فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٤/۳

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي لرستان گفت: باارتقاي سطح آگاهي زنان به ويژه روستاييان از خطرات زايمان طبيعي در منزل، هم اكنون تنها ‪۷/۵‬ درصد زايمانها در منازل انجام مي‌شود.

دكتر "محمد نظري" شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي افزود: خوشبختانه با كاهش درصد زايمانها توسط اشخاص دوره نديده، از بروز مشكلات جدي و عوارض ناشي از زايمان در منازل كاسته شده است.

وي اظهار داشت: تا پيش از اين بيش از ‪ ۴۰‬درصداز زايمان‌هاي زنان روستايي اين استان توسط "قابله" در منزل و بدون تجهيزات و امكانات پزشكي مناسب انجام مي‌شد.

دكتر نظري افزود:نبود آگاهي و تخصص كامل براي زايمان زنان مشكلات عديده‌اي را ايجاد مي‌كند به طوري كه در برخي موارد خطر مرگ و مير مادر و نوزاد و بروز مشكلات جسمي را به همراه دارد.

وي اضافه كرد: زايمان توسط افراد دوره نديده بيشتر در مناطق روستايي و سخت گذر لرستان صورت مي‌گيرد و به‌همين منظوركارشناسان بهداشتي دانشگاه در حال آموزش و افزايش آگاهي مادران از عواقب خطرناك زايمان توسط افراد غيرمتخصص هستند.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم‌پزشكي لرستان انجام مراقبت‌هاي دوران بارداري توسط ماماهاي متخصص و دسترسي زنان به مراقبت‌هاي بهداشتي را از دلايل كاهش گرايش زنان به انجام زايمان خود در بيمارستانها و مراكز درماني ذكر كرد.

براساس آمار هم اكنون بيش از ‪ ۲۶۰‬ماما با بيش‌از دوهزار رابط بهداشتي در مراكز درماني دولتي و خصوصي لرستان مشغول به كار هستند.

براساس آمار به طور ميانگين سالانه بيش از دو هزار و ‪ ۵۰۰‬زايمان در بيمارستانهاي لرستان انجام مي‌شود.





 

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :