فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٦/٢/٢٢

        Ø¯Ø±ÙŠØ§Ú†Ù‡-گهر2.jpg     Ø¯Ø±ÙŠØ§Ú†Ù‡-گهر.jpg

 

این دریاچه زیبا در منطقه اشترانکوه قرار دارد  که جريان ورودي آب درياچه 10 فوت مکعب در ثانيه و جريان خروجي آن حدود20 فوت مکعب در ثانيه است .علت افزايش حجم آب خروجي درياچه وجود چشمه هايي در قسمت تحتاني آن است.

آب اصلي تامين کننده درياچه از طريق رودخانه ورودي آن يعني رودخانه ياپياره ها رودخانه تاپله است اين رودخانه داراي آبي بسيار خنک (16درجه سانتي گراد) و رنگي شفاف و بلورين بابستري مملو از سنگ ريزه  يا قلوه سنگ است که بدون افت و با کمي شتاب وارد درياچه گهر کوچک مي شود و پس از طي مسافتي کوتاه وارد درياچه گهر مي گردد.

 در ابتدا وانتهاي درياچه سطح قابل توجهي از بيدستان در سطح مسطحي به صورت يک پارک طبيعي ديده مي شود،درکناراين پارک طبيعي انواع درختان بيد ،گردو ، سيب ،زالزالک ، شن ، ارجن و... وجود دارد.  

داخل درياچه به ويژه نواحي سواحل شمالي پوشيده از ني است. خزه ها ،جلبک ها و گونه هايي نظير پوتا مورتون از گياهان آبزي درياچه بشمار مي آيند. پوشش گياهي اطراف منطقه به ويژه دامنه کوه ها فقير بوده  است .

منطقه درياچه گهر محل چراي ييلاقي عشاير  منطقه بوده که در سال های  اخير ،ورود آن ها به منطقه ممنوع اعلام گردیده در درياچه گهر انواع ماهيان خال قرمز ، قزل آلا، رنگين کمان به وفور ديده   مي شود.

در فصول بهار ،تابستان ، قسمتي از فصل  پائيز روزانه صدها نفر از اين منطقه توريستي ديدن مي نمايند. درياچه گهر مکان مناسبي جهت سرمايه گذاري در بخش توريستي و جذب جهانگردی است.

 بهترین زمان بازدید از این دریاچه زیبا  در فصل بهار می باشد که از دو طریق می توان از آن دریاچه دیدن کرد

 راه اول از طریق دورود - درب آستانه ( تا چشمه خیه از طریق جاده آسفالته ). چشمه خیه  و دریاچه گهر

راه دوم . الیگودرز - مورزرین - تاپله - کفت خره و دریاچه گهر که بیشتر جاده در این منطقه از طریق اتومبیل  شاسی بلند قابل رفت وآمد است .

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :