فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٢٩

Image result for ‫یا حسین‬‎ عزاداری ها  مومنین  تسلیت باد

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٢٩

 

هادی نوروزی 43پس از درگذشت شوک‌آور کاپیتان تیم پرسپولیس خبرهای زیادی در مورد علت این اتفاق ناگوار منتشر شد.

به گزارش  فردای لرستان به نقل از نماینده:پس از چند هفته از درگذشت هادی نوروزی، قاضی محمد شهریاری سرپرست دادسرای ویژه قتل تهران با اعلام اینکه موضوع تعیین علت مرگ هادی را خارج از نوبت در دادسرای جنایی رسیدگی کرده‌اند گفته از نظر پزشکی قانونی، نوروزی به دلیل «مرگ ناگهانی» فوت کرده است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٢٩

به گزارش فردای لرستان به نقل از پارسنه:نفر سمت چپ (تفنگ به دست) مرحوم "آجونمراد"(جانمراد) پدربزرگ محسن رضایی ، فرمانده اسبق سپاه پاسداران و دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام در این عکس تاریخی دیده می شود.
 
جونمراد «جانمراد» پدربزرگ مادری محسن رضایی؛ از جنگجویان و تفنگداران رشید بختیاری در اصفهان بودد که در فوج نصیرخان سردار جنگ بختیاری خدمت می کردند و در این زمان از سوی حاج علیقلی خان سردار اسعد بختیاری مامور به سرکوب یاغیان اصفهان بودند ،

 در این تصویر پدر بزرگ دکتر رضایی یکی از یاغیان و راهزنان معروف اصفهان را به بند کشیده است. چرا که اصفهان پس از فتح طهران و استقرار بختیاری ها در حکومت مرکزی اوضاع مشوشی یافته بود .بر اساس برخی شواهد جانمراد احتمالاً در فتح تهران هم حضور داشته است.

نفر ی که زنجیر شده ودر بند است گویا جعفرقلی خان چهرمهینی است که از یاغیان میمه و تیران اصفهان است که پس از دستگیری در میدان اصفهان بدار اویخته شد.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٢٥

فرا رسیدن ماه محرم ماه خون و شمشیر بر عموم مسلمان ایران و جهان تسلیت باد.محرم، ماه ایثار و از جان گذشتگی، ماه حماسه و شجاعت و جوانمردی و ماه ظلم ستیزی و مبارزه با ذلت است.

در 1376سال پیش حضرت امام حسین ع و 72 تن از یاران با وفایش در دشت کربلا  توسط اشقیاء  و بدترین  انسان ها روی زمین به شهادت رسیدند. با توجه به ورود امام حسین(علیه‌السلام) و یارانش در روز دوم محرم به کربلا و شهادتشان در روز دهم، شیعیان دهه اول این ماه را به یاد آنان و ذکر مصیبتشان به سوگواری و عزاداری ویژه‌ای می‌پردازند و در بزرگداشت شهدای کربلا هر روز از این دهه را مختص به یکی از حماسه سازان این نهضت جاویدان قرار داده‌اند.

امام حسین ( ع ) به همراه 72 تن از یاران صدیقش حماسه‌ای خلق کرد که حتی با یادآوری آن می‌توان به عظمت این نهضت حسینی پی برد و برای حرکتها و مبارزات ظلم‌ستیزانه بعدی، در طول تاریخ پس از امام(ع) و یارانش الگویی گشت.

در باره رویداد عاشورا بسیار گفته و نوشته‏اند. باز هم جاى گفتن و نوشتن باقى است، چرا که این رویداد از چنان ابعاد بزرگ و گسترده‏اى برخوردار است که هر چه بیش‏تر به تحلیل و بررسى آن پرداخته شود زوایاى نوتر و تازه‏ترى از آن آشکار خواهد شد.

عاشورا نه یک حادثه که یک فرهنگ است، فرهنگى برخاسته از متن اسلام ناب که نقش حیاتى را در استحکام ریشه ها، رویش شاخه ها و رشد بار و برهاى آن ایفا کرده است. عاشورا هیچ گاه در محدوده زمان و جغرافیاى خاصى محصور نمانده است، بلکه همواره الهام بخش تشیع در راستاى حرکت ها، جنبش ها و قیام هاى راستین شیعه ـ پل بسیارى از نهضتهاى دیگر ـ در برابر کانون هاى ظلم و کفر و نفاق بوده است. قیام عاشورا از سال 61 هجرى تا امروز همچون چشمه‏اى جوشان و خروشان از آب زلال و گواراى خود تشنگان معرفت و حقیقت را سیراب کرده، و الهام‏بخش بسیارى از نهضت‏هاى حقّ علیه باطل بوده است. انقلاب اسلامى، به رهبرى امام خمینى(ره) از عاشورا حسینی الهام گرفت. وصیت نامه سیاسی ـ الهی امام خمینی(ره) نیز این مفاهیم را بیان می‌دارد که هر کس خود را بیشتر برای ظلم محیا کنید ، ظالم بیشتر می‌شود و اگر در برابر ظالم ایستادگی کنید ظلم از بین می‌رود.

روحانیت شیعه همواره براى حراست از کیان فرهنگ عاشورا، نه فقط آن را در طول اعصار متمادى بازگو کرده است، بلکه حتى به بازسازى آن و پاسدارى از ارزش هاى ناشى از آن پرداخته است. بازسازى مضامین و مفاهیم بلند فرهنگ عاشورا در هر عصر و زمانى به فراخور حال آن زمان، تأثیر بسیار شگرف و سازنده اى در راه پیشبرد اهداف مقدسى همچون نشر معارف و فرهنگ اسلام ناب، بر جاى نهاده است. تاریخ شیعه گواه صادق و روشنى از این بازسازى‏ها است. این بار نیز آذرخشى دیگر از آسمان کربلا درخشید که نور آن مشعل فروزان راه حق طلبان و حقیقت جویان، و ابهت و صلاى آن، در هم کوبنده الحاد و نفاق است.

عاشورا رسالت بزرگى را بر دوش همه دینداران به ویژه آگاهان جامعه نهاده است. همگان پس از شناخت ابعاد آن موظف‏اند خود و جامعه خود را با آن مقایسه و از آن درس و عبرت بیاموزند، چرا که زنده بودن تاریخ به ترسیم و تصویب آن و سنجش خودمان با آن است. از این روى، سخنی هر چند کوتاه پیرامون اساسى‏ترین بعد این حادثه بزرگ است که در بخشی از آن تحت عنوان « عاشورا در محرم » که بر گرفته از موضوعات مختلف پیرامون این حادثه تاریخی خواهد بود بیان می گردد .

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٢٠

   هرساله در تاریخ ۲۰ مهرماه مراسم بزرگداشت حافظ در محل آرامگاه او در شیراز و بعضی کشورها با حضور پژوهشگران ایرانی و خارجی برگزار می‌شود. در ایران این روز را روز بزرگداشت حافظ نامیده‌اند.

خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین حافظ شیرازی (حدود ۷۲۷ هجری قمری – ۷۲۹ هجری قمری)، شاعر بزرگ سده هشتم ایران (برابر قرن چهاردهم میلادی) و یکی از سخنوران نامی جهان است.

بیش‌تر اشعار او غزل هستند که به غزلیات حافظ شهرت دارند.او از مهمترین تأثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته می‌شود.

در قرون هجدهم و نوزدهم اشعار او به زبان‌های اروپایی ترجمه شد و نام او به گونه‌ای به محافل ادبی دیوان حافظ که مشتمل بر حدود ۵۰۰ غزل ، چند قصیده ، دو مثنوی ، چندین قطعه و تعدادی رباعی است ؛ تا کنون بیش از چهارصد بار به اشکال و شیوه‌های گوناگون به زبان فارسی و دیگر زبان‌های جهان به‌چاپ رسیده‌است.

شاید تعداد نسخه‌های خطّی ساده یا تذهیب شده آن در کتابخانه‌های ایران ، افغانستان، هند، پاکستان، ترکیه و حتی کشورهای غربی از هر دیوان فارسی دیگری بیشتر باشد.جهان غرب نیز راه یافت.

فاتحه‌ای چو آمدی بر سر خسته‌ای بخوان

لب بگشا که می‌دهد لعل لبت به مرده جان

آن که به پرسش آمد و فاتحه خواند و می‌رود

گو نفسی که روح را می‌کنم از پی اش روان

ای که طبیب خسته‌ای روی زبان من ببین

کاین دم و دود سینه‌ام بار دل است بر زبان

گر چه تب استخوان من کرد ز مهر گرم و رفت

همچو تبم نمی‌رود آتش مهر از استخوان

حال دلم ز خال تو هست در آتشش وطن

چشمم از آن دو چشم تو خسته شده‌ست و ناتوان

بازنشان حرارتم ز آب دو دیده و ببین

نبض مرا که می‌دهد هیچ ز زندگی نشان

آن که مدام شیشه‌ام از پی عیش داده است

شیشه‌ام از چه می‌برد پیش طبیب هر زمان

حافظ از آب زندگی شعر تو داد شربتم

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/۱۸
  مراسم استقبال از پیکر سردار شهید حسین همدانی شامگاه جمعه هفدهم مهرماه حضور جمعی از فرماندهان عالی‌رتبه نیروهای مسلح در پایگاه قدر به کشور بازگشت.

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/۱٥
مراسم ختم مرحوم هادی نوروزی کاپیتان فقید تیم پرسپولیس صبح امروز 14 مهرماه در مسجد امیر المومنین تهران برگزار شد.
 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٩

 

آخرین آمار قربانیان فاجعه منا به تفکیک هر استان تا ظهر چهارشنبه هشتم مهر ماه منتشر شد.
آمار قربانیان منا به تفکیک استان هابه گزارش فردای لرستان به نقل ازباشگاه خبرنکاران جوان ؛فاجعه منا پنجشنبه هفته گذشته همزمان با عید قربان در حالی که زائران به سمت محل رمی جمرات در حرکت بودند رخ داد و بر اثر این حادثه 239 تن  از زائران کشورمان کشته شدند: 241 تن تاکنون مفقود و 14 زائر مجروح ایرانی هنوز در مراکز درمانی عربستان بستری هستند .
در این حادثه حدود 2 هزار زایر کشته و بیش از 2 هزار زائر از دیگرکشورها مصدوم شدند.
 
 

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/۸
معاون اداره‌کل حج و زیارت استان لرستان گفت: آمار کشته‌‌شدگان لرستانی حادثه منا از 17 نفر تا این لحظه به 19 نفر افزایش یافت.
 به گزارش فردای لرستان به نقل از فارس؛سید حمید مصطفایی عنوان کرد: تعداد حجاج لرستانی که در حادثه منا تا این لحظه کشته شدند، از 17 نفر اعلام شده قبلی به 19 نفر رسیده است.

این مسئول اظهار داشت: بیشتر حاجیان فوت شده از کاروان‌های بروجرد، ازنا، الیگودرز و دورود بوده‌اند.خبرگزاری فارس: آمار حجاج لرستانی کشته شده در منا به 19 نفر رسید + اسامی مفقودان

وی گفت: غلامرضا گودرزی، سیدحسین حجتی، علی رازانی، قنبر رحمانی، مصطفی موسوی، عباس گودرزی، مرادعلی نصرالهی، غضنفر رشیدی‌گودرزی، رضا رحیمیان‌ثابت، محمدموسی کرمی، سیدمحمود شجاعی، محمد روزبهانی، غلام‌عباس قاسمی، جان‌علی قائدرحمت، مصطفی تودویی، مجتبی گرجی، محمدعلی روشنی، سبزخدا قائدرحمت و پرویز حبیبی از جمله زائران لرستانی هستند که در حادثه منا جان باختند.

وی اسامی مفقودان لرستانی را به شرح زیر اعلام کرد:

1-فتح‌الله گودرزی 29013

2- محمد میرزایی 29013

3-- سیدمحمد موسوی 29012

4-طهماسب مرادی 29012

5-ماشاالله خورشیدوند 29012

6- ابوالقاسم خلیلی 29012

7- قاسم رسام 29012

8- علیرضا زرگریان 29013

9- جواد چکشی 29013

10- محمدعلی پناهیان 29012

11- قدرت پاپی 29012

12- علیرضا بنیادی 29012

13 مرادی آب‌روش 29012

وی عنوان کرد: قرار است فردا پیکر پاک تعدادی از این جان‌باختگان به کشور باز گردد که قطعا تعدادی از حجاج لرستانی هم جزو آنها هست.

این مسئول یادآور شد: بیشترین جانباختگان لرستانی از کاروان‌های بروجرد و الیگودرز هستند

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٧

معاون استاندار لرستان و فرماندار ویژه بروجرد گفت: 12 نفر از زائران بروجردی مفقودی هستند.

 مسلم پورقاسمیان» در جمع خبرنگاران، افزود: فاجعه‌ی منا بسیار تلخ است و مدیریت عربستان سعودی باید خجالت بکشند و این فاجعه را با هیچ آیتمی نمی‎توان شناسایی کرد.

 وی اظهار کرد: مردم مقصر نیستند، مدیریت بسیار بد و تصمیم نابجا که گرفته شده و مسیر را به روی حجاج بسته‎اند کاری نابجا و اشتباهی بوده است.

 فرماندار ویژه بروجرد تصریح کرد: زائران در آنجا کوچکترین تخلفی نمی‎توانند انجام دهند و همه‌ی زائران به‌دنبال این هستند که کوچکترین تخلفی نکنند.

 پورقاسمیان خاطرنشان کرد: در صورت با هم آمدن پیکر پاک جان‎باختگان فاجعه منا تشییع اجتماعی برای آنها در شهرستان بروجرد برگزار می‌شود.

 به گزارش فردای لرستان به نقل از ؛ایسنا و تا زمان ارسال این خبر، از کاروان بروجرد «عباس گودرزی»، «غضنفر بشیری‎گودرزی»، «سید محمود شجاعی»، «رضا رحیمیان‎ثابت»، «مرادعلی نصرالهی»، «محمد موسی‎کرمی»، «محمد روزبهانی» و «غلام‎عباس قاسمی» در این حادثه جان خود را از دست دادند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٦

مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر تصاویر 6 مجروح مجهول‌الهویه در فاجعه منا را برای شناسایی از سوی خانواده هایشان منتشر کرد.

 

از سوی مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر تصاویر 6 مجروح مجهول‌الهویه در فاجعه منا منتشر شد تا خانواده‌ها در صورت شناسایی با شماره اعلام شده تماس بگیرند.

 

خانواده‌ها در صورت شناسایی با شماره‌های 00966125290273 - 00966506206053 از داخل ایران و 0125290273 - 0506206053 از داخل عربستان تماس بگیرند.

خانواده‌های حجاج، این 6 نفر را شناسایی کنند + عکس

خانواده‌های حجاج، این 6 نفر را شناسایی کنند + عکس

 
 
 
 
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٦
یک دکترای فیزیولوژی ورزشی گفت: افراد ورزشکار دو نوبت در روز تمرین داشته باشند.
به گزارش فردای لرستان به نقل از انتخاب؛وحید ولی‎پور در گفت‎وگو با ایسنا، افزود: هدف هر شخصی از ورزش کردن با دیگری متفاوت است. برخی از افراد برای تقویت عضله، برخی دیگر به منظور چربی‎سوزی و دیگران برای اهداف مختلف ورزش می‎کنند.
وی بیان کرد: اگر قصد دارید چربی‎هایتان را بسوزانید قبل از صبحانه خوردن ورزش کنید. افرادی که ضعف و کاهش فشار خون دارند نباید بدون صرف صبحانه تمرین ورزشی داشته باشند.
این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان اظهار کرد: بهترین زمان برای ورزش کردن صبح تا قبل از ساعت 10 است؛ یک ساعت بعد از صبحانه خوردن می‎توان شروع به ورزش کرد.
ولی‎پور اضافه کرد: افراد ورزشکار باید روزی 2 بار تمرین داشته باشند و بهتر است این دو نوبت در صبح و عصر باشد.
وی تصریح کرد: ورزشکاران حرفه‎ای نیز می‎توانند روزی 3 نوبت تمرین ورزشی داشته باشند اما برای افراد عادی یک نوبت کفایت می‎کند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٦

بارها شده که کنجکاو شده اید ، بنا به هر دلیلی محل صدور پلاک خودرویی را بدانید. معمولا حفظ کردن این اطلاعات نیز کار ساده و اصولاً عاقلانه ای نمی باشد. لذا بر آن شدیم تا لیست شماره پلاک های ایران را به تفکیک شهرستان تقدیمتان کنیم: ایران 11 استان تهران-تهران


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٥
جدیدترین لیست مربوط به قربانیان، مفقودین و مجروحین منا منتشر شد.

به گزارش خبرنگار فردای لرستان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ جدیدترین لیست اسامی قزبانیان حادثه منا (155)، مفقودین(321) و مجروحین(103) نفر منتشر شد.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٥

نخستین کاروان حجاج لرستانی روز سه شنبه به کشور باز می گردند.

 به گزارش فردای لرستان به نقل از ایرنا - مدیر کل حج و زیارت لرستان ازبازگشت حجاج لرستانی به کشور در روز سه شنبه خبرداد .

 

محمد خسروی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت :نخستین کاروان حجاج لرستانی روز سه شنبه هفتم مهر ماه جاری به کشور بازمی گردند.
وی با بیان اینکه نخستین کاروان لرستانی که به شکور بازمی گردد مربوط به حجاج شهرستان خرم آباد است افزود : خوشبختانه در حادثه منا برای این کاروان اتفاقی رخ نداده است.
وی در ادامه اظهار کرد : دومین کاروان حجاج لرستانی نیز روز چهارشنبه هشتم مهر ماه جاری به کشور وارد خواهند شد.
وی تصریح کرد : این کاروان نیز مربوط به کاروان حادثه دیده شهرستان بروجرد در حادثه منا است.
گفتنی است امسال در مجموع شش کاروان از استان لرستان با ظرفیت 840 نفر به سرزمین وحی اعزام شده است.

دو زائر مفقود شده لرستانی در حادثه منا پیدا شد
مدیر کل حج و زیارت لرستان گفت :با پیگیری های صورت گرفته دو نفر از مفقودی های لرستان به نام های حسین آروان و رضا علی بخشی پیدا شدند.
وی افزود : در حال حاضر امکان پیگیری برای پیدا کردن حجاج مفقود شده با توجه به تسهیل شدن برخی مسیرها بیشتر وجود دارد و در این راستا پیگیری ها برای یافتن سایر مفقودی های استان در این حادثه ادامه دارد.
وی اظهار کرد : تاکنون هشت نفر از کاروان اعزامی شهرستان بروجرد و 15 نفر نیز از کاروان اعزامی شهرستان الیگودرز مفقود هستندو در حال حاضر جستجو برای یافتن این حجاج ادامه دارد.
مدیر کل حج و زیارت لرستان گفت : در صورتیکه اقدامات قانونی در این زمینه توسط کشور عربستان صورت گیرد کار انتقال اجساد از فردا دوشنبه انجام خواهد شد.
وی افزود: در این راستا هر کدام از مدیران کاروان ها با مراجعه به سردخانه ها و مطابقت مفقودی های خود با این لیست اقدام به پیدا کردن آنها می کنند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٥
جدیدترین لیست مجروحین حادثه منا تا این لحظه منتشر شد.

به گزارش خبرنگار فردای لرستان به نقل از گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان جدیدترین لیست مجروحین حادثه منا تا این لحظه منتشر شد.

 

 

ردیف

 نام

نام خانوادگی

کاروان

توضیحات

1

محمد رضا

ابراهیمی

50057

مرخص

2

قادر

احمد زاده

12012

 

3

مریم

احمد کیان

 

 

4

حبیب الله

احمدی

13053

مرخص

5

علی

ارجمند

30278

 

7

محمد

اسدی

41023

 

8

محمد

اسدی

 

 

9

عبدالله

اسماعیل زاده

12012

 

10

علی اکبر

اصغریان دستنایی

18003

 

11

عبد الکریم

اعتصامی

 

 

12

مهدی

اقای

17755

 

13

محمد

امان

17247

 

14

محمد مهدی

امجدی منش

24016

 

15

کیومرث

امیرقلیان

 

 

16

احمد

امیری شهرضا

13077

 

17

غلام عباس

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٥

به گزارش  فردای لرستان  به نقل خبرگزاری  تنسیم  از بروجرد؛ حدود یک ماه از انتشار خبر کشف سامانه آب‌رسانی قدیمی در این شهرستان می‌گذرد و زمزمه‌ها همچنان بر چرایی حفظ این آثار در میان شهروندان دهان‌به‌دهان می‌شود به‌گونه‌ای که دغدغه حفظ این اثر هم‌اکنون وسعت کشوری پیداکرده است.

با توجه به اظهارات اخیر کارشناسان تاریخی اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان بروجرد این سیستم آب‌رسانی که در پی خاک‌برداری از سالن ورزشی قدیمی امیریان واقع در خیابان حافظ جنوبی بروجرد کشف‌شده است، یک سامانه آب‌رسانی قدیمی به‌احتمال‌زیاد متعلق به  اواخر دوران قاجاریه است چراکه با پایان یافتن این سلسله در ایران استفاده از این شیوه آب‌رسانی نیز از رونق افتاده است.

این سامانه که به‌واسطه گودبرداری ساختمان مجاور آن کشف‌شده شامل مجموعه‌ای از خمره‌های سفالی به‌منظور اجرای عملیات پالایش و تصفیه آب ورودی است و بخشی از بافت قدیمی شهرستان بروجرد در محدوده خیابان حافظ جنوبی بوده که موسوم به ارگ قدیمی بروجرد است که حدود 280 هکتار وسعت دارد.

سیستم آب‌رسانی ارگ حکومتی بروجرد

این سیستم آبیاری واقع در ارگ حکومتی بروجرد که خود نیز مجموعه‌ای بزرگ در مرکز شهر بوده است، با بهره‌گیری از لوله‌های کوتاه سفالی موسوم به تنپوشه و با استفاده از ظروف سفالی بزرگ عملیات انتقال آب و تصفیه آن را به‌صورت همزمان بر عهده داشته است.

در روزهای اخیر و با کشف این سامانه آب‌رسانی منحصربه‌فرد در شهرستان بروجرد که خود سندی گویا بر قدمت و پیشینه این شهرستان است واکنش‌های مختلفی از سوی افراد و شهروندان از گوشه و کنار شنیده می‌شود که عمده این واکنش‌ها منحصر به حفظ این اثر تاریخی گران‌بها در شهرستان بروجرد است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٥

عکس زیر، صحرای منا و مراسم رمی جمرات در 70 سال قبل را نشان می‌دهد.

رمی جمرات، 70 سال قبل (عکس)
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٥

  در آخرین شناسایی‌ها تعداد جانباختگان ایرانی به 140 نفر رسید.حمید محمدی با بیان این که تعداد مفقودشدگان تا این لحظه کاهش یافته و به 323 نفر رسیده است،

 به گزارش فردای لرستان به نقل از- ایسنا وی افزود: اکنون 85 زائر ایرانی در بیمارستان‌های عربستان بستری هستند. او درباره انتقال اجساد به ایران نیز یادآور شد: از همان روز فاجعه ستاد ویژه‌ای تشکیل شده که کمیته‌های زیر مجموعه آن پیگیر انتقال اجساد زائران ایرانی به ایران هستند.

وی با بیان این که نمی‌توان زمان دقیق انتقال اجساد را تعیین کرد، گفت: امیدواریم با فعالیت‌های گسترده‌ای که در حال انجام است، اجساد را در اولین فرصت به کشور انتقال دهیم

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٤

به گزارش  فردای لرستان  به نقل ازپارسینه؛سازمان حج وزیارت لیست جدید مفقودان ایرانی حادثه منی را که شامل اسامی 344 نفرزائراست اعلام کرد.

این فهرست جدیدترین لیستی است که همزمان با آخرین روز از رمی جمرات و بعد از گذشت دو روز از حادثه دلخراش منی اعلام می شود. طبق آخرین اطلاعات رسیده تعداد فوت شدگان این حادثه تاکنون 136 نفر می باشد وتعداد مجروحان نیز 90 نفر است که شماری از آنها مرخص شدند و بقیه درمراکز درمانی سعودی و مرکز پزشکی درحال درمان هستند.

مهندس سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت همچنین گفت برخی خبرها حکایت از آن دارد که تعدادی مجروح ایرانی در دو بیمارستان طائف وجده بستری هستند و تیم های جستجو برای شناسایی اعزام شده اند که خبرهای آن متعاقبا العام خواهد شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٤

لیست شماره تلفن همراه مدیران و معاونان کاروان های حج ۹۴ در عربستان به شرح زیر است:

(لازم به یادآوری است برای تماس با این شماره ابتدا کد عربستان (۰۰۹۶۶) را شماره گیری فرمائید)

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٤
معاون اداره کل حج و زیارت استان لرستان با بیان اینکه آمار مفقودین لرستانی مشخص نیست، گفت: تعداد جانباختگان لرستانی حادثه منا به 7 نفر رسید.
خبرگزاری فارس: تعداد جانباختگان لرستانی حادثه منا به 7 نفر رسید

به گزارش فردای لرستان به نقل از فارس:آقای سیدحمید مصطفایی عنوان کرد: تعداد حجاج لرستانی که در حادثه منا کشته شدند، تا این لحظه هفت نفر هستند.

این مسئول اظهار داشت: از هفت حاجی لرستانی کشته شده در حادثه منا چهار نفر از کاروان 29013 بروجرد و سه نفر از کاروان 29012 ازنا، الیگودرز و دورود بوده‌اند.

وی با بیان اینکه آمار مفقودین لرستانی مشخص نیست، گفت: علی رازانی، قنبر رحمانی و مصطفی موسوی و عباس گودرزی از الیگودرز، مرادعلی نصرالهی، غضنفر رشیدی گودرزی و رضا رحیمیان ثابت(اهل خرم‌آباد) از کاروان بروجرد، هفت زائر لرستانی هستند که در حادثه منا جان باختند.

معاون اداره کل حج و زیارت استان لرستان گفت: هنوز آمار دقیقی از مفقودان این حادثه در دست نبوده و زمان برگشت حجاج لرستانی و پیکر پاک جان‌باختگان نیز مشخص نیست که به محض مشخص شدن اطلاع‌رسانی می‌شود.

بر اساس گزارش فارس از خرم‌آباد تا این لحظه متاسفانه استان لرستان بعد از گلستان بیشترین آمار کشته‌های این حادثه را در کشور داشته است.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٤

در این حادثه ، 87 حاجی مراکشی جان خود را از دست دادند، از مالی 30 نفر و از کامرون 20 نفر کشته شدند. یک حاجی هلندی هم در میان قربانیان است.

آمار منتشر شده سعودی ها، نشان می دهد ایرانی ها بیشترین تلفات را در حادثه منا داشته اند.

به گزارش   فردای لرستان به نقل از عصرایران، روز پنجشنبه به هنگام برگزاری مراسم حج تمتع در منطقه منا در حومه شهر مکه در عربستان سعودی به دلیل ازدحام و فشار جمعیت، با بروز حادثه ای تعداد زیادی از حجاج کشته شدند.

  آمار رسمی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت عربستان سعودی تعداد کشته شدگان را 717 نفر بیان می کند. این وزارتخانه آمار زخمی ها را نیز 887 نفر اعلام کرده است.

مقامات سعودی علت این حادثه را ازدحام و فشار جمعیت و رعایت نکردن توصیه های از پیش اعلام شده توسط شماری از حجاج می دانند اما مقامات ایران بی تدبیری سعودی ها را دلیل این فاجعه اعلام کرده اند.

با این حال مقامات عربستان سعودی تاکنون آمار تلفات حادثه منا را به صورت تفکیک هر کشور اعلام نکرده اند اما خبرگزاری فرانسه و رویترز با بررسی بیانیه ها و گزارش های رسمی و رسانه های در کشورهای مختلف، تلفات برخی کشورها را به این شرح اعلام کردند.

- کل آمار : 717 کشته و 887 زخمی ( آمار رسمی اعلامی از سوی عربستان سعودی)

- ایران: 131 کشته

- مراکش: 87 کشته (منابع رسانه ای بدون تایید رسمی)

- مالی : 30 کشته ( منبع: کنسولگری مالی در ریاض)

- کامرون: 20 کشته

- نیجر : 19 کشته ( منبع: اظهارات وزیر مشاور در کابینه نیجر)

- هند: 14 کشته

- مصر: 14 کشته  و 31 زخمی

- چاد : 11 کشته

- سومالی: 8 کشه (منابع رسانه ای)

- پاکستان : 8 کشته, 92 زخمی و 150 مفقودی ( منبع: وزارت امور دینی پاکستان)

- سنگال: 5 کشته

- تانزانیا: 4 کشته

- ترکیه: 4 کشته و 18 مفقودی

- نیجریه : 3 کشته

- الجزایر: 2 کشته

- اندونزی: 3 کشته

- کنیا: 3 کشته

- هلند : یک کشته

- بوروندی: یک کشته و 6 مفقودی ( کل حجاج از کشور بروندی 30 نفر هستند)

- بنین: چند کشته ولی تعداد دقیق اعلام نشده است

با این حال، مقامات ایرانی می گویند که اطلاعات شان نشان می دهد تعداد کشته شدگان به مرز 2000 نفر رسیده است، ضمن این که صدها نفر نیز مفقود شده اند که از سرنوشت شان خبری نیست. همچنین علاوه بر آمارهای فوق، منابع متعدد، آمارهای دیگری نیز می دهند که ضد و نقیض هستند.

بنابراین ، نه آمار اعلامی از سوی مقامات ایرانی نهایی است و نه آمار رسانه ها و سعودی ها چرا که تا تعیین تکلیف صدها مفقود حادثه نمی توان عدد نهایی کشته ها و مجروحان را مشخض کرد
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/٤

به گزارش فردای لرستان به نقل از عصر ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت ؛ بعد از گذشت بیش از 30 ساعت از وقوع فاجعه صحرای منا و کشته و مصدوم شدن جمع زیادی از زائران بیت الله الحرام به ویژه زائران ایرانی، اسامی 366 زائر مفقود شده این حادثه اعلام می شود.

بر این اساس تا لحظه ارسال خبر از این افراد اطلاع دقیقی در دست نیست و تیم های امدادی بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و دیگر مراکز در حال پیگیری موضوع از طریق مراجعه به بیمارستان ها، مراکز امدادی و غیره هستند و به محض کسب اطلاعات جدید به اطلاع مردم شریف خواهد رسید.

نکته قابل توجه و نگران کننده در این میان، وجود نام سفیر سابق ایران در لبنان (رکن آبادی) در فهرست مفقودان است.

اسامی مفقودین به شرح زیر است :
1 عبدالرسول ابراهیمی 24010
2 نوربخش ابراهیمی 30278
3 ابراهیم احمد جامی 48017
4 سید علی احمدیان زاده 19054
5 محمدصادق اخوان 17248
6 علی ارجمند 30278
7 عبد الحسین ارفاقی 17291
8 حسین استخری 24019
9 حسن اسحاقی 13053
10 علی اسد زاده 30278
11 سلمان اسدی 40011
12 وحید اسلامی 24019


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/۱

عکس/ هشت تصویر از داخل کعبه

یاسر احمد این شانس را داشت که در 30می 2015 وارود کعبه شود و تعدادی عکس از داخل کعبه بگیرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٧/۱

 

 این تصاویر محل قرار گاه عملیاتی رزمندگان اعزامی از شهرهای لرستان است که  به مقر شهید شفیع خانی معروف بود .

این مکان جایگاه هزاران شهید لرستانی بود که  متاسفانه  بدلیل بی مباهاتی مسئولین امر تخریب  شد.

 یاد و حماسه همه دلیر مردان جبهه های حق علیه باطل  در برابر تجاوز صدام عفلقی  گرامی باد

میعادگاه به خاک خفته شهدا و رزمندگان لرستانی


ادامه مطلب ...
حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :