فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳٩۳/٢/٢
یک پژوهشگر بخش کشاورزی گفت: پیاز خونین رنگ، مسکن دردهای روماتیسمی است.
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران لرستان؛ حامد نظری افزود: یکی از گیاهان بومی لرستان پیاز خونین رنگ با نام علمی Allium haemanthoides Boiss و نام محلی بُوسُر (Bosor) است.
وی اضافه کرد: طریقه مصرف بومی آن برگ‎های جوان قبل از زمان گلدهی در تهیه نوعی آش محلی استفاده می‎شوند. برای تهیه آش کماج حبوبات(عدس، نخود، لوبیا) را به همراه برگ‎های جوان گیاه می­پزند و پیاز تفت داده شده در زردچوبه را به آن اضافه می‎کنند.
مهندس نظری ادامه داد: این گیاه طبیعت گرم دارد و به عنوان دافع سنگ کلیه، مسکن دردهای روماتیسمی و دردهای گوارشی استفاده می‎­شود، آش تهیه شده از آن در درمان سرماخوردگی مفید است.
 گیاه بن سر یا بن سرخ در کوه های لرستان به وفور وجود دارد. که در فصل بهار در بازارچه محلی  به فروش می رسد.
حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :