فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/٢٦

 

کاروانی از اسرای مظلوم ایرانی را به راه انداختند؛ یک سری سنگمان می‌زدند، عده‌ای ناسزا می‌گفتند و اما شاید در تمام طول مسیر یک نقطه بسیار خوشایند بود و آن عبور از شهر مقدس کاظمین و حرم امامین شریفین(ع). اسرای غریب با دستانی بسته و مجروح، به امام اسیر در زندان، حضرت امام‌کاظم‌‌(ع) اقتدا کردند و به محضر ایشان، سلامی غریبانه عرض کردند.» 
www.iran-pw (11)
 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/٢٦

دیده‌بان حقوق بشر عراق از آوارگی یک میلیون و ۷۰۳هزار و ۷۴۰ نفر از اهالی استان‌های انبار، نینوا و صلاح الدین خبر داد

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/٢٦

پسر محمدتقی توکلی بر اثر سانحه تصادف درگذشت.

 پسر نماینده الیگودرز در سانحه تصادف درگذشت

به گزارش ایسنا پسر محمد تقی توکلی نماینده الیگودرز در مجلس شورای اسلامی شب گذشته در چند کیلومتری الیگودرز به سبب واژگونی خودرو درگذشت.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/٢٢
پس از یک روز بسته شدن
 
 سرانجام پس از یک روز بسته شدن، مسیر خط راه آهن تهران -  خوزستان در ایستگاه تنگ پنج در ناحیه لرستان  بازگشایی شد و قطارهای باری و مسافربری امکان تردد پیدا کردند.
    به گزارش خبرنگار مهر، روز دوشنبه با خروج دو واگن از قطار باری در داخل تونل محدوده بین بلاک تنگ ۵ و تنگ ۷ در راه آهن ناحیه زاگرس محور ریلی تهران - جنوب مسدود شد.

   مطابق اعلام راه آهن جمهوری اسلامی ایران به واسطه باری بودن این قطار و قرار داشتن آن در داخل تونل عملیات بازگشایی آن زمان بر بود و مامورین فنی و مدیران راه آهن تلاش خود را برای بازگشایی این خط بسیار مهم آغاز کردند.

به دنبال وقوع این حادثه انسداد خط آهن در ایستگاه تنگ پنج در محدوده استان خوزستان برخی از قطارها در ایستگاه شهر دورود مجبور به توقف شدند. در این راستا بامداد سه شنبه اتوبوس هایی از استانهای لرستان و خوزستان برای انتقال مسافران قطارهای متوقف شده به اهواز اختصاص یافت.

همچنین راه آهن اعلام کرد: مسافران می توانند ظرف مدت یک ماه با مراجعه به آژانسهای فروش بلیط نسبت به استرداد۱۰۰ درصد وجه بلیط  خود اقدام کنند.

امیر حمزه بزرگی معاون فرماندار اندیمشک با تائید بازگشایی خط راه آهن اندیمشک به درود عنوان کرد: سرانجام بعد از حدود 24 ساعت، این خط ساعت 19 روز سه شنبه بازگشایی شد و تردد قطارهای باری و مسافربری در آن آغاز شد.

به گزاش خبرنگار مهر، بسته شدن خط آهن تهران - جنوب موجب سرگردانی صدها مسافر قطار در این مسیر شد و حتی گفته می شود قطارهای مشهد به اهواز با توقف هایی 48 ساعته مواجه شده اند و این مسئله باعث سرگردانی و حبس شدن مسافران در قطارها شده است.

راه اهن تهران - جنوب از شهر تهران شروع شده و با عبور از شهرهای بزرگی چون قم، اراک، دورود و اندیمشک به شهر اهواز می رسد و از آنجا به دو رشته تقسیم می شود که یک خط ان به خرمشهر و خط دیگر به بندر امام و بندرماهشهر می رسد.

این مسیر راه آهن به شش ناحیه (اداره کل) راه آهن تهران، قم، اراک، لرستان، زاگرس و جنوب تقسیم می شود که بخش لرستان و زاگرس آن به دلیل کوهستانی و صعب العبور بودن از اهمیت فراوانی برخوردار است و از آن به عنوان گلوگاه این محور یاد می شود.

اهمیت زیاد راه آهن تهران - جنوب به دلیل وجود بنادر بزرگی مثل بندرامام خمینی(ره)، بندرماهشهر و بندرخرمشهر و همچنین مناطق نفتخیز جنوب است. شهرهای صنعتی بزرگ همچون اهواز و اراک و...در این مسیر قرار دارند. وجود شرکت فولاد خوزستان و شرکتهای صنایع فلزی به اهمیت این مسیر می افزاید. قرار است در آینده این خط آهن از سمت خرمشهر و شلمچه به راه اهن سراسری کشور عراق متصل شود و با توجه به اینکه راه اهن عراق از شهر بصره شروع می شود و از شهرهای زیارتی و بغداد می گذرد؛ در نهایت این خط به راه اهن سوریه و شمال افریقا متصل می شود.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/٢۱

شرایطی که کشتار بی‌رحمانه رژیم صهیونیستی در نواز غزه با واکنش‌های زیادی از سوی چهره‌های ورزشی روبه‌رو شده است، رسانه‌های اسرائیلی مدعی شدند که لیونل مسی به این رژیم کمک مالی کرده است.

رسانه‌های اسرائیلی مدعی شدند لیونل مسی کاپیتان تیم ملی آرژانتین یک میلیون یورو به اسرائیل کمک کرده است آن هم در شرایطی که رژیم اشغالگر قدس در حال حاضر در غزه جنایت جنگی به راه انداخته و تاکنون بیش از ۶۰۰ نفر را در این منطقه به شهادت رسانده است.

این خبر رسانه‌های صهیونیستی در روزنامه‌های اروپایی بازتاب داشته است


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/٢٠
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/٢٠

سردار عبداللهی با تشریح این پروژه ها افزود: در این راستا چهار سد در سطح استان توسط این قرار گاه در حال ساخت است که سد رودبار یکی از آنان است که این پروژه یک سد بسیار عظیم آبی وبرقی است که به نظر می رسد قبل از سال چنانچه مشکلات آن رفع بشود به بهره برداری برسد .

 سدها عبارتند: سد رودبار الیگودرز  - سد بختیاری  در جنوب دورود -  سد معشوره -  سد ایوشان -

فرمانده قرار گاه خاتم الانبیا (ص) همچنین به طرح های ریلی این قرارگاه در لرستان اشاره کرد و بیان داشت :راه آهن دورود و خرم آباد یکی از این طرح هااست که برای رفع گلوگاه خط قبلی است و این راه آهن بایستی به جنوب کشور وصل شود تا از این طریق بتوان بحث بار و مسافر را دراستان بهبود یابد.

وی اظهار داشت : آزاد راه خرم آباد به اراک که توسط قرارگاه در دست ساخت است در حقیقت وصل به آبهای آزاد است که از ماهشهر شروع می شود و از اهواز تا اندیمشک و از اندیمشک تا خرم آباد و خرم آباد به اراک می باشد و در نهایت هم به آزاد راه حرم تا حرم وصل می شود .

فرمانده قرار گاه خاتم در ادامه به توسعه فرود گاه خرم آباد اشاره کرد و بیان داشت: در این رابطه با هماهنگی استاندارلرستان این طرح در دستور کار قرار گرفت.


طرح انتقال آب کاکارضا به خرم آباد  یکی از طرح های در دست اقدام توسط قرارگاه خاتم الانبیا  استادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/٢٠

 

همزمان با 17 مردادماه سالروز شهادت شهید صارمی یادواره این شهید و همایش روز خبرنگار در بروجرد برگزار شد.

 

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/٢٠

 

نخستین مجمع خیرین محیط زیست کشور در لرستان روز دوشنبه طی مراسمی با حضور معاون پژوهش محیط زیست کشور و مدیرکل مشارکت های مردمی محیط زیست کشور تشکیل شد.

 به گزارش خبرنگار ایرنا ،ˈ مهرداد فتحی بیرانوند ˈ در همایش تشکیل نخستین مجمع خیرین محیط زیست کشور در لرستان گفت :حفظ سلامت محیط زیستوظیفه ای عمومی و همگانی است که تاکنون برخی افراد به آن توجه نداشته اند و در این راستاتبیین اهمیت آن در جامعه امری ضروری است .

وی با اشاره به اینکه طرح محیط یار دانش آموزی در مدارس استان لرستان اجرا می شود، افزود :طرح محیط یار نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از محیط زیست را بدنبال دارد.

وی در راستای اجرای طرح محیط یار در مدارس ، اظهار داشت : آشنایی دانش آموزان با اهمیت محیط زیست در زندگی آنها مخاطرات محیط زیستی در ابعاد محلی، جهانی و منطقه ای و رفتارهای مناسب با محیط زیست از اهداف این طرح است.

همچنین فتحی بیرانوند با تاکید براینکه حفظ محیط زیست مستلزم مشارکت همگانی و فرهنگ سازی در این زمینه است، گفت:در حال حاضر 14 تشکل سازمان مردم نهاد این سازمان را یاری می کنند.

وب با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم در زمینه حفاظت محیط زیست و اجرای طرح های زیست محیطی تأکید کرد: با فرهنگ سازی مناسب و جلب مشارکت مردم اجرای طرح های زیست محیطی، با موفقیت انجام خواهد شد .

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/۱٩
سقوط ایران ۱۴۰ سپاهان ایر با ۵۰ سرنشین در مسیر تهران - طبس
 
ساعت 9:20 دقیقه امروز هواپیمای مسیر تهران - طبس متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان‌ایر با حدود پنجاه سرنشین هنگام بلند شدن از انتهای باند فرودگاه مهرآباد یک موتور خود را از دست داد و در شمال جاده مخصوص کرج سقوط کرد

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/۱٩
   16 سال از شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری ایرنا در مزارشریف می‌گذرد. هرچند ۱۷مرداد، یعنی سالروز شهادت این خبرنگار، مزین به نام خبرنگار شد و هرساله در این روز یاد و خاطره این شهید اهل رسانه گرامی داشته می‌شود، بااین‌حال همسر وی گلایه‌های فراوانی دارد. خدیجه روزبهانی همسر شهید محمود صارمی در گفت‌وگو با «شرق» از گلایه‌هایش می‌گوید.
او به‌ویژه از سخنان علاءالدین بروجردی در برنامه زنده شناسنامه که نزدیک به یک‌ماه پیش پخش شد، گلایه‌مند و دلگیر است و به ما می‌گوید: «۱۶ سال از آن اتفاق و شهادت محمود و دیپلمات‌های ایرانی می‌گذرد اما دریغ از پاسخ‌دهی مسوولان وزارت خارجه! نه‌تنها در این دولت که در دولت‌های قبل هم هیچ‌کس حاضر نشد به ما پاسخی دهد. من سوال دارم که چه اتفاقی در کنسولگری ایران در افغانستان افتاد؟»او ادامه می‌دهد: «صبر من لبریز شده است، در ۱۶ سال گذشته من هیچ‌چیز نگفتم اما دیگر باید حرف بزنم. آقای بروجردی که آن زمان نمایندگی ویژه دولت در افغانستان  را برعهده  داشتند، اکنون می‌آید و در تلویزیون به‌گونه‌ای حرف می‌زند که گویی هیچ مسوولیتی نداشتند! ایشان در آن برنامه گفتند: گوشت، دست گربه داده شد! باید بگویم آقای بروجردی کسی بود که به همسر من گفت باید به افغانستان برگردد و اکنون به‌گونه‌ای سخن می‌گوید که گویی هیچ مسوولیتی نداشته است.»
همسر شهید صارمی ادامه داد: «آقای بروجردی همسر من را چندبار به صورت تلفنی تحت فشار قرار داد، خاطرم می‌آید همسرم با هواپیمای جنگی عازم مزارشریف جنگ‌زده شد، همان هواپیمایی که آقای بروجردی با آن به ایران بازگشت!»روزبهانی می‌گوید: «زمانی که کشوری به لحاظ امنیتی دچار مشکل می‌شود، سایر کشورها اتباع خود را فرامی‌خوانند اما دولت ایران در آن زمان این کار را نکرد. البته نماینده سفیر ایران در افغانستان در ساعات آخر به همسرم و سایر دیپلمات‌های شهید می‌گوید که به ایران برگردند اما دیگر دیر شده بود.»
 گفتنی است روز 17 مرداد سال 77، در پی سقوط مزارشریف، نیروهای طالبان به کنسولگری ایران در این شهر حمله کردند. در این حمله 11 ایرانی شامل 10دیپلمات و محمود صارمی (خبرنگار ایرنا) به دست طالبان شهید شدند
 

 

روحانی , لحظه شهادت شهید صارمی ,رییس جمهوری,خبرهای گوناگون

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/۱٩

قالی اصیل و قدیمی بروجرد یکی از هنرهای ناب و شاهکارهای انسانی ایران است.

خبرگزاری فارس: قالی اصیل بروجرد تبلور هنر ناب و شاهکار انسانی

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، فرش به عنوان بخشی از میراث فرهنگی با فرهنگ و هنر ایرانی عجین شده است.

فرش ایرانی از زمان‎های دور تا کنون از نظر مرغوبیت و زیبایی زبانزد خاص و عام بوده است.

هنر فرش در بروجرد نیز از قدیمی‎ترین ایام رونق داشته و قالی اصیل و قدیمی این شهرستان به عنوان یک از هنرهای ناب و شاهکارهای انسانی ایران، دارای ویژگی‎های خاصی است که می‎توان آن را از نوع مواد اولیه، شیوه‎های بافت و نقش‌پردازی و مناطق بافت شهری و روستایی تشخیص داد.

متاسفانه امروزه این صنعت به دلایل مختلفی با مشکلاتی مواجه است و به حال خود رها شده که لازم است، اقدامات لازم برای رفع این مشکلات صورت گیرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/۱٩
 
 
 

 

جام نیوز - مسعود تقی زاده در آبان 1362 و در عملیات والفجر چهار در کانی ‌مانگا به شهادت رسید. پیکرش 12 سال بعد در آبان 1374 و مصادف با شب شهادت حضرت زهرا (صلوات الله علیها) به زادگاهش بازگشت.

عاشقانه ترین دیدار یک زن و شوهر ایرانی (+عکس)

عاشقانه ترین دیدار یک زن و شوهر ایرانی (+عکس)
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/۱٩

خبرگزاری فارس: فرصت 3 روزه برای نهایی شدن پروژه‌های هفته دولت در لرستانسه روز برای نهایی شدن پروژه‌های هفته دولت در لرستان به مدیران استانی فرصت داده شد


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/۱۸

تخمین شمار ایزدی‌ها امروز دشوار است. آمار مختلف بین ۷۰ هزار تا ۵۰۰ هزار را نشان می‌دهد. جمعیت ایزدی‌هایی که ارعاب شده‌اند، به آنها بهتان‌ زده شده و تحت آزار و اذیت قرار گرفته‌اند، در سده گذشته بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. مانند اقلیت‌های دیگر دینی این منطقه، مثل علوی‌ها و دروزی‌ها تنها می‌شود ایزدی متولد شد، گرویدن به این مذهب ممکن نیست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/۱٥

منابع خبری گزارش دادند که افراد مسلح ناشناس به قبر صدام که در منطقه العوجه در جنوب تکریت قرار دارد، حمله کرده و آن را آتش زدند.

 منابع خبری گزارش دادند که افراد مسلح ناشناس به قبر صدام که در منطقه العوجه در جنوب تکریت قرار دارد، حمله کرده و آن را آتش زدند.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، این در حالی است که پیشتر اخبار تایید نشده‌ای مبنی بر انتقال جسد صدام توسط نزدیکانش به مکانی ناشناس منتشر شده بود که این اقدام از هراس حمله به این قبر صورت گرفته است.


از سوی دیگر فلاح الندا، پسر حسن الندا، شیخ عشیره البیجات که صدام وابسته به آن بود تایید کرد افرادی مقبره‌ای را که جسد صدام در آن وجود داشت، آتش زدند.

صدام در اواخر سال 2006 اعدام شد و در زادگاه خود در مرکز العوجه دفن شد.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/۱٥

داشتن کبد چرب به دلیل نداشتن علامت خاصی یکی از بیماریهای خاموش است و مصرف غذاهای چرب، کم تحرکی و اضافه وزن از عوامل ابتلا به این بیماری می باشد. روش‌های طبیعی درمان بسیاری وجود دارد که می‌توان از آنها برای پیشگیری از ابتلا به کبد چرب استفاده کرد.

 کاسنی بهترین رفیق کبد است:  مطابق توصیه های پزشکی امام رضا علیه السلام خوردن سبزیجات بخصوص کاسنی و خرفه به کبد کمک شایانی در انجام وظیفه خود می کند. کاسنی بهترین رفیق کبد است وقتی کبد اصلاح شود بدن خود تمام بیماری های شناخته و ناشناخته را درمان می کند. روزی امام علیه السلام برای یکی از خدمتکارانش که مبتلا به تب و سردرد شد کاسنی خواست فرمود آن را آرد کنید سپس آن را روی آتش گذاشت و روغنی به آن اضافه کرد و ضمادی درست کرد و بعد آن را بر سرش گذاشت و بعد فرمود این یعنی (کاسنی و روغن بنفشه )تب را از بین می برد برای سردرد مفید است وآن را از بین می برد.

امام رضا (ع) همچنین فرمود : گیاه کاسنی شفای هزار نوع درد و مرض است ، کاسنی هر نوع مرضی را در درون انسان ریشه کن می نماید.(2)

خوب بخوابید: خواب خوب و استراحت کافی می تواند به کبد در انجام کار آن یاری رساند.در توصیه های طبی و بهداشتی امام رضا(ع) آمده است: در هنگام خوابیدن انرژی اصلی و حرارت حاصل از آن در عمق بدن تمرکز می یابد و حاصل آن گوارش خوب، هضم دقیق و بهتر است. در هنگام خواب بیشتر اعضا در حالت استراحت است و به انرژی و تمرکز نیازی ندارد. به همین دلیل بیشترین تاثیر انرژی بدن در دستگاه گوارش و کبد است که نتیجه آن تغییر و تبدیل غذای تناول شده به خون سالم و مفید در کبد است.
آب سرد دشمن کبد:  دانش امروزی ثابت کرده که مصرف آب سرد می تواند منجر به ضعیف شدن تدریجی کبد و در نهایت بروز کبد چرب شود و از زمانی که یخچال های فریزر و استفاده از یخ افزایش یافته به همان میزان نیز ابتلا به کبد چرب هم بیشتر شده است.
امام رضا (ع) در این زمینه برای جذب مواد غذایی به بدن و بهره حداکثری بدن از غذاها، نوشیدن آب در بین غذا را نهی کرده می فرماید: هر کس بخواهد که معده اش ناراحت نشود، در بین غذا آب نیاشامد تا وقتى که خوردن غذا پایان پذیرد. هر کس در هنگام خوردن طعام آب بخورد، بدنش مرطوب و معده اش ضعیف گردد و رگ ها جوهر و قوت غذا را نمى گیرند.( 3)
تخم مرغ به اندازه بخورید: کبد و طحال وظایف مشابهی در بدن در جهت تصفیه خون دارند و در حفظ سیستم ایمنی بدن به همدیگر کمک می کنند. طحال یکی از عضوهای بدن است که در قسمت چپ بالای شکم قرار دارد و به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن به تولید و ذخیره سازی سلول های خونی می پردازد و در واقع جزئی از سیستم گردش خون محسوب می شود.
زیاده روی در مصرف تخم مرغ، کبد و طحال را از انجام وظیفه باز می دارد و مشکلات پوستی و تنفسی ببار می آورد. در این زمینه امام رضا (ع) می فرمایند: و کثرة اکل البیض و ادمانه یولد الطحال و ریاحا فی رأس المعدة و الامتلاء من البیض المسلوق یورث الربو و الابتهار؛ زیاد تخم مرغ خوردن موجب بزرگی سپرز و بادها در سر معده می‏شود پر کردن شکم از تخم مرغ آب پز باعث نفَس‏تنگى و نفَس‏بریدگى می‏گردد. (4)
همچنین می فرماید: توصیـه می کنم که از زیاده روی در خوردن پیاز خودداری کنید زیرا پیاز زیاد رنگ نشاط و شادی را از چهره می برد و سایه ای غم انگیز به سیما فرو می اندازد که شاید بی ارتباط با نحوه کار کبد که مرکز غم معرفی شده نباشد.
از انار فراموش نکنید:  مصرف آب انار در از بین بردن رادیکال‌های آزاد سمی در بدن موثر است. آب انار بیشترین ظرفیت آنتی اکسیدانی را برای مهار یا خنثی سازی رادیکال‌های آزاد، به میزان 96 درصد داراست. طبق بررسی پژوهشگران آب انار در جلوگیری از تخریب گلبول‌های قرمز خون یا همولیز نیز موثر است و مطابق آموزه های طب سنتی انار خون را صاف می کند ، گشاینده ی رگهای بدن و ملیّن شکم و تقویت کننده ی کبد است. انار برای یرقان ، خفقان قلب و سرفه ی حاد، سودمند است. صدا را صاف و صورت را با طراوت می کند. بدن را سیراب و کرم های معده را می کشد . از این رو امام رضا علیه السلام به نقل از پدران بزرگوارشان به نقل از پیامبر اکرم (ص) می فرماید: کُلُوا الرُّمَّانَ فَلَیسَتْ مِنْهُ حَبَّةٌ تَقَعُ فِی الْمَعِدَةِ إِلَّا أَنَارَتِ الْقَلْبَ وَ أَخْرَسَتِ الشَّیطَان‏ أربعین یوما؛ انار بخورید، هر دانه‌ای از انار که در معده قرار می‌گیرد، موجب نورانیت دل و لالی یا دوری برای چهل روز شیطان می‌شود". (5)


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/۱۳

 

   در میان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی مهسا دولتشاهی و فاطمه فاضلی‌فرداز شهرستان خرم آباد توانستند رتبه چهارم و ششم  را کسب کنند. 

۱۰ نفر برتر رشته علوم تجربی نیز به شرح ذیل است:

نفر اول: سید شایان پورمیربابایی از آستانه اشرفیه

نفر دوم: آناهیتا نجفی از رشت

نفر سوم: سیدزهرا موسوی از شیراز

نفر چهارم: مهسا دولتشاهی از خرم‌آباد

نفر پنجم: مهسان صمدی از اصفهان

نفر ششم: فاطمه فاضلی‌فرد از خرم‌آباد

نفر هفتم: آرین آیتی از اصفهان

نفر هشتم: فراست رجبی نیاسانی از لنگرود

نفر نهم: علیرضا رضایی از میانه

نفر دهم: حسین خاکپور از کاشمر


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/۱۳

هوشنگ بازوند در حاشیه بازدید از سد مخزنی مروک دورود در جمع خبرنگاران گفت: در مدت هشت ماهی که در استان لرستان بودم، با توجه به اولویت‎بندی که برای پروژه‌هایی که پیشرفت فیزیکی بالایی داشته‎اند، این سومین باری است که از پروژه سد مروک دورود بازدید می‌کنم.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/٥
حجت‎الاسلام میرعمادی نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: میزان فطره سراسر لرستان به ازای هر نفر 4 هزار تومان است.
خبرگزاری فارس: میزان زکات فطره مردم لرستان به ازای هر نفر 4 هزار تومان است

سید احمد میرعمادی امروز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در خرم‎آباد ضمن تبریک فرا رسیدن عید سعید فطر و قبولی طاعات و عبادات به همه روزه‎داران و مسلمانان اظهار داشت: یکی از واجباتی که بر عهده همه مسلمانان در اسلام گذاشته شده، مسئله زکات فطره است که در روایات به عنوان زکات بدن یاد شده است.

وی عنوان داشت: در مقابل زکات مال از زکات فطره به نام زکات بدن نام برده شده است که برای سلامتی انسان و به شکرانه یک ماه بندگی خدای متعال در ماه مبارک رمضان بر انسان وارد می‎شود.

امام جمعه خرم‎آباد تصریح کرد: کسی که بالغ، عاقل، هوشیار، فقیه و بنده کسی نباشد در غروب عید سعید فطر برای خود و کسانی که نان‎خور او محسوب می‎شود، باید زکات فطره را بپردازد.

*در روایات از زکات فطره به عنوان زکات بدن یاد شده است

حجت‎الاسلام میرعمادی یادآور شد: جنس زکات فطره می‎تواند، گندم، جو، برنج و ... باشد، اما آنچه که در بین مردم بیشتر مرسوم است، گندم یا جو است و با توجه به اینکه قوط کامل مردم ما یا از طریق نان و یا برنج است، بنابراین محاسبه‎ای که برای زکات فطره صورت می‎گیرد، بر اساس گندم یا برنج است.

نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: با توجه به قیمت‎گذاری که در استان لرستان صورت گرفته است، بر اساس محاسبه هر کیلو گندم یک هزار و 300 تومان است و بر هر انسان سه کیلوگرم زکات واجب است، بنابراین میزان زکات فطره در استان لرستان چهار هزار تومان اعلام شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/٤
 
    در روز ۳۱ مرداد ۸۹۳ هجری شمسی برابر با ۱۵۱۴ میلادی میان ایران و عثمانی جنگی درگرفت که بعد‌ها به چنگ چالدران مشهور شد.
جنگ چالدران که از آن با عنوان مهم‌ترین جنگ پارتیزانی تاریخ ایران یاد می‌شود، در محلی به همین نام در شمال آذربایجان غربی در ۲۰ کیلومتری شهر خوی میان قوای ارتش نوین عثمانی و سپاهیان سنتی شمال‌غرب کشور به وقوع پیوست و در نتیجه آن بخش‌هایی از شمال غربی ایران از جمله همدان، آذربایجان و کردستان شامل مناطقی چون دیاربکر، مرعش و البستان از تصرف صفویان خارج و به امپراطوری عثمانی پیوست.
 
 تلفات طرفین در جنگ چالدران اینگونه بود که ۲۷۶۵۴ هزار تن از ایران و ۴ هزار نفر از سپاه عثمانی کشته شدند.
 
  نخستین نتیجه جنگ چالدران جدا شدن مناطق کردستان باختری شامل کردستان ترکیه، کردستان عراق و کردستان سوریه کنونی از ایران بود
 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/٤

 

-مدیر کمیته امداد امام (ره) شهرستان دلفان گفت : 100 یتیم بدون حامی در این شهرستان وجود دارد که نیازمند توجه خیران نیک اندیش است .

 

ˈمحمد میرزا عبدلی ˈ روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در شهرستان دلفان هزار و 800 یتیم وجود دارد که 800 نفر از آنان زیر 18 سال سن دارند .

به گفته وی ، 300 یتیم حامی یابی شده اند اما حامیان ضعیف می باشند که امیدواریم بتوانیم حامیان آنان را افزایش دهیم .

ˈعبدلیˈ با بیان این که کفالت و اکرام ایتام و افراد بی سرپرست همواره مورد تاکید دین مبین اسلام بوده است، اظهار داشت: اکرام یتیم موجب دوستی خداوند، آسایش در دنیا و آخرت، بازدارندگی از کبر و غرور و دوری از محنت می شود.منبع  ایرنا

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٥/٤

عکس/ مادر در تلاش برای شنیدن ضربان قلب بچه اش در غزه

madarbood
حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :