فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/٢٥

السلام علیک یا فاطمة الزهرا سلام الله


 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/٢٤

خبرگزاری فارس: مدیرکل ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه لرستان گفت: بر اثر زلزله 4.1 ریشتری صبح امروز شهرستان الیگودرز لرستان لرزید.


رضا آریایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار داشت: این زلزله ساعت 10:07 دقیقه بامداد امروز شهرستان الیگودرز و روستاهای اطراف این شهرستان را لرزاند.
وی افزود: کانون این زلزله در افوض اصفهان مابین شهرستان الیگودرز و داران بوده است.
آریایی در ادامه خاطرنشان کرد: این زلزله تاکنون تلفاتی در بر نداشته و هیچ‌گونه گزارشی از سوی فرمانداری این شهرستان به استان اعلام نشده است.
این زلزله 4.1 در مقیاس ریشتر امروز روستاهای کمان‌سلطان و چند روستای دیگر در اطراف الیگودرز را لرزاند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/٢۱
فارس گزارش می‌دهد؛
مصوبه دولت در دورود اجرایی نشده است

خبرگزاری فارس: با گذشت شش ماه از وقوع زلزله 4,9 در مقیاس ریشتر دورود مصوبه دولت در این شهرستان هنوز اجرایی نشده است.


به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، پانزدهم آذر ماه سال 89 زلزله 4,9 دهم در مقیاس ریشتر شهرستان دورود لرستان را لرزاند و بر اثر این زلزله بیش از 6 هزار واحد در این شهرستان دچار خسارت شد.
علی سالاروند یکی از شهروندان دورودی به خبرنگار فارس در خرم‌آباد گفت: در این مدت ما هر کاری کرده‌ایم که تسهیلاتی برای بازسازی منزل مسکونی خود از بانک‌ها دریافت کنیم موفق نشده‌ایم و مسئولان بانک‌ها اعلام می‌کنند هیچ‌گونه پولی بابت این قضیه به حساب هیچ بانکی در این شهرستان واریز نشده است.
حسین کوچک‌زاده یکی دیگر از شهروندان دورودی در این زمینه گفت: شش ماه است که در منزل بالای 40 درصد خسارت دیده زندگی می‌کنم و مسئولان تا الأن هرچه قول دادند، عملی نشده است.
یکی دیگر از شهروندان خسارت‌دیده دوروی گفت: طبق اعلام مسئولان مربوطه بنا شده که برای بازسازی و مقاوم‌سازی واحدهای خسارت دیده در این شهرستان به ازای هر واحد 10 میلیون تومان تسهیلات پرداخت شود که این مبلغ به هیچ وجه کافی نیست و هنوز هم پرداخت نشده است.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان در پاسخ به خبرنگار فارس در خرم‌آباد مبنی بر اینکه چرا این مصوبه اجرایی نشده است، گفت: 15 آذر ماه سال گذشته زلزله‌ای نزدیک به پنج ریشتر شهرستان دورود لرستان را لرزاند و تعداد زیادی از واحدهای مسکونی در این شهرستان دچار خسارت جدی شدند.
کامران امیری اظهار داشت: در تاریخ 20 آذر ماه سال 89 یعنی پنج روز بعد از این زلزله هیئت دولت مصوبه‌ای برای بازسازی واحدهای خسارت دیده این شهرستان تصویب کرد که برای یک‌هزار و 800 واحد تسهیلات احداثی برای هر نفر 10 میلیون تومان یعنی 18 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه در این مصوبه برای 2 هزار واحد هر واحدی 5 میلیون تومان یعنی 10 میلیارد تومان در نظر گرفته شد، خاطرنشان کرد: در این مصوبه برای 2 هزار واحد دیگر هر واحد 3 میلیون تومان یعنی 6 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت: در ادامه این مصوبه هیئت دولت در زمینه زلزله دورود مصوب شده که به 4 هزار واحد هر واحدی یک میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه یعنی 4 میلیارد تومان پرداخت شود.
امیری یادآور شد: در بخش بلاعوض معیشتی به 4 هزار واحد واحدی 300 هزار تومان در مجموع یک میلیارد و 200 میلیون تومان و برای یک‌هزار و 800 واحد احداثی به ازای هر واحد مبلغ 1.5 میلیون تومان یعنی 2 میلیار د و 700 میلیون تومان پیش‌بینی شده است.
وی کل مبلغ بلاعوض‌های مصوبه هیئت دولت را 3 میلیارد و 900 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: کل مبلغ مصوب شده در این مصوبه هیئت دولت برای ساخت و ساز و تعمیر واحدهای زلزله زده دورود لرستان را 38 میلیارد تومان عنوان کرد که تاکنون پرداخت نشده است.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت: بنیاد مسکن لرستان از اعتبارات حوادث غیرمترقبه سال 88 خود با عاملیت سه بانک مبلغ 12 میلیارد تومان را از این مبلغ به متقاضیان دورودی پرداخت کرده است.
وی تصریح کرد: این بنیاد در طی این شش ماه به 6 هزار واحد به ازای هر واحد مبلغ 200 هزار تومان کمک معیشتی بلاعوض پرداخت کرده است.
امیری یادآورشد: در این مدت 168 نفر متقاضی احداثی 10 میلیون تومانی و یک‌هزار و 493 متقاضی تعمیری 2 میلیون تومانی به بانک‌های عامل معرفی که از این تعداد 224 نفر عقد قرارداد بسته‌اند.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت: در این مدت یک‌هزار و 392 نفر متقاضی مقاوم‌سازی با استفاده از تسهیلات 5 میلیون تومانی به بانک‌های عامل معرفی اما به دلیل سختگیری بانک‌ها حتی یک نفر از این تعداد موفق به عقد قرارداد نشده‌اند.
وی ادامه داد: تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه سال جاری در نامه‌ای به دکتر احمدی‌نژاد مبنی بر اینکه وام‌های 10 میلیون تومانی دورود را با ضوابط و شرایط تسهیلات بازسازی مناطق سانحه دیده یعنی ضمانت زنجیره‌ای و چشم پوششی از فرم جیم به 20 میلیون تومان افزایش و برای 10 هزار واحد خسارت دیده این شهرستان به ازای هر واحد 1.5 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت شود که امیدواریم این امر مهم محقق شود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/٢٠

 داماش دورود با کمترین امتیاز در انتهای جدول گروه دوم جای گرفت داماش یا صنایع غذایی گهر دورود آخرین بازی خودرا در تهران برگزار کرد تا دلخوری خود را از مسئولین دورودی  بیشتر نمایان کند  و بنا به گفته مسئولین تیم داماش  اگر همکاری مسئولین دورود به همین منوال ادامه یابد در لیگ دسته یک به بروجرود خواهد رفت؟

داماش دورود که پیش از این از خطر سقوط گریخته بود آخرین بازی خود را با نتیحه سه بر دو به میهمان خود واگذار کرد، تا فولاد یزد هم ماندگار شود. اما استقلال اهواز با شکست سنگین چهار بر یک بازی را به برق شیراز واگذار کرد تا سقوط خود را مسجل کند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/٢٠

 

 
 

   هفته بیست‌وششم لیگ دسته اول فوتبال عصر امروز با برگزاری 12 دیدار به صورت همزمان پیگیری شد.

در مهمترین دیدار گروه اول تیم فجر سپاسی میهمان داماش گیلان بود. فجری‌ها که برای صعود به مرحله پلی‌آف به یک امتیاز نیاز داشتند برابر تیم صعود کننده داماش با نتیجه 3 بر 2 مغلوب شد، اما با توجه به تساوی شهرداری یاسوج برابر نفت مسجد سلیمان، فجر راهی پلی‌آف شد. داماشی‌ها در این دیدار 2 اخراجی داشتند.

تیم فولاد نطنز با نتیجه 4 بر یک برابر گل گهر سیرجان مغلوب شد تا با 28 امتیاز به لیگ دسته دوم سقوط کند.

ماشین‌سازی تبریز 2 بر صفر تربیت یزد را شکست داد، اما با توجه به پیروزی همیاری اراک و پیام به لیگ پایین‌تر سقوط کرد. دیدار تیم‌های پیام و مس رفسنجان که دیرتر آغاز شده تا دقیقه 75 با نتیجه 2 بر صفر به سود تیم مشهدی در جریان است. در صورتی که پیام به تساوی دست یابد ماشین‌سازی در لیگ باقی خواهد ماند و پیام سقوط می‌کند.

در گروه دوم مس سرچشمه کرمان برابر صنعت ساری قرار گرفت و با نتیجه 2 بر یک به برتری دست یافت. مسی‌ها با این پیروزی 48 امتیازی شدند و با کسب عنوان قهرمانی به لیگ برتر صعود کردند.

آلومینیوم هرمزگان تیم رده دومی این گروه به مصاف شیرین‌فراز کرمانشاه رفت و با نتیجه 2 بر صفر به برتری رسید تا به عنوان تیم دوم راهی مرحله پلی‌آف شود.

دیدار تیم‌های گسترش فولاد تبریز و ابومسلم مشهد نیز با نتیجه یک بر صفر به سود تبریزی‌ها به پایان رسید.

استقلال اهواز با نتیجه 4 بر یک برابر برق شیراز شکست خورد تا با 21 امتیاز به لیگ دسته دوم سقوط کند. پیش از این سپیدرود رشت با 20 امتیاز به لیگ پایین‌تر سقوط کرده بود.

نتایج گروه اول:
کاوه تهران صفر – شهرداری بندرعباس یک
داماش گیلان 3 – فجر سپاسی 2
گل‌گهر سیرجان 4 – فولاد نظنز یک
نفت مسجد سلیمان صفر – شهرداری یاسوج صفر
ماشین‌سازی تبریز 2 – تربیت یزد صفر
همیاری اراک 2 – اتکا گرگان یک

نتایج گروه دوم:
داماش لرستان 2 – فولاد یزد 3
گسترش فولاد تبریز یک – ابومسلم صفر
صنعت ساری یک - مس سرچشمه کرمان 2
استقلال اهواز یک – برق شیراز 4
نساجی مازندران 4 – پیام مخابرات شیراز صفر
شیرین فراز کرمانشاه صفر - آلومینیوم هرمزگان 2

جدول گروه اول:
1- داماش گیلان 48
2- فجر سپاسی 41
3- شهرداری یاسوج 39
.
.
.
12- پیام مشهد 32 (در صورت پیروزی در این هفته)
13- ماشین سازی تبریز 31
14- فولاد نظنز 28

جدول گروه دوم:
1- مس سرچشمه کرمان 48
2- آلومینیوم هرمزگان 48
3- گسترش فولاد تبریز 48
.
.
.
12- داماش لرستان 25
13- استقلال اهواز 21
14- سیپید رود رشت 20

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/٢٠

لرنا:در روزنامه کیهان مورخ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ گزارش مفصلی از طرح آبرسانی آب لرستان به قم تحت عنوان"گزارش کیهان از طویل ترین طرح آبرسانی قمرود بزرگ ترین طرح انتقال آب کشور"به چاپ رسید چیزی که در این گزارش جالب به نظر میرسد این است که در تمام قسمتهای این گزارش که شامل تاریخچه طرح،مشخصات فنی طرح و بهربرداری از فاز اول این طرح بود حتی یکبار هم از استان لرستان و شهرستان الیگودرز اسم برده نشده است.چنین به نظر میرسد که هرچه توقع مردمان یک منطقه مثل لرستان کمتر باشد بی اعتنایی به جایگاه آنها از طرف سایرین بیشتر می شود. حال که مردم لرستان راضی شده اند که رودخانه "قمرود"نامیده شود ،حال که لرها صحبتی از زمینهای تشنه لرستان و الیگودرز در اطراف این طرح بزرگ آبرسانی نمیکنند


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/٢٠
 
 : سالانه 11 هزار متر مربع فرش دستباف در استان تولید می شود.

 

حجت بیرانوند  با اعلام این خبر به خبر نگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، افزود : لرستان یکی از استانهای قابل اعتنا و توجه در بحث تولید فرش دستباف است .

 

وی با بیان اینکه سالانه توسط بافندگان 11 هزار متر مربع بصورت دستباف در استان تولید می شود اظهار داشت : بیش از 70 هزار بافنده فرش در استان وجود دارد که کار ساماندهی آنها را به جد پیگیر هستیم .

 

رئیس سازمان بازرگانی لرستان تصریح کرد : سال گذشته 758 متر مربع فرش دستباف از استان صادر شده است .

 

حجت بیرانوند در ادامه با بیان اینکه 8 هزار و 200 کارت شناسایی برای بافندگان فرش استان صادر شده خاطر نشان کرد : در بحث بیمه نیز اقدامات خوبی انجام شده و در این راستا 7 هزار و 800 بافنده لرستان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

 

وی تعداد کارگاههای متمرکز و غیر متمرکز تولید فرش استان را 190 مورد بر شمرد و گفت : تاکنون 178 دوره به بافی در شهرهای استان برای متقاضیان برگزار شده است. 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/٢٠
پدیده نادر خروج گاز از شکاف صخره و شعله های آتش آن، دامنه کوه 'سدن' و دشت سبز بخش 'رومشگان' شهرستان کوهدشت را روشن کرده است.
بخشدار رومشگان روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: وقوع این پدیده و شعله ور شدن گازهای خروجی کوه سدن بخش رومشگان از شکاف صخره ها، نیمه شب 28 فروردین ماه امسال توسط اهالی گزارش شد که از همان زمان کار تحقیق و بررسی موضوع توسط کارشناسان شرکت ملی حفاری فلات قاره آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
'نورخدا نوریان' افزود: کارشناسان شرکت ملی اکتشافات فلات قاره (CNPC) چندین نوبت از منطقه دیدن کردند اما تاکنون نتیجه قطعی آزمایشها، علل و عوامل بروز این پدیده اعلام نشده است.
وی با اشاره به حفاری های اکتشافی در ضلع شمالی محدوده مشتعل گفت: وقوع این پدیده
بی سابقه بوده و موجب نگرانی کشاورزان منطقه شده است.
بخشدار رومشگان با قدردانی از فعالیت کارشناسان شرکت نفت، با اشاره به همزمانی این حادثه با فصل برداشت محصولات کشاورزی، افزود: تسریع در اعلام نتایج تحقیقات و آزمایشهای گازهای شعله ور کوه سدن، نگرانی مردم در این زمینه را کاهش می دهد.
به گزارش ایرنا، 45 هزار نفر در یک شهر و 34 روستای بخش رومشگان کوهدشت، با زراعت بر 28 هزارهکتار زمین دیم روزگار خود را می گذرانند.
این بخش با آب و هوای نیمه گرمسیری، در جنوب غربی شهر خرم آباد مرکز لرستان واقع شده که با استان ایلام همسایه است.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/۱۸

           

  آخرین نیوز: گفته می شود در عملیات نیروهای آمریکایی که در نیمه شب دوشنبه انجام شد و ۳۸ دقیقه به طول انجامید یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا موسوم به Navy Seals متشکل از ۶ تفنگدار به خانه بن لادن در ابت آباد یورش بردند و او را کشتند.

مهر نوشت : پس از انتشار خبر پرتاب جسد رهبر القاعده به دریا، یک رسانه غربی در ادامه بهره برداری تبلیغی با پخش یک فیلم ویدئویی مدعی شد جسد بن لادن در دهان یک کوسه است. پس از آنکه “باراک اوباما” رئیس جمهوری آمریکا از کشته شدن رهبر القاعده در عملیات نیروهای آمریکایی در پاکستان خبر داد، هر روز گزارشهای ضد و نقیضی درباره مرگ اسامه بن لادن منتشر می شود.

گفته می شود در عملیات نیروهای آمریکایی که در نیمه شب دوشنبه انجام شد و ۳۸ دقیقه به طول انجامید یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا موسوم به Navy Seals متشکل از ۶ تفنگدار به خانه بن لادن در ابت آباد یورش بردند و او را کشتند.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/۱۸

  خبرگزاری فارس: فرمانده انتظامی شهرستان پلدختر گفت: براثر حادثه رانندگی در امامزاده احمد این شهرستان 26 نفر کشته و زخمی شدند.

علی‌نجات کرمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در پلدختر اظهار داشت: بر اثر این حادثه که بامداد امروز در امامزاده احمد این شهرستان رخ داد 12 نفر کشته و 14 نفر مجروح شدند.
وی افزود: این حادثه بین دستگاه اتوبوس حامل زائران کرمانشاهی بوده که پس از زیارت از این امامزاده اتوبوس حامل زائران به علت نقص فنی و بریدن ترمز، زائران کنار جاده این امامزاده را زیر گرفت و متأسفانه در این حادثه 12 نفر کشته و 14 نفر مجروح شدند.
فرمانده انتظامی شهرستان پل دختر در ادامه خاطرنشان کرد: امامزاده احمد در مرز استان ایلام و لرستان قرار دارد و توسط اورژانس 115 شهرستان پلدختر و جمعیت این شهرستان مجروحان این حادثه به بیمارستان امام خمینی پلدختر و یکی از بیمارستان‌های شهرستان اندیمشک واقع در استان خوزستان انتقال یافتند.
وی علت اصلی این حادثه را نقص فنی اتوبوس اعلام کرد.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/۱٢
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/۱۱

بهترین عکس های خبری دهه گذشته (30 عکس) ادامه عکس ها  منتخب در دهه  اخیر


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

سید مسعود شجاعی طباطبایی در وبلاگ خود با عنوان وصیت‌‌نامه عکسی را از علی فریدونی عکاس با سابقه ایرنا از عملیات رمضان منتشر کرده و می‌نویسد:

محور پاسگاه زید (27 تیر 1361) نیمه‌شب یکشنبه 27 تیرماه، گردان های در گیر در مرحله دوم عملیات رمضان به دلیل گذشت زمان و نزدیک شدن صبح، از تعدای از نیروهای داوطلب می خواهند که از میدان مین پیش رو سریع تر گذر کرده و معبری برای عبوردیگر رزمندگان باز کنند. از میان 150 نفر داوطلب به 20 نفر از آنان اجازه ی ورود به میدان مین داده می شود و اغلب این 20 نفر نیز به شهادت رسیدند.

بعد از رفتن شما سخت تنها شدیم، همه حرفهایمان رنگ و بوی دلتنگی به خود گرفت،ای فرشته های خفته بر میدان مین، ای خدایان شجاعت و عشق،  این درد فراق را تنها می توانم به آسمان در دل شب بگویم و در میان ستاره ها به جستجوی شما بر خیزم، این روزها از هجر فراغ شما،تنها می توانم دلتنگی هایم را به چهار دیواری گلزار شهدا بگویم، بعد از رفتن شما چقدر زخم زبان شنیدیم،زخم ها تنها در دلمان باز شد، چه زود بسیجی گمنام شد ، مگر شما جاده ی زندگی شان را هموار نکرید، معبرهای آتشین را به جان نخریدید، تا مدلهای بیشمار بی ام و و بنز و پرادو در شهر جولان دهند و در ویلاهای کنار دریاشان با سگانشان رژه مرگ بروند، ، چه زود فراموشتان کردند، هنوز سخت است باور کنم هشت سال دفاع مقدس به سخره گرفته می شود، چقدر دوست دارم بر آن خاکی که خفته اید سجده کنم و عشق را در دانه های داغ شن های محور زید جستجو کنم...

طباطبایی در ادامه این نوشته می‌نویسد: 1- گل واژه های این مطلب از نوشته های برادر عزیزم علی چناری است.

2- شهادت شهید آوینی در میدان مین: کم کم از آنچه در بیابان است رو بر می گرداند... آسمان فکّه آبی است با ابر های پرپشت... نور در میانشان تلالو می کند... باد بهار با خودش رایحه ای برای دشت می آورد... سیّد مرتضی بو می کشد... عمیق بو می کشد... ناگهان غمی بر دلش می نشیند... روزی بود که این دشت پر از سر و صدا بود... بر آنهایی که اینجا گرفتار شده بودند چه گذشت...فکّه اسیر شده بود... نمی شد رهایش کرد... فکّه ماند بی آنکه راهی برای بازگشت پیدا شود... رزمندگان ماندند و از تشنگی مردند... از عطش... سیّد مرتضی جرعه ای از قمقمه آب نوشید... شور بود! ... مرتضی تعجّب کرد!... به زمین انداختش... چشم هایش را بست... سرش گیج رفت...کسی در ذهنش فریاد کشید: * یاااااااااا علی..... !!! * مرتضی قدم آخر را محکم تر از همیشه برداشت!...

پایش را روی مین والمری گذاشت... ضامن رها شد... دشت صدای انفجار را شنید... سیّد مرتضی بر زمین افتاد... یک لحظه آسمان را نگاه کرد... لبهایش را به داخل کشید و با زبان خیسشان کرد و... چشم هایش را بست...
4- لحظاتی قبل دوست همرزمم آقای سعید رمضانعلی که  در عملیات بدر در یک دسته بودیم، به اطلاعم رساند که حاج محمود کلهر نیز که در همان عملیات با او بودیم (وی در عملیات والفجر هشت دوچشم خود را از دست داد و مجروح شیمیایی هم بود) به ملکوت اعلا شتافت، خیلی دلتنگم و پریشان:

یاران چه غریبانه، رفتند از این خانه

هم سوخته شمع ما، هم سوخته پروانه
بشکسته سبوهامان، خون است به دل‌هامان
فریاد و فغان دارد، دردى‌کش میخانه
هر سوى گذر کردم، هر کوى‌ نظر کردم
خاکستر و خون دیدم؛ ویرانه به ویرانه
افتاده سرى سویى، گلگون شده گیسویى
دیگر نبود دستى تا موى کند شانه
ای وای که یارانم، گل‌های بهارانم
رفتند از این خانه، رفتند غریبانه

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/٥

    پیرمرد، با وجود تخریب مسجد هنوز هم بر آوار مسجد نماز می خواند ...

   به گزارش خبرنگار پانا به دنبال سرکوبی قیام اخیر مردم بحرین، نیرو های امنیتی بحرین با پشتیبانی اشغالگران سعودی دست به تخریب مساجد و امکان مقدس شیعیان و سوزاندن قرآن ها زده اند. این تصاویر در شبکه های اجتماعی بحرین منتشر شده و با استقبال کاربران اینترنتی مواجه شده است.

این اقدام اهانت آمیز با اعتراض گسنرده مردم بحرین و مسلمانان منطقه روبرو شده است. اما مسلمانان بحرین هنوز بر خرابه های مساجد نماز می خوانند، از جمله ی این موارد تصاویر پیرمردی است که در میان آثار به جا مانده از مسجد امام صادق (ع) در منطقه نویدرات نماز می گذارد.

این تصاویر در شبکه های اجتماعی بحرین منتشر شده و با استقبال کاربران اینترنتی مواجه شده است.

 

 

 

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/٥
 

با پایان یافتن مرمت پل قلعه‌حاتم در بروجرد امکان عبور و مرور دوباره از روی این پل فراهم شد.

 

علی‌جعفر مصطفی‌نژادی ـ پیمانکار پروژه‌ی مرمت پل قلعه‌حاتم ـ در گفت‌وگو با خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیان کرد: این پل به اواخر دوره‌ی قاجار متعلق است و در قسمت انتهایی شهر بروجرد به سمت همدان قرار دارد. پل قلعه‌حاتم که از ملات سنگ، آجر و باتارد ساخته شده و در منطقه‌ای که به نام قلعه حاتم شناخته می‌شود، واقع شده است.

 

وی ادامه داد: این پل فقط کاربری عبوری داشته و به‌عنوان کانالی برای عبور آب نیز استفاده می‌شده است، به‌گونه‌ای که مردم منطقه آب را از چشمه‌ای که در سمت جنوب پل قرار دارد، به قسمت شمال آن عبور می‌دادند و برای آشامیدن و آبیاری سبزیجات از آن استفاده می‌کردند.

 

او با اشاره به مرمت‌هایی که در دوره‌های مختلف روی این پل انجام شده است، گفت: با عملیات مرمتی که این‌بار انجام شد، تقریبا اقدامات مرمتی پل به پایان رسیده و اکنون پل برای مردم قابل عبور است.

 

مصطفی‌نژادی با تأکید بر این‌که پل قلعه‌حاتم برای عبور ماشین‌ها قابل استفاده نیست، اظهار کرد: یکی از اساسی‌ترین کارهای انجام‌شده روی پل،‌ بازسازی حدود 200 مترمربع از دیوارهای سنگی آن بود. البته در سال‌های گذشته بخش‌های جنوبی و میانی پل ترمیم شده بود و امسال تمام قسمت شمالی آن مرمت شد.

 

این کارشناس رشته‌ی مرمت ادامه داد: برای استفاده از سنگ‌های مربوط به پل، معادن زیادی را در منطقه جست‌وجو کردیم تا همان سنگ اولیه‌ی پل را توانستیم پیدا کنیم. البته از آنجا که حجم عملیات گسترده بود، باید حتما از همان سنگ استفاده می‌کردیم. این سنگ‌ها چینه‌یی و قرمز رنگ هستند و در منطقه‌ای به نام «ورکوه» وجود دارند.

 

او پروژه‌ی جدیدی را که پس از پایان مرمت پل قلعه‌حاتم آغاز شده است، پل کاکارضا دانست که پیش از این در بخش‌هایی از آن اقدامات مرمتی انجام شده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/٥

 

همسر کارلوس کی روش پرتغالی به تهران آمد تا به مدت یک هفته شرایط زندگی در ایران را زیر نظر داشته باشد. او یکی از دلایل ابهام کروش برای پذیرش مربیگری در ایران بود.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/۳

     به گزارش خبرگزاری مهر، این فیلم شگفت انگیز را یک گروه روسی بر روی سایت یو تیوب گذاشته اند. این گروه مدعی شده اند این موجود کوچکی که در ته یک گودال کم عمق در سیبری پیدا شده جسد یک بیگانه فضایی است.

   به گفته این گروه، پس از اینکه ماه گذشته سقوط یک "یوفو" در منطقه "ایرکوتسک" واقع در شمال سیبری گزارش شد، آنها به محل رفته اند و این بدن بی جان بیگانه فضایی را کشف کرده اند. 

  به نظر می رسد که موجود فرازمینی پیش از مرگ از جراحات سختی رنج برده و یک پایش را از دست داده است.  

     ماه گذشته روستائیان شوکه شده اظهار داشتند که یک شیء نورانی ناشناخته به رنگهای صورتی و آبی را دیده اند که در نزدیکی دهکده تصادف کرده است. این گزارش عجیب موجب شد که وزارت بحران روسیه گروهی را برای بررسی و تجسس به منطقه بفرستد.

این معما زمانی پیچیده تر شد که بازرسان اعلام کردند که هیچ گزارشی از عبور یک هواپیما از آسمان این منطقه دریافت نکرده اند و هیچ ردی از سقوط یک هواپیما پیدا نشده است.

    براساس گزارش The West Australian، این ویدیو کلیپ 17 آوریل بر روی سایت یوتیوب گذاشته شد و در مدت 2 روز بیش از 1.5 میلیون کلیک بر روی آن شد.

کاربران شکاک یو تیوب معتقدند که این فیلم یک فریبکاری و شوخی است.

یک وبلاگ نویس در این خصوص نوشته است: "این چیزی نیست جز یک شوخی. چرا همه بیگانگان فضایی باید همیشه برهنه باشند."

کاربر دیگری نوشته است: "غلط. شرمنده... کاملا تقلبی."

بیننده دیگری نظر داده است: "آیا بیگانگان فضایی وجود دارند؟ به طور حتم... من آنها را باور می کنم. اما نه در این ویدیو."

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :