فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٠/٢/٢٠

لرنا:در روزنامه کیهان مورخ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ گزارش مفصلی از طرح آبرسانی آب لرستان به قم تحت عنوان"گزارش کیهان از طویل ترین طرح آبرسانی قمرود بزرگ ترین طرح انتقال آب کشور"به چاپ رسید چیزی که در این گزارش جالب به نظر میرسد این است که در تمام قسمتهای این گزارش که شامل تاریخچه طرح،مشخصات فنی طرح و بهربرداری از فاز اول این طرح بود حتی یکبار هم از استان لرستان و شهرستان الیگودرز اسم برده نشده است.چنین به نظر میرسد که هرچه توقع مردمان یک منطقه مثل لرستان کمتر باشد بی اعتنایی به جایگاه آنها از طرف سایرین بیشتر می شود. حال که مردم لرستان راضی شده اند که رودخانه "قمرود"نامیده شود ،حال که لرها صحبتی از زمینهای تشنه لرستان و الیگودرز در اطراف این طرح بزرگ آبرسانی نمیکنند


 

لرویر: در روزنامه کیهان مورخ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ گزارش مفصلی از طرح آبرسانی آب لرستان به قم تحت عنوان"گزارش کیهان از طویل ترین طرح آبرسانی قمرود بزرگ ترین طرح انتقال آب کشور"به چاپ رسید  چیزی که در این گزارش جالب به نظر میرسد این است که در تمام قسمتهای این گزارش که شامل تاریخچه طرح،مشخصات فنی طرح و بهربرداری از فاز اول این طرح بود حتی یکبار هم از استان لرستان و شهرستان الیگودرز اسم برده نشده است.

چنین به نظر میرسد که هرچه توقع مردمان یک منطقه مثل لرستان کمتر باشد بی اعتنایی به جایگاه آنها از طرف سایرین بیشتر می شود. حال که مردم لرستان راضی شده اند که رودخانه "قمرود"نامیده شود ،حال که لرها صحبتی از زمینهای تشنه لرستان و الیگودرز در اطراف این طرح بزرگ آبرسانی نمیکنند ،حال که آنها راضیند که خود تشنه باشند ولی سایرین را سیراب کنند دوستان قلم به دست تهران نشین به این نتیجه رسیده اند که ذکر خشک و خالی لرستان به عنوان تامین کننده آب این طرح بزرگ غیر ضروری است و به جای "لرستان" و "الیگودرز" باید واژه"سرشاخه های دز" را فقط به کار برد و مردم لرستان را از این حداقل حق خود دور کرده و برای آنها این حداقل حق  را قائل نیستند این  توصیف عینی"نمک خوردن و نمکدان شکستن"است.

شاید آنها به این نتیجه رسیده اند اسم بردن از لرستان در این طرح مردم این دیار را پرتوقع میکند یا اینکه در شان این طرح نمی دانند که آن را آلوده به نام لرستان کنند و یا هزاران  اینکه دیگر که قلب لرستانی های کم توقع میهن پرست را به درد می آورد. در ادامه مطلب این گزارش را بخوانید و تعمق کنید:

گزارش کیهان از طویل ترین طرح آبرسانی: قمرود بزرگ ترین طرح انتقال آب کشور

سید کریم بحرینی
ایران کشوری خشک و نیمه خشک است. متوسط بارندگی در کشور ما سالانه 250 میلی متر است. این میزان به طور متوسط در دنیا 1800 میلی متر است. از این رو باید استفاده بهینه از آب در کشورمان نهادینه شود.
منابع آب شیرین در جهان در حال کاهش است. افزایش جمعیت در دنیا و منابع آلوده کننده آبها، این مایه حیات را به چالش جدی برای استفاده صحیح و بهینه تبدیل کرده است.
در ایران سالانه 413 میلیارد متر مکعب ریزش جوی داریم که 70 درصد آن تبخیر و فقط 30 درصد قابل استحصال و استفاده است.
بیشتر منابع آبی کشور نیز در شمال، غرب و جنوب غربی قرار دارند و بالطبع مناطق مرکزی و شرق کشور از این منبع برخوردار نیستند، از گذشته ها نیز بخش مرکزی و شرق کشور با کمبود آب و آب با کیفیت مواجه بوده است. توجه به رشد جمعیت کشور و تامین آب شرب سالم برای این نواحی، ضرورت اجرای طرحهای تامین آب را دوچندان می کند.
فاز اول بهره برداری موقت از طرح انتقال آب سرشاخه های دز به قمرود هفته گذشته انجام شد. با ورود آب این طرح به شهرستان قم، مردم این شهر از نعمت آب آشامیدنی گوارا برخوردار می شوند. با توجه به اجرای طرح عظیم موسوم به قمرود، گزارشی از تاریخچه و مشخصات فنی طرح تهیه کرده ایم. همچنین با مهندس محمدرضا برزگر مجری پیرامون اجرای آن به گفت وگو پرداخته ایم که حاصل آن از نظرتان می گذرد:
تاریخچه طرح
از سال 1335 خورشیدی این طرح برای تامین آب شهرهای کویر مرکزی مطرح بوده است. سال 1356 وزارت مربوطه قراردادی را با شرکت خدمات مهندسی آب برای تامین آب شرب شهرهای قم و کاشان منعقد می کند.
طرح شامل 3 مرحله می شود. مرحله اضطراری که فوریتی برای حل مشکل آب این شهرها پیش بینی کند، دوم طرح میان مدت و سوم طرح درازمدت بود.
در طرح اضطراری با توسعه و گسترش آن شبکه آب شهری قم تحقق پیدا می کند و در طرح میان مدت انتقال آب از چاه های «علی آباد» مورد مطالعه و سپس اجرا می شود.
در طرح میان مدت، انتقال سالانه حدود 15 میلیون متر مکعب از آبهای زیرزمینی علی آباد به قم اجرایی می شود و مطالعات برای اجرای طرح درازمدت و انتقال آب از سرشاخه های «دز» به قم متوقف می شود. با توجه به مشکلات تامین آب شرب قم، اجرای این طرح سال 1360 مجدداً حس شد، از این رو به قرارداد سال 1356 الحاقیه ای زده شد تا مطالعه مرحله اول انتقال آب از سرشاخه های دز به قم از سرگرفته شود.
«محمدرضا برزگر» مجری طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود در این باره می گوید:
سال 1365 به فرمان امام راحل(ره) احداث سد 15 خرداد آغاز شد و در سال 1373 به بهره برداری رسید. به همین علت اجرای طرح قمرود تا سال 1368 به تعویق افتاد.
با توجه به رشد جمعیت شهر قم و کمبود آب ورودی به سد 15 خرداد مشکل کمبود آب شیرین در این شهر نمایان شد. برزگر می گوید: سد 15 خرداد 200 میلیون متر مکعب ظرفیت دارد که از زمان بهره برداری (در سال 1373) فقط در سال 1375 حدود 145 میلیون متر مکعب آورده آب داشته و در سالهای بعد کمتر هم شد به طوری که متوسط آورده سالانه این سد از سال 1373 تا سال 1388 حدود 75 میلیون متر مکعب بوده و در 5 سال منتهی به سال 1388 این میزان آب بشدت کاهش یافت و در این سال به حدود 14 میلیون متر مکعب رسید. به طوری که سال گذشته مسئولین قم مجبور شدند برای نخستین بار جهت تامین آب شرب شهروندان قم، چاه های جدیدی حفر و یا عمق چاه های موجود را بیشتر کنند تا بتوانند آب موردنیاز مردم را تامین نمایند.
مطالعات مرحله دوم انتقال آب از سرشاخه های دز به کویر مرکزی سال 1380 توسط شرکت «مهاب» شروع شد و کارهای اجرایی آغاز گردید.
مشخصات فنی طرح
طرح انتقال آب دز از قمرود شامل 4 بخش اصلی است. باید سالانه 181 میلیون متر مکعب آب جمع آوری و به شهرههای مدنظر طرح، انتقال یابد.
برزگر می گوید: در این طرح مقرر شد ابتدا آبهای سرشاخه های دز از یک چشمه بنام سردآب و 3 دره، لکو، دزدان و دایی جمع آوری شود. در بخش دوم، باید انتقال حوزه به حوزه انجام گیرد.
وی اضافه کرد: در طرح های انتقال آب، انتقال حوزه به حوزه بسیار مهم و کار بسیار سختی است چون تونل های بسیار بلندی را می طلبد و اگر امکان حفر تونل نباشد باید از سیستم های پمپاژ استفاده کرد.
وی افزود: بخش سوم این طرح ذخیره و تنظیم آب انتقالی است. آبهایی که جمع آوری شده باید انتقال داده شود. آب در این مرحله ذخیره و سپس تنظیم می شود.
برای ذخیره آبهای انتقالی از 2 سد گلپایگان که قبلا احداث شده بود (سال 1336) و سد «کوچری» (درحال احداث) استفاده می شود.
سد کوچری، سدی خاکی و سنگ ریزه ای با هسته رسی است. ظرفیت مخزن این سد 207 میلیون مترمکعب است. سد کوچری در 8 کیلومتری جنوب غربی شهرستان گلپایگان درحال احداث است تا آبهای جمع آوری شده از چشمه های فوق الذکر را به شهرهای خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات، نیم ور، دلیجان، سلفچگان و قم انتقال دهد.
برزگر می افزاید: برای انتقال آب این سد 5 تونل احداث شده است. تونل انتقال چشمه سردآب به طول تقریبی 1200متر، تونل انتقال آب دره کلو به طول 1900 متر، تونل انتقال دره دزدان به طول 2500متر، تونل انتقال دره دایی به طول 9200 متر و تونل بلند انوج به قمرود به طول حدود 36کیلومتر و یک کانال به طول 7200 متر.
برزگر با اشاره به ظرفیت تونل های این طرح گفت: ظرفیت تونل انتقال چشمه سرداب 6 مترمکعب بر ثانیه، تونل دره کلو 8 مترمکعب برثانیه، تونل دره دزدان 20 مترمکعب بر ثانیه و تونل دایی نیز 23 مترمکعب برثانیه است.
برزگر در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ضرورت احداث سد کوچری با توجه به وجود سد گلپایگان چه بوده است. گفت: ظرفیت سد گلپایگان 35 میلیون مترمکعب است و با توجه به جمع شدن 10 میلیون مترمکعب رسوب، انتقال 181 میلیون مترمکعب آب به این سد میسر نمی شد، به همین منظور احداث سد کوچری در دستور کار قرار گرفت.
بهره برداری از فاز اول
برزگر می گوید: بهره برداری کامل از طرح انتقال آب از سر شاخه های دز به قمرود تا سال 91 انجام می شود.
اما به دلیل وضعیت اضطراری برای تامین آب شهرستان قم بر آن شدیم بصورت موقت و از طریق پمپاژ، فعلا آب مردم شهرستان قم را از این طریق تامین کنیم، تا کارهای عمرانی بصورت کامل انجام شود و مردم شهرهای قم، گلپایگان، خوانسار، خمین، دلیجان، محلات، نیم ور، سلفچگان برای همیشه از نعمت آب آشامیدنی مطلوب برخوردار شوند.
سد 15 خرداد از مدار بهره برداری خارج شد
معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: همزمان با ورود آب سرشاخه های دز به شبکه آبرسانی شهر قم، سد 15 خرداد که بخشی از آب مورد نیاز شهر قم را تامین می کرد از مدار بهره برداری خارج شده است.
حمیدرضا تشیعی اظهار داشت: در زمان حاضر 41درصد از آب مصرفی این شهر از طرح قمرود تامین می شود که از مطلوبیت خوبی برخوردار است.وی ادامه داد: این در حالی است که تا پیش از این 14 درصد آب قم از سد 15 خرداد تامین می شد که اکنون این میزان به صفر کاهش یافته است.
تشیعی افزود: کاهش استفاده از دیگر منابع تامین کننده آب قم حاصل اجرایی شدن طرح انتقال آب از سرشاخه های دز (قمرود) به شهر قم است و بر این اساس تامین آب از چاه های شهری، اجاره ای و چاه های علی آباد با اجرای این طرح به ترتیب 23، سه و یک درصد کاهش یافته است.
یادآور می شود که طرح آبرسانی به قم که آرزوی دیرینه مردم این استان بوده با وجود تمام مشکلات پیش روی این طرح با عنایت ویژه مقام معظم رهبری در دولت های نهم و دهم با جدیت پیگیری و اجرا شده است.

http://lorveir.blogfa.com/post-433.aspx

 

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :