فخرالدين حجازی درگذشت

فخرالدین حجازی، نماینده پيشين مجلس شورای اسلامی ايران که در زمان انقلاب ۱۳۵۷ايران و سالهای پس از آن با سخنرانيهای پرهيجانش از چهره های مشهور اين کشور بود، در سن 77 سالگی در تهران درگذشت.

آقای حجازی اهل شهر سبزوار در خراسان و فرزند شيخ محمد حجازی، از روحانيون اين شهر بود.

او تحصيلات حوزوی و رسمی را در کنار هم انجام داد و از دانشگاه فردوسی مشهد در رشته ادبيات فارسی فارغ التحصيل شد.

فخرالدين حجازی علاوه بر تحصيل در دانشگاه از شاگردان مکتب محمدتقی شريعتی بود که در خراسان درسهای اسلامی و تفسير قرآن داشت و بسياری از چهره های سياسی اسلامگرا که از خراسان برخاسته اند، از دانش آموختگان مکتب او بوده و شمار زيادی از آنان در رديف مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی درآمده اند.

فخرالدین حجازی در زمان نخست وزيری محمد مصدق در اوائل دهه پنجاه ميلادی که تحرک سياسی فضای ايران را فراگرفته بود جذب فعاليتهای سياسی شد و در انجمن تبليغات اسلامی ای عضو شد که عطاء الله شهاب پور، ناشر مجله نوردانش به راه انداخته بود.

آقای حجازی که پس از فارغ التحصيلی به تدريس در دبيرستانهای سبزوار مشغول شده بود همراه با يارانش هفته نامه ای با عنوان جلوه حقيقت در اين شهر انتشار داد که امتياز آن به پدرش تعلق داشت.

با سقوط دولت مصدق و آغاز دوره ای از فضای بسته سياسی در ايران، فخرالدين حجازی مدتی را به حال تبعيد در شهر رشت گذراند و پس از آن نيز به مشهد منتقل شد و به تدريس در دبيرستان آستان قدرس رضوی و فعاليت در اين مؤسسه پرداخت.

وی در مشهد به آيت الله سيد هادی ميلانی، از مراجع تقليد شيعه نزديک بود و سپس، آن گونه که گفته می شود به توصيه آيت الله ميلانی به تهران کوچيد و با حمايت مالی او مؤسسه ای انتشاراتی بعثت را در تهران برای چاپ کتابهای مذهبی به راه انداخت.

فخرالدين حجازی از زمان اقامت در مشهد به دليل قدرت بيان فراوان و تسلطی که بر سخنوری داشت به عنوان يکی از سخنرانان مشهور مذهبی مطرح شد و پس از آنکه به تهران منتقل شد، علاوه بر ادامه تدريس در دبيرستان از نخستين سخنرانان حسينيه ارشاد گرديد که به عنوان يکی از خاستگاههای انقلاب ۱۳۵۷ مطرح است.

با فشار ساواک و مخالفان، فخرالدين حجازی سرانجام از آبان 1347  به سخنرانی در حسينيه ارشاد پايان داد اما سخنرانيها را با همان لحن سابق در مساجد و محافل مذهبی ادامه داد تا اينکه در 25 بهمن 1351پس از يکی از سخنرانيهايش دستگير می شود.

اما او همچنان به رويه پيشين ادامه می دهد و با اينکه تا زمان پيروزی انقلاب دست کم دو بار مورد بازجويی قرار می گيرد و هر از گاهی از سخنرانيهايش جلوگيری می شود همچنان فعاليت خود را تداوم می بخشد.

پس از انقلاب فخرالدين حجازی از چهره های مشهور و مورد توجه در سطح کشور شد تا آنجا که در نخستين انتخابات مجلس شورای اسلامی، با کسب بيش از يک و نيم ميليون رأی بيشترين شمار آرا را از ميان همه نامزدهای نمايندگی به خود اختصاص داد و به عنوان وکيل اول تهران وارد مجلس شد.

پس از سالهای نخست حکومت جمهوری اسلامی، حضور فخرالدين حجازی در صحنه سياسی کمرنگ شد و از دومين دهه دوران جمهوری اسلامی، او عملاً در سکوت فرو رفت.

از فخرالین حجازی یک پسر و دو دختر باقيمانده که هیچ‌ یک از آنها در فعالیتهای سیاسی شرکت ندارند.

 روحش  ششاد و یادش جاودان باد.

/ 4 نظر / 5 بازدید
رضا

روحش شاد

ابوذر

وه باوه وه باوه وه باوه ووی ووی ووی