فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۳٠
به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا، حدود 10 نفر بر اثر خرید و مصرف مشروبات الکلی دست ساز در شهر خرم آباد دچار مسمومیت شدید شدند که چهار نفر آنها براثر شدت مسمومیت جان خود را از دست دادند.
درهمین ارتباط شش نفر دیگر از مصرف کنندگان این مشروبات الکلی نیز درحال حاضر در بخش فوریت های پزشکی بیمارستان عشایر خرم آباد بستری هستند.
خبرنگار ایرنا با حضور در بیمارستان عشایر خرم آباد با دو نفر از کسانی که به دلیل مصرف این مشروب دست ساز دچار مسمومیت شده و در بخش ویژه فوریت های پزشکی این بیمارستان
بستری هستند، گفت وگو کرد.
یکی از این افراد دراین خصوص گفت: روز گذشته به همراه چهار نفر از دوستان مقداری مشروب الکلی از یک فروشنده در خرم آباد خریداری کردیم.
وی افزود:‌ متاسفانه دو تن از دوستان به فاصله چند دقیقه پس از خوردن مشروب خریداری شده جان باختند و مابقی نیز دچار سردرد شدید، حالت تهوع و کاهش شدید دید شدیم.
وی اظهار داشت: به همین دلیل به بخش اورژانس بیمارستان عشایر خرم آباد مراجعه کرده و به علت مسمومیت شدید دراین مرکز بستری شدیم.
یک منبع موثق در بخش اورژانس بیمارستان عشایر خرم آباد نیز در گفت وگویی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود:‌ عرضه مشروب دست ساز در دو روز گذشته تاکنون منجر به مسمومیت شدید 10 نفر در خرم آباد شده است.
وی با اشاره به مراجعه این افراد به این بیمارستان، ‌افزود: تاکنون چهار نفر از این بیماران که برخی از آنها در یک مجلس عروسی شرکت داشته اند، فوت کرده اند.
این منبع آگاه تصریح کرد: احتمال اینکه تعداد افراد بیشتری براثر مصرف این مشروب الکلی دست ساز در شهر خرم آباد دچار مسمومیت شده باشند و تاکنون به بیمارستان مراجعه نکرده اند وجود دارد
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٢٩

مشرق: روزنامه آلمانی "بیلد" نوشت که "گیدو وستروله" وزیر خارجه این کشور روز جمعه مراسم ازدواج خود را با "مایکل مرونز" شریک تجاری خود به صورت رسمی برگزار کرد.

"یورگن نیمچ" شهردار بُن، این مراسم را با حضور تنها 20 نفر از حانواده‌های دو طرف اداره کرد.

سخنگوی حزب لیبرال آلمان این خبر را رد یا تأیید نکرد و در عین حال تنها به این نکته بسنده کرد که مرونز و وستروله می‌خواهند این موضوع به عنوان یک مسأله شخصی باقی بماند.

وستروله (48 ساله) و مرونز (43 ساله) فعالیت‌های تجاری زیادی با هم دارند.

وستروله پیش از این در سال 2004 هم جنس باز بودن خود را به صورت رسمی اعلام کرده بود و گفته بود که این مسأله مشکلی برای وی به وجود نخواهد آورد.

 
 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٢۸

خبرگزاری فارس: شهردار دورود گفت: یکی از مصوبات پیشنهادی سفر سوم هیئت به لرستان طرح انتقال کمربندی دورود به خارج از شهر است.


منوچهر حاجیوند امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار داشت: محور کمربندی شهر در گذشته در حاشیه شهر فعلی دورود احداث شده که امروز به واسطه توسعه شهری این محور در داخل محدوده شهری قرار گرفته است.
وی افزود: همین امر موجب عبور خودروهای سنگین و بروز ترافیک سنگین شهری ناشی از تردد این خودروهای عبوری در داخل شهر شده است.
حاجیوند گفت: همچنین تردد خودروهای سنگین عبوری از منطقه در داخل شهر موجب بروز سوانح رانندگی، افزایش ترافیک و آلودگی صوتی و آلودگی محیط زیست در شهر دورود می‌شود.
شهردار دورود گفت: وجود و فعالیت کارخانه سیمان، واحد تولیدی فارسیت، راه‌آهن و نبود کمربندی در مجموعه شهری دورود، موجب کند شدن روند توسعه و عمران در این شهر شده است.
حاجیوند تصریح کرد: این واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی زمانی ارکان اصلی توسعه و گسترش شهر دورود بودند که اکنون به علت گسترش شهر و افزایش جمعیت شهری، مشکلاتی عدیده‌ای را برای شهروندان در بخش های ترافیکی، محیط زیست و سلامت ایجاد کرده‌اند.
وی اظهار داشت: بروز آلودگی هوا ناشی از پساب‌ها و دود کش‌های کارخانه سیمان و فارسیت، آلودگی صوتی عبور قطار از دورن شهر و تردد کامیون‌ها از درون شهر به دلیل نبود کمربندی حاشیه‌ای، از جمله مشکلات حضور و فعالیت این واحدها در داخل شهر دورود است.
شهردار دورود گفت: طرح انتقال کمربندی دورود به خارج از شهر یکی از مصوبات سفر هیئت دولت به استان بوده که امید است با اجرای این طرح بخشی از مشکلات شهر دورود رفع شود.
حاجیوند در ادامه گفت: واقع شدن محور خط آهن در داخل شهر دورود نیز یکی دیگر از مشکلات شهروندان دورودی است که خروج این ریل از داخل شهر نیازمند کار کارشناسی و برنامه‌ریزی مدون است.
وی افزود: خط راه آهن دورود براساس مصوبه هیئت دولت و کمیسیون ساماندهی مقرر شده با مشارکت شورای اسلامی شهر به ضلع شرقی شهر دورود انتقال داده شود.
حاجیوند گفت: توسعه و زیباسازی شهر در سایه تعامل و همکاری مناسب مجموعه مدیران شهری و شهروندان محقق می‌شود.
وی اعتبارات امسال شهرداری دورود را 10 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: اگر بخواهیم تمام پروژه‌های شهرداری دورود را به بهره‌برداری برسانیم، 50 تا 70 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
شهردار دورود با اشاره به افزایش چشمگیر بودجه شهرداری در طول سه سال گذشته گفت: بودجه شهرداری دورود از 35 میلیارد ریال به حدود 80 میلیارد ریال برای سال‌جاری افزایش یافته است.
وی افزود: حدود 90درصد از این اعتبار از طریق فعالیت‌ها و بودجه شهرداری و 10 درصد نیز از طریق تملک دارایی و مالیات جذب و تامین شده است.
شهردار دورود با بیان اینکه مشکل رودخانه داخل شهر ناشی از ورود فاضلاب به این رودخانه است، گفت: شهرداری درحل این مشکل از هیچ کوششی دریغ نورزیده است.
حاجیوند اظهار داشت: متاسفانه رودخانه‌ای که از وسط شهر دورود عبور می‌کند به دلیل ورود فاضلاب باعث ایجاد بوهای مشمئز کننده شده و مشکلات فراوانی را برای شهروندان ایجاد کرده است.
وی افزود: مشکل اصلی این رودخانه ناشی از دوامر بوده که یکی ورود فاضلاب به رودخانه و دیگری کم آبی این رودخانه است، که باتوجه با این نکته که مسئله کم آبی از حدود اختیار مسئولان خارج است، از این رو باید تدابیری اتخاذ شود تا مشکلات ناشی از ورود فاضلاب به این رودخانه برطرف شود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٢۸

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، حبیب‌الله دهمرده شنبه شب در جلسه شورای اداری در خرم‌آباد اظهار داشت: همدلی و اتحاد در هر استان موجب پیشرفت و موفقیت می‌شود و خداوند خیرات و برکات خود را نازل می‌کند.
وی با اشاره به اینکه همه سربازان خدمت‌گذار این نظام هستیم، گفت: عامل اصلی برای رشد و تعالی جامعه تعامل و وحدت است که یک شاخص خوب برای اندازه‌گیری جوانب مختلف بوده و همه مدیران اجرایی موظف به همکاری و همدلی برای توسعه و آبادانی لرستان هستند.
استاندار لرستان تصریح کرد: از ظرفیت‌های لرستان باید برای رشد و ارتقای این استان استفاده کنیم و استان‌هایی که از منابع خود خوب استفاده کنند به پیشرفت می‌رسند.
وی با اشاره به اینکه در لرستان توان، ظرفیت و استعدادهای زیادی برای رشد و پیشرفت داریم، اظهار داشت: در لرستان با همکاری و همیاری هم باید کار علمی و کارشناسی کنیم و با برنامه‌ریزی‌های منسجم پروژه‌ها را تکمیل کنیم.
دهمرده گفت: مدیران اجرایی با نمایندگان باید تعامل داشته باشند و باید تعهد، تخصص و تجربه افراد ملاک ارزشیابی قرار گیرد.
وی تصریح کرد: باید ظرفیت‌ها را شناسایی کنیم و برای پیشرفت لرستان گام برداریم چرا که برای توسعه لرستان به زمان نیاز داریم.
استاندار لرستان با اشاره به محکوم کردن حرکت زشت افرادی نادان به ساحت مقدس قرآن کریم، اظهار داشت: آتش زدن قرآن کریم در راستای سیاست اسلام‌ستیزی آمریکاست.
وی با اشاره به گرامیداشت هفته دفاع مقدس، خاطرنشان کرد: عزت، بزرگی و شرف ایران اسلامی در سایه 8 سال رشادت‌های رزمندگان دفاع مقدس به وجود آمد.
وی با گرامیداشت 6 هزار و 200 شهید بزرگ استان لرستان و نقش بارز این دلاورمردان گفت: همه ایام سال باید به عنوان هفته دفاع مقدس باشد و شأن و منزلت این عزیزان حفظ شود.
دهمرده تصریح کرد: زیر گذر پل حاجی 67 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و روگذر پل ولی عصر 50 درصد بوده که در یک ماهه اخیر به بیش از 75 درصد پیشرفت رسیده است.
وی گفت: شرایط برگزاری المپیاد ورزشی دانشجویان پسر پیام‌نور در خرم‌آباد خوب بوده و باید زیرساخت‌ها را برای هرچه بهتر کردن این مسابقات فراهم کنیم.
در ادامه جلسه معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان گفت: برنامه‌های هفته دفاع مقدس فرصتی مغتنم است که یاد و خاطره شهدای 8 سال دفاع مقدس را گرامی داریم.

علی حسین پازدار برنامه‌ها و آیین‌های ویژه گرامیداشت هفته دفاع مقدس در سطح استان لرستان را تشریح کرد و اظهار داشت: در هفته دفاع مقدس عملیات کربلای چهار نیز به مدت 15 روز توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان در محل میدان کیو شهر خرم‌آباد بازنمایی می‌شود.
معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان گفت: گردهمایی بزرگ رزمندگان دفاع مقدس، گردهمایی پزشکان، جهادگران و خانواده‌های دارای دو شهید و بیشتر در استان لرستان از دیگر برنامه‌های بزرگداشت هفته دفاع مقدس در استان است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٢۸

منشور حقوق بشر کوروش موسوم به استوانه کوروش صبح جمعه وارد کشور و تحویل موزه ایران باستان شد.

به گزارش خبرنگار مهر، لوح کورش که قرار است به مدت چهارماه در ایران بماند فردا از محفظه ویژه، با حضور رئیس موزه ملی بریتانیا و نمایندگانی از دو کشور ایران و انگلستان باز و پس از اعتبارسنجی و انجام مراحل مقدماتی برای نمایش عمومی آماده می شود.

این لوح توسط جان کرتیس، مدیر بخش خاورمیانه موزه ملی بریتانیا به صورت پلمپ شده و با حفاظت ویژه به موزه ملی ایران تحویل و در خزانه آن قرار گرفت.
منشور کوروش بیش از صد سال است در بخش ایران باستان موزه بریتانیا نگهداری می شود

” منشور حقوق بشر کوروش موسوم به استوانه کوروش استوانه‌ای سفالین است که در سال ۵۳۹ پیش از میلاد به فرمان کوروش پادشاه بزرگ هخامنشی ساخته شد، این استوانه که جنس آن از گل رس است ۲۳ سانتیمتر طول و ۱۱ سانتیمتر عرض دارد و دور تا دور آن در حدود ۴۰ خط به زبان اکدی و به خط میخی بابلی نوشته شده‌است.بررسی‌ها نشان داد که نوشته‌های استوانه در سال ۵۳۹ پیش از میلاد مسیح به دستور کوروش بزرگ پس از شکست ” نبونید ” (بخت‌النصر) و گشوده شدن شهر بابل نوشته شده‌ و پس از آن به عنوان سنگ بنای یادبودی در پایه‌های شهر بابل قرار داده شده‌است.”

در حدود سال ۱۲۸۵ خورشیدی (۱۸۷۹-۱۸۸۲) به هنگام کاوشهای باستان‌شناسی در بابل در میان رودان (بین النهرین)، هرمز رسام، باستان ‌شناس بریتانیایی آسوری‌ تبار، استوانهٔ سفالین منسوب به کوروش کبیر را یافت. این لوح سفالین استوانه‌ای همان زمان به این کشور استعمارگر منتقل شد و تاکنون در بخش ” ایران باستان ” موزه بریتانیا نگهداری می‌شود.

ابتدا تصور می رفت نوشته‌های گرداگرد این استوانه گلی از فرمانروایان آشور و بابل باشد. اما بررسیهای بیشتری که پس از گرته ‌برداری و آوانویسی و ترجمه آن انجام شد، نشان داد که این ” نبشته ” در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کورش بزرگ هخامنشی و به هنگام ورود به شهر بابل نوشته شده است، نوشته ای که برگردان آن حیرت باستان شناسان را برانگیخت.

” آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم، همه مردم گامهای مرا با شادمانی پذیرفتند … مَردوک (خدای بابلی) دلهای پاک مردم بابل را متوجه من کرد زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم. ارتش بزرگ من به صلح و آرامی وارد بابل شد … نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید. من برای صلح کوشیدم. برده‌داری را برانداختم. به بد‌بختی‌های آنان پایان بخشیدم. فرمان دادم که همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و آنان را نیازارند. فرمان دادم هیچکس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند. خدای بزرگ از من خرسند شد … فرمان دادم … تمام نیایشگاه‌هایی را که بسته شده بود، بگشایند…اهالی این محل‌ها را گرد آوردم و خانه‌های آنان را که خراب کرده بودند، از نو ساختم. صلح و آرامش را به تمامی مردم اعطا کردم.”

این سخنان پادشاه پیروز و فاتح شهر بابل از آن رو اهمیت دارد که بدانیم در کتیبه های بازمانده از دیگر پادشان بزرگ و قدرتمند گذشته همچون ” آشور نصیرپال ” (۸۸۴ پ‌م.)، ” سِـناخِـریب ” (۶۸۹ پ‌م)، ” آشور بانیپال ” (۶۴۵ پ‌م.) پادشاهان آشور و ” نبوکَد نَصَر دوم ” پادشـاه بـابل (۵۶۵ پ‌م.) چنان پیروزمندانه از غارت و جنایت بر علیه مردم سرزمینهای مغلوب سخن رانده شده که مو بر تن هر جنبنده ای راست می کند.

پس از ترجمه و انتشار فرمان کوروش بزرگ شهرت این استوانه گلی و متن بشردوستانه حک شده بر آن با عناوین “منشور آزادی” و “نخستین منشور جهانی حقوق بشر” شهرتی عالمگیر یافت، اما منشور حقوق بشر کوروش تنها یکبار و در جریان جشنهای ۲۵۰۰ ساله ایران به رغم مخالفت دولت وقت بریتانیا برای چند روز به ایران آورده شد و به نمایش در آمد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٢۸

خبرگزاری فارس: مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان گفت: در هفته دفاع مقدس احداث موزه دفاع مقدس در لرستان کلنگ‌زنی می‌شود.


به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، ناصر فرید ظهر امروز در جلسه‌ای که به همین منظور در خرم‌آباد برگزار شد، اظهار داشت: جنگ تحمیلی زمانی آغاز شد که ایران اسلامی با مشکلات اجتماعی، اقتصادی و مرزی دست و پنجه نرم می‌کرد، در اوایل فروردین سال 59 تا 31 شهریور همان سال، دشمن 636 بار از طریق، زمین، هوا و آب به مرزهای ایران تجاوز کرد اما در این زمینه مدت شش ماه ایران دفاع کرد و 1038 شهید را تقدیم انقلاب کرد.
مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان لرستان گفت: جنگ تحمیلی از 31 شهریور ماه 59 بر ایران تحمیل شد و این در حالی بود که توازن قوای ما نسبت به دشمن یک به سه و تجهیزات تانکی ما یک به هشت بود.
فرید تصریح کرد: کشورهای مختلفی در این جنگ ‌علیه ما به دشمن کمک می‌کردند، به طوری که ما از 20 کشور جهان اسیر و از 40 کشور غنیمت داشتیم، در جنگ تحمیلی با حداقل‌ها به نتیجه رسیدیم.
وی متذکر شد: دفاع مقدس لرستان با تقدیم 6 هزار و 200 شهید حاضر بود، لرستان 141 بار بمباران و 20 بار موشک باران شد.
مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان با بیان اینکه آمار شهدا و یگان‌های لرستان نسبت به دیگر استان‌ها بیشتر است، گفت: ماندگار کردن فرهنگ ایثار و شهادت و این میراث شهدا برای ایران اسلامی و جامعه و انتقال آن به نسل‌های آینده بسیار اهمیت دارد و باید با همت مسئولان این میراث را در قالب‌های صوتی، تصویری، نوشتاری و موزه دربیاریم.
وی از کلنگ‌زنی موزه دفاع مقدس در استان خبر داد و گفت: در هفته دفاع مقدس به مناسبت کلنگ احداث موزه دفاع مقدس استان به زمین زده ود و به دلیل وجود عملیات‌های غرب، احداث موزه دفاع مقدس غرب را به لرستان داده‌اند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٢۸

پاییز که از راه می رسد، به رسم سنت دیرین و دیرگاهی، “مالکنون ” با بغض گلوگیرش آغاز می شود.

” مالکنون” آیین تاریخی و دیرین عشایر بختیاری است، که به لحظه آغاز کوچ ایل گفته می شود و در آن از دو واژه “مال ” به مفهوم آبادی و مجموع سیاه چادرها و ” کنون ” به معنای از جا کندن استفاده شده است.

” بنگ بکنین همه مالِ “(صدا بزنید همه طایفه را که هنگامه کوچ  فرارسیده ) را سر می دهند و فریاد زنان جرس کوچ در کوه می پیچد و زنان عشایر بار و بنه بر استر و اسب می نشانند و حرکت آغاز می شود.

ایل از دهانه دره های برنده و تیز کوه “تازار” و در پهنه تنگ تنگه “دولنبار” و دشت ” زری” و” شیرین بهار” در بالاترین ارتفاع زاگرس عبور می کند و کوه از بلندترین قله رها شده در بادها و آبها، میانه این جدایی قرار می گیرد.

ایلراه ” دژپارت ” و پل ” خداآفرین ” نشان از تاریخی کهن از کوچ عشایر بختیاری در فلات مرکزی ایران دارد و حفظ این سنت شاید حفظ تاریخ یک سرزمین باشد.

از کناره های رودخانه کارون و شوشتر و رامهرمز تا اندیکا و مسجد سلیمان لالی و شیرین بهار (شیمبار) و دهستان “چلو” و تا ” دشت بهاری ” و دزفول ، کاروانیان عبور می کنند و کوچ همچنان ادامه می یابد.


زنان بختیاری بنه بسته اند و برای حرکت پیش قراول ایل اند، راه را می شناسند و کوه را چونان اسبهای لگام گسیخته زیر گام های خود رام می کنند و همچنان” تاراز” ستیغ کوه بلنداست، که در پس آن برف و سنگ به سازش نشسته اند و پشت آن بلوط و گون آرمیده و اکنون کوچ ایل بختیاری جاری است.

زن در کوچ ایل بختیاری، از هر “تشی” (کوچکترین واحد ایل) که باشد، تحرک می زاید و کار، صخره می پیماید و کوه رام می کند، تا نظم کوچ برآشفته نباشد و کودک در آغوش خویش خفته دارد و پشته ای هیزم بر شانه و چوب چوپانان به دست تا رمه را که محصول اقتصادی یک چند خانواراست از گردنه ها ی بلند کوه به دشت برساند، تا چرخه زندگی بچرخد و چه نیکو و بی منت سنگ و صخره و کوه را زیر پا می گذارد.

زنان بختیاری به هنگام کوچ و مالکنون چنان شیفته کارند و کوه را مانند فرزند خود نوازش می کنند، که فراموششان می شود، دستان رنج کشیده شان نیازمند استراحت است.

رمه آرام از کوه رام شده سرازیر و چرخه کوچ تندتر و تندتر می شود و بنه بر دوش از زمین دل می کنند، زنان بختیاری همچنان نگران سلامت ایلند و آنها هنوز دل نگران مردان مانده در سردسیرند.

می گوید: ” ما به کوچ زنده ایم و کوچ به ما، پس باید زندگی کرد ” و چه زندگی زیبایی که در هر کوچ دفتر نقاشی طبیعت عصیانگر را ورق می زنند و کوچ برای عشایر به ویژه در قوم بختیاری، تحرک و زندگی است.

عشایر بختیاری بر محور دامداری و کشاورزی در سال دوبار به صورت کوچ برون استانی و منطقه ای و کوچ درون استانی محل زندگی خود را تغییر می دهند و در ابتدای بهار از مناطق گرمسیری یا قشلاقی به طرف مناطق سردسیری و ییلاقی به کوچ می روند.

ایل بزرگ بختیاری در مناطق چهارمحال و بختیاری، اصفهان، خوزستان و لرستان ساکن هستند و در این بین کوچ بزرگ و کوچ کوچک را انجام می دهند.

کوچ بزرگ همان ییلاق و قشلاق عشایر است و کوچ کوچک، کوچ درون منطقه ای است، که عشایر برای یافتن چراگاه ها و مراتع مناسب دست به تغییر مکان خود می زنند.

در مسیر راه زنان، کودکان خود را سوار بر اسب و استر می کنند و از دره ها و پرتگاه های زاگرس مرکزی به مسافت 250 کیلومتر برای رسیدن به مناطق خوش آب و هوا راه می پیمایند.

زمان کوچ را پیران ایل بر اساس تقویم نجومی تعیین می کنند و اگر ” ماه در عقرب” باشد از جلوی مسیری که در آن ستاره ای نمایان باشد، عبور نمی کنند و زنان هنگامی که از ایل جدا می شوند و برای رفتن به ییلاق خود را آماده می کنند، نوای غمگنانه سر میدهند و ” باوه رو” یا همان اشعار برزگری می خوانند.

به هنگام کوچ چندین خانوار از یک ایل با هم کوچ می کنند، تا بر مشکلات پیشروی خود غلبه کنند و این تعاون و همکاری بزرگ در ایل بختیاری است.

کوچ پاییزی که از چهارمحال وبختیاری به طرف خوزستان انجام می شود و به مالکنون شهرت دارد، با حزن و اندوهگینی خاص و ویژه ای همراه است و عده ای از مردان برای برداشت محصول و یا فروش محصول در مناطق سردسیری (ییلاق) باقی می مانند و مابقی با بستن بار و بنه ایل و طایفه بر چارپایان رهسپار سرزمین خوزستان می شوند.

شواهد تاریخی نشان از باستانی بودن کوچ عشایری بختیاری دارد و در برخی از تحقیقات محققان و پژوهشگران داخلی و خارجی این کوچ را به 10 هزار سال پیش از میلاد مسیح نسبت می دهند.

بسیاری از محققان موسیقی کتابهایی را در زمینه کوچ منتشر کرده اند و بزرگان موسیقی مقامی و محلی ایران همچون” مسعود بختیاری” نیز آثاری در زمینه مالکنون را اجرا و روانه بازار کرده اند.

عشایر چهارمحال و بختیاری برای کوچ خود از پنج ایلراه اصلی عبور می کنند تا به خوزستان برسند.

عشایر این استان از پنج طایفه بزرگ، 24 زیرطایفه، 32 تیره و دو هراز و 940 تش تشکیل شده اند.

اکنون جمعیت عشایری چهارمحال و بختیاری 132 هزار و 321 نفر در قالب 19 هزار و 561 خانوار است که دارای یک میلیون و 500 هزار واحد دامی هستند. چهارمحال وبختیاری از نظر جمعیتی پس از استان فارس دومین جمعیت عشایری کشور را در اختیار دارد و دو ایل بزرگ هفت لنگ و چهارلنگ مهمترین و اصلی ترین عشایر استان هستند.

منبع: ایرنا

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٢۸

یک منبع آگاه از بحرین که از نزدیکان یکی از 23 شیعه فعال بازداشت شده توسط نیروهای امنیتی این کشور به شمار می‌رود، طی اظهاراتی به خبرنگار ما گفت: نیروهای امنیتی بحرین خواسته‌اند به زور از شیعیان بازداشت شده اعتراف بگیرند که برای براندازی ر‍ژیم بحرین طراحی و نقشه کشیده‌اند اما هیچ یک از افراد بازداشت شده به چنین درخواستی پاسخ مثبت نداد.

به گزارش شیعه آنلاین، این منبع آگاه در ادامه افزود: پس از اینکه این نیروهای امنیتی نتوانستند به هدف برسند و از این شیعیان بازداشت شده اعتراف بگیرند، هر یک از زندانیان را بر اساس شدت و چگونگی مقاومتش در برابر این نیروها، مورد شکنجه بدنی و نیز آزار و اذیت جنسی قرار دادند. چند تن از این شیعیان بازداشت شده نیز به دلیل مقاومت بیش از حد، مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند.

این منبع نزدیک به یکی از افراد بازداشت شده، پس از تأیید وجود تعداد زیادی از عناصر «فدائیان صدام» در بحرین، همچنین گفت: شکنجه هایی که بر روی این 23 بازداشت شده انجام می‌گیرد، دقیقا به روش شکنجه هایی است که در زمان رژیم حزب بعث سابق عراق مورد استفاده قرار می‌گرفت. دلیل این مسأله هم این است که مأموران شکنجه گر نیروهای امنیتی بحرین، آموزش‌هایی نزد این عناصر «فدائیان صدام» دیده‌اند تا به اصطلاح در شکنجه متبحر شوند

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٢٧
خرم آباد - خبرگزاری مهر: در حالیکه مردم لرستان پس از وعده های مسئولان بی صبرانه منتظر کلنگ زنی پروژه های ریلی استان بودند استاندار لرستان جمعه شب در نشست با خبرنگاران در نکته ای قابل تامل تصریح کرد: پروژه های ریلی لرستان مجوز و توجیه اقتصادی ندارند.

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، سالهاست بحث توسعه شبکه ریلی در استان لرستان و اتصال مرکز این استان به شبکه سراسری راه آهن مطرح است تا اینکه با تصویب ایجاد این پروژه ها در مصوبات دور دوم سفر هیئت دولت، کارگروه توسعه لرستان و وعده های وزیر راه، نمایندگان مجلس و استاندار قبلی لرستان، مردم امیدوارانه منتظر کلنگ زنی این پروژه های مهم در سالجاری بودند.

این امیدواری که بارها توسط رسانه ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی ابراز شده بود با سخنان استاندار جدید لرستان که شب گذشته در یک نشست خبری سه ساعته میزبان خبرنگاران بود نقش بر آب شد تا خبرنگاران با حسرت به وعده های بی حاصل مسئولان بنگرند.

راه آهن دورود - خرم آباد اصلا توجیه اقتصادی ندارد

حبیب الله دهمرده در پاسخ به سئوال خبرنگاران در مورد وضعیت پروژه های ریلی استان لرستان به ویژه اتصال مرکز استان به خط آهن سراسری اظهار داشت: هر کسی قول انجام این پروژه را داده است قول منطقی نداده است!

وی با بیان اینکه این راه آهن اصلا توجیه اقتصادی ندارد، بیان داشت: من پرونده های مربوط به این پروژه را درآورده ام و متوجه شده ام که بارها این خط آهن در کمیسیون ماده 32 رد شده است.

استاندار لرستان با اشاره به پروژه خط آهن دورود - خرم آباد - اندیمشک، عنوان کرد: برای ایجاد این خط آهن باید توجیه اقتصادی لازم از جمله میزان بار و تعداد مسافر موجود در این محور در قالب یک طرح ارائه شود.

دهمرده با تاکید بر اینکه هیچ پروژه ای بدون توجیه اقتصادی در کمیسیون ماده 32 مصوب نمی شود، یادآور شد: این پروژه ریلی چندین بار در این کمیسیون رد شده و این موضوع را من به طور شفاف به مردم اعلام می کنم.

هر کسی قول اجرای پروژه های ریلی را داده خلاف واقع گفته است

وی با اشاره به رایزنی های انجام شده با نمایندگان استان در این زمینه، ادامه داد: قرار است به همراه مجمع نمایندگان برای پیگیری پروژه های ریلی به مراجع تصمیم گیرنده برویم و موضوع را پیگیری کنیم.

استاندار لرستان وقتی در پاسخ سئوال خود مبنی بر اینکه چه کسی وعده احداث راه آهن را داده است از سوی خبرنگاران نام وزیر راه را شنید، تصریح کرد: من به کسی وعده نمی دهم و اگر کسی هم تا به حال این موضوع را مطرح کرده خلاف واقع گفته است.

دهمرده با تاکید بر اینکه در مورد پروژه های ریلی لرستان وعده دروغ نمی دهد، خاطرنشان کرد: در همین مدت کوتاه حضور در لرستان در چند جلسه موضوع راه آهن را با مشاور طرح مورد بررسی قرار داده ایم.

راه آهن لرستان در گرو "اما و اگرهای" بودجه سال آینده!

وی یادآور شد: برنامه ای که در دستور کار داریم این است که از ظرفیت نمایندگان استفاده کنیم و امیدواریم بتوانیم ماده 32 این پروژه را بگیریم.

استاندار لرستان تصریح کرد: اگر هم این پروژه ریلی در کمیسیون ماده 32 مصوب شود، ممکن است در قانون سال 90 اعتبار مورد نیاز برای آن گذاشته شود.

این سخنان در حالی مطرح می شود که تاکنون بحث آغاز پروژه های ریلی استان لرستان توسط مسئولان مختلف اعلام شده است و به نظر می رسد با استناد به سخنان استاندار لرستان باید نگرانی از وعده های بدون پشتوانه را به سیل وعده های اجرا نشده اضافه کرد.

شایعاتی در مورد کلنگ زنی پروژه ای که مجوز ندارد

با جستجویی کوتاه در میان اخبار انتشار یافته در طول یکسال گذشته از استان لرستان در زمینه پروژه های ریلی با گروه عظیمی از وعده هایی مواجه می شویم که به نظر می رسد به نوعی باورهای مردم استان را به بازی گرفته اند.

پروژه های ریلی لرستان از جمله مصوبات دور دوم سفر هیئت دولت در لرستان است که قرار شد پس مطالعه و اخذ مجوز کمیسیون ماده 32 آغاز شوند.

به هر حال پس از گذشت ماهها از سفر دور دوم هیئت دولت وزیر راه و ترابری به استان لرستان آمد تا شاید اولین کسی باشد که وعده کلنگ زنی پروژه های ریلی لرستان در "سال 89" را به مردم این استان نوید دهد.

حمید بهبهانی در بخشی از سخنان خود پیرامون مصوبات هیئت دولت در زمینه راه آهن های لرستان بیان داشت: اجرای این پروژه ها جزو برنامه است و مطالعه راه آهنهای خرم آباد - پلدختر، اندیمشک - دورود، دورود - خرم آباد و پلدختر - اندیمشک در دستور کار قرار گرفته است.

وی که در زمستان سال 88 در فرودگاه خرم آباد با خبرنگاران سخن می گفت، ادامه داد: امید می رود با همکاری مجلس و دولت زمینه اجرایی شدن خطوط ریلی یاد شده فراهم و اعتبار مورد نیاز این خطوط در بودجه سال آینده(سال89) لحاظ شود.

پس از وعده وزیر راه و ترابری در برهه های مختلف این امر توسط استاندار لرستان، نمایندگان لرستان و حتی در کارگروه توسعه توسط معاون اول رئیس جمهوری مطرح شد.

مصوبه کارگروه توسعه برای اختصاص 200 میلیارد ریال به پروژه ای که توجیه ندارد!

این در حالیست که در مصوبات کارگروه توسعه لرستان بازهم بر اجرای این پروژه ها تاکید شد تا این کارگروه در حوزه وزارت راه جانمایی احداث راه آهن دورود - خرم آباد به سمت جنوب و دورود - بروجرد به سمت غرب و ازنا - اصفهان را با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد ریال تصویب کند.

این در حالیست که حتی در جلسه اول کارگروه توسعه لرستان که در تهران به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد مقرر شد برخی مصوبات اساسی و زیرساختی سفرهای هیئت دولت از جمله چهارخطه شدن محورهای استان و سه طرح ریلی ازنا - اصفهان، دورود - بروجرد و دورود - خرم آباد در لایحه بودجه سال 89 منظور و این پروژه ها سال آینده(89) عملیاتی شود.

با این مصوبات و اظهارات مسئولان ارشد دولت دیگر سئوال خبرنگاران از "روند تصویب پروژه های ریلی لرستان" به "زمان کلنگ زنی" این پروژه ها تغییر ماهیت داد تا در اوج خوش باوری همه منتظر عملی شدن وعده ای شوند که اصلا از ابتدا هم قرار بر عملی شدن نداشته است.

باورهایی که به ناباوری تبدیل می شود

در این گزارش فعلا قصد سخن گفتن از ضرورت اجرای پروژه های ریلی لرستان و اتصال مرکز استان به خط آهن سراسری را نداریم زیرا ابتدا مردم لرستان منتظر پاسخ این سئوال هستند که چرا وقتی هنوز مجوزی برای ایجاد خط آهن صادر نشده است مسئولان از کلنگ زنی و تخصیص اعتبار به این پروژه ها سخن می گویند؟

باورهای مردم در حالی در میان وعده های بدون پشتوانه مسئولان به ناباوری تبدیل می شود که به نظر می رسد استمرار این روند به نوعی دلسردی مردم از وعده های دولتمردان را در پی دارد.

وقتی استاندار لرستان در سخنان خود وجود هرگونه مجوز برای توسعه راه آهن لرستان را تکذیب کرد و گفت "هر کسی این موضوع را گفته خلاف واقع گفته است"، از این قضیه ناراحت شدیم که یک سال است در اخبار و گزارش های خود به مردم وعده امروز و فردا را برای کلنگ زنی این پروژه ها می دهیم و حال باید در کمال ناباوری بگوییم اصلا از ابتدا هم خبری نبوده است!

سئوالی که پس از نشست خبری استاندار لرستان بارها آن را از خود پرسیده ام و جوابی نیافته ام این است که آیا به واقع مسئولان در وعده های خود اندکی تامل و تعمق می کنند تا باور یک میلیون و 700 هزار لرستانی به بازی گرفته نشود؟

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۱٧
خرم آباد - خبرگزاری مهر: سینما آزادی شهرستان بروجرد یکی از دو سینمای این شهرستان است که در زلزله سال 85 جا ماند و دیگر هیچ گاه روی بازسازی را به خود ندید.

به گزارش خبرنگار مهر در شهرستان بروجرد، پس از زلزله سال 85 سینما آزادی شهر بروجرد به علت خسارت و آسیب دیدگی بسته شد و طی چند سال اخیر سایه هیچ تماشاگری بر دیوارهای سرد و تاریک این سینما نیفتاده است و صندلی های سالن سینما نیز امروز خالی از هر تماشاگری است.

این در حالی است که سینمای خفته شهرستان بروجرد در برخی روزهای سال شاهد برگزاری نمایشگاههای کتاب کوچکی است تا دیگر هیچ رویداد فرهنگی جرات برگزاری در ساختمان ترک خورده این سینما را به خود ندهد.

به هر حال هم اکنون سهم شهرستان بروجرد با جمعیت بالای 300 هزار نفر تنها یک سینمای فعال و یک سینمای زلزله زده است که گویا تصمیمی برای بازسازی این سینما هنوز گرفته نشده است.

اعلام آمادگی اداره ارشاد برای بازسازی سینما آزادی بروجرد

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در رابطه به وضعیت سینما آزادی شهرستان بروجرد به خبرنگار مهر در خرم آباد گفت: این سینما از جمله سینماهای تحت مدیریت حوزه هنری است.

سید عارف علوی به تعطیلی سینما آزادی بروجرد اشاره کرد و گفت: اداره ارشاد این آمادگی را دارد که در صورت اعلام آمادگی حوزه هنری در زمینه بازسازی این سینما مشارکت فعال داشته باشند.

عکس تزئینی است

وی با تاکید بر اینکه وزارت ارشاد آمادگی دارد در راستای بازسازی همه سینماهای استان با حوزه هنری همکاری کند، افزود: در حال حاضر اداره ارشاد برای بازسازی سینماهایی که در اختیار بخش خصوصی است نیز اعلام آمادگی کرده است.

سینما آزادی بروجرد، از سال 85 تعطیل است

رئیس حوزه هنری استان لرستان نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد در مورد تعطیلی سینما آزادی بروجرد عنوان کرد: پس از زلزله سال 85 این سینما به دلیل تخریب هایی که در دیوارها و سقف آن به وجود آمده به طور کامل تعطیل شد.

شیرزاد نعمتی نیا با بیان اینکه بیش از 40 سال از ساخت این سینما در بروجرد می گذرد، بیان داشت: با توجه به قدمت بالای این سینما تعمیر آن قابل توجیه نیست و باید برای نوسازی آن اقدام شود.

وی با اشاره به پیگیری های انجام شده از طریق وزارت ارشاد و حوزه هنری کشور در این راستا، ادامه داد: مطابق این پیگیری ها قرار شد که با تخریب سینمای کنونی در محل آن یک مجتمع تجاری فرهنگی ساخته شود.

پیگیری حوزه هنری برای احداث سینما در قالب یک مجتمع تجاری فرهنگی

رئیس حوزه هنری استان لرستان از احداث سینما آزادی با همان تعداد صندلی در یکی از طبقات این مجتمع خبر داد و گفت: در این راستا بیش از 40 میلیون تومان صرف تهیه نقشه های اجرایی این مجمتع شده است.

نعمتی نیا با بیان اینکه احداث این پروژه به اعتباری بالغ بر دو میلیارد تومان نیاز دارد، ادامه داد: این در حالی است که شهرداری بروجرد نیز برای احداث این مجتمع فرهنگی بیش از سه میلیارد تومان عوارض طلب کرده است.

پیشنهاد عوارض میلیاردی برای احداث مجتمع فرهنگی تجاری

وی با بیان اینکه در این زمینه جلسات متعددی با شهرداری بروجرد برگزار شده است، عنوان کرد: با پیگیری های انجام شده میزان عوارض به بیش از یک میلیارد و 200 میلیون تومان رسید که با این اوصاف نیز حوزه هنری توان پرداخت این میزان اعتبار را ندارد.

رئیس حوزه هنری استان لرستان ادامه داد: با توجه به این امر به شهرداری بروجرد پیشنهاد کردیم که در زمینه احداث این مجتمع تجاری و فرهنگی با حوزه هنری مشارکت کند و قسمت تجاری سینما را در اختیار بگیرد که متاسفانه این امر نیز از سوی شهرداری مورد قبول قرار نگرفت.

بخش خصوصی برای احداث مجتمع به یاری حوزه هنری بیاید

نعمتی نیا همچنین از فراخوان برای حضور بخش خصوصی در احداث این سینما خبر داد و گفت: حوزه هنری در این راستا با اعلام فراخوان در مطبوعات محلی استان از سرمایه گذاران خواسته است که در احداث این مجتمع فرهنگی تجاری مشارکت کنند و با تملک بخش تجاری، سینما را تحویل حوزه هنری دهد.

عکس تزئینی است

وی با تاکید بر اینکه هنوز هیچ سرمایه گذاری در این زمینه اعلام آمادگی نکرده است، خواستار نگاه مثبت بخش خصوصی به این موضوع برای رفع مشکل سینما آزادی بروجرد شد.

رئیس حوزه هنری استان لرستان همچنین از ارسال نامه ای به دکتر بروجردی نماینده مردم بروجرد خبر داد و گفت: در این نامه از این نماینده بروجرد خواسته شده است در راستای ساخت سینما آزادی با شهرداری بروجرد به منظور کاهش یا حذف عوارض رایزنی کند.

همه راهها برای نوسازی سینما آزادی به بن بست رسید

نعمتی نیا با تاکید بر اینکه همه راههای در این زمینه پیگیری شده است، خاطر نشان کرد: ولی متاسفانه همچنان سینما آزادی بروجرد در تعطیلی به سر می برد و با روند فعلی به نظر می رسد به زودی این مشکل مرتفع نخواهد شد.

وی از شهرداری بروجرد خواست در راستای نوسازی سینما آزادی و ایجاد یک مجتمع تجاری فرهنگی در این شهرستان همکاری کند و خاطر نشان کرد: در صورتیکه شهرداری بروجرد در این زمینه قول مساعد دهد در کمتر از یک هفته کلنگ احداث مجتمع تجاری فرهنگی در محل سینما آزادی بروجرد به زمین زده خواهد شد.

به هر حال به نظر می رسد وجود تنها یک سینما در شهر فرهنگی بروجرد به عنوان دیار فرزانگان یکی از مشکلاتی است که باید برای آن چاره ای اندیشیده شود که در این راستا باید هر چه سریعتر کار بازسازی سینما آزادی به عنوان یکی از قدیمی ترین سینماهای استان لرستان آغاز شود و این امر نیز در گرو همکاری و تعامل همه دستگاههای اجرایی از جمله شهرداری بروجرد است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۱٧
جمهوری اسلامی ایران در پی تشدید تحریمها طرحی فوری را اجرایی کرد که به دنبال آن در هفته جاری با خودکفایی در تولید بنزین، از واردات این فرآورده سوختی بی نیاز شد.

وزیر نفت امروز سه شنبه این خبر را در جمع خبرنگاران اعلام کرد و گفت: با اجرای این طرح، تولید روزانه بنزین به 66 و نیم میلیون لیتر افزایش یافت.
سید مسعود میرکاظمی با یادآوری اینکه پیش از این امکان تولید روزانه 44 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاههای نفت داخلی فراهم شده بود، تصریح کرد: برای تامین مصارف داخلی نیاز به واردات روزانه 20 میلیون لیتر بنزین از خارج از کشور بوده است.

این عضو کابینه دولت با تاکید بر اینکه به دنبال شیطنت برخی از قدرتهای غربی، تحریمها و افزایش قیمت فروش بنزین طرح افزایش تولید بنزین در برخی از واحدها آغاز شده است، توضیح داد: از 20 روز پیش گذشته تاکنون در واحدها طرح افزایش تولید بنزین شروع شد که سرانجام توانستیم در هفته اخیر روزانه 66.5 میلیون لیتر بنزین تولید کنیم.

با گذشت 13 روز از وعده مقامات عالی اجرایی کشور مبنی بر توقف واردات بنزین با افزایش ظرفیت تولید این فرآورده استراتژیک نفتی، طرح خودکفایی از واردات بنزین در کشور اجرایی شد.

همچنین در هفته دولت سالجاری طرح توسعه میدان هنگام به طور رسمی در مدار بهره برداری قرار گرفت که با توجه به درجه ای.پی.آی 44 نفت (اولین نفت خام سبز رنگ در کل جهان) تولیدی این میدان مشترک امکان افزایش تولید بنزین در برخی از پالایشگاههای داخلی فراهم شده است.

بر اساس گزارشهای رسمی، تاکنون در هیچ نقطه‌ای از جهان گزارشی در مورد تولید نفت سبز رنگ منتشر نشده و رنگ این نفت منحصر به فرد است. در نفت استحصالی میدان مشترک هنگام اصلا آب وجود ندارد و نمک آن حدود 8 درصد و حجم H2S نیز کمتر از 40 درصد گزارش شده است.

به دنبال بررسی‌های انجام گرفته در شرکت ملی نفت ایران از این نفت می‌توان 38 درصد بنزین و 32 درصد نفت سفید تولید کرد و باقی آن نیز امکان تبدیل شدن به نفت گاز و نفت کوره را دارد.

در همین حال، در حال حاضر 5 طرح بنزین سازی در پالایشگاههای تهران، بندرعباس، تبریز، آبادان و اصفهان در حال اجرا است که با راه اندازی این پروژه ها در مجموع بیش از 26 میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین ایران اضافه می شود.

بر این اساس با احتساب 66 میلیون لیتر تولید بنزین فعلی، با اضافه شدن طرحهای بنزین‌سازی و توسعه‌ای تولید بنزین کشور به بیش از 92 میلیون لیتر در روز افزایش می یابد.

همچنین شرکت ملی پالایش و پخش نفتی قصد دارد تا پایان برنامه پنجم تولید بنزین کشور به 110 تا 115 میلیون لیتر و در برنامه ششم به 200 میلیون لیتر در روز افزایش دهد.

برای ساخت و تکمیل طرحهای در دست اجرا و جدید پالایشگاههای نفت کشور به 46.5 میلیارد دلار اعتبار و منابع مالی نیاز بوده که در برنامه چهارم توسعه حدود 8.2 میلیارد دلار از این منابع جذب شده است.

همچنین برای اجرای پروژه های نگهداشت تولید، مقاوم سازی و طرحهای زیست محیطی پالایشگاههای موجود به 6.3 میلیارد دلار اعتبار نیاز بوده که تاکنون 2.1 میلیارد دلار آن جذب شده است.

پیش بینی می شود در مجموع تا پایان اسفند ماه امسال 3 طرح بنزین سازی و بهینه سازی پالایشگاه آبادان (کت کراکر) با ظرفیت 4.6 میلیون لیتر و پروژه بنزین سازی پالایشگاه تهران با ظرفیت 1.5 میلیون لیتر و فاز اول توسعه پالایشگاه شازند امام خمینی (ره) با ظرفیت 7 میلیون لیتر در روز در مدار بهره برداری قرار گیرند.

افزایش ظرفیت تولید بنزین و گازوئیل، کاهش تولید نفت کوره، افزایش درجه اکتان بنزین، کاهش میزان گوگرد گازوئیل به 10 پی.پی.ام، تولید فرآورده هایی با استاندارد یورو 4 و 5 و ورود ایران به باشگاه صادرکنندگان فرآورده های نفتی از اهداف اجرای طرحهای بهینه سازی، بهبود کیفیت و افزایش ظرفیت در پالایشگاههای موجود نفت کشور است.

این در حالی است که تا پایان مرداد ماه سالجاری پیشرفت فیزکی فاز سوم مجتمع بنزین سازی پالایشگاه آبادان به 90 درصد افزایش یافته است که پیش بینی می شود این واحد تا بهمن ماه امسال در مدار بهره برداری قرار گیرد. با راه اندازی این پروژه، روزانه 4.6 میلیون لیتر بنزین نیز به ظرفیت تولید بنزین افزوده خواهد شد.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۱٦

 

د لرنا:یروز داشتم اتفاقی روزنامه تهران امروز رو ورق میزدم که به یه مطلبی برخورد کردم در مورد شکار و بریدن زبان خرس ها در لرستان شروع کردم به خوندن تا رسیدم به جایی که معاون سازمان محیط زیست کشور در این مورد اظهار نظر کرده بود من عین همون نوشته ای که تو روزنامه بود رو واستون میزارم خودتون قضاوت کنین !

روزنامه تهران امروز تاریخ دوشنبه ۱۵/۶/۸۹ صفحه ۱۵

" «محمدباقر صدوق» معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست کشور در گفت‌وگو با تهران‌امروز دلیل این مسئله را عدم رشد فرهنگ مردم منطقه می‌داند."

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۱٦
122نماینده مجلس به صورت کتبی به رئیس جمهور نسبت به تعیین نمایندگان ویژه در سیاست خارجی و لزوم تبعیت از فرامین و توصیه های رهبرمعظم انقلاب مبنی بر پرهیز از موازی کاری در این عرصه تذکر دادند.

به گزارش مهر، در پایان جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس تذکرات مکتوب نمایندگان به رئیس جمهور و مسئولان دولتی قرائت شد .

تذکر 122 نماینده به محمود احمدی نژاد از جمله این تذکرات بود که طبق آن نمایندگان اعلام کردند که رئیس جمهور باید از موازی کاری در سیاست خارجی و انتصاب نمایندگان ویژه در مناطق مختلف جهان پرهیز کند .

نمایندگان در تذکر خود تاکید کرده اند که انتصاب نمایندگان ویژه رئیس جمهور درعرصه سیاست خارجی خلاف قانون است و لازم است رئیس جمهور از توصیه های رهبر معظم انقلاب در این زمینه تبعیت کند .
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۱٦
خرم آباد - خبرگزاری مهر: سفر به طبیعت پر رمز و راز منطقه هشتادپهلوی لرستان با وجود همه زیبایی های آن صحنه مشاهده شکارگاههایی است که در کنار آب برای صید پرندگان از جمله کبک ساخته می شود و این روایتی است از کبکهایی که در کنار آب تشنه شکار می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، منطقه هشتاد پهلو با مساحتی بالغ بر سه هزار هکتار در جنوب غربی خرم آباد واقع شده است. حداقل ارتفاع در این منطقه هزار متر و حداکثر ارتفاع دو هزار و 800 متر از سطح دریاست.

با این اوصاف زیبایی های منطقه هشتادپهلو تنها در این جملات خلاصه نمی شود چرا که در این قطعه از طبیعت لرستان حیات بی بدیلی از گونه های مختلف گیاهی و جانوری در جریان است.

منطقه هشتادپهلو طبیعی است که در آن می توان هم آبشار یافت و هم کوه های سر به فلک کشیده ای که در این فصل سال خنکی را به طبیعت گردان هدیه می کنند.

لرستان سرزمین آبشارهای بی نظیر است اما در این بین آبشار معروف تاف (نوژیان) که یکی از بلندترین آبشارهای ایران محسوب می شود در ۵۱ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد و در قلب منطقه هشتادپهلو قرار گرفته و مثل رگ جوشانی در غرب کشور، به این منطقه تازگی و طراوت می بخشد.

منطقه بکر هشتاد پهلو - استان لرستان

آبشار تاف جایی در ارتفاع ۹۵ متری زمین قرار گرفته است و به نوعی یادگاری از روزگاران کهن لرستان است و درست به همین دلیل است که به این نام خوانده می شود. نوژیان به معنای "آب زندگی" است. نامی درخور یکی از دیدنی ترین جاذبه های استان لرستان که سهم بزرگی در رونق گردشگری منطقه داشته است.

سفر به طبیعت شگرف هشتادپهلو به همراه اکیپی از محیط زیست لرستان فرصتی برای دیدن زیبایی های طبیعت این منطقه و البته زشتی های عملکرد برخی از شکارچیان در این منطقه بکر بود.

دیدن شکارگاههای کبک و پرندگان که از آنها با عنوان "کومه" یاد می شود به ما یادآوری می کند که اینجا نیز طبیعت از دست شکارچیان زیاده خواه در امان نیست و هر روز باید نگران از دست رفتن جزئی از وجود زیبای خود باشد.

در سفر به هشتادپهلو علاوه بر ارزیابی های زیست محیطی منطقه توسط کارشناسان محیط زیست تعدادی از این "کومه" ها نیز توسط ماموران گارد حفاظت تخریب شد که شاید به نظر تنها چند روز مرگ کبک های منحصر به فرد را عقب تر می اندازد.

کومه ها، شکارگاه هایی هستند که در کنار چشمه ها و نهرهای آب ساخته می شوند و شکارچی با پنهان شدن در آنها هنگامی که پرندگان برای خوردن آب به لب چشمه می آیند آنها را شکار می کنند.

کومه هایی که برای شکار پرندگان ایجاد شده اند

مدیر کل محیط زیست استان لرستان در حاشیه این بازدید در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد در سخنانی در این رابطه اظهار داشت: یکی از روش هایی که پرندگان توسط شکارچیان صید می شوند ایجاد کومه ها در کنار چشمه های آب است.

محمد حسین بازگیر با بیان اینکه کومه ها توسط شاخ و برگ درختان و سنگ ایجاد می شوند، افزود: پس از درست کردن کومه ها شکارچیان در ساعات پایانی شب و یا نزدیک به صبح به محل کومه مراجعه می کنند و هنگامی که پرنده برای خوردن آب به چشمه مراجعه می کند آن را مورد هدف قرار می دهند.

وی با بیان اینکه برخی از پرندگان در اثر حمله شکارچیان کشته و برخی دیگر زخمی می شوند، یادآور شد: شکار پرندگان به این روش جرمی نابخشودنی در حق طبیعت است.

مدیرکل محیط زیست استان لرستان از این روش شکار به عنوان روشی ناجوانمردانه یاد کرد و گفت: ما در سفر به هشتاد پهلو علاوه بر شناسایی برخی از کومه های ایجاد شده در کنار چشمه ها اقدام به تخریب و جمع آوری آنها کردیم.

بازگیر ادامه داد: همچنین در مراقبتهایی که از این کومه ها داشتیم برخی از شکارچیانی نیز که به محل مراجعه کردند توسط ماموران حفاظت محیط زیست دستگیر شدند.

طبیعت هشتادپهلو

وی عمده ترین پرنده ای که توسط این روش شکار می شود را "کبک" دانست و بیان داشت: در صورت استمرار روند شکار کبک در این منطقه نسل این گونه زیبا رو به انقراض خواهد رفت.

مدیر کل محیط زیست استان لرستان با تاکید بر اینکه منطقه هشتادپهلو زیستگاه خوبی برای انواع حیوانات محسوب می شود، خاطر نشان کرد: در حال حاضر ما در این منطقه انواع حیوانات از جمله پلنگ، خرس، کل، قوچ و انواع پرندگان را داریم.

بازگیر عمده پوشش گیاهی منطقه را مربوط به درختان بلوط، گلابی وحشی و گون دانست و گفت: یکی از برنامه هایی که در این راستا در دستور کار قرار دارد بحث ارتقا منطقه هشتادپهلو به منطقه صید و شکار ممنوع و یا حفاظت شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر منطقه اطراف کوه تاف یکی از بهترین زیستگاه های میش و قوچ وحشی در لرستان محسوب می شود، یادآور شد: در کنار این مجموعه شگرف یک کوه زیبا به نام کوه "کلاه" وجود دارد که در ارتفاع آن یک آبگیر بزرگ که به "گهر کوه کلاه" معروف است نیز وجود دارد.

شکارگاهی برای شکار کبکهای هشتادپهلو

مدیر کل محیط زیست استان لرستان به قله سه هزار متری تاف در قلب هشتاد پهلو اشاره کرد و گفت: در این کوه زیبا نیزچشمه های متعدد و یک آبشار زیبا نیز که آبشار تاف یا نوژیان معروف است وجود دارد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۱۱

کانال 7 تلویزیون ترکیه امسال در ماه رمضان اقدام به پخش سه مجموعه تلویزیونی ایرانی کرده که با استقبال بسیار روبرو شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مریم مقدس، طفلان مسلم ( با نام فرستاده حسین) و حضرت یوسف اسامی سه مجموعه تلویزیونی ایرانی است که در تلویزیون ترکیه در حال پخش است.

همچنین شبکه های مختلف تلویزیونی ترکیه نیز فیلمهایی با مضامین معنوی چون به رنگ خدا و آواز گنجشکها پخش کردند.

در ماه مبارک رمضان علاوه بر شبکه های تلویزیونی ترکیه که حال و هوای معنوی به خود می گیرند و به پخش برنامه های مذهبی و سریال و قرائت قران و غیره می پردازند کلیه روزنامه های ترکیه نیز یک صفحه را به رمضان اختصاص داده و طی آن مردم را با احکام اسلامی، تاریخ اسلام و ..... آشنا کرده و به معرفی غذاهای قابل طبخ و استفاده در رمضان و مباحث سلامتی روح و روان و جسم می پردازند.

عید سعید فطر بزرگترین و مهمترین عید مردم ترکیه به حساب می آید که برنامه هایی شبیه به نوروز را در خود دارد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٩

 گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، سید عارف علوی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در خرم‌آباد اظهار داشت: یارانه‌ای که به مطبوعات داده می‌شود با شفافیت قابل ارائه است.
وی افزود: از 21 نشریه برای دریافت یارانه، فقط 11 نشریه یارانه دریافت کردند که هفت نشریه به دلیل توقیف یا مشکلات چاپ موفق به مدریافت یارانه نشده‌اند.
وی گفت: برای مشخص شدن مبلغ یارانه‌ها از معاونت مطبوعات اطلاعات یارانه مطبوعات را گرفتیم که قابل ارائه است.
علوی با اشاره به اینکه ضریب کیفیت ارشاد بر کمک وزارت تاثیر چندانی ندارد، اظهار داشت: یارانه مطبوعات باتوجه به شمارگان نشریه، قد، تعداد چاپ و تعداد صفحه‌ها با یارانه ریالی ضرب می‌شود و مقدار یارانه برای هر نشریه مشخص می‌شود.
وی اظهار داشت: با توجه به شاخص تعداد مطبوعات در لرستان 20 نشریه کم داریم که باید 20 نشریه جدید در قالب‌های مختلف به استان لرستان اضافه ‌شود.
علوی تصریح کرد: شاخص تعداد مطبوعات 48 است که ما رتبه 21 هستیم، امیدواریم که مطبوعات استان لرستان با روی گشاده از این 20 نشریه استقبال کنند.
وی اظهار داشت: بیان بد وتند، بدگویی‌ها، توهین و تخریب باید از صحنه مطبوعات خارج شود و با فضای همدلی، صبر و استواری حل شود.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس عقل، فطرت و دین، آحاد مسلمانان وظیفه دارند در حد توان خویش از معروف‌ها دفاع نمایند و فضای جامعه اسلامی را از منکرات پاکسازی نمایند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان اظهار داشت: بروجرد به عنوان پایتخت انیمیشن ایران انتخاب شده است که برای روز انیمیشن در بروجرد برنامه‌ریزی می‌کنیم.
وی با اشاره به استعدادها و ظرفیت‌های دینی استان لرستان‌ اظهار کرد: برنامه‌های دینی و قرآنی این استان نیازمند توجه خاص مسئولان است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٩
خبرگزاری فارس: افتتاح نخستین پارک ترافیک شهرستان‌های لرستان در دورود، خرید 437 هزار تن گندم مازاد بر نیاز در لرستان و ... از مهم‌ترین عناوین اخبار کوتاه از استان لرستان است.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، نخستین پارک آموزش ترافیک در شهرستان دورود افتتاح و به بهره‌برداری رسید‌.
مدیر کل حمل و پایانه‌های لرستان گفت: آموزش ایمنی ترافیک یکی از موثر و کارآمدترین عوامل موثر برای کاهش تصادف و نهادینه کردن فرهنگ ترافیکی به حساب می‌آید.
نصرت‌الله حیدری با بیان اینکه پارک آموزش ترافیک دورود توسط این اداره کل و با همکاری شهرداری دورود احداث شده است، اظهار داشت: پارک در زمینی به مساحت یک هزار و 500 متر مربع در بوستان دانشجوی دورود و با تخصیص 164 میلیون ریال برای تهیه و نصب تابلوها، چراغ‌های راهنمایی و رانندگی و خریداری ماشین‌های شارژی راه‌اندازی شده است.
حیدری ادامه داد: آموزش مستقیم رفتار ترافیکی به کودکان و نوجوانان در محیط واقعی ترافیک توام با خطرات یکی از بهترین روش‌های موثر علمی است.
مدیر کل حمل و نقل و پایانه‌های لرستان اظهار داشت: یکی از بهترین روش‌های موثر آموزش‌های عملی احداث و بهره‌برداری ترافیکی بوده که بر اساس شبیه سازی یک محیط ترافیکی طراحی و احداث می‌شود.
این پارک، نخستین پارک ترافیک در شهرستانهای لرستان است‌.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٩

سایت گل- ولاتکو گروزدانسکی دروازه بان تیم ملی مقدونیه به تیم گهر (داماش) دورود پیوست. این گلر مقدونیه ای 27 سال دارد و در 48 بازی ملی برای مقدونیه 4 گل به ثمر رسانده است! ولاتکو سابقه بازی برای تیمهای واردار و سمنتارنیکا مقدونیه،  ووی وودینا صربستان و امونیا قبرس را در کارنامه دارد و در همه این تیم ها موفق به گلزنی شده است. این گلز در نیم فصل دوم سال گذشته در تیم لیماسول قبرس بازی می کرد. در کارنامه گروزدانسکی 34 گل باشگاهی به ثبت رسیده است!

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٩
مندیر بهارون: از چهار کاندیدای تایید صلاحیت شده دو نفر لر بودند. مهدی کروبی متولد الیگودرز از طایفه چهارلنگ و محسن رضایی میرقائد متولد لالی از طایفه هفت لنگ. هرچند خیلی از واجدین شرایط کاندیدا نشدند ولی لر بودن نیمی از نامزدها نشان می دهد در بین لرها به لحاظ نیروی انسانی چه ظرفیتی عظیمی وجود دارد… رضایی و کروبی با افتخار در برنامه های انتخاباتی،خود را لر معرفی می کردند و لر بودن را برای خود یک ارزش می دانستند. حوادث بعد از انتخابات علیرغم تمام تلخیش، نکات بسیاری را برای مردم و مسئولین روشن کرد.

———————————————-

 یکسال از انتخابات 88 و حواشی آن می گذرد. حواشی که شاید از متن هم مهمتر شدند و آن شد که نباید! تقریبا از آن فضای احساسی انتخابات و پس از انتخابات دور شده ایم، اگر از نگاه یک لر به انتخابات و نامزدهای ریاست جمهوری دهم نگاه کنیم ذکر چند نکته خالی از لطف نیست:

 1-  از چهار کاندیدای تایید صلاحیت شده دو نفر لر بودند. مهدی کروبی متولد الیگودرز (آنچنان که من پیگیر شدم) از طایفه چهارلنگ و محسن رضایی میرقائد متولد لالی از طایفه هفت لنگ. هرچند خیلی از واجدین شرایط کاندیدا نشدند ولی لر بودن نیمی از نامزدها نشان می دهد در بین لرها به لحاظ نیروی انسانی چه ظرفیتی عظیمی وجود دارد. اینکه لرها در این سطح از مدیریت ملی افراد شاخصی برای تصدی پست ریاست جمهوری دارند نکته ای است که متاسفانه مردم لر کمتر به آن توجه کردند و لازم است ما به عنوان بزرگترین قوم ایرانی با نگاهی دوباره به این واقعیت به خودباوری برسیم!

2-  شعارهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری 88 نشان داد که دو کاندیدای لر، درک بهتری از مسئله قومیت و مذهب داشتند و در شعارهای انتخاباتی شان نقش قومیت ها و اقلیت ها را فراموش نکرده بودند و در تبلیغات خود به کرات بر نقش قومیت ها در دولت خود تاکید داشتند (در حالی که دو کاندیدای دیگر با تمرکز بر جامعه شهری در مورد قومیت ها به شعارهای روتین اکتفا کرده بودند). مهدی کروبی در یک ماهه آخر تبلیغات بارها با نمایندگان اقوام و مذاهب دیدار کرد و بر نقش آنها در دولت خود تاکید داشت؛ از طرفی محسن رضایی با شعار فدرالیسم اقتصادی بار دیگر قدرت تحلیل و اندیشه خود را به رخ دیگر نامزدها کشید. فدرالیسم اقتصادی می توانست فرصت بزرگی برای اقوام ایرانی برای خروج از سلطه فرهنگی و اقتصادی پایتخت نشینان باشد که در هیاهوهای سیاسی دو کاندیدای غیر لر گم شد و کمتر به آن پرداخته شده است.                    

3-  رضایی و کروبی با افتخار در برنامه های انتخاباتی،خود را لر معرفی می کردند و لر بودن را برای خود یک ارزش می دانستند. جدای از بحث درخواست رای نامزدهای انتخاباتی از مردم لر این خود دو نکته را می رساند؛ اولاً نخبگان لر و بالاخص دو کاندیدای ریاست جمهوری در ناخودآگاه ذهن خود هنگامی که می خواهند خود را به جامعه معرفی کند در کنار افتخاراتی چون یار امام، مبارزه با طاغوت و امثالهم، لر بودن را به عنوان یک ارزش می دانند. نخبگان لر بر خلاف نخبگان دیگر اقوام (همانگونه که در انتخابات دیدیم نه موسوی و نه احمدی نژاد بر قومیت و یا منطفه خود تاکید ویژه نداشتند) این موضوع را باور دارند. دوماً نیک نامی و مقبولیت مردم لر در بین ایرانیان به حدی است که نامزدهای ریاست جمهوری به هر نحوی می خواهند خود را به لرها بچسبانند. معرفی کردن موسوی به عنوان داماد لرها توسط همسرش زهرا رهنمود و استفاده از نمادهای لری در پوسترهای احمدی نژاد (مشخصاً بنر پسرک چوقا پوشی که عکس احمدی نژاد را بر فراز دست ها گرفته بود)  گواه این مطلب است.

4-  دو کاندیدای لر یک خصوصیت بارز داشتند و آنهم اینکه لر بودند!! حقیقتش را بخواهید خیلی دنبال کلمه مترادف گشتم ولی کلمه ای که بخواهد این معنی را پوشش بدهد نیافتم. یاد صحبت یکی از دوستان افتادم که می گفت لرها اگر دروغ بگویند سریع رو سیاه می شوند و از چهره اشان می شود خواند!! محسن رضایی و مهدی کروبی در مناظره هایشان به نوعی اینچنین بودند. یکبار دیگر منظره کروبی با موسوی را ببینید؛ کروبی انتظار داشت اصلاحات کاندیدای دیگری معرفی نکند و خودش تنها کاندیدای این تفکر باشد و به هیچ وجه نمی توانست ناراحتیش از موسوی را پنهان کند و یا محسن رضایی در مناظره با احمدی نژاد هر چند می خواست وی را به عنوان رقیب انتخاباتی مورد نقد قرار دهد ولی در چهره او مشخص بود که ….. به بیان دیگر دو کاندیدای لر بیشترین صداقت را در کلام و عمل خود داشتند.

5-  حوادث بعد از انتخابات علیرغم تمام تلخیش، نکات بسیاری را برای مردم و مسئولین روشن کرد. به عنوان یک لر ارزنده ترین نکته ای که می توان از حوادث بعد از انتخابات برداشت کرد قدرت رهبری نخبگان لر در جریانات بوجود آمده بود؛ پس از انتخابات عملاً سه جریان در کشور بوجود آمد: حامیان دولت، موج سبز و اصولگرایان منتقد. در جناح مخالفین دولت (موج سبز) ابتدا میرحسین به لحاظ پشتوانه ستادی و مردمی که داشت رهبری را در دست گرفت ولی رفته رفته کروبی خود را در رهبری موسوی شریک کرد! و کم کم جای وی را گرفت!! در جریان منتقد دولت نیز هرچند اصولگرایان منتقد به صورت انفرادی فعالیت می کردند ولی با اعلام کاندیداتوری محسن رضایی و  حمایت چهره های منتقد دولت از وی (خیلی از این حمایت ها پس از انتخابات و اعلام مواضع رضایی در خصوص این حوادث آشکار شد) عملاً محسن رضایی در راس منتقدین قرار گرفت و به نوعی رهبری این مجموعه را بعهده گرفت.

نکات یاد شده بخشی از خصوصیات بارز محسن رضایی و مهدی کروبی به عنوان دو کاندیدای لر بود، قطعاً اگر بخواهیم این دو کاندید را زیر ذره بین قرار دهیم موارد بیشتری رفتارهای برگرفته از فرهنگ قومی آنها در انتخابات و بعد از انتخابات را می توان برشمرد که حوصله یک مطلب وبلاگی خارج است. هرچند ذکر این موارد می تواند برای یک خواننده لر جالب باشد! اما من از دوستان دعوت می کنم رفتار خودشان به عنوان یک رای دهنده لر در انتخابات گذشته را یکبار دیگر مرور کنند و ببینند آیا حق مطلب را آنگونه که باید ادا کرده اند!؟محتبی هیودی / وبلاگ مندیر بهارون

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۸

خبرگزاری فارس: عضو شورای اسلامی شهرستان دورود گفت: کل بودجه شهرداری دورود در سال‌جاری 10 میلیارد تومان است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۸

عضو هیات رییسه جنبش امل لبنان گفت: امام موسی صدر همچنان زنده و در لیبی ساکن است.

به گزارش ایرنا 'خلیل حمدان' که ریاست هیات عالیرتبه ای از سوی نبیه بری رییس مجلس نمایندگان لبنان در سفر به ایران به مناسبت سی و یکمین سالگرد ربوده شدن امام موسی صدر را برعهده دارد، پنجشنبه شب در دیدار با آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید افزود:دادگاه های لبنان و کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ایران اثبات کرده اند که امام موسی صدر لیبی بوده و زنده است.

وی اظهارداشت: ایران در پیگیری ربوده شدن امام موسی صدر یک واسطه نبوده بلکه یک طرف مسوول است.

حمدان افزود: تلاش های زیادی در رابطه با پیگیری ربوده شدن امام موسی صدر صورت گرفته و همچنان به دنبال روشن شدن موضوع هستیم.

وی گفت: دیدار با آیت الله مکارم شیرازی یادآور دوستی صمیمانه ایشان با امام موسی صدر و همکاری این دو در مجله مکتب اسلام در ابتدای انقلاب است.

وی همچنین پیام نبیه بری رییس مجلس نمایندگان لبنان را به آیت الله مکارم شیرازی رساند که طی آن نبیه بری خواستار دعای خیر این مرجع تقلید برای ملت لبنان شده بود.

در این دیدار همچنین قاضی سید بشیر مرتضی مشاور دادگاه های جعفری مسلمانان در عراق نیز گفت: امام موسی صدر روح حقانیت را در لبنان ایجاد کرد و از جایگاه خاصی در بین مردم برخوردار بود.

وی افزود: امام موسی صدر همیشه در طول سال های اخیر در بین مردم لبنان زنده بوده و منبعی خیر برای اسلام بوده است.

بشیر مرتضی افزود: امام موسی صدر با ایجاد وحدت و یکپارچگی قصد داشت لبنان را از دخل و تصرف بیگانگان مصون نگه دارد.

در هیات عالیرتبه اعزامی از سوی رییس مجلس نمایندگان لبنان علاوه بر خلیل حمدان و قاضی سید بشیر مرتضی ، دکتر'علی عبدالله' وزیر جوانان و ورزش لبنان، 'ایوب حمید' و 'عبدالمجید صالح' نمایندگان مجلس لبنان به همراه 'عادل عون' نماینده جنبش امل در تهران حضور دارند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۸

جام جم آنلاین: دانشمندان اعلام داشتند که یک ماهی دراکولا با دندان‌های شبیه به سگ و کرمی که در شب اشعه‌های نورانی را از خود به اطراف پرتاب می‌کند جزو فهرست 8 تایی هیجان انگیزترین موجودات کشف شده در سال 2009 قرار دارند.

موسسه بین‌المللی اکتشاف گونه‌های مختلف در دانشگاه آریزونا و یک انجمن بین‌المللی متخصص طبقه‌بندی گونه‌های حیات نام این‌گونه‌های کشف شده در سراسر دنیا را با عنوان لیست گونه‌های کشف شده در سال 2009 منتشر کرد.

کونتین ویلر، مدیر موسسه بین‌المللی کشف گونه‌ها در دانشگاه آریزونا اظهار داشته: اعضای کمیته با آزادی کامل گزینه‌های انتخابی خود را مطرح کرده و به تشریح دلایل خود برای انتخاب گونه مورد نظر پرداخته‌اند. 8 گونه اول شناخته شده دنیا در لیست سال 2009 عبارتند از:

1ـ ماهی دراکولا: نوعی ماهی همانند ماهی کپور با نام دانیونلا دراکولا در رودهای ایالت کاچین در میانمار توسط دانشمندان کشف شد. جنسیت نر این‌گونه از دندان‌های شبیه به سگ خود برای نزاع با دیگر نرها استفاده می‌کند. آرواره پایینی آنها می‌تواند در حدود 45 تا 60 درجه باز شود. این اولین رکورد در میان گونه‌ها از لحاظ دندان‌هایی با این ویژگی حساب می‌شود.

2ـ کوسه ماهی خیالی: این گونه عجیب در بالی اندونزی کشف شد. اندام این موجود با طرح نارنجی و سفید پیچش‌داری پوشیده شده و تنها چشمان این ماهی به صورت واضح قابل مشاهده است. این تجمع رنگی می‌تواند به این ماهی کمک کند تا در میان مرجان‌های رنگی پنهان شود.

3ـ عنکبوت طلایی: این اولین‌گونه کشف شده از این خانواده از سال 1879 می‌باشد. نافیلا بزرگ‌ترین تارهای عنکبوت را می‌سازد که معمولا بزرگ‌تر از یک متر می‌باشد. ماده‌های این‌گونه در حدود 8/3 سانتی‌متر طول و پاهایی به بلندی 10 تا 12 سانتی‌متر دارند. نرها در مقابل ماده‌ها حدود 5 برابر کوچک هستند.

4ـ اسفنج قاتل: این حیوان گوشتخوار دریایی ابتدا به‌عنوان گونه‌ای که خارهای متفاوت او که به حالت چرخشی هستند کشف شد.

5 ـ کرم بمب افکن: این‌گونه توسط روبات‌های زیردریایی در ساحل مرکزی کالیفرنیا درحالی که در تاریکی در حال پرتاب بمب‌های نوری بود کشف شد. این بالون‌های نوری شبیه به بمب که از قسمت‌های اصلاح شده آبشش‌های این‌گونه تشکیل می‌شوند برای چند ثانیه با نورسبز فسفری می‌تواند شکارچی‌ها را گیج کند.

6 ـ اسب کندرو حشره خوار: این‌گونه در پاک پاهانگ بای در خلیج تایلند پیدا شده. این اسب دریایی از حشرات تغذیه می‌کند و از آنجایی که دیگر اسب‌های دریایی از خزه دریایی و دیگر حیوانات استفاده می‌کنند غیرمعمول است.

7ـ ماهی برقی: این‌گونه با نام جیمنوتوس اوماروروم و یا امارس دارای الکتریسیته بوده و در مواقع نیاز برای دفاع از خود برق تولید می‌کند تا صیاد را از خود دور کند.

8 ـ گیاه پرتابی: این گیاه حشرات را در مایع داخل شاخه‌های پرتابی خود به تله می‌اندازد. این گیاه که مختص جزیره پالاوان در فیلیپین است از طرف متخصصان گونه‌ای کمیاب و در حال انقراض شناخته شده است.

ویلر می‌گوید: تشکیل نمودار برای گونه‌های مختلف دنیا همراه با ویژگی‌هایشان قسمتی از درک تاریخ زندگی است. هنگامی که با رقابت‌های موجود در زندگی مواجه می‌شویم و می‌بینیم که چگونه این رقابت‌ها و این زندگی‌ها دنیا را تغییر می‌دهند بسیار هیجان‌انگیز است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٧

بهمن کیهان بختیار در وبلاگ سرود بختیاری نوشته است: سایت "زن فردا" در گزارشی به معرفی زنان و دختران خبرساز تاریخ ایران نموده است و در راُس فهرست منتشر شده در این سایت، از "یوتاب" خواهر آریوبرزن نام برده و گفته شده که در کوهساران بختیاری راه را بر اسکندر گجستک بسته و مقاومت جانانه در راه وطن کرده است.

من تابحال نام "یوتاب بختیاری" را نشنیده بودم و شاید اگر یک سایت یا وبلاگ بختیاری و لری این مطلب را منتتشر می کرد، بی تفاوت از کنارش رد می شدم و شاید نیز آن را از جمله اغراق های مرسوم در فرهنگ امروزمان می دانستم. الان هم که این پست را می نویسم از صحت و سقم این مطلب باخبر نیستم ولی بسیار خوسحال می شدم اگر با قاطعیت می توانستم بنویسم: یوتاب بختیاری؛ یک شیرزن لر در رأس زنان خبرساز تاریخ ایران.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٧
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان لرستان ،در این مراسم حجت الاسلام سید نصرت الله موسوی،رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان پلدختر گفت: خانه عالم روستای سراب محمودوند در زمینی به مساحت دویست سی متر مربع و با زیر بنای یکصد و پنجاه و شش متر مربع و با هزینه ای بالغ بر یکصد و هشتاد میلیون ریال ساخته شده است .

گفتنی است در ادامه این مراسم فریدون رشیدی، فرماندار شهرستان پلدختر از اهتمام دولت دهم در خصوص تخصیص اعتبار برای احداث خانه عالم تشکر و از خدمات اداره تبلیغات اسلامی پلدختر به خاطر احداث خانه عالم روستای سراب محمودوند قدر دانی کرد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٧

به گزارش آخرین نیوز ایاد علاوی  نخست وزیر پیشین عراق در گفت و گو با هفته نامه اشپیگل احتمال حمله به ایران را به خاطر برنامه هسته‌ای بالا دانست و مدعی شد: چنین حمله‌ای سراسر منطقه را در آشوب فرو می‌برد.

علاوی اضافه کرد: غرب باید سیاست خود را در سراسر منطقه تغیر دهند.

ایاد علاوی عقیده دارد که در منطقه خاورمیانه و همچنین در آمریکا ترس از جنگی تازه دامن گسترده است

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٦

رضا آریایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار داشت: ساعت شش بامداد امروز بر اثر صاعقه چهار نفر از اعضایی یک خانواده که به صورت عشایر در زیر سیاه چادر در زاغه خرم‌آباد زندگی می‌کردند، کشته و مجروح شدند.
وی افزود: از این تعداد دو نفر کشته و دو نفر دیگر به شدت مجروح شدند و در بیمارستان عشایر بستری هستند.
این حادثه بامداد امروز در کنار روستایی تاجوی‌علیا بخش زاغه خرم‌آباد اتفاق افتاده است.
براساس این گزارش تاکنون هیچ‌گونه گزارشی مبنی بر تلفات دام‌های این خانواده اعلام نشده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٤
مسعود رجوی مرد!
آخرین پیام هایی که از رجوی منتشر شده بود مربوط به عاشورای سال گذشته است که متشکل از ده پیام در هر شب از شب های ماه محرم بود.
به گزارش سرویس بین الملل آتی نیوز مسعود رجوی، سرکرده گروهک تروریستی منافقین مرد.

یکی از افراد مرتبط با دست اندرکاران آتی نیوز در گفتگوی تلفنی که از خارج از کشور داشت خبر مرگ مسعود رجوی را تایید نمود.
 
مسعود رجوی که از دهه پنجاه رهبری گروهک تروریستی منافقین را بر عهده داشته و بیش از 12 هزار نفر از هموطنان مان را ترور کرده و به شهادت رسانده است، به مدت یک سال است که تصویر و سخنرانی زنده ای در تلویزیون های وابسته به منافقین از خود نشان نداده است.

آخرین پیام هایی که از رجوی منتشر شده بود مربوط به عاشورای سال گذشته است که متشکل از ده پیام در هر شب از شب های ماه محرم بود.

کارشناسان بر این باورند که این صداها مشکوک بوده و با توجه به اینکه تصویری نیز از این شخص پخش نشده است، صداها نیز متعلق به این شخص نمی باشد.

از همان زمان شایعاتی مبنی بر به هلاکت رسیدن نامبرده یا دچار شدن رجوی به بیماری سخت بر سر زبان ها افتاد.

البته در برخی از موارد پیام هایی از طرف این شخص پخش شده بود، اما کارشناسان بر این باورند که این صداها مشکوک است و صداها متعلق به این سرکرده گروهک تروریستی نیست.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٤

بزرگ شدن خوش‌خیم پروستات
• بزرگ شدن خوش‌خیم پروستات Benign Prostate hypertrophy
• به علت دفع مکرر ادرار در شب دچار بی‌‌خوابی شده‌ام
• به طور ناگهانی دچار احساس فوریت در دفع ادرار می‌شوم به‌ طوری‌که نمی‌توانم صبر کنم.
• دچار تأخیر در شروع ادرار شده‌ام.
• اخیراً متوجه کاهش در نیرو و جریان ادرار شده‌ام (قطر ادرارم کاهش یافته است).
• همیشه احساس پری مثانه دارم (احساس می‌کنم ادرارم به‌ طور کامل تخلیه نمی‌شود).
• در ناحیه کمر، لگن یا کشاله ران احساس درد می‌کنم.
به طور متوسط برای 8 نفر از هر 10 نفری که چند تا از این علایم را دارند، احتمال بزرگی خوش‌خیم پروستات (BPH) مطرح می‌شود. البته ممکن است این افراد دچار بیماری جدی‌تری چون سرطان پروستات باشند که احتمال آن کمتر است. بنابراین اگر پاسخ شما به هر یک از موارد بالا مثبت است، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

BPH چیست؟
غده پروستات، غده‌ای به اندازه یک گردوی کوچک در بدن مردان است که بین مثانه و پیشابراه قرار دارد. یعنی بعد از گردن مثانه و در ابتدای مجرای ادراری یا همان پیشابراه، این پروستات شبیه یک کلوچه دونات گرد وجود دارد و در واقع پروستات، خود بخشی از این مجرا را تشکیل می‌دهد. تحت تأثیر بعضی عوامل، این غده شروع به بزرگ شدن (هایپرپلازی) می‌کند تا جایی که حتی می‌تواند به پیشابراه فشار بیاورد و آن را مسدود کند و به این ترتیب باعث کاهش نیرو و جریان ادرار یا حتی عدم جریان ادرار شود.
اما این بزرگ شدن خوش‌خیم است؛ یعنی سرطانی نیست و در ضمن باعث ایجاد سرطان نیز نمی‌شود. هرچند حالت‌هایی هم وجود دارد که یک مرد همزمان دچار BPH و سرطان پروستات باشد.

بالا رفتن سن عامل بزرگی پروستات
هنگامی که یک مرد به میانسالی می‌رسد، غده پروستات شروع به بزرگ شدن می‌کند و این بزرگ شدن با افزایش سن ادامه پیدا می‌کند. طبق آمار به دست آمده، در حدود 60 سالگی، نیمی از مردان آمریکایی دچار BPH هستند و برآورد شده است که در حدود 85 سالگی، 90 درصد آن‌ها به این بیماری دچار می‌شوند.
بزرگی پروستات به خودی‌خود مشکل‌ساز نیست. اما اگر پروستات به بزرگ شدن ادامه دهد می‌تواند باعث فشرده شدن پیشابراه و محدود شدن جریان ادرار شود. یعنی دیواره‌های داخلی کلوچه دونات شروع به بزرگ‌تر شدن می‌کنند و به تدریج پروستات به صورت سدی در برابر جریان ادرار قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی مثانه ناچار است ادرار را با فشار از پیشابراه باریک‌شده خارج کند که در این صورت عضلات جوار مثانه شروع به قوی و کلفت‌تر شدن می‌کنند و این باعث می‌شود که هم ‌جدار مثانه بسیار حساس شود و هم حجم داخلی آن کم شود، به طوری که حتی نتواند مقدار کمی از ادرار را در خود نگه دارد.

علایم BPH
با توجه به توضیحاتی که داده شد، می‌توان علایم BPH را به 2 دسته تقسیم کرد:
1- آن دسته علایمی که مربوط به تنگی یا انسداد پیشابراه هستند، مثل:
اشکال در شروع دفع ادرار
جریان خفیف ادرار و قطع و وصل شدن آن
چکیدن ادار بعد از اتمام دفع (یعنی برای ادرار کردن به دستشویی می‌روید ولی هر چه صبر می‌کنید ادرارتان نمی‌آید، در حالی‌که همچنان احساس ادرار دارید. بعد از چند مدت تازه ادرارتان شروع به آمدن می‌کند ولی به صورت باریکه‌ای نخی‌شکل از ادرار و تازه در حین آمدن همین باریکه هم چند بار جریان قطع و وصل می‌شود و بالاخره بعد از این‌که احساس کردید دیگر ادرار ندارید، هنوز جریان ادرار به صورت قطره قطره می‌آید و موجب آزارتان می‌شود.)
2- آن دسته علایمی که ناشی از تغییرات ثانویه در مثانه هستند، مثل:
احساس فوریت در دفع ادرار
دفع مکرر ادرار
احساس عدم تخلیه کامل مثانه بعد از دفع ادرار
بیدار شدن مکرر از خواب جهت دفع ادرار
همان‌طور که گفته شد، پروستات بزرگ‌شده مثل یک سد در جلوی جریان ادرار قرار دارد. از طرفی کلیه‌ها به صورت طبیعی و بی‌خبر از این اتفاقات همچنان ادرار تولید می‌کنند و مثانه به تدریج پر می‌شود و برای دفع ادرار متوسل به زور شود. پس در نتیجه شروع به قوی‌ و کلفت‌تر کردن عضلات خود می‌کند. در حالی‌که این کار نتیجه معکوسی دارد، چون باعث می‌شود حجم مثانه کمتر شود و در برابر مقدار ادرار کمتری احساس پربودن کند. از طرف دیگر تجمع ادرار و راکد ماندن آن پشت پروستات و در مثانه، باعث می‌شود مواد موجود در ادرار روی جدار مثانه تأثیر بگذارند و آن را حساس کنند. این ادرار باقی‌مانده مستعد عفونت و سنگ مثانه هم هست و این‌ها باعث به وجود آمدن علایم فوق می‌شوند.
هنگامی که مثانه بسیار حساس شود به طوری که نتواند ادرار را در خود نگه دارد، بیمار دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شود.
فرد به علت کاهش حجم مثانه احساس فوریت می‌کند، یعنی احساس می‌کند اگر زود به دستشویی نرود ادرارش خودبه‌خود تخلیه و دفعات دفع ادرارش هم بیشتر می‌شود.
سوزش یا درد در هنگام دفع ادرار در مواردی چون عفونت مثانه و سنگ مثانه دیده می‌شود.
مشاهده خون در ادرار می‌تواند نشانه BPH باشد، ولی اغلب مردانی که دچار این بیماری هستند در ادرارشان خون دیده نمی‌شود.

آیا می‌توان این علایم را نادیده گرفت؟
علایم BPH شبیه علایم بیماری‌های جدی‌تری مثل عفونت مثانه، سرطان مثانه و سرطان پروستات است. به همین جهت در صورت بروز چنین علایمی حتماً با پزشک خود مشورت کنید. با این‌که BPH خوش‌خیم است و سرطان نیست و ایجاد سرطان نیز نمی‌کند، اگر به آن توجه نشود می‌تواند به مثانه و کلیه‌ها صدماتی جدی مثل: عفونت مثانه، سنگ مثانه و تخریب غیر قابل برگشت کلیه به علت پس زدن ادرار به درون کلیه وارد کند.
درمان
از آن جایی که این بیماری می‌تواند باعث عفونت مجاری ادراری شود، یک پزشک قبل از درمان خود BPH، معمولاً عفونت احتمالی را توسط آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌کند.
در یک‌سوم موارد خفیف بیماری، علایم BPH بدون درمان و بعد از مدتی خودبه‌خود برطرف می‌شود؛ بنابراین در مواردی که علایم بیماری برای فرد قابل تحمل است، پزشکان غالباً درمانی را توصیه نمی‌کنند و تنها بیمار را تحت نظر می‌گیرند تا در صورت پیشرفت علایم یا تهدید سلامتی بیمار، درمان را آغاز کنند.
برای درمان BPH راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این راه‌ها استفاده از دارو است. اما داروها در تمامی بیماران مؤثر واقع نمی‌شوند و درضمن با قطع دارو پروستات دوباره شروع به بزرگ شدن می‌کند. از جمله داروهایی که در BPH استفاده می‌شوند می‌توان فیناستراید (Finasteride) و پرازوسین (Prazosin) را نام برد.
فیناستراید
این قرص که برای برطرف کردن علایم BPH به کار می‌رود، به طور خوراکی مصرف می‌شود.
این دارو با برخی داروهای ضد فشار خون، هورمون‌های مردانه با عصاره نخل اره‌ای و ... تداخل دارویی دارد؛ بنابراین مصرف هر دارویی را به پزشک خود اطلاع دهید.
از عوارض جانبی آن می‌توان بزرگ و دردناک شدن پستان‌ها، ضایعات پوستی و مشکلات جنسی را نام برد.
تا 6 ماه بعد از اتمام دوز کامل فیناستراید، از اهدا خون پرهیز کنید؛ٰ چون تزریق خونی که حاوی فیناستراید است برای خانم‌های حامله ضرر دارد.
پرازوسین
این دارو به صورت کپسول خوراکی موجود است.
مصرف این کپسول همراه غذا می‌تواند به کاهش عوارض جانبی آن کمک کند.
در صورت مصرف این دارو فشار خون خود را به طور منظم چک کنید.
فیتوگرافی یا گیاه‌درمانی، یکی دیگر از روش‌های درمانی برای BPH است. که در این روش از گیاهان یا عصاره آن‌ها برای درمان بیماری استفاده می‌شود. از جمله این داروها می‌توان پوسته پیجئوم آفریکانوم (Pygeum Africanum)، ریشه اکیناسه پورپورا (Echinacea Purpurea) و میوه گیاه نخل اره‌ای (Saw Palmctto)، را نام برد. مکانیسم اثر این گیاهان ناشناخته است.
روش‌های دیگری نیز وجود دارد که تنها برخی از علایم بیماری را برطرف می‌کنند و درواقع BPH را به طور کامل درمان نمی‌کنند و تنها در بیمارانی که جراحی در آن‌ها امکان‌پذیر نیست، استفاده می‌شود. این روش‌ها که کم‌تهاجمی نامیده می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:
1- درمان با لیزر
2- تبخیر الکتریکی پروستات از راه پیشابراه (TVNA)
3- افزایش دما توسط مایکروویو
4- کندن یا جداکردن (ablation) سوزنی پروستات از راه پیشابراه
5- کاهش حجم پروستات با استفاده از فراصوت متمرکزشده با شدت بالا (HIFU). یعنی با استفاده از تجمع امواج صوتی حجم پروستات را کم می‌کنند
6- استنت‌های داخل پیشابراهی
7- گشاد کردن پروستات توسط بالون از راه پیشابراه.
اما درمان به طریق جراحی بهترین راه‌ حل برای بیماران مبتلا به BPH است. در این روش تنها قسمتی از پروستات که بزرگ شده (قسمت میانی) و به پیشابراه فشار می‌آورد برداشته می‌شود.

روش‌های مختلف جراحی
1-تراشیدن و برداشتن قسمتی از پروستات از راه پیشابراه (TURP). در این روش داخلی‌ترین قسمت پروستات (قسمت میانی) برداشته می‌شود. برای این کار وسایل پیشرفته‌ای مثل وسایل جراحی لاپاروسکوپی از طریق مجرا به پروستات می‌روند و ذره ذره از داخل، پروستات را می‌تراشند و به اصطلاح کانال باز می‌کنند. در این روش، جراحی باز انجام نمی‌شود و بیمار زودتر از بیمارستان مرخص می‌شود.
2- برش دادن پروستات از راه پیشابراه. در این روش با ایجاد 1 یا 2 برش در غده پروستات، فشار داخلی پروستات کاهش می‌یابد و به اصطلاح این برش‌ها باعث می‌شوند که پروستات کمی بازتر و مجرا گشادتر شود. این روش کمتر از روش TURP تهاجمی است، اما روش TURP به علت آن‌که بیشتر مؤثر واقع می‌شود، توسط بسیاری از پزشکان به عنوان روش انتخابی، برگزیده می‌شود. اما از این روش معمولاً در مواردی که بزرگ شدن پروستات اندک باشد استفاده می‌شود که در این صورت مؤثر بودن آن به اندازه TURP خواهد بود.
3- جراحی باز ساده پروستات (پروستاتکتومی). از این روش در مواردی که پروستات خیلی بزرگ شده باشد استفاده می‌شود. در این روش بسته به تکنیک عملی، یک برش در قسمت پایین شکم و زیر مثانه داده می‌شود و پروستات که مثل یک گردوی بزرگ شده است، خارج می‌شود. سپس بقیه مجرای ادرار به گردن مثانه وصل می‌شود تا جای خالی پروستات احساس نشود. عوارض این روش جراحی کمی بیشتر از روش‌های کم‌تهاجمی است ولی درمان قطعی است؛ چون دیگر پروستاتی وجود ندارد که بخواهد بزرگ شود.
بعد از جراحی ساده پروستات و همچنین بعد از روش‌های کم‌تهاجمی، ممکن است تا مدتی علایمی مثل خون در ادرار به طور گذرا، عفونت مجاری ادراری، بی‌اختیاری موقتی ادرار و علایم دایمی‌تری مثل کاهش فعالیت جنسی، دیده شوند. اما اغلب این علایم بعد از گذشت 1 سال به کلی بهبود می‌یابند.
فاکتورهای خطر برای ابتلا به BPH: فاکتورهای خطر BPH به طور کامل شناخته نشده است اما به نظر می‌رسد موارد زیر در ابتلا به BPH نقش داشته باشند. افزایش سن. این عامل مهم‌ترین فاکتور خطر برای ابتلا به BPH است. در سن 55 سالگی تقریباً 25 درصد مردان، علایم انسدادی دفع ادرار را پیدا می‌کنند و در 75 سالگی، 50 درصد آن‌ها از کاهش نیرو و قطر ادرار شکایت دارند.
یک جمله معروف هم وجود دارد که می‌گوید: «اگر همه آقایان عمر طولانی داشته باشند، تقریباً همه‌شان مبتلا به BPH می‌شوند».
نژاد. برخی مطالعات نشان داده‌اند که بروز BPH در نژاد جنوب اروپایی و سیاه‌پوستان بیشتر است.
سابقه خانوادگی. مردانی که 3 عضو یا بیشتر از افراد خانواده آن‌ها دچار BPH هستند، بیشتر از مردانی که سابقه خانوادگی BPH ندارند در معرض این بیماری قرار دارند.
وضعیت پزشکی. بیماری BPH در مردهای چاق، بیماران قلبی و عروقی و دیابتی‌های نوع 2 (غیر وابسته به انسولین)، افرادی که کلسترول (HDL) خونشان پایین است، بیماران فشار خونی و افرادی که سطح انسولین در خونشان بالا است، بیشتر دیده می‌شود.

نقش تغذیه
تحقیقات نشان داده‌ است که بین مصرف چربی لبنیات به ویژه کره و مارگارین و بزرگی پروستات ارتباط وجود دارد.
همچنین کمبود عنصر روی و افزایش کلسترول می‌تواند به بزرگ شدن پروستات کمک کند. توجه داشته باشید که گوشت و روغن دانه‌های روغنی حاوی غلظت بالایی از عنصر روی هستند.

سرطان پروستات
آرنوکارسینوم پروستات یا همان سرطان پروستات، مثل همه سرطان‌های دیگر بزرگ شدن و تکثیر بی‌رویه و خارج از کنترل سلول‌های پروستات است. این سلول‌ها در داخل غده تکثیر و از کپسول خارج می‌شوند بافت چربی و پیوندی اطراف پروستات را آلوده می‌کنند و به سمینال وزیکول (یکی از اجزای سیستم تولید‌مثل در بیضه) می‌روند. این سلول‌ها با تکثیر زیاد حتی می‌توانند به بقیه جاهای بدن هم دست‌اندازی کنند. اولین جا معمولاً استخوان است و بعد کبد و ریه و دیگر نقاط بدن. سلول‌های سرطانی از طریق خون گسترش می‌یابند.
شیوع این بیماری در بین سیاهپوستان، نژاد اروپای جنوبی و آسیای غربی‌ها بیشتر است، ولی در بین بومیان آمریکایی و نژاد آسیای شرقی، بیماری بسیار نادری است. احتمال ابتلا به این بیماری با افزایش سن، افزایش می‌یابد. به طوری‌که تا قبل از سن 45 سالگی ابتلا به آن بسیار بعید است. ولی با افزایش سن به دهه پنجاه، 30 درصد مردان و در دهه هفتاد عمر، بین 60 تا 80 درصد مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند‌ (دانشمندان کشورهای مختلف با کالبد‌شکافی مردانی که به دلایل مختلف مرده بودند، به این اعداد دست یافتند). گفته می‌شود تقریباً 100 درصد مردانی که عمر طولانی دارند، به BPH مبتلا می‌شوند و از این تعداد نیز یک‌ششم سرطان پروستات می‌گیرند. در سال 2004 فقط در کشور آمریکا 231 هزار مورد جدید ابتلا به سرطان گزارش شد و 30 هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان باختند. با کمی توجه به این عددها می‌توانید اهمیت این بیماری را دریابید.

عوامل خطر
مهم‌ترین عامل ابتلای سرطان پروستات، وراثت است. وجود یک مورد ابتلا در یکی از بستگان درجه یک، خطر ابتلا را افزایش می‌دهد. مردانی که پدر یا برادرشان مبتلا به سرطان پروستات باشند، دو برابر افراد عادی در معرض خطرند. مطالعه روی دوقلوها نشان داده است که 40 درصد خطر ابتلا به سرطان پروستات مربوط به وراثت است. اگرچه یک ژن خاص به عنوان عامل سرطان مشخص نشده، ولی ژن‌های زیادی به عنوان عوامل مؤثر در این قضیه دست دارند.
بعضی مطالعات نشان داده‌اند 2 ژن BRCA یک و دو که در خانم‌ها مسؤول به وجود آمدن سرطان تخمدان و پستان هستند، در آقایان ممکن است عامل سرطان پروستات باشند.
غیر از مسأله وراثت باید عوامل زیر را هم در نظر داشت
سن 55 سال یا بیشتر
رژیم غذایی حاوی مقدار زیاد چربی‌های با زنجیره اشباع
مواجهه با بعضی فلزات سنگین مثل کادمیوم، اورانیوم و...
نژاد (که به آن اشاره شد)
ورزش نکردن، زندگی تنبل‌وار!
سیگار کشیدن
جدا از عوامل فوق، بعضی فاکتورهای دیگر هم در ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری مؤثرند.
آقایانی که اسیدلینولئیک خونشان بالااست، بیشتر مبتلا می‌شوند. کسانی که ویتامین E (که در سبزیجات خصوصاً آن‌هایی‌که برگ‌های سبز زیادی دارند، یافت می شود)، لیکوپن(که در سیب‌زمینی است)، اسید چرب امگا-3 و ماده معدنی سلنیوم، کم‌ مصرف می‌کنند بیشتر هم از سایرین احتمال ابتلا به سرطان را دارند. کاهش ویتامین D بدن هم می‌تواند احتمال سرطانی‌شدن پروستات را افزایش دهد.
بعضی داروها و اقدامات پزشکی هم بر سرطان پروستات تأثیر دارند. به عنوان مثال، مصرف روزانه داروهای ضد التهابی مثل آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن و همچنین استفاده مرتب از داروهای پایین‌آورنده چربی خون، مثل استاتین‌ها که برای بیماران قلبی تجویز می‌شود، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. از طرفی بعضی اقدامات پزشکی مثل وازکتومی یا بیماری‌هایی مثل عفونت یا التهاب پروستات و علی‌الخصوص بیماری‌های عفونی پروستات که از طریق جنسی منتقل می‌شوند (سوزاک، کلامیدیا و سیفیلس) خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند و بالاخره چاقی و سطح بالای هورمون مردانه تستوسترون در خون نیز می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پروستات را بالا ببرد.
گفته می‌شود رابطه جنسی منظم و سالم در کاهش خطر ابتلا، نقش مؤثری دارد.
متاسفانه تصور عمومی بر این است که بیماری سرطان پروستات بیماری بدی است. در بعضی فرهنگ‌ها آن‌ ‌را مشابه بیماری‌های منتقله جنسی می‌دانند، در حالی‌که با توجه به مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت که عوامل بسیاری در به وجود آمدن این بیماری دخیل هستند که مهم‌ترین آن‌ها وراثت است و عفونت‌های جنسی پروستات سهم کمی را بر عهده دارند.

نحوه تشخیص
متأسفانه سرطان پروستات در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد و در گذشته اغلب بیماران با گسترش بیماری و پیشرفت آن تشخیص داده ‌می‌شدند. ولی امروزه با بهبود روش‌های غربالگری و در دسترس بودن آن‌ها و همچنین افزایش فرهنگ عمومی، سرطان پروستات به دنبال یک آزمایش PSA خون یا معاینه انگشتی مقعد در یک چکاپ روتین، تشخیص داده می‌شود. با این حال علایم کلی سرطان پروستات بسیار شبیه علایم بزرگ‌‌شدن خوش‌خیم پروستات (BPH) است. سوزش و تکرر ادرار، افزایش دفعات ادرار کردن در شب، کاهش نیرو و جریان ادرار (باریک شدن ادرار) و وجود خون در ادرار یا مایع منی، از علایم مشترک بین BPH و سرطان پروستات است. به همین دلیل پزشکان به بیمارانی که علایم انسدادی دارند توصیه می‌کنند یک بار آزمایش PSA خون بدهند و معاینه انگشتی مقعد را با دقت برایشان انجام می‌دهند.
کمردرد، وجود درد مبهم یا خشکی درستون فقرات، لگن‌ها و درد در دنده‌ها از دیگر علایم سرطان پروستات است و نشان‌دهنده پیشرفت بیماری و گسترش آن به استخوان‌ها. گاهی اوقات بیماری مهره‌های کمر را درگیر می‌کند و موجب تنگی کانال نخاعی و فشار روی اعصاب می‌شود و علایمی مثل ضعف در عضلات پا و بی‌اختیاری ادرار و مدفوع را به وجود می‌آورد.
به طور کلی سرطان پروستات با مشاهده افزایش سطح PSA در خون و در معاینه انگشتی مقعد (DRA) با لمس قوام سخت و سنگی و دانه دانه پروستات تشخیص داده می‌شود. ولی برای تأیید تشخیص باید حتماً بیوپسی انجام شود. بیوپسی پروستات، جدا کردن مقداری از بافت پروستات توسط یک سوزن مخصوص و رنگ‌آمیزی و مشاهده سلول‌های سرطانی در زیر میکروسکوپ است. برای افزایش دقت بیوپسی معمولاً از 6 یا 12 نقطه پروستات، نمونه تهیه می‌شود.
امروزه با پیشرفت علم پزشکی سرطان پروستات اگر زود تشخیص داده شود، بسیار قابل درمان است. به همین دلیل سال‌ها است معاینه انگشتی مقعد و آزمایش PSA، جزء معاینات روتین درآمده است و پیشنهاد می‌شود تمام آقایان بالای 45 سال، سالانه این آزمایش‌ها را انجام دهند.

روش‌های درمان
درمان سرطان پروستات به عوامل متعددی بستگی دارد؛ یعنی سرطان پروستات یک روش درمانی واحد ندارد. سن و شرایط بالینی بیمار، وضعیت جسمانی وی و مهم‌تر از همه مرحله بیماری در تعیین روش‌ درمان نقش دارند.
درمان جراحی‌ (خارج کردن پروستات، بافت اطراف و گاهی بیضه)، پرتودرمانی، فراصوت متمرکزشده با شدت بالا،‌ کرایو‌ سرجری، هورمون‌درمانی ، شیمی‌درمانی یا تلفیقی از روش‌های فوق، روش‌های مختلف درمان را شامل می‌شود. با توجه به تنوع انتخاب روش درمان، اطلاع بیماران از روش‌های مختلف و عوارض آن‌ها و همچنین اطلاع پزشک از وضعیت بیمار می‌تواند در امر درمان بسیار اهمیت داشته باشد.
درمان جراحی رادیکال پروستاتکتومی که شامل خارج کردن پروستات و متعلقات آن و گاهی بیضه‌ها می‌شود، قطعی‌ترین روش درمان است. اگرچه عوارض روحی و جسمی آن بیشتر است، ولی نشان داده شده در صورتی‌که بیماران وضعیت جسمی خوبی داشته باشند و بیماری هم پیشرفته نباشد، نتیجه درمان عالی است. گاهی اوقات هم که بیماری خیلی پیشرفته باشد و جاهای مختلف بدن درگیر باشد، دیگر پروستات خارج نمی‌شود و فقط به خارج کردن بیضه‌ها اکتفا می‌شود؛ چون هورمون و دانه‌ای که بیضه‌ها تولید می‌کنند موجب تکثیر سلول‌های سرطانی می‌‌گردد.
هورمون‌درمانی هم روش شایع و مؤثری است که این روزها انجام می‌شود. هدف هورمون‌درمانی جلوگیری از ساخته‌‌ شدن تستوسترون است. فلوتامید، بیکلوتامید و هیستریلین، از جمله این هورمون‌ها هستند که اثر خود را به طرق مختلف اعمال می‌کنند. از عوارض این داروها افسردگی، وجود خون در ادرار ، بزرگ شدن پستان‌ها (ژنیکوماستی)، سردرد، گرگرفتگی، کاهش انرژی، حساسیت موضعی و انسداد مجرای ادراری است. بیمارانی که هورمون‌درمانی می‌شوند، در ابتدا به مدت 2 هفته علایم بیماری‌شان شدت می‌یابد ولی بعد با اثر داروها علایم کاهش می‌یابد و رفته رفته برطرف می‌شوند.
جراحی هم عوارض خاص خود را دارد. بی‌اختیاری ادرار، انسداد مجرای ادراری، سرریز کردن ادرار، ناتوانی جنسی و عقیمی از عوارض جراحی است که بعضی از آن‌ها بعد از مدتی کاملاً از بین می‌روند و بعضی نیز باقی می‌مانند.
یک از روش‌های درمانی دیگری که وجود دارد، پرتودرمانی است که این روزها با آمدن دستگاه‌های شتاب‌دهنده خطی و کاهش عوارض پرتودرمانی، به تدریج جای جراحی را می‌گیرد. براکی‌تراپی یا کاشت مواد رادیواکتیو در بافت پروستات، کرایوسرجری و استفاده از امواج فراصوت متمرکز با شدت بالا و همچنین شیمی‌درمانی، از روش‌های کمتر شایع درمان سرطان پروستات هستند. روش درمانی دیگری هم که وجود دارد، روش«صبر و مشاهده» است. این روش در مواقعی به کار می‌رود که در یک بیمار مسن بیماری در مراحل بسیار اولیه قرار دارد و به کندی در حال پیشرفت است. در این حالت با معاینات مرتب و کنترل دقیق علایم تا هنگامی که علایم هشداردهنده ایجاد نشدند، هیچ‌گونه اقدام تهاجمی یا درمانی انجام ‌نمی‌شود. گاهی اوقات هم که عوارض عمل جراحی، رادیوتراپی و غیره بیشتر از فواید درمان بیماری است، با کنترل علایم صبر می‌شود تا بیمار شرایط درمان را به دست آورد.

پیشگیری
پیشگیری از سرطان پروستات با توجه و تنظیم عوامل خطر امکا‌ن‌پذیر است. تنظیم رژیم غذایی و کاهش مصرف چربی‌های حیوانی، استفاده از ویتامینE، D و ماده معدنی سلنیوم به طور روزانه،
استفاده از سویا در رژیم غذایی به خاطر وجود نوعی استروژن به نام فیتواستروژن در آن ممکن است از سرطان پروستات جلوگیری کنند. اثر بعضی داروها مانند فیناستراید و دوتاستراید با جلوگیری از تبدیل تستوسترون به دی‌هیدرو تستوسترون که فرم فعال آن است، هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد و به طور گسترده از این داروها استفاده نمی‌شود.
آزمایش سالانه PSA و مراجعه به پزشک برای انجام معاینه انگشتی مقعد نیز هم از روش‌های مؤثر و هم غربالگری برای پیشگیری و تشخیص به موقع سرطان پروستات هستند.

شتری که در خانه آقایان می‌خوابد
اگر چه غده پروستات اولین بار در سال 1536 توسط یک آناتومیست ونیزی کشف شد، ولی کشف نوع سرطانی آن سال‌ها طول کشید و تا سال 1853 کسی فکر نمی‌کرد که این غده دچار سرطان شود. تا قبل از قرن 19 و همین چند سال قبل، سرطان پروستات یک بیماری نادر به شمار می‌رفت؛ چون در آن موقع امید به زندگی پایین بود و انسان‌ها کمتر عمر می‌کردند. از طرفی چون سرطان پروستات بیماری سنین بالا است، بالتبع مردها این‌قدر عمر نمی‌کردند که به سرطان پروستات مبتلا شوند. علاوه بر این موضوع، در آن زمان‌ها تست‌های تشخیصی و کلاً روش‌های تشخیصی سرطان آن‌قدر پیشرفت نکرده بودند تا بتوانند همه موارد بیماری را تشخیص دهند، ولی به تدریج با بهبود وضعیت زندگی و بهداشت عمومی، امید به زندگی افزایش یافت و به دنبال آن موارد سرطان پروستات نیز زیاد‌تر شد تا جایی‌که امروزه این بیماری یکی از شایع‌ترین سرطان‌های آقایان است. به همین دلیل توجه مجامع پزشکی و علمی هم، به این بیماری بیشتر شده است تا آن‌جا ‌که تا کنون دو بار به تحقیقاتی که در این مورد شده جایزه نوبل پزشکی اهدا شده است. یک‌بار در سال 1966 چارلز هاگینز به خاطر کشف اثرات استروژن در درمان پروستات برنده جایزه نوبل شد و فقط به فاصله 11 سال بعد در سال 1977 دو دانشمند به نام‌های دابلیو اسکالی و راجر گایلمین به خاطر کشف اثرات یک هورمون دیگر (GNRH) در این بیماری، برنده جایزه نوبل فوق شدند.
با توجه به شیوع بالای این بیماری و عوارض و مشکلاتی که ابتلا به این بیماری و تشخیص دیر‌هنگام یا حتی درمان‌های مختلف می‌توانند داشته باشند، لازم است سرطان پروستات در جامعه بهتر شناخته شود تا برای پیشگیری و مراقبت و درصورت ابتلا، درمان صحیح این بیماری آمادگی بیشتر وجود داشته باشد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۳

 

تیم گهر دورود برابر کاوه تهران متوقف شد کوثر خرم آباد برق اصفهان را شکست داد .

تیم فوتبال گهر دورود که خود را برای شرکت در فصل جدید رقابتهای لیگ دسته اول باشگاههای کشور آماده می کند عصر دیروز در یک دیدار تدارکاتی در تهران برابر کاوه این شهر به تساوی 2 ، 2 رضایت داد.

برای تیم گهر در این مسابقه آرش اسماعیل زاده و محمد میرترابی گلزنی کردند.

تیم کوثر خرم آباد که در فصل جدید باید در رقابتهای لیگ دسته دوم کشور به میدان برود برابر برق اصفهان به یک پیروزی پرگل دست یافت.

در این دیدار که عصر دیروز در ورزشگاه تختی خرم آباد برگزار شد تیم کوثر موفق شد با نتیجه 4 بر یک برق اصفهان را شکست دهد.

گلهای تیم کوثر را در این دیدار مهرداد خادمی ، سجاد زارعی ، منصور داوودی نژاد و علی صدرا به ثمر رساندند.

گفتنی اسیت تیم گهر دورود در هفته اول رقابتهای لیگ یک کشور 2۵ شهریور ماه در تبریز با گسترش فولاد این شهر و تیم کوثر در مسابقات لیگ دسته دوم کشور دوم مهرماه در خرم آباد با فولاد نوین اهواز دیدار می کند.   

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۳

غلامرضا هاشمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دورود اظهار داشت: براساس اطلاعات و آمارهای دریافتی، در برخی روستاها هر ساله تعدادی از کشاورزان اراضی آبی خود را با آب چاه اختصاصی در اختیار افراد غیر بومی قرار می‌دهند، که این افراد نیز برای سود دهی بیشتر دست به اقداماتی می‌زنند که خطرات جدی برای سلامت شهروندان را به دنبال دارد.
وی یادآور شد: این افراد سود جواقدام به استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی می‌کنند، که در این میان استفاده از کودهای ازت میزان بیشتری را به خود اختصاص داده است، تا محصول بیشتری تولید شود.
وی با بیان اینکه استفاده فراوان از کودهای ازت مشکلاتی ایجاد می‌کند، افزود: این امر سبب می‌شود، تا درصد نیترات موجود در غده‌های تولیدی بیش از حد مجاز باشد و علاوه برمشکلات بهداشتی و ایجاد بیماری‌های فراوان برای خاک زراعی نیز مشکلاتی را به دنبال دارد.
هاشمی مشکلاتی مانند، سفت شدن خاک‌های کشاورزی وبه هم خوردن ساختمان خاک و غیر قابل نفوذ شدن ریشه‌ها را از این مشکلات برشمرده و گفت: این سموم با ورود به آب‌های زیرزمینی باعث آلودگی آنها شده و مشکلات زیست محیطی نیز به وجود می‌آورد.
وی همچنین باقی ماندن این سموم در حد غیر مجاز در غده‌های تولیدی را مشکل ساز دانست، و گفت: استفاده از این غده‌های مسموم باعث بروز بیماری‌های صعب‌العلاج در جامعه می‌شود، که لازم است با اتخاذ تدابیری اساسی با چنین افرادی برخورد لازم صورت گیرد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دورود همچنین از کشاورزان خواست که به هیچ وجه زمین‌های زراعی خود را به دیگران اجاره نداده وخود اقدام به کشت آنها کنند.
هاشمی بیان داشت: کارشناسان باید بعد از برداشت محصول آزمایش‌های سموم و کودهای مصرفی را انجام دهند و از خریداری محصولات مسموم جلوگیری شود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٢

رئیس سازمان صداوسیما دکتر علی دارابی را به عنوان معاون جدید سیمای رسانه ی ملی معرفی و از خدمات 6 ساله دکتر میرباقری در این حوزه تشکر کرد.
آقای ضرغامی در جمع معاونان و مدیران ارشد سازمان، معاونت سیمای رسانه ی ملی را یکی از حوزه های حساس با اهمیت و مهم خواند و عملکرد میرباقری را در اداره و هدایت این بخش تأثیرگذار، موفق و پیش برنده توصیف کرد.

رئیس رسانه ی ملی موفقیت های رسانه ی ملی در جلب نظر و جذب مخاطب سیما را مرهون تلاش های دکتر میرباقری دانست و افزود: سلامت فکر، صداقت، خلوص نیت و توکل همیشگی آقای میرباقری و تسلط ایشان بر مبانی تئوریک و نظری از دلایل بارز حرکت رو به رشد شبکه های مختلف تلویزیونی در سالهای اخیر بوده است.
آقای ضرغامی با اشاره به اینکه جابجایی مدیران به ویژه در حوزه صف و ستاد پویایی سازمانی را در پی خواهد داشت، دکتر دارابی را فردی با ویژگی های ارزشمند رسانه ای معرفی کرد که می تواند در تحقق منویات جدید سازمان در حوزه سیما منشاء اثر باشند.
رئیس سازمان صداوسیما با مهم خواندن وظایف رسانه ی ملی در دوره جدید با توجه به تحولات رسانه ای در جهان و لزوم پاسخگویی به نیاز مخاطبان رسانه ی ملی از معاونان خود در سایر حوزه خواست که در پیشبرد برنامه های سازمان در حوزه سیما آقای دارابی را یاری کنند.
در ادامه این مراسم آقایان دارابی و میرباقری با تشکر از اعتماد رئیس سازمان صداوسیما به آنها مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی را امانت دانستند و آمادگی خود را برای انجام هرگونه مأموریت های سازمانی اعلام کردند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٢
رضاخان چند زن داشت ؟+عکس
 
به گزارش آخرین نیوز در مورد ازدواج رضاخان نظرات مختلفی وجود دارد.در همین رابطه سایت موسسه تاریخ معاصر ایران اقدام به انتشار عکس های زنان رضاشاه و معرفی آنها کرده است .

اولین ازدواج وی با دختردایی خود مریم (صفیه، تاجماه) بود که رضاخان ۹ سال با این زن زندگی کرد تا اینکه مریم هنگام نخستین زایمان خود درگذشت و از او دختری به نام همدم (فاطمه) که بعد به همدم‌السلطنه ملقب گردید، باقی ماند.

تاج‌الملوک پهلوی (دومین همسر رضاخان) در مورد اولین ازدواج همسرش (رضاخان) در کتاب خاطرات ملکه مادر می‌گوید: «البته این موضوع را سالها نمی‌دانستم، تا بعد از شاه شدن رضا. او آن را از من پنهان کرده بود. حالا تاریخش را به خاطر ندارم. ولی یادم هست که یک روز دختری را همراه خودش به کاخ شهر آورد و گفت: ”این دخترم است. بعد برایم مشروحاً تعریف کرد که موقع خدمت در آتریاد همدان با یک زن همدانی به نام صفیه ازدواج موقت کرده و این دختر حاصل آن ازدواج است. من این زن (صفیه) را هرگز ندیدم.“ بعدها همدم‌السلطنه تنها فرزند اولین همسر رضاخان به ازدواج هادی (حدیکجان) آتابای (فرزند پدرخوانده رضاخان) درآمد و این وصلت عاملی برای حضور مداوم خانواده آتابای در دربار پهلوی شد.»

همسر دوم رضاخان تاج‌الملوک فرزند ”میرپنج تیمورخان آیرملو“ افسر مهاجر قفقاز بود. رضاخان هنگام ازدواج با تاج‌الملوک در سال ۱۲۹۴ شمسی درجه یاوری (سرگردی) داشت و از او دارای چهار فرزند به نامهای شمس (۱۲۹۶ش)، محمدرضا و اشرف (۱۲۹۸ش) و علیرضا (۱۳۰۱ش) شد. تاج‌الملوک پس از فوت رضاشاه با غلامحسین صاحب دیوانی ازدواج کرد.

صاحب دیوانی در واقع هم سن و سال پسر تاج‌الملوک بود و عضو یکی از شاخه‌های خانواده متنفذ قوام‌الملک شیرازی در استان فارس به شمار می‌آمد. غلامحسین خان صاحب دیوانی پس از این وصلت مدارج ترقی را طی نمود و خیلی زود به نمایندگی مجلس شورای ملی انتخاب گردید.

تاج‌الملوک پس از وقایع شهریور سال ۱۳۲۰ به منظور کسب قدرت بیشتر گاه و بیگاه در سیاست دخالت می‌کرد و از هیچ نقشی برای مطرح کردن علیرضا کوچکترین فرزند خود در برابر محمدرضا پهلوی فروگذار نمی‌کرد. ” ارنست آر. اونی“ عضو مؤثر سازمان سیا که در سال ۱۹۷۶ میلادی گزارشی پیرامون ” نخبگان و توزیع قدرت در ایران“ تهیه کرده است، می‌نویسد: «تاج‌الملوک زمانی درصدد اجرای توطئه‌ای علیه محمدرضا بوده تا فرزند دیگرش علیرضا را به جای وی بر تخت سلطنت بنشاند.» (علیرضا پهلوی تنها برادر تنی محمدرضا شاه بود که در سال ۱۳۳۳ شمسی در یک سانحه مشکوک هوایی کشته شد).

در سال ۱۳۰۰ شمسی رضاخان تصمیم به ازدواج مجدد می‌گیرد. این بار همسر سوم وی ملکه توران (قمرالملوک) دختر عیسی خان مجدالسلطنه امیرسلیمانی و نوه مهدیقلی خان مجدالدوله از رجال دربار قاجار بود. رضاخان در این سال که مسئولیت وزارت جنگ را به عهده داشت با این ازدواج با خانواده قاجار پیوند خورد. رضاخان برای اینکه همسرانش از هم دور باشند و حسادتهای زنانه باعث بروز مشکلات ویژه‌ای برایش نشود، خانه‌ای جدید در حوالی چهارراه پهلوی برای ملکه توران احداث نمود.

تاج‌الملوک همسر دوم رضاخان و مادر محمدرضا در کتاب خاطرات ملکه مادر در مورد ملکه توران می‌گوید: «هیچ زنی چشم دیدن هوو را ندارد. بنابر این بنده را متهم به حسادت و این جور حرفها نکنید. من هم مثل همه زنها از هوو خوشم نمی‌آید. اما راه دیگری نداشتم و ناگزیر بودم به خاطر رضایت شوهرم کوتاه بیایم و شرایط را تحمل کنم. این دختر (توران) دماغی بسیار پرنخوت و سر پر بادی داشت. با آنکه در کمال خوشحالی و رضایت تن به ازدواج داده بود، پس از ازدواج و تولد غلامرضا (۱۳۰۲ش) بنای ناسازگاری را گذاشت و هنرش این بود که رضا را تحت تسلط خود درآورده و او را وادار کند تا مرا از قصر بیرون بیندازد و خودش ملکه ایران شود. رضا نتوانست این زن خودپسند را تحمل کند و پس از تولد غلامرضا او را طلاق داد و فرستاد دنبال کارش.»

توران پس از طلاق از رضاخان در سال ۱۳۰۲ شمسی، تا سال ۱۳۲۲ ازدواج نکرد. سپس با بازرگان ثروتمندی به نام ذبیح‌الله ملکپور وصلت نمود و تا هنگام مرگ رضاشاه به همراه تنها فرزندش غلامرضا پهلوی در یکی از عمارتهای دربار زندگی می‌کرد. وی پس از انقلاب اسلامی مدتی در آلمان به سر برد و در سال ۱۳۷۳ شمسی در پاریس در خانه سالمندان فوت کرد.

رضاخان درصدد بود تا پس از توران امیرسلیمانی همسر چهارمی برگزیند. برای این منظور از طریق امیرلشکر خدایارخان خدایاری با عصمت‌الملوک دولتشاهی دختر غلامعلی میرزا مجلل‌الدوله دولتشاهی که بعدها از سوی رضاخان به سمت ریاست تشریفات داخلی دربار پهلوی منصوب شد، آشنا گردید و پس از چندی وی را به عقد خود درآورد.

عصمت‌الملوک از سال ۱۳۰۲ که وارد دربار شد تا تاجگذاری رضاخان در سال ۱۳۰۵، سه فرزند به نامهای عبدالرضا (۱۳۰۳ش)، احمدرضا (۱۳۰۴ش) و محمودرضا (۱۳۰۵ش) و سالهای بعد دو فرزند دیگر با نامهای فاطمه (۱۳۰۷ش) و حمیدرضا (۱۳۱۴ش) به دنیا آورد.

عصمت‌الملوک دولتشاهی به هنگام تبعید رضاشاه، همراه وی به جزیره موریس رفت و پس از چند ماه به تهران بازگشت. وی از ابتدا وارد سیاست نشد. اما از نفوذ خود در به کار گماردن اقوام خویش در پستهای پر درآمد استفاده شایانی کرد. پس از مرگ رضاخان در ویلای شخصی خود در شمیران اقامت کرد. پس از انقلاب اسلامی در تهران ماند و در سال ۱۳۷۴ شمسی در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

عکس‌ها از سایت موسسه تاریخ معاصر ایران برگزیده شده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٢
 

عدم وجود اداره تعزیرات و نبود هیچ ساختار قانونمند نظارتی در منطقه ۳۵ هزار نفری دهدز و به ویژه شهر دهدز که اکثر مایحتاج مردم روستاهای اطراف از آن تامین می شود سبب شده تا هر از گاهی و در جریان شایعات سوداگران و مافیای قیمت ها و بازار در کلان شهر ها بازار کوچک یکی از ده بخش محروم کشور یعنی دهدز نیز بدون دلیل وتنها با استناد به شنیده ها از طرف فروشنگان تحت تاثیر قرار گیرد.


به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) دهدز به دلیل فاصله کمتر از ۳ ساعت با مرکز استان اصفهان و کمتر از دو ساعت با مرکز استان چهارمحال بختیاری و عبور شاه راه های ارتباطی خوزستان به این استان ها شرایط مناسبی را برای انتقال به موقع مایحتاج مردم با هزینه کمتر فراهم نموده است اما به دلیل عدم نظارت در این شهر هر از گاهی شاهد این پدیده هستیم که مردم این منطقه نیز باید تاوان سوداگری و مافیای بازار کشور را نیز بپردازند.
 
دهدز با ۱۳۲ روستا و پراکنش صعب العبور روستاها و راه های ارتباطی که بسیاری از این روستاها از زمان آبگیری سد کارون ۳ یعنی سال ۱۳۸۳ تا کنون جاده های ارتباطی آنان قطع شده است و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به تعهدات خویش در خصوص راه های جایگزین عمل ننموده، مجبورند بخاطر محدودیت وسایل نقلیه و راه های تخریب شده مایحتاج خود را با مشکلات فراوان و طی مسیری پر پیچ و خم با پای پیاده و با چهار پایانی چون قاطر تهیه نمایند و مضاف بر این افزایش قیمت ها با توجه به فقر اقتصادی روستاهای آسیب دیده از جریان سد کارون ۳ حتی ۱۰۰ تومان افزایش قیمت نیز برایشان سخت و تحمل نا پذیر است. 

با استناد به آمار مسئولین کمیته امداد حضرت امام (ره)بیشترین آمار تحت پوشش کمیته امداد در استان خوزستان مربوط به دهدز است و اتفاقا به گفته مسئولین کمیته امداد حتی بیشتر از استان های سمنان و یزد.
 
این آمار نگران کننده از زمان پروژه سد کارون ۳ و افزایش فقر آوارگان سد کارون ۳ رشد مثبتی داشته به گونه ای که طبق گفته مسئولین کمیته امداد این آمار از زمان آبگیری سد کارون ۳ و کوچ اجباری ساکنین ۶۳ روستای بخش دهدز رشد قابل توجهی را به دلیل از دست دادن شغل و خانه و کاشانه مردم در پی داشته است یکی از کارشناسان کمیته امداد در این باره گفت خانواده های بی سر پرست و زنان سر پرست خانوار به دلیل داشتن مراتع و اراضی کشاوری خود تولیدگر بودند و وابستگی بسیار کمی به کمیته داشتند و این وابستگی در حد اعطای تسهیلات بانکی بوده است که به دلیل خود تولیدگری توان بازپرداخت به موقع آن را داشتند چرا که منابع اصلی تولید یعنی زمین کار و بعضا سرمایه را در اختیار داشتند.
 
بعضی از اهالی که فرسخ ها راه را در این ماه با پای پیاده طی نموده تا مایحتاج ماه رمضان خود را تهیه نمایند در گفتگو با خبرنگار ایبنا نیوز از افزایش قیمت ها متعجب شده بودند.
 
می گفت که هفته پیش که آمده بودم قند کیلویی ۹۰۰ تومان بود اما این هفته کیلویی ۲۵۰۰ تومان قیمت گذاشته اند که مجبورم قسمتی از مایحتاج خود را تهیه نمایم تا شاید فرجی حاصل شود. 

خریدار دیگری که با قاطر مسیر ۱۸ کیلومتری روستای خود را تا شهر دهدز به دلیل مسدود و تخریب شدن جاده ی آنها توسط آب و نیرو ابراز می کرد گفت: ما برای مواد لبنی پیشتر ها مشکلی نداشتیم چرا که خودمان تولید می کردیم اما حال برای خرید ماست از دورافتاده ترین روستا به اینجا می آییم روزگار بر عکس شده است یک روزی ما بهترین ماست را داشتیم اما حالا مجبوریم از ماست های بازار که کیفیت ندارد و قیمت آن هم این هفته هر کیلوگرم ۵۰۰ تومان افزایش یافته است نیاز خود را بر طرف کنیم. 

یکی دیگر از اهالی در گفتگو با ایبنانیوز ابراز داشت وظیفه بخشداری و شهرداری است تا بر روی این قیمت ها نظارت کنند تا مردم برای خرید حداقل های خود با مشکل مواجه نشوند وی همچنین گفت اینکه رئیس جمهور محترم قرار هست یارانه بدهد خیلی خوب است و خوشحالیم اما هنوز هیچی نشده عده ای سرخود قیمت ها را بالا می برند و این نگرانی را برای مردم ایجاد می کنند وی همچنین گفت دولتی که حامی محرومان است باید از شایعات جلوگیری کند و با کسانی که با این کار قصد سر شاخ شدن با دولت را دارند برخورد کند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٢

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه لرستان، در این بازدید دکترحبیب الله دهمرده از کارخانه‌های غیرفعال شهرستان، وضعیت راه‌ها، مناطق گردشگری نمونه شهرستان و سد و نیروگاه رودبار لرستان بازدید کرد.

 

استاندار لرستان با حضور در محل سد و نیروگاه رودبار لرستان این طرح را از مهمترین طرح‌های عمرانی استان دانست و گفت: با بهره‌برداری از این طرح بزرگ ملی تولید برق در کشور افزایش یافته و علاوه بر آن کشاورزان پایین دست طرح رودبار می‌توانند برای توسعه کشاورزی خود از مزایای طرح بهره‌مند شوند.

 

گفتنی است طرح ملی سد و نیروگاه رودبار لرستان با هدف تولید 45 مگا وات برق با طول تاج 186 متر و عرض 10 متر در 100 کیلومتری شهر الیگودرز در حال ساخت است.

 

استاندار لرستان در جریان بازدید از کارخانه‌های شیشه لرستان و کارخانه نیمه تعطیل لبنیات تیام غزال الیگودرز بر راه‌اندازی و فعال کردن واحدهای تولیدی و صنعتی نیمه فعال تاکید کرد.

 

دکتردهمرده تصریح کرد: بازسازی قسمت‌های نیمه فعال و خط تولید کارخانه‌های مذکور می‌تواند در بالا بردن تولید و فعال کردن صنایع استان موثر باشد.

 

استاندار لرستان در بازدید از مجموعه بزرگ ورزشی الیگودرز نیز روند ساخت و ساز را رضایت بخش دانست و اظهار کرد: مدیران و مسوولان دست اندر کار این طرح باید با سرعت عمل بیشتری نسبت به ساخت و ساز مجموعه ورزشی الیگودرز همت کنند.

 

دکتر دهمرده همچنین با حضور در محل آبشار آب سفید بر توسعه گردشگری در استان تاکید کرد و گفت: راه و ترابری استان باید برای جذب بیشتر گردشگر در منطقه راه دسترسی این آبشار را تعویض کند.

 

استاندار لرستان همچنین در بازدید از پل فلزی در دست ساخت منطقه چال فهره بر تسریع در اجرای طرح و رفع مشکلات مردم منطقه تاکید کرد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۱
آفتاب: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه شهروندان می‌توانند تعهد کتبی برای دریافت یارانه را نپذیرند، گفت: دولت از پرداخت نکردن یارانه نقدی به افراد استقبال می‌کند، ضمن اینکه احتمالا تعهد کتبی الکترونیکی در سامانه وزارت رفاه برای این است که تعداد کمتری از مردم یارانه نقدی دریافت کنند.

موسی‌الرضا ثروتی، در پاسخ به این پرسش که تعهد کتبی الکترونیکی از مردم بابت دریافت یارانه نقدی (برداشت پول از حساب‌های مختلف افراد به هر دلیل) برخلاف حقوق شهروندی است؟ گفت: افراد می‌توانند این تعهد‌نامه را قبول نکنند و در این زمینه اختیار کامل دارند که اجازه برداشت از حساب‌های خود را بدهند یا خیر.

ثروتی اظهارداشت: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد بیش از 30 درصد مردم دارای درآمدهای بالا بوده و نیازی به دریافت یارانه نقدی ندارند.

عضو کمیسیون برنامه‌و بودجه مجلس در ادامه تصریح کرد: بانک‌ها براساس این تعهد‌نامه می‌توانند اضافه واریز یارانه نقدی را از دیگر حساب‌های فرد برداشت کنند اما گویا این کار معمولا در صورت خالی بودن حساب اعلامی و پس اطلاع وی انجام خواهد شد.

به گفته وی، بهتر است مردم با توجه به اجازه دولت در برداشت اضافی یارانه پرداختی از دیگر حساب‌های افراد، احساس خطر کنند و مبلغ اضافی را خودشان بازگردانند.

ثروتی مطرح کرد: در حال حاضر نیز بانک‌ها بر اساس قانون می‌توانند طلب بدهکاران را از دیگر حساب‌های فرد برداشت کنند اما در عمل هیچ‌کدام از بانک‌ها این کار را انجام نمی‌دهند.

یارانه نقدی براساس تعهدنامه کتبی که در سامانه وزارت رفاه آمده و دارای ابهامات بسیاری است تنها به کسانی تعلق می‌گیرد که گزینه "قبول دارم" را انتخاب کنند وگرنه اسامی آنان از فهرست دریافت یارانه نقدی حذف می‌شود، در حالی‌که به نظر می‌رسد این "تعهدنامه" مغایر قانون هدفمندی یارانه‌ها‌، سایر قوانین و حتی حقوق شهروندی است.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۱

لرستان با داشتن نزدیک به 800 هزارهکتار اراضی قابل کشت می تواند یکی از قطبهای کشاورزی کشورباشد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، مساحت کل اراضی کشاورزی استان لرستان  779 هزار و950 هکتار است که نزدیک به 200 هزار هکتار آن به اراضی آبی و 579 هزار و950 هکتار مابقی به زمین‌های دیم تعلق دارد.


از مجموع 200 هزار هکتار اراضی آبی، میزان 198463 هکتار زیر کشت محصولات سالانه و دائمی قرار داشته و 1537 هکتار دیگر به آیش گذاشده شده است.

 

همچنین از مجموع 579 هزار و950 هکتار اراضی دیم، مقدار 518 هزار و72 هکتار به زیر کشت محصولات سالانه رفته و در 61 هزارو878 هکتار آن هیچگونه محصولی کشت نشده است.

 

علیرغم داشتن این میزان اراضی قابل کشت برخی کارشناسان ومسئولین اعتقاد دارند میزان فعلی تولیدات کشاورزی استان کافی نبوده وباید بیش از این باشد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه اولین نیاز مهم کشاورزی لرستان تامین و بهره وری آب است به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان،  گفت : در حال حاضر 25 درصد اراضی قابل کشت استان آبی بوده و این در حالیست که متوسط اراضی آبی کشور 42 درصد است .

 

مهندس طاهری مقدم بیان داشت : میزان فعلی تولیدات استان ، 2 میلیون و 360 هزار تن بوده که اگر به اندازه متوسط کشوری اراضی آبی داشته باشیم این میزان تولیدات به 4 میلیون تن می رسید .

 

وی با بیان اینکه یک میلیون و 700 هزار تن کمبود تولید داریم ، عنوان کرد : در حال حاضر نیاز آبی استان ، 2 میلیارد و 300 میلیون متر مکعب است .

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه متوسط میزان بارندگی در استان 25 میلی متر بوده ، ادامه داد : اگر تمامی اراضی قابل کشت استان ، آبی شوند میزان تولیدات کشاورزی لرستان به 10 میلیون تن خواهد رسید .

 

مهندس طاهری مقدم تصریح کرد : توزیع نامناسب زمان آبی از دیگر چالشهای بخش کشاورزی استان است؛ آب در خارج از فصل زراعی وارد استان شده و توزیع نامناسب مکانی دارد .

 

وی بر ضرورت مهار آب پشت سدهای استان تاکید کرد : بسیاری از کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند تا زمانی که به بحث آب و مهار آن در لرستان بصورت اساسی توجه ویژه ای نشود قطعا کشاورزی لرستان همچنان در جا زده و میزان تولیدات استان رشد چشمگیری نخواهد داشت .

 

یکی از باغداران استان می گوید : لرستان استعدادهای بسیار زیادی داشته که می تواند با برنامه ریزی اصولی و مدون آن را به قطب اصلی کشاورزی کشور تبدیل کرد .

 

عزیزی با بیان اینکه مهمترین نیاز کشاورزی استان بحث مهار آبها به حساب می آید ، اظهار داشت : بسیاری از باغداران شهرستان پلدختر همه ساله با مشکل آب جهت آبیاری باغات خود مواجه می شوند و این در حالیست که تا کنون اقدام چندان مهمی در جهت رفع این مشکل نشده است .

 

یکی از کشاورزان لرستانی نیز با اذعان به اینکه تولیدات کشاورزی استان می تواند چندین برابر میزان فعلی باشد گفت : کشاورزی استان بصورت سنتی است ؛ اراضی خرده مالکی هستند و در این بین آبیاری اراضی نیز همچنان سنتی است .

 

وی بیان کرد : دراراضی قابل کشت بصورت آبی می توان چندین برابر ظرفیت دیم ، محصول تولید کرد ؛ اراضی فعلی اکثرا دیم بوده و باید به آبی تبدیل شوند .

 

این کشاورز تاکید کرد : مهمترین نیاز کشاورزان لرستانی در شرایط فعلی احداث سداست ؛ با احداث سد و مهار آبها قطعا کشاورزی لرستان متحول می شود .

 

در این خصوص نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی به ایسنا گفت : لرستان استانی است که به نام کشاورزی و دامپروری معروف بوده ولی متاسفانه از این پتانسیل چندان استفاده نکرده ایم .

 

رضا رحیمی نسب با بیان اینکه در بحث مهارآبها مشکل اساسی داریم ، بیان داشت : از مجموع اراضی کشاورزی استان قسمت اندکی آبی بوده و به جرات می توان گفت، کشاورزی لرستان دیم است .

 

وی تصریح کرد : دراستانی که با هر ریزش باران کشاورزی آن رونق یافته و بالعکس چطور می توانیم بگوییم موفق عمل کرده ایم .

 

رحیمی نسب با تاکید بر اینکه تغییر راهبردی در کشاورزی استان نیاز است ، ادامه داد : خروجی آب استان بسیار بالاست و سدها کم ؛ برای مهار آبها و ایجاد سدها باید برنامه ریزی اساسی صورت گیرد .

 

این نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی نقیصه کشاورزی لرستان را دیم بودن آن عنوان کرد و گفت : در بخش کشاورزی حداقل آماده کردن زیر ساختها باید انجام شود .

 

رضا رحیمی نسب اذعان داشت : امسال خوشبختانه با توجه به ریزش نزولات آسمانی میزان تولیدات لرستان افزایش یافته ولی سال گذشته خسارات زیادی در این بخش به استان وارد شد ؛ روند باید به ثبات برسد .

 

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز می گوید : تا سالهای پیش دولتها در بحث مهار آبها به لرستان بی توجهی کردندو تخصیص آب آنچنانی به استان ندادند .

 

محمدرضا ملکشاهی راد بیان داشت : 35 میلیارد متر مکعب آب در ایران پشت سدها ذخیره می شود که سهم لرستان در این بخش 18 میلیون متر مکعب است .

 

ملکشاهی راد با اشاره به افزایش سهم آبی استان ، ادامه داد : به اندازه آبی کردن 200 هزار هکتار اراضی دیم استان اجازه تخصیص آب به میزان یک میلیارد و 600 میلیون متر مکعب به استان داده شده که باید تا سال 1400 ذخیره کنیم .

 

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت : بودجه سد سازی استان در سال 87 ، 320 میلیارد ریال بود که این رقم در سال 88 به 960 میلیارد ریال رسید و این نشان دهنده یک گام بزرگ است .

 

ملکشاهی راد با بیان اینکه سدهایی همچون مروک ، معشوره و ... انتظارات ما را در بحث آبی کردن اراضی دیم استان تامین می کند ، تصریح کرد : اولین مشکل کشاورزی استان عدم امکان تامین آب بوده و این موضوع بسیار مهمی است .

 

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: نبود سرمایه گذاری خصوصی، عدم یکپارچه سازی ، خرده مالکی و ... از جمله دیگر مشکلات کشاورزی استان به حساب می آید .

 

با توجه به صحبتها و اظهارنظرهای صورت گرفته مهمترین مشکل کشاورزی استان بحث عدم مهار آبهاست که این موضوع علیرغم گذشت سالهای سال هنوز رفع نشده که این امر نیازمند توجه ویژه دولت به استانی همچون لرستان است .

 

سرپرست معاونت برنامه ریزی استانداری لرستان نیزدراین رابطه می گوید : اقلیم لرستان شرایط خوبی را جهت کار کردن در بخشهای مختلف کشاورزی فراهم می کند .

 

محمدرضا ملکی راد با تاکید بر اینکه با توسعه کشاورزی و کار کارشناسی قطعا میزان تولیدات کشاورزی لرستان افزایش قابل توجهی می یابند ، اظهار داشت : لازمه توسعه کشاورزی استان ، فراهم کردن ، شرایط آن است ؛ آبی کردن اراضی یکی از آن شرایط است .

 

وی بیان داشت : یک هزارم اراضی کشاورزی لرستان آبی هستند ؛ قسمت عمده ای از زمینهای ما دیم بوده و اصلی ترین مطالبه کشاورزان لرستان آبی کردن آنهاست .

 

سرپرست معاونت برنامه ریزی استانداری لرستان با اذعان به اینکه پمپاژتنها راه آبی کردن اراضی دیم استان نیست ، گفت : سفره های زیر زمینی ما فقیر هستند ؛ امکان پمپاژ در دشتهایی همچون کوهدشت به دلیل برداشت بی رویه امکان پذیر نیست .

 

محمدرضا ملکی راد با بیان اینکه مهار آبها مهمترین نیاز کشاورزی لرستان است ، ادامه داد : مطالعه سد سازی در استان انجام می گیرد ولی باید اعتبار مورد نیاز احداث آن نیز تامین شود ؛ تمامی سدهای استان نیازمند اعتبارات  ویژه هستند .

 

وی تاکید کرد : جهت آبی کردن اراضی دیم استان جهش اعتبار سد سازی لرستان امری ضروری است .

 

ملکی راد کشاورزی لرستان را سنتی عنوان کرد و گفت : اگر می خواهیم به سمت بهره وری به سرعت حرکت کنیم باید کشاورزی ما صنعتی شود .

 

سرپرست معاونت برنامه ریزی استانداری لرستان در خاتمه گفت : استعداد ذاتی در لرستان وجود دارد اگر بر روی آنها کار بیشتری صورت گیرد حرفهای زیادی برای گفتن خواهیم داشت .

 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۱

روزنامه مردمسالاری نوشت:

 مدیرکل سیاسی وزارت کشور گفت: کمیسیون ماده ده احزاب تابحال تصمیمی برای توقف فعالیت حزب اعتماد ملی نگرفته است.

 محمود عباس زاده مشکینی در گفت و گو با خبرآنلاین در خصوص دلیل پلمپ دفتر حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: برخوردی که با اعتماد ملی شد از سوی مراجع قضایی بود. لابد دلیلی برای این برخورد داشتند.

 وی در ادامه تاکید کرد: کمیسیون ماده ده احزاب تابحال  تصمیمی برای توقف فعالیت حزب اعتماد ملی نگرفته است .

البته پلمپ کردن یک دفتر الزاما به معنای توقف فعالیت حزب نیست. دفتر یک مکان فیزیکی است و ممکن است به خاطر اتفاقی که آن جا رخ داده با حکم مرجع قضایی پلمپ شود و این الزاما  به معنای توقف فعالیت تشکیلاتی نیست. حزب اعتماد ملی در اکثر استان ها دفتر دارد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/۱

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به دشمنان هشدار داد که با آتش بازی نکنند و تاکید کرد که عکس العمل جمهوری اسلامی ایران در صورت نادانی و جهالت دشمن بسیار گسترده خواهد بود و حوزه وسیعی را شامل خواهد شد.
   
به گزارش ایرنا، سردار احمد وحیدی روز دوشنبه در آیین افتتاح خط تولید شناور تندروی سراج 1 و نسل جدید شناور ذوالفقار در صنایع دریایی وزارت دفاع اظهار داشت: دشمنان بایستی مراقب رفتارهای ماجراجویانه خود باشند و با‌ آتش بازی نکنند در غیر این صورت رفتار جمهوری اسلامی ایران قابل پیش‌بینی نخواهد بود.

سردار وحیدی خاطر نشان کرد: اگر دشمنان به ایران حمله کنند عکس العمل جمهوری اسلامی ایران محدود به یک منطقه نخواهد بود.

وی افزود: واقعیت دکترین دفاعی ما همین است که به هیچ کشوری تهاجم نکنیم و با همه کشورهایی که مشروعیت داشته باشند دست دوستی دراز می‌کنیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تاکید کرد: سیاست ایران همواره این بود که بایستی دریای خزر یک حالت غیرنظامی در آن حاکم باشد و نباید وضعیت نظامی به وجود بیاید.

سردار وحیدی افزود: البته قدرت‌های فرامنطقه‌ای مایل هستند دریای خزر را به یک منطقه نظامی تبدیل کنند.

وی گفت: حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر حضوری قدرتمندانه است و این حضور در چارچوب تامین امنیت و همکاری مشترک با کشورهای همسایه می باشد.

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :