فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٧/۸/۱٤

 فیلم عَلَف( Grass)نبرد یک ملت برای زندگی در سال ۱۳۰۴ ش ۱۹۲۵ م به کارگردانی مریان سی کوپر و ارنست بی شود ساک امریکایی کارگردانی  وساخته شد. فیلم علف یکی از جذابترین و پر سر و صدا ترین فیلم هایی است که در مورد مردمان ایران و بختیاری ها ساخته شده  است. 

 

عشایر بختیاری در۸۴سال پیش و شاید صدها سال پیش برای عبور دادن ایل و رمه خود از رود خروشان و سرد کارون چه چاره ای ظریفی می اندیشدند پوست بزها راباد می کردند وبه زیر کلک می بستند و با این وسیله ساده اما مطمئن ایل ورمه خودرا از رودخانه عبور می دادند وبه منطقه ییلاق خودمی رسیدند.سفر ایل بختیاری از گرمسیر به سردسیر با ناملایمات بسیاری متحمل شده در این فیلم می بینیم که چقدر مردم سخت کوش بوده اند.

 عبور کوچ ایل در حدود شش روز ی طول می کشید که با سختی های زیادی وطاقت فرسایی همراه بود حتی در این سفرها تعدادی نیز کشته می شدند اما همین سختی ها و وراه های طولانی بود که از ایل بختیاری انسانها های شجاع و غیور مرد و زنان شیر دل ساخت که در تاریخ ایران زمین به شجاعت و دلاوری از آنها یاد می شود.طبیعت و کوههای سرفلک کشیده همیشه در تسخیر ایل بختیاریها بوده است و همین دژ مستحکم باعث شده تا نسل بختیاریها بدون تغییر نژادی باقی بماند.

   راستی آقای کوپرو همکارانش از ساخت این فیلم مستند چه اهدافی را دنبال می کردند؟آیا به دنبال مسایل جامعه شناسانه ویا اهداف سیاسی بودنند؟ که به نظر می رسد امریکاییها از ساخت این مستند،با توجه به نفوذ بختیاریها درحکومت به دنبال نفوذ خود،در حکومت مرکزی بودند تا آنان نیز از قافله چپاول ایران جا نمانند که همین کارابه مرور در ایران انجام دادند.

دوم این که با اکتشاف نفت در مناطق جنوبی و مناطق بختیاری، با ایل ارتباط نزدیکتری داشته باشند.که اگر اینطورنبودبیش از ۳۰ روز همراه با ایل این همه مشقت و سختی راه، را به جان نمی خریدند تا مستندی بسازند!بلکه می توانستند در نقاط دیگری از ایران این کارا انجام دهند.به نظر می رسد هدف از ساخت این مستند سیاسی بود تاجامعه شناسانه. 

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :