فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/۱۱/٢٠

بیش از صد فروند از جنگنده فرانسوی میراژ اف-1 توسط عراق، در طول چند سال سفارش داده شد و به طور گسترده ای علیه ایران در جنگ به کار گرفته شد.

 


به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، این جنگنده میراژ اف-1 مدل «بی کیو» آخرین فروند از سفارش نیروی هوایی ارتش بعث عراق بود که قرار بود تحویل داده شود، اما پس از حمله عراق به کویت در سال 1991، بدلیل تحریم های سازمان ملل، این هواپیما در فرانسه باقی ماند و دیگر به نیروی هوایی عراق تحویل داده نشد.
مدل های دونفره از این جنگنده برای اموری از قبیل آموزش و بمباران به کار می رفتند.
پس از ورود این جنگنده به عرصه نبردهای هوایی جنگ تحمیلی 8 ساله، برتری مطلق هوایی ایران تا حدودی به سمت تعادل تغییر کرد، اما این جنگنده، نتوانست حریف قدری برای رهگیر توانمند اف-14 تامکت در خدمت ایران، باشد.


 

این جنگنده با توان حمل حدود 6300 کیلوگرم محموله و با استفاده از قابلیت سوختگیری جنگنده به جنگنده، بعضاً موفق می شد حتی تا نواحی شمالی ایران نیز نفوذ کند.
در نهایت جنگنده های میراژ، به سرابی برای نیروی هوایی ارتش بعث عراق تبدیل شدند زیرا نتوانستند برتری هوایی نیروی هوایی ارتش ایران را از بین برده و به نفع عراق تغییر دهند.
این جنگنده میراژ اف-1 به شماره بدنه 4656 هم به صدام که سالها مجری بخشی از برنامه های جبهه سلطه گران بود تحویل داده نشد تا چند میلیون دلار از سرمایه مردم عراق امروز در یکی از آکادمی های هوایی فرانسه به کار گرفته شود.

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :