آمار نشر کتاب درلرستان مطلوب نیست

 

 

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید احمد میرعمادی عصر چهارشنبه در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه کتاب لرستان برگزاری نمایشگاه کتاب در استان و در سال "فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی" را رویدادی مبارک دانست و اظهار داشت: نگاه به سابقه فرهنگ و تمدن هر منطقه ای گویای این قضیه است که کتاب نفش اول فرهنگسازی جامعه را بر عهده دارد.

وی عنوان کرد: اهمیت کتاب تا جایی است که خداوند متعال هرگاه پیامبری را مبعوث کرده همراه او کتاب و میزانی فرستاد تا بتواند توسط آن کتاب عدالت را در جامعه برقرار کند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد افزود: هیچ پیامبری بدون کتاب نبوده و هیچ متفکری بدون کتاب راه به جایی نبرده لذا کتاب عامل پیشرفت و شکوفایی فکر است.

حجت الاسلام میرعمادی با اشاره به اینکه کتاب نتیجه تجربه سنگین یک انسان است بیان داشت: کتاب محصول عمر یک انسان ساعی، محقق و دارای تفکر و اندیشه است.

وی افزود: کتاب بوستانی است که در آن محصولات فراوانی دیده می شود که هر کدام زمینه تعالی و رشد انسان را فراهم می کنند و از آن جهت که تعلیم کتاب وظیفه هر پیامبری بوده است لذا دشمنان اسلام همیشه با کتاب جنگیده اند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد به حمله مغول و مستکبرین به کتابخانه ها اشاره کرد و ادامه داد: ستیز با کتاب یک ستیز تاریخی است و دشمنان فکر و اندیشه که دنبال مادیات و کشورگشایی بوده اند اولین مرکزی را که مورد هجمه قرار می دادند کتابخانه ها بود.

حجت الاسلام میرعمادی تصریح کرد: افتخار مسلمانان همواره به این بوده است که در امر کتاب، نویسندگی، تحقیق و پژوهش همواره پیشگام بوده اند و غربی که امروز داعیه تمدن بشریت را دارد دنباله رو مسلمانان بوده است.

وی یادآور شد: آن هنگام که اروپا در بربریت جاهلیت بسر می برده و غرب در  حال وحشی گری بوده، اسلام مهد تمدن، حقوق، آزادی و اندیشه بوده است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد منطق مسلمانان را منطق کتاب دانست و عنوان کرد: کتاب نزد مسلمانان از جایگاه ویژه ای برخوردار و برای اهمیت این موضوع همین بس که معجزه رسول خدا قرآن و یک کتاب بوده است.

حجت الاسلام میرعمادی بیان داشت: امروز هم غرب  و هیچ کسی توان آوردن کتاب و قانونی مانند قرآن را ندارد و در پاسخ به این آیه قرآن که می فرماید "و لکم فی القصاص حیاه یا اولی الاباب" یعنی ای خردمندان در قصاص زندگانی است توانسته اند جمله قتل بازدارنده از جنایت قتل است را بیاورند.

وی در این باره افزود: هیچگاه قتل ناهی قتل نیست و این یک جمله ضعیف بوده و در آن تکرار، تحویل و تناقض زیادی وجود دارد اما در آیه قرآن بشارت و حیات وجود دارد لذا اسلام سخن از حیات و پویایی و ضمانت حیات بشری می گوید و قرآن ضامن حیات بشر است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد اضافه کرد: این آیه قرآن تداعی کننده عدالت بوده و بدین معنا است که قانون عدالت در مسئله کیفرها حاکم است.

حجت الاسلام میرعمادی به جایگاه همیشه محفوظ قرآن اشاره کرد و یادآور شد: هیچ تکنولوژی جدیدی نمی تواند جای کتاب را بگیرد و کتاب سند توسعه، پیشرفت، تعالی و ترقی فرهنگ و هنر و همچنین سند هویت یک ملت است.

وی بیان داشت: محققان بایستی به دنبال تحقیق و پژوهشگری باشند و آمار نشر کتاب در استان بایستی بالا رود زیرا آمار موجود مطلوب و رضایت بخش نیست.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد از علامه امینی بعنوان یکی از الگوهای تالیف کتاب و کتابخوانی یاد کرد و گفت: این شخصیت بزرگ روزی ۱۷ ساعت مطالعه کرد تا توانست کتاب الغدیر را تالیف کند و همچنین مقام معظم رهبری نیز یکی از الگوهای مناسب و برجسته در حوزه کتابخوانی است.

حجت الاسلام میرعمادی یادآور شد: نسل جوان ما به سمت بعضی اموراتی که چیزی از آنها عاید نمی شود رفته اند و به مطالعه اینترنتی می پردازند در حالیکه اینترنت نمی تواند انسان را غنی کند اما کتاب به اندوخته های انسان اطمینان می دهد.

وی افزایش سرانه کتاب در جامعه را مورد تاکید قرار داد و افزود: این امر همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است لذا بایستی کتابخانه ها و نمایشگاه های کتاب در کشور و در استان بیشتر شوند و باید به سمت برپایی نمایشگاه های تخصصی کتاب برویم.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد کپی برداری از کتاب را مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت: ما نباید فقط ناقل و ناشر مطالب دیگران باشیم زیرا تعداد ناشرین زیاد است اما محقق و پژوهشگر در کشور کم داریم لذا بایستی این امر تقویت شود.

حجت الاسلام میرعمادی از مسئولان استانی خواست ضمن دادن یارانه به حوزه کتاب برای تامین غذای روح جامعه نیز چاره ای بیاندیشند و افزود: نمایشگاه کتاب در لرستان حرکت فرهنگی عظیمی است که برپایی آن در سال فرهنگ و اقتصاد می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

/ 0 نظر / 10 بازدید