فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸۸/۱۱/۱٩
چشمه تاریخی گرداب سنگی خرم آباد در روزهای اخیر و به واسطه ریزش نزولات جوی و بارش برف و بارف در استان لرستان، جان تازه ای گرفت و به جوشش درآمد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، طغیان آب این چشمه که در نیمه دوم بهمن آغاز شده،باعث بالا آمدن آب در درون این گرداب سنگی شده است.
افزایش و سرریز آب این چشمه از طریق کانالهای ساخته شده و جداول طراحی شده در شهر خرم آباد به درون رودخانه شهر سرازیر می شود.
مدیر عامل آب منطقه لرستان دراین خصوص گفت: آب گرداب سنگی خرم آباد به رژیم سیفونی و به صورت فصلی تامین می شود.
"امیرحمزه حقی آبی" افزود: همزمان با جوشش آب دریاچه کیو ، آب این چشمه نیز در نیمه دوم بهمن ماه جاری طغیان کرده است.
وی گفت: هم اکنون چشمه گرداب سنگی 170 لیتر در ثانیه آبدهی دارد که پیش بینی می شود در اوایل فصل بهار آبدهی آن نیز افزایش یابد.
رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری لرستان نیز گفت: گرداب سنگی بنایی مدور متشکل از یک دیواره عظیم سنگی در غرب شهر خرم آباد است که بصورت مدور دور تا دو چشمه ای فصلی احداث شده است.
"محمد رحم دل" افزود: قطر این بنا 18 متر، پهنای آن سه متر و بلندای آن 10 متر از کف چشمه است.
وی گفت: این بنا دارای دریچه ای به ابعاد 90×160 برای هدایت آب آشامیدنی و توزیع آن در سطح شهر قدیمی شاپورخواست، مشروب کردن اراضی و بهره برداری از آسیابهای آبی بوده است.
وی اظهار داشت: مواد و مصالح آن از سنگهای لاشه همراه ملات ساروج ( آهک و گچ و ...) می باشد که در ساختمان پل شاپوری و خرابه های شهر شاپورخواست مشاهده شده است.
بنای تاریخی چشمه گرداب سنگی خرم آباد در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.
حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :