فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٧/٤
 کوچ پاییزه عشایر بختیای به گرمسیر آغاز شد
   عشایر  بختیاری در نیمه اول مهرماه هر سال به مناطق گرمسیری کوچ می کنند و در فصل اردیبهشت سال بعد به مناطق سردسیر  یاهمان ییلاق مجددا کوچ می کنند.
    عشایر بختیاری در  استان های چهارمحال بختیاری / لرستان / اصفهان  و خوزستان  زندگی می کنند  که در فصول پاییز و بهار  به مناطق ییلاق و قشلاق  خود کوچ می کنند.

مدیرکل امور عشایر خوزستان از آغاز کوچ پاییز عشایر استان خبر داد و گفت: کوچ پاییز عشایر از نیمه دوم شهریور آغاز و تا اواخر مهرماه ادامه دارد.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) به نقل از ایسنا، علیرحم کریمی گفت: عشایر از ۷ استان چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، لرستان، کرمانشاه، همدان و ایلام به خوزستان کوچ می‌کنند.

وی افزود: عشایر هشت‌ماه سال را در شهرستان‌های شمالی خوزستان از جمله اندیمشک، دزفول، شوش، شوشتر، مسجدسلیمان، بهبهان، لالی، ایذه، باغملک، اندیکا، هفتگل، گتوند و رامهرمز سپری می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر خوزستان اظهار کرد: توزیع ارزاق عمومی، توسعه تعاونی‌های سیار عشایری در مسیر کوچ، آب‌رسانی سیار و ترمیم جاده‌های مسیر کوچ از جمله اقداماتی است که به منظور خدمات‌رسانی به عشایر کوچ‌رو انجام می‌شود.

کریمی تصریح‌کرد: جمعیت عشایر کوچ کننده بیشتر از قوم لر (شامل بختیاری، لر و بهمئی) است. جمعیت عشایری خوزستان بالغ بر ۱۴۰ هزار نفر در قالب ۲۳ هزار خانوار با دارا بودن حدود یک‌میلیون و ۹۵۰ هزار واحد دامی یکی از مهمترین استان‌های عشایری کشور محسوب می‌شود.

به گزارش ایبنانیوز، طی نیم قرن اخیر و با احداث پروژه های ملی نظیر حفاری چاهها، توسعه میادین و انتقال لوله نفت و سدسازی و احداث نیروگاههای برقابی در حوزه نفتخیز و پر آب بختیاری، صدها سکونتگاه عشایری و دهزاران هکتار از مرغوبترین مراتع عشایر بختیاری نابوده شده و این مسأله موجب تحمیل فقر به مردم منطقه و کوچ اجباری و حاشیه نشینی آنان در حومه شهرهای بزرگ گردیده است و روز به روز از جمعیت خانوارهای کوچنده بختیاری کاسته می شود.

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :