کشاورزی لرستان نیازمند مهار آبهاست

لرستان با داشتن نزدیک به 800 هزارهکتار اراضی قابل کشت می تواند یکی از قطبهای کشاورزی کشورباشد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، مساحت کل اراضی کشاورزی استان لرستان  779 هزار و950 هکتار است که نزدیک به 200 هزار هکتار آن به اراضی آبی و 579 هزار و950 هکتار مابقی به زمین‌های دیم تعلق دارد.


از مجموع 200 هزار هکتار اراضی آبی، میزان 198463 هکتار زیر کشت محصولات سالانه و دائمی قرار داشته و 1537 هکتار دیگر به آیش گذاشده شده است.

 

همچنین از مجموع 579 هزار و950 هکتار اراضی دیم، مقدار 518 هزار و72 هکتار به زیر کشت محصولات سالانه رفته و در 61 هزارو878 هکتار آن هیچگونه محصولی کشت نشده است.

 

علیرغم داشتن این میزان اراضی قابل کشت برخی کارشناسان ومسئولین اعتقاد دارند میزان فعلی تولیدات کشاورزی استان کافی نبوده وباید بیش از این باشد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه اولین نیاز مهم کشاورزی لرستان تامین و بهره وری آب است به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان،  گفت : در حال حاضر 25 درصد اراضی قابل کشت استان آبی بوده و این در حالیست که متوسط اراضی آبی کشور 42 درصد است .

 

مهندس طاهری مقدم بیان داشت : میزان فعلی تولیدات استان ، 2 میلیون و 360 هزار تن بوده که اگر به اندازه متوسط کشوری اراضی آبی داشته باشیم این میزان تولیدات به 4 میلیون تن می رسید .

 

وی با بیان اینکه یک میلیون و 700 هزار تن کمبود تولید داریم ، عنوان کرد : در حال حاضر نیاز آبی استان ، 2 میلیارد و 300 میلیون متر مکعب است .

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه متوسط میزان بارندگی در استان 25 میلی متر بوده ، ادامه داد : اگر تمامی اراضی قابل کشت استان ، آبی شوند میزان تولیدات کشاورزی لرستان به 10 میلیون تن خواهد رسید .

 

مهندس طاهری مقدم تصریح کرد : توزیع نامناسب زمان آبی از دیگر چالشهای بخش کشاورزی استان است؛ آب در خارج از فصل زراعی وارد استان شده و توزیع نامناسب مکانی دارد .

 

وی بر ضرورت مهار آب پشت سدهای استان تاکید کرد : بسیاری از کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند تا زمانی که به بحث آب و مهار آن در لرستان بصورت اساسی توجه ویژه ای نشود قطعا کشاورزی لرستان همچنان در جا زده و میزان تولیدات استان رشد چشمگیری نخواهد داشت .

 

یکی از باغداران استان می گوید : لرستان استعدادهای بسیار زیادی داشته که می تواند با برنامه ریزی اصولی و مدون آن را به قطب اصلی کشاورزی کشور تبدیل کرد .

 

عزیزی با بیان اینکه مهمترین نیاز کشاورزی استان بحث مهار آبها به حساب می آید ، اظهار داشت : بسیاری از باغداران شهرستان پلدختر همه ساله با مشکل آب جهت آبیاری باغات خود مواجه می شوند و این در حالیست که تا کنون اقدام چندان مهمی در جهت رفع این مشکل نشده است .

 

یکی از کشاورزان لرستانی نیز با اذعان به اینکه تولیدات کشاورزی استان می تواند چندین برابر میزان فعلی باشد گفت : کشاورزی استان بصورت سنتی است ؛ اراضی خرده مالکی هستند و در این بین آبیاری اراضی نیز همچنان سنتی است .

 

وی بیان کرد : دراراضی قابل کشت بصورت آبی می توان چندین برابر ظرفیت دیم ، محصول تولید کرد ؛ اراضی فعلی اکثرا دیم بوده و باید به آبی تبدیل شوند .

 

این کشاورز تاکید کرد : مهمترین نیاز کشاورزان لرستانی در شرایط فعلی احداث سداست ؛ با احداث سد و مهار آبها قطعا کشاورزی لرستان متحول می شود .

 

در این خصوص نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی به ایسنا گفت : لرستان استانی است که به نام کشاورزی و دامپروری معروف بوده ولی متاسفانه از این پتانسیل چندان استفاده نکرده ایم .

 

رضا رحیمی نسب با بیان اینکه در بحث مهارآبها مشکل اساسی داریم ، بیان داشت : از مجموع اراضی کشاورزی استان قسمت اندکی آبی بوده و به جرات می توان گفت، کشاورزی لرستان دیم است .

 

وی تصریح کرد : دراستانی که با هر ریزش باران کشاورزی آن رونق یافته و بالعکس چطور می توانیم بگوییم موفق عمل کرده ایم .

 

رحیمی نسب با تاکید بر اینکه تغییر راهبردی در کشاورزی استان نیاز است ، ادامه داد : خروجی آب استان بسیار بالاست و سدها کم ؛ برای مهار آبها و ایجاد سدها باید برنامه ریزی اساسی صورت گیرد .

 

این نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی نقیصه کشاورزی لرستان را دیم بودن آن عنوان کرد و گفت : در بخش کشاورزی حداقل آماده کردن زیر ساختها باید انجام شود .

 

رضا رحیمی نسب اذعان داشت : امسال خوشبختانه با توجه به ریزش نزولات آسمانی میزان تولیدات لرستان افزایش یافته ولی سال گذشته خسارات زیادی در این بخش به استان وارد شد ؛ روند باید به ثبات برسد .

 

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز می گوید : تا سالهای پیش دولتها در بحث مهار آبها به لرستان بی توجهی کردندو تخصیص آب آنچنانی به استان ندادند .

 

محمدرضا ملکشاهی راد بیان داشت : 35 میلیارد متر مکعب آب در ایران پشت سدها ذخیره می شود که سهم لرستان در این بخش 18 میلیون متر مکعب است .

 

ملکشاهی راد با اشاره به افزایش سهم آبی استان ، ادامه داد : به اندازه آبی کردن 200 هزار هکتار اراضی دیم استان اجازه تخصیص آب به میزان یک میلیارد و 600 میلیون متر مکعب به استان داده شده که باید تا سال 1400 ذخیره کنیم .

 

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت : بودجه سد سازی استان در سال 87 ، 320 میلیارد ریال بود که این رقم در سال 88 به 960 میلیارد ریال رسید و این نشان دهنده یک گام بزرگ است .

 

ملکشاهی راد با بیان اینکه سدهایی همچون مروک ، معشوره و ... انتظارات ما را در بحث آبی کردن اراضی دیم استان تامین می کند ، تصریح کرد : اولین مشکل کشاورزی استان عدم امکان تامین آب بوده و این موضوع بسیار مهمی است .

 

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: نبود سرمایه گذاری خصوصی، عدم یکپارچه سازی ، خرده مالکی و ... از جمله دیگر مشکلات کشاورزی استان به حساب می آید .

 

با توجه به صحبتها و اظهارنظرهای صورت گرفته مهمترین مشکل کشاورزی استان بحث عدم مهار آبهاست که این موضوع علیرغم گذشت سالهای سال هنوز رفع نشده که این امر نیازمند توجه ویژه دولت به استانی همچون لرستان است .

 

سرپرست معاونت برنامه ریزی استانداری لرستان نیزدراین رابطه می گوید : اقلیم لرستان شرایط خوبی را جهت کار کردن در بخشهای مختلف کشاورزی فراهم می کند .

 

محمدرضا ملکی راد با تاکید بر اینکه با توسعه کشاورزی و کار کارشناسی قطعا میزان تولیدات کشاورزی لرستان افزایش قابل توجهی می یابند ، اظهار داشت : لازمه توسعه کشاورزی استان ، فراهم کردن ، شرایط آن است ؛ آبی کردن اراضی یکی از آن شرایط است .

 

وی بیان داشت : یک هزارم اراضی کشاورزی لرستان آبی هستند ؛ قسمت عمده ای از زمینهای ما دیم بوده و اصلی ترین مطالبه کشاورزان لرستان آبی کردن آنهاست .

 

سرپرست معاونت برنامه ریزی استانداری لرستان با اذعان به اینکه پمپاژتنها راه آبی کردن اراضی دیم استان نیست ، گفت : سفره های زیر زمینی ما فقیر هستند ؛ امکان پمپاژ در دشتهایی همچون کوهدشت به دلیل برداشت بی رویه امکان پذیر نیست .

 

محمدرضا ملکی راد با بیان اینکه مهار آبها مهمترین نیاز کشاورزی لرستان است ، ادامه داد : مطالعه سد سازی در استان انجام می گیرد ولی باید اعتبار مورد نیاز احداث آن نیز تامین شود ؛ تمامی سدهای استان نیازمند اعتبارات  ویژه هستند .

 

وی تاکید کرد : جهت آبی کردن اراضی دیم استان جهش اعتبار سد سازی لرستان امری ضروری است .

 

ملکی راد کشاورزی لرستان را سنتی عنوان کرد و گفت : اگر می خواهیم به سمت بهره وری به سرعت حرکت کنیم باید کشاورزی ما صنعتی شود .

 

سرپرست معاونت برنامه ریزی استانداری لرستان در خاتمه گفت : استعداد ذاتی در لرستان وجود دارد اگر بر روی آنها کار بیشتری صورت گیرد حرفهای زیادی برای گفتن خواهیم داشت .

 
/ 0 نظر / 5 بازدید