فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/۳۱

 شهید محمد رضا هاشمی ( با یونیفرم سپاه)معاون گردان محرم از لشگر 57 حضرت ابوالفضل ع بودنند که در غرب کشور به شهادت رسیدند

 یادش گرامی باد

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/۳۱
 به گزارش فردای لرستان به نقل از بازتاب ؛تیرماه هرسال ایلات بختیاری و قشقایی گردهم جمع می‌شوند و جشن ایل‌یار بختیاری را با رقص و پایکوبی برگزار می‌کنند و بیش از 30 هزار گردشگر برای دیدن این جشن به منطقه چغاخور می‌روند اما بیش از دو سال است که سازمان میراث و گردشگری مجوز برگزاری این جشن را صادر نمی‌کند. 
 
 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/۳۱

ما انتظار نداریم که نخست وزیر ترکیه علوی شود، اگر وی حق و حقوق را بشناسد، تبعیض قایل نشود، یک مدیر و نخست وزیر خوب باشد و به صدای وجدان گوش دهد، برای ما کافی است.

اعلام اینکه سومین پل بر روی تنگه بسفر به نام سلطان سلیم عثمانی نامگذاری خواهد شد، موجب رنجش شدید علویهای ترکیه شده است.

علویهای ترکیه از این سیاست دولت اردوغان به شدت انتقاد کرده و گفته اند که چه نیازی است که نام قاتل دهها هزار علوی یعنی سلطان سلیم را به این پل بدهید.

علویهای ترکیه خواهان انصراف دولت از این نام و دادن نامهایی مشابه صلح و برادری به پل یاد شده هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/۳٠

آخرین اسامی بررسی شده افراد موردنظر کارگروه های مورداعتماد حسن روحانی رئیس جمهور منتخب به وی برای انتخاب نهایی تحویل شد.

۱


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/٢٩

روزی حضرت سلیمان مورچه ای را در پای کوهی دید که مشغول جابجا کردن خاک های پایین کوه بود.
از او پرسید: چرا این همه سختی را متحمل می شوی؟
مورچه گفت: معشوقم به من گفته اگر این کوه را جابجا کنی به وصال من خواهی رسید و من به عشق وصال او می خواهم این کوه را جابجا کنم.
حضرت سلیمان فرمود: تو اگر عمر نوح هم داشته باشی نمی توانی این کار را انجام بدهی.
مورچه گفت: "تمام سعی ام را می کنم...!"
حضرت سلیمان که بسیار از همت و پشتکار مورچه خوشش آمده بود برای او کوه را جابجا کرد.
مورچه رو به آسمان کرد و گفت: خدایی را شکر می گویم که در راه عشق، پیامبری را به خدمت موری در می آورد ...

چه بهتر که هرگز نومیدی را در حریم خود راه ندهیم و در هر تلاشی تمام سعی مان را بکنیم، چون پیامبری همیشه در همین نزدیکی ست ...

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/٢٩

در این ایام در لرستان  فصل برداشت موسیر محلی است برای آشنایی بهتر با  این گیاه وحشی  که در نوع خود بی نظیر   است  به خواص درمانی ان آشنا می شویم. 

موسیر گیاهی است شبیه سیر که ریشه اش فقط یک پیاز درشت است. برگهایش باریک و دراز و گلهایش بنفش مایل به قرمزند. گل آذینش خوشه ٔ ساده است. در حدود 40 گونه از این گیاه شناخته شده که همگی در نواحی معتدل و مناطق بحرالرومی می رویند. برخی از گونه‌های موسیر را در باغ به عنوان گل زینتی نیز می‌کارند. پیاز این گیاه خوراکی است و در ترشیها و اغذیه بکار می‌رود و بویش از سیر کمتراست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/٢٧
رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای لرستان:
انتخابات شوراهای لرستان تائید شد

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای لرستان گفت: انتخابات شوراهای شهر و روستا جز بخش رومشگان و چند روستا مابقی از سوی هیئت نظارت بر انتخابات شوراها تائید شد.

خبرگزاری فارس: انتخابات شوراهای لرستان تائید شد
 

الهیار ملکشاهی امروز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در خرم‌آباد با اشاره به اینکه انتخابات شوراهای لرستان جز بخش رومشگان و چند روستا مابقی تائید شده‌اند، گفت: در دو حوزه شهرستان‌های خرم‌آباد و نورآباد افرادی در بازشماری‌ها جابه جا شده‌اند و مابقی حوزه‌ها همان افراد قبلی هستند.

وی افزود: این نتیجه نهایی انتخابات شوراهاست و هیچگونه اعتراضی دیگر قابل قبول نیست.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای لرستان گفت: انتخابات شوراهای شهر و روستا جز بخش رومشگان و چند روستا در مابقی شهرها و روستاهای لرستان از  سوی هیئت نظارت بر انتخابات شوراها تائید شدند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/٢٧

فرزاد حسنی و آزاده نامداری حدود یک ماه و نیم قبل خبر ازدواجشان را اعلام کرده بودند ششم تیرماه در جماران حاضر شدند تا سید حسن خمینی خطبه عقدشان را جاری کند. در این مراسم، سیدحسن خمینی وکالت آزاده نامداری را به عهده داشت و حاج آقا رحمانی وکیل فرزاد حسنی بود. - سید حسن خمینی برای فرزاد حسنی و آزاده نامداری این طور دعا کرد: «انشالله که خداوند این ازدواج را برای این دو جوان امروز ما مبارک گرداند و درهای رحمت و خیر و برکت خود را به روی این خانواده تازه شکل گرفته باز کند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/٢٦
مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: حمله خرس به عشایر ساکن در منطقه دیناران از توابع شهرستان اردل باعث کشته شدن یک خانم ۲۵ ساله شد.
به گزارش فارس از شهرکرد، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، فرامرز شاهین با اعلام این خبر اظهار کرد: حمله خرس به عشایر ساکن در منطقه دیناران از توابع شهرستان اردل باعث کشته شدن یک خانم 25 ساله شد.
وی افزود: این حادثه روز گذشته حوالی ساعت 13:50 دقیقه اتفاق افتاد و بلافاصله با مرکز اورژانس 115 اردل تماس گرفته و شرح حادثه گزارش شد.
شاهین ادامه داد: بعد از دریافت پیام آمبولانس پایگاه اورژانس 115 دشتک به محل حادثه اعزام شد، اما به دلیل صعب‌العبوربودن منطقه و نبودن راه ماشین‌رو، مصدوم توسط اهالی به یکی از روستاهای اطراف منتقل و تکنسین‌های اورژانس بر بالین وی حاضر شدند ولی به دلیل شدت جراحات وارد شده به بدن و همچنین پرت شدن از ارتفاع 50 متری متاسفانه مصدوم در دم جان سپرده بود.
شاهین اظهار داشت: متاسفانه انجام عملیات C.P.R توسط پرسنل اورژانس 115 نیز برای نجات جان این مصدوم اثربخش نبود.
گفتنی است، منطقه دیناران یکی از نقاط پر جمعیت عشایری چهارمحال و بختیاری است که حدود 400 خانوار عشایری در این محدوده مستقر هستند.
شهرستان اردل در ۹۰ کیلومتری مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/٢٥

حسین میردریکوندی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در لرستان با اشاره به اینکه مشخصات 45 نفر از مشاهیر لرستان در گنجینه اسناد هویتی مفاخر لرستان ثبت شده است، گفت: در حال حاضر تنها گنجینه اسناد هویتی لرستان در شهرستان خرم‌آباد راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به اینکه در این گنجینه که از بهترین گنجینه‌های کشور است، سند هویتی تعدادی از مشاهیر بزرگ لرستان، خیرین مدرسه‌ساز، مشاهیر مذهبی و شهدای دفاع مقدس و خیرین مسجدساز به ثبت رسیده است، اظهار داشت: نخستین سند به ثبت رسیده در لرستان به نام فضل الله خان جهانشاه است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/٢٥

شهردار مرکز استان لرستان از آغاز موج جدید پروژه‌های عمرانی، خدماتی و زیباسازی در سطح شهر خرم‌آباد خبر داد.

 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/٢٥

 

  منزل مرحوم آیت الله سیدجوادخامنه ای(پدر مقام معظم رهبری) درمحله قدیمی شهرمشهدبه نام(سرشور)قراردارد. رهبر انقلاب آیت الله سید على خامنه‌ای فرزند مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدجوادحسینى خامنه‌ای در روز 24 تیرماه 1318 برابر با 28 صفر 1358 قمری در مشهد مقدس دیده به جهان گشود.

 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/٢۳

 14 تیر ماه یاد و خاطره شهید علی مردان بختیاری است .

 حماسه  علی مردان بختیاری در سال 1308ه.ش  بر علیه  دیکتاتوری رضاه شاه بر قلب ها و ذهن ایرانیان برای همیشه جاودانه باقی  خواهد ماند. به همین مناسبت  تصاویری از این شهید خستگی ناپذیر تقدیم ملت ایران می نمایم .

تفنگ علیمردون هم باز صدا کرد

سرهنگ کُله پوستی هنگ بِلا کرد

تفنگ علیمردون هم باز قُرمنید

سرهنگ کله پوستی چادر رُمنید

بی عروس کل ایزنه کل بساکی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/٢۳

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/٢٠

Inline image 2رزق، مقدر و مقسوم است و رزاق خداست.رزقمان هنر ما نیست و حرص و تقلاّی ما آن را زیاد نخواهد کرد

آرام به طرف دنیا بروید، خدا اگر خواست زیادش را می دهد. مقدار رزق به تقلاّیفرد بستگی ندارد حتّی یک ساعت به فکر رزقت نباش، به دنبال کسب و کار هم که میروی، بدان که در رزق، فاعل تام، خدای متعال است"« إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتینُ ( الذاریات /58)  هرآینه خداوند همان روزی دهنده نیرومند و محکم کار است

رزق دو گونه است ؛ یکی آنکه تو را طلب می کند و یکی آنکه تو در طلب او هستی و عاقبت به تو نمی رسد، جز آنچه در طلب توست. رزق روحی هم همین طور است. خداوند امور دنیای بندگان را خود متکفّل و متعهد گردیده و از آنها پرداختن به امور آخرت "شکر عطایای خدا" را خواسته است ؛ اما بندگان به تلاش در تهیه ی دنیایشان پرداخته اند؛ گویا خداوند توانایی برآوردن نیازشان را ندارد ، و از آخرت بازمانده اند و آن را به خدا محول کرده اند

اگر امور دنیایی خود را به خدا واگذار کنیم، امور اخروی را نیز خدا تأمین خواهدکرد؛ اما اگر بخواهیم امور دنیایی خود را با تقلای خودمان تأمین کنیم، ضمن اینکه چون رزق مقدر و مقسوم است، تقلای بیهوده و بی ثمری است، آخرتمان را هم تباه کرده ایم


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/۱٩

 مصرف سالاد و سبزی به دلیل داشتن مقادیر زیادی آب در وعده سحری مناسب بوده و جلوی تشنگی زودرس را طی روز می‌گیرد.

مصرف نوشیدنی تخم شربتی به دلیل نگه‌داشتن آب در دانه‌های این گیاه در ساعات پایانی شب تا سحر توصیه می‌شود.

 همچنین روزه‌داران باید از خوردن غذاهای شور و تنقلات حاوی نمک در این ایام اجتناب کنند چون هم حجم معده را می‌گیرد و هم بدن برای دفع نمک مجبور است آب زیادی دفع کند. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/۱۸

فرماندار چابهار گفت که با هوشیاری نیروهای انتظامی عامل حمله انتحاری هنگام ورود به مقر فرماندهی انتظامی این شهرستان کشته شد.

به گزارش ایرنا، ایرج حیدری روز سه شنبه این حمله انتحاری را ساعت ۹ و ۱۰ دقیقه صبح امروز عنوان و بیان کرد: عامل انتحاری که به سلاح کلت کمری و کمربند انفجاری و همچنین نارنجک مجهز بود، قبل از ورود به داخل مقر انتظامی در مقابل در ورودی شناسایی و مورد هدف گلوله قرار گرفته است.

به گفته وی، عامل انتحاری بعد از اینکه متوجه شناسایی نیروهای انتظامی شده، اقدام به تیراندازی به طرف نگهبان دژبان درب ورودی می کند که در اثر این تیراندازی، یک سرباز وظیفه از ناحیه پا زخمی می شود.

حیدری تصریح کرد: در پی آتش متقابل نیروهای انتظامی عامل انتحاری قبل از اینکه بتواند کمربند انفجاری و نارنجک همراه خود را منفجر کند به هلاکت رسید.

فرماندار چابهار تاکید کرد: جلیقه انفجاری این عامل انتحاری در ساعت ۱۰ صبح از سوی نیروهای قرارگاه شهید پولادی چک و خنثی شده است.

رییس شورای تامین شهرستان چابهار از هوشیاری، آمادگی و ایثارگری نیروهای انتظامی بویژه فرماندهی نیروی انتظامی در استان و این شهرستان در شناسایی و ناکام گذاشتن این حمله انتحاری تقدیر و تشکر کرد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/۱۸

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی از آغاز فعالیت رسمی شبکه تلویزیونی کتاب تا پایان ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: سالن تولید و پخش این شبکه در کتابخانه شهید چمران در حال اتمام است.

منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی در نشست خبری خود که صبح امروز سه‌شنبه 18 تیر برگزار شد،‌ در پاسخ به پرسش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌  مبنی بر بازخورد فعالیت شبکه تلویزیونی کتاب که به‌صورت آزمایشی در فضای مجازی آغاز به کار کرده است،‌ و زمان دقیق آغاز فعالیت رسمی این شبکه در رسانه ملی گفت:‌ فعالیت شبکه تلویزیونی کتاب طی یکی دو ماه اخیر بسیار خوب بوده و با وجود اینکه این شبکه در فضای مجازی فعالیت می‌کرد ما را آماده یک فعالیت مستمر در رسانه ملی کرد. کارهای ساختاری آغاز فعالیت رسمی در حال اتمام است و ما بخشی از کتابخانه شهید چمران را به مرکز شبکه تلویزیونی کتاب اختصاص داده‌ایم.
 
وی از نهایی شدن ساخت سالن تولید و پخش شبکه تلویزیونی کتاب خبر داد و گفت: ما از نظر تولید همه برنامه‌ها را طراحی کردیم، تلاش کردیم تا پایان ماه مبارک رمضان شروع فعالیت مستمر این شبکه تلویزیونی را نیز داشته باشیم.
واعظی گفت:‌ در نظر داریم روزانه 4 ساعت تولید و پخش برنامه داشته باشیم و برنامه‌ها متناسب با نوع تولیدات شبکه‌های مختلف شبکه‌های تلویزیونی از گیرنده‌های دیجیتال پخش خواهد شد.
 
شبکه تلویزیونی کتاب در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افتتاح شد و فعالیت خود را به‌صورت آزمایشی در فضای مجازی آغاز کرده است.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/۱٦

شول آباد منطقه‌ای میانکوهی است که آن را کوههای چندی در میان گرفته: 1- کوه رباط در 2 کیلومتری جنوب غربی به بلندی 3099 متر 2- کوه برنجه به بلندی 2893 در 10 کیلومتری جنوب باختری شول‌آباد.

   شول آبادبه چه معنی است : نام قبیله ای است از قبایل فارس . این قبیله نخستین بار در لرستان سکونت داشت و در حدود سال 300 ه' . ق. نیمی از لرستان را تحت فرماندهی قرار داده بود و بوسیله سیف الدین ماکان روزبهان (که اجداد او از دوره ساسانیان بر این منطقه حکومت داشتند) اداره میشد و او را با لقب پیشوا میخواندند. مورخان اسلامی اطلاعی از این قبیله نداده اند، ولی نجم الدین که از نوادگان او بود در زمان حمداللّه مستوفی در این منطقه حکومت میکرد. ابن بطوطه (748 ه' . ق.) در راه شیراز به کازرون به قبیله شول برخورد کرده است و گوید که آنان قبیله ای از اعاجم اند که صحرانشینند و میان آنها مردمانی پرهیزگار و متقی وجود دارد. شهاب الدین العمری (متوفی بسال 749 ه' . ق.) گوید که قبیله شول با شبانکاره خویشاوندی مستحکمی دارند. اجمالاً کوچیدن شولها و تمایل آنان به جنگ و پیکار و حمله های قبایل مجاور علیه آنها از علل ازهم پاشیدگی ایشان و مستهلک شدنشان در دیگران بوده است و اکنون در منطقه فارس آثار مختصری از آنان بجای مانده است مانند: شول گب (کوهی در شمال بوشهر)، داره شولی (قبیله ای از قشقائی )، دو قریه بنام شول یکی نزدیک دالکی و دیگری نزدیک شمال غرب شیراز است و شاید قریه شولی که درخارج شهر بوده است آخرین دژ قبیله شول بوده و از سبک معماری خانه ها پیداست که در حفظ و نگاهداری سنتهای ایرانی و خصوصیات آن میکوشیدند.

از لور و شول و فارس صدهزار مرد پیاده جمع کنیم . (جهانگشای جوینی ). در آنجا لشکری بسیار از کرد و ترکمان و شول بودند. (ذیل جامعالتواریخ رشیدی ).


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٤/۱٦
قهرمانان عزیز کشورمان توانستند بار دیگر افتخاری دیگر برای کشورمان به ارمغان بیاورند .
تیم والیبال ایران از ساعت 5:10 بار دیگر به مصاف کوبا رفت و توانست با حساب 3 بر 1 به پیروزی برسد .
 
 
 
تیم ایران که ست اول را با حساب 25 بر 22 به کوبا باخته بود توانست در 3 ست پیاپی با حساب 25 بر 20 و 25 بر 18 و ست پایانی را با نتیجه 25 بر 22 به پیروزی برساند این در حالی است که ست پایانی را بچه های خوب والبالست کشورمان بارها از کوبا عقب افتادند ولی در نهایت با غیرت مثال زدنی خود ست را به نفع خود به پایان برسانند. و در مجموع ایران با امتیاز شیرین 5 بر 1 بر کوبا غلبه کرد.
 
بازی بعدی کشورمان در ورزشگاه ازادی در روز جمعه ساعت 21 در برابر آلمان می باشد .
حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :