فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٦/٩
مندیر بهارون: از چهار کاندیدای تایید صلاحیت شده دو نفر لر بودند. مهدی کروبی متولد الیگودرز از طایفه چهارلنگ و محسن رضایی میرقائد متولد لالی از طایفه هفت لنگ. هرچند خیلی از واجدین شرایط کاندیدا نشدند ولی لر بودن نیمی از نامزدها نشان می دهد در بین لرها به لحاظ نیروی انسانی چه ظرفیتی عظیمی وجود دارد… رضایی و کروبی با افتخار در برنامه های انتخاباتی،خود را لر معرفی می کردند و لر بودن را برای خود یک ارزش می دانستند. حوادث بعد از انتخابات علیرغم تمام تلخیش، نکات بسیاری را برای مردم و مسئولین روشن کرد.

———————————————-

 یکسال از انتخابات 88 و حواشی آن می گذرد. حواشی که شاید از متن هم مهمتر شدند و آن شد که نباید! تقریبا از آن فضای احساسی انتخابات و پس از انتخابات دور شده ایم، اگر از نگاه یک لر به انتخابات و نامزدهای ریاست جمهوری دهم نگاه کنیم ذکر چند نکته خالی از لطف نیست:

 1-  از چهار کاندیدای تایید صلاحیت شده دو نفر لر بودند. مهدی کروبی متولد الیگودرز (آنچنان که من پیگیر شدم) از طایفه چهارلنگ و محسن رضایی میرقائد متولد لالی از طایفه هفت لنگ. هرچند خیلی از واجدین شرایط کاندیدا نشدند ولی لر بودن نیمی از نامزدها نشان می دهد در بین لرها به لحاظ نیروی انسانی چه ظرفیتی عظیمی وجود دارد. اینکه لرها در این سطح از مدیریت ملی افراد شاخصی برای تصدی پست ریاست جمهوری دارند نکته ای است که متاسفانه مردم لر کمتر به آن توجه کردند و لازم است ما به عنوان بزرگترین قوم ایرانی با نگاهی دوباره به این واقعیت به خودباوری برسیم!

2-  شعارهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری 88 نشان داد که دو کاندیدای لر، درک بهتری از مسئله قومیت و مذهب داشتند و در شعارهای انتخاباتی شان نقش قومیت ها و اقلیت ها را فراموش نکرده بودند و در تبلیغات خود به کرات بر نقش قومیت ها در دولت خود تاکید داشتند (در حالی که دو کاندیدای دیگر با تمرکز بر جامعه شهری در مورد قومیت ها به شعارهای روتین اکتفا کرده بودند). مهدی کروبی در یک ماهه آخر تبلیغات بارها با نمایندگان اقوام و مذاهب دیدار کرد و بر نقش آنها در دولت خود تاکید داشت؛ از طرفی محسن رضایی با شعار فدرالیسم اقتصادی بار دیگر قدرت تحلیل و اندیشه خود را به رخ دیگر نامزدها کشید. فدرالیسم اقتصادی می توانست فرصت بزرگی برای اقوام ایرانی برای خروج از سلطه فرهنگی و اقتصادی پایتخت نشینان باشد که در هیاهوهای سیاسی دو کاندیدای غیر لر گم شد و کمتر به آن پرداخته شده است.                    

3-  رضایی و کروبی با افتخار در برنامه های انتخاباتی،خود را لر معرفی می کردند و لر بودن را برای خود یک ارزش می دانستند. جدای از بحث درخواست رای نامزدهای انتخاباتی از مردم لر این خود دو نکته را می رساند؛ اولاً نخبگان لر و بالاخص دو کاندیدای ریاست جمهوری در ناخودآگاه ذهن خود هنگامی که می خواهند خود را به جامعه معرفی کند در کنار افتخاراتی چون یار امام، مبارزه با طاغوت و امثالهم، لر بودن را به عنوان یک ارزش می دانند. نخبگان لر بر خلاف نخبگان دیگر اقوام (همانگونه که در انتخابات دیدیم نه موسوی و نه احمدی نژاد بر قومیت و یا منطفه خود تاکید ویژه نداشتند) این موضوع را باور دارند. دوماً نیک نامی و مقبولیت مردم لر در بین ایرانیان به حدی است که نامزدهای ریاست جمهوری به هر نحوی می خواهند خود را به لرها بچسبانند. معرفی کردن موسوی به عنوان داماد لرها توسط همسرش زهرا رهنمود و استفاده از نمادهای لری در پوسترهای احمدی نژاد (مشخصاً بنر پسرک چوقا پوشی که عکس احمدی نژاد را بر فراز دست ها گرفته بود)  گواه این مطلب است.

4-  دو کاندیدای لر یک خصوصیت بارز داشتند و آنهم اینکه لر بودند!! حقیقتش را بخواهید خیلی دنبال کلمه مترادف گشتم ولی کلمه ای که بخواهد این معنی را پوشش بدهد نیافتم. یاد صحبت یکی از دوستان افتادم که می گفت لرها اگر دروغ بگویند سریع رو سیاه می شوند و از چهره اشان می شود خواند!! محسن رضایی و مهدی کروبی در مناظره هایشان به نوعی اینچنین بودند. یکبار دیگر منظره کروبی با موسوی را ببینید؛ کروبی انتظار داشت اصلاحات کاندیدای دیگری معرفی نکند و خودش تنها کاندیدای این تفکر باشد و به هیچ وجه نمی توانست ناراحتیش از موسوی را پنهان کند و یا محسن رضایی در مناظره با احمدی نژاد هر چند می خواست وی را به عنوان رقیب انتخاباتی مورد نقد قرار دهد ولی در چهره او مشخص بود که ….. به بیان دیگر دو کاندیدای لر بیشترین صداقت را در کلام و عمل خود داشتند.

5-  حوادث بعد از انتخابات علیرغم تمام تلخیش، نکات بسیاری را برای مردم و مسئولین روشن کرد. به عنوان یک لر ارزنده ترین نکته ای که می توان از حوادث بعد از انتخابات برداشت کرد قدرت رهبری نخبگان لر در جریانات بوجود آمده بود؛ پس از انتخابات عملاً سه جریان در کشور بوجود آمد: حامیان دولت، موج سبز و اصولگرایان منتقد. در جناح مخالفین دولت (موج سبز) ابتدا میرحسین به لحاظ پشتوانه ستادی و مردمی که داشت رهبری را در دست گرفت ولی رفته رفته کروبی خود را در رهبری موسوی شریک کرد! و کم کم جای وی را گرفت!! در جریان منتقد دولت نیز هرچند اصولگرایان منتقد به صورت انفرادی فعالیت می کردند ولی با اعلام کاندیداتوری محسن رضایی و  حمایت چهره های منتقد دولت از وی (خیلی از این حمایت ها پس از انتخابات و اعلام مواضع رضایی در خصوص این حوادث آشکار شد) عملاً محسن رضایی در راس منتقدین قرار گرفت و به نوعی رهبری این مجموعه را بعهده گرفت.

نکات یاد شده بخشی از خصوصیات بارز محسن رضایی و مهدی کروبی به عنوان دو کاندیدای لر بود، قطعاً اگر بخواهیم این دو کاندید را زیر ذره بین قرار دهیم موارد بیشتری رفتارهای برگرفته از فرهنگ قومی آنها در انتخابات و بعد از انتخابات را می توان برشمرد که حوصله یک مطلب وبلاگی خارج است. هرچند ذکر این موارد می تواند برای یک خواننده لر جالب باشد! اما من از دوستان دعوت می کنم رفتار خودشان به عنوان یک رای دهنده لر در انتخابات گذشته را یکبار دیگر مرور کنند و ببینند آیا حق مطلب را آنگونه که باید ادا کرده اند!؟محتبی هیودی / وبلاگ مندیر بهارون

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :