فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٧/۸/٢٧

  این بنای تاریخی درمرکزیکی ازمحله های قدیمی شهربنام یخچال احداث شده است. حمام قدیمی نیزبه همین نام (یخچال)درروبروی آن ساخته شده است.
مسجدفوق که درمسیریکی ازگذرهای اصلی شهردرگذشته قرارداشته دارای متعلقات بیشتری نسبت به وضعیت فعلی بوده که طی 60 الی70سال اخیرتخریب ودچارتغییروتحولات زیادی شده است.مسئول اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری بروجرد درگفتگوباخبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه لرستان گفت:بنای مسجدامام رضا(ع)درضلع جنوبی خیابان شهدا،کوچه مرکزی واقع شده است.


حجت اله یارمحمدی افزود:این بنای تاریخی درمرکزیکی ازمحله های قدیمی شهربنام یخچال احداث شده است.


وی اظهارداشت:حمام قدیمی نیزبه همین نام (یخچال)درروبروی آن ساخته شده است.


وی ادامه داد:مسجدفوق که درمسیریکی ازگذرهای اصلی شهردرگذشته قرارداشته دارای متعلقات بیشتری نسبت به وضعیت فعلی بوده که طی 60 الی70سال اخیرتخریب ودچارتغییروتحولات زیادی شده است.


یارمحمدی گفت:بنای مذکورشامل دوشبستان شرقی وغربی درشمال حیاط نوسازفعلی است.


وی افزود:بخش قدیمی بنای مذکورشبستان شرقی است که درحدود3مترازکنارحیاط پائین تروپوشش سقف آن به صورت طاق وتویزه آجری می باشد.


وی ادامه داد:این شبستان درداخل شامل 9پایه آجری که طاق وتویزهارابه هم متصل می کند.


مسئول اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری بروجردگفت:همچنین این بنامذهبی دارای یک محراب می باشدکه همراه باکاشی وآجرساخته شده است.


وی افزود:این بخش ازنظرزمان ساخت متعلق به دوره قبل ازدوره قاجارمی باشد.


وی ادامه داد:شبستان غربی کوچکترازقسمت شرقی است ودرحدوددوره پهلوی احداث شده است.

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :