فردای لرستان
پایگاه اطلاع رسانی فردای لرستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٥/٦/٢٢

به گزارش ایرنا :درگذشته‌هاي دور مردم اغلب روستاها و شهرها براي استحمام از گرمابه‌هاي خزينه‌اي استفاده مي‌كردند كه با گذشت زمان اين مكانها تبديل به گرمابه‌هاي عمومي و يا شخصي شد.

هنوز در روستاهاي شهرستان بروجرد گرمابه‌هاي خزينه‌اي وجود دارد و اهالي برخي روستاها از آنها استفاده مي‌كنند.

گرمابه‌هاي خزينه‌اي همچون استخري كوچك با عمقي كمتر از دو متر هر روز توسط متوليان از طريق كوره گرم مي‌شود و براساس برنامه روزانه توسط اهالي روستا مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

عمر حمام‌هاي خزينه‌اي در بروجرد به بيش از ‪ ۱۰۰‬سال مي‌رسد و در گذشته براي مردم جذاب بود.

روستاي "گندل گيلان" از جمله روستاهاي بخش اشترينان بروجرد است كه از داشتن حمام عمومي محروم بوده و اهالي هنوز براي استحمام از حمام خزينه‌اي استفاده مي‌كنند.

روستاهاي "ده شيخان"، "كوشكي عليا و سفلي"، "دهگاه"، "قشلاق"، "ده يوسف علي"، "قلعه كاظم" و دهها روستاي ديگر اين شهرستان به دليل محروميت، فاقد حمام بوده و ساكنان آن در خزينه‌هايي كه هيچگونه مسايل بهداشتي ندارند استفاده می کنند .

هم‌اكنون حمامهاي "سيد"، "سيدهاي قدغون"، "پيچ منگوله"، "آخوند"، "سلطاني" و "علي اصغر" در بروجرد در فهرست آثار ملي ثبت شده‌اند كه نحوه چينش كاشيها و آجرها نشان مي‌دهد كه قدمت آنها مربوط به دوران قاجار است.

.

حسین چراغی
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد. -------------------------------------------------------------------------- نشریه الکترونیکی فردای لرستان افتخار دارد تا اخبار و رویداد های لرستان ، ایران و جهان را در نوع بضاعت خود پوشش دهد. ======================= نشریه الکترونیکی فردای لرستان وابسته به هیچ حزب، جناح و گروه خاصی نیست ونیت آن اطلاع رسانی صحیح و بدور از جنجال های سیاسی می باشد. ======================== امید داریم با اتکای به خدای متعال بتوانیم در راه اعتلای و سر بلندی ایران عزیز و لرستان سر افراز گام های موفق بر داریم.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :