فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٤/٧

استاندار لرستان گفت: اين استان كه داراي پيشينه‌اي كهن است، يكي‌از حادثه خيزترين استانهاي كشور محسوب مي‌شود.

"محمدرضا محسني‌ثاني" روز سه‌شنبه در كارگاه آموزشي بين‌المللي "درسهاي آموخته از زمين لرزه لرستان و برنامه بازتواني در ايران" كه در هتل بين‌المللي زاگرس بروجرد برگزار شد، افزود: طي سالهاي اخير حوادثي نظير زلزله، سيل، رانش زمين و خشكسالي در اين استان به وقوع پيوسته كه خسارتهاي مالي و جاني نيز در بر داشته است.

وي تصريح كرد: در ميان همه زلزله‌هاي مشابه اين استان تنها زلزله اخير بوده كه با گستردگي ويراني، تعداد اندكي كشته بر جاي گذاشته و علت اصلي آن نيز اطلاع رساني بموقع قبل از زلزله بوده است.

وي بيان كرد: در زمان بروز زلزله مسوولان بموقع در محل حادثه حضور يافتند و حداكثر تا چهار ساعت كار امداد و نجات را انجام داده و كمتر از ‪ ۲۴‬ساعت نيز شبكه آب، برق و گاز در اين مناطق فعال شد.

محسني‌ثاني اشاره كرد: همچنين شش هزار دام تلف شده به صورت بهداشتي دفن شد و كار سم زدايي در مناطق مذكور انجام شده بطوريكه تا به حال هيچ نوع بيماري در اين مناطق شيوع پيدا نكرده است.

وي تاكيد كرد: اگر اين اطلاع رساني بموقع انجام نمي‌شد ويراني ‪ ۴۰‬هزار خانه شهري و روستايي كشتاري وسيع به دنبال داشت.

وي وضعيت بازسازي را مطلوب عنوان كرد وافزود: برخي واحدهاي تخريب شده در ساخت و ساز جديد به مرحله سفت كاري و سقف رسيده و اميدواريم در فصل زمستان همه مردم زلزله‌زده به واحدهاي جديد انتقال داده شوند.

محسني‌ثاني ادامه داد: به دليل اينكه استان لرستان روي گسل زلزله قرار دارد وامكان وقوع زلزله‌هاي پي در پي نيز وجود دارد به همين علت برنامه‌هاي خود را بر بازسازي و مقاوم‌سازي واحدها و تاسيسات متمركز كرده‌ايم.

وي گفت: در مورد خدمات بيمه‌اي، مقاوم‌سازي ، سيستم اطلاع رساني و آمادگي دستگاههاي امدادي بايد تمركز بيشتري داشته باشيم.

در زلزله‌هاي ‪ ۵/۱ ،۴/۷‬و ‪ ۶‬ريشتري ‪ ۱۱‬فروردين ماه امسال در بروجرد و دورود ‪ ۳۰‬هزار واحد مسكوني روستايي و ‪ ۱۰‬هزار واحد مسكوني شهري بين ‪۳۰‬ تا ‪ ۱۰۰‬درصد تخريب شد.

اين زمين لرزه‌ها ‪ ۶۳‬كشته و يك هزار زخمي برجاي گذاشت.

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :