در واکنش به توهین به شیعیان؛

در واکنش به توهین به شیعیان؛
حمله فعال سیاسی به امام مسجدالحرام

"محمد سعید طیب" از فعالان سیاسی عربستان سعودی روز گذشته طی اظهاراتی شیخ "عادل کلبانی" امام مسجدالحرام را به دلیل توهین به شیعیان و کافر دانستن آنان، به شدت مورد حمله و انتقاد قرار داد.

 

به گزارش شیعه آنلاین، پایگاه الکترونیکی "الراصد" وابسته به شیعیان عربستان سعودی طی خبری نوشت: شیخ "عادل کلبانی" پس از مورد حمله و انتقاد قرار دادن امام مسجدالحرام، گفت: عربستان به یک گروه یا طائفه مشخص تعلق ندارد بلکه این کشور به تمام شهروندان عربستانی با هر مذهب و آئینی اختصاص دارد.


"محمد سعید طیب" که یک فعال سیاسی مخالف دولت عربستان از درون این کشور به شمار می‌رود، در ادامه افزود: اظهارات "کلبانی" در مورد شیعیان به هیچ وجه درست نیست زیرا شیعیان بخشی جدایی ناپذیر از عربستان سعودی هستند. در کنفرانس اخیر گفتگوی مذاهب اسلامی که سال گذشته در شهر مکه مکرمه برگزار شد نیز هشت مذهب در عربستان به رسمیت شناخته شد که مذهب تشیع نیز جزو آن بوده است.


این فعال سیاسی عربستان در ادامه درباره برخی درخواست‌های جدایی طلبانه که توسط تعدادی از شیعیان سعودی مطرح شد، گفت: شیعیان عربستانی به هیچ وجه خواستار جدا شدن از این کشور نیستند حتی برخی اظهارات در این باره که از سوی برخی افراد شنیده شد، از طرف بزرگان شیعیان به شدت مورد انتقاد و محکومیت قرار گرفت. اگر قرار است عربستان تکه تکه شود، من حاضرم قبل از آن جان دهم تا شاهد این حادثه نباشم.


گفتنی است "عادل کلبانی" امام مسجدالحرام حدود دو هفته پیش طی گفتگویی تلویزیونی با شبکه خبری BBC شیعیان را کافر معرفی کرده بود. این اظهارات وی به شدت مورد انتقاد و حمله چهره های سرشناس عربستان سعودی و جهان اسلام قرار گرفت و بسیاری از این شخصیت‌ها خواستار برکناری فوری وی از این پست شدند.


در همین راستا از سوی دیگر پارلمان عراق که تعداد زیادی از نمایندگان آن را شیعیان تشکیل می‌دهند، با صدور بیانیه‌ای رسمی، خواستار عذرخواهی رسمی دولت عربستان سعودی به دلیل اظهارات توهین آمیز "کلبانی" در مورد شیعیان شدند و اعلام کردند که این گونه اظهارات موجب افزایش اختلافات مذهبی و طایفه گرایی می‌شود.

/ 0 نظر / 9 بازدید