فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۳۱

  بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

    بیش از نیمی از مردان بالای سن ۶۰ سال دچار بزرگی پروستات هستند و احتمال بروز بزرگ شدن پروستات با افزایش سن افزایش می یابد. در سن ۸۰ سالگی حدود ۸۰ درصد مبتلا خواهند بود. اما فقط ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد واقعاً دچار علائم ناشی از بزرگی پروستات خواهند بود. در بزرگی خوش خیم  پروستات اول قسمتهای مرکزی پروستات بزرگ می شود، بزرگی این ناحیه معمولاً بر روی پیشابراهی که از داخل پروستات عبور می کند فشار می آورد.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۳۱
 

نیروهای ارتش سوریه از سه‌شنبه گذشته عملیات گسترده‌ای را در مناطق و کوی‌های بخش قدیمی شهر حمص آغاز کردند و موفق شدند، پیروزی‌های چشمگیری را محقق کنند.

محله «بابا عمرو» از مناطق مرکزی شهر حمص است و از دیگر مناطق مهم این شهر می‌توان از کوی‌های «خلدیه»، «حمص قدیم»، «القصور» و «جوره‌الشیاح» نام برد. کوی‌های «جوبر» و «سلطانیه» از دیگر مناطق شهر حمص است.

شهر حمص یک شهر تاریخی نیز به شمار می‌آید و مسجد النوری الکبیر، مسجد خالد بن الولید، آرامگاه الکتیب، دژ کردان، دژ حمص، کنیسه أم الزنار و کنیسة مارلیان از جمله مهمترین آثار تاریخی آن است.

اکنون از آن همه شکوه و عظمت تنها ویرانه‌ای برجا مانده که رهاورد دموکراسی غرب و گروه‌های مسلح تروریستی برای مردم سوریه است.منبع فارس نیوز

 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۳۱
 

مدیرعامل شرکت آبفار لرستان گفت: 22 روستای الیگودرز با مشکل جدی آب شرب مواجه هستند. 

علیرضا کاکاوند در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، بیان کرد: با توجه به خشکسالی‎های اخیر و کاهش نزولات آسمانی، ۲۲ روستای تحت پوشش شهرستان الیگودرز با مشکل جدی کمبود آب شرب مواجه شده‎اند.

 ‌وی با بیان اینکه در سال گذشته با حمل و توزیع شش هزار و ۳۶۰ مترمکعب آب شرب بین این روستاها تا حدودی نیاز مردم را برطرف کردیم، یادآور شد: در همین راستا عملیات حفر کانال و لوله‎گذاری پروژه آبرسانی روستای جوز از توابع بخش مرکزی شهرستان الیگودرز آغاز شد.

 مهندس کاکاوند ادامه داد: عملیات آبرسانی به روستای جوز شامل حفر کانال و لوله‎گذاری به مقدار ۳۰۰۰ متر بوده که با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 35 میلیون و 900 هزار ریال آغاز شد. 

مدیرعامل شرکت آبفار لرستان تصریح کرد: با اتمام عملیات اجرایی این پروژه مشکل آب شرب روستای جوز با جمعیتی بالغ بر ۲۷۹ نفر در قالب ۸۱ خانوار رفع و اهالی این روستا از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی بهره‎مند خواهند شد.

 وی خاطرنشان کرد: این شرکت در تلاش است در سال‎جاری با تکمیل و راه‎اندازی چندین مجتمع آبرسانی در حال احداث در شهرستان الیگودرز مشکل آب شرب روستاهای مذکور را به‎طور کامل بر طرف کند

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۳۱

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان از کشف یک راس تروفه کل وحشی در منزل یکی از شکارچیان متخلف زیست محیطی در این استان خبر داد.
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران لرستان؛ محمد حسین بازگیر افزود: بر اساس گزارش اداره محیط زیست اشترانکوه مبنی بر وجود یک راس کل تاکسیدرمی شده در منزل یکی از شکارچیان شهرستان دورود، نیروهای اجرایی این نهاد با گرفتن حکم قضایی از دادگستری به محل موردنظر مراجعه کردند.
به گفته وی، در بررسی منزل این فرد متخلف، یک راس تروفه کل وحشی سه ساله به همراه ادوات شکار و صید از قبیل دوربین شکاری و یک قبضه اسلحه شکاری غیر مجاز کشف و ضبط شد.
وی تصریح کرد: پس از اخذ جریمه بابت خسارت وارده به محیط زیست، پرونده فرد متخلف به منظور اعمال قانون و برخورد قانونی به مراجع قضایی شهرستان دورود ارجاع شده است.
وی اظهار داشت: طبق قوانین سازمان حفاظت محیط زیست، نگهداری تروفه های بدون پروانه شکار در هر مکان ممنوع و جرم محسوب می شود و با متخلفین برخورد قانونی (حبس و جریمه نقدی) خواهد شد.
شکار تروفه به معنی شکار برای به دست آوردن نشان های پیروزی در شکار است.شکار تروفه نوعی از شکار است که در آن طعمه از پیش انتخاب می شود و اغلب جانوری است که بیشتر از همه عمر کرده باشد و شکار آن نوعی افتخار برای شکارچی محسوب شود.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۳٠

 

 فرا رسیدن روز مادر  و روز زن که مصادف با میلاد حضرت زهرا (س )است به همه  زنان و مادران  ایران اسلامی و جهانیان تبریک و تهنیت باد.

شعر لری  بنام دا یا دالکه به همه مادران تقدیم می شود.

دالکه دآ نازارم ای فرشته آسمونی

(مادر عزیزم ای نازنینم، ای فرشته آسمونی)

 

گوتَنَه که زیر پاتَه او بهشته جاودونی

(گفته اند که زیر پاهایت است آن بهشت جاودانی )

 

نمی اَم و دارِ دُونیا یه تالی دِ گیسِ اِسبیت

(یک تار موی سفیدت را به تمام دنیا نمی دهم )

 

ار دِ مه تو جوو بِحایی، جون شیرینم مییم سیت

(اگر از من جان بخواهی جان شیرینم را برایت می دهم )

 

چنی شُویاکه نوحووفتی نشسی وه پا گووارم

(چه شب ها که به پای گهواره ام بیدار نشستی )

 

دالکم چشیات، هم آسمون و هم آسارم

(مادر عزیزم چشمهایت هم آسمان و هم ستاره ام است  )

 

ار که سوزم و ار که گرمم

(اگر که سبزم و اگر گه گرمم )

 

گرمی دسه تو دارم

(گرمی دست ترا دارم )

 

تو اوفتو لو بونم وا تو خوشه روزگارم

(تو آفتاب لب بام منی و با تو روزگارم شاد است  )

 

ار که سوزم و ار بهارم، هر چه دارم دِ تو دارم

(اگر که سبزم و بهارم هر چه دارم از تو دارم )


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۳٠

قرار بود روز سه شنبه 27 فروردینماه بلال جوانی که در سال 84 در رویان از توابع شهرستان نور طی یک نزاع ساده جوان 18 ساله ای را به قتل رسانده بود قصاص و اعدام شود. اماروح بزرگ مادر و پدری داغدیده، خوابی که مادر می بیند و جریان رسانه ای و تلاش چند چهره فوتبالی ، بلال را از مرگ نجات داد. مادر داغدیده که قبلا پسر کوچک خود را در تصادف از دست داده است در خواب می بیند که پسرش به برادر کوچک خود می گوید " به مامان بگو انتقام جو نباشد، جای ما خوب است!"

روزنامه شرق با این مادر داغدیده و دو گفتگو یکی با مادر بخشنده و دیگری با جوانی که از مرگ رسته انتشار داده اس


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٢۸

 

باباطاهر همدانی معروف به بابا طاهر عریان، عارف، شاعر و دوبیتی‌سرای اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم هجری ایران و معاصر طغرل بیک سلجوقی بوده‌است. بابا لقبی بوده که به پیروان وارسته می‌داده‌اند و عریان به دلیل بریدن وی از تعلقات دنیوی بوده‌است.

بابا طاهر عریان همدانی بوده و مسلک درویشی و فروتنی او که شیوه عارفان است سبب شد تا وی گوشه  گیر گشته و گمنام زیسته و تفصیلی از زندگانی خود باقی نگذارد .

بابا طاهر از سخنگویان صاحبدل و دردمند بوده و نغمه هایی که شاهد سوز درونی است سروده و نیز رسالاتی به عربی و فارسی تالیف نموده است . از ان جمله مجموعه کلمات قصاری است به عربی که عقاید تصوف را در علم و معرفت  و ذکر و محبت در جملات کوتاه بیان میکند .

      بیشتر شهرت بابا طاهر به واسطه دوبیتی های شیرین و موثر عارفانه اوست . از خصوصیات این رباعی ها آن است که با وزن معمول رباعی کمی فرق داشته و به زبان لری سروده شده اند . در تمامی دوبیتی ها باباطاهر از وحدت جهان و دورافتادگی انسان و از پریشانی و تنهایی و ناچیزی و بی چیزی خود یاد کرده و از هجران شکایت نموده و حس اشتیاق معنوی خو را نشان داده است

دو قطعه و چند غزل با گویش لری و مجموعه کلمات قصار به زبان عربی و کتاب سرانجام از آثار دیگر اوست. کتاب سرانجام شامل دو بخش عقاید عرفا و صوفی و الفتوحات الربانی فی اشارات الهمدانی است.

خوشا آنانکه الله یارشان بی              بحمد و قل هو الله کارشان بی

خوشا آنانکه دایم در نمازند              بهشت جاودان بازارشان بی

دلم میل گل باغ ته دیره                     درون سینه‌ام داغ ته دیره

بشم آلاله زاران لاله چینم                  وینم آلاله هم داغ ته دیره

به صحرا بنگرم صحرا ته وینم          به دریا بنگرم دریا ته وینم

بهر جا بنگرم کوه و در و دشت         نشان روی زیبای ته وینم

غمم غم بی و همراز دلم غم             غمم همصحبت و همراز و همدم

غمت مهله که مو تنها نشینم             مریزا بارک الله مرحبا غم

غم و درد مو از عطار واپرس          درازی شب از بیمار واپرس

خلایق هر یکی صد بار پرسند          تو که جان و دلی یکبار واپرس

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٢۸
 
 استاندار لرستان از نهایی شدن نقشه های راه آهن دورود - خرم آباد - اندیمشک خبر داد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٢٦

 

بعض از شخصیت های علمی - سیاسی - وفرهنگی جهان  اسامی واقعی دیگری  دارند که بنام مستعار در افکار عمومی معروف هستند. 

کمال الملک --> محمد غفاری 

مارک تواین --> ساموئل لنگهورن کلمنس 

میرزاده عشقی --> سید محمدرضا کردستانی 

سیمین بهبهانی --> سیمین خلیلی

 

 

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٢٥

لیست اصلی دکتر عبد الله عبد الله کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان افشا شد


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٢٤

رژیم غذایی برای چربی خون بالا

بالا بودن چربی‌های خون جزو شایع ترین اختلالات تغذیه‌ای به شمار می آید که به اشکال مختلف مثل بالا بودن کلسترول خون، بالا بودن تری گلیسرید و بالا بودن ( LDLکلسترول بد) یا پایین بودن ( HDLکلسترول خوب) قابل بررسی است.
در واقع کلسترول علاوه بر دریافت، از طریق رژیم در سلول‌های کبدی نیز ساخته می‌شود که این مسئله اخیر می‌تواند بر اساس سابقه خانوادگی موجب بالا رفتن ساخت و ساز شود و بهتر است تمامی افراد چنین خانواده هایی تحت رژیم کم کلسترول قرار گیرند.

افزایش کلسترول خون مگر در مواردی که بسیار بیشتر از حد طبیعی باشد (که معمولا با سرگیجه همراه است) به خودی خود نشانه‌هایی ندارد و شخص نمی‌تواند متوجه آن شود، مگر اینکه از خون او آزمایش به عمل آید..


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٢۳

کارلوس کی‌روش مسافران سفر آفریقای جنوبی را انتخاب کرد.
   به گزارش خانه ورزش و به نقل از ایسنا ،سید جلال حسینی، حسین ماهینی، محمدرضا خلعتبری،مهرداد پولادی،رضا حقیقی، پیام صادقیان و محسن مسلمان از پرسپولیس
رحمان احمدی، امید ابراهیمی ، شجاع خلیل زاده، مهدی شریفی، یعقوب کریمی و احسان حاج صفی از سپاهان
هاشم بیگ زاده، امیر حسین صادقی، آندارنیک تیموریان و خسرو حیدری از استقلال.
سوشا مکانی، مهرداد جماعتی و بختیار رحمانی از فولاد خوزستان
احمد آل نعمه و رضا نوروزی از نفت تهران
قاسم حدادی فر و محمدرضا خانزاده از ذوب آهن
حامد لک و کریم انصاری‌فرد از تراکتورسازی تبریز
جواد نکونام از الکویت
پژمان منتظری از ام الصلال قطر
بازیکنان دعوت شده به اردوی تدارکاتی تیم ملی باید روز دوشنبه 25 فروردین ماه راس ساعت 18:30 در هتل آزادی خود را به کادر سرپرستی تیم معرفی کنند.
همچنین بنا بر اعلام کادر فنی تیم ملی بازیکنان باید تا زمان حضور در اردوی تیم ملی استراحت کامل داشته باشند تا با آمادگی در این اردو شرکت کنند.
اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتبال در آفریقای جنوبی از 25 فروردین تا 17 اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.
لیست فوق مربوط به اردوی آفریقای جنوبی است و پیش از اردوی بعدی، اسامی بازیکنان دعوت شده به اردوی اتریش اعلام خواهد شد.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٢٠

ما فرشته نیستیم 

>بازیگران و عوامل «ما فرشته نیستیم»:

نشست خبری مجموعه تلویزیونی «ما فرشته نیستیم» با حضور فلورا سام کارگردان، مجید اوجی، تهیه‌کننده، برزو ارجمند، شهره لرستانی، نادر سلیمانی و سولماز آقمقانی بازیگران و برهانی نویسنده، در محل تصویربرداری این سریال برگزار شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٢٠

سپاه پاسداران در بیانیه ای با گرامیداشت ۲۱ فروردین ماه پانزدهمین سالگرد شهادت امیر سپهبد علی صیاد شیرازی، وی را از طلایه‌داران وحدت، هماهنگی و هم‌افزایی ارتش و سپاه و الگویی مناسب برای امروز و فردای نیروهای مسلح کشور دانست. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٢٠

    رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مدیران و متخصصان سازمان انرژی اتمی تأکید کردند که هیچ‌یک از دستاوردهای هسته‌ای قابل تعطیل شدن نیست و کسی هم حق معامله روی آنها را معامله کند.رهبر انقلاب


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٢٠

 

  به گزارش فردای لرستان: با صعود تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان به مسابقات لیگ برتر، مردم این شهرستان به جشن و پایکوبی  دست زدنند
     بعداز اتمام بازی تیم های فوتبال آلومینیوم هرمزگان و نفت مسجد سلیمان که با پیروزی تیم نفت این شهر همراه بود؛ مردم وجوانان علاقه مند مسجدسلیمان ، به خیابان های این شهر آمده و با برپا کردن جشنواره ، شادمانی خود را ازاین موفقیت تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان ابراز داشتند.تیم نفت مسجد سلیمان

   جای دارد به همه مربیان و بازیکنان زحمت کش و مردم خوب و خونگرم بختیاری  نشین مسجد سلیمان ودیگر بخش های تابعه تبریک بگویم  و آرزو دارم این تیم که نماینده مردم  لرنشین در لیگ برتر است  بتواند بازی های آبرومندانه ای در لیگ برتر داشته باشند. و از همه مردم  مناطق لرنشین در هر کجای مملکت اسلامی و ایران عزیز هستند این تیم مسجد سلیمانی را تنها نگذارند و با حمایت خودشان مایه قوت و دلگرمی بیشتر این تیم باشند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۱۸
 زاهدان - ایرنا - خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز سیستان و بلوچستان بعد از ظهر یکشنبه از ورود مرزبانان ربوده شده به خاک میهن اسلامی در نقطه صفر مرزی زاهدان تصاویر اختصاصی تهیه کرد.
 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۱۸
 

زوال جنگل‌های بلوط 11 استان کشور را تحت تاثیر قرار داده است. سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، میزان آلودگی جنگل‌های غرب کشور از جمله استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، کرمانشاه، کردستان و ... زوال بلوط را 33 درصد اعلام کرده است و اکنون در استان ایلام، 30 درصد جنگل‌ها در معرض خشک شدن تدریجی و در نهایت دائمی و از بین رفتن کامل قرار دارند.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۱٧

مدیر منطقه‌ای پروتون به ایسنا گفت: در همین حال ما قصد داریم تا دو مدل جدید دیگر را در ایران تولید کنیم که به صورت CKD و CBU خواهند بود که این دو مدل شامل پروتون پریو و سوپریما اس خواهند بود.


وی تاکید کرد که تولید این دو مدل در ایران طی ماه‌های دسامبر سال جاری میلادی تا ژانویه سال 2015 انجام خواهد گرفت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۱٧

 

علی محمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دورود در خصوص میزان حجم انتقال مسافران نوروزی از طریق ناوگان ریلی در استان لرستان، گفت: در 15 روز نخست سال 93 نزدیک به 205 هزار نفر از مسافران نوروزی از طریق راه­آهن استان لرستان جا­به­جا شده­اند.

وی ادامه داد: این میزان مسافر نسبت به سال گذشته شش درصد افزایش داشته است.

مدیرکل راه‌آهن استان لرستان با اعلام فعالیت 317 رام قطار در مدت 15 روزه نخست سال در استان لرستان اظهار داشت: با توجه به پیش بینی افزایش حجم مسافر در این ایام دو قطار در مسیر رفت و برگشت به ناوگان ریلی استان افزوده شد.

محمدی با اشاره به موقعیت استراتژیک راه‌آهن استان لرستان و قرار گرفتن در مسیر ریلی تهران به جنوب کشور اذعان داشت: عمده مسافران جابجا شده به مقصدهای تهران و خوزستان و بلعکس بوده‌اند.

وی ابراز داشت: درصد قابل توجی از حجم مسافران نوروزی را قطار­های محلی تشکیل داده­اند که مسافران بسیاری را به مقصدهای بیشه، سپیدشت و اندیمشک و بلعکس انتقال داده است.

مدیرکل راه­آهن استان لرستان در پایان اذعان داشت: به منظور افزایش رفاه مسافران نوروزی اقداماتی همچون بازسازی و تجهیز مساجد، سرویس­های بهداشتی و امکانات خدماتی در ایستگاه­های طول مسیر اجرا و عملیاتی شده است. 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۱٧

 

مجروحان این حادثه با یک دستگاه آمبولانس پایگاه 115 قلعه نصیر پلدختر به بیمارستان خرم‎آباد انتقال یافتند که طبق گزارشات واصله حال مجروحان رضایت‌بخش اعلام شده است.

به گزارش نامه نیوز، معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان پلدختر در گفت‎وگو با ایسنا، با اعلام این خبر اظهار کرد: نادر صادقی مسئول فوریت‎های پزشکی شهرستان دورود که به اتفاق همسر و دو فرزندش با یک دستگاه پژو 405 از مسافرت برمی‌گشت در محور آزادراه پل زال – خرم‎آباد در منطقه دادآباد با گاردریل کنار آزاد راه برخورد کرد.
احمد کرموند افزود: شدت تصادف به حدی بود که مسئول فوریت‎های پزشکی شهرستان دورود در دم جان سپرد و همسر و دو فرزند دخترش مجروح شدند.
وی ادامه داد: مجروحان این حادثه با یک دستگاه آمبولانس پایگاه 115 قلعه نصیر پلدختر به بیمارستان خرم‎آباد انتقال یافتند که طبق گزارشات واصله حال مجروحان رضایت‌بخش اعلام شده است.

کارشناس پلیس راه علت این حادثه را تخطی از سرعت مطمئنه از سوی راننده پژو اعلام کرد

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۱٧

 

مجروحان این حادثه با یک دستگاه آمبولانس پایگاه 115 قلعه نصیر پلدختر به بیمارستان خرم‎آباد انتقال یافتند که طبق گزارشات واصله حال مجروحان رضایت‌بخش اعلام شده است.

به گزارش نامه نیوز، معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان پلدختر در گفت‎وگو با ایسنا، با اعلام این خبر اظهار کرد: نادر صادقی مسئول فوریت‎های پزشکی شهرستان دورود که به اتفاق همسر و دو فرزندش با یک دستگاه پژو 405 از مسافرت برمی‌گشت در محور آزادراه پل زال – خرم‎آباد در منطقه دادآباد با گاردریل کنار آزاد راه برخورد کرد.
احمد کرموند افزود: شدت تصادف به حدی بود که مسئول فوریت‎های پزشکی شهرستان دورود در دم جان سپرد و همسر و دو فرزند دخترش مجروح شدند.
وی ادامه داد: مجروحان این حادثه با یک دستگاه آمبولانس پایگاه 115 قلعه نصیر پلدختر به بیمارستان خرم‎آباد انتقال یافتند که طبق گزارشات واصله حال مجروحان رضایت‌بخش اعلام شده است.

کارشناس پلیس راه علت این حادثه را تخطی از سرعت مطمئنه از سوی راننده پژو اعلام کرد

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۱٧

 

 98954025927772037370.jpg

 این تصویر چند ساعت قبل از عملیت والفجر 9 در سال 1365 هجری شمسی در ارتفاعات کوهای کردستان عراق گرفته  شده در این تصویر جمعی از رزمندگان شهرستان های دورود- ازنا و الیگودرز مشاهد می شود.

 یادشان بخیر


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۱٧
فرزند گلم
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۱٦

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمدرضا امانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: میزان اقامت مسافران نوروزی در سال 93 نسبت به مدت مشابه در سال 92 حدود 22 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: این آمار بر اساس آمار دریافتی روزانه از 28 اسفندماه تا 14 فروردین ماه است که توسط ستاد اجرایی خدمات سفر استان اعلام شده است.

امانی تصریح کرد: امسال تعداد کل مسافرانی که در شب در لرستان اقامت داشته اند از مرز 450 هزار نفر گذشته که این تعداد مسافر در هتل ها، مهمانپذیرها، مدارس، سالن های ورزشی، خوابگاه های دانشجویی، زائرسراها، خانه های اجاره ای و سایر مکان های اقامتی، اسکان داده شده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان بیان کرد: گشت های نظارتی استان لرستان با فعالیت گسترده خود در ایام نوروز در صدد تأمین رفاه مسافران نوروزی تعداد 42 هزار بازدید از مراکز عرضه خدمات و کالا مانند فروشگاه های موادغذایی و فست فودها و 5 هزار بازدید از مراکز اقامتی و پذیرایی و 100 گشت مشترک تیمی متشکل از کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان، سازمان صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی، دانشگاه علوم پزشکی بوده است.

امانی افزود: درمجموع آمار بازدید از جاذبه‌ها و اماکن تاریخی ، مذهبی و طبیعی استان در حدود یک میلیون و 500 هزار نفر بوده است و آمار بازدیدکنندگان از قلعه تاریخی فلک الافلاک در نوروز امسال 113 هزار و 112 نفر بوده است که در مقایسه با سال 92 حدود 14 درصد افزایش داشته است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۱٦
 

براثرریزش کوه در محور آزاد راه خرم آباد به پل زال 3 نفر مجروح شدند.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران لرستان؛ در حادثه ریزش کوه و سقوط یک تخته سنگ بر روی یک دستگاه اتوبوس مسافربری در کیلومتر 51 خط جنوب به شمال آزاد راه خرم آباد به پل زال که پری شب رخ داد، 3 نفر از مسافران این اتوبوس مجروح شدند.
سرهنگ حسینی رئیس پلیس راه لرستان گفت: شدت بارش‌ها طی چند روز اخیر در استان لرستان منجر به لغزندگی صخره‌های اطراف آزاد راه خرم آباد - پل زال و رانش و سقوط تخته سنگ از کوه شده است.
وی گفت: جراحت مصدومان این حادثه سطحی است
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/۱٦
  مراسم بیست و ششمین سالگرد سردار شهید بزرگی چراغی در تاریخ 7/1/1393 در خانواده آن شهید با قرائت قرآن در شهرستان دورود برگزار شد.

    شهیدبزرگی چراغی فرزند ظاهر  در سال1347 در یک خانواده مذهبی پا به عرصه گیتی نهاد.

شهید چراغی تحصیلات ابتدایی را در دبستان نظام المالک تله زنگ گذرانید  وی برای ادامه تحصیل به مدرسه راهنمایی فردوسی دورود عزیمت نمود و بعد از اتمام  دوره راهنمایی وارد دبیرستان دهخداشد.

    شهید بزرگی چراغی در حین درس خواندن در فعالیت های اجتماعی و تبلیغی با سازمان تبلیغات و انتشارات سپاه دورود نیز همکاری می کرد.

     ایشان درسال ۱۳۶۵ وارد سپاه پاسداران  دورودشد و دوره های تخصصی و عمومی رادر شهرهای تهران و چالوس  با موفقیت گذرانید.

بعد از اتمام دوره های تخصصی به وی پیشنهاد در نیروی هوایی سپاه در مرکز داده شد اماعشق و علاقه به دفاع از وطن  ورفتن به جبهه های حق علیه باطل با درخواست ماندن در تهران موافقت نکرد ورهسپار  لشگر 57 ابوالفضل (ع) شد و در گردان عملیاتی محرم در کنار دیگر رزمندگان اسلام مشغول خدمت شد. 

  شهید بزرگی چراغی عاقبت درعملیات بیت المقدس چهار در تایخ 7/1/1367در ارتفاعات شاخ شمیران به شهادت رسید ودر بهشت زهرا (س)ناصرالدین دورودبه خاک سپرده شد.

 لقب فاتحان شاخ شمیران به ایشان و دیگر همرزمان شهیدش در عملیات بیت المقدس ۴ در لرستان نام گرفت.39321864206683466237.jpg

 یادش گرامی  و روحش شاد

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٦

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٦

  عصر امروز دو کانگورو از نژاد قرمز استرالیایی به کشور وارد شد. مدیر عامل پارک ارم در این باره گفت: ما در ایران کانگورو نداشتیم و این حیوان از جمله جانوران جذاب باغ وحش ها محسوب می شود به همین دلیل با هماهنگی هایی که انجام شد توانستیم از کشور قبرس این جانور استرالیایی را به ایران وارد کنیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٥

 

In spring a strange aroma from the flowers of Oshtorankooh's green valleys caresses men's souls inviting them to visit the calm and beautiful Gahar lake located at its foot. The dark blue water of this lake and the awe-inspiring high peak

a reminiscent of the Alps, could be a call on nature-lovers all over the world to come

 

and visit its wild yet tranquil beauty

 

 

 

 

 

 

 

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٥
همچنین در این دیدار حجت الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه مسجدسلیمان نکاتی را ایراد کرد، وی با اشاره به وفاداری قوم بختیاری در طول تاریخ به اسلام و ایران افزود؛ ایل و تبار بختیاری تماماً شیعه اند و در طول تاریخ حافظ و مدافع مرزهای اسلام و ایران بوده اند و هیچگاه ادعای استقلال و تجزیه طلبی نداشته اند. امام جمعه مسجدسلیمان ا با اشاره به زندگی ایلی و کوچ رو بودن بختیاری ها در سالیان متمادی و رنج ها و محرومیت های ایل بختیاری در طول تاریخ خصوصاً در دوران حکومت شاهان و رژیم پهلوی افزود:رژیم پهلوی که از اساس یک حکومت بختیاری ستیز و لر ستیز بود، ایل بختیاری را متحمل سختی ها و مشقت های فراوانی کرد و به همین دلیل ما بختیاری ها در بعضی از زمینه ها عقب ماندیم و به جهت همین محرومیت هائی که کشیدیم امروز لازم است به این مناطق توجه ویژه شود
ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/۱/٥

بازند استاندار: کمربندی دورود سال 93 با اعتباری معادل 60 میلیارد تومان توسط قرارگاه خاتم اجرایی خواهدشد.

استاندار لرستان گفت: عملیات اجرایی سد مروک دورود براساس برنامه‎ریزی انجام شده در سال آینده تکمیل و به بهره‎برداری می‎رسد.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، هوشنگ بازوند در جلسه شورای توسعه و برنامه‎ریزی شهرستان دورود، بیان کرد: همچنین بهره‎برداری از پروژه‎های عمرانی احداث سه زیرگذر روستایی، پارک بانوان، عملیات روشنایی 18 کیلومتر محور ارتباطی دورود – خرم‎آباد (تا پلیس راه) برای سال آینده اجرا و به بهره‎برداری خواهد رسید.

وی اظهار کرد: همچنین عملیات احداث سکوی تماشاگران ورزشگاه تختی شهر دورود نیز تا اردیبهشت ماه سال آینده تکمیل و به بهره‎برداری می‎رسد. 

به گفته مهندس بازوند، در همین راستا طرح کمربندی شهر دورود نیز سال آینده با اعتباری معادل 60 میلیارد تومان توسط قرارگاه خاتم اجرایی خواهد شد. 

استاندار لرستان گفت: احداث مجتمع هلال احمر و طرح فاضلاب شهر نیز از دیگر طرح‎های اجرایی شهرستان دورود برای سال آینده است.

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :