فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٩/٢٧
خرم آباد - مردم مومن و ولایتمدار استان لرستان در عاشورای حسینی با برگزاری آیین های ویژه و سنتی عزاداری و سوگواری و اقامه نماز ظهر عاشورا در شهادت امام حسین(ع)، یاران و اهل بیتش اشک ماتم ریختند.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار ایرنا، همزمان با طلوع خورشید روز عاشورا خیل عظیم عزاداران حسینی در نقاط مختلف استان لرستان با گل اندود کردن خود در سوگ امام سوم شیعیان و 72 تن از یاران با وفایش به عزاداری و ماتم سرایی پرداختند.
مردم شهرهای مختلف این استان در قالب هیات های عزاداری گسترده و برپایی مجالس سوگواری و نوحه سرایی در خیابانهای شهر به حرکت درآمده و در عزای سالار شهیدان زنجیر و سینه زدند.
مردم استان لرستان پس از 9 روز عزاداری در مساجد ، تکایا و حسینه ها امروز همزمان با دهمین روز ماه محرم، گل عزا بر سر و سینه زدند و شیون کنان در مصیبت وارده بر اهل بیت پیامبر اسلام(ص) اشک ماتم ریختند.
آیین گل اندود به عنوان سنت دیرینه و ویژه مردم لرستان توسط هیات ها و مردم عزادار امروز در نقاط مختلف استان برگزار می شود و عزاداران با حضور در حوضچه های گل رس که با آب و گلاب تهیه شده، سر و صورت خود را برای عزای روز عاشورا گل اندود می کنند.
مراسم سوگواری عاشورای حسینی در استان لرستان تا اذان ظهر ادامه یافت و دراین هنگام با قرائت زیارت عاشورا، نماز باشکوه ظهر عاشورا در اول وقت و در صفوف منسجم و به هم پیوسته مردم عزادار برگزار شد.
در شهر خرم آباد نیز نماز ظهر عاشورا به یاد نماز ظهر عاشورای امام حسین(ع) و همراهانش به امامت نماینده ولی فقیه در لرستان در مصلای الغدیر خرم آباد اقامه شد.
نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد گفت: مجالس عزاداری محرم محلی برای بیداری و بصیرت افزایی آحاد مختلف مردم است.
حجت‌‌الاسلام و المسلمین 'سیداحمد میرعمادی' افزود: بصیرت، روشنگری و استقامت مولفه‌های اصلی برای نشر و تبلیغ احکام اسلامی است که باید در آیین های سوگواری ماه محرم مورد توجه قرار گیرد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان نیز، واقعه عاشورا را به ‌عنوان یک فرهنگ و جریان مستمر عنوان کرد و گفت: عاشورا یک حادثه تاریخی محض نیست چرا که اگر عاشورا یک واقعه تاریخی محض بود باید در هاضمه تاریخ هضم و از بین برود.
حجت الاسلام 'علی خادمی'، منطق و عقل، حماسه و عزت و عاطفه را از عناصر تشکیل دهنده نهضت امام حسین(ع) عنوان و تصریح کرد: وقتی اساس دین در خطر باشد انسان باید فداکاری کند و با قول و فعل خود وارد عمل شود.

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :