‌اش برسد، خودکشی خواهد کرد. به آقایان گفتم قضیه این خانم، که مربوط به آزارجنسی در زمان دستگیری است و اتفاقا راجع‌به دخترخانم دیگری نیز همین موارد را بیان می‌کند، بحرانی است و شرایط مناسبی ندارد. اگر می‌خواهید، ببریدش جایی امن و تحقیقات لازم را انجام دهید، اگرنه ما می‌آوریمش اینجا تا کار پیگیری شود و آبرویش محفوظ بماند و وضعش از این خراب‌تر نشود.

دادستان محترم کل کشور در این خصوص نگفتند که تکلیف این خانم چه شد، زنده است، مرده‌است. به نظر من آقای محسنی لازم نیست این‌قدر به کلیات بپردازند، ایشان بیایند به‌طور مشخص درخصوص این خانم اظهارنظر کنند که الان چه وضعیتی دارند، دروغ گفته، راست گفته و درحال حاضر کجاست؟ چراکه دفتر ما را هم پلمپ کرده‌اند و از وی هیچ خبری نداریم.

کروبی در ادامه با اشاره به حضور دادستان محترم کل کشور در صدا و سیما نیز گفت: متاسفانه هرچه تلاش کردیم که نماینده ما هم در این برنامه حضور پیداکنند، آقایان توجهی نکردند و یک طرفه به قاضی می‌روند و سعی دارند با بوق و کرنا کردن در این زمینه، حقایق را به گونه‌ای دیگر جلوه دهند.

مهدی کروبی در ادامه با اشاره به مصاحبه های اخیر حبیب اله عسگراولادی مسلمان اظهار داشت: آقای عسگر اولادی در مصاحبه با روزنامه رسالت آورده است: آقای موسوی خیال می کند جریان سبز را او رهبری می کند و کروبی نیز در آرزوی خودش به سر می برد ولی غافل از این واقعیت هایی است که در خارج از ذهن او می گذرد. اصل مطالب را کسانی از خارج و عوامل شان در داخل مدیریت می کنند که یک قلم مبلغ ۷۷ میلیون دلار و یک قلم جدید مبلغ ۵۵ میلیون دلار از کاخ سفید دریافت کرده و سازمان و ساختار خاص خود را داشته و گوش شان به این حرف ها بدهکار نیست. عسگراولادی با بیان اینکه افکار عمومی ایران کم کم مهیای برخورد معقول و حقوقی با فتنه انگیزی می شود گفت: در حال حاضرشیب معتدل در جریان های سیاسی طی می شود تا همه به این نتیجه برسند که باید چشم فتنه را کور کرد ان شاء الله، … تا آنجایی که من اطلاع دارم آقای موسوی و آقای کروبی به بی مهری ها ادامه می دهند و مورد توجه آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند. رییس مجلس ششم در پاسخ به سخنان عسگراولادی مسلمان اظهار داشت: ایشان انسان بزرگوار و شریفی است ، آقای عسگراولادی از مبارزان و زندان رفته های قبل از انقلاب است که سالها با ایشان همکاری در زندان های قبل از انقلاب و خارج از زندان داشتیم.

کروبی در خصوص نحوه همکاری های خود با عسگراولادی در اوایل انقلاب اظهار داشت: در ابتدای انقلاب حضرت امام در جهت تاسیس نهادهای انقلابی برای افراد مختلفی احکام مربوط را که متناسب با سوابق و فعالیت و تجارب افراد بود صادر می فرمودند. به همین مناسبت حضرت امام حکم کمیته امداد را به نام بنده صادر فرمودند که در آن نام آقای عسگراولادی نیز برده شد. سپس آقای آیت الله صانعی از طرف امام به من فرمودند شما یک نفر دیگر را نیز انتخاب کنید. در آن موقع من ابتدا آقای اکبر استادی را معرفی کردم که از مبارزین و جریان خود آقای عسگراولادی بود. آقای عسگراولادی مخالفت کرده و در عوض آقای حبیب اله شفیق را مطرح کردند و از آنجا که من روحیه همکاری داشتم پذیرفتم. بعد از حدود یکسال که کارها را پیش بردیم که (البته در همان موقع نیز موارد مفصلی پیش آمد) حضرت امام به جهت حفظ حرمت خانواده های شهدا تصمیم گرفتند رسیدگی به امور خانواده های شهدا و جانبازان را که زیر نظر کمیته امداد بود از این کمیته جدا و زیر نظر نهادی دیگر مستقر نمایند که ایشان بدون اطلاع بنده مسئولیت بنیاد شهید را بر دوش اینجانب نهاد همچنانکه کارهای کمیته امداد را به اتفاق آقایان ادامه می دادیم.

به دنبال صدور حکم امام که مسئولیت کار بنیاد شهید را به بنده سپرده بودند آقای عسگراولادی و عده ای از همراهانشان برآشفتند و در جلسه ای نیز که در همان زمان برقرار بود بلوا و آشوب کردند که چرا حکم به نام فلانی صادر شده که حتی کار به جایی رسید که من از جلسه بیرون آمدم و گفتم همین الان به جماران (بیت حضرت امام “ره”) رفته و استعفا می دهم که آقایان آمدند و بنده را به جلسه برگرداندند. کروبی ادامه داد: در زمان دولت های آقایان رجایی و موسوی میان دو گروه اختلافات شدیدی وجود داشت که آقای عسگراولادی از چهره های یکی از دو جریان بود. در همان کابینه اول در خصوص وزارت جهاد کشاورزی مباحثی پیش آمد که آقای عسگراولادی مسلمان که از مخالفان وزیر جهاد کشاورزی بود خواستار معرفی شخص دیگری برای تصدی این وزارتخانه شدند. بنده نیز که وسط میدان بودم روزی به آقای عسگراولادی گفتم خوب حالا نظر شما روی چه کسی می باشد؟ ایشان گفتند آقای حبیب اله شفیق، که من یک مرتبه جا خوردم و گفتم آقای شفیق انسان بزرگوار و شریفی هستند ولی کاسب و بازاری است و دانش و تخصص او برای وزارت تخصصی و فنی همچون کشاورزی کافی نیست. چگونه امورات مربوط به این وزارتخانه خاص و حیاتی را که زندگی بسیاری از مردم به آن گره خورده می خواهید به ایشان بسپارید؟ و آیا ایشان می تواند این وزارتخانه را اداره کند که آقای عسگراولادی اظهار داشتند بله، ایشان در دشت قزوین کارهای کشاورزی می کند و محصول بر می دارد. واقعا جا خوردم که این طرز تفکر را در مدیریت اقتصادی و کشاورزی کشور با کاشت خیار و گوجه و برداشت آن یکی می داند.

موضوع سوم و آخری که باید در خصوص آقای عسگراولادی اشاره کنم آن است که در همان اوایل انقلاب که ایشان رییس سازمان اوقاف بودند ، وی در انتخابات مجلس کاندید تهران شده و به مجلس می رود. در همان زمان دو تن از چهره های مشهور که در حال حاضر عضو مجمع روحانیون مبارز هستند به عنوان نمایندگان امام در سازمان اوقاف انجام وظیفه می کردند. با راهیابی آقای عسگراولادی به مجلس با توجه به دو شغله بودن ایشان، نمایندگان امام در اوقاف از آقای عسگراولادی خواستند که از ریاست اوقاف استعفا دهند اما ایشان ریاست اوقاف را که به قول خودش “نفت دوم” کشور است با آن همه تشکیلات عریض و طویل، شغل نمی دانستند و حاضر به استعفا نشد تا در نهایت با استعلام نمایندگان امام در اوقاف از شورای نگهبان آن زمان آقای عسگراولادی مجبور به استعفا شد. در پایان به آقای عسگراولادی با این سن و سال توصیه می کنم که دیگر به بیان اینگونه مطالب نپردازد چرا که هم اکنون در مجمع تشخیص ، کمیته امداد و هیئت منصفه مطبوعات مشغول هستند و با این گونه اظهارات مسیر جدیدتری برای ایشان باز نخواهد شد. علارغم تمامی احترامی که برای ایشان قائلم متاسفم که می بینم ایشان مدافع امام شده و ما همه مخالف انقلاب و امام. با همه این تفاسیر به بیان این موارد بسنده می کنم و از اشاره به موضوع انتخابات های مجالس شورای اسلامی و به خصوص دوره سوم که با انشعاب ما از جامعه روحانیت مبارز و پیروزی جریان منتسب به ما و شکست جریان آقای عسگراولادی و بحث هایی که آن موقع مطرح شد خودداری می کنم و تاثر خود را از این نکته که ایشان که فاقد هر گونه سوابق قضایی است و تلاش دارد نظرات خود را به قوه قضاییه تحمیل کندغافل از آنکه مهدی کروبی بیدی نیست که با این بادها بلرزد

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :