فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/۳٠

 

http://tourjan.com/wp-content/uploads/2010/07/hasan-khomeini-fidel-khastro.jpg

منبع: وبلاگ تورجاننویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/۳٠
خرم آباد - خبرگزاری مهر: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان از آتش سوزی وسیع در منطقه حفاظت شده اشترانکوه خبر داد و گفت: در حال حاضر با وجود حضور محیط بانان همچنان این منطقه در آتش می سوزد.

محمدحسین بازگیر در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد در سخنانی اظهار داشت: متاسفانه وضعیت آتش سوزی به گونه ای است که ما توان و امکانات موجود توانایی مهار آتش را نداریم.

وی با تاکید بر اعلام کمک به استانهای همجوار، بیان داشت: متاسفانه آتش سوزی این جنگلها از ساعت هفت امروز صبح آغاز شده و هنوز مهار نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان با تاکید بر اینکه وسعت آتش سوزی به گونه ای است که امکان برآورد وسعت منطقه تحت حریق وجود ندارد، بیان داشت: متاسفانه در حال حاضر بخش زیادی از جنگلهای بلوط منطقه اشترانکوه در حال سوختن است.

بازگیر بی توجهی مردم را علت اولیه این حادثه ذکر کرد و افزود: علت اصلی موضوع در دست بررسی است.

وی با اشاره به حضور همه اکیپ های محیط زیست در منطقه، یادآور شد: تمام نیروهای این سازمان از کارشناس و محیط بان گرفته تا نیروی های دیگر در حال خاموش کردن آتش هستند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان از حضور نیروهای شهرداری، فرمانداری، هلال احمر، تشکلهای زیست محیطی و ...در محل حادثه خبر داد و بیان داشت: با توجه به صعب العبور بودن منطقه اعضای خانه کوهنوردی دورود نیز برای کمک به محل آمده اند.

بازگیر ادامه داد: متاسفانه فاصله محل حادثه تا آخرین نقطه ماشین رو بیش از دو ساعت است که این امر روند خاموش کردن آتش و اعزام نیرو را با مشکل مواجه کرده است.

وی تصریح کرد: در این راستا از استان اصفهان درخواست بالگرد کرده ایم تا نیروها به محل حادثه هلی برد شوند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان با تاکید بر ضرورت ورود نیروهای منابع طبیعی به منطقه، تصریح کرد: ما امکانات چندانی برای خاموش کردن آتش نداریم و باید منابع طبیعی در این زمینه کمک کند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٢۸

 مرحوم رضا سقایی هنرمند و خواننده‌ی لرستانی  27 تیرماه به دلیل بیماری از دنیا رفت.
رضا سقایی در چند سال گذشته در بستر بیماری بود. رضا سقاییرضا سقایی متولد ۱۳۱۸ در خرم‌آباد بود و در طول زندگی هنری‌‌اش‌ با هنرمندانی هم‌چون علی‌اکبر شکارچی‌، مجتبی میرزاده و فرج علی‌پور هم‌کاری داشت.
لازم به ذکر است در سال ۸۶‌، ترانه “دایه دایه” تنظیم مجتبی میرزاده و با صدای سقایی جزو آثار فاخر و ماندگار یک‌صد سال اخیر موسیقی ایران به ثبت رسید.
    وی مدتی در کلاسهای آواز اسماعیل مهرتاش به آموزش خوانندگی پرداخت.وی در اواخر جنگ تحمیلی بر اثر اصابت ترکش بمب در ازنا مجروح شد و تا زمان مرگ درگیر مصائب و عوارض این اتفاق بود.

 نشریه الکترونیکی فردای لرستان درگذشت این هنرمند فقید به خانواده محترم و بستگان و هنرمندان فهیم  لر تسلیت می گوید. 
 

تفنگ حیفه که  آهو بکشی آهو قشنگه

تفنگ حیفه بکشی کوک کوهی رنگارنگه 

تفنگ  بزه  وه  او  دزد  فراری

تفنگ جا گله کت سینه پلنگه

تفنگ دردت وه جونم تفنگ بی تو نمونم

تفنگ تا تونه دارم غمی نارم یه برارم

تونی یارم رفیق روز روشه شو تارم

تفنگ بردنه یارم کس و کارم بکو حلالم

تفنگ دشمه میخنه سل بکو ده جو بیزارم

تفنگ دردت وه جونم تفنگ بی تو نمونم

تفنگ دشمه ده شو ده چیته جا برده قرارم

تفنگ بشی ده سینه دشمنم دزیه یارم

تفنگ ده وقت شو دشمنونم بین دچارم

تفنگ کاری بزه وِ او دشمنم بوسیه یارم 

تفنگ دردت وه جونم تفنگ بی تو نمونم

 

 

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٢۸

محمدحسین بازگیر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار داشت: این دریاچه یکی از مناطق بسیار دیدنی و اثری طبیعی در لرستان به شمار می‌رود که هرساله تعداد زیادی را از گردشگران از این منطقه دیدن می‌کنند.
وی تصریح کرد: هرساله در نیمه خرداد تا اول پاییز به طور میانگین بین 60 تا 70 هزار گردشگر از دریاچه گهر لرستان بازدید می‌کنند.
بازگیر افزود: دریاچه گهر با حدود 100 هکتار وسعت در قلب منطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد و به عنوان یکی از دریاچه‌های آب شیرین در ارتفاع بالای دو هزار و 350 متری از سطح دریا واقع شده است.

وی تصریح کرد: این دریاچه در طول سال 18 گارد حفاظتی دارد و محیط زیست لرستان از تمام نیروهای ستادی و واحدهای شهرستان‌های مختلف برای تقویت نیروی این مجموعه استفاده می‌کند.
بازگیر با بیان اینکه دریاچه گهر در فصل گردشگری به یک شهرک تبدیل می‌شود، گفت: به همین منظور محیط زیست لرستان برای تامین امکانات موردنیاز گردشگران در منطقه از کوششی دریغ نمی‌کند.
دریاچه گهر به عنوان یکی از جاذبه‌های زیبای گردشگری طبیعی لرستان و از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی إیران به شمار می‌رود که در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر دورود واقع شده است.
این دریاچه همچون نگینی در مرکز منطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد و در ارتفاع 2350 متری از سطح دریای آزاد قرار گرفته و شامل دو بخش به نام‌های گهر بزرگ و گهر کوچک می‌باشد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٢٧
از سوی دیگر کشورهای غربی  که ادعای حقوق بشرشان گوش فلک را کر کرده است و نیز سازمان های مدعی حقوق بشر ایم باید به طور صریح و روشن به این سوال ساده پاسخ دهند که آیا شیعیان پاکستان را جزء ابنای بشر می دانند و یا نه؟

به گزارش شیعه آنلاین، کاروان مسافرین شیعه که از پاراچنار عازم پیشاور پاکستان بودند ، مورد حمله وهابیون تروریست قرار گرفتند که در این حادثه دلخراش، شانزده تن از پیروان اهل بیت (ع) به شهادت رسیدند.

از پاراچنار گروهی از شیعیان پاراچنار که در قالب مینی بوس عازم پیشاور پاکستان بودند ، در منطقه کرم ایجنسی  و در نزدیکی روستای وهابی نشین: چارخل: مورد حمله گروهک تروریستی طالبلن قرار گرفتند که در این حادثه تروریستی متاسفانه  شانزده تن از پیروان اهل بیت به شهادت رسیده و چهارتن از از آنان نیز زخمی شدند.

بر اساس این گزارش شش تن از شیعیان در همان لحاظات اولیه و ده  تن از آنان نیز در راه انتقال به بیمارستان  به شهادت رسیده  اند. در میان شهدا هشت زن و یک کودک نیز مشاهده می شود.

کشتار شیعیان  پاکستان درسکوت خبری رسانه های منطقه و جهان و در حالی اتفاق می افتد که متاسفانه دولت پاکستان نیز اقدام موثری در جلوگبری از قتل عام شیعیان مظلوم این کشور انجام نمی دهد.

از سوی دیگر کشورهای غربی  که ادعای حقوق بشرشان گوش فلک را کر کرده است و نیز سازمان های مدعی حقوق بشر ایم باید به طور صریح و روشن به این سوال ساده پاسخ دهند که آیا شیعیان پاکستان را جزء ابنای بشر می دانند و یا نه؟

گفتنی است  قرار است شیعیان پاکستان در اعتراض به استمرار اقدامات تروریستی گروهک‏های منحله تروریستی و انفعال مطلق دولت این کشور، ١٠ مرداد امسال (برابر با ١ آگوست ٢٠١٠) در شهر اسلام آباد گرد هم ‏آیند.نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٢٧

 گزارش شیعه آنلاین به نقل از واحد مرکزی خبر: حضرت آیت‌الله شیخ ناصر مکارم شیرازی از مسئولان کشور خواست با قدرت و سرعت، ریشه‌های جنایت زاهدان را بخشکانند.

این مرجع تقلید در پیامی به مناسبت شهادت جمعی از هموطنانمان در زاهدان تاکید کرد: شجره خبیثه وهابیت افراطی بار دیگر یکی از ثمرات شوم و مرگبار خود را نشان داد و جمعی از عزیزان ما را در زاهدان به خاک و خون کشید.

او در ادامه افزود: ترورهای کور و بزدلانه، کشتار وحشیانه و ریختن خون بیگناهان، که از تعلیمات مذهب ننگین و ضد بشری آنهاست و نه اهمیتی به خانه خدا می دهند نه به صغیر و کبیر رحم می کنند، نشانه روشنی از عمق فاجعه و بیگانگی آنها از اسلام و هر قانون بشری است. حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی اضافه کرد: از مسئولان محترم کشوری می خواهیم که با قدرت و سرعت، عاملان اصلی این جنایت و همکاران آنها را شناسایی کنند و هر چه زودتر به سزای اعمالشان برسانند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: ما با محکوم کردن شدید این جنایت بزرگ و تسلیت به خانواده شهدای این حادثه و تقاضای شفا و بهبودی هر چه سریعتر مجروحان از درگاه خداوند بزرگ، از همه ساکنان این منطقه می خواهیم که اجازه ندهند این حادثه سبب اختلاف و درگیری پیروان مذهب شیعه و اهل سنت گردد که این امر آرزوی اصلی همان جنایتکاران است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٢٧

ماهنامه مدیریت ارتباطات ـ www.cmmagazine.ir ـ در شماره دوم خود ـ تیر ماه 89 ـ پرونده ویژه‌ای را به بررسی اهداف و عملکرد شبکه ماهواره‌ای فارسی وان اختصاص داده و در آن دیدگاه‌های صاحب‌نظران و جمعی از اساتید دانشگاه را منتشر کرده است. نگاهی به فعالیت‌های رسانه‌ای «رابرت مرداک»، مالک اصلی فارسی وان بخشی از این پرونده است که به دلیل اهمیت آن و با هدف آگاهی عموم مردم و مسئولین منتشر می‌شود.

در سال‌های اخیر رابرت مرداک، میلیاردر استرالیایی از قوانین غیرسختگیرانه آمریکا استفاده کرده و سلطه خود را بر رسانه‌ها و ساختار سیاسی این کشور مستحکمتر کرده است؛ این سلطه بدانجا کشیده است که حتی شبکه فارسی‌وان که به تازگی در بین خانواده‌های ایرانی مخاطبان بسیاری دست‌وپا کرده است، توسط گروه رسانه‌ای او راه‌اندازی شد. شاید نگاهی به وضعیت امپراتوری رسانه‌ای مرداک بتواند بخشی از مقاصد راه‌اندازی چنین شبکه‌ای را مشخص سازد. آنچه می‌خوانید شرح وضعیتی از امپراتوری مرداک به نقل از هفته‌نامه بیزینس ویک است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٢٦


سایت گروهک جندالشیطان، عکس های دو عامل انتحاری حادثه تروریستی زاهدان را منتشر کرد.گروهک جندالشیطان، عکس های دو عامل انتخاری که با انفجار مسجد زاهدان ده ها نفر از هموطنان بیگناهمان را به شهادت رساندند را در سایت خود منتشر کرد.


به گزارش «جوان آنلاین«، این گروهک  مدعی شده است که این افراد به نام‌های «عبدالباسط ریگی» معروف به اسلام جان و« محمد ریگی» معروف به جنیدجان عملیات تروریستی انتحاری خود را در مقابل مسجد جامع زاهدان انجام داده‌‌ و به هلاکت رسیده‌اند.گفتنی است عبدالمالک ریگی سرکرده معدوم گروهک جندالشیطان، در اعترافات خود گفته بود که عملیاتهای این گروهک توسط نیروهای امنیتی آمریکا هدایت می شده و عوامل گروهک جندالشیطان، در حین عملیات تروریستی خود با تهیه فیلم و عکس و ارسال این اسناد برای نیروهای آمریکایی، از آنها پول دریافت می کرده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٢۳

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، به همین مناسبت امام جمعه، فرماندار و نماینده کوهدشت در مجلس شورای اسلامی روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته(24 و 25 تیرماه) را در شهرستان کوهدشت عزای عمومی اعلام کردند.
آیت الله "ماشاء الله مروجی" (مبلغی) موسس حوزه علمیه باقرالعلوم شهرستان کوهدشت، صبح روز گذشته در یکی از بیمارستان های قم دارفانی را وداع گفت.
پیکر پاک این عالم ربانی صبح امروز از مسجد امام حسن عسکری (ع) قم به سمت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) تشییع و پس از اقامه نماز میت توسط آیت الله سبحانی، برای خاکسپاری به شهرستان کوهدشت منتقل شده است.
براساس اعلام فرمانداری شهرستان کوهدشت، مراسم تشییع و خاکسپاری این عالم ربانی ساعت 9 صبح فردا( پنجشنبه 24 تیرماه) در بهشت زهرا(س) کوهدشت برگزار می شود.
همچنین مراسم ترحیم و بزرگداشت آن مرحوم نیز ساعت 18 روز پنجشنبه 24 تیرماه در کوهدشت برگزار می شود.
آیت الله ماشاالله مروجی سال 1300 هجری شمسی در خانواده‌ای مذهبی در شهرستان بروجرد دیده به جهان گشود و از زمان حضور حضرت آیت الله بروجردی در شهرستان بروجرد جهت کسب علوم و معارف دینی وارد حوزه علمیه بروجرد شد و پس از پشت سرگذاشتن دوران مقدمات علوم حوزوی، برای تحصیلات تکمیلی به حوزه علمیه نجف اشرف عزیمت نمود.
مرحوم آیت الله مروجی(مبلغی) پس از مدتی اقامت در نجف اشرف و کسب مراتب علمی بار دیگر به ایران بازگشت و در حوزه‌های علمیه همدان وخرم آباد مشغول تدریس شد.
آیت الله مروجی (مبلغی) پدر حجت الاسلام و المسلمین احمد مبلغی رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم می‌باشد.
آیت الله مبلغی در دوران عمر بابرکت تحصیلی خود در حوزه‌های علمیه بروجرد، خرم آباد، ملایر و نجف اشرف به تحصیل علوم دینی پرداخته و از محضر بزرگانی مانند آیت الله کمالوند کسب فیض نمود و شاگردان زیادی را برای تبلیغ و ترویج دین مبین اسلام و مکتب اهل بیت(ع) تربیت و تحویل جامعه داده است

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٢۳

اسکندر صالحی رئیس دفتر سیاسی حزب توسعه وعدالت ایران اسلامی درگفتگو با خبرنگار مهردر بیان اولویتها و ضرورتهای جریان اصولگرا در کشور افزود: اصولگرایان باید چهارمحور اصلی را در اولویت کار خود قرار دهند که این چهار محور شامل "انسجام درونی"، "گسترش چتر اصولگرایی "، "درک اقتضائات جدید جامعه و تلاش برای مدیریت آن "و "احترام به رقیب و به رسمیت شمردم رقیب و نه تلاش برای انکار و حذف آن" است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٢۳
استاندار لرستان:
آنچه که انجام دادم، برگ سبزی تحفه درویش است
خرم آباد - استاندار لرستان گفت: تمامی تلاشها، خدمات و فعالیت های که در دوره سه ساله حضور خود در مقام مدیریت ارشد اجرایی لرستان انجام دادم، به واقع انجام تکلیف و برگ سبزی بود تحفه درویش.
هیات وزیران عصر روز یکشنبه "حبیب الله دهمرده" را به عنوان استاندار جدید لرستان منصوب کرد و از خدمات "سیدحسین صابری" در مدت تصدی مقام استانداری لرستان قدردانی کرد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٢٢

بهروز امیری یاراحمدی" روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا گرمای هوا طی چند روز اخیر در بروجرد را بی سابقه دانست و گفت: از ابتدای هفته جاری

 

 تاکنون دراین شهر حداکثر دمای هوا بین 40و 41درجه سانتیگراد متغیر بوده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون میانگین دمای هوا در بروجرد 33درجه سانتیگراد و حداقل دمای هوا 22درجه می باشد.
وی اظهار داشت: پیش بینی می شود امروز نیز گرمای هوا در بروجرد تداوم داشته باشد و احتمالا از 24ساعت آینده دمای هوا یک الی دو درجه کاهش یابد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٢٢
 ماموران پاسگاه انتظامی حشمت آباد شهرستان دورود روز گذشته موفق به کشف و ضبط یک هزار و 130 قطعه سکه تقلبی دراین حوزه شد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، این میزان سکه تقلبی براساس دریافت گزارشی مبنی بر فعالیت گروهی در خصوص خرید و فروش سکه های تقلبی در شهرستان دورود در دستور کار پلیس قرار گرفت.
مامورین پلیس با انجام یک سری عملیات مخفیانه، فردی را همراه تعدادی سکه تقلبی در حاشیه یک کارخانه متروکه درحین خرید و فروش سکه شناسایی و دستگیر کردند.
برهمین اساس و تحقیقات بعمل آمده علاوه بر شناسایی و دستگیری دیگر همدستان نامبرده، یک هزار و 130 سکه تقلبی از محل مخفیگاه این فرد که به همراه تعداد دیگری مبادرت به خرید و فروش سکه های تقلبی با قیمت های گزاف می کردند، کشف و ضبط شد.
مطنون اصلی این پرونده به منظور سیر مراحل قضایی به همراه سکه های تقلبی ضبط شده به مراجع قضایی تحویل داده شده است.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/۱٧
پیش بینی جدید هشت پا
 
  
هشت‌پای معروف جام جهانی پیش‌بینی کرده اسپانیا در مسابقه نیمه نهایی مقابل آلمان پیروز می‌شود.

هشت‌پای معروفی که مسابقه‌های جام جهانی را پیش‌بینی می‌کند، اسپانیا را برنده بازی با آلمان می‌داند.

این هشت‌پا که «پل» نام دارد و در یک آکواریوم در آلمان نگهداری می‌شود، تا به حال نتیجه تمام مسابقه‌های آلمان را در جام جهانی نوزدهم درست پیش‌بینی کرده است.

این هشت‌پا در دو مسابقه آلمان در مرحله مقدماتی، یک مسابقه این تیم در یک هشتم نهایی و یک مسابقه در یک چهارم نهایی، پیش‌بینی کرده بود آلمان برنده می‌شود. تنها مسابقه‌ای که این هشت‌پا پیش‌بینی کرد آلمان در آن شکست می‌خورد، مسابقه مقابل صربستان در مرحله مقدماتی بود که همین اتفاق هم رخ داد. پیش‌بینی این هشت‌پا در مورد مسابقه‌های آلمان - انگلیس و آلمان - آرژانتین با تمسخر هواداران انگلیس و آرژانتین مواجه شده بود اما در نهایت همان اتفاقی رخ داد که هشت‌پا پیش‌بینی کرده بود.

روش پیش‌بینی این هشت‌پا به این صورت است که دو ظرف غذا که روی یکی از آن‌ها پرچم آلمان و روی دیگری پرچم تیم حریف دیده می‌شود را برای او در آکواریوم می‌گذارند. هشت‌پا از هر کدام از ظرف‌ها که غذا بخورد، همان تیم برنده می‌شود.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/۱٥

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان، از شکار غیرمجاز یک قلاده پلنگ در منطقه قلعه چاسی شهرستان الیگودرز لرستان توسط افراد سودجو خبر داد.
محمدحسین بازگیر گفت: این قلاده پلنگ که حدود یک سال سن داشت، توسط یکی از شکارچیان غیر مجاز در منطقه شکار و کشته شده است.
وی اظهار داشت: همکاری مردم و توسعه فرهنگ حفاظت از حیات وحش در زمینه حفاظت و جلوگیری از کشتار جانواران وحشی در مناطق مختلف استان لرستان امری مهم و ضروری است.
وی افزود: نصب دوربین‌های مداربسته با هدف کنترل زیستگاه‌های جانواران یکی از برنامه‌های محوری سازمان محیط زیست لرستان در زمینه حفاظت از حیات وحش منطقه به ویژه گونه‌های نادر جانوری است.
وی گفت: منطقه الیگودرز یکی از مناطق مهم برای ریست جانوارن وحشی در استان لرستان است که با برنامه ریزی انجام شده قرار است این منطقه در آینده به عنوان کانون نگهداری و حفاظت پلنگ معرفی شود.
چندی پیش نیز یک قلاده پلنگ دراثر برخورد با قطار در منطقه شهرستان دورود تلف شده بود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/۱٤

علامه فضل‌الله که 14 روز به دلیل بیماری کبد در بیمارستان «بهمن» در ضاحیه جنوبی شهر بیروت بستری شده بود، از روز جمعه گذشته به‌دنبال خونریزی داخلی وارد کما کامل شد و تنها با تنفس مصنوعی به حیات خود ادامه می‌داد. 

به گزارش دفتر آیت‌الله سید محمد حسین فضل‌الله در قم، «سید محمد حسین فضل‌الله»، در سال 1935میلادی (1354قمری) در نجف‌اشرف در خانواده روحانى دیده به جهان گشود. 

تحت ‌اشراف پدرش «سید عبدالروف فضل‌الله»، مراحل تربیت و تعلیم را به شیوه‌اى که در آن زمان مرسوم بود گذراند. در دوره کودکى وارد مکتب خانه شد اما فضاى مکتب خانه را دوست نداشت و به‌زودى وارد مدرسه‌اى شد که مرکزى با نام «منتدى النشر» به سبک جدید تاسیس کرده بود. 

وى در 9 سالگى تحصیلات حوزوى‌ خود را آغاز کرد. هم‌زمان با تحصیلات حوزوى و به تناسب سن و ذهنیت خویش به فضاى پیرامون و اوضاع زمانه توجه داشت و اندیشه‌ها و دغدغه‌هاى فرهنگى و سیاسى زمانه‌ خود را از طریق مجلات مصر و لبنان و روزنامه‌هاى عراقى پیگیرى مى کرد. 

در سال 1966جمعى از موسسان انجمن مذهبى «اسره‌‌‌‌‌‌‌‌‌ التآخى» منطقه نبعه در حاشیه شرقى

سید محمد حسین فضل‌الله در سال 1935میلادی در نجف‌اشرف در خانواده روحانى دیده به جهان گشود. از وی تاکنون بیش از 70 عنوان کتاب ‌که در مجموع به بیش از 100 جلد مى‌رسد، منتشر شده است.

بیروت از فضل‌الله دعوت کردند تا در آن منطقه رحل اقامت افکند. وى این دعوت را پذیرفت و در همین سال به قصد اقامت دائم به وطن اصلى خویش بازگشت. 

وی از محضر اساتید ی چون «سید عبدالروف فضل‌الله»، «سید ابوالقاسم خویى»، «سید محسن حکیم»، «سید محمود شاهرودى»، «شیخ حسین حلى»، «شیخ صدرا بادکوبه‌اى» معروف به «ملاصدرا قفقازى» و «سید محمد سعید فضل‌الله» عمویش بهره برده است. 

فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی وی با تشکیل «جماعه العلما» نجف شروع شد که در این راه در کنار شهید «سید محمد باقر صدر» و «شیخ محمد مهدى شمس‌الدین» قرار گرفت و سرمقاله‌هاى سال دوم این مجله را با عنوان «کلمتنا» (سخن ما) به رشته تحریر درآورد. 

فضل‌الله به مدت شش سال به نگارش مقاله و تالیف کتاب ادامه داد و در کنار سید محمد باقر صدر در تشکیل جنبشى شیعه در عراق نقش ایفا کرد. حاصل رایزنى‌ها و هم‌فکرى‌هاى فضل‌الله و صدر، پیدایى نخستین جنبش اسلامى شیعى در عراق با نام حزب‌ «الدعوه الاسلامیه» بود. فضل‌الله کتاب‌هاى «قضایانا على ضوء الاسلام» و (اسلوب الدعوة فى القرآن) را در چنین مرحله‌اى نگاشته است. 

وى پس از بازگشت به لبنان در سال 1966 میلادی فعالیت‌هاى علمى، فرهنگى و اجتماعى گسترده‌اى را در لبنان به راه انداخت. 

فضل الله در سال 1952میلادی در سن 17 سالگى براى نخستین بار به قصد دید و بازدید خانوادگى به لبنان رفت و در این سفر که هم زمان با اربعین درگذشت سید محسن امین عاملى بود، قصیده‌اى در رثاى او سرود و در آیین یادبود او قرائت کرد. 

وى در این قصیده بسیارى از مسایل سیاسى روز و از جمله مساله وحدت و بیدارى اسلامى و مهاجرت جوانان را مطرح و استعمار فرانسه را تقبیح کرد. روزنامه‌هاى آن روز لبنان این قصیده را تحریک‌کننده و احساس‌برانگیز توصیف کردند.
از سید محمد حسین فضل‌الله تاکنون بیش از 70 عنوان کتاب ‌که درمجموع به بیش از 100 جلد مى‌رسد، منتشر شده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/۱۳
 
 

 

فیفا کلوب-پس از برگزاری دیدارهای مرحله ۴/۱نهایی ، تیم های صعود کرده حریفان خود را در مرحله نیمه نهایی شناختند.۲ دیدار این مرحله طی ۲ روز برگزار می شود:

سه شنبه ۱۵/۴/۱۳۸۹:
اروگوئه - هلند ، ساعت ۲۳:۰۰ ، ورزشگاه گرین پوینت شهر کیپ تاون

چهارشنبه ۱۶/۴/۱۳۸۹:
آلمان - اسپانیا ، ساعت ۲۳:۰۰ ، ورزشگاه دوربان در شهر دوربان

شنبه ۱۹/۴/۱۳۸۹:
دیدار رده بندی ، ساعت ۲۳:۰۰ ، ورزشگاه نلسون ماندلا در پورت الیزابت

یکشنبه ۲۰/۴/۱۳۸۹:
دیدار فینال ، ساعت ۲۳:۰۰ ، ورزشگاه ساکرسیتی ژوهانسبورگ

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/۱٢
اسامه بن لادن، رهبر تشکیلات القاعده که از سال 2004 با یک کلیه به سر می‌برد، اواخر دسامبر 2007 در شرق افغانستان مرد.
منابع افغان اعلام کردند: رهبر القاعده در دسامبر سال 2007 در پی بیماری کلیه در کوههای تورابورا در افغانستان جان باخته است.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه عربستانی الوطن، منابع آگاه افغان اظهار داشتند: اسامه بن لادن، رهبر تشکیلات القاعده که از سال 2004 با یک کلیه به سر می‌برد، اواخر دسامبر 2007 در شرق افغانستان مرد.

این منابع اعلام کردند: آمریکا از مرگ بن لادن آگاه است، از این رو کارشناسانی آمریکایی، فیلم‌ها و نوارهای صوتی از وی آماده و با هدف دستیابی به اهداف ویژه خود در منطقه منتشر می‌کنند.

این منابع جزئیاتی بیشتر در این خصوص بیان نداشتند.

لئون پانتا، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، یکشنبه گذشته گفته بود: سالها است که آمریکایی‌ها اطلات خوبی درباره مکان حضور بن لادن ندارند. هرچند معتقدند وی در پاکستان به سر می‌برد.

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط نیز به نقل از یک مقام ارشد دستگاه اطلاعاتی آمریکا نوشت: نشانه‌های فراوانی درباره مرگ اسامه بن‌ لادن وجود دارد.

دو مقام مسوول، یکی در دفتر تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) و دیگری از آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) آمریکا بر نبود اطلاعات در این باره تاکید و اشاره کردند: نشانه‌های فراوانی مبنی بر احتمال مرگ رهبر القاعده وجود دارد.

این دو مسئول که خواستند نامشان فاش نشود، برای نخستین بار از دستگیری گروهی از نیروهای امنیتی شخصی بن لادن خبر دادند که در پایگاه گوانتانامو در کوبا به سر می‌برند و از آنان بازجویی می‌شود.

یک مقام مسئول در سازمان سیا نیز با اشاره به عدم صدور هرگونه فتوی از سوی بن لادن یا عدم حضورش در رسانه‌ها، اعلام کرد: هیچ مانعی برای ضبط نوار ویدئویی از سوی وی وجود ندارد و این امری شگفت آور است. می‌توان فکر کرد وی مایل است خود را به عنوان یک مسوول و اینکه در قید حیات است به ما و جهان نشان دهد و این کار را نمی‌کند؟ با این حال سخنگوی وی گفته بن لادن به زودی خود را نشان خواهد داد و ما منتظر هستیم.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/۱٢


Brazil

Brazil

1

Report

2

Netherlands

Netherlands


Ghana

Ghana

3

Report

5

Uruguay

Uruguay

-----------------------------------------------------------------

و اعلام بازی های  امروز

Germany

Germany

18:30

Argentina

Argentina

 

Spain

Spain

23:00

Paraguay

Paraguay

 

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/۱٢

فیفا کلوب-تیم ملی اروگوئه موفق شد با نتیجه ۵ بر ۳ و در ضربات پنالتی تیم ملی غنا را شکست دهد...

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/۸
25 سال پیش در چنین روزهایی و در روزگاری که شرکتهای مایکروسافت، "آی. بی. ام" و اپل در تلاش برای تبدیل شدن به غولهای رایانه ای دنیا بودند شرکت ژاپنی توشیبا گوی سبقت را از رقبای آمریکایی ربود و اولین لپ تاپ تاریخ را عرضه کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در سالهایی که رایانه های شخصی "آی. بی. ام" بودند و در سالهایی که استیو جابز شرکت " NeXt" را راه انداخت و در سالهایی که مایکروسافت "ویندوز 1.0" خود را عرضه کرد ناگهان توشیبا از سرزمین آفتاب تابان اولین لپ تاپ خود را به دنیا هدیه داد. از آن روزها 25 سال گذشته و به همین علت توشیبا تصمیم گرفته است که یک ربع قرن از عرضه اولین رایانه قابل حمل خود را با سه محصول جدید جشن بگیرد.

روزلا دستینو یکی از مدیران ارشد شرکت توشیبا داستان اولین لپ تاپ را اینگونه شرح داد: "در سال 1985 توشیبا از سوراخی در آب بیرون آمد و یک رایانه شخصی ناسازگار با رایانه های آی. بی. ام را عرضه کرد و به همین علت با بی مهری بازار مواجه شد. به این ترتیب تصمیم گرفت تیمی متشکل از سه نفر را برای ارائه یک پروژه جدید تشکیل دهد که از این گروه یک مفهوم جدید از رایانه های شخصی متولد شد که با محصولات آی. بی. ام سازگار بود، انرژی خود را از باتریهای قابل شارژ تامین می کرد مجهز به درایور فلاپی دیسک 5/3 اینچی بود و 5/4 کیلوگرم وزن داشت."

به این ترتیب اولین رایانه قابل حمل در این خانه ژاپنی متولد شد و T1100 نام گرفت و برای اولین بار در نمایشگاه "سبیت" هانفور آلمان رونمایی شد و شور و اشتیاق اروپاییها را برانگیخت.


.تصویر اولین لپ تاپ تاریخ

به گزارش مهر، از آن زمان سرنوشت خواست که این شرکت از تولید رایانه های شخصی عبور کند و به توسعه رایانه های نوری، فوق قابل حمل و بسیار سبک برسد.

در این راستا، اکنون این شرکت ژاپنی برای جشن تولد 25 سالگی این مفهوم جدید از رایانه ها تصمیم گرفت بار دیگر "برند" قدیمی مدلهای Libretto را زنده و سه محصول جدید را ارائه کند.

یکی از این محصولات W100 است که دو صفحه نمایشگر 7 اینچی لمسی دارد که یکی از آنها مجهز به صفحه کلید مجازی است و از نمایشگر دوم برای جستجو در اینترنت استفاده می شود. این محصول با سیستم عامل ویندوز 7 کار می کند و حافظه آن یک دیسک سخت Ssd با گنجایش 62 گیگابایت است. تنها 4 کلید فیزیکی در این دستگاه 800 گرمی قرار دارند. این محصول در دو نسخه معمولی به قیمت 1349 یورو و نسخه مجهز به سیم کارت نسل سوم به قیمت 1499 یورو عرضه می شود.
Libretto  W100

محصول دومی که توشیبا در بزرگداشت یک ربع قرن از اختراع اولین لپ تاپ تاریخ معرفی کرده است، AC100 نام دارد. سیستم عامل این دستگاه "آندروئید 2.1" است و شارژ باتری آن 5 روز در حالت آماده به کار و هشت ساعت در حالت استفاده به طول می انجامد. قیمت این محصول 299 یورو است که در نسخه مجهز به سیم کارت نسل سوم به 399 یورو می رسد.

هدیه سوم توشیبا به مناسبت 25 سالگی لپ تاپ، R700 نام دارد. سبکی و باریکی از ویژگیهای بارز این محصول است.

بی شک این روزها هر یک از غولهای "آی. بی. ام"، اپل، مایکروسافت و "اچ. پی" آرزو می کنند که ای کاش آنها به جای توشیبا جشن تولد 25 سالگی اولین لپ تاپ را برگزار می کردند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٧

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، علی مهدوی عصر امروزدر نشست خبری تشریح فعالیت‌های بخش صنعت و معدن استان لرستان، اظهار داشت: جذب سرمایه‌های دولتی و خصوصی، تامین نقدینگی لازم و توسعه زیرساخت‌ها، عوامل اصلی رشد و رونق بخش صنعت و معدن لرستان است.
وی افزود: اقدامات مفید و موثر انجام شده در سال‌های اخیر موجب فعالیت مجدد چهار واحد از این تعداد واحد تعطیل شده و بازگشت آنها به چرخه تولید شده است.
مهدوی با اشاره به اقدامات موثر دولت مهرورز و مجموعه اجرایی استان برای توسعه و رونق بخش صنعت و معدن لرستان، ‌اظهار داشت:‌ به عنوان مثال 30 میلیون دلار از طریق صندوق ذخیره ارزی برای راه‌اندازی مجدد واحد تولیدی یخچال سازی لرستان جذب شده که موجب فعالیت تولیدی موثر این واحد شده است.
مهدوی اظهار داشت: همچنین در سال گذشته بازپرداخت تسهیلات و بدهی 196 واحد صنعتی این استان که دچار بحران مالی بودند با حمایت دولت و مدیریت ارشد لرستان، ‌به تعویق افتاده است.
رئیس سازمان صنایع و معادن استان لرستان گفت: رونق و فعالیت صنایع و معادن استان لرستان نیازمند سرمایه‌گذاری بخش دولتی و خصوصی است.
مهدوی خاطرنشان کرد: درحال حاضر بخش صنعت و معدن استان لرستان به دلیل نبود سرمایه‌گذاری مناسب، کمبود نقدینگی در واحدها و نبود زیرساخت‌های مناسب و کم کاری‌های گذشته، تا رسیدن به نقطه مطلوب توسعه و رونق اقتصادی فاصله زیادی دارد.
وی اظهار داشت: استان لرستان دارای ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالایی در حوزه صنعت و معدن است که تاکنون از این ظرفیت‌ها و امکاناتات موجود برای توسعه و رونق اقتصادی استان استفاده بهینه نشده است.
مهدوی تصریح کرد: اکنون برخی از صنایع و واحدهای تولیدی استان به دلیل وجود مشکلاتی توان فعالیت خود را از دست داده و یا با توانی کمتر از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.
رئیس سازمان صنایع و معادن لرستان گفت: در این زمینه بسیاری از واحدهای صنعتی بزرگ استان لرستان به دلیل فرسوده بودن ماشین آلات و کمبود نقدینگی‌های مربوط به سال‌های قبل از 80 با رکود و تعطیلی مواجه شده‌اند.
مهدوی افزود: طی سال‌های اخیر اقدامات مناسبی به دلیل توجه ویژه دولت و همچنین فعالیت مدیران اجرایی استان برای رشد و توسعه واحدهای صنعتی لرستان انجام شده که این اقدامات موجب جهشی خوبی در این عرصه شده است.
رئیس سازمان صنایع و معادن استان لرستان گفت: صنایع و معادن استان لرستان به خاطر شرایط خاصی که در آن حاکم بوده و به خاطر محرومیتی که داشته است، در شأن مردم نبوده و نیست

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٧

به گزارش جهان معاون وقت دادستان انقلاب در خاطرات خود تصریح کرده است که «جواد قدیری یکی از طراحان انفجار مسجد ابوذر بود.»

جواد قدریری البته شوهر خواهر عطریانفر عامل ترور آیت الله خامنه ای در مسجد ابوذر بود که پس از این عملیات در منزل عطریانفر مخفی شد و سپس گریخت و چندی بعد نیز خواهر خود را فراری داد. زهره خواهر محمد عطریانفر از مسئولان شاخه نظامی منافقین است و گفته می شود اکنون به صورت غیر رسمی همسر چهارم مسعود رجوی است.

عزت شاهی مبارز قدیمی و مسئول بازپرسی کمیته انقلاب اسلامی در کتاب خاطراتش به نکته مهمی در روابط عطریانفر و جواد قدیری اشاره کرده و می گوید:

"من در جایی شنیدم که قبل از ترور آقای خامنه‌ای، جواد قدیری گفته بود که کار نظام در همین پنج ـ شش روز تمام است، و اینها (مسئولین نظام) هم بار و بنه‌اشان را بسته‌اند. من همان موقع به آقای خسرو تهرانی که در اطلاعات نخست وزیری بود پیغام دادم که جواد قدیری شوهر خواهر آقای عطریانفر (که در وزارت کشور است) چنین حرفی زده است. ما جای او را هم پیدا کرده‌ایم، بیایید پی‌گیری کنید که آنها این کار را نکردند. بعد خودمان حکم گرفتیم و رفتیم تا منزل او را بازرسی کنیم که دیدیم تخلیه شده است، گویا مدتی در منزل محمد عطریانفر در اختفا به سر می‌برد و بعد هم شنیدیم که از کشور گریخت و پس از چندی هم عطریانفر خواهرش زهره را به صورت غیرقانونی و قاچاق نزد وی فرستاد."

ذکر این خاطره تاریخی به معنای صحت و یا تائید آن از سوی جهان نیست. ادعایی است که در کتاب خاطرات عزت شاهی مطرح و بارها نقل شده است. جهان بدون هرگونه پیش داوری، این فرصت را مهیا می کند تا به این بهانه تاریخی آقای عطریانفر دفاع یا توضیحات خود را مطرح کنند.جهان برای انتشار توضیح آقای عطریانفر اعلام آمادگی می کند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٧

جت الاسلام خادمی در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه لرستان ،با بیان این مطلب افزود: امسال 15 هزار لرستانی در مساجد استان در مراسم معنوی اعتکاف شرکت کردند.

 

وی بیان داشت:  این تعداد معتکف لرستانی در یک صد مسجد استان معتکف شده اند.

 

خادمی برگزاری نماز جماعت، روزه داری، زیارت ام داود، برگزاری حلقه های فرهنگی و معنوی، گفتمان های چهره به چهره دینی، جلسات نهج البلاغه و اخلاق و ادعیه و زیارت ائمه را از برنامه های مراسم معنوی اعتکاف برشمرد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٧
سنندج - خبرگزاری مهر: هفته گذشته هیئت دولت اسماعیل نجار را به عنوان استاندار جدید کرمان معرفی کرد، تا کردستانی ها در انتظار شانزدهمین استاندار خود باشند.

به گزارش خبرنگار مهر در سنندج، اسماعیل نجار در حالی دوم تیر ماه و در جلسه هیئت دولت به عنوان استاندار جدید کرمان معرفی شد، که کردستانی ها در انتظار معرفی شانزدهیمن استاندار و یا سرپرست استانداری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هستند.

تغییر استانداران کردستان در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره دارای شرایط خاصی بوده و با کوچکترین تغییر و تحولی در کشور و جابجایی در دولت و حتی وزرای کشور، استانداران این استان مرزی هم تغییر پیدا کرده و این شرایط به جایی رسیده که کردستان در انتظار شانزدهین فرد برای سکانداری مدیریت ارشد استان می باشد.

اسماعیل نجار در حالی هفته گذشته به عنوان استاندار جدید کرمان معرفی شد که فعالیت خود را در سمت استانداری کردستان در 14 دی ماه سال 84 آغاز کرده بود و به نوعی در مدت زمان مدیریت در استان کردستان رکوردار به حساب می آید.

بعد از دو ماه از پیروزی انقلاب اسلامی و در شرایطی که استان کردستان درگیر ناآرامی های داخلی به دلیل حضور گروهک های ضد انقلاب بود، وزیر کشور دولت موقت در ششم فروردین ماه سال 1358 دکتر "ابراهیم یونسی بانه" را به عنوان اولین استاندار کردستان منصوب کرد تا زمینه را برای ایجاد آرامش در این استان فراهم کند.

استانداران کردستان که مدت زمان مسئولیتشان به یک سال نرسید

بعد از معرفی دکتر یونسی به عنوان استاندار کردستان، ناآرامی ها در این استان کاهش پیدا نکرد و اوضاع به شرایطی رسید که وی مجبور شد بعد از گذشت سه ماه و 18 روز از آغاز به کار در کردستان استعفا دهد و البته با استعفا در استانداری کردستان روی به تالیف و ترجمه آورد و در طول 30 سال گذشته خدمت بسیار به حوزه تاریخ کشور به ویژه استان کردستان نموده و کتابهای بسیار را در این بخش ترجمه و تالیف نموده است.

استاندار بعدی کردستان که تنها پنج ماه و 9 روز توانست در این استان خدمت کند، "محمد رشید شکیبا" بود که بعد از رفتن دکتر یونسی سکان هدایت کردستان را بر عهده گرفت تا آغازگر راه تغییر سریع استانداران بعدی در استان کردستان باشد.

بعد از رفتن شکیبا نوبت به "حسین شاه اویسی" رسید تا وی نیز به مدت پنج ماه و 28 روز به عنوان استاندار کردستان فعالیت نماید، مدت زمان استانداری شاه اویسی هم طولی نکشید و بعد از رفتن وی، این بار "محمد علی مهر آسا" به مدت هشت ماه سمت استانداری کردستان را بر عهده گرفت.

در حالی که هنوز دو سال از پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته بود که در 30 دی ماه سال 59 مهر آسا از استانداری کردستان کنار گذاشته شد و برای مدت زمان هشت ماه و سه روز "ناصر ارسطوی ایرانی" به عنوان استاندار جدید کردستان معرفی شد که البته مدت ماموریت وی در استان هم خیلی سریع به پایان رسید و بار دیگر "علیرضا شیخ عطار" هم برای مدت زمان سه ماه و هشت روز سکان سرپرستی استانداری در کردستان را بر عهده بگیرد.

در دو سال کردستان هفت استاندار عوض کرد

در شرایطی که کردستان به عنوان یکی از مناطق عملیاتی جنگ تحمیلی به شمار می رفت، اما تغییر مکرر استاندارن این استان نیز همچنان وجود داشت و هر چند مدت یک بار فردی به عنوان استاندار معرفی می شد و بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه جای خود را به فردی دیگر می داد تا جایی که استان کردستان از ششم فروردین ماه سال 58 تا 22 آذر ماه سال 60، هفت استاندار را عوض کرد.

در سی ام شهریور سال 1360 "محمد حسن اصغر نیا" رکورد حضور در پست استانداری کردستان را که هنوز به 9 ماه نرسیده بود جابجا کرد و برای مدت زمان دو سال 11 ماه و 18 روز در این پست باقی ماند.

بعد از رفتن اصغر نیا از استانداری کردستان این بار قرعه به نام "علیرضا تابش" در آمد تا وی نیز در مدت زمان چهار سال و سه ماه سکان هدایت استان کردستان را بر عهده بگیرد که البته در روزها مدیریت تابش در استانداری کردستان جمعی از مسئولین رده بالای دولت نهم و دهم نیز در استانداری کردستان مشغول به فعالیت بودند.

بعد از رفتن تابش از استانداری کردستان "عبدالحسین مقدم باقرزاده" برای مدت زمان کمتر از هشت ماه به عنوان استاندار در این استان مرزی فعالیت کرد و سپس "حمید حاجی عبدالوهاب" از 13 آبان سال 63 و برای مدت زمان سه سال و 11 ماه به عنوان استاندار کردستان مشغول به خدمت بود.

با رفتن حاجی عبدالوهاب از استانداری کردستان، "حسن زهره ای" برای مدت 10 روز به عنوان سرپرست که البته گفته می شود حتی حکم استانداری وی هم صادر شده بود، در کردستان فعالیت کرد تا بالاخره دولت هاشمی رفسنجانی فردی بومی را به عنوان استاندار کردستان منصوب نمود.

محمد رضا رحیمی استاندار بومی کردستان شد

در 22 مهر ماه سال 72 و با حضور وزیر کشور وقت و با تصویب دولت سازندگی به ریاست جمهوی آیت الله هاشمی رفسنجانی، محمد رضا رحیمی که به عنوان نماینده مردم شهرستانهای سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی حضور داشت، به عنوان استاندار کردستان معرفی شد.

محمد رضا رحیمی از نیروهای بومی استان به شمار می رفت که سابقه دو دوره حضور در مجلس شورای اسلامی را کارنامه داشت و انتصاب وی با استقال چشمگیری از سوی نیروهای بومی و مردم استان هم مواجه شد.

با برگزاری انتخابات دوم خرداد سال 76 و تنها مدتی کوتاه بعد از روی کار آمدن دولت اصلاحات اولین استانداری که در کشور تغییر کرد باز هم استاندار کردستان بود تا بار دیگر اهمیت این استان در صحنه تحولات سیاسی کشور مشخص شود.

استانداری در کردستان سکوی پرتاب مدیران

در چهارم مهر ماه سال 76 و با حضور عبدالله نوری وزیر کشور وقت، "عبدالله رمضان زاده" که در آن زمان حدود 35 سال سن داشت به عنوان استاندار کردستان معرفی شد و در مدت زمان فعالیت دولت هشتم سکان هدایت این استان را بر عهده گفت.

بعد از انتصاب رمضان زاده به عنوان استاندار کردستان، محمد رضا رحیمی مدتی را در دانشگاه آزاد اسلامی و در مسئولیت های مختلف سپری کرد و سپس با رای مجلس شورای اسلامی به عنوان رئیس دیوان محاسبات معرفی شد که این پایان مسئولیت های استاندار سابق کردستان نبود و وی در سالهای پایانی دولت نهم نیز به عنوان معاون پارلمانی محمود احمدی نژاد انتخاب و هم اکنون نیز سمت معاون اولی رئیس جمهور در دولت دهم را بر عهده دارد.

عبدالله رمضان زاده در مدت زمان چهار سال و شش روز به عنوان استاندار در کردستان فعالیت کرد و با پیروزی مجدد سید محمد خاتمی در سال 80، به عنوان سخنگوی دولت معرفی شد تا استانداری در کردستان به عنوان سکوی پرتاب برای مدیران و مسئولان تبدیل شود.

با رفتن رمضان زاده از استان این بار نوبت به "اسدالله رازانی" رسید تا وی نیز چهار سال و سه ماه و چهار روز به عنوان استاندار در کردستان خدمت کند.

علیرغم پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات سال 84، ولی چند ماهی استاندار کردستان تغییر نکرد و حتی رازانی در همان روزها و در کنفرانسی خبری اعلام کرد که همچنان استاندار باقی خواهد ماند، ولی در چهاردهم دی ماه سال 84، "اسماعیل نجار" از همکاران و دوستان سابق رئیس جمهور در کردستان به عنوان پانزدهمین استاندار معرفی شد.

اسماعیل نجار که سابقه حضور در استان کردستان را به عنوان معاون فرماندار سنندج و فرماندار مریوان در سالهای 62 تا 67 در سابقه داشت، این بار به عنوان استاندار به کردستان بازگشت و تا هفته گذشته نیز این پست را بر عهده داشت.

با پیروزی مجدد محمود احمدی نژاد در انتخابات سال 88 و انتصاب محمد رضا رحیمی به عنوان معاون اول رئیس جمهور، شایعه های بسیاری حول محور استانداری کردستان شکل گرفت و افراد مختلفی به ویژه از دوستان نزدیک محمدرضا رحیمی طی سال گذشته برای در اختیار گرفتن این سمت معرفی شدند.

در ابتدا حتی مباحثی در خصوص وزیر شدن اسماعیل نجار هم مطرح شد ولی علیرغم تمامی این مباحث، وی در جلسه هفته گذشته هیئت دولت عازم کرمان شد تا بعد از گذشت چهار سال و شش ماه و 18 روز بار دیگر استاندار کردستان عوض شود و مردم این استان مرزی در انتظار استاندار شانزدهم باشند.

شهبازی جدی ترین گزینه استاندار شدن در کردستان

با رفتن اسماعیل نجار از استانداری کردستان، شایعات مختلفی پیرامون استاندار بعدی کردستان شکل گرفته و هر روز گزینه ای مطرح می شود که در حال حاضر و بر اساس اخبار موجود شهبازی که یکی از یاران نزدیک معاون اول رئیس جمهور به شمار می رود شانس اول کسب صندلی استانداری کردستان به شمار می رود.

شهبازی در طول دو دهه اخیر همواره به عنوان یار نزدیک معاون اول کردستانی رئیس جمهوری در تمامی مسئولیت های وی حضور داشته و در کارنامه وی معاون سیاسی و امنیتی استانداری کردستان در زمان محمدرضا رحیمی در سالهای 72 تا 76، معاون اداری و مالی دیوان محاسبات و مسئولیت های مختلف دیگری به چشم می خورد.

با رفتن اسماعیل نجار از استان کردستان باردیگر بازار تغییر و تحول در میان مدیران نیز آغاز خواهد شد و در حالی که استان کردستان در طول یک سال گذشته و با روی کار آمدن دولت دهم کمترین تغییر را در میان مدیران میانی و ادارات به خود دیده باید بار دیگر منتظر رفت و آمدهای زیادی در این بخش بود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٧
خرم آباد وارد استان لرستان شد.
به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا، رییس مجلس شورای اسلامی در بدو ورود به فرودگاه خرم آباد از سوی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه خرم آباد، استاندار لرستان، نمایندگان مردم استان در مجلس و جمعی از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان مورد استقبال رسمی قرار گرفت.
"علی لاریجانی" رییس قوه مقننه جمهوری اسلامی ایران قرار است تا دقایقی دیگر در کنگره شهدای روحانی استان لرستان شرکت و سخنرانی کند.
شرکت در کنگره شهدای روحانی لرستان، سخنرانی در جمع روحانیون استان و حضور در جلسه شورای اداری استان لرستان از جمله برنامه های سفر یک روزه رییس مجلس شورای اسلامی به لرستان است.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/٢

نورخدا محمدی" روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، خشکسالی و کمبود کافی نبودن منابع آبی منطقه را عمده علت بحران کمبود آب شرب در این روستاها عنوان کرد.
وی اظهار داشت: اگر چه خشکسالی نقش موثر و تعیین کننده ای در کمبود آب در این روستاها دارد اما ساخت و سازهای بی رویه بعد از زلزله سال 85 در این شهرستان موجب توسعه روستاها و کمبود منابع آبی شده است.
وی افزود: منابع آبی موجود در روستاها اکنون با توجه به توسعه و افزایش ساخت و سازهای روستایی، به هیچ وجه پاسخگوی نیاز منطقه نیست.
محمدی گفت: برای تامین آب مورد نیاز این روستاها 16میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی یادآورشد: هم اکنون برای تامین آب مورد نیاز روستاییان یک دستگاه تانکر آب با هماهنگی استانداری لرستان و شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان درنظر گرفته شده است.
وی، جمعیت ساکن در این روستاها را دو هزارو 760خانوار در قالب 13هزار و 800 نفر عنوان کرد.
شهرستان بروجرد دارای 187روستا است

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/۱
جنس اسکناس 10 هزار تومانی از پنبه و کاملا بادوام بوده و رنگ این اسکناس سبز زیتونی است.


نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/۱

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا، "محمد تاجی پور" در جلسه ستاد راهبردی نهضت سوادآموزی لرستان، افزود: جشن پایان بیسوادی در شهرستان ازنا بطور کامل برگزار شده به گونه ای که اکنون 97 درصد مردم این شهرستان باسواد هستند.
وی اظهار داشت: قرار است جشن پایان بیسوادی در شهرستان های سلسله، دورود، الیگودرز و بروجرد نیز تا پایان سال جاری برگزار شود.
وی با تاکید بر اجرای طرح شناسایی اسمی بیسوادان استان، گفت: اکنون این طرح در سطح استان آغاز شده تا از این طریق بتوان زمینه باسوادی تمامی افراد بیسواد لرستانی را فراهم کرد.
تاجی پور با اشاره به سفر سوم هیات دولت به استان لرستان، افزود: با توجه به رویکرد فرهنگی این دور از سفرها، سه طرح در حوزه نهضت سوادآموزی لرستان برای ارائه به دولت تهیه شده است.
وی، تامین اعتبار مالی طرح سوادآموزی در روستاهای دور دست و زنان بازمانده از تحصیل و عشایر کوچرو را یکی از این طرح ها عنوان کرد و گفت: به همین منظور مقدمات لازم برای باسواد کردن 14 هزار نفر در استان فراهم خواهد شد.
وی برگزاری جشن پایان بیسوادی در 300 روستا و تامین اعتبار برای شناسایی اسمی بیسوادان را از دیگر طرح های پیشنهادی برای سفر سوم هیات دولت در لرستان بیان کرد.
تاجی پور افزود: براساس برنامه چهارم توسعه کشور می بایست 97 درصد گروه سنی 10 تا 29 سال باسواد شوند که با توجه به تلاش مستمر آموزشیاران نهضت و همکاری موثر آموزش و پرورش، این مهم یک سال قبل از پایان برنامه محقق شد.
وی اظهار داشت: همچنین قرار است با توجه به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی تا پایان برنامه پنجم توسعه 97 درصد گروه سنی 10 تا 49 سال کشور نیز باسواد شوند.
استاندار لرستان نیز با تاکید بر شناسایی اسمی بیسوادان لرستانی، گفت:‌ تلاش آموزشیاران نهضت سواد آموزی در زمینه افزایش تعداد باسوادان ستودنی است چرا که در این تلاش موجب ایجاد انگیزه مضاعف بیسوادان برای سوادآموزی شده است.
"سیدحسین صابری" افزود: امکانات لازم برای شرکت بیسوادن در کلاس های نهضت سوادآموزی استان فراهم شده که این اقدام در راستای ریشه کنی بیسوادی در لرستان قابل توجه است.
وی اضافه کرد: اکنون باید در زمینه باسواد کردن بخشی از مناطق مختلف لرستان به ویژه بخش فیروزآباد، بشارت الیگودرز و حاشیه جنوبی پلدختر و عشایر کوچرو اقدام کرد.
معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان نیز گفت: باسوادکردن افراد لازم التعلیم و عشایر کوچرو باید در اولویت برنامه های نهضت سوادآموزی استان قرار گیرد.
"علی چراغیان" با اشاره به اینکه حدود 15 درصد از جمعیت استان لرستان بیسواد هستند، افزود: طرح شناسایی اسمی بیسوادان با همکاری خانه های بهداشتی، شوراهای اسلامی شهر و روستا، دهیاری ها و امور عشایری نقش موثری در ریشه کنی بیسوادی در سطح مناطق مختلف استان دارد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٤/۱

 

21/06

Korea DPR

Korea DPR

0

Report

7

Portugal

Portugal


Switzerland

Switzerland

0

Report

1

Chile

Chile


Honduras

Honduras

0

Report

2

Spain

Spain

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :