فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/٧/۱٥
در میان رشته کوههای اشترانکوه در زاگرس میانی، دریاچه ای زیبا با چشم اندازهای بدیع و دلفریب، چشم هر بیننده ای را خیره می کند.
دریاچه دائمی گهر، به عنوان یکی از زیباترین دریاچه های طبیعی کشور با وجود مسیر ارتباطی صعب العبور و دشوار، سالانه میزبان هزاران گردشگری است که از نقاط مختلف برای تماشای این زیبایی طبیعی به لرستان می آیند.
در مسیر ارتباطی دریاچه گهر، دره های عمیق، رودخانه های خروشان و مناظر زیبایی چشم هر بیننده ای را معطوف خود می کند.
با گذشتن از کوهها و دره های عمیق و ارتفاعات سخت گذر، در آخرین گذرگاه، آبی آبها خود را به مسافران خسته این مسیر نشان می دهد و با نمایان شدن منظره ای از این دریاچه خستگی گردشگران برای طی مسیر چهار ساعته به نشاط و شادابی بدل می شود.
در اطراف این دریاچه بیشه ای از درختان وحشی قرار گرفته که بر زیبایی این بده آبی در استان لرستان افزوده است.
آب دریاچه گهر بسیار سرد و خنک است و سرد بودن آب دریاچه موجب خنک شدن هوای این منطقه و محوطه اطراف دریاچه در فصول گرم سال می شود.
دریاچه زیبای گهر شامل گهر بزرگ و گهر کوچک است که گهر بزرگ در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا و با عمق متوسط 28 متر و مساحت آبی 100 هکتار قرار گرفته است.
دریاچه گهر بزرگ دارای 1500 متر طول و عرض متوسط 500 تا 800 متر است و گهر کوچک نیز با ارتفاع 2450 متر از سطح دریا با مساحت تقریبی هفت هکتار و طول 500 متر و عرض 150 متر و با حداکثر عمق چهار متر در بالا دست دریاچه گهر بزرگ قرار گرفته است.
دریاچه گهر با بارش سالانه 931 میلی متر در منطقه ای با گونه های جانوری غنی قرار دارد.
در این دریاچه زیبا ماهی هایی مانند قزل آلای خال قرمز، قزل آلای رنگین دکمان و ماهی زرد پر یافت می شود.
این دریاچه به دلیل عدم وجود راه دسترسی مناسب و همچنین دور بودن از روستا و یا شهر دورود، با کمبود امکانات رفاهی برای گردشگران مواجه است.
ساخت پارکینگ در آخرین نقطه ماشین رو بنام چشمه خییه، ایجاد سرویس های بهداشتی در محل و نصب سلولهای خورشیدی برای تولید برق و روشنایی در منطقه از اقدامات مناسبی است که دراین منطقه برای رفاه حال گردشگران ایجاد شده است.
گهر به عنوان نگین زیبایی بر انگشتر گردشگری لرستان سالانه پذیرای هزارن گردشگر است و برهمین اساس نیازمند توجه بیشتر مسوولان در جهت تامین و توسعه زیرساخت های لازم برای رفاه مسافران و رونق گردشگری منطقه است
منبع :ایرنا
حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :