فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/۳٠
فیلم ویزیت از لرستان به جشنواره بین المللی فیلم کوتاه بلغارستان راه یافت
مدیر حوزه هنری استان لرستان گفت: فیلم کوتاه "ویزیت" از تولیدات حوزه به بخش مسابقه هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه کشور بلغارستان راه یافت.
" شیرزاد نعمتی نیا" روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: فیلم ویزیت پیش از این نیز جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره فیلم فجر را به خود اختصاص داده بود.
وی اظهار داشت: این فیلم پس از اکران در بخش مسابقه جشنواره بین المللی فیلم کودکان هند، برای اکران در بخش مسابقه جشنواره فیلم صوفیه نیز انتخاب شد.
وی اضافه کرد: در فیلم "ویزیت" به کارگردانی "ناصر ناصر پور" و تهیه کنندگی حوزه هنری روایتی از نگاه امیدوارانه یک کودک بیمار به تصویر کشیده شده است.
نعمتی نیا یادآور شد: جشنواره بین المللی فیلم کوتاه بلغارستان 29 خرداد ماه امسال به مدت یک هفته در صوفیه پایتخت بلغارستان برگزار می شود.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/٢٩
آفتاب: فَریدالدّین ابوحامِد محمّد عطّار نِیشابوری (۵۴۰ قمری - ۶۱۸ قمری) یکی از عارفان و شاعران ایرانی بلندنام ادبیّات فارسی‌ در اواخر سدهٔ ششم و اوایل سدهٔ هفتم است. او در سال ۵۴۰ هجری مطابق با ۱۱۴۶ میلادی در نیشابورزاده‌شد.

نام او «محمّد»، لقبش «فرید الدّین» و کنیه‌اش «ابوحامد» بود و در شعرهایش بیشتر عطّار و گاهی نیز فرید تخلص کرده‌است. نام پدر عطّار ابراهیم (با کنیهٔ ابوبکر) و نام مادرش رابعه بود.

او که داروسازی و عرفان را از شیخ مجدالدّین بغدادی فرا گرفته‌بود، به شغل عطاری و درمان بیماران می‌پرداخت. او را از اهل سنت دانسته اند اما در دوران معاصر شیعیان با استناد به برخی اشعارش معتقدند که وی پس از چندی به تشیع گرویده یا محب اهل بیت بوده است.

درباره به پشت پازدن عطار به اموال دنیوی و راه زهد، گوشه گیری و تقوی را پیش گرفتن وی حکایات زیادی گفته شده‌است. مشهور ترین این روایات، آنست که عطار در محل کسب خود مشغول به کار خود بود که درویشی از آنجا گذر کرد. درویش حاجت خود را با عطار در میان گذاشت، اما عطار همچنان به کار خود می‌پرداخت و درویش را نادیده گرفت. دل درویش از این اتفاق چرکین شد و خطاب به عطار گفت: تو که تا این حد به زندگی دنیوی وابسته‌ای چگونه می‌خواهی روزی جان بدهی؟ عطار به درویش گفت : مگر تو چگونه جان خواهی داد ؟ درویش در همان حال کاسه چوبین خود را زیر سر نهاد و جان به جان آفرین تسلیم کرد. این اتفاق اثری ژرف بر او نهاد که عطار دگرگون شد شغل خود را رها کرد و راه حق را پیش گرفت. چیزی که معلوم است این است که عطار پس از این قضیه مرید شیخ رکن الدین اکاف نیشابوری می‌گردد و تا پایان عمر (حدود ۷۰ سال) با بسیاری از عارفان زمان خویش هم‌صحبت گشته و به گردآوری حکایات صوفیه و اهل سلوک پرداخته‌است. و بنا بر روایتی وی بیش از ۱۸۰ اثر مختلف به جای گذاشته که حدود ۴۰ عدد از آنان به شعر و مابقی نثر است. عطار در سال ۶۱۸ یا ۶۱۹ و یا ۶۲۶ در حملهٔ مغولان، به شهادت رسید.
کد مطلب : 97548
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/٢٩

 به گزارش خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه لرستان، بخشدار بخش مرکزی بروجرد درجلسه مسائل و مشکلات دهیاران شهرستان بروجرد افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در هیچ یک از روستاهای این شهرستان پست بانک وجود نداشته، اما امروز به برکت این نظام 29 پست بانک در سطح روستاهای بروجرد راه اندازی شده است.


عباس حیدری اظهارداشت: مجموع مدارس روستایی در قبل انقلاب در این بخش 53واحد و امروز 161واحد، روستاهای برقدار 17 روستا در قبل انقلاب بوده که امروز 100درصد روستاهای منطقه دارای برق هستند.


وی ادامه داد: قبل انقلاب هیچ یک از روستاهای این بخش تلفن خانگی نداشته امروز به برکت انقلاب 95 درصد روستاهای این شهرستان دارای تلفن ثابت خانگی هستند.


حیدری بیان کرد: درحال حاضر96 درصد روستاهای این بخش دارای آب شرب سالم هستند و 450کیلومتر راه روستایی آسفالت شده و این درحالی است که قبل از انقلاب هیچ یک از راههای روستایی شهرستان آسفالت نبوده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/٢٩

استاندار لرستان گفت : پیش بینی می شود نیمه های سال 90 ، اولین تولیدات پتروشیمی لرستان به بازار عرضه شود .

دکتر صابری در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)-منطقه لرستان ، با بیان این مطلب افزود : با مقایسه و بازدید از سایر واحدهایی که در طول مسیر خط انتقالی پلی اتیلن غرب قرار دارند ، پروژه پتروشیمی لرستان از پیشرفت چشم گیر و بالا و فعالی برخوردار بوده به گونه ای که امروزاین صنعت 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد .


وی بابیان اینکه زیر ساختها و الزامات اجرای فعال کار فراهم شده ادامه داد : به نظر می رسد با این روندی که بر کار حاکم است تا پایان 89 که سال همت مضاعف و کار مضاعف نامگذاری شده، پیشرفت این صنعت مادر به 70 درصد برسد .


استاندار لرستان اضافه کرد : این پیشرفت 70 درصدی به منزله آن است که در نیمه های سال 90 ، اولین تولیدات این صنعت لرستان را بتوانیم به بازار عرضه کنیم .


وی با تاکید بر اینکه در اینگونه پروژه ها مهم این است یک عزم عمومی و همگانی در کنار کار وجود داشته باشد اظهار داشت : اگر بتوانیم با مجاهدت ، همکاری همه و استقبال و تشویق سرمایه گذاران بخش عمومی و خصوصی غیر دولتی به گونه ای عمل کنیم که واحدهای صنایع پائین دست را در جوار این صنعت و سایر شهرستانهای استان فراهم کنیم زمینه اشتغالزایی بسیاربالایی در این صنعت فراهم و هم ارزش افزوده مضاعفی برای لرستان تامین می شود .


استاندار لرستان یادآور شد : مجموعه این صنعت مادر قدمهای مفیدی در جهت رشد ، توسعه و تعالی همه جانبه لرستان خواهد بود .

 

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/٢٩
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شمار کاربران اینترنتی در ایران به30 میلیون نفر رسیده است.
عیسی زارع‌پور در نشستی با دست‌اندرکاران فرهنگی استان سمنان با بیان این مطلب که شمار کاربران اینترنتی در ایران به 30 میلیون نفر رسیده؛‌افزود: رسانه دیجیتال یک فضای بسیار مهم و تاثیرگذار بر فرهنگ جامعه است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، وی افزود: نزدیک به30میلیون نفر کاربر اینترنتی در ایران وجود دارد و روزانه بیش از 10هزار سایت اینترنتی در دنیا راه‌اندازی می‌شود که اکثر آنها سعی در تخریب فرهنگ جوامع دارند.

رئیس مرکز توسعه فناوری رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اینترنت ظرفیت بسیار خوبی برای اشتغال‌زایی و ساخت نرم‌افزار دارد و در خارج از کشور نیز نرم‌افزارهای ایرانی با استقبال خوبی روبرو هستند.

* روزانه یک بازی رایانه‌ای وارد کشور می‌شود

رئیس مرکز توسعه فناوری رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: روزانه یک بازی رایانه‌ای وارد کشور می‌شود که اکثر این بازی‌ها با فرهنگ ما مغایرت دارند.

زارع‌پور افزود: اینترنت به دلیل وسیع و در دسترس بودن، امروزه عامل بسیار مهمی در فرهنگ‌سازی غلط شده است.

رئیس مرکز توسعه فناوری رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: از سال 86 به بعد بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ نرم‌افزاری در بازار پخش نمی‌شود و ساماندهی نرم‌افزارها با کمک نیروی انتظامی به خوبی انجام شده است.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/٢٩
تحقیقات حسین نگارش دانشیار و محمدرضا پودینه عضو هیئت‌ علمی این دانشکده دریافتند، گرچه احتمال وقوع سونامی در ایران به اندازه زلزله، طوفان، سیل، خشکسالی و سایر مخاطرات طبیعی نیست؛ اما وقوع آن را نباید دست کم گرفت زیرا کشور ما جزء 10 کشور بلاخیز جهان است و از 35 بلای طبیعی، 30 مورد آن در ایران اتفاق افتاده است.
مقاله دو استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان نشان می دهد، احتمال وقوع سونامی در آب‌های دریای عمان و حتی خلیج‌فارس نیز وجود دارد.
   
به گزارش خبرنگار ایرنا ، مقاله ای که دو استاد دانشکده جغرافیا و برنامه ریزی محیطی دانشگاه سیستان و بلوچستان در زمینه سونامی و احتمال وقوع آن در ایران در چهارمین کنگره بین‌المللی جغرافیدانان جهان اسلام، ارایه کردند، بیانگر آن است که سونامی یکی از مخرب‌ترین بلایای طبیعی است که تاکنون جان هزاران نفر را در سراسر جهان گرفته است.

تحقیقات حسین نگارش دانشیار و محمدرضا پودینه عضو هیئت‌ علمی این دانشکده دریافتند، گرچه احتمال وقوع سونامی در ایران به اندازه زلزله، طوفان، سیل، خشکسالی و سایر مخاطرات طبیعی نیست؛ اما وقوع آن را نباید دست کم گرفت زیرا کشور ما جزء 10 کشور بلاخیز جهان است و از 35 بلای طبیعی، 30 مورد آن در ایران اتفاق افتاده است.

براساس این تحقیق، همچنین شکی نیست که کشور ما از سمت دریا با مخاطرات دریایی مثل طوفان‌های حاره‌ای امواج ناشی از طوفان، خیزاب طوفان، سونامی و غیره روبروست و وقوع طوفان گونو در سواحل جنوب شرقی کشور در سال 86 نمونه بارزی از آنها است.

سونامی عمدتاً در اثر رویداد زلزله‌های بزرگ در محیط دریایی به وجود می‌آید؛ ولی عوامل دیگر نظیر رانش زمین، آتشفشان‌های زیر‌دریایی، برخورد شهاب‌سنگ‌های بزرگ در سطح آب دریا‌ها و نیز انفجارات هسته‌ای زیر دریایی با درصد کمتری می‌تواند در به وجود آمدن سونامی نقش داشته باشد.

سونامی در دو گستره محلی و منطقه‌ای توسعه می‌یابد؛ از عوامل موثر در انرژی سونامی می‌توان به بزرگا و عمق زمین لرزه، عمق آب محل تولید آن، مقدار جابه‌جایی در کف اقیانوس و نیز سرعت حرکت سونامی اشاره کرد.

این دو محقق اظهار داشتند: بررسی‌های تاریخی نیز نشان می‌دهد که در 326 سال قبل از میلاد و همچنین سال‌های 1008، 1524 ، 1819، 1845 ، 1897 ، 1945 و 2004 سونامی‌های مخرب و عظیمی در اقیانوس هند، دریای عمان و حتی خلیج‌فارس اتفاق افتاده و تلفات انسانی و جانی زیادی را در پی داشته است.

به گفته این محققان، پیشینه تاریخی حکایت از این دارد که وقوع سونامی یا تأثیر‌پذیری‌ از سونامی‌هایی که در اقیانوس هند و دریای عمان اتفاق می‌افتد دور از انتظار نیست و نباید نسبت به آنها بی‌تفاوت بود. گرچه منابع اطلاعات موجود در رابطه با وقوع سونامی در ایران بسیار کم و ناچیز است؛ اما باید مردم ایران در این زمینه شناخت کافی پیدا کنند و هشدارهای لازم را به مسئولان امر تذکر داد.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/٢٦
 
خرم آباد - خبرگزاری مهر در حالیکه آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک دارای امضاء دو رئیس مجلس، دو مصوبه دولت در سفرهای استانی و نیز مصوبه کارگروه توسعه لرستان به ریاست معاون اول رئیس جمهوری است هنوز این امر محقق نشده است.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/٢٦

مدیرکل راه و ترابری لرستان گفت: پروژه احداث آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال با صرف اعتباری بالغ بر 6 هزار میلیارد ریال در نیمه نخست سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.


به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، عباس رضایی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در خرم‌آباد با اشاره به اینکه این پروژه بیش از 93 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اظهار داشت: پروژه آزادراه خرم‌آباد ـ پل ‌زال به طول 104 کیلومتر، با صرف اعتباری بالغ بر 6 هزار میلیارد ریال در حال اجراست.
وی افزود: احداث این پروژه یکی از مهم‌ترین طرح‌های راهسازی کشور به شمار می‌رود که از دی ماه سال 1384 آغاز شده است و در حال حاضر بیش از 93 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
مدیرکل راه و ترابری لرستان گفت: در صورت تامین اعتبارات مورد نیاز انتظار می‌رود این پروژه تا نیمه نخست سال 1389 به بهره‌برداری برسد.
رضایی با اشاره اینکه برآورد کل اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل این پروژه حدود 7 هزار و 500 میلیارد ریال است، تصریح کرد: این آزادراه علاوه بر اینکه مسافت 165 کیلومتری خرم‌آباد تا پل ‌زال را حدود 60 کیلومتر کاهش می‌دهد، سبب کاهش چشمگیر سوانح رانندگی، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و همچنین کاهش زمان سفر طول مسیر می‌شود.
وی با اشاره به مشخصات این پروژه گفت: آزادراه خرم‌آباد ـ پل زال به صورت چهار خطه و با عرضی در حدود 26 متر در دست ساخت بوده که با احداث یک دستگاه تقاطع غیرهمسطح در فاصله 18 کیلومتری جنوب غربی شهرستان خرم‌آباد آغاز شده و با ساخت یک دستگاه تقاطع غیرهمسطح در 5/3 کیلومتری روستای پل ‌زال واقع در حدود 60 کیلومتری شهرستان اندیمشک خاتمه می‌یابد.
مدیرکل راه و ترابری لرستان گفت: در طول مسیر 14 دستگاه تونل دوقلو به طول 25 کیلومتر و 28 دستگاه پل بزرگ به صورت رفت و برگشت به طول 6/2 کیلومتر وجود دارد.
وی گفت: آزادراه خرم‌آباد ـ پل ‌زال قسمتی از بزرگراه آسیایی AHB محسوب می‌شود که سبب تسریع و تسهیل در ارتباط بین نواحی شمالی و مرکزی کشور با مناطق جنوبی به ویژه بندر امام خمینی می‌شود.
رضایی تصریح کرد: با توجه به عبور جاده خرم‌آباد ـ پلدختر ـ پل ‌زال از مناطق کوهستانی و پر پیچ و خم وجود نقاط پر حادثه فراوان در طول این محور، احداث آزادراه خرم‌آباد- پل‌زال نقش مهمی در کاهش تصادفات رانندگی و تلفات ناشی از آن دارد، چرا ه این آزادراه با مشخصات استاندارد و به صورت باندهای رفت و برگشت جدا از هم طراحی شده و احتمال وقوع سوانح رانندگی در آن به حداقل می‌رسد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/٢٦

خبرگزاری فارس: فرماندار خرم‌آباد گفت: نگهداری دام در مناطق مسکونی شهرستان خرم‌آباد جرم محسوب می‌شود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/٢٤
کوچ، تکرار قصه ای تلخ و شیرین برای عشایر لرستان
کوچ بهاره جمعیت عشایری استان لرستان، با شروع فصل بهار و گرم شدن هوا به سمت مناطق خوش و آب هوای ییلاقی آغاز می شود تا فصل جدیدی از زندگی عشایر کوچ رو دراین منطقه رقم بخورد.
به گزارش ایرنا، کوچ عشایر همواره با زیبایی های خاصی همراه است که مردمان این استان همه ساله در فصل بهار و پاییز که زمان کوچ عشایر است، به تماشای آن می نشینند.
اما این کوچ برغم زیبایی های خاص آن برای عشایر و دیگر مردمان منطقه، همواره با مشکلات و تلخی های همراه است که در برخی موارد کام شیرین مردمان عشایر کوچ رو را تلخ می کند.
همه ساله در دو نوبت بهاره و پاییزه جمعیت عشایری لرستان کوچ خود را به سمت مناطق ییلاقی و قشلاقی انجام می دهند و از از این طریق ضمن ادامه حیات خویش، به کار دامداری و دامپروری نیز می پردازند.
عشایر کوچ رو لرستان، این مسافران همیشگی طبیعت، امسال نیز با گامهای استوار و خستگی ناپذیر کوچ بهاره خود را به سمت مناطق ییلاقی آغاز کرده اند که این کوچ تا رسیدن به مقصد، 20 روز به طول می کشد.
در حال حاضر استان لرستان 15 هزار و 933 خانوار با جمعیتی بالغ بر 106 هزار و 600 نفر کوچنده دارد که در فصل بهار به مناطق ییلاقی الیگودرز، دورود، ازنا ، خرم آباد، سلسله و دلفان کوچ می کنند.
عشایر کوچ رو شرق و شمال شرقی لرستان، کوچ خود را در برخی موارد از طریق خط آهن از مسیر اندیمشک به مناطق ییلاقی انجام می دهند و از طریق قطار وسایل و دامهای خود را به مقصد می رسانند.
برخی دیگر از جمعیت عشایر استان نیز به صورت رمه گردانی، مسیر قشلاق تا ییلاق را با احشام خود به صورت پیاده طی می کنند.
این عشایر برای گذر از این مسیر باید از محور ترانزیتی خوزستان به لرستان و راههای مالرو رشته کو ههای زاگرس میانی عبور کنند.
تمام وسایل زندگی عشایر کوچ رو نظیر سیاه چادر، چیت، هورسبو ، خورجین تیرکهای چادر، گله بره های کوچک و طیور و وسایل آشپزخانه را بوسیله چارپایان (خر، قاطر و اسب) حمل می کنند، هرچند که در سال های اخیر بسیاری از عشایر با خرید وسیله نقلیه کالاها و لوازم زندگی خود را با استفاده از وانت بار حمل می کنند.
مسیر مالرو کوچ عشایر استان لرستان با سختی های فراوانی مواجه است و دارای پیچ و خم های فراوان، ناهمواری ها، رودهای خروشان و دره های عمیق همراه است.
این مسیر برغم داشتن مزیت های همچون علوفه و مراتع فراوان برای چرای بین راهی گوسفندان، با خطراتی نیز مواجه هستند.
سقوط از پرتگاه، سرقت احشام در مسیر عبور،‌ گذر از رودخانه های خروشان و غرق شدن برخی از گوسفندان، بدی شرایط جوی و طغیان رودخانه ها و مهم تر از همه سانحه رانندگی و برخورد کامیون با گله های در حال کوچ از جمله مشکلات و موانعی است که عشایر به هنگام کوچ با آنها مواجه هستند.
درهمین ارتباط امسال نیز وقوع چند فقره سانحه رانندگی در مسیر کوچ بهاره عشایر در محور خرم آباد - بورجد موجب تلف شدن حدود 200 راس گوسفند عشایر شد.
مدیرکل امور عشایر لرستان با اشاره به تمهیدات انجام شده برای کوچ عشایر می گوید: برای تامین امنیت عشایر کوچ رو در طول مسیر کوچ نیروهای انتظامی مستقر شده اند.
"اردشیر امیدی" افزود: همچنین به منظور تامین مایحتاج مورد نیاز عشایر، 26 فروشگاه عرضه مایحتاج و مواد غذایی در مسیر کوچ ایجاد شده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون جمعیت عشایری لرستان دارای یک میلیون و 500 هزار راس دام سبک و سنگین است که سالیانه 12 هزار تن گوشت قرمز، 18 هزار تن شیر ، یک هزار و 300تن پشم و مو را تولید و به بازار مصرف عرضه می کنند.
وی در خصوص مسایل و مشکلات عشایر کوچ رو در مسیر انتقال،‌گفت: متاسفانه عشایر با مشکلاتی مواجه هستند که رفع آنها نیازمند همکاری و مساعدت همه دستگاه ها و مردم است
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/٢۱
گرگان - خبرگزاری مهر: رئیس سازمان امور عشایر ایران به اسکان عشایر اشاره کرد و گفت: اسکان عشایر امری داوطلبانه است و چنانچه گروهی از عشایر درخواست اسکان داشته باشند، مشکلی نیست.

جهانشاه صدیق به خبرنگار مهر در گرگان افزود: اگر عرصه مورد تقاضای عشایر مناسب باشد سازمان عشایری ایران در احداث زیرساختها کمک می کند.

وی اظهار داشت: عشایر کشور از نظر راههای مواصلاتی و تامین آب شرب برای خود و دامهایشان با مشکلاتی مواجه هستند و مشکلات مربوط به تامین آب آشامیدنی و راههای مواصلاتی عشایر درحال رفع شدن است.
 
وی خاطرنشان کرد: روی آوردن عشایر به مشاغلی دیگر از برنامه های مهم و اساسی است و عشایر در کنار دامپروری قادر به فعالیت در زمینه های زراعی، صنایع دستی، زنبورداری، گلخانه، تولید و بسته بندی گیاهان دارویی هستند.
 
صدیق بیان داشت: برخی از این فعالیتها در استانهای مختلف کشور عملیاتی شده و موجب افزایش درآمد عشایر شده است.
 
اعتبارات سازمان عشایری سه برابر شد
 
رئیس سازمان امور عشایر ایران خاطرنشان کرد: در طول برنامه چهارم اعتبارات این سازمان بیش از سه برابر افزایش یافت و میزان اعتبارات از 300 میلیارد ریال به هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.
 
وی جمع اعتبارات هزینه شده در مناطق عشایری کشور در طول برنامه چهارم را هفت هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از این مقدار دو هزار و 800 میلیارد ریال آن را سازمان دریافت کرده و بقیه را از سازمانهای مرتبط هزینه کرده است.
 
وی عنوان کرد: این اعتبارات صرف اجرای برنامه های زیربنایی و پروژه ها خدماتی شده است.
 
وی از بخشهای مختلف مناطق عشایر گلستان مانند سایت اسکان بهاره، میدان فروش دام گنبد و .... بازدید کرده است
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/۱٧

 

کتاب فرهنگ و باورهای مردم لرستان نوشته علی مردان عسگری عالم به عنوان کتاب سال استان برگزیده شد .

به گزارش خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)-منطقه لرستان ، این کتاب با موضوع ضرب المثل لری و فرهنگ عامه ، ایران ، لرستان و با شمارگان 2000 نسخه توسط انتشارات شاپور خواست به چاپ رسیده است .


کتاب علی مردان عالم با عنوانهای ابیات سوریا شادیانه ، ابیات موروگرونی ، موگه ، ابیات ویژه عزا ، مویه ، موگه ، زبانزدهای لکی و واژه نامه نوشته شده است .

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/۱٧

علی‌رحیم کاکاوند امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد با بیان اینکه از ابتدایی سال جاری تاکنون استان لرستان متاسفانه شاهد 10 روز آلودگی ناشی از ریزگردهای بوده، اظهار داشت: در اکثر مناطق استان لرستان امروز شاهد گرد و غبار ناشی از ریزگردهای هوا بوده‌ایم که این آلودگی به طور متوسط در سطح لرستان به بیش از 10 برابر حد استاندارد بوده است.
وی افزود: میزان این آلودگی در حال حاضر بیش از یک‌هزار و 551 میکروگرم در متر مکعب بوده است.
مدیرکل محیط زیست لرستان خاطرنشان کرد: براساس اعلام هواشناسی لرستان این آلودگی تا 24 ساعت آینده در لرستان وجود دارد.
کاکاوند یادآور شد: بیشترین میزان آلایندگی هوای استان درسال جاری مربوط به شهر پلدختر با 30 برابر حد استاندارد است.
وی تصریح کرد: در طول یک سال گذشته 100روز آلودگی هوا ناشی از ریزگردها در لرستان بوده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان خاطرنشان کرد: خانواده‌های لرستانی تا جایی که می‌توانند از سالخوردگان، کودکان و خردسالان، و افرادی که به نوعی مشکلات تنفسی دارند در بیرون آمدن از منزل جلوگیری کنند.
کاکاوند همچنین از رانندگان وسایل نقلیه که در محورهای لرستان در حال رفت و آمد هستند خواست تا شیشه‌های خودروی خود را پایین نیاورند و از سرعت زیاد بپرهیزند.
وی گفت: کانون این ریزگردها در کشورهای واقع در شرق مدیترانه و تا مرز ایران در غرب یعنی عراق، عربستان، سوریه و ترکیه است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان اضافه کرد: استفاده نامطلوب از منابع توسط انسان‌ها، ایجاد سدهای معتدد در مسیر دو رود دجله و فرات توسط کشورهای عراق، سوریه و ترکیه، خشکاندن باتلاق‌ها، زهکشی تالاب‌ها و کاهش نزولات جوی در طی دهه اخیر از جمله عوامی هستند که سبب بروز این آلودگی در کشورمان شده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/۱٧
مالک باشگاه کوثر لرستان از تغییر کادر مربیگری و سرپرستی تیم فوتبال کوثر خبر داد.
"حسین قاسمی" روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: با برنامه ریزی انجام شده "غلامرضا آیت الله زاده" به عنوان مدیر عامل جدید کوثر لرستان و "رضا احدی" به عنوان سرمربی تیم کوثر لرستان انتخاب شده است.
وی تصریح کرد: "عارف محمدوند، محمدرضا چگنی و کاظم بهاروند" نیز به عنوان مربیان این تیم در کادر مربیگری کوثر لرستان همکاری می کنند.
وی اضافه کرد: همچنین "نصراله راد" نیز به عنوان سرپرست تیم کوثر در این تیم حاضر شده است.
وی گفت: با توجه به تغییرات ایجاد شده در کادر مربیگری، تیم کوثر لرستان از فردا به مدت یک هفته در تهران اردو خواهد داشت تا اواخر هفته آینده در اراک به مصاف شن سای این شهر خواهد رفت
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/۱٧

 

رشته تحصیلی مواد ازمون کتبی منابع
حقوق
بین الملل
حقوق بین المللی
خصوصی
دکتر محمد نصیری ، حقوق بین الملل خصوصی، جلدهای 1و2،1372، موسسه انتشارات آگاه دکتر نجاد علی الماسی ، تعارض قوانین ، 1381، مرکز نشر دانشگاهی - تهران
سازمان های بین المللی دکتر رضا موسی زاده، حقوق سازمان های بین المللی ،میزان،1380باوت،دی.و.حقوق نهادهای بین المللی ، ترجمه هومن اعرابی ، تهران ، انتشارات کیهان 1373
حقوق بین المللی عمومی دکتر هوشنگ مقتدر ، حقوق بین الملل عمومی، مرکز چاپ و انتشارات صحیفه (وزارت امور خارجه)،1380 دکتر پرویز ذوالعین ، مبانی حقوق بین المللی عمومی، مرکز چاپ و انتشارات صحیفه ( وزارت امور خارجه)،1377
زبان خارجه * Bronlie Ian :Principles of international law>1988
Michael Akehurst: A Modern Introduction International law
تذکر : در صورتی که داوطلب متقاضی زبان خارجه فرانسه باشد به گروه تحصیلات تکمیلی ( 2458206-021) اطلاع دهد . در صورت تقاضای زبان خارجه غیر از زبان های انگلیسی و فرانسه داوطلب می تواند پیشنهاد خود را به گروه تحصیلات تکمیلی ارائه دهد.

 منابع کمکی آزمون ورودی دوره دکتری حقوق بین الملل 82-1381

 منابع حقوق بین الملل خصوصی

1) منایع فارسی :

1-1) دکتر محمد نصیری ، حقوق بین الملل خصوصی ، جلدهای 1و2،1372، موسسه انتشارات آگاه
1-2) دکتر نجاد علی الماس ، تعارض قوانین ، 1368 ، مرکز نشر دانشگاهی تهران
1-3) دکتر بهشید ارفع نیا ، حقوق بین المللی خصوصی، جلدهای1و2،1372 ، موسسه انتشارات آگاه
1-4) دکتر مرتضی نصیری ، حقوق چند ملیتی ، 1370، شرکت نشر دانش امروز
1-5) دکتر سید حسن امامی،حقوق مدنی، جلدهای 1،2،3،4و5،1339،1336،1335،انتشارات دانشگاه تهران
1-6) دکتر ناصر کاتوزیان ، حقوق انتقالی، تعارض قوانین در زمان، چاپ دوم،1369، کانون و کلادی دادگستری
 
2) فرانسه :

2-1) Henri Battiffol et poul logarde, droit international prive.t.l et 2,septiemeedition 1981-1983 ,librairie generale    de droit et de jurisprudense, paris .
2-2) Yvon Loossouarn et Pierre Bourel , droit international prive ,troisieme edition,Dolloz,1988
2-3) Revue Critique de droit international prive Numero 73(2). Avril-Juin 1984- Numero 77(2) Avril-Juin 1988 - Numero 81(1992) 2-4) Conference de La Haye de droit international prive recueil des conventions(1950-1980) 

3) منابع انگلیسی :

3-1) Private international law, Cheshire and norths eleventh edition ,1987.
3-2) Conflict of laws, Eugenet ,Scoles and peter Hoy , 1984 


منابع حقوق سازمانهای بین المللی

1) منابع فارسی :

1-1) آقائی ، سید داود، نقش و جایگاه شورای امنیت در نظم نوین جهانی ، تهران ، پیک فرهنگ، 1375
1-2) احمدی ،محمد رضا،سازمان وحدت آفریقا ، تهران ، انتشارات وزارت امور خارجه،1375
1-3) اندرازار (اکو و سازمان کنفرانس اسلامی ) ، فصلنامهساست خارجی، سال یازدهم ش 3،پائیز 76
1-4) باوت، دی.و. حقوق نهادهای بینالملل ،ترجمه هومن اعرابی ، تهران ، انتشارات کیهان، 1373
1-5) مصفا، نسرین ، راهنمای سازمان ملل متحد ، ج سوم ، تهران ، نشر دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل ،1374
1-6) مقتدر، هوشنگ، تحولات سازمان ملل متحد ،تهران ، انتشارات دانشگاه پهلوی ،1350
1-7) میر عباسی ، سید باقر ، سازمانهای بین الملل ، جزوه درس دانشگاه تهران
1-8) تباکی ، جعفر ،حقوق سازمانهای بین الملل ، جاول ، تهران ، انتشارات دانشگاه ملی ایران ، 1354
 
2) منابع انگلیسی :

2-1) Dookingaer ,Michael ,The Rol of the Un in the New world order ,(New York : unitar publications ,1991)
2-2) Glann GERHARD Von. Law among nations Massachusetts: simon and Schuster ,1996
2-3) Goodrich M. the Un in a changing world , New York :Butter Wothers , 1975
2-4) The Natueand Function of international organization NEW York : Oxford university press , 1963
2-5) Kirgis Frederich L.international orgnizations in their legalsettings 

   
منابع حقوق بین الملل عمومی

1) منابع فارسی :

1-1) آگهرست ، مایکل ، کلیات نوین حقوق بین الملل ، ترجمه دکتر سهراب دارا پو ، تهران ، جهان معاصر ، 1372
1-2) البرزی، محمد رضا، ارزیابی تحول دیپلماسی در قرن بیستم، نشر سفیر ، 1368
1-3) بهزادی ، حمید ، اصول روابط بین الملل ، ترجمه حمیرا شیرزاده ، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی ، 1352
1-4) شاوملکم ، حقوق بین الملل عمومی ، تجمه حسین وقار ، تهران ، چاپخانه اطلاعات ، 1372
1-5) صفدری ، محمد ، حقوق بین الملل عمومی ، تهران ، گنج دانش ،1372
1-6) صدر، جواد ، حقوق دیپلماتیک و کنسولی ، تهران ، مرکز مطالعات عالی بین المللی ، 1355
1-7) فرانکل – ژوزف – روابط بین الملل در جهان متغیر ، ترجمه عبدالرحمن عالم ، دفتر مطالعات سیاسی و بینالمللی ، 1370
1-8) قائم مقام فرهانی، سید عبدالمجید، حقوق بین الملل بهارستان ، 1368
1-9) کاسه سه، آنتونیو ، نقش زور در روابط بین الملل ، ترجمه مرتضی کلانتری، چاپ آگاه ، 1375
1-10) شریف طراز کوهی ، حسین ، قواعد آمرهو نظم حقوق بین الملل ، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی.
1-11) مقتدر، هوشنگ، حقوق بین الملل عمومی ، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی، 1373
1-12) موسی زاده ، رضا ، حقوق بین الملل عمومی ، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی ، 1378
1-13) عمادزاده، محمد کاظم، حقوق بین الملل عمومی ، انتشارات اتا ، 1369
 
2) منابع انگلیسی :

2-1) Brierl Y.J.L the law of national , Oxford , 1963
2-2) Brown .DJ. public international law, 1970
2-3) Brownlie I.Basic documents in international law, 1962
2-4) Briggs .H.the la of nations , cases, documents and notes , 1960
2-5) Bronlie Ian , principles of international law , 1998
2-6) Luord Evan, theinternationalprotection of human rights , 1967
2-7) Henkin, international and behavior of nations , 1965
2-8) The Work of the international law commission revised edition , Un , New York 

 


 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/۱۱

 

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری الیگودرز گفت: موزه مردم شناسی الیگودرز با هدف شناخت فرهنگ و آداب و رسوم منطقه ،پذیرای مهمانان نوروزی است .

حاجی بابیان این مطلب به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)-منطقه لرستان ، افزود: موزه مردم شناسی الیگودرز که از دیماه سال گذشته راه اندازی شده پذیرای مهمانان نوروزی است تا بیشتر با آداب و سنتهای این منطقه از استان لرستان آشنا شوند .
وی بیان داشت: این موزه از مصوبات دور اول سفر ریاست جمهوری است که دیماه سال 88 بهره برداری رسیده است.

حاجی بیان داشت : این مجموعه از چند بخش ،معرفی صنایع دستی ،آداب و رسوم در مراسمات ،عزاداری و عروسی ،وسایل زندگی مردم و نمادها به همراه چندین تابلو از زندگی عشایر است .

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری الیگودرز اظهارداشت: موزه مردم شناسی الیگودرز هر روز ساعت 8 صبح تا 17 عصر برای بازدید علاقمندان دایر است .

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱/۱۱

 

امامزاده"شاه احمد" به عنوان یکی از حاذبه های گردشگری مذهبی شهرستان پلدختر همه ساله پذیرای خیل عظیم گردشگران و عاشقان امامت و ولایت است.

وجود تعداد زیادی از بقاع متبرکه و زیارتگاه در شهرستان پلدختر، از جمله زمینه های جذب گردشگر به ویژه در حوزه گردشگری مذهبی در این شهرستان است.
امامزاده "شاه احمد" که به گویش محلی به آن "شااحمی" می گویند به عنوان یک جاذبه گردشگری مذهبی، از جایگاه خاص و ویژه ای در میان مردم استان های غربی کشور، استان لرستان و به ویژه مردم شهرستان پلدختر برخوردار است.

بقعه "شاه احمد" در جنوب شهر پلدختر در دهستان پاعلم واقع شده که در فصول مختلف سال به ویژه نوروز، پذیرایی خیل عظیم زائرانی است که از لرستان و استان های همجوار به این منطقه سفر می کنند.
این امامزاده همچون نگینی مرصع بر چکاد ارتفاعات کبیرکوه و در منطقه سخت گذر و برفراز ارتفاع یک هزار و 610 متری کبیرکوه در ضلع جنوب غربی دهستان پاعلم از توابع شهرستان پلدختر واقع شده است.

برغم سختی محور تردد این امامزداه، اما همیشه در ایام تعطیلات سال به ویژه نوروز، جمع زیادی از گردشگران برای زیارت این مکان مقدس به این ارتفاعات سفر می کنند.

مردم این منطقه به کرامیت و بزرگی این امامزاده به دلیل شفای هزاران بیماران اعتقاد خاصی دارند و همواره جمعیت زیادی از استان های لرستان ، ایلام ،کرمانشاه، خوزستان و دیگر مناطق غربی کشور برای زیارت این امامزاده به شهرستان پلدختر سفر می کنند.

وجود مناظر زیبای طبیعی و کوهستانی این امامزاده، شرایط خاصی را برای تفریح گرداشکرانی که به این منطقه سفر می کنند، فراهم کرده است.

 منبع ایسنا

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :