فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٥/٦
دومین یادمان شاعر بزرگ ایرانزمین، استاد حسین پژمان بختیاری، برگزار می شود.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنا نیوز)، دومین یادمان پژمان بختیاری در تاریخ پانزدهم تیر ماه ۸۹ در روستای دشتک و در قالب بخش «سرتمداری» جشنواره شعر تمدار بیت برگزار میگردد.
عضو کمیته اطلاع رسانی یادواره پژمان بختیاری، ضمن اعلام این خبر به ایبنا نیوز، افزود: این مراسم در قالب سرتمداری جشنواره شعر تمدار بیت و با میزبانی انجمن شعر «پژمان بختیاری» و شورای اسلامی و دهیاری دشتک در این روستا برگزار خواهد شد.

این مراسم رأس ساعت ۱۷ در هنرستان کار و دانش الیاسی دشتک برگزار میگردد و شامل نشست صمیمانه شاعران (ویژه یادبود پژمان بختیاری) است و مقدمه چهارمین جشنواره تمدار بیت به شمار می رود.
وی گفت: از عموم فرهیختگان و فرهنگ دوستان بختیاری دعوت بعمل می آید تا با حضور در این مراسم یادبود، یاد و خاطره ستاره درخشان شعر ایران و بختیاری را ارج نهند تا در معرفی این شاعر بزرگ به عموم فرهیختگان گام موثری برداشته شود.
حسین پژمان بختیاری متولد چهارم آبان ۱۲۷۹ هـ.ش است. این شاعر و ادیب معاصر که از جمله مفاخر ملی محسوب می گردد، دارای آثار فراوانی در زمینه های ترجمه از زبان فرانسوی، تألیف مقالات تحقیقی ادبی- تاریخ، تصنیف ترانه های گوناگون و سرایش شعر فارسی است که ماحصل آن تهیه دیوانی مشتمل بر بیش از پنج هزار بیت می باشد. حسین پژمان را می بایست در زمره شاعران نو پردازی از جهت مضمون دانست که به قالبهای سنتی وفادار مانده اند و تلاش فراوانی در راستای حفظ یادمانهای نیاکان داشته اند. حسین پژمان از نوادگان خوانین بختیاری فاتح تهران در جریان مشروطیت دوم می باشد که به همین واسطه بیشترین ایام عمر خویش را در تهران گذرانیده و علاوه بر اهتمام به زمینه های ادبی در راستای فعالیتهای اداری در وزارت پست و تلگراف و تلفن نیز مشغول به کار بوده است. این شاعر و ادیب برجسته در سوم آذرماه سال ۱۳۵۳ هـ.ش دارفانی را وداع گفته و در بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد.
اخبار تکمیلی درباره این یادواره، به زودی در ایبنانیوز منتشر می شود.

آژانس خبری بختیاری (ایبنا نیوز) / ایمان رئیسی
حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :