فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٧/۸/٢۱

ابنیه تاریخی هر منطقه نشانگر حرکت انسان در طول تاریخ بوده و بروجرد نیز در این زمینه از فرهنگ و تمدن کهنی برخوردار است.

در شهرستان  بروجردآثار تاریخی وجود دارد که نشان می‌دهد این منطقه در گذشته زیستگاهی مناسب برای انسانها به شمار رفته است.


ابنیه تاریخی هر منطقه نشانگر حرکت انسان در طول تاریخ بوده و بروجرد نیز در این زمینه از فرهنگ و تمدن کهنی برخوردار است.

در این شهرستان آثار تاریخی وجود دارد که نشان می‌دهد این منطقه در گذشته زیستگاهی مناسب برای انسانها به شمار رفته است.

وجود آثار تاریخی، پاسخگوی بسیاری از سووالات مورخان است و مستندی است که نسلهای جدید را با آداب و رسوم و اعتقادات نیاکان و گذشتگان آشنا می‌کند.

گذشته از آثار تاریخی با ارزشی مانند مسجد جامع، مسجد امام خمینی (ره) و امامزاده جعفر (ع) و دهها اثر دیگر که مبین فرهنگ غنی بروجرد می‌باشد، تپه‌های تاریخی این منطقه نیز همچون راویان خاموش رازهای نهفته و خاک خورده از حیات انسان دارد.

بر اساس آمار و مستندات هم‌اکنون ‪ ۶۰‬تپه تاریخی در بروجرد وجود دارد که بیشتر آنها مربوط به دوره پیش از تاریخ و دوره اسلامی بوده و از ‪ ۲۵۰‬سال تا شش هزار سال قدمت دارند.

این تپه‌ها در گذشته شامل تاسیسات و زیستگاههای انسانی بوده که در اثر برخی حوادث مانند سیل، مهاجرت، قحطی و زلزله تخریب و خالی از سکنه شده و هم اکنون بقایای تاریخی موجود در این تپه‌ها مانند تلی از خاک بر جای مانده است.

بیشتر این تپه‌های باستانی همچون تپه باقری، ولیان و رومیان در دشت سیلاخور بروجرد واقع شده و نشان می‌دهد این منطقه از گذشته تاکنون سکونتگاه انسان بوده است.

این تپه‌ها به خودی خود ارزش مادی ندارند اما لایه لایه خاک آن برگی از تاریخ پر افتخار بروجرد را برای باستان شناسان و نسلهای آینده آشکار می‌کند.

مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در این‌باره گفت: از مجموع ‪ ۱۶۵‬اثر تاریخی به ثبت رسیده این شهر در فهرست آثار ملی بیش از ‪ ۶۰‬اثر مربوط به تپه‌های باستانی است.

"حجت‌اله یارمحمدی"افزود: در تپه‌های باستانی بروجرد که بیشتر آنها در دشت سیلاخور واقع شده در گذشته تکه‌هایی از سفال کشف شده که خود نشان‌دهنده حضور انسان و قدمت منطقه می‌باشد.

وی اضافه کرد: امکان اینکه در میان این تپه‌های باستانی برخی اشیا و ابزار دست بشر مانند وسایل زندگی، کوره، تنور، حمام وجود داشته باشد، زیاد است.

یارمحمدی افزود: همچنین می‌توان از طریق این تپه‌ها به نوع مسکن و خوراک مردم منطقه در گذشته پی برد.

وی اظهار داشت: امکان کاووش تمامی تپه‌های باستانی وجود ندارد اما نگهداری و حفاظت از آنها در حفظ میراث کهن سرزمین ما بسیار مهم است. (منبع )

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :