فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٤/۱٢

 

دریاچه زیبای گهر

   اين  درياچه  زيبا و بی نظير يکی از جاذبه طبيعی و گردشگری شهرستان دورود محسوب می شود که جريان ورودي آب درياچه 10 فوت مکعب در ثانيه و جريان خروجي آن حدود20 فوت مکعب در ثانيه است علت افزايش حجم آب خروجي درياچه وجود چشمه هايي در قسمت تحتاني آن است آب اصلي تامين کننده درياچه از طريق رودخانه ورودي آن يعني رودخانه ياپياره ها رودخانه تاپله است.

 اين رودخانه داراي آبي بسيار خنک (16درجه سانتي گراد) و رنگي شفاف و بلورين بابستري مملو از سنگ ريزه هاي يا قلوه سنگ است که بدون افت و با کمي شتاب وارد درياچه گهر کوچک مي شود. و پس از طي مسافتي کوتاه وارد درياچه گهر مي گردد.

 در ابتدا و انتهاي درياچه سطح قابل توجهي از بيدستان در سطح مسطحي بصورت يک پارک طبيعي ديده مي شود ،در کناراين پارک طبيعي انواع درختان بيد، گردو ، سيب،زالزالک، شن، ارجن وجود دارد داخل درياچه به ويژه نواحي سواحل شمالي پوشيده از ني است. خزه ها جلبک ها و گونه هايي نظير پوتا مورتون از گياهان آبزي درياچه به شمار مي آيند.

 در درياچه گهر انواع ماهيان خال قرمز، قزل آلا، رنگين کمان به وفور ديده مي شود.

  در فصول بهار ، تابستان و پائيز روزانه صدهها نفر از اين منطقه توريستي ديدن مي نمايند درياچه گهر مکان مناسبي است جهت سرمايه گذاري در بخش توريستي و جذب جهانگردی است.

 برای رفتن به اين درياچه فقط کسانی می توانند از آن ديدن نمايند که قادر به راه پيمايی باشند چرا که از چشمه خيه تا درياچه گهر ۱۸ کيلومتر مسافت  رابايد پيمود .

  جا دارد مسئولين متولی گردشگری استان جديت لازم را برای هموار کردن زمينه راه ارتباطی  اتومبيل رو مناسب حداقل تا نزديکهای در ياچه گهر مهيا نمايند تا کسانی که توانايی راه پيمايی را ندارند بتوانند از اين جاذبه های خدادادی به نحو شايسته استفاده بنمايند .

 

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :