فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٩/٢٩

قنطار 11 ماه در زندان اردن به سر برد . وی در 25 دسامبر سال 1978به شرط اینکه دیگر وارد اردن نشود، از زندان آزاد شد.

سمیر قنطار برای اولین بار در تاریخ 31 ژانویه زمانی که قصد داشت از مرز اردن و فلسطین اشغالی در منطقه "مزج پیسان" به همراه دو عضو دیگر جبهه آزادی بخش فلسطین عبور کند و یک کاروان اسرائیلی در مسیر بین منطقه بیسان و طبریا را در مقابل آزادی زندانیان دربند لبنانی در زندانهای رژیم صهیونیستی به گروگان بگیرد، دستگیر شده بود.

قنطار 11 ماه در زندان اردن به سر برد . وی در 25 دسامبر سال 1978به شرط اینکه دیگر وارد اردن نشود، از زندان آزاد شد.
سمیر قنطار در تاریخ 28 ژانویه 1985 از سوی دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی به پنج بار حبس ابد و نیز 47 سال حبس محکوم شد. وی متهم است در قتل پنچ صهیونیست و زخمی شدن یک صهیونیست دیگر دست دارد.

"أبرص" یکی از همرزمان وی نیز در 21 می 1985 در چارچوب معامله مبادله اسرا بین رژیم صهیونیستی و سازمان جبهه خلق برای آزادی فلسطین-فرماندهی کل- آزاد شد.

رژیم صهیونیستی پیش از این با آزادی قنطار مخالفت کرده و آزادی وی را منوط به ارائه اطلاعاتی درباره خلبان مفقود شده صهیونیست "ران آراد" کرده بود. "ران آراد " خلبان اسرائیلی در سال 1986حین پرواز بر فراز لبنان مفقود شد.

قنطار در طول دوران حبس توانست به عنوان دانشجوی آزاد (آموزش از راه دور) در دانشگاه تل آویو مشغول به تحصیل شود و در سپتامبر 1998در رشته ادبیات و علوم اجتماعی این دانشگاه موفق به اخذ مدرک لیسانس شود.

در 24 ژانویه 2004 رژیم صهیونیستی در عملیات تبادلی که با حزب‌الله و با میانجیگری آلمان انجام داد، اسرای لبنانی را آزاد کرد اما برخلاف مذاکرات انجام شده از آزادی "سمیر قنطار" سر باز زد ولی پس از آن "نسیم نسر" یکی دیگر از مهمترین اسرای لبنانی در بند رژیم صهیونیستی در اولین مرحله از عملیات تبادل اسرا، دوازدهم خرداد از زندان آزاد شد.

سید حسن نصرالله در همان سال ضمن احمق خطاب کردن سران صهیونیست به سبب ممانعت از آزادی سه اسیر (نسیم نسر، سمیر قنطار و یحیی اسکاف)، قول داد که مقاومت اسلامی طی یک عملیات اسیرگیری دیگر این سه تن را از چنگ رژیم صهیونیستی آزاد نماید. عملیات اسیر گیری سال 2006 موسوم به «وعده صادق» و جنگ 33 روزه لبنان ثابت کرد که حزب الله لبنان و رهبر آن بر سر عهد خویش با مردم لبنان هستند و اسرای خود را فراموش نخواهند کرد.

این سه اسیر قرار بود در جریان تبادل اسرا در سال 2004 میلادی آزاد شوند اما با خیانت رژیم صهیونیستی در مسیر تبادل در آخرین لحظات از تبادل آنان خودداری شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٩/٢٥

   ابراهیم یعقوب زکزاکی در سال۱۳۳۲ شمسی متولد شد وی دانش آموخته رشته اقتصاد است، این  روحانی شیعه اهل نیجریه و رهبر جنبش اسلامی نیجریه است.

  زاکزاکی  سنی مالکی مذهب بود، وی اولین بار امام خمینی (ره) را در پاریس ملاقات کرد و یک سال پس از پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۹۸۰ زمانی که دانشجوی رشته اقتصاد در دانشگاه زاریا بود، در سمت معاون دبیرکل دانشجویان مسلمان آفریقا به ایران آمد و با رهبر ایران دیدارکرد. وی تحت تاثیر این دیدار شیعه شد.

جنبش اسلامی نیجریه متعلق به شیعیان این کشور است که رهبری آن را شیخ ابراهیم زاکزاکی بر عهده دارد. شیعیان نیجریه در شهرهای لاگوس، زاریا و کانو سکونت دارند که کانون فعالیت آنها در حسینیه بقیة الله شهر زاریا است.در زمان رهبری زکزاکی، کشور نیجریه به یکی از پر جمعیت‌ ترین کشورهای شیعی جهان تبدیل شده است. وی تاکنون ۹ بار به زندان افتاده است.

در نتیجه فعالیت های زکزاکی، از دهه ۱۹۸۰ تا کنون بین ۸ تا ۱۲ میلیون نیجریه ای شیعه شده اند و این مساله باعث حملات شدید برخی گروه های اسلامی افراطی به او شده است. وی همچنین عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) است. سه پسر وی در راهپیمایی روز قدس سال ۲۰۱۴ بدست پلیس نیجریه کشته شدند.

 کشور جمهوری فدرال نیجریه کشوری در غرب آفریقا به پایتختی آبوجا است. جمعیت این کشور 170 میلیون نفر و زبان رسمی آن انگلیسی است. نیجریه پرجمعیت ترین کشور قاره آفریقا است. نیجریه از مجموعه 36 ایالت و یک منطقه حکومت فدرال مرکزی تشکیل شده‌است، نیمی از مردم آن که در شمال کشور زندگی می‌کنند مسلمان و نیمی دیگر در جنوب، مسیحی هستند. نیجریه از نظر منابع نفتی دهمین کشور جهان و در میان صادرکنندگان نفت هشتمین کشور است. این کشور بزرگترین تولید کننده نفت آفریقا است.

50 درصد از مردم نیجریه مسلمان و 40 درصد مسیحی هستند. جمعیت 170 میلیونی نیجریه نیز از نظر قومیت و زبان چندپاره است. قوم هوسه-  فولانی در شمال کشور، عمدتا مسلمان هستند و یاروکوبا در جنوب غربی، بعضی مسلمان و بعضی مسیحیند.

قوم ایگبو در شمال شرقی زندگی می کنند. بیشتر تروریست های بوکوحرام از قوم کانوریس هستند از سال 2002 در شمال این کشور درگیری نظامی میان گروه بوکوحرام با نیروهای دولتی جریان داشته‌است؛ گروه مسلّح بوکو حرام خواستار تعطیلی تمامی مدارس نوین و تحمیل قوانین افراطی تکفیری و سلفی بر تمامی 36 ایالت نیجریه است.شیعیان نیجریه به عنوان پرجمعیت ترین گروه شیعی در آفریقا هدف توطئه مشترک دولت این کشور و قدرت های غربی، صهیونیستی و وهابی هستند.

در روز ۲۱ آذر ۱۳۹۴ بر اثر حمله ارتش نیجریه به شیعیان زاریا ، تنها پسر و همسر او کشته شدند و او نیز زخمی و دستگیر شد اما خبرها حکایت  ازحال شیخ زکزاکی ، وخیم اعلام شده است .

در جریان این حمله، چندین عضو ارشدجنبش اسلامی نیجریه از جمله شیخ  محمد توری، دکتر مصطفی سعید(به ترتیب معاون و پزشک شیخ زکزاکی) ابراهیم عثمان و جمی گلیما کشته شدند.

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٩/۱٢
بارش شدید باران در لرستان باعث بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسدود شدن راه ارتباطی 30 روستای این استان شده است.

به گزارش  فردای لرستان به نقل از مشرق، بارش باران در استان لرستان از روز گذشته آغاز و طی امروز با شدت بالایی در سراسر شهرستان‌های استان ادامه داشت تا جایی که بر اساس آخرین گزارش‌ها در این سامانه بارشی به طور میانگین در لرستان 62 میلی متر بارش باران صورت گرفته است.

در روزهایی که به‌واسطه ایام تعطیل و تردد زائران کربلای معلی از لرستان برای رسیدن به مرزهای غربی و جنوب غرب محورهای‌های مواصلاتی لرستان ساعات پر ترافیکی را پشت سر می‌گذارد، بارش شدید باران و لغزنده شدن سطح جاده‌ها باعث برخی حوادث جاده‌ای شد، حوادثی که عمده آن‌ها به دلیل انحراف خودرو از جاده صورت می‌گرفت، خوشبختانه تاکنون هیچ تلفات جانی از این حوادث گزارش نشده و تنها خسارات مالی و جرحی به دنبال داشته است.

بارش شدید باران در سطح شهرستان‌های نورآباد، کوهدشت، خرم‌آباد، دورود، بروجرد، و سایر شهرهای این استان باعث آب‌گرفتگی معابر و خیابان‌ها در مناطق شهری و روستایی شد، تا مجموعه‌های خدمات شهری برای رفع این مشکلات در سطح شهر حضور پررنگی داشته باشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٤/٩/٧

جنگنده های روسی با حمله به محل تجمع نفتکش های داعش بیش از 500 خودرو را منهدم کردند

به گزارش فردای لرستان به نقل از گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، تصویر مربوط به نفتکش های منهدم شده داعش در عملیات جنگنده‌های روسی و حمله به 500 نفتکش داعش در سوریه را مشاهده می کنید.


حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :