جشن ایل یار بختیاری در چغاخور

یکی از برگزار کنندگان جشن ایل‌یار بختیاری در خصوص برگزاری مسابقه اسب سواری عشایر که بعد از ماه رمضان در چغاخور برگزار می‌شود به CHN گفت: «برگزاری جشن سوارکاری محلی و اجرای موسیقی بومی از جمله برنامه‌هایی است که ایلات بختیاری و قشقایی تیرماه هر سال برگزار می‌کنند و از آن می‌توان به عنوان جشن تیرگان نیز نام برد. البته این جشن امسال به دلیل مصادف شدن با ماه رمضان در تیرماه برگزار نشد و پس از پایان ماه رمضان در چغاخور برگزار می‌شود.»
 
به گفته او، هرچند تا سال‌های گذشته جشن ایل‌یار بختیاری با حضور بیش از 30 هزار گردشگر داخلی و بیش از 500 گردشگر خارجی در چغاخور برگزار می‌شد اما حدود 3 سال است که دیگر سازمان میراث و گردشگری مجوز برگزای این جشن را به برگزار کنندگان نمی‌دهد و این جشن به حاشیه رانده شده‌است.
 
شهریاری، شلوغ شدن، حضور گردشگران بی‌شمار و رقص و پایکوبی زنان و مردان عشایر در کنار یکدیگر را دلیل اصلی لغو مجوز برگزاری جشن ایل‌یار بختیاری دانست و خاطرنشان کرد: «تا 3 سال پیش جشن ایل‌یار بختیاری در سه روز برگزار می‌شد و عشایر بختیاری و قشقایی گردهم می‌آمدند و به نمایش آیین و فرهنگ خود می‌پرداختند و رقص و پای کوبی می‌کردند. در آن سال‌ها هزاران گردشگر برای دیدن این جشن می‌آمدند اما سازمان میراث و گردشگری دیگر به ما مجوز برگزاری این جشن را نمی‌دهد.»
 
به گفته او، درحال حاضر جشن ایل‌یار بختیاری به حاشیه رانده شده و تنها 2 یا 3 هزار نفر برای دیدن آن می‌روند. این درحالی است که چنین جشن‌های آیینی می‌تواند جاذبه خوبی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی باشد.
 
به گزارش CHN، ایلات و عشایر هر ماه به مناسبت‌های مختلف جشن‌های متعددی را برگزار می‌کنند در این میان جشن تیرگان، سده و نوروز از جمله بزرگترین جشن‌هایی است که هر سال با حفظ آیین و فرهنگ بومی منطقه برگزار می‌شود. در این میان جمع شدن عشایر گردهم سبب اتحاد بیش از پیش آنها شده و سنت‌ها را حفظ خواهد کرد. حفظ این سنت‌ها جاذبه‌ای برای حضور گردشگران است و می‌توان با تمرکز و ساماندهی آن شاهد رشد و توسعه گردشگری بود.
/ 1 نظر / 33 بازدید
انسان

وای چقدر این تصویر زیباس[تعجب] متشکر که این تصویر به این زیبایی را گذاشتید[گل][گل][گل][گل][دست][دست][هورا][هورا][هورا]