فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۳٠

 گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، محمدحسین بازگیر ظهر امروز در نخستین جشنواره شعر طبیعت استان لرستان، در خرم‌آباد اظهار داشت: متاسفانه به دلیل بی‌توجهی افراد ناآگاه و سودجویی افراد فرصت طلب برخی از گونه‌های نادر جانوری موجود در محیط زیست این استان از بین رفته و یا درخطر انقراض و نابودی قرار دارند.
وی در ادامه به تهدید گونه‌های جانوری نظیر کل، بز، قوچ، میش، پلنگ، سمندر، ماهی کور و پرندگان شکاری در استان اشاره کرد و افزود: متاسفانه این گونه‌های نادر جانوری در معرض تهدید جدی و انقراض قرار دارند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان گفت: حفاظت از محیط زیست، گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی متنوع استان لرستان بسیار ضروری است و باید همگان در این زمینه تلاش و کوششی مضاعف داشته باشند.
بازگیر تاکید کرد: به همین دلیل ایجاد یک مرکز به عنوان ذخیرگاه ژنتیک گونه‌های جانوری در استان لرستان بسیار ضروری است.
وی جذب نیرو، استفاده از روش‌های نوین حفاظت از محیط زیست و تامین امکانات و تجهیزات مورد نیاز را از جمله اقداماتی عنوان کرد که محیط زیست برای جلوگیری از صید و شکار بی‌رویه و حفاظت از محیط زیست استان انجام می‌دهد.
بازگیر با بیان اینکه فرهنگ تخریب محیط زیست باید از جامعه حذف شود، اظهار داشت: مقاومت همگان در برابر فرهنگ غلط تخریب محیط زیست باید در سطح جامعه نهادینه شود تا از تخریب طبیعت به عنوان موهبت و رحمت الهی جلوگیری شود.
وی گفت: شعر شاعران می‌تواند برخی کمبودها در حوزه محیط زیست را برای رفع و بهبود آشکار کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان تصریح کرد: حفاظت از طبیعت و نگاه جدی‌تر به محیط زیست باید به دغدغه جدی همه افراد جامعه تبدیل شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان گفت: مناطق سفید کوه ازنا، قالیکوه الیگودرز، گرین، هشتاد پهلو و تالاب‌های پلدختر به عنوان پراستعدادترین منطقه گردشگری استان به شمار می‌رود که تاکنون جز مناطق حفاظت شده استان قرار نگرفته‌اند.
وی یادآورشد: در حال حاضر تنها شش درصد از مجموع اراضی و خاک استان لرستان در قالب مناطق حفاظت شده، تحت حفاظت و مراقبت زیست محیطی قرار دارند.
بازگیر افزود: این در حالی است که حدود 20 درصد از مجموع اراضی و خاک استان لرستان در زمره مناطق دارای استعداد برای حفاظت و نگهداری هستند.
وی افزود: با تحت پوشش قرار گرفتن این مناطق به عنوان مناطق حفاظت شده مجموع مناطق تحت حفاظت استان لرستان در حوزه حفاظت‌های زیست محیطی به 18درصد افزایش می‌یابد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان مشارکت جدی مردم در زمینه حفاظت از محیط زیست و گونه‌های جانوری را ضروری دانست و گفت: تمام تلاش خود را برای جلب مشارکت مردم و زمینه سازی برای حراست و حفاظت از گونه‌های جانوری منطقه در زمینه استفاده بهنیه از منابع طبیعی و زیست محیطی استان بکار بسته‌ایم.
در این جشنواره به 10 اثر برتر شاعران استان لرستان در حوزه محیط زیست جوایزی اهدا شد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۳٠

 گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، عسگر بازگیر ظهر امروز در جمع خبرنگاران در خرم‌آباد اظهار داشت: در این تعداد مدرسه‌ها 5 هزار و 739 دانش‌آموز عشایری در قالب 360 مدرسه ابتدایی، 12 عادی راهنمایی و 7 دبیرستان مدرسه شبانه روزی مشغول به تحصیل هستند.
وی با بیان اینکه دانش‌آموزان عشایری به سه دسته ثابت، نیم کوچ و دسته‌ای که از استان خارج و به استان‌های خوزستان و ایلام کوچ می‌کنند، تقسیم می‌شوند، اظهار داشت: دانش‌آموزان 27 درصد مدارس استان یعنی 145 مدرسه زیر چادر به تحصیل مشغول هستند.
مدیر آموزش و پرورش عشایری لرستان گفت: در سطح شهرستان پلدختر 29 مدرسه زیر چادر مشغول به تحصیل هستند.
بازگیر یادآور شد: تحصیل در زیر چادر خود مشکلات زیادی دارد، چراکه دانش‌آموزان امکانات کافی برای استفاده از فناوری روز نداشته و همچنین امنیتی برای تجهیزات وجود ندارد.
مدیر آموزش و پرورش عشایری لرستان خواستار تامین کانکس‌های پیش ساخته چرخدار و حداقل امکانات آموزشی در مناطق عشایری شد و گفت: 42 مدرسه آموزش و پرورش عشایری در منطقه سپیددشت پاپی متمرکز هستند، که به علت صعب‌العبور بودن منطقه استان لرستان حمل کانکس وجود ندارد و می‌توانیم با ساخت کلاس‌های پیش ساخته در قطعات کوچک این مشکل را مرتفع کنیم.
وی تصریح کرد: حدود 600 معلم رسمی، حق‌التدریسی و سرباز معلم کار آموزش دوره‌های مختلف دانش‌آموزان عشایری را در سطح لرستان برعهده دارند.
بازگیر در ادامه یادآور شد: در سطح لرستان هفت آموزشگاه شبانه‌روزی دخترانه و پسرانه با تعداد یک‌هزار و 300‌ دانش‌آموز وجود دارد.
مدیر اداره آموزش و پرورش عشایری لرستان گفت: یکی از برنامه‌های امسال در آموزش و پرورش عشایری لرستان ارتقای کیفیت آموزش و پرورش در مجتمع‌های آموزشی طرح ترنم ولایت در کل مدرسه‌های عشایری است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢٩منبع: الف
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢٩

 

نویسنده وبلاگ "زن امروز" در جدیدترین مطلب وبلاگ خود نوشت: این تصاویر سه مرد بزرگ دلی است که حتی بخاطر انقلاب محبت به فرزند چشمانشان را کور نکرد و از قلبشان گذشتند تا نهال انقلاب استوار و پایدار باقی بماند ، امروز اما کسانی هستند که خاری به پای فرزند متخلفشان را نمیخواهند ببیند ، فریاد ازینهمه بی انصافی و دریغ از مردانگی.
شاید برای جوانان نسل سومی باورش سخت باشد که مردانی در جمهوری اسلامی بوده و هستند که در راه اعتلای انقلاب و آرمان هایش پای حکم اعدام «فرزندان ناخلف» خود را هم امضاء می کنند ...
در طول تاریخ همواره یکی از سنت های الهی آزمودن بندگان توسط اموال و فرزندان و خانواده آنها بوده است؛ به نحوی که در آیاتی از قرآن نیز با صراحت به این موضوع اشاره شده است.

وَ اعْلَمُوا أَنَّما أَمْوالُکُمْ وَ أَوْلادُکُمْ فِتْنَةٌ (انفال/2)؛ و بدانید که اموال و اولاد شما وسیله آزمایشند.
إِنَّما أَمْوالُکُمْ وَ أَوْلادُکُمْ فِتْنَةٌ (تغابن / 15)؛ جز این نیست که اموال و اولاد شما وسیله آزمایشند.

در این راستا می توان بارز ترین نمونه های تاریخی در این خصوص را در زندگی برخی انبیاء الهی نظیر نوح و لوط و... جستجو کرد. نکته ای که در طول زندگی این بزرگواران به خوبی قابل مشاهده است جدا کردن حساب خود از اطرافیان ناصالح در خانواده می باشد که نهایتا منجر به عاقبت به خیری آنها می شود.
اما با نگاهی اجمالی به تاریخ انقلاب نیز وجود نمونه های متعدد از این دست به کرات به چشم می خورد.

آیت الله محمدی گیلانی
یکی از بارز ترین نمونه ها در این خصوص نحوه برخورد آیت الله محمدی گیلانی در قبال دو فرزند ناخلف خود می باشد که در جریان بلوای منافقین در خرداد سال 60 ، به همراه عده زیادی از منافقین دستگیر شدند. در آن زمان، برخلاف امروز، که فرزندان خواص! حاشیه امنی جهت انجام اقدامات خود احساس می کنند، فرزندان ایشان گرفتار تیغ عدالت پدر شده و نهایتا حضرت آیت الله خود شخصا آنها را محاکمه و حکم اعدام را صادر نمود.
شاید به پاس همین عدالت‌طلبی و بی‌توجهی به ملاحظات خانوادگی در راستای حفظ نظام بود که 28 سال بعد رئیس جمهور در دیدار با ایشان وی را مدال افتخاری بر سینه ملت ایران دانسته و افزود: «آیت الله محمدی گیلانی عدالت را از خودشان آغاز کردند.»

آیت الله حسنی امام جمعه ارومیه
رشید حسنی (پسر بزرگ آیت‌الله حسنی) پس از پیروزى انقلاب ناگهان به گروه سیاسى سازمان فدائیان خلق پیوست و از سران آنها شد، به طورى که مسئولیت شاخه آذربایجان غربى بر عهده او بود. در پی شناسایی محل حضور رشید در تهران آیت ا... حسنی حکم دستگیری وی را صادر کرد. وی در بخشی از خاطرات خود می نویسد : " جایش را شناسایى کردیم. در کمیته انقلاب تهران با آیت‌الله مهدوى‌کنى تماس گرفتم و گفتم: یک موردى هست، چند نفر مسلح بفرستد. نگفتم پسرم است..... گفتم اگر مقاومت یا فرار کند، بزنید، نگذارید فرار کند و اگر هم تسلیم شد، دستگیر کنید و به کمیته تحویل بدهید. آنها رفتند و او را دستگیر کردند."
امام جمعه شهرستان ارومیه در ادامه می افزاید : "رشید را بعد براى بازجویى و محاکمه به تبریز انتقال دادند. او چون محل فعالیت‌هایش آذربایجان بود در این شهر محاکمه و به اعدام محکوم شد و بلافاصله حکم اجرا گردید…»
در این رابطه وی بعدها نیز کمترین تردیدی از خود نشان نداده و می‌نویسد: "وقتى خبر اعدام رشید را شنیدم، چون به وظیفه خود عمل کرده بودم هیچ ناراحت نشدم. من در مورد انقلاب با هیچ شخصى ولو پسرم باشد، شوخى ندارم و با هیچ احدى در این مورد عقد اخوتى هم نبسته‌ام. هنوز هم اگر یکى از فرزندانم بر ضدانقلاب و رهبرى خداى ناکرده فعالیت کند، همان کارى را خواهم کرد که با رشید کردم."
امام خمینی(ره)
در سال 59 وقتی سیدحسین خمینی در مشهد در دفاع از بنی‌صدر سخنرانی کرده بود مردم در اعتراض به او حمله‌ور شدند که وی دست به اسلحه برد و نیروهای کمیته او را از بین مردم بیرون آوردند.
حضرت امام پس از اطلاع از این موضوع بدون کوچکترین ملاحظه‌ای بر ضرورت برخورد قاطع با تحرکات وی تأکید و بخصوص بر این نکته که انتساب وی به بیت امام نباید سبب ملاحظه و تبعیض در برخورد با وی از سوی نیروهای انتظامی گردد، تصریح نمودند. ایشان دستور دادند سید حسین خمینی تحت‌الحفظ به تهران بازگردانده شود و اگر دست به اسلحه خود زد او را با تیر بزنند.

آیت الله خزعلی:
اما بعنوان آخرین نمونه میتوان به مهدی خزعلی فرزند آیت ا... خزعلی اشاره کرد که با حضور محوری خود در فتنه 88 و افتادن به زندان در پی آن، آخرین برگ از داستان بیراهه رفتن فرزندان بزرگان را رقم زد. لذا این بار نیز شاهد مفارقت و اعلام برائت بزرگی از فرزند خود بودیم. آیت ا... خزعلی ضمن تأکید بر انحراف فرزندش بیانیه ای در برائت از وی صادر کرد که به شرح زیر است:
"خداوند متعال می‌فرماید: «یا ایها الذین آمنوا ان من ازواجکم و اولادکم عدوا لکم فاحذروهم» و نیز تذکر می‌دهد «لا تجد قوما یومنون بالله و الیوم الاخر یوادون من حاد الله و رسوله و لو کانوا آباءهم او ابناءهم.
در این دو آیه ارجمند خداوند سبحان به ما تنبه می‌دهد اگر اولادتان با خدا و رسول کنار نیامدند از آنها احتراز کنید و آنها را دوست نداشته باشید .
مدت مدیدی است پسرم مهدی خزعلی از راه مستقیم منحرف شده درست در خط مقابل قرار گرفته هر چه نصحیت می‌کنم و برای هدایتش متوسل به اولیای خدا می‌شوم اثر نمی‌کند.... دیگر کاسه صبرم لبریز شده، دیگر با او صحبت نمی‌کنم و حرف‌های نامناسب او را بر نمی‌تابم.
ملت انقلابی عزیز همیشه در صحنه ما بدانند او از ما جدا هست و هر چه از من نقل کند، نپذیرند. با من ارتباطی ندارد ولی الان هم دعا می‌کنم خداوند به او توفیق دهد که از راه انحرافی که پیش گرفته است برگردد و گرنه خداوند مقتدر، اسلام و انقلاب و امام و رهبر و رئیس جمهور و مسلمین عزیز را از شر او مصون و محفوظ بفرماید."

حرف آخر؛
اقدام تحسین برانگیز علمای مذکور امروز باید الگویی باشد برای همه کسانی که سالها در رکاب انقلاب بوده اند و اما این روزهای فتنه آلود، آنان را در مخمصه انتخاب «مصلحت اولاد» و «منفعت انقلاب و نظام» قرار داده است.
ملت ایران مشتاق است نخبگان و خواص خود را همانند سلف شجاع خویش آنگونه ببیند که در معرکه جدال حق و باطل حتی ملاحظه خویش و اولاد را هم نکنند. انشاءالله
 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢٩
میزان خسارت ناشی از زلزله دورود 190 میلیارد ریال برآورد شده است
خرم آباد- مدیرکل ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه استان لرستان گفت: میزان خسارت وارده ناشی از زلزله 15 آبان ماه جاری شهرستان دورود براثر کار کارشناسی تیم های بازرسی حدود 190 میلیارد ریال برآورد شده است.
'رضا آریایی' روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: زمین لرزه دورود 140 میلیارد ریال خسارت به طرح ها و پروژه های عمرانی و تاسیسات زیرینایی این شهرستان وارد کرده است.
زمین لرزه ای به بزرگی 9/4 درجه در مقیاس امواج درونی زمین ' ریشتر' صبح روز شنبه 15 آبان ماه جاری شهرستان دورود را لرزاند که این حادثه خوشبختانه هیچ تلفات جانی را دربرنداشت.
وی گفت: همچنین میزان خسارت وارده به وسایل و اثاثیه منزل واحدهای مسکونی این شهرستان نیز حدود 50 میلیارد ریال برآورد شده است.
آریایی افزودد: درهمین ارتباط و بر اساس کار کارشناسی تیم های تعیین خسارت در این حادثه 9 هزار و 415 واحد مسکونی شهرستان دورود بین 10 تا 60 درصد دچار تخریب و آسیب شده اند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢٥
 
امید حسینی در جدیدترین مطلب وبلاگ "آهستان" نوشت: شخصیت مختار در کتب تاریخی و اعتقادی شیعه، شخصیت متناقضی است. برخی او را رد و برخی هم او را تایید کرده‌اند. اتهامات مختلفی هم به او زده شده. به عنوان مثال فرقه کیسانیه را به او نسبت داده‌اند و یا اینکه گفته‌اند قیام او مورد تایید امام زین العابدین نبود، اما در مقابل بعضی علمای شیعه با ذکر دلائلی به این اتهامات پاسخ داده‌اند. البته می‌شود گفت که تقریبا عموم علمای معاصر شیعه، نگاهشان به مختار مثبت بوده است.
مثلا مرحوم علامه شعرانی در پاسخ به این شبهه که چرا مختار برای قیام از امام زین العابدین اجازه نگرفت و خود را به محمد حنفیه منتسب کرد، گفته است که شرایط آن روز امام سجاد دقیقا مشابه شرایط امام زمان بوده و ایشان اصلا نمی‌توانستند فعالیت آشکار سیاسی داشته‌ باشند. برخی هم اعتقاد دارند که در حقیقت مختار برای محافظت از جان امام سجاد، قیام خود را به محمد حنفیه نسبت داده بود. فراموش نکنیم که امام زین العابدین و امام محمدباقر (ع) بر مختار رحمت فرستاده‌اند، وقتی امام معصوم می‌گوید خدا مختار را رحمت کند، آیا تعارف می‌کند؟! اما جدای از همه این نگاه‌های متناقض، در ماجرای قیام مختار عبرت‌هایی وجود دارد که قطعا برای امروز ما مفید است.

شیعه و کنار آمدن با قاتلان امام معصوم!
در برخی از کتب تاریخی که به قیام مختار اشاره کرده‌اند، حکایت عجیبی از دشمنی و مخالفت برخی افراد شیعه با مختار دیده می‌شود. شیخ عباس قمی در «نفس المهموم» که علامه شعرانی آنرا ترجمه کرده، اسم برخی از این شیعیان را آورده است. بر اساس این کتاب، این شیعیان، به علت مخالفت با مختار، راضی شده بودند که در کنار شمر بن ذی‌الجوشن بایستند و با مختار بجنگند! تصور کنید شیعیانی را که نه تنها به یاری امام حسین (ع) نرفتند، بلکه حتی در کنار قاتل او ایستادند!

اهمیت وقت شناسی و عمل به موقع
یکی از عبرتهای قیام کربلا و ماجرای مختار، اهمیت وقت شناسی است. قیام توابین و انتقام از قاتلان شهدای کربلا اقدام خوبی بود که شادی اهل بیت را هم به دنبال داشت، اما این قیام زمانی اتفاق افتاد که دیگر کار از کار گذشته بود. خون امام معصوم بر زمین ریخته شده و سر او بر بالای نی رفته بود.
به همین خاطر امروز، خیلی بیشتر از آنکه درباره قیام توابین و پیروزی آنها حرف بزنیم، درباره حادثه عاشورا و شهادت امام حسین و یاران باوفایش صحبت می‌کنیم و بر مظلومیت آنها گریه می‌کنیم. چرا که اگر شیعیان آنروز وقت شناس بودند، دیگر کار به انتقام از قاتلان امام حسین نمی‌کشید! البته منظورم شخص مختار نیست، چون مختار زمان حادثه کربلا در زندان ابن زیاد گرفتار بود، منظورم شیعیانی است که بعدها قیام توابین را به راه انداختند.

سکوت خواص!
سریال مختارنامه، با همه اشکالات و ضعف‌هایش، خیلی خوب توانست گوشه‌ای از مظلومیت اهل بیت و شرایط آن روز کوفه را به ما نشان دهد. وقتی در قسمت هفتم، سکوت و کنار کشیدن بزرگان شیعه و خیانت کوفیان را به جناب مسلم دیدم، یک لحظه شک کردم. با وجود آنکه بارها و بارها حکایت تنهایی و غربت و مظلومیت مسلم را شنیده بودم، اما این تصاویر فکرم را مشغول کرد. با خودم گفتم آیا امکان دارد درباره خیانت و بی‌وفایی کوفیان کمی غلو کرده باشیم؟! مگر می‌شود همه آن جماعتی که تا ساعاتی پیش اطراف مسلم بودند، یکدفعه او را تنها گذاشته باشند؟
این فقط یک سوال و درگیری ذهنی درباره شخصیت مردم کوفه بود، نه اینکه تنهایی مسلم را باور نداشته باشم. به سراغ نهج البلاغه رفتم. خطبه نود و ششم و جوابم را همانجا گرفتم. امیرالمومنین چه مظلومانه، بی‌وفایی و نامردی کوفیان را تعبیر می‌کند، تا جایی که می‌گوید کاش معاویه یک نفر از یارانش را با ده نفر از شما مبادله می‌کرد!:
«بدانید به خدایى که جانم در دست قدرت اوست که ارتش معاویه بر شما پیروز خواهند شد، نه به خاطر اینکه از شما به حق شایسته ترند، بلکه بدان خاطر که آنان در حرکت به سوى باطل زمامدارشان شتابانند، و شما در برابر حق من سست و کند هستید. هرآینه ملل مختلف از ستمکارى زمامدارانشان در ترسند، و من از ستم ملّتم بر خویش در وحشتم! شما را براى پیکار با دشمن ترغیب کردم نرفتید، به گوشتان خواندم نشنیدید، پنهان و آشکار دعوتتان نمودم اجابت نکردید، شما را خیرخواهى کردم نپذیرفتید. آیا شما حاضران غائب هستنید؟! و بردگان در قیافه اربابان؟!
مصالحتان را بر شما مى‌خوانم از آن فرار مى کنید، با موعظه‌هاى رسا شما را نصیحت مى‌کنم، از آن پراکنده مى‌گردید، و به جهاد با متجاوزان ترغیبتان مى‌کنم هنوز حرفم به آخر نرسیده، مى‌بینم همچون قوم سبا پراکنده مى‌شوید! به جلسات خود بازگشته، یکدیگر را از پند و اندرزى که داده شده‌اید فریب مى‌دهید و غافل مى‌سازید. بامدادان کجی شما را راست می‌کنم، شامگاهان مانند کمان کژ، به سویم بازمى‌گردید. اصلاح کننده عاجز شده و شنونده غیرقابل انعطاف گشته!
اى کسانى که بدنهایتان حاضر و عقولتان از شما غایب و خواسته‌هایتان گوناگون است و زمامدارانتان گرفتار شمایند؛ امیر شما خدا را اطاعت مى‌کند و شما از او نافرمانى مى‌نمایید، اما امیر شامیان از خدا رویگردان است و اهل شام از او فرمان مى برند! به خدا قسم دوست داشتم معاویه درباره شما و یارانش با من معامله می‌کرد! صرف دینار به درهم، ده نفر از شما را با یک نفر از یاران خودش با من عوض مى‌کرد!
اى اهل کوفه، من از جانب شما به سه چیز و دو چیز دچار شده ام: گوش دارید ولى کرید، گویایید امّا لالید، چشم دارید لکن کورید; نه هنگام جهاد آزادمردان راستین هستید، نه وقت بلا و گرفتارى برادران مورد اعتماد! دستتان تهى باد اى کسانى که همچون شتران بدون ساربان هستید که هرگاه از جانبى جمعشان کنند از طرف دیگر پراکنده مى‌شوند. به خدا قسم انگار مى‌بینم اگر صحنه کارزار سخت شود، و آتش پیکار شعله‌ور گردد، فرزند ابوطالب را همچون زنى که نوزاد خود را وقت زاییدن رها کند رها خواهید کرد. حرکت من بر اساس حجّت روشن از جانب پروردگارم، و راه و روش پیامبرم است، من بر مبناى راه حقّى که آن را از میان راههاى گوناگون یافته ام قرار دارم.
به اهل بیت پیامبرتان نظر کنید و ملتزم جهت الهى آنان باشید، راه و روش آنها را پیروى نمایید، که آنان شما را از راه هدایت بیرون نمى برند، و به گمراهى بازنمى گردانند. اگر از چیزى بازایستادند شما هم بازایستید، و اگر به جهتى حرکت کردند شما هم حرکت نمایید، از آنان پیشى مجویید که گمراه مى گردید، و عقب نمانید که به هلاکت مى رسید.
من یاران محمّد صلّى اللّه علیه وآله را دیده ام، کسى از شما را مانند آنان نمى‌بینم، اصحاب آن حضرت ژولیده موى و غبارآلود بودند در حالى که شب را در سجده و قیام به صبح مى رساندند، گاه پیشانى و گاه صورت در پیشگاه حق به زمین مى نهادند، از یاد معاد گویا بر روى شعله آتش ایستاده مضطرب و پریشان بودند، پیشانى آنان از طول سجود مانند زانوى بز پینه داشت. چون یاد خدا مى شد دیدگانشان چنان اشک مى ریخت که گریبانشان از گریه تر مى شد، و همچون درخت که روز تندباد مى لرزد از ترس عذاب و امید ثواب به خود مى لرزیدند»
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢٥
حضرت ابوالفضل العباس(ع) هشتم ذیحجه سال 60 هجری قمری و زمانی که قافله امام حسین (ع) قصد ترک مکه و عزیمت به کربلا را داشت، بر بام کعبه خطبه‌ای در ستایش از سیدالشهداء ایراد فرمود.
مشرق--- بسم الله الرّحمن الرّحیم

اَلحَمدُ لِلّهِ الَّذی شَرَّفَ هذا (اشاره به بیت الله‌الحَرام) بِقُدُومِ اَبیهِ، مَن کانَ بِالاَمسِ بیتاً اَصبَح قِبلَةً.

أَیهَا الکَفَرةُ الفَجَرة اَتَصُدُّونَ طَریقَ البَیتِ لِاِمامِ البَرَرَة؟ مَن هُوَ اَحَقُّ بِه مِن سائِرِ البَریه؟ وَ مَن هُوَ اَدنی بِه؟ وَ لَولا حِکمَ اللهِ الجَلیه وَ اَسرارُهُ العِلّیه وَاختِبارُهُ البَریه لِطارِ البَیتِ اِلیه قَبلَ اَن یمشی لَدَیه قَدِ استَلَمَ النّاسُ الحَجَر وَ الحَجَرُ یستَلِمُ یدَیه وَ لَو لَم تَکُن مَشیةُ مَولای مَجبُولَةً مِن مَشیهِ الرَّحمن، لَوَقَعتُ عَلَیکُم کَالسَّقرِ الغَضبانِ عَلی عَصافِیرِ الطَّیران.

اَتُخَوِِّنَ قَوماً یلعَبُ بِالمَوتِ فِی الطُّفُولیة فَکَیفَ کانَ فِی الرُّجُولیهِ؟ وَلَفَدَیتُ بِالحامّاتِ لِسَید البَریاتِ دونَ الحَیوانات.

هَیهات فَانظُرُوا ثُمَّ انظُرُوا مِمَّن شارِبُ الخَمر وَ مِمَّن صاحِبُ الحَوضِ وَ الکَوثَر وَ مِمَّن فی بَیتِهِ الوَحی وَ القُرآن وَ مِمَّن فی بَیتِه اللَّهَواتِ وَالدَّنَساتُ وَ مِمَّن فی بَیتِهِ التَّطهیرُ وَ الآیات.

وَ أَنتُم وَقَعتُم فِی الغَلطَةِ الَّتی قَد وَقَعَت فیهَا القُرَیشُ لِأنَّهُمُ اردُوا قَتلَ رَسولِ الله صلَّی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِه وَ أنتُم تُریدُونَ قَتلَ ابنِ بِنتِ نَبیکُم وَ لا یمکِن لَهُم مادامَ اَمیرُالمُؤمِنینَ (ع) حَیاً وَ کَیفَ یمکِنُ لَکُم قَتلَ اَبی عَبدِاللِه الحُسَین (ع) مادُمتُ حَیاً سَلیلاً؟

تَعالوا اُخبِرُکُم بِسَبیلِه بادِروُا قَتلی وَاضرِبُوا عُنُقی لِیحصُلَ مُرادُکُم لابَلَغَ الله مِدارَکُم وَ بَدَّدَا عمارَکُم وَ اَولادَکُم وَ لَعَنَ الله عَلَیکُم وَ عَلی اَجدادکُم.

بنام خداوند بخشنده مهربان

سپاس خدای را که بیت الله را با قدوم پدرش(منظور امام حسین (ع) است) مشرف کرد؛ کسی که دیروز بیت بود،[امروز] قبله گردید.

ای ناسپاسان گناهکار آیا راه بیت را بر امام نیکوکاران می بندید؟ چه کسی سزاوارتر به این بیت است از دیگر موجودات؟ و چه کسی نزدیکترین به این خانه است؟ و اگر حکمت های خداوند بلند مرتبه نبود و اسرار بالا و امتحانات موجودات نبود، همانا بیت به سوی ایشان [ امام حسین (ع)] پرواز می کرد؛ قبل از اینکه مردم حجر را لمس کنند، حجر دستانش [ امام حسین (ع)] را استلام می کند و اگر خواست مولای من خواست خداوند رحمن نبود هر آینه بر سر شما مانند بازِ شکاری که بر گنجشکان فرود می آید نازل می شدم.

آیا قومی را که مرگ را در کودکی به بازی می گرفتند می ترسانید، در حالیکه الان در مردانگی قرار دارند. همه جانم فدای آقا و مولای همه موجودات که برتر از حیوانات [هستند].

هیهات بنگرید سزاوار است از چه کسی پیروی کنید، به کسی که شراب می نوشد [مراد یزید ملعون است] یا کسی که صاحب حوض و کوثر است؛ کسی که در خانه وحی و قرآن است [مراد امام حسین(ع)است] یا کسی که در بیتش اسباب لهو و نجاست است [مراد یزید ملعون است]؛ و یا کسی که در خانه اش نزول آیات [نشانه ها] و [آیه] تطهیر است.

شما در غلطی واقع شدید که قریش واقع شدند. چرا که اراده قتل پیامبر(ص) را کردند و شما اراده قتل پسر دختر پیامبرتان را و [این حیله] برای ایشان تا وقتی امیرالمؤمنین(ع) زنده بود ممکن نشد. پس چگونه ممکن است کشتن ابا عبدالله الحسین(ع) تا وقتی که من زنده ام؟

بیایید تا به راهش [راه کشتن امام حسین(ع)] آگاهتان کنم؛ پس مبادرت به کشتن من کنید، و گردنم را بزنید تا به مقصودتان برسید. خدا شما را به مقصودتان نرساند و عمرتان و فرزندانتان را کوتاه کند و لعنت خدا بر شما و پدرانتان [که قصد کشتن پیامبر (ص)را داشتند ] باد.

.................

کتاب مناقب ساده الکرام، تألیف سید عین العارفین هندی، در کتابخانه علامه میر حامد حسین موسوس نیشابوری کشمیری بدست آمده و در قالب کتابی با عنوان "خطیب کعبه" از سوی علی اصغر یونسیان تألیف شده است .
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢٤

 گزارش خبرگزاری فارس از دورود، سهراب ابراهیمی یکشنبه شب در جمع خبرنگاران در دورود اظهار داشت: به جز سالن آمفی تئاتر این دانشگاه، کلاس‌های آموزشی فاقد امنیت و اصول طراحی و ساخت است از این رو به دلیل آموزشی بودن ساختمان و ضرورت حفظ امنیت جان دانشجویان این ساختمان باید تخریب و بازسازی مجدد شود.
وی افزود: بنابر اعلام ستاد بازسازی بنیاد مسکن شهرستان دورود دانشگاه پیام نور دورود به دلیل وارد آمدن صدمات بالا بر اثر زلزله اخیر نیاز به بازسازی مجدد دارد و طبق مقررات ملی ساختمان و آیین‌نامه 2800 ایران، ساختمان آموزشی این دانشگاه باید تخریب و بازسازی مجدد شود.
رئیس دانشگاه پیام‌ نور دورود گفت: بنا بر اعلام این ستاد ساختمان دانشگاه پیام نور دورود نامرغوب است.
وی با اشاره به اینکه کلاس‌های این دانشگاه در حال حاضر در محل فعلی دانشگاه در حال برگزاری است، تصریح کرد: با توجه به برخورداری این دانشگاه از دو قطعه زمین پنج هکتاری و هشت هکتاری در مناطق عزت آباد و ناصرالدین ضروری است تا مسئولان امر نسبت به احداث ساختمان جدید اهتمام ورزند.
رئیس دانشگاه پیام نور دورود در ادامه از برگزاری سومین یادواره شهدای دانشجویی این شهرستان، همزمان با روز دانشجو، در 16 آذرماه خبر داد.
ابراهیمی گفت: سومین یادواره شهدای دانشجویی شهرستان دورود، به همت بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور این شهرستان و با هدف گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، بویژه هشت دانشجویی شهید این شهرستان، برگزار می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: این یادواره با همکاری سپاه دورود و بنیاد شهید و امور ایثارگران این شهرستان برگزار می‌شود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢٤

 

حماس فلسطین را به عنوان یک دولت اسلامی از دریای مدیترانه تا رود اردن می بیند. که البته تنها یهودیانی که تا قبل از جنگ جهانی اول در انجا بودند، حق زندگی کردن در انجا را دارند.
به گزارش شیعه آنلاین، انتخاب نوشت: روزنامه الحیات به نقل از خلیل الحیا، یکی از مقامات سیاسی حماس ادعا کرد: حماس به ایران اطلاع داده است که اجازه نخواهد داد شیعیان به فلسطین وارد شوند. حتی در مقابل کمک هایی که ایران به حماس می کند!

وی در ادامه می افزاید: ما از ورود هرگونه گروهی به فلسطین جز سنی ها جلوگیری می کنیم.

این مقام بلندپایه حماس در ادامه از اعراب خواست که به حماس اجازه دهند که نسبت به اشغالگری اسرائیلی ها در اراضی فلسطینی مقاومت نشان دهد.

وی در ادامه افزود: اینکه می گویند حماس عملیات شهادت طلبانه را متوقف کرده است، را تکذیب می کنم و هر موقع که بشود برای مقاومت علیه اسرائیل و شهرک نشینان این کار را انجام می دهیم.

خلیل الحیا در پایان افزود: حماس فلسطین را به عنوان یک دولت اسلامی از دریای مدیترانه تا رود اردن می بیند. که البته تنها یهودیانی که تا قبل از جنگ جهانی اول در انجا بودند، حق زندگی کردن در انجا را دارند.

هنوز مقامات حماس این خبر را تایید یا تکذیب نکرده اند!
 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢٤
200 خانوار زلزله زده در مجتمع صنایع دفاعی دورود اسکان یافتند
خرم آباد- نماینده وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از اسکان 200 خانوار زلزله زده دورود در مجتمع صنایع دفاع بنی هاشم این شهرستان خبر داد.
سردار سرتیپ پاسدار ' جواد درویش زاده ' روز جمعه پس از بازدید از مناطق زلزله زده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تخریب های ناشی از زلزله در شهر دورود عمیق بوده و روند رسیدگی به زلزله زدگان ضعیف و کند می باشد.
وی افزود : قانع بودن مردم فهیم و شهید پرور این شهرستان نباید مانع از رسیدگی به مشکلات آنان شود.
معاون وزیر دفاع اظهار داشت: با گذشت بیش ازشش روز از وقوع زلزله، مردم آسیب دیده همچنان سرگردان بوده و آواره معابر می باشند.
وی گفت:وزارت دفاع و مدیریت مجتمع زرهی بنی هاشم دورود آماده کمک رسانی به مردم زلزله زده می باشد.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢۳

خبرگزاری فارس: مدیر کل ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه استان لرستان گفت: زلزله دورود به 9 هزار و 415 واحدمسکونی خسارت وارد کرده است.


رضا آریایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد با اشاره به اینکه آخرین وضعیت خسارت وارده به واحدهای مسکونی، طرح‌های عمرانی و لوازم خانگی دورود اعلام شده اظهار داشت: از این تعداد دوهزار و 961 واحد بالای 60 درصد،سه هزار و 273 واحد بین 30 تا 60 درصد، سه ‌هزار و 181واحد زیر30 درصد بر اثر زلزله روز شنبه هفته گذشته دورود خسارت دیده‌اند.
وی افزود: براثر این حادثه نیز 115 پروژه عمرانی در دست اجرای دورود مبلغ 14میلیارد تومان خسارت وارد شده است.
مدیر کل ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه استان لرستان گفت: زلزله هفته گذشته شهرستان دورود لرستان پنج میلیارد تومان خسارت به لوازم خانگی، ماشین‌آلات و وسایل داخل مغازه وارد شده است.
آریایی گفت:هم اکنون شرایط به نسبت آرامی در شهرستان دورود حاکم است و هیچ‌گونه مشکل امدادی برای رسیدگی به مردم زلزله زده وجود ندارد.
مدیر کل ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه استان لرستان گفت: کار جمع‌آوری خسارت‌های وارده به شهرستان دورود صبح امروز به پایان رسیده است.
وی با انتقاد از توجه کم مردم به فرهنگ بیمه گفت: بسیاری از واحدهای خسارت دیده تحت پوشش بیمه قرار ندارند و باید در این زمینه و تشویق مردم نسبت به اهمیت فرهنگ بیمه اقدامات بیشتری انجام شود.
مدیر کل ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه استان لرستان گفت: در ایران خسارات حوادثی از قبیل زلزله توسط دولت تامین می‌شود و این در حالی است که این روند در هیچ کشوری وجود ندارد و پرداخت خسارات تنها از طریق شعب بیمه صورت می‌گیرد.
زمین لرزه 4,9 ریشتری صبح روز شنبه پانزدهم آبان ماه هفته گذشته شهرستان دورود در شرق لرستان را لرزاند که خوشبختانه هیچ‌گونه تلفات جانی در برنداشت اما به تعداد زیادی از منازل مسکونی، تجاری، عمرانی و مدرسه خسارت وارد شده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢۳
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق ، در کشور پاکستان ایالتی وجود دارد به نام «سرحد» . در این ایالت فرمانداری هایی (ایجنسی) وجود دارند که یکی از آن ها « کورم » نام دارد.  مرکز این فرمانداری ، شهری در شمال غربی آن می باشد که : پاراچنار » نام دارد. جمعیت  دویست و پنجاه هزار نفری « پاراچنار » را شیعیان دوازده امامی تشکیل می دهند . در ده کیلومتری « پاراچنار » روستایی به نام  « پیوار » قرار دارد. اهالی این روستا را افراد سه قبیله «غندی خیل»، «علی زائی» و «دویرزائی» تشکیل می دهند. 
در سال 1320 هجری شمسی ، عارف حسین حسینی ، رهبر شیعیان پاکستان ، در خانواده یکی از سادات قبیله «دویرزائی» در روستای « پیوار » متولد شد. 
علامه عارف حسین حسینی مراحل تحصیل خود را تا مقطع دبیرستان ، در زادگاهش طی نمود و سپس وارد حوزه علمیه جعفریه پاراچنار گردید و پس از طی مراحلی ، در سال 1346  جهت تکمیل تحصیلات خود به نجف اشرف عزیمت نمود. در همین شهر بود که با پیشوای تبعید شده شیعیان ، حضرت آیت الله العظمی روح الله الموسوی الخمینی آشنا شده و شیفته ایشان گردید.
به دنبال حضور سرسختانه عارف حسین حسینی در مبارزات ضد رژیم بعثی حاکم بر عراق ، وی از این کشور اخراج  و  برای ادامه تحصیلات  خود عازم شهر مقدس قم شد. مشارکت فعال این روحانی پاکستانی در مبارزات روحانیت قم علیه ر‍ژیم پهلوی ، سرانجام باعث شد که ایشان از ایران هم اخراج شود. از این پس ، عارف حسین حسینی به نماینده انقلاب اسلامی ایران در پاکستان تبدیل گردید و پس از مدتی رسما در جایگاه رهبری شیعیان پاکستان قرار گرفت.
آیت الله عارف حسین حسینی در سال 1363 رسما از سوی حضرت امام خمینی به عنوان نماینده ایشان در پاکستان منصوب گردید. در حکم امام روح الله خمینی خطاب به آیت الله حسینی آمده است:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم.
الحمدللَّه رب العالمین، و الصلوة والسلام على محمد و آله الطاهرین، و لعنة اللَّه على اعدائهم اجمعین ..
و بعد، جناب سیدالاعلام و حجت الاسلام آقاى آقا سید عارف حسینى- دامت افاضاته- از طرف اینجانب مجازند در تصدى امور حسبیه که تصدى آن در زمان غیبت کبرا منوط به اجازه ولى فقیه جامع الشرایط مى‏باشد. و نیز مجازند در اخذ وجوه شرعیه و سهمین مبارکین، و صرف نصف آن را در مخارج خودشان و سایر موارد مقرره شرعیه و ارسال نصف دیگر را نزد اینجانب جهت صرف در اعلاى کلمه طیبه اسلام ..
 «و اوصیه- ایّده اللَّه تعالى- بما اوصى به السلف الصالح من ملازمة التقوى و التجنب عن الهوى و التمسک بعروة الاحتیاط فى الدین و الدنیا؛ و ارجومنه أن لاینسانى من صالح دعواته»؛ والسلام علیه و على اخواننا المؤمنین و رحمة اللَّه و برکاته ..
- 8 شوال المکرم 1404.- روح اللَّه الموسوى الخمینى.

سرانجام در سحرگاه جمعه 14 مرداد 1367 ، علامه عارف حسین حسینی ، در شهر پیشاور ، به دست دشمنان اسلام ناب محمدی ، هدف گلوله قرار گرفت و ذکر لااله الا الله به خیل شهدای نهضت جهانی اسلام پیوست.
امام خمینی در پیام پرشوری که به مناسبت شهادت  رهبر شیعیان پاکستان صادر فرمود ، ایشان را« یار وفادار اسلام و مدافع محرومان و مستضعفان و  فرزند راستین سید و سالار شهیدان» خواند و تلویحا وی را شهید نبرد میان « اسلام ناب محمدی» و «اسلام آمریکایی»  دانست.
توصیفات کم نظیر امام خمینی از شهید عارف حسین حسینی ، نشان از جایگاه ویژه او در جهان اسلام داشت. در بخشی از پیام حضرت امام آمده است:

دردآشنایان جوامع اسلامى، همانان که با محرومان و پابرهنگان میثاق خون بسته‏اند، باید توجه کنند که در آغاز راه مبارزه‏اند و براى شکستن سدهاى استعمار و استثمار و رسیدن به اسلام ناب محمدى راه طولانى در پیش دارند.
و براى امثال علامه عارف حسین حسینى بشارتى بالاتر از این نبوده است که از محراب عبادت حقْ عروج خونین ارجِعِى الى رَبِّکِ  را نظاره کند، و جرعه وصل یار را از شهد شهادت بیاشامد، و شاهد وصول هزاران تشنه عدالت به سرچشمه نور گردد.
بزرگترین فرق روحانیت و علماى متعهد اسلام با روحانى نماها در همین است که علماى مبارز اسلام همیشه هدف تیرهاى‏ زهرآگین جهانخواران بوده‏اند و اولین تیرهاى حادثه قلب آنان را نشانه رفته است؛ ولى روحانى نماها در کنف حمایت زرپرستان دنیاطلب، مروّج باطل یا ثناگوى ظلمه و مؤید آنان بوده‏اند .تا به حال یک آخوند دربارى یا یک روحانى وهابى را ندیده‏ایم که در برابر ظلم و شرک و کفر، خصوصاً در مقابل شوروى متجاوز و امریکاى جهانخوار ایستاده باشد.
همان گونه که یک روحانى وارسته عاشق خدمت به خدا و خلق خدا را ندیده‏ایم که براى یارى پابرهنگان زمین لحظه‏اى آرام و قرار داشته باشد و تا سر منزل جانان علیه کفر و شرک مبارزه نکرده باشد. و عارف حسینى اینگونه بود.

حضرت امام خمینی در پایان پیام تاریخی خود به مناسبت شهادت عارف حسین حسینی ، این گونه نوشته اند:
اینجانب فرزند عزیزى را از دست داده‏ام. خداوند تعالى به همه ما توفیق تحمل‏ مصائب و توان ادامه راه پر فروغ شهیدان را بیشتر از پیش کرامت فرماید؛ و توطئه و مکر ستمگران را به خودشان برگرداند؛ و ملت پرکرامت اسلام را در مسیر جهاد و شهادت ثابت قدم نگه دارد. والسلام على عباداللَّه الصالحین ...

تربت پاک شهید آیت الله عارف حسین حسینی ، در روستای« پیوار» ، از توابع « پاراچنار » قرار دارد و مهمترین زیارتگاه شیعیان پاکستان است. شهید حسینی در میان شیعیان پاکستان به نام « آقا » خوانده می شود و از تقدس بی نظیری برخوردار است.
آن چه خواهید دید تصاویر اختصاصی مشرق از مزار آن شهید وارسته و فرزند عزیز امام خمینی است.
روحمان با یادش شاد
9.jpg
شهید علامه سید عارف حسین الحسینی ، رهبر شیعیان پاکستان

1.jpg

2.jpg
بارگاه شهید علامه سید عارف حسین الحسینی در پاراچنار - روستای پیوار

3.jpg
بارگاه شهید علامه سید عارف حسین الحسینی در پاراچنار - روستای پیوار

8.jpg
بارگاه شهید علامه سید عارف حسین الحسینی در پاراچنار - روستای پیوار

7.jpg
بارگاه شهید علامه سید عارف حسین الحسینی در پاراچنار - روستای پیوار

6.jpg
بارگاه شهید علامه سید عارف حسین الحسینی در پاراچنار - روستای پیوار

4.jpg
بارگاه شهید علامه سید عارف حسین الحسینی در پاراچنار - روستای پیوار

5.jpg
بارگاه شهید علامه سید عارف حسین الحسینی در پاراچنار - روستای پیوار

10.jpg
شهید علامه سید عارف حسین الحسینی ، رهبر شیعیان پاکستان

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢۳
سرهنگ معمر القذافی، رهبر رژیم لیبی، ضیافتی دو هفته‌ای را برای 20 مانکن ایتالیایی با بودجه دولتی لیبی ترتیب داد.
 
به گزارش مشرق، روزنامه دیلی تلگراف نوشت که 20 مانکن ایتالیایی بمدت دو هفته از گشت و گذار در لیبی با هزینه‌های دولتی این کشور استفاده کردند.
به نوشته تلگراف، استقبال و نحوه پذیرایی از این مانکن‌ها مانند ملکه‌ها بوده است.
به نوشته این روزنامه انگلیسی، مانکن‌ها در هتل‌های پنج ستاره و گردشگاه‌های فاخر لیبی پذیرایی شده و بر شتر نیز شوار شده و از شیر شترهای ویژه رهبر لیبی نیز نوشیده اند و به این ترتیب در برابر عکاسان، رهبر لیبی و دوست وی "سیلویو برلوسکونی" نخست‌وزیری ایتالیا قرار گرفتند.
آژانس هوستیوب که مقر آن در رم قرار دارد، این 20 نفر را که برخی از آنها سوابقی از جمله همجنس بازی و زنا دارند از میان صدها دختری انتخاب کرده که القذافی در سفر خود به ایتالیا با آنها دیدار کرده و در اقدامی مضحک یک جلد قرآن به آنها اهدا کرد.
گزارش تفصیلی تلگراف و نیز تصاویر این مانکن های ایتالیایی که برخی از آنان از معشوقه های برلوسکونی نیز هستند به قدری قبیح بود که مشرق از انتشار آنها معذور است.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢٢
در بخشی از مراسم رسمی افتتاحیه بازی های آسیایی در شهر گوانگجوی چین، روز جمعه، نام خلیج فارس، تحریف و نامی جعلی بر آن نهاده شده است
به گزارش مشرق به نقل از ایسنا، یک کشتی که به صورت نمادین در آب های رودخانه پرل(محل برگزاری مراسم افتتاحیه) در حرکت بوده، پس از قرار گرفتن در امواج سهمگین به جزایر مختلفی رسیده و به یک باره نمایشگرهای محل برگزاری، نام خلیج فارس را به صورت جعلی خلیج "ع رب ی" اعلام کرده اند.
پس از این اقدام ضد ایرانی چینی ها، بهرام افشارزاده دبیرکل کمیته ملی المپیک ایران و سرپرست کاروان کشورمان در بازی‌های آسیایی گوانگجو در اعتراض به استفاده از نام جعلی خلیج ع رب ی، از حضور در مراسم رژه این مسابقات خودداری کرده است.
این برای نخستین بار بود که کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی بدون سرپرست کاروان در مقابل تماشاگران رژه می‌رفت.
مسئولان ورزش کشور نیز پس از اعلام این نام مجعول به جای نام حقیقی خلیج فارس، یک نشست اظراری در اقامتگاه خود در گوانگجو تشکیل دادند و در پایان نشست، تصمیم به پیگیری موضوع از طریق دستگاه دیپلماسی گرفتند. بنا بر تصمیم آن ها، مراتب اعتراض،به صورت کتبی از سوی سفارت ایران در چین به وزارت امور خارجه این کشور ارایه خواهد شد.
آیا چنین اقدام غیر قابل اغماضی که از طریق شبکه های ماهواره ای در سرتاسر جهان منعکس شده است، واکنش جدی و آشکار وزارت امور خارجه ایران را در پی خواهد داشت؟
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢٢

چرا ایران روز شهید ندارد؟+عکس

ایران بیش از «دویست و سی هزار شهید» دارد/ لبنان با کمتر از ده هزار شهید روز «شهید» دارد/ اما ایران روز «شهید» ندارد.
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق ، روز 11 نوامبر* در کشور لبنان به عنوان « روز شهید » نامگذاری شده است. آن چه که خواهید خواند دلنوشته ای است در همین رابطه که خطاب به مسئولین نگاشته شده است:


ایران روز «ملی کیفیت» دارد.

ایران روز «آمار و برنامه ریزی» دارد.

ایران روز «صادرات» دارد.

ایران روز «دامپزشکی» دارد.

ایران روز «صنایع دستی» دارد.

ایران روز «طبیعت» دارد.

ایران بیش از «دویست و سی هزار شهید» دارد.

لبنان «کمتر از ده هزار شهید» دارد.**

لبنان روز «شهید» دارد.

ایران روز «شهید» ندارد.


پاورقی:

*در روز 11 نوامیر 1983 بزرگ ترین عملیات استشهادی ضد صهیونیستی توسط شهید احمد قصیر در لبنان انجام گرفت که به هلاکت 148 اشغالگر اسراییلی منجر گردید.

*این آمار با احتساب شهدای ناشی از بمباران هوایی صهیونیست ها به دست می آید . در غیر این صورت لبنان کمتر از 2000 شهید دارد.

sh4.jpg
پوستر روز شهید سال 2010
sh5.jpg
لوگوی پایگاه مجازی مقاومت اسلامی به مناسبت روز شهید 2010

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢٢
خرم آباد - خبرگزاری مهر: معاون وزیر کشور و رئیس ستاد مدیریت بحران از پرداخت تسهیلات به زلزله زدگان دورودی پس از تصمیم گیری نهایی در جلسه روز یکشنبه هیئت دولت خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر در شهرستان دورود، حسین باقری در حاشیه بازدید از مناطق زلزله زده دورود در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این سومین بار است که ما در طول چند سال گذشته با زلزله های نسبتا شدید در شهرستان دورود مواجه می شویم.

زلزله اخیر شهرستان دورود با زلزله های گذشته متفاوت بود

وی با متفاوت خواندن زلزله اخیر با زلزله های گذشته، عنوان کرد: زلزله 4.9 ریشتری شنبه گذشته در شهرستان دورود در عمق 5 کیلومتری زمین به وقوع پیوست که این امر موجب خسارات زیادی به منطقه شد.

معاون وزیر کشور و رئیس ستاد مدیریت بحران ادامه داد: هرچه مرکز زلزله به سطح زمین نزدیکتر باشد خرابی آن بیشتر خواهد بود.

باقری به خسارات وارد شده به این شهرستان اشاره کرد و بیان داشت: مناطق خسارت دیده به سه دسته محلات با تخریب 10 تا 30 درصد، محلات با تخریب 30 تا 60 درصد و محلات با تخریب بالای 60 درصد تقسیم شده اند.

بازدید از 5200 واحد مسکونی خسارت دیده

معاون وزیر کشور و رئیس ستاد مدیریت بحران با اشاره به بازدید از سطح پنج هزار و 200 واحد مسکونی خسارت دیده شهرستان دورود، یادآور شد: در نهایت ظرف یکی دو روز آینده جمع بندی نهایی برای طرح پیشنهادات لازم در جلسه روز یکشنبه هیئت دولت صورت خواهد گرفت.

باقری با اشاره به اقدامات انجام شده برای رفع مشکلات مردم زلزله زده دورود، یادآور شد: در این راستا اردوگاههایی در برخی مراکز عمومی و مدارس این شهرستان برای استفاده مردمی که خانه هایشان تخریب شده ایجاد شده است.

وی از توزیع چادر در میان ساکنان مناطقی که بین 30 تا 60 درصد آسیب دیده اند خبر داد و یادآور شد: البته توصیه ما به مردم این است که اقدام به دایر کردن چادرها به صورت انفرادی در سطح محلات نکنند چرا که به لحاظ امنیتی و رفاهی کمپ های ایجاد شده برای اسکان خانواده ها مطلوب تر است.

به زودی مشکل تسهیلات اعطایی به زلزله زدگان رفع می شود

معاون وزیر کشور و رئیس ستاد مدیریت بحران از اعطای تسهیلات برای نوسازی و مقاوم سازی واحدهای آسیب دیده خبر داد و گفت: به زودی مشکلات اعطای تسهیلات به مردم پس از اتمام ارزیابی ها در جلسه هیئت دولت رفع خواهد شد.

باقری به تخریب ساختمانهای نوساز در برخی مناطق شهر دورود از جمله الغدیر و اندیشه اشاره کرد و گفت: در این رابطه نیز در صورت پیگیری از سوی مردم پیمانکارانی که اقدام به ساخت و ساز بدون توجه به اصول فنی کرده اند باید جوابگو باشند.

ضرورت تهیه مطالعات زمین شناسی منطقه دورود

وی همچنین بر ضرورت تهیه مطالعات زمین شناسی منطقه تاکید کرد و بیان داشت: خاک این مناطق مقداری سست و به صورت شن و ماسه است به همین خاطر نمونه هایی که در زلزله قبل و اخیر تهیه شده برای بررسی گرفته شده است.

صدو پروانه ساخت در برخی مناطق دورود منوط به رعایت اصول فنی

معاون وزیر کشور و رئیس ستاد مدیریت بحران افزود: پس از بررسی های لازم در صورتیکه خاک منطقه برای ساخت و ساز مناسب نباشد نباید پروانه ساخت در این منطقه صادر شود و در صورت صدور باید همه تمهیدات لازم فنی برای ساخت و ساز اندیشیده شود.

باقری ادامه داد: ما می توانیم روی زمین سست بنا ایجاد کنیم ولی حتما باید شناژ عمودی و افقی در این سازه ها به صورت یکپارچه به هم وصل شود.

وی همچنین به مصالح استفاده شده در ساختمان های دورود اشاره کرد و گفت: در این زمینه هم باید مطالعات لازم صورت گیرد تا در صورت ساخت و ساز دوباره مردم دچار مشکلات ناشی از زلزله های احتمالی نشوند.

پیش از فرارسیدن فصل سرما کار نوسازی آغاز می شود

معاون وزیر کشور و رئیس ستاد مدیریت بحران خاطرنشان کرد: اگر مردم 10 درصد هزینه های کلی ساخت را صرف مقاوم سازی واحدهای مسکونی خود کنند هیچگاه شاهد اینگونه حوادث نخواهیم بود.

باقری در مورد وضعیت اعطا تسهیلات نیز گفت: ما در حال حاضر معطل اعتبارات نیستیم چرا که با پیگیری های استانداری بانکهای استان در این زمینه همکاری می کنند.

وی با اشاره به در پیش بودن فصل سرما ابراز امیدواری کرد کار نوسازی و مقاوم سازی با استفاده از پیمانکاران مورد تایید هر چه سریعتر آغاز شود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢٠

به گزارش مشرق، مجید دبیریان در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: عربستان سعودی به دلیل سهل‌انگاری ایران‌ایر مبلغ 3 هزار ریال سعودی این شرکت را جریمه کرده است که آنان نیز ما را متضمن این خسارت دانسته‌اند.
نوه پیرزن 70 ساله درگزی افزود: علاوه بر این جریمه شرکت هواپیمایی ایران ایر هزینه بلیت از مشهد به مدینه و از جده به ایران را از مادربزرگم مطالبه کرده‌اند.
وی ادامه داد: ما معتقدیم که دلیل اصلی این سهل‌انگاری خود ایران ایر بوده زیرا مادر بزرگ بنده در نهایت سادگی و بدون نیت سوء خواستار به جا آوردن این سفر بوده است.
دبیریان با اشاره به اینکه مادر بزرگش کارت پرواز نداشته خاطرنشان کرد: باوجود اینکه وی به میهمان‌دار گفته است شمارۀ صندلی ندارم، میهماندار جای خالی که موجود بوده را نشان داده و او را به آن صندلی هدایت کرده است.
وی تصریح کرد: بعد از شکایت ایران‌ایر ما هم شکایتی را تنظیم کردیم مبنی بر اینکه به علت سهل‌انگاری مسئولان ایران‌ایر ما و خانواده‌مان دچار فشار روانی و استرس شدیدی به خاطر غیبت مادربزرگمان شدیم.
دبیریان افزود: این موضوع قابل توجیه نبوده و انصاف نیست که این تقصیر را گردن یک پیرزن 70 ساله بیندازید.
وی در مورد نحوه اطلاع آ‌ن‌ها از سفر مادربزرگشان به مدینه گفت: بعد از اینکه نیمه شب (جمعه) مطلع شدیم مادر بزرگم بعد از ظهر جمعه 14 آبان‌ماه درگز را به سمت مشهد ترک کرده و هنوز به منزل ما در مشهد مراجعه نکرده به پلیس اطلاع دادیم.
نوه پیرزن 70 ساله اظهار داشت: ما همچنین بیمارستان‌های درگز، مشهد و حتی قوچان را نیز استعلام کردیم و تصادفات جاده‌ای را نیز بررسی کردیم تا شاید ردی از او به دست آوریم که موفق نشدیم.
وی در مورد نحوه اطلاع آن‌ها از حضور مادربزرگشان در مدینه خاطرنشان کرد: در روز شنبه ساعت 8 و 15دقیقه صبح بود که از بعثه رهبری واقع در مدینه با ما تماس گرفتند و مشخصات مادربزرگشان را دادند که ما در ابتدا فکر کردیم شاید اشتباهی رخ داده یا کسی خواسته با ما شوخی کند.
دبیریان در ادامه تصریح کرد: ولی بعد از اینکه شماره تلفن را کنترل کردیم متوجه صداقت این سخنان شدیم و باورمان نمی‌شد که چگونه مادربزرگمان توانسته بدون اطلاع ما به مدینه عزیمت کند.
نوه پیرزن 70 ساله درگزی در مورد اقدامات آنان بعد از مطلع شدن از این جریان گفت: نخستین اقدام ما این بود که پاسپورت جدید او را به استانداری بردیم تا از آن طریق پیگیر موضوع شویم.
وی در ادامه افزود: در استانداری معاون استاندار با آقای مجردی در مدینه تماس گرفتند و ایشان مطلب را تأیید کرده و گفتند که مقامات عربستانی به خاطر عدم داشتن ویزا خواستار برگرداندن مادربزرگ به ایران شده‌اند.
دبیریان گفت: ما حتی تلاش کردیم از طریق کنسولگری ایران در مدینه این موضوع را پیگیری کنیم تا برای وی ویزای عربستان صادر شود.
وی خاطرنشان کرد: باوجود تلاش‌هایی که کنسولگری ایران برای ماندن مادربزرگم در مدینه داشتند اما مسئولان ارشد سعودی به دلیل اینکه غیر قانونی وارد کشورشان شده است ماندن او را در عربستان نپذیرفته و ویزا برایش صادر نکردند.
وی اظهار داشت: شاید اگر این موضوع از طریق سفرای ایران و عربستان پیگیری می‌شد نتیجه بهتری حاصل می‌شد و این سفر روحانی که بدون هیچ‌گونه سوء نیتی و با صفا و سادگی دل یک پیرزن آغاز شده بود و با قربانی کردن یک گوسفند در قربانگاه حاجیان به پایان می‌رسید.
دبیریان در پایان از سفر مادربزرگش به سرزمین وحی در سال آینده ابراز امیدواری کرد و گفت: امیدوارم با توجه به سن بالای او و اتفاق ناخوشایندی که برایش پیش آمد با عنایت پروردگار و مساعدت مسئولان کشوری بتوانیم در سال آینده وی را به این سفر معنوی و روحانی راهی کنیم.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢٠

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان از شناسایی زیستگاه جدیدی از سمندردر استان خبر داد و گفت: در این منطقه 30 قطعه سمندر مشاهده شده است.
محمدحسین بازگیر افزود: این منطقه دارای پوشش گیاهی جنگلی مناسبی است و وجود این تعداد سمندر در زیستگاه جدید، نشان می‌دهد که هنوز نسل این گونه جانوری منقرض نشده است.
وی با اشاره به اینکه لرستان می‌تواند به عنوان پایتخت جهانی سمندر لرستانی باشد، اظهار داشت: به همین منظور برای حفاظت از این منطقه یکی از همیاران محیط زیست به طور موقت حضور دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان تصریح کرد: ایجاد پاسگاه محیط بانی در این منطقه به عنوان یک ضرورت به شمار می‌رود که باید با تصویب هیئت دولت در سفر سوم ریاست جمهوری بتوان نسبت به راه‌اندازی و ایجاد پاسگاه در این منطقه اقدام کرد.
بازگیر جلوگیری از قاچاق این گونه جانوری نادر، برنامه ریزی و پایش مستمر این زیستگاه و حفاظت از این گونه‌های جانوری را از برنامه‌های اصولی برای جلوگیری از شکار و صید بی‌رویه سمندر لرستانی عنوان کرد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱۸

داریوش رجبیان

رنگ و شادی و رنج راه... کوچ و کوچ و سکونتی کوتاه و بعد، کوچ گرمسیر و سکونتی دیگر، تا کوچ سردسیر.

شاید کل داستان فیلم مستند "الفبای بختیاری" را بشود در همین یک جمله خلاصه کرد و اما هر واژۀ آن فورانی از صحنه‌های رنگین دشت و صحرا و کوه و رود درگذر و آداب و رسوم تباری است که به گفتۀ سازندگان فیلم، بزرگ‌ترین ایل ایران‌زمین است؛ ایل بختیاری که "گام در راهی مینهد که تکرارش نویدبخش زندگی دوباره است؛ ایلی که سالی دو بار، راه‌پویان ِ مسیر سخت و دلفریب کوچ است."

آموزش و پرورش هم از موضوع‌های محوری این مستند است؛ آموزش و پرورشی که از مکتب کوچ آغاز می‌شود و در هنرستان طبیعت و مدرسه‌های سیار صحرایی صیقل می‌یابد. "سیما صدیق"، تهیه‌کنندۀ مستند، استاد تدریس در دانشگاه "سیکرید هارت" کانتیکت آمریکاست که می‌کوشد راه‌ها و شیوه‌های تازۀ تدریس به کودکان ایل بختیاری را کشف کند که سازگارتر با زندگی روزمرۀ آنها باشد و از مترو و آسمان‌خراش و کفش‌های پاشنه‌بلند نه، بلکه از ییلاق و قشلاق و پشم و گبه و گیوه بگوید. رضا قدیانی، مستندساز ایرانی، همدست سیما صدیق در تهیۀ این فیلم بوده‌است.

الفبای بختیاری، ما را پا به پای این ایل ایرانی در جستجوی بهاری همیشگی، در دشت و جلگه‌ها و تپه‌ها و دره‌های غرب ایران گردش می‌دهد؛ با همان‌ها از پاییز به زمستان و از بهار به تابستان می‌رسیم و درمی‌یابیم که چه پیوند شگرفی میان طبیعت و این تبار کوچ‌نشین وجود دارد و چه‌گونه روزها و ماه‌های تبار بختیاری با ساعت طبیعت برنامه‌ریزی شده؛ بدون آموزشی ویژه خرد و بزرگ بختیاری چه ارجی به زمین و دیگر عنصرهای طبیعی می‌گذارند. گویی عدم دلبستگی آنها به یک پارۀ خاص محدود از زمین، به دلیل سکنا ناپذیری‌شان، زایندۀ حس احترام به زمین و طبیعت بوده که همه‌ساله بی‌دریغ خوراک و پوشاک‌‌شان را می‌دهد؛ این حس تملک بر زمین نیست که زمین را برایشان عزیز کرده‌است، بلکه حس یک فرزند در برابر مادر و پدر خود است. و گویی "الفبای بختیاری" می‌خواهد الفبای زندگی طبیعی بی‌پیرایه و آشتی با طبیعت را به ما دوباره یاد دهد.

و چراغی که شب و روز روی ارابۀ کوچ روشن است، گویی خاطره‌ای است از روزگار زرتشت، و دامن‌های پهن و پولک‌دار زنان بختیاری که تمام رنگ‌های طبیعت رویشان منعکس شده‌، و تندیس‌های دام و جانوران و هنر دستی بختیاری‌ها همه از قدمتی هزاران‌ساله حکایت می‌کنند.

طی هشت سال تولید مستند "الفبای بختیاری" سیما صدیق گاه برای چند هفته و یک بار هم برای شش ماه همراه با عشایر بختیاری زندگی کرده‌، هرچند قبل از آن دانسته‌هایش در بارۀ این تیره از مردمان ایرانی در چند کتاب تاریخی و تیره‌شناسی خلاصه می‌شد.

سیما صدیق زادۀ کرمان است، اما اکنون بیش از سی سال است که بیرون از ایران زندگی می‌کند. می‌گوید، بیشتر تصویرهایی که در رسانه‌های کشور میزبانش از ایران پخش می‌شد، تیره و تهی از شوق زندگی بود. در حالی که تبار بختیاری و شیوۀ ویژۀ زندگی آنها که در عمق تاریخ ایران ریشه دارد، می‌توانست چهره‌ای دیگر از ایران و مردم و فرهنگ آن نشان دهد. سیما صدیق با پشت سر گذاشتن چالش‌های بسیار، از جمله به سرقت رفتن صحنه‌های فیلم‌برداری‌شده در آغاز و حمله به استودیوی رضا قدیانی، همکار او در تهیۀ مستند در سال ۲۰۰۵، سرانجام توانست سال گذشته مستند را روی پرده ببرد.

طی یک سال گذشته "الفبای بختیاری" در چندین جشنوارۀ ملی و بین‌المللی در آمریکا، از جمله جشنوارۀ فیلم بین‌المللی بوستون، شرکت کرده و جایزۀ اول جشنوارۀ فیلم کنت در کانتیکت را به خود اختصاص داده‌است. در جشنوارۀ موسیقی جهان و سینمای مستقل در واشنگتن "الفبای بختیاری" به دریافت هر پنج جایزۀ جشنواره نامزد شد و سرانجام جایزۀ "بهترین سینماتوگرافی" را به دست آورد. قرار است روز ۱۴ نوامبر ۲۰۱۰ مستند "الفبای بختیاری" در جشنوارۀ فیلم "زیرو" در شهر نیو یورک نمایش داده شود.

زبان اصل مستند "الفبای بختیاری" انگلیسی است و اکنون تهیه‌کنندگان آن در حال ترجمه و صداگذاری فیلم به زبان فارسی‌اند. پاره‌هایی از روایت فارسی مستند را که "بهروز رضوی" اجرا کرده‌است، می‌توانید همراه با توضیحات سیما صدیق در گزارش مصور این صفحه که بهار نوایی تهیه کرده‌است، بشنوید

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٧

۶زائر ایرانی در حمله تروریستی نجف به شهادت رسیدند

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در نزدیک اتوبوس حامل زوار در شهر نجف اشرف با شهادت هشت نفر از جمله شش زائر ایرانی و زخمی شدن 16 نفر دیگر همراه بود.


-------------------------------

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، "خالد الجشعمی "،‌ عضو شورای استان نجف گفت: بعد از ظهر امروز یک خودروی بمب‌گذاری شده در خیابان "الرسول " نزدیک محل اتوبوس‌های حامل زوار در بخش قدیمی شهر نجف منفجر شد.
این مقام اداری استان نجف گفت: در این انفجار هشت نفر از جمله شش زائر ایرانی کشته و 16 نفر دیگر زخمی شدند.
منابع امنیتی افزودند: سه دستگاه اتوبوس در این انفجار آتش گرفته است.
صبح امروز نیز طی یک عملیات تروریستی بر اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در کربلا و در کنار اتوبوس زائران ایرانی، چند تن از هموطنان ما شهید و 21 نفر از این کاروان نیز مجروح شدند.
این اتوبوس حامل 27 زن، 2دختر و 7مرد در حالی که قصد عزیمت از کربلا به سمت نجف را داشت دچار این حادثه تروریستی شد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٧
یهودی بودن دروازه‌بان اصلی تیم ملی فوتبال نیجریه و حضورش در تیم صهیونیستی، عامل حذف ناگهانی وی از فهرست دیدار برابر ایران است.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٧

یک روزنامه لبنانی: احمدی نژاد باز هم حاجی می شود

یک روزنامه لبنانی نوشت: محمود احمدی نژاد، رئیس‌جمهور ایران برای ادای مناسک حج به عربستان سعودی می رود.
 
به گزارش سرویس بین الملل مشرق، یک منبع دیپلماتیک به روزنامه اللواء لبنان گفت که "محمود احمدی‌نژاد" بزودی برای ادای مناسک حج به عربستان سعودی سفر می کند.
این منبع احتمال داد که این سفر برای بهبود در مناسبات میان دو کشور در سطح سران صورت گیرد.
انتظار می‌رود که احمدی‌نژاد در این سفر و بعد از پایان مناسک حج مذاکراتی را با ملک "عبدالله بن عبدالعزیز" شاه عربستان انجام دهد.
احمدی نژاد، آذرماه سال 1386 نیز در رأس هیئتی بلندپایه به دعوت امیر عبدالله، پادشاه عربستان سعودی به حج رفته بود.
وی پیش از سفر قبل نیز به حج تمتع رفته بوده است.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٧
هشت اردوگاه برای امداد رسانی به حادثه دیدگان زلزله در دورود ایجاد شد
خرم آباد - مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان لرستان از ایجاد هشت اردوگاه اسکان موقت در منطقه زلزله زده شهرستان دورود با هدف اسکان و رفاه خانواده هایی که منازل آنها در این حادثه دچار آسیب شده است، خبر داد.
'ذبیح الله سیاهپوش' روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این اردوگاهها با حضور 50 نفر از نیروهای امدادی و 30 نفر از پرسنل و امدادگران جمعیت در هشت منطقه از شهرستان دورود ایجاد شده است.
وی اظهار داشت: به دلیل وقوع زلزله 9/4 ریشتری در شهرستان دورود، امدادگران جمعیت هلال احمر استان لرستان در کمترین زمان ممکن با حضور در منطقه نسبت به امداد رسانی و خدمات دهی به مصدومان و آسیب دیدگان حادثه اقدام کردند.
سیاهپوش با اشاره به اینکه هم اکنون شرایط زندگی و فعالیت های کاری در این شهرستان عادی است، گفت: تاکنون بیش از 600 نفر از ساکنان منطقه از امکانات اسکان موقت جمعیت هلال احمر استفاده کرده اند.
زمین لرزه ای به بزرگی 9/4 ریشتر شنبه گذشته شهرستان دورود دراستان لرستان را لرزاند که براثر آن به یک هزار و 818 واحد مسکونی آسیب رسید.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٧

به گزارش خبرنگار ایرنا، ' اسحاق طاهری مقدم' روز دوشنبه در مراسم اختتامیه جشنواره منطقه ای انار در خرم آباد با تاکید بر ضرورت اجرایی شدن طرح مصوب توسعه 40 هزار هکتاری باغات این استان، افزود: در صورت اجرای این مصوبه سطح باغات مثمر لرستان در مدت پنج سال دو برابر می شود.

استان لرستان است.


وی توسعه بخش کشاورزی لرستان را عامل رونق اقتصادی استان دانست و اظهار داشت: با سرمایه گذاری در بخش کشاورزی فرصت های شغلی مناسب و مولدی برای جویندگان کار بخصوص دانش آموختگان رشته کشاورزی فراهم خواهد شد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان، سطح باغات استان را 53 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: سالانه 174 هزار تن محصول از باغات لرستان برداشت و به بازار مصرف داخلی عرضه می شود.
طاهری مقدم، افزود: از دو هزار و 750 هکتار باغ انار لرستان یک هزار و 543 هکتار آن بارور است و سالانه 26 هزار تن محصول انار از این سطح برداشت می شود.
وی اضافه کرد: در شش ماه نخست امسال دو میلیون و 600 هزار تن انواع محصولات کشاورزی در لرستان تولید شد که این میزان نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش داشت.
جشنواره منطقه ای انار استان لرستان با عنوان یاقوت سرخ ایران با حضور استان های لرستان، کرمانشاه، ایلام و مرکزی به مدت دو روز و با معرفی باغداران نمونه تولید انار در منطقه تنگ سیاب کوهدشت برگزار شد و خرم آباد میزبان مراسم اختتامیه این جشنواره بود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٧
تلویزیون رژیم صهیونیستی بدون اطلاع از هویت این سه نفر، تصویر اجساد آنان را به نمایش گذاشت.مدت زیادی نگذشت که مشخص شد که یکی از این سه تن، سید هادی، فرزند سید حسن نصر‌الله، دبیر کل حزب‌الله است.

به گزارش سرویس جهاد و مقاومت مشرق ، روز دوازدهم سپتامبر سال 1997 سه تن از رزمندگان مقاومت اسلامی لبنان در حمله به یکی از مواضع ارتش صهیونیستی در نزدیکی پایگاه صهیونیست‌ها در محور «سجد» در «جبل الرفیع» در منطقه اشغالی «اقلیم التفاح» در جنوب لبنان به شهادت رسیده و پیکر آنان به دست اشغالگران افتاد. تلویزیون رژیم صهیونیستی بدون اطلاع از هویت این سه نفر، تصویر اجساد  آنان را به نمایش گذاشت.مدت زیادی نگذشت که مشخص شد که یکی از این سه تن، سید هادی، فرزند سید حسن نصر‌الله، دبیر کل حزب‌الله است.
سران تل آویو تصور می کردند که به فاصله کمی از شکست مفتضحانه در عملیات انصاریه ، به پیروزی بزرگی رسیده اند و با در دست داشتن این غنیمت بی نظیر ، خواهند توانست باج کلانی از دشمن سرسخت خود دریافت کنند. دشمنی که تا آن زمان بارها تل آویو را وادار کرده بود به خاطر تحویل گرفتن اجساد چند سرباز عادی ، بهایی سنگین بپردازد. اما بسیار سریع معلوم شد که چنین آرزویی دست نیافتنی است.
دبیر کل حزب الله لبنان و همسرش با صراحت اعلام کردند که جسد فرزندشان هیچ تفاوتی با سایر اجساد شهدا که در اسارت اشغالگران بود ندارد و همراه آنان بازخواهد گشت.
سرانجام 9 ماه بعد ،در 27 ژوئن 1998 ، به دنبال عملیات تبادل بقایای اجساد اشغالگران به درک واصل شده در عملیات موسوم به «انصاریه» با پیکر 40 شهید مقاومت اسلامی لبنان ، پیکر پاک سید هادی نصرالله به لبنان بازگشت.
روحمان با یادش شاد


1.jpg

سید هادی نصرالله در کنار پدرش

3.jpg

پلاک هویت سید هادی نصرالله ( تصویر به نمایش در آمده توسط تلویزیون رژیم صهیونیستی)

2.jpg
دست خون آلود سید هادی نصرالله( تصویر به نمایش در آمده توسط تلویزیون رژیم صهیونیستی)

4.jpg
پیکر پاک شهید سید هادی نصرالله lملبس به لباس رزم و غرق در خون که در تلویزیون رژیم صهیونیستی به نشان داده شد

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٦

 

 

 

اتومبیلی دیگر که زیر آوار مانده است
 ا

 

 تصاویر از  لرنا :

ادامه گزارش تصویری را ببینید

 

 

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٦

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، سهراب ابراهیمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در دورود اظهار داشت: بر اثر وقوع زلزله امروز دانشگاه‌ پیام‌نور دورود 50 درصد تخریب شد.
وی افزود: از مجموع 10 کلاس درس این دانشگاه شش کلاس درس، آزمایشگاه‌های فیزیک و شیمی،‌ سایت رایانه و آمفی تئاتر بر اثر وقوع زلزله صبح امروز دچار آسیب دیدگی جدی و دیوارهای ساختمان های این دانشگاه دچار ترک خوردگی افقی و عمودی شده‌اند.
سرپرست دانشگاه پیام نور شهرستان دورود گفت: خسارت مالی وارد شده به این دانشگاه بین 200 تا 300 میلیون تومان است.
ابراهیمی یادآور شد: سالن ‌آمفی تئاتر 80 درصد، آزمایشگاه‌ها سایت رایانه 50 درصد و شش کلاس درس نیز دچار 50 درصد آسیب دیدگی شده‌اند.
سرپرست دانشگاه پیام نور شهرستان دورود تصریح کرد: خوشبختانه در این دانشگاه کسی دچار آسیب‌دیدگی نشده است.
وی خواستار اهتمام مسئولان استانی کشوری برای بهبود وضع موجود و جبران خسارت‌ها شد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٥
فرماندار شهرستان دورود گفت: 119 نفر بر اثر زلزله صبح امروز این شهرستان مجروح شدند که از این تعداد 25 نفر برای درمان در بیمارستان بستری هستند و 94 مجروح دیگر به صورت سرپایی مداوا شدند.
'نصرت الله رشنو' ظهر روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، افزود: درهمین ارتباط کمیته کاری بررسی، تعیین و برآورد خسارت های ناشی از این حادثه با حضور کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان مسکن و شهرسازی و بسیج استان، فرمانداری و شهرداری دورود تشکیل و فعال شده است.
وی گفت: اعضای این کمیته بلافاصله پس از تشکیل از ظهر امروز به مناطق مختلف شهرستان اعزام و میزان خسارت های وارده در بخش های مختلف را بررسی و ارزیابی و مشخص می کنند.
رشنو افزود: دراین ارتباط فرم مشخصی برای تعیین و برآورد خسارت های احتمالی ناشی از این زلزله تهیه شده که با همکاری مردم تکمیل ، جمع آوری و به ستاد حوادث غیرمترقبه استان لرستان ارسال می شود.
فرماندار دورود گفت: کار پرداخت خسارت های وارده ناشی از این زمین لرزه پس از کار کارشناسی کمیته و بررسی فرم های تکمیل شده توسط شهروندان آغاز و مبالغ مشخص شده برای جبران خسارت ها به افراد پرداخت خواهد شد.
به گفته وی، درحال حاضر و برای انجام دقیق کارها و نظارت بر نحوه درست امدادرسانی و ارایه خدمات به مردم مدیران کل ستاد حوادث غیرمترقبه، هلال احمر و سازمان تامین اجتماعی لرستان در فرمانداری دورود مستقر و مشغول بررسی فعالیت های امدادی، ارایه خدمات و بررسی خسارت های احتمالی وارده هستند.
رشنو گفت: درحال حاضر و با تلاش گسترده دستگاه های اجرایی و بسیج کلیه امکانات شرایط و وضعیت کار و زندگی مردم در شهرستان دورود کاملا عادی و وضعیت خدمات رسانی در بخش های مختلف برق، آب، تلفن و گاز شهرستان بدون مشکل و بسیار مطلوب است.
مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه استان لرستان نیز دقایقی پیش به خبرنگار ایرنا گفت: تمامی دستگاه های اجرایی امدادرسان استان شامل هلال احمر، دانشگاه علوم پزکشی و شبکه های آب، برق و گاز درآماده باش کامل هستند.
'رضا آریایی' افزود: زلزله امروز شهرستان دورود هیچ تلفات جانی نداشته و تنها
تعدادی از منازل شهروندان به دلیل این زلزله دچار خسارت های مانند شکسته شدن
شیشه ها و ترک خوردگی دیوارها شده که ماموران امدادی و کمیته تعیین خسارت مشغول بررسی و رفع مشکلات هستند.
وی همچنین با اشاره به تعطیلی مدارس این شهرستان در نوبت صبح، گفت: مدارس نوبت بعدازظهر این شهرستان به منظور انجام اقدامات پیشگیرانه نیز تعطیل شده است.
آریایی در خصوص نگرانی برخی شهروندان به علت امکان وقوع پس لرزه های دراین شهرستان، افزود: این زمین لرزه تاکنون دارای دو پس لرزه بوده که یکی با بزرگی 7/2 و دیگری 5/2 ریشتر ثبت شده و دیگر امکان وقوع پس لرزه وجود ندارد.
ساعت هفت و 22 دقیقه و 20 ثانیه صبح روزشنبه زلزله ای به بزرگی 9/4 در مقیاس ریشتر(امواج درونی زمین) شهرستان دورود را لرزاند.
به گزارش موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این زلزله در عمق پنج کیلومتری شهرستان و منطقه سیلاخور با عرض جغرافیایی 37/33 و طول جغرافیایی 94/48 روی داده است.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٥
خرم آباد - مسوول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان گفت: براثر وقوع زلزله در شهر دورود 80 نفر از مردم شهر و روستاهای این شهرستان مصدوم شدند.
'هوشنگ بادپی' روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: 55 نفر از این افراد به دلیل جراحات سطحی از بیمارستان های این شهر مرخص شدند و اکنون 25 نفر در مراکز درمانی دورود بستری هستند.
وی با اشاره به اینکه تاکنون تلفات جانی در این زمین لرزه گزارش نشده، اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان به طور 100 درصد آماده ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به مصدومان این زمین لرزه است.
بادپی گفت: به همین منظور کمیته بحران در دانشگاه تشکیل شده تا درصورت مشاهده هرگونه مشکل، به یاری مصدومان بشتابند.
زمین لرزه ای به بزرگی 9/4 ریشتر ساعت هفت و 22 دقیقه صبح شنبه گسل سیلاخور شهر دورود را لرزاند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٥

زمین لرزه امروز - شنبه - حوالی کلات در استان خراسان رضوی ، حوالی سیه چشمه استان آذربایجان غربی و حوالی درود استان لرستان را لرزاند.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، زمین لرزه ای به بزرگی چهار و دو دهم ریشترحوالی کلات در استان خراسان رضوی را تکان داد .

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمان دقیق این زمین لرزه ساعت دو و30 دقیقه و45 ثانیه بوده است .

زمین لرزه ای به بزرگی چهار ریشتر حوالی سیه چشمه در استان آذربایجان غربی را تکان داد .

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمان این زمین لرزه ساعت 4 و35 دقیقه و12 ثانیه بوده است .

زمین لرزه ای به بزرگی4 و 9 دهم ریشتر حوالی درود واقع استان لرستان را تکان داد .

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمان دقیق وقوع این زلزله ساعت 7 و22 دقیقه و21 ثانیه بوده است .
 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٥

به گزارش تابناک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، متن این پیام بدین شرح است: 

بسم الله الرحمن الرحیم 

شهدا ستارگان راه هستند و ملت ایران از آنروز که پای در راه محبت علی(ع) و ائمه اطهار(ع) نهادند، هر روز آسمان حماسه را ستاره باران کرده اند. 

هشت سال دفاع مقدس یکی از صحنه های بزرگ تاریخ اسلام و تاریخ ایرانزمین بود که مرد از نامرد شناخته شد؛ دلاورمردی های فرزندان شما، دشمن سراپا مسلح و حامیان خارجی و عوامل داخلی اش را به عقب راند و برگ دیگری بر دفتر افتخارات اسلام و ایران افزود. 

مردم شهرستان مسجدسلیمان و عموم مردم شریف منطقه زاگرس میانی، از پیر و جوان با حضور پر رنگ در این عرصه ملی بار دیگر اثبات کردند که بختیاری ها مدافعان «روز مبادا» ی ایران هستند؛ عشایر و عشایرزادگان بختیاری این سخن حضرت امام(ره) را برای جهانیان معنی کردند که فرمود: «عشایر ذخایر انقلابند». 

مردم شریف شهرستان مسجدسلیمان در میراث اسلامی و ایرانی خود افتخارات فراوانی آفریده اند؛ این چشمه پاک به رغم بدخواهان هنوز جوشنده است. بیشه خالی از شیران نیست و بیش از یکهزار و یکصد شهید مسجدسلیمان هر یک به تنهایی سند افتخار این شهرستان هستند. درود خداوند بر پدران و مادرانی که چنین شیران دلاوری را پرورش داده اند و تقدیم دین و میهن کرده اند. دست تمامی این پدران و مادران گـُّردآفرین را می بوسم. درود بر شرف تان و سلام بر دل های صبور دریایی تان. 

در پایان سخنی با با پدران و مادران شهیدان عزیز مسجدسلیمان دارم: سیزده آبان که روز دانش آموز نامیده نامیده شده، امسال قرین شده با تشیع و تدفین مجدد پیکر پاک شهید سیزده ساله و قهرمان شهر مظلوم مان شهید بهنام محمدی. 

خدای ناکرده گمان نکنید مسئولان بین شهداء فرق می گذارند. تمام شهیدان نزد خداوند روزی می خورند و بر سر سفره واحد خداوند نشسته اند. آنها نظاره گر اعمال ما هستند. طبق آموزه های دین مبین اسلام هیچ کس بر دیگری برتری ندارد مگر به تقوا. پس نمیتوان گفت یکی از شهدای شهر بر بقیه برتری دارد، اما هر گلی بویی دارد. تک تک گلهای گلستان شهر مظلوم مان مسجدسلیمان، بوی بهشت را می دهد. اما طبیعی است برای بیان مظلومیت شهرمان و احقاق حق خود و مردمانش ممکن است مسئولان شهر با همکاری هم تصمیم بگیرند روی یکی از این چهره ها تمرکز بیشتری کنند. و حال که شهید بزرگوار بهنام محمدی را برای این پرچمداری انتخاب کرده اید، بکوشید تا این حرکت متعلق به همه باشد و همه در آن شرکت کنند. 

از طرف دیگر از مسئولان دولتی می خواهم که توجه جدی به بازسازی و آبادانی تمام قطعات مدفن شهداء (نظیر کلگه، چهار بیشه و سایر قبرستانهای دربردارنده پیکرهای مطهر شهدای این شهرستان) و نیز عمران و آبادانی و رفاه محلات مجاور گلزار شهداء - آنچنان که شایسته شهداء و خانواده های ایشان و منازل همسایه با بارگاه ملکوتی ایشان است – داشته باشند و در این باره عدالت را رعایت کنند. 

در پایان به خودم و همه شما عرض می کنم که خود را در پیشگاه خداوند و شهیدان بدانیم. همه ما مدیون شهداء هستیم. آنها نزد خداوند جمع هستند و فاصله ای بین آنها نیست. پس تلاش کنیم که ما هم مثل آنها فاصله های خودساخته را از بین خودمان و یکدیگر برداریم و مثل آنها یکپارچه در محضر الهی زندگی کنیم. اولئک حسن رفیقا. 

محسن رضایی
13/8/1389

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٥
مدیرکل ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه استان لرستان گفت: بدنبال وقوع زمین لرزه چهار و 9 دهم ریشتری صبح امروز در شهرستان دورود، مدارس نوبت صبح این شهرستان تعطیل شدند.
' رضا آریایی' در گفت و گو با ایرنا افزود: این زمین لرزه در ساعت هفت و 22 دقیقه صبح امروز رخ داد و مرکز آن گسل سیلاخور در شهرستان دورود بوده است.
وی اظهارکرد: این زمین لرزه تلفات جانی و یا موارد جرحی نداشته اما برخی واحدهای مسکونی در اثر آن دچار تخریب شده است.
وی گفت: با توجه به احتمال وقوع پس لرزه در شهرستان دورود و برای پیشگیری از هرگونه وقایع احتمالی تمام مدارس نوبت صبح این شهرستان تعطیل شده است.
آریایی گفت: هم اکنون نیروهای ستاد حوادث غیرمترقبه استان با آمادگی کامل در محل حضور دارند.
زمین لرزه ای به بزرگی چهار و 9 دهم درجه در مقیاس امواج درونی (ریشتر) بامداد شنبه شهرستان دورود در استان لرستان را لرزاند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٥
خبرگزاری فارس: زلزله‌ای به بزرگای 4.9 ریشتر ساعتی پیش منطقه درود لرستان را لرزاند.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری فارس، زلزله‌ای به بزرگای 4.9 ریشتر در ساعت 7 و 22 دقیقه امروز شنبه 15 آبان منطقه درود استان لرستان را لرزاند.

این زمین‌لرزه در موقعیت جغرافیایی 33.37 درجه شمالی و 48.94 درجه شرقی و در عمق 5 کیلومتری زمین رخ داده است.

این زلزله در فاصله 17 کیلومتری دورود استان لرستان، 17 کیلومتری سپید دشت و 26 کیلومتری زاغه این استان اتفاق افتاده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٥

  خبر فوری

ساعت ٧/٣٠ دقیقه  صبح امروز شهرستان دورود و بخش های  تابعه بر اثر  زمین لرزه ای نسبتا قوی لرزید .

 هنوز از تلفات ویا خسارات احتمالی گزارشی اعلام نشده است

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱۱

خبرگزاری فارس: نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال فردا با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود.


محمدرضا ملکشاهی‌راد عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار داشت: رئیس جمهور در این سفر چند ساعته آزاد راه خرم‌آباد ـ پل‌زال را که یک پروژه ملی است، افتتاح می‌کند.
وی با اشاره به اینکه در این مراسم تعدادی از وزرا به خصوص وزیر راه رئیس جمهور را همراهی می‌کنند، افزود: رئیس جمهور در این سفر تنها این پروژه ملی را افتتاح می‌کند و زمان سفر استانی سوم هیئت دولت به استان بعدا اعلام می‌شود.
ملکشاهی‌راد اظهار داشت: این آزادراه دارای 25 کیلومتر تونل، 27 دهنه پل بزرگ و 140 دهنه پل کوچک در طول مسیر است و برای ساخت این آزاد راه که عملیات اجرایی آن از سال 84 آغاز شده، در مجموع 7 هزار و 500 میلیارد ریال هزینه شده که 50 درصد این اعتبار توسط بخش خصوصی و 50 درصد دیگر نیز توسط دولت تامین و پرداخت شده است.
آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال به طول 104 کیلومتر موجب کاهش 60 کیلومتری مسیر فعلی خرم‌آباد ـ پل‌زال و محور ارتباطی مرکز به جنوب، کاهش تصادفات، کاهش زمان سفر و صرفه جویی چشمگیر در مصرف سوخت خودروها می‌شود.
این آزادراه دارای 25 کیلومتر تونل، 27 دهنه پل بزرگ و 140 دهنه پل کوچک در طول مسیر است.
بنا بود که 9 آبان ماه جاری آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال با حضور رئیس جمهور افتتاح شود، اما به دلیل برنامه‌های پیش آمده این افتتاح به تعویق افتاد، و بنا شده فردا انجام گیرد

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٠

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری لرستان از پایان یافتن فصل دوم مرمت قلعه باجول الیگودرز خبر داد .

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه لرستان ، محمد رحم دل با بیان این مطلب افزود : بنای قلعه باجول در اطراف روستایی به همین نام در شهر الیگودرز واقع شده و به شماره 4353 مورخ 5/9/80 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

 

وی ادامه داد : این بنا متعلق به دوره قاجاریه بوده و در یک اشکوب احداث شده که دارای تزئینات آجری مختصر و سنگی در قالب نقش برجسته های گل و گیاه و حیوانی در بخش ستونهاست؛ عمده مصالح بکار رفته در این بنا آجر ، سنگ و چوب است .

 

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری لرستان یادآور شد : این اداره کل در راستای اهداف حفاظتی خوددر خصوص بنای مذکور اقداماتی نظیر ، همکف و اجرای مجدد با اندود گچ و خاک ، باز سازی قسمتهای فروریخته طاق فلیپوش برج دیده بانی و حفاظتی قلعه ، ترمیم، تثبیت و احیا راه پله بنا انجام گرفت .

 

رحم دل خاطر نشان کرد : عملیات مذکور با اعتباری بالغ بر 226 میلیون و 440 هزار ریال انجام شده است .

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٠

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی لرستان گفت: سالانه در لرستان 25 تن گوشت شتر مرغ تولید می شود.

 

 برزورضاییان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه لرستان، افزود: فعالیت پرورش شترمرغ  در استان از سال 85 در شهرستان الیگودرز آغاز و در حال حاضر 7 واحد پرورش در شهرستانهای خرم آباد ، الیگودرز ، بروجرد  و چگنی مشغول فعالیت هستند .

 

 مهندس رضائیان ادامه داد: این هفت واحد تولیدی با ظرفیت پروانه بهره برداری 365 قطعه شترمرغ مولد ، 6400 راس شترمرغ پرواری و با ظرفیت 2250 قطعه در سنین مختلف با تولید سالانه 25 تن گوشت در سال فعال هستند .

 

وی با اعلام اینکه در استان لرستان تا کنون 31 واحد پروانه تاسیس به ظرفیت 20 هزار و838 قطعه مولد و پرواری با تولید سالانه یکصد تن گوشت قرمز صادر شده اظهار داشت گوشت شترمرغ جزء سبد کالای خانوار به حساب نمی آید و جز کالاهای لوکس می باشد و به همین منظور نیز آمار دقیقی از میزان سرانه مصرف گوشت آن وجود ندارد ولی پیش بینی می شود در صورت تولید صنعتی  و کاهش قیمت گوشت تولیدی تقاضا برای مصرف آن در جامعه افزایش یابد .

 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی لرستان یادآور شد: کسانی که تمایل به احداث واحدهای شترمرغ در استان البته بدون استفاده از تسهیلات بانکی را دارند از طریق سازمان جهادکشاورزی استان مجوزهای لازم به آنان داده می شود

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱٠

به گزارش شیعه آنلاین، اخبار رسیده از عربستان سعودی حاکی از آن است که صبح روز گذشته یکی از مساجد شیعیان در استان شیعه نشین قطیف در شرق عربستان سعودی، توسط یک فرد ناشناس به آتش کشیده شد اما بحمدالله با اقدام فوری اهالی منطقه آتش مهار شد و به هیچ جای این مسجد آسیب جدی وارد نشد و تنها خساراتی جزئی به بار آمد.

گفته می شود بلافاصله پس از وقوع این حادثه، اهالی منطقه نیروهای پلیس را به محل فراخوانده تا تحقیقات خود در مورد این حادثه فتنه انگیز را آغاز کنند.

پس از چند ساعات بررسی و تحقیقات، فرمانده پلیس استان قطیف طی اظهاراتی به خبرنگاران گفت: عامل اصلی این آتش سوزی شناسایی شده است. او یک فرد معتاد است! او را فورا بازداشت خواهیم کرد.

در همین راستا از سوی دیگر اهالی منطقه با رد ادعای فرمانده پلیس قطیف، اعلام کردند: بر خلاف ادعای رئیس پلیس این استان، عامل این حادثه تروریستی یک وهابى افراطى است که چند روز پیش نیز به شکستن شیشه ها و تخریب وسایل عمومى همین مسجد و نیز قطع کابل برق منتهى به مناره هاى مسجد اقدام ورزیده بود.

این اهالی در ادامه افزودند: این فرد وهابی همچنین چندی پیش فرش هاى این مسجد را به آتش کشیده بود که در نتیجه آن آتش سوزى ده ها جلد قرآن کریم نیز در آتش سوختند. در همان زمان ساکنین منطقه از این فرد افراطی شکایت کردند اما متأسفانه پلیس هیچ تحرک برای بازداشت وی و یا اقدامی پیشگیرانه اتخاذ نکرد.

اهالی این منطقه همچنین ادعا کردند که این فرد به احتمال زیاد از عوامل دولتی یا نیروهای امنیتی است زیرا بدون هیچ گونه نگرانی یا ترسی از بازداشت یا بازخواست مقامات قضائى، دست به چنین کارهایی می زند.نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۸
هیچ سازمان و نهادی حق ندارد، بدون اجازه و توافق دولت در داخل قلمرو کشورما دست به
رئیس جمهور کرزی از قوماندانی ناتو در مورد عملیات اخیر آنان در ولایت ننگرهار توضیح خواست.
حامدکرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان از قوماندانی ناتو در  بخاطر عملیات مشترک شان با نیروهای مبارزه با قاچاق مواد مخدر کشور روسیه بالای یک کارگاه مواد مخدر در ولسوالی شینوار ولایت ننگرهار توضیح خواست.

جمهوری اسلامی افغانستان با فدراسیون روسیه دارای روابط دوستانه بوده و خواهان گسترش همکاری میان دوکشور در ساحات گوناگون، از جمله مبارزه مشترک با مواد مخدر می باشد.
 افغانستان خواهان آن است تا این مبارزه مشترک برپایهء توافقات دوجانبه میان دوکشور هرچه بیشتر گسترش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حامد کرزی تصریح کرده است که هیچ سازمان و نهادی حق ندارد، بدون اجازه و توافق جمهوری اسلامی افغانستان در داخل قلمرو کشورما دست به این گونه عملیات نظامی بزند. حکومت افغانستان این اقدام ناتو را محکوم نموده، اعلام می دارد که چنین عملیات خودسرانه، نقض آشکارحاکمیت ملی افغانستان و قوانین بین المللی بوده و تکرار آن عکس العمل مقتضی کشور ما را در پی خواهد داشت.

همینگونه رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به وزارت های دفاع و داخله اکیداٌ هدایت داده است، تا در مورد این حادثه تحقیقات جدی نموده، نتیجهء تحقیقات خود را تا شام امروز به ریاست جمهوری گزارش دهند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۸

عباس رضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار داشت: بنا بود که 9 آبان ماه جاری آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال با حضور رئیس جمهور افتتاح شود، اما به دلیل برنامه‌های پیش آمده این افتتاح به تعویق افتاد.
وی با اشاره به اینکه هنوز زمان بعدی این افتتاحیه مشخص نیست، افزود: این آزادراه از روز چهارشنبه هفته گذشته به صورت آزمایشی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
مدیر کل راه و ترابری استان لرستان گفت: ‌در این مدت استقبال رانندگان از این آزاد راه خوب بوده و روز به روز شاهد استفاده بیشتر آنها از این محور هستیم.
‌وی با اشاره به نصب تردد شمار در کیلومتر 20 مسیر فعلی خرم‌آباد ـ پلدختر، گفت: براساس آخرین آمارهای دریافتی حدود 30 هزار تردد روزانه به صورت متوسط در این مسیر ثبت شده است.
رضایی تصریح کرد: محور کنونی خرم‌آباد ـ پلدختر با توجه به وضعیت توپوگرافی منطقه و کوهستانی بودن و همچنین استفاده از کناره رودخانه کشکان دارای نقاط حادثه خیز و مشکلات خاص خود است.‌
مدیر کل راه و ترابری استان لرستان با اشاره به حجم بالای تردد وسایط نقلیه به ویژه خودروهای سنگین در این محور‌ اظهار داشت: در بسیاری از موارد محور فعلی خرم‌آباد ـ پلدختر یکی از پرترددترین محورهای مواصلاتی کشور محسوب می‌شود.
رضایی گفت: آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال به طول 104 کیلومتر موجب کاهش 60 کیلومتری مسیر فعلی خرم‌آباد ـ پل‌زال و محور ارتباطی مرکز به جنوب، کاهش تصادفات، کاهش زمان سفر و صرفه جویی چشمگیر در مصرف سوخت خودروها می‌شود.
مدیر کل راه و ترابری استان لرستان گفت:‌ این آزادراه دارای 25 کیلومتر تونل، 27 دهنه پل بزرگ و 140 دهنه پل کوچک در طول مسیر است.
رضایی در ادامه اظهار داشت: همچنین میزان صرفه‌جویی ناشی از کاهش زمان سفر در محور آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال نسبت به محور قدیمی سالانه حدود 900 میلیارد ریال برآورد شده است.
وی با اشاره به هزینه 750میلیارد تومان این بزرگراه افزود: این پروژه با ویژگی‌های خاص خود نسبت به پروژه‌های خارج از کشور 45درصد ارزان‌تر تمام شده است.
‌بنا بود که رئیس جمهور محترم 27 مهرماه این پروژه ملی را افتتاح کند، اما این برنامه به سفر به لبنان و استان اردبیل تداخل پیدا کرد، و این افتتاحیه به فردا 9 آبان‌ماه موکول شد که آن نیز به تعویق افتاد

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۸

 بازتاب: به قاره‌ای که پیرامون قطب جنوب زمین را در بر گرفته قاره جنوبگان می‌گویند. این قاره سردترین نقطه کره زمین است و کمابیش همه رویه آن با یخ پوشیده شده است. همچنین بلندترین میانگین ارتفاع، کمترین میانگین رطوبت و پایین‌ترین میانگین دما در میان همه قاره‌های جهان به این قاره تعلق دارد و علیرغم سرمای فوق العاده، اقیانوسی که قطب جنوب را احاطه کرده غنی ترین ناحیه جهان از نظر حیات است.

قطب جنوب قاره ای است که کاملاَ توسط دریا احاطه شده و مساحتی بالغ بر 13 میلیون کیلومتر مربع (5 میلیون مایل مربع) را در بردارد و 4000 متر (13000 پا) عمق را دارا می باشد.نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٦

 با بهره‌برداری از محور آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال، میزان مصرف سوخت خودروهای عبوری از این محور در مقایسه با محور فعلی سالانه 400 میلیارد ریال کاهش پیدا می‌کند.


به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، مسعود رهنما  معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت:عصر امروز در حاشیه بازدید جمعی از خبرنگاران رسانه‌های خارجی از طرح آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال، اظهار داشت: بهره‌برداری از طرح ملی آزادراه خرم‌آباد ـ پل زال موجب ارتقای ضریب ایمنی ترافیک این محور از 35 به 85 درصد در مقایسه با مسیر قدیمی و تردد آسان دراین محور می‌شود.
معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: برای اجرای طرح ملی آزادراه 104 کیلومتری خرم‌آباد ـ پل‌زال، حدود 115 کیلومتر راه‌های دسترسی فرعی ایجاد شده است.
رهنما در خصوص وضعیت روشنایی تونل‌های این آزادراه خاطرنشان کرد: سیستم روشنایی درون تونل‌های آزادراه به صورت هوشمند طراحی شده و به وسیله نور خورشید تنظیم می‌شود.
وی تصریح کرد: مدیریت ترافیکی در مسیر آزادراه به صورت هوشمند اعمال می‌شود و در حال حاضر سیستم‌های مخابراتی در 60 کیلومتر از مسیر آزادراه نصب شده است.
معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در پاسخ یکی از خبرنگاران لرستانی برای نامگذاری این آزادراه گفت: تمام آزادراه‌های کشور به نام مبدا و مقصد نامگذاری شده و این آزادراه نیز با این نام کفایت می‌کند.
وی آزاد راه خرم‌آباد ـ پل‌زال را یکی از طرح‌های مهم، سنگین و دشوار در حوزه طرح‌های راهسازی کشور عنوان کرد و اظهار داشت: این پروژه سبب شده که علاوه بر صرفه‌های اقتصادی امکان عبور از دل رشته کوه‌های زاگرس را با آسودگی خاطر فراهم کند.
رهنما تصریح کرد: عبور از کوه‌های البرز و زاگرس به عنوان یکی از آرزوهای دیرینه مردم بوده که با بهره‌برداری از این آزاده در مسیر ارتباطی تهران به جنوب، این آرزوی دیرینه برآورده شده است.
معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: عملیات اجرایی این آزاد راه از سال 84 آغاز شده و در مجموع 7 هزار و 500 میلیارد ریال هزینه شده که 50 درصد این اعتبار توسط بخش خصوصی و 50 درصد دیگر نیز توسط دولت تامین و پرداخت شده است.
لازم به ذکر است، 30 خبرنگار خارجی و استانی امروز در سفر یک روزه خود از پروژه آزادراه خرم‌آباد – پل‌زال بازدید کردند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٥

 گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، عباس رضایی عصر امروز در جریان بازدید خبرنگاران خارجی از پروژه آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بنا بود که رئیس جمهور 27 مهرماه این پروژه ملی را افتتاح کند، اما این برنامه به سفر به لبنان و استان اردبیل تداخل پیدا کرد.
وی افزود: برنامه افتتاح این پروژه توسط رئیس جمهور به استان لرستان قطعی شده و اگر برنامه و سفر کاری غیرمنتظره و فوری برای وی پیش نیاید،‌ این محور در 9 آبان‌ افتتاح می‌شود.
مدیر کل راه و ترابری استان لرستان گفت: ‌این آزادراه از فردا به صورت آزمایشی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
رضایی در ادامه اظهار داشت: همچنین میزان صرفه‌جویی ناشی از کاهش زمان سفر در محور آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال نسبت به محور قدیمی سالانه حدود 900 میلیارد ریال برآورد شده است.
وی با اشاره به نصب تردد شمار در کیلومتر 20 مسیر فعلی خرم‌آباد ـ پلدختر، گفت: براساس آخرین آمارهای دریافتی حدود 30 هزار تردد روزانه به صورت متوسط دراین مسیر ثبت شده است.
رضایی تصریح کرد: محور کنونی خرم‌آباد ـ پلدختر با توجه به وضعیت توپوگرافی منطقه و کوهستانی بودن و همچنین استفاده از کناره رودخانه کشکان دارای نقاط حادثه خیز و مشکلات خاص خود است.
مدیر کل راه و ترابری استان لرستان با اشاره به حجم بالای تردد وسایط نقلیه به ویژه خودروهای سنگین در این محور، اظهار داشت: در بسیاری از موارد محور فعلی خرم‌آباد ـ پلدختر یکی از پرترددترین محورهای مواصلاتی کشور محسوب می‌شود.
رضایی گفت: آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال به طول 104 کیلومتر موجب کاهش 60 کیلومتری مسیر فعلی خرم‌آباد ـ پل‌زال و محور ارتباطی مرکز به جنوب، کاهش تصادفات، کاهش زمان سفر و صرفه جویی چشمگیر در مصرف سوخت خودروها می‌شود.
این آزادراه دارای 25 کیلومتر تونل، 27 دهنه پل بزرگ و 140 دهنه پل کوچک در طول مسیر است

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٤
در آغاز بخش دوم مطالب دکتر ولایتی پیرامون تاریخ تمدن ایران و اسلام، در حالیکه دکتر پور‌حسین مجری برنامه سؤالی را مطرح می‌کرد، دکتر ولایتی مشغول تکاندن دست راست خود بود. این حرکت برای بینندگان تلویزیونی بسیار مایه تعجب بود که در همین هنگام از روی کت دکتر ولایتی، یک سوسک به پایین کف استودیو پرید.
یک سوسک در یک برنامه زنده تلویزیونی حاشیه‌ساز شد.

به نوشته خبر هنگام حضور دکتر علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه سابق کشورمان در برنامه «آفتاب» یک سوسک لحظاتی سخنان وی را قطع کرد.

در آغاز بخش دوم مطالب دکتر ولایتی پیرامون تاریخ تمدن ایران و اسلام، در حالیکه دکتر پور‌حسین مجری برنامه سؤالی را مطرح می‌کرد، دکتر ولایتی مشغول تکاندن دست راست خود بود. این حرکت برای بینندگان تلویزیونی بسیار مایه تعجب بود که در همین هنگام از روی کت دکتر ولایتی، یک سوسک به پایین کف استودیو پرید.

دکتر ولایتی با خونسردی به ورود میهمان ناخوانده واکنش نشان داد اما دکتر پورحسین با لبخندی ملیح آن را از دردسرهای داخل استودیو توصیف کرد.

این برنامه تلویزیونی که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای؛ تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، هندوستان و کشوررهای عرب منطقه همچنین ترکیه و آذربایجان نیز مخاطب دارد، دیشب شاهد صحنه حضور این سوسک مزاحم در زمان بیان تاریخ تمدن ایران و اسلام از زبان دکتر ولایتی بود.

در گذشته نیز بارها اتفاق نظیر این حادثه برای برنامه های تلویزیونی پیش آمد که شنیدن صدای رعد و برق آسمان حین پخش برنامه زنده «دیروز، امروز، فردا» از جمله این حوادث غیرمترقبه است.

با تکرار این دست حوادث به نظر می‌رسد استدیوهای صداوسیمای کشورمان از استانداردهای مطلوب برخوردار نیست.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۳

 گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور حکمی امین کمالوند را به عنوان سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان منصوب کرد.
‌در این حکم حسینی با تشکر از زحمات سیدعارف علوی مدیر کل سابق ارشاد لرستان، آمده است: تعامل با اهل فرهنگ، هنر و مردم دانا و توانا و مسئولان گوهر خصلت و با اصالت کمترین رهاورد حضور شما می‌تواند باشد.
در حکم انتصاب سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان آمده است: لرستان با مردمی مومن، شجاع و ولایتمدار برایتان فرصت مغتنمی به وجود می‌آورد، که در زمینه تحقق آرمان‌های ناب و متعالی انقلاب اسلامی گام بردارید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این حکم خطاب به کمالوند افزوده است: توانمندی‌های متعهدانه و مدیریت مسئولانه جنابعالی سوابقی را رقم زده که گویای شایستگی‌های لازم برای تصدی امور فرهنگی و هنری است و از این رو به موجب این حکم به سمت سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان منصوب می‌شوید.
لازم به ذکر است: امین کمالوند پیش از این معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان را بر عهده داشت.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/٢

گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در مراسم افتتاحیه دانشگاه آزاد اسلامی پلدختر با اشاره به اینکه یکی از نیازهای شهرستان پلدختر دانشگاه ازاد بود، گفت: یکی از عوامل مهم موثر بر تحولات فرهنگی و اجتماعی این منطقه تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی است.
علی کاییدی اظهار داشت: با آغاز کار دانشگاه آزاد اسلامی پلدختر، باب جدیدی در توسعه شهرستان باز می‌شود.
وی گفت: این دانشگاه در سال تحصیلی جاری با پذیرش 150 دانشجو در چهار رشته حسابداری، کاردانی رایانه، مدیریت بازرگانی و عمران آغاز به کار کرد.
نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی گفت: به طوری که با راه‌‌اندازی این دانشگاه، تغییرات اقتصادی، اجتماعی و نیز ساخت و ساز در این شهر افزایش می‌یابد.
کاییدی اظهار داشت: ایجاد دانشگاه آزاد اسلامی در شهر پلدختر می‌تواند نقش بسیار موثری در توسعه علمی، اقتصادی، فرهنگی و ... این شهر داشته باشد.
نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت فراهم شدن زمینه در آینده نزدیک دانشگاه دولتی در پلدختر ایجاد می‌شود.
در ادامه فرماندار پلدختر به نقش دانشگاه آزاد اسلامی پلدختر اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و استفاده از کارشناسان بومی نقش مهمی در توسعه و پیشرفت شهرستان پلدختر دارد.
فریدون رشیدی اظهار داشت: نقش دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در توسعه و شکوفایی اقتصادی و فرهنگی در هر منطقه غیر قابل انکار است.
فرماندار پلدختر افزود: امروز کشور ما، ایران اسلامی در جهان حرف برای گفتن دارد، چرا که از نظر فنی، اقتصادی و علمی به قطب منطقه تبدیل شده و امروز دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است پیشرفت‌های چشمگیری از نظر آموزش عالی داشته باشد.
وی تصریح کرد: شهرستان پلدختر به این گونه دانشگاه‌ها نیز نیاز دارد، و امیدواریم زمینه دانشگاه دولتی در این شهرستان فراهم شود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱

فصل پاییز در نیمکره شمالی فرا رسیده است و هر کشور یا منطقه ای در این فصل زیبایی‌های خاص خود را دارد. مزارع درو شده، سواحل خلوت، مه پاییزی و غیره. اروپا با توجه به تنوع آب و هوایی‌اش در فصل پاییز حال و هوایی دیگری دارد. فصل پاییز مترادف با فصل رنگ های متنوع است. جنگل‌ها پوششی به رنگ‌های قرمز ، طلایی و اخرایی به تن می‌کنند. چشم‌اندازهایی که نگاه از دیدن آنها سیر نمی‌شود. پاییز فصلی زیبا است که به بهار شاعران شهرت دارد. نگاهی کوتاه به زیبایی‌های اروپا در فصل پاییز.

جنگل های منطقه کوهستانی ساووا در شرق و فرانسه در دامنه‌های آلپ در فصل پاییز هزار رنگ شده و زیباترین چشم اندازها را می‌یابند. 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱

 

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱

رهبر معظم انقلاب سحرگاه امروز در آرامگاه شیخان قم حضور یافتند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پنجمین روز سفر به قم، با حضور در آرامگاه شیخان این شهر ضمن قرائت فاتحه، یاد و خاطره شهدا و علمای مدفون در این آرامگاه را گرامی داشتند

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی لرستان، این میزان داروی غیرمجاز از سه واحد عرضه لوازم بهداشتی و داروهای تقویتی در سطح این شهرستان کشف و ضبط شده است.
این تعداد قرص غیر مجاز به صورت قاچاق و خارج از شبکه تهیه و توزیع شده که در این رابطه چهار نفر به عنوان متهمان اصلی پرونده شناسایی و با هماهنگی انجام شده تحویل مراجع قضایی شدند.
همچنین در زمینه مبارزه با مواد مخدر نیروهای انتظامی استان لرستان در یک عملیات پلیسی توانستند شش عامل تهیه و توزیع مواد مخدر را در این استان شناسایی و دستگیر کنند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی لرستان، از این افراد 766 گرم ماده مخدر هروئین کشف و ضبط شده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، حبیب‌الله دهمرده در این بازدید با اشار به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های ویژه این شهرستان مشارکت و همدلی همه دستگاه‌های اجرایی را عامل رشد و توسعه این شهرستان دانست.
استاندار لرستان بر لزوم تسریع در آماده‌سازی پروژه‌های صنعتی و عمرانی کوهدشت تاکید کرد و انجام پروژه‌ها را با رعایت کیفیت لازم در زمان مقرر خواستار شد.
در این سفر پروژه‌های کشتارگاه بزرگ صنعتی، سیلوهای مکانیزه، طرح توسعه مجموعه ورزشی آزادی، پروژه مسکن مهر، مدرسه 20 کلاسه شهید کشوری و پروژه آبرسانی به شهرستان کوهدشت مورد بازدید استاندار و هیئت همراه قرار گرفت.

* دایر شدن نمایشگاه دست ساخته‌های دانش‌آموزان بروجرد
نمایشگاهی از دست ساخته‌های دانش‌آموزان بروجرد با استفاده از آیات قرآنی درمحل دبیرستان حضرت مریم (س) این شهر گشایش یافت.
این نمایشگاه به منظور آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با آیات قرآنی و همچنین در پاسخ به اهانت‌کنندگان به قرآن کریم دایر شده است.
در این نمایشگاه با استفاده از ماکت، کار بر روی شیشه، سنگ و چوب، آیات قرآنی مرتبط با درس جغرافیا در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
جمشید ابوالفتحی مدیر آموزش و پرورش شهرستان بروجرد در آیین افتتاح نمایشگاه ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این نمایشگاه گفت: ترویج فرهنگ قرآنی در بین نسل‌های جوان امری ضروری است و نسل امروز به خوبی می‌دانند، چگونه پاسخگوی یاوه گوییهای دشمنان اسلام و قرآن باشند.
این نمایشگاه به مدت یک هفته برای بازدید عموم دایر است.

* بازدید سرزده استاندار لرستان از محیط زیست لرستان
استاندار لرستان به طور سرزده از سازمان حفاظت از محیط زیست استان بازدید و با تعدادی از کارکنان این سازمان گفت‌وگو کرد.
حبیب‌الله دهمرده در این بازدید و در جلسه‌ای با حضور معاونان و مدیران این سازمان، حفاظت از محیط زیست را امری مهم و حیاتی برای بقای نسل بشر دانست و وارد آمدن هر لطمه‌ای به محیط زیست را جبران ناپذیر ذکر کرد.

* انتصابات جدید در دانشگاه لرستان
‌معاون جدید پژوهش و فنآوری و رئیس جدید دانشکده علوم پایه دانشگاه لرستان از سوی رئیس این دانشگاه معرفی شدند.
طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه لرستان، حسن نایب‌زاده به عنوان معاون جدید پژوهش و فنآوری و سعید فرهادی به عنوان رئیس جدید دانشکده علوم پایه این دانشگاه معرفی شدند.
پیش از این محمد هادی مشکات السادات در سمت معاون پژوهش و فنآوری و علیرضا قیاسوند به عنوان رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه لرستان فعالیت می کردند.

* برگزاری نشست و پرسش و پاسخ در دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان
نشست پرسش و پاسخ با حضور دانشجویان و مسئولان دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان در این دانشکده برگزار شد.
رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان در نشست پرسش و پاسخ که با حضور دانشجویان برگزار شد، از اختصاص 50 میلیون تومان اعتبار برای تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه لرستان خبر داد و گفت: در سال 89، 20 میلیون تومان از این اعتبار برای تجهیز آزمایشگاه‌های دانشکده کشاورزی اختصاص یافت.
پچینانی، همچنین بر ضرورت پاسخگویی مسئولان دانشگاهی به دانشجویان تاکید کرد.
در این نشست رئیس دانشکده کشاورزی و دیگر مسئولان دانشکده پاسخگوی سؤالات فرهنگی، آموزشی و سیاسی دانشجویان بودند.

* افزایش طرح کتاب من و دسترسی مطالعه کنندگان به کتاب در بروجرد
سرپرست امور کتابخانه‌های عمومی بروجرد گفت: اجرای طرح کتاب من در سطح کتابخانه‌های عمومی، دسترسی مطالعه کنندگان و اعضا را به کتاب افزایش می‌دهد.
داوود پهلوان افزود: این طرح امسال در کتابخانه‌های عمومی بروجرد آغاز شد و تاکنون 100 نفر در این شهرستان نیز عضو این طرح شدند.
وی اضافه کرد: بر مبنای این طرح، چرخه تامین کتاب‌ کتابخانه‌های عمومی مبتنی بر درخواست اعضا و مراجعات است.
وی اظهار داشت: هنگامی که کتاب مورد نظر مطالعه کننده در کتابخانه موجود نباشد، مشخصات کتاب و درخواست کننده در فرمی با عنوان کتاب من درج و کتاب مورد نظر از سوی اداره‌کل تامین منابع نهاد کتابخانه‌ها خریداری و به نشانی کتابخانه مربوطه ارسال می‌شود.
پهلوان افزود: در زمینه اجرای این طرح 300 عنوان کتاب از سوی مطالعه‌کنندگان درخواست و ثبت شده است.
وی هدف از اجرای این طرح را سرویس دهی مناسب به مطالعه کنندگان، دسترسی به سایر منابع، ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه و افزایش سرانه مطالعه عنوان کرد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱

رئیس هیات سوارکاری لرستان کمبود اسب و نداشتن مانژ استاندارد را عهده ترین مشکلات برگزاری کلاسهای آموزشی عنوان کرد .

 

دکتر محمد حسین سبزی لرنژاد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری  دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه لرستان ، در خصوص وضعیت سوارکاری استان اظهار کرد : با توجه به امکاناتی که در گذشته داشته ایم و امکاناتی که الان داریم خیلی پیشرفت کرده ایم و وضعیت سوارکاری در لرستان مطلوب است .

 

وی ادامه داد : از لحاظ عمرانی 70 درصد پیشرفت و از لحاظ مسابقات در رشته استقامت مقام اول کشور را داریم و در کورسها هم صاحب مقام هستیم .

 

دکتر سبزی لرنژاد با اشاره به برگزاری مسابقات سوارکاری در استان بیان داشت : مسابقات در رشته استقامت و کورسهای عشایری را به طور مداوم در استان برگزار می کنیم و نفرات برتر را حمایت و به مسابقات قهرمانی کشور اعزام می کنیم .

 

رئیس هیات سوارکاری لرستان با بیان اینکه با دست خالی همواره مقام قهرمانی استقامت کشور را کسب می کنیم ، تصریح کرد : در این مسابقات استانهایی هستند که با اسب های 50 میلیون تومانی شرکت می کنند ولی سوارکاران لرستانی با اسب هایی خیلی ارزانتر از آنها باز هم اول می شوند.

 

 وی گفت: در هر مسابقه ای که سوارکاران لرستانی شرکت می کنند،سوارکاران دیگر استانها اعتراف می کنند که مقام اول متعلق به لرستان و آنها به فکر کسب مقام دوم به بعد هستند .

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱

آفتاب: مقام معظم رهبری، صبح امروز در اجتماع علما، فضلا، اساتید، مدیران مدارس و طلاب حوزه علمیه قم در سخنانی به تبیین ابعاد مختلف تحول و مدیریت تحول در حوزه‌ها پرداختند و با تشریح مغالطه‌هایی که درباره ارتباط متقابل حوزه‌های علمیه و نظام اسلامی وجود دارد، تاکتیک‌های دشمنان اسلام برای تضعیف نظام اسلامی و منزوی کردن حوزه‌ها و روحانیت را بیان کردند. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱

آبشار آب سفید در شهرستان الیگودرز برای میزبانی از گردشگران توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ساماندهی می‌شود .

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان با بیان این مطلب به میراث آریا(chtn)،گفت: آبشار آب سفید الیگودرز از سایت‌های طبیعی استان است که در 70 کیلومتری جنوب شرقی استان قرار دارد .

محمد عزیزی افزود: این آبشار در فصل تابستان یکی از بهترین سایت‌های گردشگری است و در حال حاضر در این منطقه بخش خصوصی فعالیت می‌کند .

وی تصریح کرد: آبشار آب‌سفید یکی از آبشارهای استان لرستان است. این آبشار در جنوب شرقی این استان و در دامنه کوه‌های زاگرس و در کنار کوه بلند قالی کوه در بخش بشارت زلقی از شهرستان الیگودرز قرار گرفته ‌است.

عزیزی اضافه کرد: دسترسی به آن با جاده از شهر الیگودرز و از جاده الیگودرز بزنوید امکان‌پذیر است آب این آبشار از دل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید و با توجه به ارتفاع 69 متری آبشار بیرون آمدن چنین آبی از دل کوه شگفت آور است این آبشار به رود رودبار لرستان ( آب زالکی ) می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد .

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱
دکتر محسن رضایی در پیامی به سومین گردهمایی اعضای کانون دانش آموختگان هنرستان صنعتی شرکت ملی نفت ایران – اهواز، خواستار تحقق عدالت در استانهای نفتخیز از طریق بومی گزینی بر پایه شایسته سالاری علمی و تجربی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، متن این پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم 

انقلاب اسلامی برای تداوم و بالندگی در دهه چهارم حیات و استقرار خود نیازمند رویکرد اجتماعی است؛ دوره نهادهای سیاسی گذشته است. نهالی که در فردای پیروزی انقلاب اسلامی در خاک این سرزمین رویید و در طول هشت سال دفاع مقدس با خون فرزندان این ملت آبیاری شد، اکنون پیکره تنومند نظام سیاسی کشور ما را ساخته است و از این نظر، تهدیدی متوجه فردای کشور و نظام مان نیست. 

جهاد مقدس و ادای تکلیف ملی و دینی در دهه چهارم انقلاب، در گرو همت و کار مضاعف برای "جامعه سازی" است و بی شک تأسیس و توانمندسازی تشکل های صنفی، علمی و اجتماعی گامی ارزنده در این مسیر است. 

اینجانب به نوبه خود و بعنوان یکی از فارغ التحصیلان هنرستان های صنعتی شرکت ملی نفت ایران، از همت و پشتکار شما برای تأسیس کانون فارغ التحصیلان هنرستان صنعتی شرکت ملی نفت ایران تشکر می کنم؛ گردهم آمدن عده ای که در حوزه های مختلف دانش، صنعت و کارآفرینی مشغول افتخارآفرینی برای کشور هستند، در هر زمان و مکان مایه خوشحالی است چرا که زمینه طبیعی برای انتقال تجربه ها و توانمندسازی فعالیت ها در عرصه اجتماعی خواهد بود. 

اگرچه حرکت های اجتماعی نباید چشم به دست دولت بدوزند ولی فهم اجتماعی دولت از مسائل کشور می تواند به سلامت و سرعت روند جامعه سازی کمک کند. از این رو اقدام عاجل دولت محترم در بازگشایی هنرستان های صنعتی شرکت ملی نفت ایران در خوزستان و سایر استانهای نفتخیز، می تواند علاوه بر تسهیل روند انتقال تجارب در این حوزه حیاتی، کمک جدی به گسترش عدالت از طریق بومی گزینی توأم با شایسته سالاری علمی و تجربی در استان های نفتخیز کشور باشد. 

نشست شما در این شرایط در خوزستان مظلوم و قهرمان را به شما تبریک می گویم. 

محسن رضایی
28/07/1389 

گفتنی است، در این گردهمایی که امروز پنجشنبه 29/07/1389 در تلار اجتماعات نفت اهواز برگزار شد، بیش از دویست نفر از دانش آموختگان این هنرستان حضور داشتند و خاطرات گذشته خود را تجدید کردند.

هنرستان صنعتی شرکت ملی نفت ایران در سال 1340 در منطقه خرمکوشک اهواز راه اندازی شد و در طول فعالیت خود بیش از یک هزار فارغ التحصیل در سه رشته برق، مکانیک و ساختمان تربیت کرد.

هم اکنون فارغ التحصیلان این هنرستان از مدیران و کارشناسان خبره صنعت نفت هستند. فعالیت این هنرستان حدود پانزده سال پیش تعطیل شد.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، اسماعیل دقایقی فرمانده شهید لشکر 9 بدر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیاری از نخبگان دانش، صنعت و کارآفرینی کشورمان، از فارغ التحصیلان این هنرستان هستند
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۸/۱

مجتبی سبزواری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار داشت: از این تعداد یک‌هزار و 800 نفر به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.
وی افزود: از تعداد 5 هزار و 500 نفر ثبت نام شده لرستانی در طرح مسکن مهر شهر‌های زیر 25هزار نفر جمعیت یک هزار و 283 نفر اخذ قرارداد، یک هزار و 161نفر اجرای فنداسیون، 555 نفر پایان سفت کاری، 873 نفر اتمام سقف و 217 نفر واحد‌های آن‌ها به بهره‌برداری رسیده است.
سبزواری خاطرنشان کرد: 14شهر زیر 25 هزار نفر جمعیت وجود دارد که دارای 42هزار نفر جمعیت هستند.
وی گفت: بنیاد مسکن استان لرستان آمادگی دارد، که تمام متقاضیان که در طرح مسکن مهر ثبت نام و پالایش شده‌اند معرفی کنند.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن لرستان تصریح کرد: به هر واحد مسکونی 20میلیون تومان تسهیلات با کارمزد چهاردرصد به متقاضیان پرداخت می‌شود.
سبزورای گفت: طریقه ضمانت تسهیلات مسکن مهر در شهر‌های زیر 25هزار نفر جمعیت تهیه سند خود زمین یا قولنامه زمین با یک ضامن اداری، سند روستای و یا سند واحد‌های شهری پذیرفته می‌شود.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن لرستان اظهار داشت: سهمیه مسکن مهر در شهر‌های زیر 25هزار نفر امسال 165هزار واحد در سطح کشور است، که از این تعداد 3 هزار و 175واحد سهمیه لرستان است.
سبزواری گفت: در سال‌جاری روستا‌های برزگی همانند ماسور خرم‌آباد، ناصرالدین دورود، جهان‌آباد بروجرد و المهدی ازنا نیز از اعتبارات شهر‌های زیر 25 هزار نفر جمعیت استفاده می‌کنند.

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :