فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/۱/٧

 دمقبره‌ زیدبن على(ع)ر محله‌اى به همین نام، در غرب مسجد جامع خرم‌آباد و در مرکز بازار روز این شهر واقع شده است.

 

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه لرستان، حریم مقبره شش هزار مترمربع وسعت دارد که در گذشته گورستان بوده است.

 

در میان این زمین، ‌مقبره‌اى وجود دارد که آیات و کلمات مقدس را با خط نسخ و به طور برجسته بر آن نقش کرده‌اند و روى لبهٔ‌ شرقى مقبره، نام استادکار نجار و تاریخ احداث آن آمده است.

 

  بناى کنونى مقبره به سال ۱۳۰۷ هجرى قمرى مربوط مى‌شود و براساس سنگ نبشتهٔ بنا که به خط کوفى است، این مقبره در سال ۴۰۴ هجرى قمرى به فرمان بدر بن حسنویه ساخته شده و به زید بن علی بن حسین بن علی بن طالب(ع) تعلق دارد.

 

بناى مقبره، هشت ضلعى است که چهار ضلع اصلى دارد و هر یک از این اضلاع نیز به ضلع‌هاى کوچک‌ترى تقسیم شده‌اند.

 

تمام بنای امام زاده زید بن علی خرم‌آباد از آجر ساخته شده است و صندوقى چوبى و قهوه‌اى رنگ با نقوش زیباى کنده‌کارى شده، روى قبر جاى گرفته و در هر دو گلدستهٔ مقبره نیز پله‌هایى براى رفتن به پشت‌بام کار گذاشته شده‌اند. 

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :