محسن رضایی در گفتگو با روزنامه اطلاعات:

عقلای کشور، موج افراط‌گرایی را کنترل کنند
افراط گرایی فعلی ارکان جمهوری اسلامی را که شامل قانون، اخلاق و ارزشهای انقلاب اسلامی است را هدف گرفته است و قصد دارد که پایه های نظام را به لرزه درآورد/این موج باعث شده است که فضای نقد و نصیحت و تاثیر گذاری آن به حاشیه برود و به انفعال کشیده شود.../افراط‌گرایی، برادری‌ها را کاهش می‌دهد، اعتمادها را ضعیف می‌کند، ادبیات غیراسلامی را در کشور رواج می‌دهد/افراط گرایی، ارزش های انقلاب از جمله آزادی، مردم سالاری و ولایت فقیه را تضعیف می کند.
«موجی از افراط‌گرایی در کشور آغاز شده که لازم است عقلای کشور دور هم جمع شوند و آن را کنترل کنند.»

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرنگاران روزنامه اطلاعات اطلاعات با اعلام این مطلب به موج افراط‌گرایی پس از حوادث انتخابات ریاست جمهوری در کشور اشاره کرد و گفت: این موج از آخر انتخابات با تندروی‌هایی شروع شد، پس از انتخابات به افراط رسید و الآن دارد به خشونت کشیده می‌شود. البته من به آینده امیدوارم و معتقدم که می توان این موج را به کنترل در آورد.

به گفته رضایی، اگر عقلای کشور، این موج را کنترل نکنند، آسیبی جدی به مردم و نظام جمهوری اسلامی وارد می‌شود. افراط گرایی فعلی ارکان جمهوری اسلامی را که شامل قانون، اخلاق و ارزشهای انقلاب اسلامی است را هدف گرفته است و قصد دارد که پایه های نظام را به لرزه درآورد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: این موج باعث شده است که فضای نقد و نصیحت و تاثیر گذاری آن به حاشیه برود و به انفعال کشیده شود عقلا خود را کنار بکشند و بیشتر نظاره‌گر باشند و گروه‌ها و افراد تندرو، صحنه فعالیت سیاسی را در قبضه خود بگیرند.

رضایی اضافه کرد: از مهمترین آفتهای افراط گرایی قانون گریزی بوده است که متاسفانه از دولتمردان گرفته تا معترضین در حال رواج گرفتن است. البته دولتمردان و نخبگان سیاسی بیش از دیگران باید پایبند به قانون باشند.

پیامدهای افراط‌ گرایی در کشور

رضایی با تأکید بر این که ادامه این وضع به سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی کشور آسیب می‌رساند، گفت: این اوضاع موجب می‌شود که ریسک و هزینه سرمایه‌گذاری در کشور بالا برود و سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری وارد ایران نشوند و سرمایه‌گذاران داخلی هم در گسترش سرمایه گذاری خود تردید کنند.

رضایی تأکید کرد: افراط‌گرایی موجب می‌شود نهادهایی مثل قانون‌گرایی، نظم اجتماعی و سیاسی، پاسخگویی، نقد و نصیحت که 30 سال برای ایجاد آن‌ها زحمت کشیده شده است، ضعیف و متزلزل شوند و به وضعی برسیم که بی نظمی بر کشور حاکم شود، پس افراط‌گرایی به عرصه سیاست هم آسیب می‌رساند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که موج افراط گرایی به اخلاق اسلامی هم لطمه وارد می‌کند، افزود: افراط‌گرایی، برادری‌ها را کاهش می‌دهد، اعتمادها را ضعیف می‌کند، ادبیات غیراسلامی را در کشور رواج می‌دهد.

رضایی بر تأثیر افراط‌گرایی بر عرصه اجتماعی هم تأکید کرد و گفت: افراط‌گرایی، نهاد خانواده‌ها را متزلزل می‌کند، اختلافات خانوادگی را افزایش می‌دهد، هنجارهای اجتماعی را متزلزل می سازد و بر میزان جرم‌ها و بزهکاری‌ها می‌افزاید و در نتیجه موجب افزایش ناامنی در کشور می‌شود و در یک کلام افراط گرایی بر اقتصاد، امنیت و اخلاق و انسجام ملی تاثیر منفی دارد.

 رضایی افزود: افراط گرایی، ارزش های انقلاب از جمله آزادی، مردم سالاری و ولایت فقیه را تضعیف می کند.

وی تأکید کرد: بنابراین باید این موج مدیریت بشود و این امکان‌پذیر نیست مگر آن که مبارزه‌ای جدی و منطقی با افراط‌گرایی توسط نخبگان و در چارچوب قانون آغاز شود تا به اوضاعی متعادل در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی برسیم.

رضایی، نقش رسانه‌ها را در فرو خواباندن موج افراط‌گرایی بسیار مؤثر دانست و گفت: رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی، نقش مهمی در کاهش تندروی‌ها دارد.

او افزود: خود مناظره‌هاکه در ایام انتخابات انجام شد، خیلی مهم و مؤثر بود. درست است که بسیاری از تندروی‌ها از همان مناظره‌ها شروع شد، اما اگر این مناظره‌ها ادامه می‌یافت، موجب کنترل افراط‌گرایی در کشور می‌شد. من از آقای ضرغامی می خواهم که مناظرات را برنامه ریزی کند و دوباره شروع نماید تا فضای نقد و نصیحت به جای افراط گرایی بنشیند.

رضایی در ادامه با اشاره به این که تحلیلی در جامعه هست که معتقد است منافع عده‌ای در گرو تداوم وضع موجود است، گفت: این یکی از عوامل تشدید افراط‌گرایی در کشور است. عوامل دیگری هم وجود دارد که بی‌تأثیر نیستند، اما ما باید علل افراط‌گرایی اخیر را ریشه‌یابی کنیم و بعد کاری کنیم که عقلا برای حل آن وارد صحنه شوند.

او ادامه داد: نظر من این است که یافتن علل افراط‌گرایی را به مرحله بعدی موکول کنیم. ابتدا اقدامات عملی را به صورت جمعی و در تمامی جناح های سیاسی شروع کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به سخنان مقام معظم رهبری در روز عید غدیر اشاره کرد و گفت: رهبری آن روز سه بار تأکید کردند که دشمنان به دنبال گسترش تفرقه و اختلاف در کشور ما هستند. ما باید صحبت‌های ایشان را مبنای توافق بگذاریم و از تنش‌ها بکاهیم و به سوی وحدت و برادری پیش برویم.

رضایی به سخنان دیگری هم از مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: ایشان در جایی گفتند که «سیاست ما جذب حداکثری و دفع حداقلی است» و در جایی دیگر فرموده‌اند «به هرکس که نقد می‌کند، منافق و ضدولایت فقیه نگویید.» از طرف دیگر عده ای هستند که شعارهای تند می دهند و اغتشاش می کنند و بی نظمی ایجاد می کنند. این‌ها نکات قابل توجهی هستند و تنها راه این است که عقلا و نخبگان دور هم جمع شوند و هرچه سریع‌تر جامعه را از افراط‌گرایی بیرون بیاورند.

رضایی تاکید کرد: جایگزین کردن فضای نقد و نصیحت به جای تخریب، و تعامل و گفتگو به جای تهدید، و امیدوارسازی با پیشنهادهای جدید و سازنده برای انتخابات های آینده به جای ناامیدسازی می تواند موج افراط گرایی را به کنترل در آورد.

او افزود: پس از آن باید ببینیم علل ایجاد افراط‌ها در جامعه چه بوده است و منافع چه کسانی در ادامه این اوضاع است. این کار هم نه با دعوا و تبلیغات، بلکه باید به صورت کارشناسی انجام بگیرد.

رضایی در پاسخ به پرسشی درباره علت حضور نیافتن رئیس جمهوری در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تا یک سال پیش، رئیس جمهوری به‌طور منظم در جلسات مجمع شرکت می‌کرد. تقریباً همه جلسه‌ها را می‌آمد. ما هنوز با ایشان صحبت نکرده‌ایم که ببینیم آیا حضور نیافتن‌شان دلیل خاصی دارد یا نه، ولی باید بگویم که امروز کشور ما به شدت نیاز به وحدت و انسجام دارد و این وحدت در بدنه مردم حاصل نمی‌شود، مگر آن که مردم، این اتحاد را در رأس حکومت ببینند.

تفرقه در کشور گسترش یافته است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این که هم‌اکنون تفرقه و اختلاف در کشور گسترش یافته است، افزود: یکی از راه‌های موثر کاهش اختلاف‌ها این است که روسای قوای اصلی کشور کنار هم بنشینند و بین سران معترضین و نهادهای حکومتی هم به جای قهر و فاصله گرفتن از راه تعامل و گفتگو بر محور قانون حرکت کنند.

رضایی با بیان این که کشور ما هیچ راهی غیر از رسیدن به وحدت ندارد، اضافه کرد: قدرت در ایران، متکی به مردم است و مردم، زمانی پشتوانه قدرت واقعی هستند که انسجام داشته باشند.

او افزود: مردمی که بین‌شان پراکندگی موجود باشد، نمی‌توانند به نظام اقتدار ببخشند و نظام جمهوری اسلامی هم زمانی می‌تواند اقتدار داشته باشد که تکیه‌اش به مردم متحد باشد.

رضایی در ادامه گفت: فکر می‌کنم در ماه‌های آینده، اقدام‌هایی که از سوی دلسوزان کشور شروع شده است، به ثمر بنشیند و ما دوستان انقلاب و مدیران اصلی کشور و فعالان سیاسی را در کنار هم ببینیم.

لایحه هدفمند شدن یارانه‌ها

رضایی در ادامه به پرسشی درباره قانون هدفمند شدن یارانه جواب داد. سؤال این بود که در صورت رفتن این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام چه اتفاقی می‌افتد؟ و این که اجرای این طرح، از منظر اقتصادی چه پیامدهایی خواهد داشت؟

رضایی توضیح داد: بحث هدفمند شدن یارانه‌ها بحثی 10، 20 ساله است که در برنامه 5 ساله چهارم وارد شد و جزء احکام این برنامه قرار گرفت.

رضایی با بیان این که هدفمند شدن یارانه‌ها اگر به درستی صورت گیرد اقدام مفیدی است افزود: ما در مجمع تمایل‌مان این است که خود دولت و مجلس و بعد هم شورای نگهبان و مجلس درباره اصلاحات این طرح به توافق برسند و مجمع به آن ورود پیدا نکند، ممکن است در مجمع، تغییرات زیادی روی آن صورت بگیرد. و چون دولت می خواهد آن را اجرا کند به تغییرات اعتقاد پیدا نکند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ما تمایل نداریم که لایحه اختلافی به مجمع فرستاده شود، ولی اگر شد، ما طبق وظیفه قانونی خود ناگزیر از حل اختلافیم.

رضایی با بیان این که هر چند شجاعت دولت در اجرای هدفمند سازی یارانه ها قابل تقدیر است و دولت های دیگر به دلیل پیامدهای این طرح نگران بودند و می ترسیدند اما این دولت مدعی است که آن را اجرا کند ولی زیرساخت‌های کنونی اقتصاد ایران ضعیف است و تحمل هدفمند شدن یارانه‌ها به صورت نادرست را ندارد، تأکید کرد: باید اصلاحاتی روی محتوای این لایحه صورت بگیرد تا پیامدهای منفی این طرح کاهش یابد.

مثلاً اگر مکانیزم جدید قیمت‌گذاری از قواعد علمی تبعیت نکند، پیامدهایی که به کل اقتصاد کشور وارد می‌شود، پیامدهای خوبی نخواهد بود و یا نادیده گرفتن بازارهای دیگر که مرتبط با فراورده های نفتی و گازی هستند از مسائل مهم این طرح هستند.

او افزود: البته مجلس، اصلاحات خوبی روی لایحه هدفمند شدن یارانه‌ها انجام داده است، اما این لایحه نیاز به کارشناسی بیشتر دارد. مثلا اصلاحات در بخش تولید اقتصاد در زمینه کالاها و محصولات انرژی سوز که تولید آنها در داخل غیر اقتصادی است دیده نشده و یا بازار پول های خارجی و ارز مورد توجه قرار نگرفته و مهمتر از همه دست کاری دولت در قیمت های انرژی و تاثیری که بر کل بازارها می گذارد باید بیشتر بررسی شود.

اجرای قانون نیاز به تیم متخصص دارد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اجرایی کردن قانون هدفمند شدن یارانه‌ها هم گفت: تیم اجرایی این طرح باید کارشناسان مسلّطی باشند، چون اجرای این قانون نیاز به مجموعه افراد اقتصادی و تخصصی دارد که باید مستقل از تصمیم‌های روزمرّه کشور بنشینند و برای اجرای یارانه‌ها برنامه‌ریزی کنند.

به گفته رضایی، اگر با هر نوسانی اجرای قانون هدفمند شدن یارانه‌ها بخواهد تحت تأثیر قرار بگیرد، کل اقتصاد کشور متزلزل خواهد شد.

رضایی اضافه کرد: پس ما نیاز به یک برنامه و اجرای پایدار در قانون هدفمند شدن یارانه‌ها داریم تا در اجرای این قانون، ثبات به وجود آید و این، بدون ایجاد یک نهاد تخصصی جدید برای اجرای قانون هدفمند شدن یارانه‌ها ممکن نیست.

رضایی ادامه داد: پیشنهاد من درباره این طرح به مجلس این بود که این قانون به مدت شش ماه به صورت آزمایشی برای نخبگان کشور ارسال بشود و سپس اصلاحاتی را در آن اعمال و آن را تبدیل به قانونی دائمی کنند.

مشارکت نخبه‌ها باید فراگیر باشد

رضایی در ادامه بر ضرورت وجود تعریفی درست و عام از نخبگان تأکید کرد و گفت: ما نباید به صورت گزینشی درباره نخبگان کار کنیم، چون هر نوع اقدام گزینشی درباره نخبگان، بخش عظیمی از سرمایه انسانی را از اداره کشور محروم می‌کند.

او تأکید کرد: برنامه‌های دولت و مجلس باید به گونه‌ای باشد که مشارکت فراگیری از نخبه‌ها صورت گیرد.

هرجا احساس تکلیف کنم، حرف می‌زنم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که چرا پس از انتخابات سکوت کردید و آیا این سکوت خود خواسته بود یا مجبور به آن شدید؟ گفت: من فکر نمی‌کنم سکوت کرده باشم. عموماً در سطح جامعه اظهارنظر می‌کنم؛ تا جایی که برخی از دوستان می‌گویند کمتر صحبت کنید. البته من اهل شعار دادن نیستم مردم ما از شعار دادن خسته شده اند و لذا من در این مدت از تشکیل دادگاه دوم برای ماموران متخلف و تشکیل کمیسیون ملی انتخابات و چندین پیشنهاد دیگر صحبت کرده ام.

رضایی ادامه داد: من هر جا احساس تکلیف کنم، نظراتم را را تا حدی که برای جامعه مؤثر است، بیان می‌کنم. البته خط مشی من این است که هم از مردم و هم از نظام دفاع کنم برخی مردم را فدای نظام و برخی دیگر نظام را فدای مردم می کنند. من معتقدم که می توان هم از مردم و هم از نظام به صورت همزمان دفاع کرد.

بعضی‌ها به نفع خود از بیانات رهبری استفاده می‌کنند

پرسش دیگر در نشست روز رضایی و مسئولان و خبرنگاران روزنامه اطلاعات این بود که چرا بعضی از افراد از برخی بیانات مقام معظم رهبری که به نفع آنهاست، علیه جریان‌های دیگر سودجویی می‌کنند؟

رضایی پاسخ داد: من هم قبول دارم که با بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری، برخوردهای کامل و جامعی صورت نمی‌گیرد و هر گروهی بخشی از صحبت‌های ایشان را که به نفع خود می‌بینند، بزرگ می‌کنند و بخش دیگر را که باید به آن عمل کنند، نادیده می‌گیرند و در همه جناح ها چنین افرادی پیدا می شوند

رضایی تأکید کرد: جناح‌های سیاسی کشور امروز نیازمند پیروی کامل از رهنمودهای رهبری هستند تا ما بتوانیم به انسجام برسیم. اخیرا فردی که مدعی پیروی از ولی فقیه است گفته است که هر کس به غیر از آقای احمدی نژاد رای داده، یهودی است. این بیان بر خلاف مواضع رهبری است.

وی افزود: از دیگر موارد افراط گرایی نشان دادن پاره کردن عکس امام راحل در سیمای جمهوری اسلامی است، هر چند که ممکن است چنین چیزی اتفاق نیفتاده باشد.

او افزود: اختلاف اصلی مسلمانان هم این است که آیات قرآن را تکه‌تکه می‌کنند و فقط برخی را که به نفع‌شان است، استفاده می‌کنند، به همین دلیل هیچ‌گاه به وحدت نمی‌رسند.

وی تأکید کرد: رهبری هم از نظر قانون اساسی و هم از نظر منطقی، محور انسجام ملی است.

رضایی با بیان این که اگر تعارضات موجود، جامعه ما را تضعیف کند، اسرائیل و آمریکا زمینه را برای کسب منافع خود مناسب خواهند دید، تأکید کرد: تعامل و گفت‌وگو در بین جناح‌های سیاسی ما خیلی ضعیف است که باید آن را افزایش دهیم. ما باید به دنبال شیوه‌هایی باشیم که تعامل را بین فعالان سیاسی و نهادهای حکومتی افزایش دهیم.

نظارت بر هنر به هنرمندان سپرده شود

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به پرسشی درباره اوضاع هنر در کشور پاسخ داد و گفت: بعضی از ملت‌ها تمدن‌پذیر و برخی تمدن‌ساز هستند. ایران از چند هزار سال پیش نشان داد که تمدن‌ساز است و ویژگی‌های یک ملت تمدن‌ساز و تولید محصولات فرهنگی را دارد.

رضایی افزود: ما همان‌طور که روی سیاست‌های اصل 44 و دادن تسهیلات به صنعتگران و کشاورزان کار می‌کنیم، باید برنامه‌ای دقیق در حوزه فرهنگ و هنر هم داشته باشیم و لازمه انجام این کار این نیست که فرهنگ و هنر را دولتی کنیم.

او با بیان این که مسئولیت هنر و نظارت بر آن را باید به خود هنرمندان سپرد، گفت: اگر مسئولیت فرهنگ و هنر به خود فرهنگیان و هنرمندان واگذار شود، آن‌ها با حساسیت و دقت بیشتر، امور را کنترل خواهند کرد، اما اگر دولتی‌ها بخواهند هنر را در کنترل خود بگیرند، هنر و فرهنگ دولتی و بی خاصیت می‌شود.

با افراط و تفریط در بحث هسته‌ای مخالفم

رضایی همچنین در پاسخ به پرسشی در این خصوص که عملکرد تیم دولت خاتمی و احمدی‌نژاد در زمینه انرژی هسته‌ای را چگونه ارزیابی می‌کنید، توضیح داد: من همیشه با افراط و تفریط در بحث هسته‌ای مخالف بوده‌ام. هم با تعلیق فعالیت‌های پژوهشی و تولید مواد صلح‌آمیز هسته‌ای مخالفم و هم با تندروی‌هایی که در این زمینه صورت بگیرد.

رضایی در ادامه گفت: من مسأله معاوضه سوخت را کار خوبی می‌دانم؛ مشروط بر این که کشورهای غربی برای ما حدود تعیین نکنند که ما چند کیلو سوخت بدهیم.

او افزود: اگر خواستند حد و حدود تعیین کنند و مثلاً بگویند 1200 کیلو، چون بحث سیاسی است. باید لغو تحریم‌های اقتصادی را تقاضا کنیم.

رضایی تأکید کرد: اگر معاوضه سوخت به صورت فنی و کارشناسانه انجام پذیرد، نباید دست دولت را بست. نباید هم در این زمینه افراط کرد.

رضایی افزود: ما باید با رویه‌ای معتدل، شفاف و همکارانه با غرب و شرق، با اروپا و روسیه، چین و حتی با آمریکا، یک روش منطقی و فعال در پیش بگیریم.

رضایی در ادامه، ماه‌های آینده را ماه‌های مهمی دانست و از همه نخبگان کشور خواست که مسائل حاشیه‌ای را کنار بگذارند و به خاطر منافع ملی، دست‌ها را به هم بفشارند تا بتوانیم از زیر فشارهای بین‌المللی بیرون بیاییم.

رضایی تأکید کرد: نباید زمان را از دست بدهیم، الآن کشورهای دوست و همسایگان و رقبای ایران در حال جهش اقتصادی هستند. خوب نیست که ما این فرصت طلایی را که خداوند به ما داده است، از دست بدهیم، چون ممکن است مهم‌ترین هدف دشمن، گرفتن زمان از ما باشد، نه سقوط جمهوری اسلامی.

رضایی با بیان این که آن‌ها خودشان هم فهمیده‌اند که سقوط جمهوری اسلامی کار ساده‌ای نیست، گفت: آن‌ها به دنبال گرفتن زمان از ما و وقت‌کشی هستند.
/ 0 نظر / 5 بازدید