فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٥/٢/٢٥

   

57538659526745920529.jpg;کتاب حاضر به موانع سیاسی شکل گیری احزاب سیاسی ایران ؛قبل از انقلاب  اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است.

 ابتدا مفاهیم سیاسی و احزاب سیاسی ،معنا شناسی شده و منشائ وجود احزاب ، ساخت  احزاب ویژگی ها و تقسیم بندی احزاب بررسی شده است. سپس پیشینیه مشارکت سیاسی  در ایران از قبل از اسلام تا سال 1357  ه.ش مطرح شده است. در ادامه ساختار اجتماعی کشور ایران و فرهنگ سیاسی موجود درآن واکاوی شده است .

سپس احزاب دولتی و غیر دولتی ،گروها سازمان مذهبی و غیر مذهبی در ایران به طور کامل معرفی شده اند. در نهایت نیز موانع سیاسی شکل گیری احزاب تبیین شده است. 

محل فروش کتاب : تهران میدان انقلاب  بازارچه کتاب  ، کتابفروشی چاپخش  تلفن 66404110

 

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٥/٢/٢٥

تیم فوتبال استقلال خوزستان به عنوان قهرمانی لیگ   برتر رسید. پرسپولیس هم با وجود پیروزی مقابل راه‌آهن به خاطر تفاضل گل کمتر به عنوان نایب قهرمانی دست یافت. استقلال تهران هم به عنوان سوم رسید.اهواز امشب خواب ندارد +عکس

 به گزارش  فردای لرستان  به نقل از  مهر: تیم فوتبال استقلال خوزستان به عنوان قهرمانی لیگ برتر رسید. پرسپولیس هم با وجود پیروزی مقابل راه‌آهن به خاطر تفاضل گل کمتر به عنوان نایب قهرمانی دست یافت. استقلال تهران هم به عنوان سوم رسید.

هفته پایانی لیگ برتر فوتبال از ساعت ۱۸ امروز در شهرهای مختلف برگزار شد که در نهایت تیم استقلال خوزستان با برتری مقابل ذوب آهن اصفهان به عنوان قهرمانی رسید. پرسپولیس هم با وجود پیروزی مقابل راه آهن به خاطر برد استقلال خوزستان و با تفاضل گل کمتر، به عنوان نایب قهرمانی رسید.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٥/٢/٢۳

64497443704846311817.jpg;شهرستان دورود از شهرهای استان لرستان دارای دو بخش و مشتمل بر 5 دهستان به نامهای ژان، حشمت‏آباد، سیاهکله، سیلاخور و چالانچولان بوده که مجموعاً تعداد 151 روستا را شامل می‏شود.

در 7 فصل این کتاب وضعیت جغرافیایی، آب و هوا، پیشینه تاریخی، جاذبه‏های طبیعی، آداب و رسوم و مشاهیر، ایلات و روستاها، اماکن فرهنگی و مذهبی، مساجد و کارخانه‏های این شهر شناسایی و توصیف شده است.

در فصل سوم وضعیت دورود در ادوار تاریخ و حکومتهای مختلف تا انقلاب اسلامی ایران بررسی شده است.

 

انتشارات تحسین   1386

 

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٥/٢/٢۳

 

   

اطلاعات کتاب
گذری بر جاذبه‌های لرستان

پدیدآورندگان : نویسنده: حسین چراغی
موضوع : لرستان - تاریخ , لرستان , لرستان - جغرافیا
ناشر : افلاک
محل نشر : خرم‌آباد
قطع : وزیری
نوع کتاب : تالیف
زبان اصلی : فارسی
قیمت : 2500
نوع جلد : شومیز
قطع : وزیری
تیراژ : 3000
تعداد صفحات : 128
تاریخ نشر : 1381/12/7
رده دیویی : 0950552
شابک : 964-6431-90-9
"کتاب حاضر طی هفت فصل به معرفی اماکن دیدنی و چشم‌اندازهای طبیعی و جاذبه‌های توریستی استان لرستان اختصاص دارد .در فصل اول توصیفی از موقعیت جغرافیایی استان به دست داده می‌شود فصل دوم گذری است به پیشینه تاریخی استان .در بخش سوم، اطلاعاتی درباره غارهای معروف، کوه‌های بلند و صعب العبور و ارتفاع آنها فراهم آمده است .در چهارمین فصل دریاچه‌ها، تالاب‌ها و آبشارهای لرستان معرفی شده است . فصل پنجم درباره ابنیه تاریخی و آثار به جا مانده و فصل ششم درباره اماکن مقدس و زیارتی و مساجد استان لرستان است در فصل هفتم، مخاطبان با صنایع دستی و سوغات این استان آشنا می‌شوند .کتاب با فهرست منابع، عکس‌های متعدد رنگی از آثار و اماکن دیدنی و نقشه لرستان و مسافت‌های استان به پایان می‌رسد ."

 

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٥/٢/٢٢
 
استاد بزرگ اخلاق آقای میرزا اسماعیل دولابی پیش از وفات برای زندگی مومنانه 15 دستورالعمل را ذکر می‌کند که به ترتیب در ذیل آورده شده است:
 
1. هر وقت در زندگی‌ات گیری پیش آمد و راه بندان شد، بدان خدا کرده است؛ زود برو با او خلوت کن و بگو با من چه کار داشتی که راهم را بستی؟ هر کس گرفتار است، در واقع گرفته ی یار است.

2.زیارتت، نمازت، ذکرت و عبادتت را تا زیارت بعد، نماز بعد، ذکر بعد و عبادت بعد حفظ کن؛ کار بد، حرف بد، دعوا و جدال و… نکن و آن را سالم به بعدی برسان. اگر این کار را بکنی، دائمی می شود؛ دائم در زیارت و نماز و ذکر و عبادت خواهی بود.

3.اگر غلام خانه‌زادی پس از سال ها بر سر سفره صاحب خود نشستن و خوردن، روزی غصه دار شود و بگوید فردا من چه بخورم؟ این توهین به صاحبش است و با این غصه خوردن صاحبش را اذیت می کند. بعد از عمری روزی خدا را خوردن، جا ندارد برای روزی فردایمان غصه دار و نگران باشیم.

4. گذشته که گذشت و نیست، آینده هم که نیامده و نیست. غصه ها مال گذشته و آینده است. حالا که گذشته و آینده نیست، پس چه غصه ای؟ تنها حال موجود است که آن هم نه غصه دارد و نه قصه.

5.موت را که بپذیری، همه ی غم و غصه ها می رود و بی اثر می شود. وقتی با حضرت عزرائیل رفیق شوی، غصه هایت کم می شود. آمادگی موت خوب است، نه زود مردن. بعد از این آمادگی، عمر دنیا بسیار پرارزش خواهد بود. ذکر موت، دنیا را در نظر کوچک می کند و آخرت را بزرگ. حضرت امیر علیه السلام فرمود:یک ساعت دنیا را به همه ی آخرت نمی دهم. آمادگی باید داشت، نه عجله برای مردن.

6.اگر دقّت کنید، فشار قبر و امثال آن در همین دنیاقابل مشاهده است؛ مثل بداخلاق که خود و دیگران را در فشار می گذارد.

7.تربت، دفع بلا می‌کند و همه ی تب ها و طوفان ها و زلزله ها با یک سر سوزن از آن آرام می شود. مؤمن سرانجام تربت می‌شود. اگر یک مؤمن در شهری بخوابد، خداوند بلا را از آن شهر دور می‌کند.

8.هر وقت غصه دار شدید، برای خودتان و برای همه مؤمنین و مؤمنات از زنده ها و مرده ها و آنهایی که بعدا خواهند آمد، استغفار کنید. غصه‌دار که می‌شوید، گویا بدنتان چین می‌خورد و استغفار که می‌کنید، این چین ها باز می شود.

9. تا می گویم شما آدم خوبی هستید، شما می گویید خوبی از خودتان است و خودتان خوبید. خدا هم همین طور است. تا به خدا می گویید خدایا تو غفّاری، تو ستّاری، تو رحمانی و…خدا می فرماید خودت غفّاری، خودت ستّاری، خودت رحمانی و… . کار محبت همین است.

10.با تکرار کردن کارهای خوب، عادت حاصل می شود. بعد عادت به عبادت منجر می شود. عبادت هم معرفت ایجاد می کند. بعد ملکات فاضله در فرد به وجود می آید و نهایتا به ولایت منجر می شود.

11.خدا عبادت وعده ی بعد را نخواسته است؛ ولی ما روزی سال های بعد را هم می خواهیم، در حالی که معلوم نیست تا یک وعده ی بعد زنده باشیم.

12. لبت را کنترل کن. ولو به تو سخت می گذرد، گله و شکوه نکن و از خدا خوبی بگو. حتّی به دروغ از خدا تعریف کن و این کار را ادامه بده تا کم کم بر تو معلوم شود که به راست ی خدا خوب خدایی است و آن وقت هم که به خیال خودت به دروغ از خدا تعریف می کردی، فی الواقع راست می گفتی و خدا خوب خدایی بود.


13.ازهر چیز تعریف کردند، بگو مال خداست و کار خداست. نکند خدا را بپوشانی و آنرا به خودت یا به دیگران نسبت بدهی که ظلمی بزرگ تر از این نیست. اگر این نکته را رعایت کنی، از وادی امن سر در می آوری. هر وقت خواستی از کسی یا چیزی تعریف کنی، از ربت تعریف کن. بیا و از این تاریخ تصمیم بگیر حرفی نزنی مگر از او. هر زیبایی و خوبی که دیدی رب و پروردگارت را یاد کن، همانطور که امیرالمؤمنین علیه السلام در دعای دهه‌ی اول ذیحجه می فرماید: به عدد همه چیزهای عالم لا اله الا الله

14.دل های مؤمنین که به هم وصل می‌شود، آب کُر است. وقتی به علــی علیه السّلام متّصل شد، به دریا وصل شده است...شخصِ تنها ، آب قلیل است و در تماس با نجاست نجس می شود ، ولی آب کُر نه تنها نجس نمی شود ، بلکه متنجس را هم پاک می کند."

15.هر چه غیر خداست را از دل بیرون کن. در "الا"، تشدید را محکم ادا کن، تا اگر چیزی باقی مانده، از ریشه کنده شود و وجودت پاک شود. آن گاه "الله"را بگو همه ی دلت را تصرف کند.
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٥/٢/۱۳

                     

 
 

 آل برمک .برامکه . خانواده ٔ جلیل و کریم ایرانی که در آغازعصر عباسی متصدی کارهای مهم دولت شده و درجات و منصبهای عالی از امارت و وزارت یافته اند. نسبت این خانواده به برمک نام است که گویند در بلخ میزیسته و ریاست بتکده ٔ نوبهار و حکومت بلخ داشته و در اواخر عصر اموی اسلام آورده است ، و برخی گفته اند که برمک لقب کلیه ٔرؤسای بتکده ٔ نوبهار بوده و آخرین برمک که خاندان برامکه بدو منسوب است نامش جعفر بوده است . مشاهیر این خانواده خالدبن برمک (163 یا 166 هَ .ق .) و پسرش یحیی بن خالد (متوفی 190) و دو پسر یحیی ، فضل متولد 147 و متوفی 193 و جعفر متولد 149 و متوفی 187 که همگی بجود و کرم و علم و ادب و انواع مکارم و فضائل اخلاق معروف و موصوف بوده اند. خالد از امرای سپاه ابومسلم خراسانی بود که پس از زوال ملک بنی امیه بخدمت ابوالعباس سفاح پیوست و سمت وزارت یافت .

یحیی بن خالد که مربی و حامی هارون الرشید بود در زمان هارون قدرت و نفوذی عظیم داشت و استقرار و عظمت دولت عباسی در آغاز امر نتیجه ٔ حسن تدبیر و لطف سیاست وی و دو پسرش فضل و جعفر بوده است . هارون الرشید بر شوکت و عظمت این خانواده رشک برد و در سال 187 بشرحی که مشهور است آن خانواده ٔ نبیل را قلع و قمع کرد. و ابوالفرج عبدالرحمن بن علی بن جوزی متوفی 597 هَ .ق . را در شرح حال این خاندان تاریخی مستقل بوده است به نام اخبارالبرامکه .  لغت نامه  دهخدا

نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٥/٢/۱۱
نتایج غیررسمی منتخبین دومین مرحله انتخابات مجلس دهم با برگزاری انتخابات در ۵۵ حوزه انتخابیه در ۲۱ استان کشور مشخص شد.
به گزارش فر دای لرستان به نقل از نامه نیوز،  مرحله دوم دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از ساعت 8 صبح جمعه (10 اردیبهشت‌) در 15 هزار و 350 شعبه در 21 استان کشور و 55 حوزه انتخابیه برای تعیین تکلیف 68 کرسی بهارستان برگزار شد

ادامه مطلب ...
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٥/٢/۱۱

به گزارش خبرنگاران ایرنا مستقر در ستاد انتخابات کشور، اسامی منتخبان مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای که موفق به کسب اکثریت نسبی آرای صحیح درحوزه انتخابیه شده اند، به شرح ذیل می باشد: 

حوزه انتخابیه دورود و ازنا، مجید کیانپور با کسب 45 هزار و 555 رای از مجموع 89 هزار و 244 آرای صحیح ماخوذه به مجلس راه یافت.


ادامه مطلب ...
حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :