فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٦/٥

 

 

به گزارش ایسنا، سیدعبدالعزیز حکیم ـ رهبر 54 ساله‌ی مجلس اعلای اسلامی عراق ـ پس از طی یک دوره‌ی بیماری ناشی از سرطان ریه عصر چهارشنبه درگذشت.

سید عبدالعزیز حکیم ـ پسر محسن حکیم، مرجع تقلید شیعیان عراق ـ که به عنوان یک معارض رژیم صدام به همراه برادرش محمد باقر حکیم به فعالیت علیه رژیم بعث صدام پرداخت، رییس مجلس اعلای اسلامی عراق (پیش از این مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق نام داشت) و عضو پارلمان و رهبر ائتلاف یکپارچه عراق بود.

سید عبدالعزیز حکیم آخرین فرزند سید محسن حکیم است که زیر نظر پدرش که یک مرجع تقلید شیعه بود رشد یافت و از همان کودکی به تحصیل در حوزه‌ی علمیه نجف اشرف پرداخت و مقدمات مدرسه علوم اسلامی را که محسن حکیم پایه‌گذاری کرده بود سپری کرد و در نزد سید محمد باقر حکیم و آیت‌الله شهید سید عبدالصاحب حکیم و آیت‌الله سید محمود هاشمی به شاگردی پرداخت و در ابتدای دهه 70 قرن 20 بعد از تکمیل تحصیلات خود در زمینه فقه و اصول در نزد شهید سید محمد باقر صدر در مسجد توس به تدریس پرداخت و به مدت یک سال به تالیف معجم اصطلاحات فقه پرداخت.

سید عبدالعزیز حکیم در پی صدور فتوای شهید صدر مبنی بر مبارزه با نظام حزب بعث و نابودی کابوس حزب بعث در عراق، مبارزه مسلحانه را به عنوان ابزاری برای رویارویی با نظام صدام آغاز کرد.

سید عبدالعزیز حکیم مبارزه مسلحانه علیه نظام صدام را دنبال کرد و بعد از مهاجرتش از عراق به همراه مجموعه‌ای از مبارزان گروه‌ مجاهدین عراق را تشکیل داد و در این راستا در دهه 80 به همراه برادرش محمد باقر حکیم به ایران سفر کرد تا به رویارویی با نظام حاکم بغداد بپردازد و امام خمینی (ره) رهبر انقلاب اسلامی پیشنهاد تشکیل ارتشی با تعداد 100 هزار مبارز را به نام گروه بدر وابسته به حزب الدعوه اسلامی را در عراق مطرح کرد و به این ترتیب عبدالعزیز حکیم فرمانده جناح نظامی گروه بدر شد و بعد از گذشت مدتی از حزب الدعوه اسلامی جدا شد و مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق و گروه بدر را تشکیل داد.

عبدالعزیز حکیم هم‌چنین در روند سیاسی و مبارزه علنی علیه نظام صدام فعالیت داشت و از موسسان گروه جماعه العلمای المجاهدین در عراق بود و هم‌چنین به عنوان عضو هیات ریاست مجلس اعلا در نخستین دوره آن فعالیت داشت و سپس مسوول دفتر اجرایی مجلس اعلا در سومین دوره تشکیلش شد و بعد از آن به عنوان عضو شورای مرکزی مجلس اعلا از سال 1986 فعالیت داشت تا این که به عنوان رییس مجلس اعلا بعد از شهادت شهید محراب در اول رجب سال 1424 هجری قمری مصادف با سپتامبر 2003 تعیین شد.

در اواسط دهه 80 در کنار مسوولیت‌هایش در زمینه حقوق بشر در عراق نیز فعالیت کرد و بعد از این که مشاهده کرد شکاف عظیمی در این زمینه در عراق وجود دارد، مرکز فرهنگی حقوق بشر در عراق را پایه‌گذاری کرد.

این مرکز در راستای سندسازی‌ تجاوزات در زمینه حقوق بشر در عراق از سوی نظام صدام در آن زمان فعالیت می‌کرد و به تدریج این مرکز گسترش پیدا کرد تا این که تبدیل به مرکز اصلی اطلاعات کمیته‌ی حقوق بشر در سازمان ملل و مخبر ویژه حقوق بشر در عراق و سازمان‌های ملی و بین‌المللی دولتی و غیر دولتی شد. این مرکز در بسیاری از کنفرانس‌های بین‌المللی حضور یافت و اسناد مربوط به ربوده شدن و کشته شدن ده‌ها هزار عراقی در داخل عراق را ارایه کرد و خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی شد.

سید عبدالعزیز حکیم هم‌چنین در زمینه امدادرسانی و حمایت به عراقی‌ها در اردوگاه‌های عراقی در ایران نیز فعالیت داشت و از خانواده‌های شهیدان عراقی در داخل عراق نیز حمایت می‌کرد. این حمایت‌ها در هماهنگی کامل با سید محمد باقر حکیم در زمان صدام صورت می‌گرفت و سید عبدالعزیز حکیم با برادرش در امور سیاسی جهادی و اجتماعی همکاری داشت و از او بر اساس واجبات شرعی اطاعت می‌کرد.

شهید محراب او را به عنوان معاون در زمان غیبتش در ریاست مجلس و رهبری گروه بدر تعیین کرد و مسوولیت اداره روند سیاسی مجلس اعلا را به وی سپرد و عبدالعزیز حکیم ریاست هیات مجلس اعلا را در جریان سفرش به واشنگتن بر عهده داشت و هم‌چنین روند سیاسی مجلس اعلا در کمیته مقدماتی کنفرانس لندن در سال 2002 و سپس کنفرانس صلاح‌الدین و سپس روند سیاسی بعد از سقوط نظام صدام را بر عهده داشت و در روزهای نخست بعد از سقوط صدام برای ورود به عراق تلاش زیادی کرد و عضو شورای حاکم شد و سپس به عضویت هیات رهبری شورای حاکم عراق منصوب شد. ریاست مجلس را هم‌چنان بر عهده داشت و از سوی اعضای شورای مرکزی مجلس اعلا به عنوان رییس مجلس اعلا بعد از شهادت آیت‌الله العظمی سید محمد باقر حکیم انتخاب شد.

سید عبدالعزیز حکیم ریاست ائتلاف یکپارچه عراق را در پارلمان این کشور نیز بر عهده داشت و در راس فهرست یکپارچه در انتخابات سال 2005 شرکت کرد که با استقبال آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی، از مراجع عالیقدر شیعه عراق روبه‌رو شد. هفت تشکیلاتی که به ائتلاف یکپارچه پیوستند به این ترتیب هستند:

1 ـ مجلس اعلای انقلاب اسلامی در عراق به ریاست عبدالعزیز حکیم

2 ـ حزب الدعوه به ریاست ابراهیم جعفری

3 ـ حزب الدعوه اسلامی (تشکیلات عراق به رهبری عبدالکریم العنزی)

4 ـ جریان صدر به رهبری مقتدی صدر

5 ـ حزب الفضیله

6 ـ سازمان بدر به رهبری هادی العامری

7 ـ المستقلون به رهبری حسین شهرستانی

این ائتلاف از اوایل هفته‌ی جاری با نام ائتلاف ملی عراق جدید و با پیشنهاد عبدالعزیز حکیم و حضور مجلس اعلای اسلامی عراق فعالیت خود را آغاز کرده است.

بر اساس بررسی‌های آزمایشگاهی بر روی سید عبدالعزیز حکیم در آمریکا مشخص شد که وی مبتلا به سرطان ریه از نوع بسیار وخیم است.

وی چندین‌بار برای مداوا به ایران سفر کرد و از فروردین‌ماه سال جاری برای درمان بیماری سرطان ریه خود در تهران بستری بود.

از زمان پیشرفت بیماری عبدالعزیز حکیم، عمار حکیم فرزند ارشد وی امورات مجلس اعلا را در عراق به انجام می‌رساند.

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :