فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩٢/٧/۱۸

 

 

 

 

 

 

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری گفت: معضل خشک شدن ۲۰ هزار هکتار از زمین های جنگلی و ۲۰۰ هزار هکتار از تیپ گیاهان گون گزی، زبان گنجشک، بادام کوهی و پسته وحشی این استان در دست بررسی است.

 

 

 


خسرو عبداللهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود :طرح تحقیقاتی بررسی عوامل موثر بر خشکیدگی این گونه ها با همکاری مرکز تحقیقات منابع طبیعی چهارمحال وبختیاری و واحد حفاظت و گیاه پزشکی این اداره کل در حال اجراست.
وی با بیان اینکه ۶۸ درصد از مساحت چهارمحال وبختیاری زیر پوشش اراضی مرتعی است، تصریح کرد:هزار و ۲۰۰ گونه مرتعی در این استان وجود دارد که گونه گون در زمین های مرتعی در ۵۲ تیپ گیاهی به عنوان گونه قالب وجود دارد.
عبداللهی اضافه کرد:اگر چه برخی از گونه های مرتعی چهارمحال وبختیاری زادآوری دارد، تصریح کرد:تقویت و احیای برگشت پذیری و زادآوری برخی گونه های گیاهی در مراتع استان نیز مورد توجه کارشناسان این حوزه قرار دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال وبختیاری ادامه داد:ارتفاعات شمالی کوه چوبین و مناطق کوهستانی اطراف دشت زرین در شهرستان کوهرنگ، ارتفاعات سفیددانه و لاغرک، مسیر شهر باباحیدر به شهرستان کوهرنگ و ارتفاعات چوبین در معرض خشکیدگی گونه گیاهی گون قرار دارد.
عبداللهی ادامه داد:در مجموع، ۴۰۰ هزار هکتار از مراتع چهارمحال وبختیاری دچار خشکیدگی شده است که در ۲۰۰ هزار هکتار از این مناطق، وضعیت بحرانی است.
وی افزود : گسترش این پدیده در جنگل ها و مراتع به بروز خطرهای زیست محیطی منجر می شود و با تداوم آن و نابودی تنوع گیاهی ، تنوع زیستی و جانوری چهارمحال و بختیاری نیز از بین می رود.
وی اظهارکرد: بر اساس تحقیقات انجام گرفته، بیماری زوال بلوط (oak decline) تنها یک بیماری نبوده و تحت تاثیر عواملی نظیرآب و هوا، سن درخت، نوع خاک، بیماری ها و دیگر عوامل صورت گرفته است.
عبداللهی از آب و هوا، افزایش سن درخت، گسترش ریزگردها در هوا، تغییرات زیست محیطی، شخم و شیار در اراضی جنگلی، زراعت دیم در زیراشکوب درختان، قطع درختان جنگل، چرای بی رویه دام در اراضی جنگلی و فقر خاک، به عنوان مهم ترین عوامل خشکیدگی این درختان یاد کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری، تشکیل نشست های تخصصی و کارشناسی با حضور مسئولان استانداری چهارمحال و بختیاری و این اداره کل و استادان دانشگاه در مورد پهنه بندی خشکیدگی اراضی جنگلی، شدت و وسعت خشکیدگی و تعیین الگوی آن را از اقدامات انجام شده برای برسی مشکل و رفع این موضوع عنوان کرد.
۸۶.۶ درصد از مساحت چهارمحال وبختیاری را اراضی ملی شامل جنگل ها و مراتع تشکیل می دهد.
از یک میلیون و یکصد هزار هکتار از مراتع چهارمحال وبختیاری، ۶۴ هزار هکتار آن را گونه های گیاهی و مرتعی گون تشکیل می دهد و حدود ۱۰۰ گونه از جنس گون در این استان رشد و نمو دارد که نیمی از آن، بوته ای و خاردار است

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :