پخش مجموعه‌های تلویزیونی در ماه رمضان محدود می‌شود

تازه‌ترین اظهار نظر معاون سیما درباره زمان و چگونگی پخش مجموعه‌های تلویزیونی ماه رمضان در واقع زدن رنگ واقعیت به این گمانه‌زنی است که امسال تعدادی از این مجموعه‌ها روی آنتن نمی‌روند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مرتضی میرباقری در اظهار نظری با تاکید بر آماده بودن مجموعه‌های مناسبتی سیما برای پخش در ماه رمضان دلایلی آورده که امسال بینندگان نمی‌توانند چهار مجموعه را ببینند. می‌توان حدس زد اظهار نظر میرباقری ریشه در مخالفتهایی دارد که چند سال گذشته گروهی نسبت به پخش چهار مجموعه پس از اذان مغرب در ماه رمضان داشته‌اند.

این مخالفت‌ها سال گذشته آنقدر جدی شد که مسئولان صدا و سیما در برنامه‌ریزی پخش مجموعه‌های مناسبتی تغییر دادند و پخش اولین مجموعه را تا پس از اذان مغرب به تاخیر انداختند. به نظر می‌رسد اظهار نظر تازه میرباقری مقدمه‌ای است برای کمتر شدن تولید و پخش مجموعه‌های مناسبتی در ماه رمضان.

ماه رمضان یک دهه است به عرصه‌ای برای رقابت شبکه‌های تلویزیونی تبدیل شده و در سالهای اخیر بخشی قابل توجه از بودجه و امکانات شبکه‌ها برای تولید مجموعه‌های ویژه رمضان صرف می‌شود که مخاطبان زیادی هم دارد. اما به نظر می‌رسد امسال قرار است تعداد مجموعه‌های رمضانی محدود شود و مدیران سیما قصد دارند از طریق گفتگوها مقدمه‌ ترک این عادت را برای بیننده تلویزیون به وجود بیاورند.

مدیران سیما در حالی از مشکل مخاطب برای ارتباط با مجموعه‌ها می‌گویند که این روزها شبکه‌های تلویزیون چند مجموعه جذاب و پربیننده روی آنتن دارند، میرباقری در صحبتهایش تاکید کرده در مورد پخش باید موقعیت‌های موجود را بسنجیم و ببینیم مردم از ساعت 21 به بعد آمادگی دیدن چند سریال را دارند. ارزیابی ما این است که قطعا آمادگی دیدن چهار سریال را ندارند. در حالی که همین بیننده‌ها در هفته‌های اخیر شاهد رقابت شبکه‌ها برای جذب مخاطب با هم هستند.

معاون سیما از آماده شدن مجموعه‌های "پنجمین خورشید"، " به کجا چنین شتابان"، "پائیز پدرسالار" و "شب هزار و یکم" برای پخش در ماه رمضان خبر داده تا شائبه مشکلات تولید مجموعه‌ها پیش نیاید. اما آنچه مشخص است تغییر و تحول اساسی در برنامه‌های سازمان بزرگ صدا و سیما در روزهای آینده است. این تحول‌ها به آهستگی از راه می‌رسند، باید منتظر آنها باشیم.


/ 0 نظر / 4 بازدید